Nieuw boek Alain- Fonmier ontdekt VAN HARTE WELKOM Leids literatuur Festival op komst Ernst en humor bij Biedermann Chr. Vocaal Ensemble tart tegenwerkende akoestiek Ontwapenend amusement IN DE BOEKENWEEK VAN14T/M24MAART BROODBUS DONDERDAG 8 MAART 1990 PAGINA 25 Collectie brieven Canniggelt geveild AMSTERDAM (ANP) - Een col lectie van drieendertig brieven van wijlen Simon Carmiggelt aan G.K. van het Reve is gisteren bij Van Ge- ndt in Amsterdam voor 7.800 gul den geveild. Koper is een particulie re verzamelaar. De zeven handgeschreven en zes entwintig getypte brieven, die alle zijn ondertekend, bevatten vaak .kritiek' op eikaars werk. Ze dateren uit de periode van 15 september 1970 tot 18 april 1972. Een met de hand in spiegelschrift geschreven zelfinterview van Van het Reve uit circa 1968 bracht 4.080 gulden op. Dit interview handelt over de betekenis van zijn werk, be vat kritische kanttekeningen over Harry Mulisch en Simon Vinken oog en geeft enig inzicht in de zoge noemde ReviStiese Seks. Het kwam in het bezit van een Reve-verzame- Vo,or de Biblia Latina, een in Bel gië ontdekt dertiende-eeuws ma nuscript, kon geen koper worden gevonden. De bijbel moest onge veer 80.000 gulden opbrengen, al dus het veilinghuis. Medewerldng Nooteboom, Van Dullemen, Springer en Rentes de Carvalho Schrijfster Inez van woensdag 21 maart i Bibliotheek Merenwiji ke Eggels. LEIDEN De tweede editie van het Leids Literatuurfestival begint dit jaar op woensdag 14 maart. Na het succes van vorig jaar hebben K &0 Leiden en Burcht Literair, de initiatiefnemers, besloten het Leids Literatuur Festival jaarlijks te laten terugkeren. Daarnaast wordt de or ganisatie verbreed met de Biblio theek Leiden en de boekhandels De Kier, Kooyker en Zandvliet. Op de openingsdag van het festi val zijn in de Centrale Bibliotheek van Leiden de films 'Keefman' van Wouter van Leeuwen en 'De Blinde Fotograaf van Adriaan Ditvoorst te zien. 'Keefman' is gebaseerd op het gelijknamige boek van de schrijver Jan Arends. Het is een lange mono loog waarin de figuur Keefman op cynisch-humoristische wijze tekeer gaat tegen de psychiatrie. 'De Blin de Fotograaf van Adriaan van Dit voorst is gemaakt naar een gelijkna mig verhaal van W.F. Hermans. In deze zwart-wit film gaat het om een verslaggever die een interview wil maken met een fotograaf die blind is. De rolprent is een indirecte aan klacht tegen onzorgvuldige journa listiek. Aanvang van de filmvoor stelling: 20.15 uur. Een bekend gezicht op dit litera tuurfestival is verteller Willem de Ridder. Vorig jaar vertelde hij een twee uur durend sprookje. Dit jaar doet hij daar nog een schepje bo- venop: op vrijdag 16 maart in de Burchtsociëteit zal hij zo'n zes uur lang vertellen uit '1001 Nacht'. De avond begint om 20.15 uur. De dag daarna, op zaterdag 17 maart, is het podium in de Burcht sociëteit voor Leny van Schaik en het Crisiskoor 'De Goot'. Zij zullen een literaire samenzang brengen met liederen over meisjes met wie het slecht afloopt, over jongeman nen die sterven op zee en over brute moorden in boerendorpen. Aan vang 20.15 uur. De zondag is gereserveerd voor de Leidse Zondagsdichters. In de Kapelzaal van K O zullen om 14.30 uur dertig zondagsdichters uit Leiden en omgeving hun gedichten laten horen. Aanvang 14.30 uur. De schrijfster Inez van Dullemen staat op woensdag 21 maart in het brandpunt van de belangstelling. Hanneke Eggels van de Stichting De Literaire Salon spreekt in de Bi bliotheek Merenwijk met Van Dul lemen over de verhalen die de schrijfster heeft gemaakt naar aan leiding van reizen door Frankrijk, De Verenigde Staten en Mexico. Aanvang 20.00 uur. De literaire conversatie, zoals die nu al enkele jaren in Leiden plaats heeft, wordt ook tijdens dit Litera tuurfestival niet vergeten. Hoogle raar moderne Nederlandse letter kunde, Ton Anbeek, zal op donder dag 22 maart in De Burchtsociëteit 'Le Grand Meaubiess' wereld- bestseller PARIJS (GPD) - Alain-Four nier, toen 27 jaar, publiceerde in 1913 zijn eerste en enige roman, die na zijn dood een wereld bestseller werd. 'Le Grand Me- aulnes' werd in zowat alle talen van de wereld vertaald (in Ne derland door Max Noord als 'Het grote avontuur'). En nu zijn de schetsen uitgegeven van een tweede roman, waaraan Alain- Fournier werkte toen hij bij het uitbreken van de Eerste We reldoorlog werd opgeroepen en al snel onder de eersten was die viel. V©lgens de militaire rap porten moet dat op 22 septem ber 1914 zijn geweest, al werden zijn stoffelijke resten nooit ge vonden. 'Le Grand Meaulnes' was het ver fhaal van twee jongens die in hun pubertijd op een dorpsschool hun 'grote avontuur' beleven. Een van hen - le Grand Meaulnes - ontmoet op een geheimzinnig feest een be toverend meisje op wie hij verliefd wordt. Alain-Fournier beschrijft dan hoe de twee jongens het meisje proberen terug te vinden en daar ook in slagen. Maar als 'le Grand Meaulnes' dan ook nog kans ziet met haar te trouwen, wordt hij be sprongen door angst en slaat hij op de vlucht: 'nieuwe avonturen tege moet'. Het meisje sterft in het kraambed. In feite is het thema van 'Le Grand Meaulnes' 'de onmacht van de toen opgroeiende generatie een evenwichtig antwoord te vinden op de 'hoogste' -vorm van liefde, waar van de 'puurheid' tegelijkertijd de geliefde onbereikbaar maakt. Als antwoord blijft een 'banalere' sexuele relatie, die onderhouden wordt met geliefden 'van lager allooi' en die niet zelden worden bloot gesteld aan daden van sadis me en perversiteit. 'Le Grand Meaulnes' is dan ook veel minder het sprookje van een onbezorgd jongensleven, zoals wel werd gedacht. Het is eigenlijk het gruwelijke verhaal van geestelijke dakloosheid en menselijke ontoe reikendheid. Na Alain-Fourniers vroege dood kwam zijn literaire nalatenschap in handen van zijn zuster Isabelle Ri viere die daar als een cerberus over waakte. Deze rol werd na haar dood overgenomen door haar neef, de nu bijna 70-jarige Alain Riviere. Hij was het ook die toestemming gaf aan een Italiaanse vrouwelijke lite ratuurhistoricus om Alain-Four- niers vaag gebleven schetsen voor 'Colombe Blanchet' aan een weten schappelijk onderzoek te onderwer pen. Dit onderzoek leidde tot zulke veelbelovende resultaten, dat Ga- briella Manca - met de zegen van Alain Riviere - deze aanzet tot een roman uitgaf. Toch beslaat die nog niet een-derde van het boek, dat voor het grootste deel in beslag ge nomen wordt door een indrukwek kende verantwoording en een nut tig notenwerk. 'Colombe Blanchet' werd geen tweede roman. De schetsen geven aan dat Alain-Fournier opnieuw het thema van de pure liefde had opge nomen. Colombe (duif) is een meis je dat tegen de 'banaliteit' niet op kan van de liefde die haar minnaar haar in al zijn goedbedoelde harts tocht geven wil. Ze besluit dan ook in een klooster te gaan. De minnaar trouwt met haar zuster. De' persoon van Alain-Fournier was in september '89 in een lang ar tikel in de 'Figaro Litteraire' in ops praak gebracht. Een journalist van het blad publiceerde tenslotte het resultaat van een onderzoek dat al vijftien jaar lang achter de scher men bekend was en waarvan de conclusie luidde dat luitenant Alain-Fournier met zijn kapitein en een onderluitenant door de Duit sers aan het front was gefusilleerd, nadat ze met zijn drieën op een Duitse ambulance geschoten zou den hebben. Alain-Fourniers neef Alain Rivie- 'De Daken' van Van Gogh te koop PARIJS (ANP) - Veilingmeester Jean Louis Picard van l'Hotel Drouot Montaigne in Parijs ver koopt op 20 maart het schilderij 'De Daken' van Vicent van Gogh. Het is een bekend maar minder gerepro duceerd werk, een gouache-aquarel dat in 1882 in Den Haag is gemaakt. Er is grote belangstelling voor het kunstvoorwerp, ook uit Nederland. Maitre Picard schat de opbrengt op 20 tot 25 miljoen frank (rond 7,5 mil joen gulden). Het schilderij is 39 bij 56,5 centi meter groot. Het stuk komt uit de collectie Georges Renand. IJet was ook in 1987 aangeboden, om te wor den geveild. De Van Gogh moest worden teruggenomen toen de Franse staat zich als gegadigde had opgeworpen. De volgende onder handelingen konden niet tot een goed einde worden gebracht: Frankrijk vond het kunstwerk uit eindelijk te duur. Van Gogh-kenner Van der Wolk van het Rijksmuseum Kröller-Mül- ler wist tot voor kort niet beter of het kunstwerk was bij die vorige veiling in Parijs wel van particuliere in publieke handen overgegaan. Het was de bedoeling dat het werd in het Museum Quai d'Orsay dat het in bewaring zou geven aan het prentenkabinet van het Louvre. Van der Wolk deelde nog mee dat het schilderij een paar keer in ons land is geveild, maar nooit in een grote collectie werd opgenomen. In 1925 werd het in Amsterdam open lijk aangeboden en naar Berlijn ver- .kocht. Ongeveer tien jaar later was het in Parijs. 'De Daken' maakte Van Gogh in Den Haag, waar hij aan de aan de Schenkweg, toen bijna het platte land, woonde en werkte. Hij legde het tafereel vast dat hij op een zo merdag 'smorgens vroeg vanuit het dakraam van zijn werkplaats zag: de opslag van een timmermans werkplaats, velden en gebouwen van industrieën. In een brief aan zijn broer Theo schreef Van Gogh dat op de voor grond de rode dakpannen een con trast vormen met het zachte groen van de weilanden, rechts de tim merwerf met de dondere tinten van opgehoopte aarde en vochtige plan ken. Als eerste teken van leven is een arbeider afgebeeld die de werf oploopt. Ook is vlucht witte duiven te zien boven rokende schoorstenen in den grijze hemel. Concert van het Voorschotens Chr. Vocaal Ensemble, dirigent Stephen Kavelaar, met o.m. het Requim van Fauré; m.m.v. Marijke Nieuwenweg - sopraan, Franciska Dukel - mezzosopraan, Frank Fritschy - tenor, Jan Heye - bas, Tijn van Eijk - orgel, en het Randstedelijk Begeleidings Orkest. Ge- Voorschoten. s Moeder Godskerk in VOORSCHOTEN - De gortdroge akoestiek in de Moeder Godskerk kon niet verhinderen dat het con cert, uitgevoerd door het Voor schotens Chr. Vocaal Ensemble o.l.v. Stephen Kavelaar, een in drukwekkend en doorslaand suc ces werd. Had het koor evenals de solisten in de Missa Brevis in D van Mozart nog moeite om over tuigend over te komen, in de twee volende werken, de 'Canticum Si- meonis' (1958) van H. Barbe en het 'Requiem' van Fauré tartten' de zangers de tegenwerkende akoestiek en maakten zij van de nood een deugd. Toch was ook in de eerste mis de kwaliteit, de inzet, inspiratie en interpretatie van Kavelaar al duidelijk omlijnd. Bijna geen koor durft zelfbewust en vol in te zetten, maar zo niet bij het V.C- .V.E. Bij het allereerste 'Kyrië eleison' reeds 'stond' de toon per fect en intens. Alle delen behiel den de vaart en het elan waarmee was begonnen. Jammer genoeg golfden de melodieën niet de kerk in, maar bleven ze steken rondom koor en orkest. Ook de solisten hadden hier duidelijk last van: de vier stemmen bléven op zich zelf en versmolten niet tot een warme saamhorigheid. In het magistrale maar sobere 'Canticum Simeonis' van Helmut Barbe leverde de droge ruimte louter voordeel op. De mysterieu ze verstilde dissonanten, die waakzaam maar vanzelfsprekend oplosten, móchten nu als een de ken blijven hangen, rondom de uitvoerenden. Atonaal maar vol harmonie sponnen koor en orkest hun partijen uit. Met de celesta als een druppelende fontein, on dersteund door de contrabas en eigenzinnig gedragen door het or gel, werd aan het koraal een sere ne en verzadigde sfeer gegeven. De tenor had hier de voortrek kersrol; helder, zonder enig vibre ren of'vertoon' zong hij zijn partij tot het uitstervende 'pace' toe. Ook het Requiem van Fauré leed nauwelijks onder de akoe- tiek, het mankement werd een bijkomstighteid. Ronduit schitte rend en gewetensvol werd er ge zongen met een veelzeggend ly riek, gesteund door een absoluut geïnspireerd Randstedelijk Bege leidingsorkest. Zo wisselden hartstochtelijk 'koper' zich af met romantisch zwevende strijkers. Het 'Pie Jesu' werd heel introvert en ijl vertolkt door de sopraan Marijke Nieuwenweg. Hoewel de bas Jan Heye verzorgd en helder zijn belangrijke partij zong, zoals 'In die illa tremenda', draagt zijn stem te weinig ver en mist de klank de ware warmte en diep gang. Onder de voortreffelijke lei ding van Kavelaar, die zijn schare tot grote hoogte bracht, was het in deze kerkruimte als werden wij 'ontvangen door een koor der en gelen', gelijk de laatste strofe uit het 'In paradisum'. LIDY VAN DER SPEK 'Biedermann en de brandstichters' van Max Frisch door de toneelgroep van Christelijk Lyceum Dr, W.A. Visser 't Hooft. Met: Rob bert Hilgeman, Bianca Stokman, Maartje Schoorl, Michel van Leeni gaard en anderen. Regie/bewerkii LEIDEN - Twee brandstichters verblijven bij heer Biedermann op zolder. Van meet af aan staat de catastrofale afloop hiervan vast. Biedermann weigert achter het naderende onheil te onder kennen. Het parabelachtige stuk demonstreert voortdurend dat er een kloof gaapt tussen wat men zegt en wat men (niet!) doet. Bie dermann probeert daarbij een be paalde schijn van redelijkheid op te houden. De twee brandstich ters doen alsof ze hem serieus ne men, vleien hem daarmee, bezet ten aldus zijn huis en beletten Biedermann om zich uit zijn rol terug te trekken. Het stuk stevent recht-toe- recht-aan op het einde af, en in de versie van de toneelgroep van Visser 't Hooft wordt dit door een rap speltempo en door afwezig heid van een koffiepauze nog eens onderstreept. Het is een voorstelling die zonder poespas de uiterste consequentie van een bepaald gedrag toont. Zelfs tij dens de maaltijd (om hen te paai en heeft Biedermann de brand stichters voor het diner uitgeno digd) wordt er niet uitgepakt; men speelt de scène bijna in gesti leerde vorm. Het personage Biedermann staat model voor een bepaalde ge dragswijze tegenover onmisken baar aanwezig gevaar. Dientenge- volgde1 wordt hier geen poging ondernomen om van Bieder mann een mens van vlees en bloed te maken. Alle rollen wor den bewust schetsmatig inge vuld. Uitgaande van die keuze is het geen gemakkelijke opgave om de spanningsboog vast te hou den. Ook zou je al er snel in kod digheid kunnen vervallen, wat ten koste van de inhoud van het stuk zou gaan. De leerlingen van het Visser 't Hooft hebben hun rol echter geloofwaardig uitgewerkt en een goed evenwicht tussen be oogde ernst en humor gevonden. Misschien hadden de optre dens van het Koor van Brand weerlieden een nog iets promi nentere plaats kunnen innemen. De commentaarfunctie van dqze waarschuwende buitenstaanders is hier immers van groot belang. Tenslotte staat alles in lichter laaie - toneeltechnisch een moei lijk uitvoerbaar gegeven. Hier voor heeft de regie een uiterst simpele maar wel zo doeltreffen de oplossing gevonden. Helaas is het slotwoord van het koor ge schrapt en tevens is het jammer dat de persoon van de intellectu eel die ook op Biedermanns zol der blijkt te huizen, eveneens is weggelaten: het had de voorstel ling van dit stuk nog iets ingewik kelder gemaakt. WIJNAND ZEILSTRA een gesprek voeren met reisschrij- ver Cees Nooteboom. Onderwer pen: Nootebooms lange periode van zwijgen als romancier en de ontvangst van zijn werk door de li teraire kritiek in binnen- en buiten land. De avond begint om 20.15 uur. Zij die graag handtekeningen van schrijvers verzamelen, komen ook aan hun trek op dit Leids Litera tuurfestival. Schrijver J. Rentes de Carvalho signeert bij boekhandel Kooyker in de Breestraat op zater dag 17 maart van 15.00-17.00 uur. De donderdag daarop, op 22 maart, sig neert bij dezelfde boekhandel schrijfster Hermine de Graaf haar nieuwste boek 'Stella Klein'. Ook auteur Jan Siebelink is daar dan aanwezig om zijn werk te signeren. F. Springer, de auteur van 'Sterre- meer', het landelijke boekenweek geschenk, is op zaterdag 24 maart van 11.00-12.00 uur aanwezig in boekhandel Kooyker. Schrijver Cees Nooteboom, op don derdag 22 maart in gesprek met Ton Anbeek, hoogleraar Moderne Neder landse Letterkunde. Plaats van handeling de Burchtsociëteit. (foto ANP) re, die toestemming gaf tot de Itali aanse studie over 'Colombe Blan chet' verzet zich met alle denkbare argumenten tegen de versie van de fusillade. Zijn argumenten maken echter een niet al te overtuigende indruk. Mocht Alain-Fournier, waarschijnlijk in opdracht van zijn dolgedraaide kapitein en onder ferm protest, toch op een Duitse ambulance geschoten zou hebben, dan betekent dit in de ogen van ou dere Fransen een smet op het bla zoen van het Franse leger. Dat was toen in een bijna heilige oorlog te gen de 'boches' gewikkeld. Het zou ook een smet zijn op de naam van de auteur Alain-Fournier, die roem verwierf omdat men zijn 'Grand Meaulnes' als het toonbeeld van een 'pure' roman ervaren had. Evenzeer als 'Colombe Blanchet' is 'Le Grand Meaulnes' allerminst een oefening in puurheid en veel meer de in dikke watten gewikkelde noodkreet van een puber, die met zijn nieuwe gevoelens geen raad weet. Jasper de Moor weer thuis DEN HAAG (ANP) - De acteur Jasper de Moor is begin deze week na een verblijf van twee weken in een gevangenis bij de Indiase stad Goa teruggekeerd in Nederland. De Moor was aangehouden op verdenking van illegaal verblijf. Hij maakte een rondreis door India. Tij dens de reis werden al zijn papieren gestolen. De acteur riep de hulp in van Buitenlandse Zaken, maar dat kon niet verhinderen dat hij werd opgepakt. Het Nederlandse consulaat in Bombay heeft in overleg met de fa milie van De Moor gezorgd voor een nieuw paspoort, een uitreisvisum, een ticket en de noodzakelijke fi- 'Lieve Mensen' in LAK-Theater 'Lieve Mensen' van Peter Handke door Stichting Wereld Premières. Toneelbeeld en regie: Harrie Hageman. Gezien in het LAK Theater op 7 maart. Herhaling: 8 maart. LEIDEN 'Publikumsbe- schimpfung' noemde Handke het 'toneelstuk', waarmee hij aan het einde van de jaren zestig de voor pagina's haalde. Zijn aaneenscha keling van teksten die samen nau welijks een half uur duurden en waarin iedere handeling ontbrak, had als enige doel vastgeroeste to neelconventies onderuit te halen en het publiek flink wakker te schudden. Zijn spelers stonden vooraan het toneel, richtten zich rechtstreeks tot de toeschouwers en hanteerden daarbij een tot dan toe op het toneel ongebruikelijke vocabulaire. Na inleidende tek sten die het onnatuurlijke van het toneelgebeuren aan de kaak stel den, eindigde zijn stuk namelijk in een regelrechte scheldkanon nade aan het adres van die toe schouwers. Aan het werkelijke effect kon men ook toen al twijfelen. Na de eerste voorstelling wist iedereen immers wat hem te wachten stond (de titel verhulde dat trou wens niet) en kwamen de bezoe kers dus in toenemende mate 'om dat eens mee te maken'. Van een werkelijk schokken was geen sprake meer, of het zou moeten liggen in het feit dat het voor me nigeen toch een vreemde gewaar wording bleef in het theater rechtstreeks aangesproken (en uitgescholden) te worden. Het merendeel van het publiek onder ging het ook toen echter al als amusement, hield zich keurig stil en klapte na afloop beleefd. Bijna een kwart eeuw later deed Harrie Hageman bij de Stichting Wereld Premières met deze nu veel minder schokkende tekst precies datgene waartegen Handke zich afzette: hij maakte er onschuldig theatraal vertier van. Het licht in de zaal blijft nog steeds aan (althans meestal), maar de spelers staan niet meer constant op een rijtje bij een (af wezig) voetlicht. Zij spelen met Handke hun eigen spel, kennelijk op basis van improvisaties op tek sten variërend en ondertussen touwtje springend, een striptease opvoerend of gemoedelijk rond een tafel keuvelend. Slechts bij vlagen is daarbij iets van de oude sfeer te proeven, vooral tijdens de feitelijke scheldpartij aan het slot, als de zeven spelers zich recht streeks met verbaal geweld tot het publiek richten. Wat indertijd bedoeld was als een klap in het gezicht, is nu vro lijk amusement, maar gelukkig ook amusant genoeg om eens mee te maken. Niet alle oplossin gen zijn even geslaagd, maar aan humor ontbreekt het niet en het merendeel van de medespelen den blijkt over een ontwapenen de presentatie te beschikken. Op die manier worden uitgescholden ligt in het verlengde van een be zoek bij mooi weer aan 'De be driegertjes' bij Arnhem. Je weet datje een paar spetters kunt oplo pen, maar die drogen wel op en je hebt het er voor over, zeker in ge zelschap van iemand die de grap nog niet kent. PAUL KORENHOF Prijs voor Monumentenwacht Chabot in Boymans ROTTERDAM (ANP) - In het Rot terdamse museum Boymans- Van Beuningen worden zaterdag 11 maart twee nieuwe tentoonstellin gen geopend, waarvan de belang rijkste gewijd is aan de Rotterdam se schilder en beeldhouwer Hen drik Chabot 1894 - 1949 Chabot is een van Rotterdams be kendste kunstenaars uit de periode tussen de twee wereldoorlogen. Na de Tweede Wereldoorlog verwierf zijn werk vooral bekendheid door de thematiek van zijn oorlogsschil derijen. Het schilderij 'De brand van Rotterdam' uit 1940, dat ge woonlijk in het Rotterdamse stad huis hangt, maakt dan ook deel uit van de expositie. Chabot geldt als een van Neder lands belangrijke expressionisten. Met een expressieve en robuuste stijl gaf hij vorm aan thema's als: het gezin, arbeiders, boeren en tuin ders en later oorlogsslachtoffers, vluchtelingen en verzetsstrijders. De tentoonstelling is te zien tot en met 22 april. AMSTERDAM (ANP) - De Prins Bernhard Fonds Monumenten Prijs van dit jaar is toegekend aan de Mo numentenwacht Nederland. Aan de prijs is een bedrag van 100.000 gul den verbonden. De Monumentenwacht ontvangt de prijs onder meer omdat deze "particuliere, landelijk werkende organisatie activiteiten ontplooit die monumentenbezitters bewuster maakt van hun verantwoordelijk heid voor het behoud van hun ei gendom. Door het stimuleren van het onderhoud van de monumenten draagt men in belangrijke mate bij aan het behoud van het Nederland se culturele erfgoed", aldus de be kendmaking van het ronds. De Stichting Federatie Monu mentenwacht Nederland is in 1983 opgericht en coördineert en onder steunt het werk van 30 landelijk werkende teams van elk twee mo numentenwachters. De teams in specteren monumenten en rappor teren over gebreken en geven daar naast algemene voorlichting aan ei genaren. De prijs werd in voorgaande jaren onder meer toegekend aan de Vere niging Hendrik de Keyser (1988) en A. van Grevenstein van het Restau ratie-atelier Limburg (1989). Maritieme veiling De eerste maritieme veiling in Ne derland, bij Gijselman in Amster dam, heeft in totaal 425.000 gulden opgebraéht. Naast schilderijen kwamen ook een collectie scheepsmeubilair, nautische objecten, antieke scheepsmodellen alsmede een ver zameling wetenschappelijke instru menten onder de veilinghamer. Tot de kopers behoorden diverse mu- ADVERTENTIE Bibliotheek DEKKER Leiden ...uw Libris boekhandel 'N UNIEKE COMBINATIE ARNHEM - Popzanger en kunstenaar Herman Brood gaat volgende week een stadsbus van het Arnhemse Gemeente Vervoerbedrijf beschilderen. De 42-jarige Brood zal de bus voorzien van een kinder-science fiction-ontwerp, waarschijnlijk een vliegtuig in felle kleuren. Op initiatief van wethouder Van Meurs heeft de gemeente Arnhem Her man Brood gevraagd de busschildering te maken, "omdat", aldus Van Meurs"Brood destijds in Arnhem een opleiding heeft gevolgd aan de kunstacademie. En die opleiding heeft hij niet kunnen voltooien omdat de directie hem de laan heeft uitgestuurd. Maar hij heeft zich in de loop der ja ren toch aardig ontwikkeld als kunstenaar. Vandaar dat het ons leuk leek om juist hem de bus te laten beschilderen". Brood zal bij het karwei geassisteerd worden door een aantal studenten van de Kunstacademie in Arnhem. Over die hulp zegt hij: Doe maar vier vrouwen, die samen niet ouder zijn dan zestig jaar". De schilder bedrijft 'action paiting', dat wil zeggen dat het publiek Brood bezig mag zien. Het karwei kost de gemeente 30.000 gulden. Daarvan krijgt Brood alvast 500 gulden 'handgeld'Hij zal vooral met spuitbussen werken en de kleuren groen en bruin zeker niet gebndken. In het najaar wordt er in New York een expositie van het werk van Brood geopend. (foto pr>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25