Onze man wil niet naar Tokyo NABIJ Homo-uitspraak van 'Lunteren' is bom onder GOR I REPORTAGEi DONDERDAG 8 MAART 1990 Nederlands bedrijfsleven komt moeizaam dichter bij Verre Oosten Ooit vestigde Nederland zijn naam als handelsnatie door de vaart op het verre Indië. Maar anno 1990 zoekt de Ne derlandse ondernemer het zo dicht mogelijk bij huis. Ook al wordt de exportmarkt in Japan alsmaar groter en slaan de Aziatische tijgers hun economische klauwen steeds verder uit, de employee van de handelsmaat schappij zit liever in Roelofarendsveen dan in Jakarta, en de kleine exportbedrijven gaan liever naar Spanje. De markt in het Verre Oosten is gesloten, geeft de Ne derlandse ondernemer klagend als oorzaak. "Ze gaan liever thuis tennissen", zegt een handelsman laatdun kend. "Men staart zich blind op Oost-Europa", is het ver wijt van een Verre Oosten-kenner. Het Nederlandse be drijfsleven worstelt met het land van de rijzende zon dat achter de horizon dreigt weg te zakken. LEIDEN/REGIO - Toen de gordel van smaragd aan de evenaar nog 'Ons Indië' was, wilden de Nederlandse han delslui wel naar de Oost. En ook nadien bleven handels maatschappijen zoals de Borneo Sumatra handels maatschappij (Borsumij), die tegenwoordig 5 procent van de totale Nederlandse handel met het Oosten voor zijn rekening neemt, zeer gretig. Maar uit de 106 jaren van het bestaan van hetzelf de Borsumij, die de geschie denis van de Nederlandse handel met het Verre Oosten grotendeels weerspiegelt, blijkt dat het anno 1990 heel anders is. door Karei Berkhout In 1950 vertrok tegenwoordig topman Van der Klooster van Borsumij, dat een grote vestiging heeft in Roelofarendsveen, naar het inmiddels onafhankelijke Indone sië. Van der Klooster: "De bevol king wilde wel weer handel drijven en omdat Nederlanders als enige buitenlanders Maleis spraken, za ten wij op de eerste rij. Ik kan mij herinneren dat ik mijn uitzending indertijd als een grote eer be schouwde. Tegenwoordig hebben de jongelui bij ons niet veel zin om naar het Verre Oosten te gaan. Als wij een Nederlander willen uitzen den naar bijvoorbeeld Tokyo kost ons dat zoveel aan extra salaris dat het goedkoper is om een Engels man te sturen. Wij hebben dan ook veel Engelsen in dienst". Toch is het Verre Oosten de enige grote nieuwe afzetmarkt buiten de EG. Afrika is een vergeten conti nent, Latijns-Amerika worstelt met zijn schuldenlast en Oost-Europa moet nog worden opgebouwd. Al leen in Azië bloeien handel en in dustrie op, vaak met groeicijfers waar menig Westeuropees land ja loers op kan zijn. Allereerst is er natuurlijk de eco nomische grootmacht Japan, dat weliswaar de naam heeft moeilijk toegankelijk te zijn, maar wel een enorme markt biedt met zeer koop krachtige consumenten. "Een nor male Japanse arbeider verdient al 10 dollar per uur. Bovendien moet Japan veel importeren, waaronder ook voedsel. Als je dan weet dat Ne derland het tweede voedselexporte- rende land ter wereld is, dan liggen daar voor ons land dus grote moge lijkheden", zegt directeur Karl van de organisatie voor Dutch Japanese Trade (Dujat) in Sassenheim. Japan is bovendien niet het enige land met perspectieven. Economen komen termen tekort om de specta culaire groei van het Verre Oosten aan te geven. Zo heet de voormalige kolonie Indonesië tegenwoordig een New Emerging Country, een land dus dat zich samen met bij voorbeeld de Filipijnen en Maleisië pas recent aan het ontwikkelen is. Dat is dus weer iets anders dan de New Industrializing Countries (NIC's) Taiwan, Zuid-Korea, Sig- napore en Hong Kong, ook wel de Aziatische Tijgers genoemd, die in het spoor van supermacht Japan lij ken te treden. "De levenstandaard stijgt daar snel en het wordt dus een goede exportmarkt", stelt Görte- möller van het Centrum voor Han delsbevordering. En Van der Kloos ter vult aan, dat deze landen in te genstelling tot Japan "niet erg zijn afgegrendeld", zodat import en ex port meer in evenwicht is zijn. Superman Van een nieuw Nederlands elan is echter geen sprake. De export naar de Aziatische tijgers omvat maar zo'n 3 miljard gulden en de groei is laag. De Nederlandse bedrijven die exporteren naar het Oosten doen dat vaak al tenminste 25 jaar en veel i bedrijven komen er niet bij. Van de 2000 bedrijven die bij voorbeeld bij de Leidse Kamer van Koophandel staan ingeschreven als import- of exportbedrijf, drijven er nog geen 50 handel met het Verre Oosten. Uitgedrukt in percentages komt dat neer op 2,5, precies even veel als de totale Nederlandse han del met het Verre Oosten: in de eer ste 10 maanden van 1989 exporteer de Nederland voor 5,3 miljard rich ting Azië op een totale export van 188,7 miljard gulden. Nu moet de ondernemer die zijn produkten wil verkopen in het Ver re Oosten wel een beetje een super man of -vrouw zijn, want de cultuur verschillen zijn soms groot. De Du- jat die onder de hoede van de im porteur van Mitsubishi in Sassen heim zijn kennis over Japan slijt aan exportbedrijven, heeft in de fol der een profiel geschetst van de ide ale zakenvrouw of -man voor het Oosten: geduld, doorzettingsver mogen, behoorlijk wat geld, kennis van het land en liefst een paar grijze haren (Oosters respect voor ouder dom) behoren tot de Bloembollen: het heeft lang geduurd, maar de Nederlandse bollenexporteurs hebben na jarenlange onderhande lingen toegang gekregen tot de Japanse markt: "Ze willen de beste kwaliteit, maar zeuren nooit over de prijs en betalen zonder aanmaningen". (archieffoto) Ontoegankelijk Bovendien zijn veel landen letter lijk en figuurlijk moeilijk ontoegan kelijk. Naast de afstand en de cultu rele verschillen zijn de importbe perkingen in bijvoorbeeld Japan - met 2 miljard gulden export de be langrijkste Nederlandse markt in het Oosten - bijna legendarisch. Van der Klooster, die hoogwaardige technologische produkten expor teert: "Wat Japan doet is niet leuk meer. Onopgemerkt heeft dat toch zeer rijke land de yen de afgelopen maanden met 25 procent gedeva lueerd. Schandalig, alsof de yen een soort Italiaanse lire is. Onze produk ten zijn daar dus ook weer een kwart duurder geworden". Hoe moeilijk het is om door te In Nagasaki herinnert een Hollands dorp aan de tijden dat de Nederlan ders nog echt belangstelling hadden voor handel met het Verre Oosten. (foto ANP) dringen op bijvoorbeeld de Japanse markt toont het relaas van de Bond van Nederlandse Bloembollenhan delaren (wie anders) die beginjaren tachtig besloot tot een offensief. Om de bloembollen überhaupt een blik waardig te laten keuren, vertrok in 1984 een regeringsdelegatie. Japan ners onderhandelen nu eenmaal graag op overheidsniveau en ook het ministerie van economisché za ken, het Lisser plantenkundig labo ratorium, de landbouw hogeschool en het produktschap voor de sier teeltgewassen werden erbij betrok ken. Deze instanties moesten en moe ten vooral voortdurend gezond heidsverklaringen afgeven voor de bollen. Secretaris Westerhof van de bloembollenexporteurs wil dat met het oog op de broze contacten niet meteen protectionisme noemen, al lijkt het er volgens hem wel op: "Op Japan heerst een enorme eiland mentaliteit, men is als de dood voor vreemde ziekten van buitenaf. Elke bollensoort wordt uitgebreid onder zocht en moet daarvoor een jaar op een quarantaine-veld staan. Ze zijn zeer precies en keuren af wat wij nog acceptabel vinden. In Japan be moeit ook iedere werknemer zich ermee, die de handelaren weer steeds dezelfde vragen stelt. Het ge duld van de Nederlandse zakenman dat niet zo groot is wordt dan behoorlijk op de proef gesteld". Maar na jaren taai onderhandelen mag Nederland sinds begin dit jaar 85 tulpensoorten en 22 lelie-soorten exporteren. En hoewel nog altijd ie dere partij uitgebreid wordt ge keurd, mag de bollenexport een succes worden genoemd. De hande laren verkochten afgelopen jaar 73 miljoen bollen in Japan en dromen nu van de 100 miljoen. Een succesvolle export naar Ja pan is dus wel degelijk mogelijk, vindt directeur Karl van het Dujat: "Na de bollen proberen wij nu iets met varkensvlees. Op massa-goed zit Japan natuurlijk niet te wachten, maar heel gespecialiseerde produk ten kun je daar wel kwijt. Als het tenminste heel goede produkten zijn". Zulke speciale produkten levert bijvoorbeeld Anderson in Alphen aan den Rijn al ongeveer 15 jaar en het bedrijf "is daar best trots op", zegt directeur Van den Berg. "Wij leveren al het mogelijke materiaal voor de drukpersen, zoals bijvoor beeld viscositeit-meters (voor de dikte van de inkt). Het gaat daarbij om enkele honderdtallen en ze vin den het niet interessant om die zelf te produceren". Daarbij komt dat Japanners goe de klanten zijn, is de ervaring van exportbedrijven. Bollenexporteur Kapiteijn was 25 jaar geleden één van de pioniers in Japan en heeft nu de export naar dat land tot éénderde van zijn omzet is gestegen nog altijd dezelfde afnemers. "Japanners wil len de beste kwaliteit, maar zeuren Bloedbad Plein Hemelse Vrede: 'De bestelling kwam gewoon aan' Toen het Chinese leger vorig jaar juni de opstand van de studenten neersloeg, was de internationale verontwaardiging zeer groot. Spoedig daarna overheerste echter al het 'realisme' en .begon het Westen zich al weer zorgen te maken over de handelscontacten met China. De laatste jaren voerde het communistische China namelijk een open-deur-politiek, waar buitenlandse ondernemingen gretig gebruik van maakten. De Nederlandse export is met nog geen 500 miljoen gul den per jaar niet indrukwekkend. De import uit het lage-loon-land Chi na is met ruim een 1 miljard gulden behoorlijk en behelst vooral grond stoffen, vuurwerk, spijkers en textiel dat handelsmaatschappijen daar laten vervaardigen. De Leidse munitiefabriek Kat bijvoorbeeld haalt bijna al zijn vuur werk uit China via een agentschap in Hong Kong. Directeur Van Eeuw- ijk maakt zich helemaal niet druk: "De opstand was een incident en verder doen wij niet aan politiek. Net als ieder jaar is 95 procent van de bestellingen binnengekomen". De Notenfabriek Euronuts in Alphen aan den Rijn importeert nage noeg al zijn pinda's uit China en doet ook niet moeilijk: "De studenten kwamen in de stad dan wel in opstand, de boeren hebben gewoon door gewerkt. Onze bestelling is dan ook zoals altijd binnengekomen". Van der Klooster van Borsumij ziet het anders: "Los van de hele hu manitaire kant, heerst er ook een grote onzekerheid over wat de rege ring verder van plan is. Vroeger voor de open-deur-politiek was het za kendoen moeizaam, maar wel zeker. Nu zal geen enkel bedrijf miljoe nen investeren in een joint-venture, want wie weet wat er gebeurt". nooit over de prijs en betalen altijd zonder aanmaning op tijd. Boven dien blyven ze je altijd trouw en hol len niet aan achter de aanbieding van een concurrent". Tennissen Dat ondanks de positieve ervarin gen het Nederlandse bedrijfsleven zich nog steeds niet heeft gestort op het Verre Oosten, heeft waarschijn lijk een oorzaak die dieper ligt dan eenvoudig protectionisme aan Ja panse kant: het Verre Oosten is echt ver weg. "Jongeren blijven liever thuis tennissen", zegt Van der Klooster. "Japan is uit de aandacht verdrongen door Oost-Europa, dat een stuk dichterbij is", zegt Karl (Dujat), "en nu de groeiende markt in Spanje meer mogelijkheden biedt, hapt de Nederlandse onder nemer daar toe. Want dat land kent hij van zijn vakantie". De culturele kloof met Japan en andere landen in het Verre Oosten is veel groter. "Japanners buigen veel, maar dan moet jij niet meebui gen", geeft Van den Berg (Anders on) als voorbeeld. Japanners willen de handelspartner in levende lijve ontmoeten en een persoonlijke band opbouwen door verschillende ontmoetingen voordat een contract wordt getekend. Je mag een Japan ner nooit zijn gezicht laten verliezen en je moet afspraken altijd zeer pre cies nakomen. Handel met het Verre Oosten vergt meer dan alleen maar in het vliegtuig stappen. Zoals de al eerder genoemde Superman na zijn kan tooruren de gedaante van kantoor klerk inruilt voor die van held, zo moet ook de zakenman en zaken vrouw omschakelen. Grote bedrij ven beseffen met de enorme afzet markt in het vooruitzicht het belang daarvan. Sommige concerns zoals AKZO laten om die reden hun jonge werknemers aanzitten aan de Round Table van het Dujat, waar 5 Nederlanders en 5 Japanners de kloof trachten te verkleinen. Van Eyk van Heslinga zit daar via haar bedrijf AKZO Coatings (Sik- kens) in Sassenheim. "Wij bespre ken zowel alledaagse als heel zake lijke dingen, waaruit dan wel de ver schillen in cultuur blyken. Als je bijvoorbeeld in Nederland ziek wordt probeert de dokter je zo min mogelijk medicijnen te geven. Ja panse vrouwen die hier wonen ver wachten van een arts echter altijd een oplossing en maken zich dan zorgen". En meer zakelijk: "Laatst vertel de een Japanner die hier bij de ABN werkt, dat hij uitgebreid was gaan lobbyen om een beslissing erdoor te krijgen. Dat is in Japan normaal om gezichtsverlies van een ander te voorkomen. Bij de bank hadden ze echter gezegd: 'Waarom moeten we dan nog vergaderen?' Daar had hij wel even moeite mee". Het dichten van de kloof maakt sommige toch zakelijk ingestelde ondernemers haast lyrisch en ont roerd. "Dat is toch prachtig, één we reld met allemaal jonge mensen die elkaar begrijpen en leren kennen", zegt Karl. Nog mooier zei Görtemöl- ler (handelsbevordering) het on langs: "Mijn kinderen zitten in Am stelveen op een heel leuk internatio naal schooltje. En tussen al die blan ke, gele en zwarte kinderen groeit iets heel moois. Onderwijs over het Verre Oosten mag van mij al op de kleuterschool beginnen". Vanavond geeft algemeen directeur Pao Sun Lu van het Far East Trade Offi ce in het Academiegebouw aan het Ra penburg 73 een lezing over Taiwan in het kader van de lezingen- en symposiacy- clus 'Het verre oosten dichterbij' van de Studentenvereniging voor Internationa le Betrekkingen (SIB). De lezing begint om 20.00 uur). Oecumenische raad vergadert in '92 LUNTEREN - Het is verre van denkbeeldig dat de Gerefor meerde Kerken op de volgende vergadering van de internatio nale Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR) voor het lid maatschap zullen moeten bedanken. Andere kerken zullen dan volgen. EN VER Die vrees verwoorde de secretaris van de GOR, dr. Richard van Houten (VS), gisteren tijdens zijn bezoek aan de gereformeerde sy node in Lunteren. Hij zei nu reeds ziek te worden bij de gedachte dat het GOR-bestuur voor de algeme ne vergadering in 1992 een advies moet opstellen over het lidmaat schap van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. De GOR heeft tijdens zijn laatste zitting in 1988 in Harare de gereformeerde synode in Neder land namelijk verzocht om haar (te ruime) standpunt over homo seksualiteit te herzien. Nu de sy node de bewuste uitspraak uit 1979 deze week heeft onder streept, is de verwachting dat dit tot een confrontatie zal leiden op de komende vergadering. Overigens zag Van Houten gis- - Barbara Harris. (archieffoto) Orthodoxen in Seoul boycotten Barbara Harris SEOUL (ANP) - Afgevaardig den van de orthodoxe kerken zijn in Seoul demonstratief weggeble ven van een gebedsdienst die door de Amerikaanse bisschop Barbara Harris werd geleid. De orthodoxe deelnemers aan de wereldconferentie van het conciliair proces voor gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping lieten zo hun afkeu ring blijken van de openstelling van het ambt voor vrouwen. De zwarte Barbara Harris is de eerste vrouwelijke bisschop in de Episcopale Kerk, onderdeel van de wereldwijde anglicaanse kerk gemeenschap. Net als de Rooms- Katholieke Kerk moeten de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk en de Grieks-Orthodoxe Kerk niets hebben van vrouwelijke priesters en bisschoppen. "Daar zijn wij al eeuwen tegen", verduidelijkte een orthodoxe geestelijke. Harris heeft tijdens de dienst geen woor den gewijd aan de boycot van de orthodoxen. teren nog wel enig licht voor de komende zitting. Een ruime meerderheid van de GOR-leden verwierp namelijk in Harare het voorstel om de Gereformeerde Kerken in Nederland een ultima tum te stellen. Het is echter de vraag wat er straks zal gebeuren, nu is gebleken dat de Gerefor meerde Kerken hun intussen wel zeer omstreden standpunt heb ben onderstreept. Vaij Houten heeft zijn hoop ge vestigd op een GOR-studie over de toepassing van bijbelse gege vens bij de beantwoording van ei gentijdse ethische vragen. Deze studie, die naar verwachting in september gereed is, kan een dia loog tussen de lidkerken op gang brengen. In ieder geval is dit rap port "cruciaal" voor het lidmaat schap van de Gereformeerde Ker ken, aldus Van Houten. Hij liet blijken de Gereformeer de Kerken (een "zeer belangrijk lid" van de GOR) niet graag kwijt te raken. Onder meer bij het be strijden van de apartheid hebben de Gereformeerde Kerken een voortrekkersrol vervuld. De praeses van de Gerefor meerde synode, ds. E. Overeem, maakte duidelijk dat er wat hem betreft weinig manoevreerruimte is. "Laat de GOR niet proberen een breekijzer te zijn tussen ons en onze homoseksuele gemeente leden", zo hield hij Van Houten voor. Het conflict kan volgens hem alleen worden opgelost als de andere lidkerken de Gerefor meerde Kerken ondanks de ver schillen in bijbeluitleg volledig willen aanvaarden. Vier leden van de GOR, waar onder de Christelijke Gerefor meerde Kerken, hebben in 1988 hun lidmaatschap opgeschort, nadat de Gereformeerde Kerken hun lidmaatschap mochten be houden. De christelijk-gerefor- meerde synode heeft vorig jaar het lidmaatschap opgezegd. Studie over vrede LUNTEREN (ANP) - De Gere formeerde Kerken willen de hui dige ontspanning tussen Oost en West alsmede het ontbreken van polarisatie in eigen gelederen be nutten voor een theologische doordenking van de Vragen rond oorlog en vrede. Dat zal niet uitlo pen op een nieuwe synode-uit spraak of een theologische be schouwing .over vredespolitiek, maar wordt een diepergaande be zinning ten dienste van de be wustwording in de gemeenten. Aldus heeft de synode besloten. Eerste School met koran en bijbel geopend EDE (ANP) - In Ede is gisteren de eerste islamitisch-christelijke basisschool in Nederland ge opend. De school, de voormalig christelijk-nationale Juliana van Stolbergschool, heeft sinds het begin van dit jaar al een gemengd christelijk-islamitisch bestuur. De school staat model voor het zogenoemde ontmoetingsonder- wijs, waarin men ruimte wil cre ëren voor ontmoetingen met be lijders van andere godsdiensten. De school telt 140 leerlingen; ruim 60 procent is van buiten landse herkomst. Elke week krij gen de kinderen 2,5 uur onderwijs in eigen taal en cultuur. De school blijft onder de oude naam voort bestaan. Directeur B. ten Broek bena drukte tijdens een bescheiden symposium dat het de bestuursle den en het personeel veel energie heeft gekost voor de school daad werkelijk van start kon gaan. "En nog moeten wij tegen heel wat vooroordelen vechten", aldus Ten Broek. Het is volgens hem juist in het belang van de kinde ren dat zij met eikaars cultuur kunnen kennismaken. Drs. J. D. Kraan, gereformeerd predikant in Nieuw-Vennep en voorheen aansgesteld voor de ontmoeting met moslims in het christelijk onderwijs, zei het te betreuren dat er juist vanuit de christelijke hoek zoveel kritiek op dit ontmoetingsonderwijs is gekomen. Enkele ouders hebben hun kinderen van school hebben gehaald, zo bleek uit zijn verhaal. Bisschoppenconferentie. De Berlijnse bisschoppenconferen tie wil voorlopig zelfstandig blij ven. De Oostduitse rk bisschop pen zijn van mening dat op "pas torale gronden" de tijd nog niet rijp is voor een fusie met de West- duitse bisschoppenconferentie. Overigens is men van mening dat het uiteindelijk niet de bedoeling kan zijn dat er twee Duitse bis schoppenconferenties zijn. De bisschoppen willen echter nog niet zeggen wanneer het volgens hen mogelijk is om te fuseren. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt vanavond (zeven uur) o.a. aandacht aan de Schep- pingskérk in Leiderdorp. Ont vangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Ondoorgrondelijk. In een serie van vier lezingen over 'de zin van het leven' naar aanleiding van het bijbelboek Prediker, spreekt dr. Willem Ouweneel morgenavond in de Streekschool (Lammens- schanspark 1) in Leiden over 'Gods bestuur is ondoorgronde lijk'. Aanvang is acht uur. Jeugdfestival. In Voorschoten vindt zaterdag in het Cultureel Centrum voor de tiende maal het Jeugdfestival van de Gerefor meerd/Hervormde Jeugdraad plaats. De avond vol dans, caba ret, muziek en theater - gepre senteerd door meer dan honderd 'artiesten' vanaf vijf jaar oud begint om half acht. De toegang is vrjj. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd tot vica ris te Utrecht (herv.-geref.) mw. J. H. M. E. Broeyer-Bogers wonende aldaar; beroepen te Kootwijk-Kootwijker broek B. J. van Vreeswijk Ridderkerk. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Zoetermeer G. J. van Aalst Benthuizen, te Haarlem J. Mijnders Veenendaal, te Leerdam E. Venema Elspeet, te Rotterdam-Alexanderpol- der J. M. Kleppe Rijssen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2