Israël wil woningen op omstreden oever Bouw puur Hollandse modelbaan blijft lastig Nijpels: EG-beleid milieu schandalig' Stijlvolle, veilige en 'stille' garage-roldeur Lamp aan bij geluid Kunststof deuren en kozijnen in nieuwe stijl Regering ontkent bouwplannen Ortega: afbouw contra's geen eis meer Stoppenkast met mogelijkheden tot automatisering VRIJDAG 9 MAART 1990 Ofschoon er al jaren NS-treinmo- dellen worden aangeboden is het maken van een modelbaan naar Hollands voorbeeld nog altijd een moeilijke zaak. Het aanbod van ac cessoires is zo klein dat een beetje aankleding alleen door ervaren mo delbouwers kan worden gemaakt. Want wie een (Duits) huis of station wil 'vernederlandsen' moet de nodi ge knutseluren achter z'n naam hebben. Om in de groeiende behoefte aan Nederlandse huizen te voldoen heeft Holland Scale drie grachten pandjes op de markt gebracht. Het is voor het eerst dat een Nederland se firma op een dergelijke schaal toebehoren uit brengt. Een probleem is het afzetgebied. Kunnen onze oosterburen bogen op een miljoenenmarkt - een op de vijf huishoudens daar heeft een model trein - in ons land liggen die verhou dingen anders. De markt is vele ke ren kleiner en daar komt nog eens bij dat veel treinliefhebbers met louter Westduitse modellen rijden. Holland Scale ziet desondanks een gat in de markt. De Amersfoort- se firma is in elk geval met een pro- dukt gekomen dat er mag zijn. Voor een bedrag van ƒ29,50 krijgt de hobbyist een goed verzorgd model pakket dat bovendien gemakkelijk in elkaar te zetten is. De drie verschillende huizen re presenteren evenzovele bouwstij len; het gaat om een trapgevel-, een klokgevel- en een halsgevelpand. Veel onderdelen zijn identiek, des ondanks hebben de modellen een eigen karakter. Met een beetje han digheid kan men van een paar bouwdozen ook zelf een eigen pand maken. Overigens komt Holland Scale dit jaar nog met een vierde model op de markt. In tegenstelling tot wat vrij ge bruikelijk is zijn de modellen van Holland Scale geen imitaties van bestaande huizen. Volgens een me dedeling van de fabrikant is voor fantasiepandjes gekozen omdat de kosten anders veel te hoog zouden oplopen. Goederenwagens Bij de vooroorlogse goederenwa genreeks van Fleischmann handelt het daarentegen niet om fantasie modellen. De Neurenbergse fabri kant heeft deze lijn een paar jaar ge leden voorzichtig uitgezet en inmid dels wordt een boeiend assortiment aangeboden. Met name de ketelwa gens zijn ware kleinoden die het op elke modelbaan goed zullen doen. gens ook bij de Staats Spoorwegen en latere Nederlands(che)e Spoor wegen dienst hebben gedaan. Het gaat daarbij onder meer om het type O van de Pruisische spoorwegen (Fleischmann cat. nr. 5211) dat van 1911 tot 1955 in ons land heeft gere den. Deze wagens waren donker grijs geschilderd en werden in hoofdzaak voor het kolenvervoer gebruikt. Voor degenen die er geen aardig heid in hebben om modellen te be werken: Fleischmann komt vol gend jaar met een fabrieksmatig 'vernederlandste' kolenwagen van het type O op de markt. De voordeur heeft in de afgelo pen tientallen jaren een opmer kelijke evolutie doorgemaakt. Behalve de functionele aspec ten zijn steeds sterker de vorm geving en kleurtoepassingen een rol gaan spelen. Ook in het materiaalgebruik in de produk- tie van deuren zijn andere we gen ingeslagen. Weru, de grootste Duitse fa brikant van kunststof raamko zijnen, heeft nu een indrukwek kende nieuwe reeks voordeuren samengesteld, eveneens van praktisch onderhoudsvrij kunststofmateriaal. Ontwerpers die hun sporen al ruim verdiend hadden zijn aangezocht om een scala aan deuren te bedenken die in technisch zowel als in es thetisch opzicht aan de wensen van veeleisende klanten vol doen. Het resultaat is een heel breed programma, in alle mogelijk denkbare stijlen: klassiek, al dan niet met smeed-traliewerk, vlakke deurfronten met geome trische motieven in alle mogelij ke kleuren, zelfs tot disco-achti- ge combinaties. In en groot deel van het assortiment overheer sen rechte lijnen, verticaal en horizontaal, maar ook de diago nale lijnen zijn op kunstzinnige wijze toegepast, soms ook weer in een kader van rechthoeken of vierkanten. In het thuisland van de fabri kant (West-Duitsland) wordt al ruim 40 procent van alle voor deuren bij nieuwbouw en reno vatie uit dit nieuwe systeem ver wezenlijkt en in Nederland gaat het ook die kant op. Nadere informatie: Weru Inter national, Heerlen, 045-710090. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE JERUZALEM (DPA/Rtr/AP) Het Israëlische ministerie van huisvesting wil op de bezette Westoever van de Jordaan en in Oost-Jeruzalem duizenden woningen bouwen voor joodse immigranten uit de Sovjetunie. Het be richt over de bouwplannen, dat door een medewerker van het ministerie is doorgespeeld naar een Israëlische krant, valt midden in de controverse rond de massale toestroom van Sovjet-joden naar Israël. Een woordvoerder van de Israëli sche eerste-minister, Yitzhak Sha mir, sprak het bestaan van de plan nen tegen. Waarnemers sluiten niet uit dat Levy, die een van de grootste tegenstanders van Shamir binnen diens Likud-partij is, de premier met de bekendmaking in moeilijk heden wil brengen. Het officiële bouwprogramma, zoals gisteren bekendgemaakt, voorziet in de bouw van 2.000 wo ningen op de Westoever van de Jor daan en 4.000 in het Arabische Oost- Jeruzalem. Dit deel van Jeruzalem is door Israël in 1967 veroverd en daarna geannexeerd. De vestiging van immigranten in de door Israel bezette gebieden, in clusief Oost-Jeruzalem, heeft scher pe kritiek van de Arabische landen en de VS uitgelokt. Volgens Was hington vormt de nederzettingen politiek van Israel een obstakel voor de vrede in het Midden-Oos ten. Tot nu toe heeft ongeveer tien procent van de joodse immigranten uit de Sovjetunie zich in Jeruzalem gevestigd. In Oost-Jeruzalem wo nen naar schatting 140.000 Palestij- nen en 115.000 joden. Israël ver wacht dit jaar zeker 100.000 immi granten uit de Sovjetunie. Enkele honderden Sovjet-joden hebben zich tot op heden in de bezette ge bieden gevestigd. De Israëlische premier Yitzhak Shamir heeft gisteren steun gezocht bij de religieuze partijen voor zijn weigering een begin te maken met KGB dreigt MOSKOU (Rtr) De Sovjetrussi- sche veiligheidsdienst KGB dreigt actie te ondernemen om 'het socia lisme in de Sovjetunie te redden'. Dat heeft een nieuw onafhankelijk persbureau (Postfactum) gisteren in Moskou gemeld. Het citeert Ana- toly Sobtsjak, een hervormer, die vertelt van een epistel van de KGB waarin 'zo nodig krachtdadig optre den' wordt aangekondigd 'in het be lang van het volk'. vredesbesprekingen tussen Israël en een Palestijnse afvaardiging. Ook Peres probeert voor zijn stand punt de steun te verwerven van de religieuze partijen. Likud wil geen vredesbesprekin gen voeren met Palestijnen die af komstig zijn uit Oost-Jeruzalem omdat de partij bang is dat daardoor de heerschappij van Israël over oos telijk Jeruzalem wordt aangetast. De Arbeiderspartij deelt die vrees niet en beschouwt de voorwaarde van Likud als een obstakel voor het beginnen van vredesbesprekingen in Cairo, die onder supervisie van de Verenigde Staten moeten wor den gehouden. Premier Thatcher trof bij haar bezoek aan het Forum Hotel in Glasgow, waar een portret i huid, een horde demonstranten die tegen de nieuwe gemeentebelasting protesteerden. TILBURG (GPD) - De waarop het milieubeleid in Europa gestalte krijgt is 'om grijze haren van te krijgen'. En het Europees Milieujaar 1988 is uitgedraaid op een 'heus schandaal'. Dat zegt het WD-Kamerlid Ed Nijpels in een te rugblik op zijn ministerschap van 1986 tot november 1989. De oud-bewindsman deed deze ontboezemingen gisteren op een milieuconferentie op de Tilburgse universiteit. Het Bergse kamerlid, dat binnen enkele weken tot burge meester van Breda zal worden be noemd, gaf te kennen inmiddels voldoende afstand van het minister schap te hebben genomen om geen blad meer voor de mond te nemen. "Ik vrees dat er in Europa weinig terechtkomt van milieubeleid. Dat beleid laat zich het best omschrij ven als 'te laat, te langzaam en te weinig'. Alleen al het feit dat de EG slechts bij unanimiteit kan beslis sen, is dodelijk. Zoiets kunnen al leen politici bedenken. Ik heb een dikke tas van Europese ellende thuis staan. Hoe vaak ik niet met niet ter zake doende argumenten het bos ben in gestuurd. Neem de kwestie van de katalysator. De Fransen hielden de katalysator kei hard tegen omdat Renault die niet zou kunnen leveren. Maar buiten de EG - in Zv/itserland en de VS - rij den nota bene wel Renaults met een katalysator", aldus de ontgoochelde oud-bewindsman. Volgens hem ontbreekt nog steeds de politieke wil om echt iets aan het milieu te doen. "Ik heb toch gezien hoe de ministerraad onder het genot van dikke sigaren en Franse cognac het auto-dossier heeft weggegooid. Daar wilden ze hun vingers niet aan branden. Ver volgens werd als hol gebaar een Eu ropees Milieujaar afgekondigd, dat veel vertoon maar geen enkel be langrijk besluit meer heeft opgele verd". Ook in Nederland staat er volgens het liberale kamerlid echter nog veel meer te doen 'dan de burgers zich realiseren'. "Met verbetering van auto's en mest van koeien ko men we er niet. Minder koeien en minder autokilometers hoort ook in het draaiboek. Maar inkrimping van de veestapel leidt al bijna tot een heilige oorlog in dit land. De burgers moeten er vast rekening mee houden dat de overheid fors zal moeten ingrijpen in hun energiege drag. Niet alleen bij de onderne mers moet de knop om, ook bij de burgers. Als lid van de oppositie kan ik nu wel gaan roepen dat het allemaal sneller moet, maar dat zou wat goedkoop zijn. Maar het zou wel sneller moeten", aldus Nijpels. LONDEN (Rtr/UPI) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren de steeds gewelddadiger wordende protesten tegen de invoe ring van de nieuwe gemeentebelas ting veroordeeld. "Elke geweldda dige of intimiderende demonstratie die, naar ik begrijp, georganiseerd worden door militant links, is een ontkenning van de democratie", al dus de premier in haar wekelijkse debat in het Lagerhuis, "Ik veroor deel de gewelddadige scenes ten zeerste". Woensdagavond werden tiental len mensen gearresteerd tijdens een tweede dag van felle betogingen. Woedende menigten gingen politie agenten te lijf en stormden tijdens gemeenteraadsvergaderingen naar binnen waar de lokale autoriteiten de hoogte van de nieuwe belasting probeerden vast te stellen. Zo gooi den naar schatting 700 betogers in het normaal zo rustige Walton-on- Thatcher wil einde aan geweld belastingprotest Thames met stenen en eieren naa de raadsleden. Thatcher verklaarde in het Lager huis dat de ongeregeldheden geor- nadeeld. In Schotland, waar de be- De belasting vervangt de onroe- rend-goedbelasting. Iedere kiesge rechtigde moet belasting ('poll-tax', gemiddeld zo'n 1500 gulden per jaar) betalen, ongeacht zijn inko men. Zo'n 20 miljoen mensen moe ten nu voor het eerst meebetalen aan de lokale dienstverlening. Door dit nieuwe systeem worden volgens de critici de rijken bevoordeeld en de minder vermogenden ernstig be- i de voorzitter talen. Elke gemeente kan de hoogte van zijn eigen heffing vaststellen, geba seerd op het aantal i van de Conservatieve partij Kenne th Baker die de roerige betogers 'in gehuurde onruststokers' noemde. De premier bekritiseerde ook de 28 kosten van diensten als onderwas, roepen de nieuwe wet, die op 1 april de regering Thatcher zal de nieuwe moet ingaan in Engeland en Wales, poll-tax voor de meeste gezinnen te overtreden en de belasting niet te veel hoger uitvallen dan de oude on- betalen. roerend-goedbelasting. MANAGUA (Rtr/AFP/UPI) - De Nicaraguaanse president, Daniel Klachten over politie ROTTERDAM (ANP) - In een maand tyd, tussen 21 januari en 23 februari van dit jaar, zijn er bij de Rotterdamse politie 32 klachten binnengekomen waarvan de helft gegrond is gebleken. Over vorig jaar is het aantal ingediende klachten over het optreden van de politie ge stegen naar 267, tegen 235 het jaar ervoor. De politie denkt dat de stij ging te verklaren is doordat het een voudiger is geworden om een klacht in te dienen. Ortega, heeft gisteren verklaard dat zijn sandinistische regering op 25 april de macht zal overdragen, ook als de contra's nog niet zijn ontman teld. Tot dusver had hij de ontman teling van de door de Verenigde Staten gesteunde guerrillagroepe ring als voorwaarde genoemd voor de regeringsoverdracht. Ortega, die ter gelegenheid van Internationale Vrouwendag een menigte aanhangers in Managua toesprak, waarschuwde echter voor de "zeer gecompliceerde situatie" die aan het ontstaan is omdat "ie dereen zich zal bewapenen om de contra's te bevechten". Zowel Orte ga als de nieuw gekozen president, Violeta Chamorro, hebben er bij de ongeveer 12.000 contra's, die voor namelijk vanuit Honduras opere ren, op aangedrongen de wapens neer te leggen en terug te keren naar hun woonplaatsen. De contra's zeggen echter het mo ment van de regeringsoverdracht en de ontmanteling van het san dinistische leger te willen afwach ten. Tussen het sandinistische leger en groepen contra-rebellen die uit Honduras Nicaragua zijn binnenge drongen, hebben zich de afgelopen dagen schermutselingen voorge daan. Litouwen stelt uitroeping uit onafhankelijkheid MOSKOU (AP) Het nationalisti sche volksfront Sajudis heeft het voornemen uitgesteld om komend weekeinde al de onafhankelijkheid van Litouwen te proclameren. Dit is gisteren door een journalist van de Litouwse televisie bekend ge maakt. Het bestuur van de Sajudis, die in het onlangs gekozen parlement kan bogen op een tweederde meerder heid, heeft zijn leden in de Litouwse Opperste Sovjet verzocht komend weekeinde af te zien van een open lijke confrontatie met Moskou. President Gorbatsjov is al een jaar in een felle discussie gewikkeld met Litouwen om de Baltische re publiek van afscheiding af te hou den. Deze week presenteerde hij de republiek een nieuwe voorwaarde in de vorm van een rekening van 21 miljard roebel (65 miljard gulden), zijnde het bedrag dat de centrale re gering de afgelopen 50 jaar in Litou wen heeft geinvesteerd. De voor zaterdag geplande bij eenkomst van het Litouwse parle ment gaat overigens gewoon door. Maar de vergadering zal nu geheel in het teken staan van de verkiezing van een nieuwe president en pre mier en minder omstreden proce durele kwesties, aldus Potasjinkas. Graanboeren De overheid wil de graanproduktie terugbrengen omdat er niet genoeg wordt verdiend; de boeren proteste ren want hun inkomen daalt; grote heisa waar deze krant al dagen over schrijft. Eén aspect van deze problema tiek is echter nog nergens aan de or de gekomen: jaarlijks sterven 15 miljoen mensen de hongerdood. In de westerse wereld is voedsel slechts een handelsartikel waarop 'economische wetten' van toepas sing zijn. Dat er arme mensen zijn in verre landen die geen geld hebben om voedsel te kopen wordt niet meegenomen in het 'vraag- en aan- bod'spelletje van onze westerse economen en politici. In mijn ogen is dat misdadig en daar word ik on passelijk van. S. Wolters Boshuizerlaan 52 Leiden De stoppenkast (in de 'meter'kast) is nou niet bepaald zo'n ding dat je vol trots aan de buren laat zien. Ge woon een noodzakelijke voorzie ning om het huiselijke elektrici teitsnet veilig te houden. Op de beurs Elektrotechniek in troduceerde Holex Componenten een totaal nieuwe stoppenkast, een Nederlandse primeur op het gebied van elektrotechnische installatie materialen. Op het eerste gezicht springt de vormgeving er duidelijk uit. Maar belangrijker is dat er een groot aantal nieuwe mogelijkheden in verwezenlijkt is. Die kast heet Squin. Hij doet het zelfde als de traditionele stoppen- kasten: schakelen, scheiden en be veiligen. Maar dan wel op een ui terst moderne manier. Wie Squin laat monteren, hoeft geen doorge slagen stoppen te vervangen. Kort sluiting of een aardfout kunnen met een tik op een tuimelschakelaar op geheven worden. De aardlekbevei- liging van de Squin wordt per groep, dus niet voor het totale elek trische circuit bewaakt. Als er iets mis gaat, wordt dus niet het hele huis (of gebouw) meteen in het don ker gezet. Maar er zijn nog meer mogelijkhe den. Automatisering van alles wat op elektriciteit werkt: in- en uit schakelen van verlichting, inbraak- en brandbeveiliging, bediening van wasmachines en andere appara tuur, reactie op aanwezigheid van mensen (via sensoren) die verlich ting naar keuze doet in- of uitscha kelen. Deze nieuwe ontwikkeling houdt niet alleen een tot dusver ongekend stuk comfort in, maar verhoogt ook de veiligheid van het huis, zowel tij dens afwezigheid als aanwezigheid van de bewoners. Begin 1990 gaat dit nieuwe systeem van start, uiter aard alleen te monteren door de er kende installateur. De roldeur echter gaat rechtstandig omhoog ofomlaag. De auto kan dus met een afstand van slechts enkele centimeters tegen de deur geplaatst worden. Dat levert een stukje ruim tewinst op, handig voor wie de gara ge ook als dhz-werklplaats of ber ging van tuinmeubilair enz ge bruikt. Opvallend is ook de geruisarme werking. De deur loopt op gelager de, met nylon beklede wielen. Het voor de buren ('s nachts) zo hinder lijke geknal van de standaard-kan- teldeur van plaatstaal is bij dit sys teem afwezig. Twee uitvoeringen van de rollende garagedeur. Deuren van privé-garages zijn niet altijd het fraaiste onderdeel van het huis. Dat zo'n deur echter ook stijlvol kan zijn, net zo mooi als de voordeur, bewijst een op dit gebied gespecialiseerde leverancier. door Mar Groen De Centurion garagedeur is niet al leen wat zijn uiterlijk en vormge ving betreft een imposant visite kaartje voor het huis, hij heeft ook heel praktische eigenschappen. Het is namelijk een zgn. 'roldeur', die bestaat uit een aantal horizontale segmenten die bij het openen stuk voor stuk onder het plafond weg schuiven. Dit systeem bestaat natuurlijk al heel lang, maar werd tot dusver wei nig toegepast voor 'huisgarages'. Daar is de bekende (stalen) kantel- deur het meest in zwang. Een na deel daarvan is dat er zowel in de ga rage als op de oprit, een onbruikba re ruimte is. Zo'n kanteldeur heeft nu eenmaal aan beide zijden een 'uitzwaairuimte' nodig. Ruimtewinst Het inschakelen van verlichting of elektrische apparatuur kan tegen woordig ook zonder knopje. Philips heeft een automatische schakelaar ontwikkeld die reageert op geluid. De daarop met een stekker aange sloten lamp (of een apparaat, tot maximaal 500 watt) wordt onmid dellijk ingeschakeld zodra de inge bouwde sensor iets 'hoort'. Praktische toepassingen: een slaapkamer van kleine kinderen die angstig gaan roepen of huilen; ver lichting in een donkere kelder of op de zolder, in een garage of schuur. Ook valt te denken aan een auto matisch werkende buitenverlich ting, die gaat branden als er 's nachts door ongenode gasten aan een buitendeur of raam gemorreld wordt. GRIPS - De 'Grips' is een simpel maar doeltreffend hulpmiddel bij het schilderen. Het is een kunststof handvat dat op het meest gangbare verfblikformaat (11) past. Boven dien werkt het als blikopener. Het bovendeel is zodanig ge vormd dat de verfkwast erop afge streken kan worden en als er even een koffiepauze ingelast wordt, kan de kwaststeel in het slimme 'gootje' gelegd worden. De grips kost in bouwmarkten, dhz- en schildersza ken een paar gulden. Goede isolatie (37 mm dik hard hout), tochtdichte afsluiting en een hoge inbraakwerendheid zijn even eens eigenschappen die meetellen. Geen slot De elektrisch bediende Centurion roldeur heeft geen slot, maar een aan de binnenkant aangebrachte blokkering, zodat forceren onmoge lijk is. Zelfs een met een zware koe voet uitgeruste inbreker lukt het niet de deur open te wrikken. Be halve in hardhout kan hij ook gele verd in een plaatstalen uitvoering, die dezelfde technische en 'vriende lijke' eigenschappen heeft. Wie voor de garagedeur een wat gro tere investering over heeft, kan nadere documentatie verkrijgen bij de fabri kant, Centurion Deuren in Blaricum, gratis bellen 06-0224040.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11