Grote vaart achter sociale verrneuwing Aanpak milieufraude deugt van geen kant Leerplicht drop out' mogelijk op de helling Gigantische tuinmeubel show 'Met meisjes is niks mis' Twijfels over bevriezen prijs medicijnen Fonds hoeft gehandicapten niet in tehuis te plaatsen Miljard kilo Verpakking' in \nilnisbak Braks verwerpt idee van Landbouwschap DONDERDAG 8 MAART 1990 DEN HAAG (GPD/ANP Minister Dales (binnenlandse zaken) hoopt nog voor mei afspra ken te maken met 25 tot 30 gemeenten die met de 'sociale vernieuwing' aan de slag willen. Voor het eind van dit jaar kunnen andere gemeenten die daarin geïnteresseerd zijn, zich bij dat rijtje voegen. Dales zei dat gisteren tijdens de presentatie van de kabinetsplannen. Hulp op maat en liefst zo dicht mo gelijk bij huis. zo stelt het kabinet zich de zorg voor ouderen, minder heden. gehandicapten en anderen voor die daaraan behoefte hebben. Gemeenten moeten bij de bouw van nieuwe woningen meer mogelijkhe den krijgen om voorzieningen aan te brengen voor ouderen en gehan dicapten. De 1.6 miljard gulden die het ka binet uittrekt voor sociale vernieu wing. is voor het grootste deel bij een geschraapt uit 25 bestaande subsidieregelingen. Herverdeling werk niet de van het geld tussen de gemeenten is nadrukkelijk niet aan de orde, be zweert het kabinet. Het is uitslui- DEN HAAG (GPD) - In bus en tram vertelt een poster dat een 'slimme meid zich op haar toekomst voorbe reidt'. Op televisie zingen jonge vrouwen in groen pak de swingen de melodie van 'He men. he meid' En op een busloket stelt een dwin gende boodschap dat meisjes 'exact moeten kiezen'. Overal wordt gehamerd op de toe komst van jonge vrouwen. Maar zelf vinden ze dat vaak gezeur. Kees Terwan, sociaal-economisch be leidsmedewerker bij de Raad voor het Jeugdbeleid: "Jonge meiden hebben ontzettend veel zelfvertrou wen. Ze vinden dat de overheid zich overdreven zorgen maakt over hun toekomst." De dames weten wel wat ze willen. Ze gaan later gewoon wer ken. En als ze een kind krijgen dum pen ze die gewoon in een kindercrè che". Jonge meiden willen niet moei lijk doen en zien wel wat er gebeurt. tend de bedoeling de geldstromen sing van de huidige sanctieregels in te bundelen, zodat gemeenten pro- de sociale zekerheid in het vooruit- jectmatig en naar eigen goeddun- zicht gesteld. Arbeidsbureaus moe- [„U„U1W1UU1 ntl „aia cwm» ken kunnen werken aan werkgele- ten sneller aan de sociale dienst Maar volgens Terwan is die gedach- welzijn in de doorgeven wanneer een uitkerings- tengang iets te simpel. Hij wijst er- gerechtigde werk weigert: Weder- Qp ^at onder jongere werklozen wat hoort wat noemt het zich een groot aantal meisjes be vindt. Van het totaal aantal werken de mensen is slechts 36 procent een vrouw. En kinderopvang is nog genheid, scholing ijken. Het kabinet wil de condities zijds: de langdurige werk loosheid te hebben gevonden. Minderheden Verder wordt strengere toepas- DEN HAAG (GPD) Het kabinet lid Ginjaar-Maas is mordicus tegen, wil de leerplicht voor jongeren van "Het is de weg van de minste weer- twaalf tot zestien jaar gedeeltelijk stand. Afschuwelijk toch, om kin- afschaffen. Het gaat met name om deren van veertien jaar aan het werk jongeren die de school voortijdig te zetten". De PvdA-fractie vindt verlaten, de zogeheten 'drop outs'. het "goed dat er creatief wordt ge- In het rapport over de sociale ver- dacht over het enorme probleem nieuwing bepleit het kabinet een van de 'drop outs'", aldus het ka- 'alternatieve leerplicht" voor deze merlid Netelenbos, groep jongeren, zodat ze werk en wil de -drop outs- van scholing kunnen combineren. ,r On hPt nlan is verdeeld eerea- twaalf tot zestien jaar opvangen Op het^ plan is erdeelü ge doQr zg onder te brengen in het leer- geerd. CDA-woordvoerder Van de Camp is bang dat er "twee soorten leerlingen" ontstaan. WD-kamer- vrijwilligers in ons land dagelijks 'sluitende benadering hun werk verrichten opnieuw door- strijding lichten, met name waar het vergoe dingen, verzekeringen en fiscale fa ciliteiten betreft. Het kabinet blijft ook op letten dat vrijwilligers- Voor minderheden is volgend jaar "63 miljoen gulden extra beschik baar. Het is een van de speerpunten in het sociale vernieuwingsbeleid dat de CDA/PvdA-coalitie wil voe ren. De werkloosheid onder met na me Turken en Marokkanen is ui terst hoog: op sommige plaatsen rond de veertig procent. Er zijn rond de 100.000 mensen uit minder heden zonder baan. In een alarmerend rapport advi seerde de Wetenschappelijk Raad voor het Regeringsbeleid het kabi net vorig jaar meer vaart te zetten achter het minderhedenbeleid. In de reactie daarop kondigt het kabi net nu een reeks maatregelen aan. Er komt meer aandacht voor de op vang van peuters uit etnische min derheden, de eigen taai zal vaker worden gebruikt in het onderwijs om ze dingen uit te leggen en er wordt meer aandacht gegeven aan de kwaliteit van het onderwijs in de Nederlandse taal. Opmerkelijk is dat de nota van de regering geheel zwijgt over het ver lenen van kiesrecht aan minderhe den. Daarover zijn CDA en PvdA het nog steeds niet eens. "De rege ring handhaaft de tweederangsposi tie van migranten. Dit is voor ons onacceptabel", schrijven de organi saties van buitenlanders naar aan leiding hiervan. In politiek Den Haag zijn de kabi netsplannen positief onthaald door de coalitiepartners CDA en PvdA, al vindt het CDA dat de betrokken heid van vakbonden, werkgevers en onderwijsorganisaties onvol doende uit de verf komt. WD-frac- tievoorzitter Voorhoeve noemt de sociale vernieuwing "op zich goed, maar veel te vaag en te zwak. "De uitwerking in specifieke voorstel len faalt. De WD kwam gisteren zelf met een voorstel om 75 mi-ljoen extra uit te trekken voor bestrijding van de criminaliteit, onder meer door het aanstellen van stadswachten. Het geld daarvoor willen de liberalen bij elkaar krijgen door de bouw van 5000 woningwetwoningen te schrappen. Emancipatiebeleid gericht op jonge vrouwen lang met bij alle bedrijven gereali- niets van hun voorgangsters weten, seerd. terwijl die toch veel voor hen ge- Om meisjes opnieuw met die fei- daan hebben. Ze associëren de ten te confronteren, is vandaag, In- voorvechtsters van de emancipatie ternationale Vrouwendag, het boek met man-wijven. We moeten niet 'Met meisjes is niks mis' aangebo- meer over het verleden praten. Jon den aan minister d'Ancona (wvc). ge meiden bepalen immers of Ne- Belangrijkste boodschap: jonge derland een emancipatorische kunnen net zoveel als hun maatschappij wordt". De Raad voor het Jeugdbeleid pleit voor zorgvakken op de lagere en middelbare school. Daarin leren scholieren hoe kinderen te verzor gen, eten te koken en het huishou- beleidsmedewerkster wordt den te doen. Terwan "Op school aangenomen, omdat ze binnenkort wordt nu te veel gehamerd op carri- wel kindertjes zal krijgen", zegt Ter- ere en geld. Het werk binnenshuis wan fel. blijft buiten schot en valt vanzelf- Hoog tijd dus dat meer aandacht sprekend in handen van het meis- wordt besteed aan meisjes. "Voor- je". Minister d'Ancona steunt dat namelijk oudere vrouwen trekken idee van de Raad. "Ik vind het na- het voortouw van de vrouwenbewe- tuurlijk prima dat een slimme meid ging. Zij die in de jaren zestig met op haar toekomst is voorbereid, teksten als 'baas in eigen buik' over maar ik vind ook dat een knappe straat liepen. Jonge vrouwen willen vent zijn verantwoordelijkheid mannelijke leeftijdsgenoten, krijgen echter minder kansen op de arbeidsmarkt. "Het staat nog steeds als een paal boven water dat een dertig jarige vrouw bij Philips niet lingwezen. Dat is het (beroepson derwijs voor jongeren van zeven tien en achttien die vier dagen per week werken, maar nog wel één dag naar school gaan. 'Drop outs' voor wie het leerlingwezen toch te moei lijk blijkt, moet een andere vorm van werkend leren worden aange boden. Essentieel is dat deze jonge ren studie- en beroepskeuzevoor lichting krijgen. Een op de drie kinderen tussen de twaalf en zestien verlaat zonder di ploma de school. Minister Ritzen van onderwijs noemde dat onlangs een "onaanvaardbaar hoog getal". Circa tien procent van de jongeren tussen twaalf en zestien gaat hele maal niet meer naar school en ont trekt zich in feite aan de leerplicht. Het kabinet wil een bundeling van alle versnipperde geldstromen waarmee schooluitval momenteel wordt bestreden. Voor schoolver zuimprojecten, opvang voor rand groepjongeren en 'drop outs' is 62 miljoen beschikbaar. Daar wordt 50 miljoen aan toegevoegd. kent", aldus de minister in 'Met meisjes is niks mis'. Als meisjes daadwerkelijk willen doordringen op de arbeidsmarkt, is enige dwang van bovenaf noodza kelijk. meent Terwan. "Als het aan de meiden zelf ligt, kiezen ze ge woon een vak dat ze leuk vinden. Sociaal cultureel werkster, sociolo ge of kunsthistorica zijn beroepen die hen interesseren. Helaas is met name in deze sector weinig werk. Dat weten ze, maar dat scheelt hen niets. Jongens denken in geld en carrière-mogelijkheden. meiden denken eerder aan een persoonlijke ontwikkeling". Als voorbeeld van een campagne die weinig vruchten heeft afgewor pen, wordt in 'Met meisjes is niks mis' de actie Kies Exact genoemd. De meisjes die leerden omgaan met een boor in plaats van een injectie naald, zitten nu werkloos thuis. Hun leeftijdgenotes die voor het tra ditionele beroep als verpleegster kozen, verrichten nu betaald werk. Terwan: "Deze negatieve resultaten maken de meisjes in ieder geval dui delijk dat hun bedje niet gespreid ligt. Het zal echt niet vanzelf gaan, zoals het aanstormende vrouwelij ke talent denkt" DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zet vraagtekens bij een voor stel van de staatssecretarissen Si mons (wvc) en Bukman (economi sche zaken) om de prijzen van ge neesmiddelen te bevriezen. Beide bewindslieden willen deze be voegdheid tot uiterlijk 1 januari 1993 om zo te garanderen dat door betrokkenen beloofde besparingen op de kosten van medicijnen (420 miljoen gulden per jaar) worden ge haald. Bovendien zou de prijsbe vriezing de bewindslieden de kans geven om, indien nodig, een eigen bezuinigingsplan voor de genees- middelenprijzen uit te werken. Dit staat bekend als het ijkprijzensys- teem. Volgens WD-er Franssen zou het aannemen van het wetsvoorstel om de medicijnprijzen te bevriezen betekenen dat alle druk op de partij en in het zogenoemde OPA-ak- koord om de beloofde besparingen te halen, wegvalt. Volgens hem heeft het wetsvoorstel pas waarde als vaststaat dat de besparingen niet gehaald zullen worden. In dat geval vroeg hij zich af of deze wet wel no- dig is. Ingrijpen via de Wet Econo- DELFZIJL Milieuorganisatie Geenpeace heeft gistermiddag de Noordzeeconferentie in Den Haag onder druk m'sche Mededinging of de Prijzen- gezet door het lozen van giftige stoffen aan è.e kaak te stellen. Leden van de organisatie sloten met een aantal wet1S dan veel logischer, aldus de li- schuiven de afvalpijp van Akzo i omdat het afsluiten "gevaarlijk" den. i Delfzijl af. Na korte tijd greep de politie in op verzoek van het chemieconcern beraal, r bedrijf en personeel zou zijn. Vijf leden van Greenpeace werden aangehou- Het betoog van Franssen werd ïr anp) grote lijnen gesteund door CDA'e: Binnenland kort AMSTERDAM (ANP) - Zieken fonds Het Gooi en Omstreken hoeft niet te voldoen aan de eis van zes volwassen geestelijk gehandicap ten op kosten van het fonds in een gezinsvervangend tehuis geplaatst te worden. Dat heeft de Amster damse rechtbank gisteren beslist in een kort geding dat de gehandicap ten hadden aangespannen tegen het ziekenfonds. De zes waren naar de rechter ge stapt omdat zij al jaren op de wacht lijst staan voor een plaats in een ge zinsvervangend tehuis. Zij wilden onmiddellijke plaatsing en menen daartoe rechten te kunnen ontlenen de Algemene Wet Bijzondere aan capaciteit. De organisaties van gezinsvervangende tehuizen (FIAD) en sociaal pedagogische diensten (SOMMA) hebben "met ontzetting" gereageerd. De AWBZ is, net als de AOW en de Algemene Bijstandswet, een volksverzeke ring. Op grond van die wet hebben geestelijk gehandicapten onbe perkt recht op verstrekkingen waarvoor ze een indicatie hebben. "Maar kennelijk is de werking van de wet ondergeschikt aan de dikte van de knip", aldus FIAD en Som- Oorlogsgetroffenen Er komt een speciaal aanspreek punt, waar nakomelingen van oor logsgetroffenen die met problemen Ziektekosten (AWBZ). De rechter kampen, aan kunnen kloppen. De weigerde twee van de zes gehandi- bedoeling is dat het meldpunt al in capten de gevraagde voorzieningen, oktober volledig draait. Dat zei mi- omdat ze niet zijn verzekerd bij het nister d'Ancona (wvc) gisteren in de ziekenfonds. De overige vier kun- Tweede Kamer. Het nieuwe meld- nen zich volgens de rechter niet op punt zal deel uitmaken van ICODO, de wet beroepen, omdat die onvol- het Informatie en Coördinatie Or- doende aanknopingspunten biedt. rmPM i i gaan Dienstverlening Oorlogsge- De feitelijke situatie is dat voorde LEIDEN De aanpak van mi ieu- troffenen gehandicapten geen plaats is in een criminaliteit rammelt aan alle kan- erkende instelling in het Gooi. Ge- ten. De middelen schieten tekort, GrOCIl Links zien de lange landelijke wachtlijst deugen niet en horen voor een deel De overheid moet zich beperken tot <7-000 van wie 1750 met de hoo6ste met,T -een rechtsstaat thuls- ue o\erneia moei zien oepeiKen lui -t jt) k t verwachten Wie rookt in een openbaar ge- het garanderen van sociale en de- pnorueuj is ook mei ie veiwauiuen twaalf iaar ppvanop morratisrhe grondrechten en niet dat Z1J buiten het Gooi een plaats douw, Kan tot twaail jaar gevange- mocratiscne gronarecnien en mei kriipen nisstraf worden veroordeeld omdat streven naar maatschappijverande- kunnen Krijgen. hj. opzettelyk de gezondheid van ring van bovenaf Dat schrijlt een De enige oplossing is daarom anderen in gevaar brengt. Maar wie werkgroep uit Groen Links die piaatsing in een niet erkende instel- een milieuramp veroorzaakt door werkt aan een beginselprogramma {jng aidus de rechter. Maar op ergens wat vaten achter te laten, od* and grond van de bestaande wettelijke loopt een grote kans vrijuit te gaan r>r> ncn /-tdm tregelingen kunnen gehandicapten of er met een boete vanaf te ko niet eisen dat het ziekenfonds daar- men". voor betaalt. Ziekenfondsen lopen namelijk op hun beurt het T zij zo de gemaakte kosten niet kun nen verhalen op de Staat via het Al gemene Fonds Bijzondere Ziekte kosten. ARNHEM (GPD) De groeien de afvalberg wordt voor een groot deel veroorzaakt door ver pakkingsmateriaal. De berg be staat al voor een kwart uit plas tic tassen, kartonnen melkpak ken en ander verpakkingsmate riaal. Jaarlijks gooien de Neder landers een miljard kilo aan veelal giftige "omhulsels" weg. Dat is 73 kilo per inwoner, al dus de Vereniging Milieudefen sie, die zaterdag een campagne begint tegen de stapels plastic, blik, karton en papier. Wegwerpverpakkingen vor men een steeds grotere aanslag op het milieu. Niet alleen gaat fabricage gepaard met uitput ting van grondstoffen, het leidt ook tot een kooldioxide-uitstoot die neerkomt op bijna 5 procent van de Nederlandse bijdrage aan het broeikaseffect. Schartman. Kohnstamm (D66) dat zijn fractie op zich wel akkoord kan gaan met het wetsvoorstel. Ook hij vroeg echter naar andere moge lijkheden om de prijzen van genees middelen in de hand te houden. De Democraat keerde zich tegen het ijkprijzensysteem waarbij de over heid vaststelt welke prijs van een middel nog vergoed mag worden via het ziekenfonds, waarbij de pa tient zelf de rest moet dragen. De DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) heeft de eis van het Land- Pree (PvdA) zei ook niets te zien in bouwschap voor nationale compensatie in ruil voor produktiebeheersing het ijkprijzensysteem. Hij onder in de graansector afgewezen. Het Landbouwschap is uiterst teleurgesteld steunde het wetsvoorstel prijsbe- dat de minister de handreiking niet heeft aangenomen, aldus voorzitter G. vriezing. Doornbos. Hij zei na afloop van het gesprek dat de landbouworganisaties zich beraden op de vraag of verder overleg met de overheid nog wel zin heeft. Het Landbouwschap heeft, aldus Doornbos, van Braks te horen gekre gen dat het de woorden van minister-president Lubbers dinsdag in de Tweede Kamer verkeerd heeft uitgelegd. Het hoopte dat Lubbers eventue le extra financiële steun uit Brussel zou doorsluizen naar de akkerbou wers. Het geld zou moeten komen uit de pot die in Brussel is gereserveerd MAASTRICHT (ANP) - Een mede voor het tijdelijk uit produktie nemen van landbouwgrond. Dat geld wordt werkster v niet volledig gebruikt omdat de animo voor dit braakleggen in andere lid staten gering is. Bankovervaller toevallig ontdekt i de Rabobank in Vijlen ontdekte gisteren in de Maastricht se rechtzaal bij toeval de vermoede- lijke dader van een overval, die on- Volgens Doornbos heeft Braks ook geen duidelijkheid kunnen verschaf- langs op haar bank werd gepleegd en over het verschuiven van posten binnen de begroting van landbouw De r •m de akkerbouw te steunen. Het Landbouwschap blijft achter de doel stellingen van de actievoerders staan. Doornbos benadrukte dat het schap zijn nek extra heeft uitgestoken. Gistermorgen kwamen de centrale land- recht stond voor werd meteen gearresteerd. De verdachte was getuige voor familielid die onder meer te- bouworganisaties voor het eerst op eén lijn wat betreft de produktiebe heersing. Doornbos verklaarde dat dit flink wat moeite heeft gekost. Tot Rabobank nu toe heeft met name het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité zich werkster altijd negatief uitgelaten over produktiebeheersing. i december 1989 gepleegde overval, ook op de Vijlen. De bankmede- s getuige in dezelfde zaak. Leidse hoogleraar Staffmeister kraakt vervolgingsbeleid PPR. PSP. CPN. EVP en onaf hankelijker Nationalisatie van be drijven lost niets op, aldus de nota. Alcoholzaken Bij het openbaar ministerie in Den Haag liggen 1200 zaken wegens rij den onder invloed op afhandeling te wachten. Dat heeft officier van jus titie A. Welschen verklaard. De Ho ge Raad bepaalde dinsdag dat de re sultaten van ademanalyse-appara door Wim Fortuyn De rechter erkent in haar vonnis wel dat door ingewikkelde wettelij ke regelingen in de zwakzinnigen- tuur gebruikt mogen worden als be- zor6 een schrijnend plaatsgebrek wijsmiddel. Hierdoor is volgens ontstaat bij gezinsvervangende in- Welschen de weg vrij in het arron- stellingen. dissement Den Haag weer alcohol- veren,ginê van ouders en ver zaken aan de politierechter Die krachtige veroordeling werd gisteren uitgesproken door de Leid se hoogleraar prof. dr. D. Staffmeis ter tijdens een college over de straf rechtelijke aansprakelijkheid voor milieudelicten. Volgens Staffmeis ter is het de hoogste tijd dat er wet geving tot stand komt die recht streeks bescherming biedt aan het leefmilieu en op grond Ook de bepalingen in het wetboek van strafrecht die vervuiling van bodem, water en lucht strafbaar stellen, bieden volgens Staffmeister onvoldoende houvast. In principe zijn alle milieudelicten daarmee af gedekt. Maar er zijn duizenden ge vaarlijke stoffen en dus zijn er be perkingen aangebracht: er moet een vermoeden zijn dat de stof een gevaar voor de volksgezondheid op levert en de verontreiniging moet opzettelijk zijn. Vage begrippen, meent de hoog leraar. Op elk pakje sigaretten staat te lezen dat roken de gezondheid bedreigt. Maar hoe staat het bijvoor beeld met de mest, die de boer over het land uitrijdt? Hoe lekkage te be oordelen uit vaten in een onoordeel- Ruim een maand geleden werd in Rotterdam heel voorzichtig een aantal kundig geladen schip, dat in een containers met het giftige epichloorhydrine uit het Westduitse schip Con- storm verzeild is geraakt? Of zie- science gelost. Achteraf aanpakken lukt soms wel, maar de preventieve kenhuisafval dat tussen het huis- aanpak van milieufraude laat vaak te wensen over. (foto anpi vuil terecht komt? "Met moord weten we wat we aan moeten, met milieudelicten niet". gen? Zou je het niet moeten omke- i stellen dat de gemeente die aldus Staffmeister. Het gevolg i milieucriminaliteit frontaal kan nigend zijn. Taalschool wanten van mensen met een ihet stedelijke handicap (VOGG) geerde gisteren "uiterst teleurge- worden aangepakt, steld". "De verzekerde heeft kenne- Nu kan dat niet. Er is wel lijk geen rechten hoewel hij trouw groot arsenaal aan wetten zijn premie betaalt", aldus voorzit- lingen. die iets zeggen ovc In Rotterdam is de eerste zogeheten ter Eibers. "We zullen ons ernstig gebruik van en de omgang met ge- Taalschool officieel geopend. Dit is beraden op eventuele verder juridi- de eerste school in Nederland die sche stappen, maar het is nu vooral speciaal gericht is op het onderwij- een politiek zaak geworden", zen van de Nederlandse taal aan De ziekenfondsen vinden het on buitenlandse jongeren van 16 tot en aanvaardbaar dat voorzieningen met 25 jaar die nog maar kort in Ne- waarvoor verzekeringsprem Zo kan lozing wel verontrei- laar niet strafbaar om dat aan de vergunningsvoorwaar den ié voldaan. "Het bestuurlijke bepa- belang staat voorop", aldus Staff- het het meister, die tal van problemen ziet. Het roept nogal wat vragen op. Wat de vergunning heeft afgegeve deverantwoordelijk is?" Daar komt bij dat het bedrijven geld kost zuiveringsinstallaties, rookfilters en wat dies meer zij aan te leggen, terwijl ze slechts e al de vaagheden is, dat justitie de echte vervuilers tracht vast te nage len op grond van overtredingen die niets met het milieu van doen heb ben, zoals valsheid in geschrifte of het meewerken aan strafbare feiten. perkt strafbaar economisch delict Om de relatie met het milieudelict derlahd zijn. scherming gaat het o: die zijn gekoppeld nomische delicten het leefmilieu. Vaak wetgeving? Gedogen de autoritei- algemene bepalingen ten automatisch vervuiling, waar mee in de vergunning geen reke ning is gehouden? Dekt de vergun- begaan als ze dat niet doen. "Niet nakomen is goedkoper", vat Staff meister bondig same er nog aan toe dat de de milieuvoorschriften "makkelijk te leggen, bezondigt justitie zich vervolgens aan "onzinnige ïn- deze wetsbepalin- Staffmeister is fel in zijn veroor- taald onbereikbaar zijn door gebrek stuurlijke instanties de strafbaar- ning ook dood als gevolg van lozin- de volgende oproept". Bovendien deling. "Het komt er op r giftige stof- kening, omdat ze de strafbare milieuvervuiling niet kunnen be wijzen. Dat, als je boter gebruikt bij je ontbijt, je kan worden beschul digd van medeplichtigheid aan overbemesting. Dat hoort in een rechtsstaat niet thuis". Schadeherstel Economische belangen hebben te lang de toon gezet bij het vaststellen en aanpassen van de wetgeving, al dus Staffmeister. Naar zijn oordeel moeten de financiële voordelen van milieufraude worden weggenomen. Er moet een wet komen die recht streeks ecologische waarden be schermt. De "fixatie op de geldboe te" moet plaats maken voor sanc ties, waarbij het schadeherstel voor op staat. En de pakkans moet flink omhoog. "Dat kan, want we hoeven niet meer op onze neus of ogen te ver trouwen bij het constateren van milieuschade. Dankzij de moderne technologie zijn we wat dat betreft in een stroomversnelling terecht ge komen. We het meten. Ook de eco logische kosten worden steeds dui delijker". Niet justitie moet zich hiermee bezig gaan houden; er moet volgens Staffmeister een rechtstreeks ver volgingsapparaat komen voor milieudelicten. "De officier van jus titie is als schakel niet nodig en kan deze taak afstoten. De bestuurlijke instantie kan direct ingrijpen en schadeherstel eisen, al moet er na tuurlijk wel een mogelijkheid zijn de rechter in te schakelen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3