De overtuigingen van een zuinige wethouder Vijf schoolgebouwen in Leiderdorp afgestoten Saneringsplan basisscholen rond WD-leider verwijt weggestuurde Den Boeft onfatsoenlijk gedrag Na een 'vol politiek leven' vindt hij het tijd om te stoppen. De Oegstgeester wethouder van financiën en sport. P. van Veen (57), heeft het gemeenteraads werk 'met vreugde gedaan', maar na twintig jaar in de gemeentepolitiek gaat hij ook 'met vreugde weg'. "Ik heb op alle mogelijke manieren kennis ge maakt met het inrichten van de Oegstgeester sa menleving en dat is een samenleving die mij zeer lief is". Acht jaar lang was hij raadslid voor het CDA en vervolgens acht jaar fractieleider. Vanaf 1986 is de geboren Oegstgeestenaar wethouder. Bij zijn intrede in de gemeenteraad, in 1970, was hij lid van het College van Bestuur van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Daar werkte hij sinds zijn afstuderen als econoom, in 1965. Na zijn HBS- tijd was Van Veen onder andere werkzaam bij de Leidse dekenfabrikant Zaalberg, de accountants dienst van de gemeente Leiden en bij het Leidse ge meentelijk energiebedijf, terwijl hij in de avondu ren studeerde. Momenteel is hij hoogleraar algeme- i de Erasmus universiteit, waar hij 'met veel plezier' doceert voor collegezalen met meer dan 1000 studenten. Het deel van de werktijd dat hij aan de universi teit voor zijn wethouderschap opgaf, gaat de chris ten-democraat nu weer opvullen. Hij noemt het 'ongelofelijk boeiend' om met studenten te werken, maar ook naar nieuwe onderzoeksprojecten ziet hij met genoegen uit: "Het is verrassend om als econoom te zien dat de beurs in elkaar klapt, of dat de rente stijgt. Ik ga narekenen wat dat allemaal voor gevolgen heeft voor minister Kok van financi ën. die al die onvoorziene ontwikkelingen in zijn begroting moet zien op te vangen. De politiek is een boeiend, maar ongewis vak". Na zijn vertrek uit de gemeentepolitiek blijft er nog één functie over die Van Veen ambieert: als de voorzitter van de Oegstgeester sportraad vertrekt, dan volgt hij hem graag op. Van Veen verlaat gemeentepolitiek Oegstgeest na 20 jaar OEGSTGEEST - In zijn be oogde opvolger, NOS-voor- zitter Van der Reijden, heeft de vertrekkende CDA-wet- houder van Oegstgeest, P. van Veen, het volste vertrou wen. "Van der Reijden is een hele doodgewone jongen uit Leiden-noord, met een ver standig oordeel en het hart op de goede plaats. Met zijn 03 jaar paart hij jeugdige ideeën aan veel levenserva ring en een enorme werk kracht". door Eric-Jan Weterings Niet alle raadsleden reageerden onverdeeld positief op de terugkeer van Van der Reijden in de gemeen tepolitiek. Een man met zo'n druk ke baan en diverse nevenfuncties zou niet genoeg tijd kunnen vrijma ken voor het besturen van zijn woonplaats. Van Veen reageert daar fel op: "Die fabel wil ik graag de wereld uit hebben. Ik vind het juist goed als een wethouder niet te veel tijd heeft, je moet geen direc- teurtje willen spelen, maar de grote lijnen uitzetten. We hebben in Oegstgeest een hele goede ambtelij ke staf, die niet constant op de vin gers hoeft te worden gekeken. Van der Reijden is echt niet op zoek naar weer een scalp om aan zijn riem te hangen. In deze functie kan hij juist zijn betrokkenheid met zijn woon plaats tonen". kunstmatig tegenstellingen te ma ken in de raad". Volgens de wethouder is dit har moniemodel om een aantal redenen het politieke leven in het dorp gaan bepalen. Als voornaamste redenen noemt hij de eenwording van ARP. CHU en KVP in het CDA in de tweede helft van de jaren '70 en - iets later - de groei van het progressieve blok. Deze zwaai naar links viel voor een deel samen met de uitbrei ding van het dorp in de jaren '70 en '80. Sindsdien zijn de krachtsver houdingen tussen de politieke blok ken min of meer in evenwicht. "Eerst overeenstemming berei ken over een voorstel binnen het college en daarna overleg met de achterban, zo werkt dat hier. Als voorstellen in raadscommissies aan de orde komen dan weetje dat ze in grote lijnen haalbaar zijn. Anders dien je ze niet in". raadsvergaderin gen regelmatig blijken geen liefheb bers te zijn van de in hun ogen 'gou vernementele' bestuurscultuur. Van Veen kan niet juichen over hun opstelling: "De D66'ers hebben zich gedragen zoals ik ze in een van de- eerste vergaderingen van deze raad Spechten Een van de weinige partijen die van de Oegstgeester gemeenteraad con sequent een echt politiek forum probeert te maken is D66. Tot onge noegen van de andere partijen laten de raadsleden Poelmans en Vissers - De oei trekkende CD A-wethouder van Oegstgeest, P. van Veen: Van der Reijden is een hele gewone jongen uit Leiden-noord. met een verstandig oordeel en het hart op 'de goede plaats". (foto .fan Holvast) heb genoemd: 'spechten', want ze- zitten maar te hameren. Later las ik ergens dat er ook groene spechten bestaan, dus laat ik ze voortaan maar zo noemen". Voor zijn collega-wethouder Ko- hlbeck heeft Van Veen louter loven de woorden over. Nu de CDA-er vertrekt, wordt de PvdA-er met zijn 16 dienstjaren de nestor van de raad: "Kohlbeck is een schaker. Als je de ongelofelijke rommel in zijn kamer ziet, begrijp je niet dat hij al tijd weer de goede stukken weet te vinden. Hij heeft echter een ongelo felijk geheugen en hij heeft aan wei nig pionnen genoeg. Meestal volgt de goede zet op het juiste momen- t...en soms laat hij de laatste zet aan Over de samenwerking met VVD- wethouder Rijks is Van Veen opval lend kort: "We hebben niet lang sa mengewerkt, want hij volgde pas een jaar geleden de vertrekkende wethouder Blom op. Laat ik dit zeg gen: 'Een zoen van Tessa Blom voelt anders dan een hand van Henk Rijks". Beginselen "Van huis uit was ik lid van de ARP en vanuit die christelijke levensbe schouwing heb je ook een taak in de samenleving. Ik ben blij dat ik christen ben en ik probeer dat poli tiek te vertalen door een goed rent meester te zijn van wat mij is toever trouwd". "Solidariteit en gerechtigheid zijn Bijbelse begrippen, die helaas wat uitgesleten zijn geraakt. Solida riteit betekent voor mij respect voor elkaar hebben, maar ook het delen van vreugde bij de geboorte en de len van verdriet bij het afscheid. En gerechtigheid is voor mij recht doen, eerlijk zijn. Ik zal dan ook nooit roepen dat iets oneerlijk is, want ik ga ervan uit dat ik mensen kan vertrouwen - tot het tegendeel blijkt". "Soms heb je in je leven een fase datje er geen gat meer in ziet, maar dan ga ik in mijn binnenkamer te ra de bij mijn hemelse vader..". Een paar diepe rimpels tekenen zich af in het voorhoofd van de wethouder, maar al snel straalt zijn gezicht weer de opgewektheid uit die hem in de plaatselijke politiek tot een opval lende verschijning maakt. "Ik ben geen zwartgallig mens. ik geniet van het leven, van alle mooie din gen. Ik leef vanuit mijn overtuiging ook geen leven van ge- en verboden, maar ik vind het wel prettig om te kunnen appelleren aan een grond slag. Dat is voor mij ook politiek van belang". "In de politieke praktijk van alle dag is dat soms moeilijk. Ik hecht bijvoorbeeld aan een bepaalde mate van zondagsrust, maar ik ben ook wethouder van sportzaken en veel sportevenementen zijn op zondag. Ik ben blij dat er in het weekeinde bijvoorbeeld een marathon wordt georganiseerd, maar ik vraag de or ganisatoren dan wel of ze pas 's mid dags na één uur het startsein willen geven, zodat de kerkgangers wor den ontzien". lijn van denken om op die dag bij voorbeeld het zwembad te sluiten. Ik heb maar een paar echte 'nee's': niemand mag de gezondheid van een ander moedwillig in gevaar brengen - en daaronder reken ik ook abortus - en drugsgebruik wijs ik volstrekt af. Drugsgebruik vertrapt de menselijke waardigheid. Zodra er in de gemeente een instelling komt waar verdovende middelen worden verkocht dan zal ik daar di rect tegen optreden". Ondanks zijn uitgesproken levens beschouwing die zijh politiek han delen bepaalt zegt Van Veen het toch moeilijk te vinden om herken baar te blijven in de gemeentepoli tiek, 'want iedereen is voor volksge zondheid en een schone gemeente'. Woningbouw Op korte termijn voorziet hij in de raad forse meningsverschillen over woningbouw. De eerste discussies daarover 'heeft de raad al achter de rug, waarbij een aantal fracties van mening bleek te zijn dat Oegstgeest 'vol' is, terwijl mensen als Van Veen nog enige ruimte voor woningbouw Terugkijkend op zijn wethouder schap is Van Veen tevreden, 'want straks zitten er weer een paar eitjes in de rriand van de voorjaarsnota'. De wethouder voerde een strak fi nancieel beleid, waarbij alle mee vallers in de algemene reserve wer den gestort: "Toen ik begon ston den we er niet zo rooskleurig voor, maar het is gelukt de financiële situ atie te verbeteren, zonder de lasten voor de burgers te verhogen.". Vraagtekens bij woningbouw in hart Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse politiek gaat akkoord met het plan om 44 woningen te bouwen in het centrum van Wassenaar, tussen Langstraat, Gang en Spinbaan. De I partijen voelen er echter weinig voor om de toegangsweg bij de Spinbaan te laten beginnen. De nieuwe huizen zouden beter bereikt kunnen worden via de bestaande parkeerplaats Kloosterland. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en open bare werken. Ook bewoners van de Spinbaan verzetten zich hier tegen de geplande ontsluiting. Centrum- j winkeliers vrezen dat de nieuw bouw het parkeerprobleem in het centrum alleen maar zal vergroten. Bij de 40 drie-kamerwoningen en vier twee-kamerwoningen komen 49 parkeerplaatsen en daarmee ligt het aantal parkeerplaatsen ver on der de norm van 1.3 parkeerplaats per woning. De winkeliersvereni ging vreest dan ook dat bewoners en bezoekers de toch al schaarse parkeerruimte in het centrum zul len gebruiken. Volgens raad en col lege zal dat wel meevallen omdat de woningen met een gemiddelde huur vooral bedoeld zijn voor oude ren en starters. En die hebben min der auto's, heette het gisteravond. De WD is jüist bang dat bewo ners hun parkeerruimte aan cen- trumgangers moeten afstaan en wil hun centrale parkeerplaats met magneetsystemen afgrendelen. De andere partijen voelen meer voor een koppeling aan de bestaande parkeerplaats en wethouder Ch.B. Aptroot neemt dit voorstel mee naar het college. Over het bouwplan zelf merkte de WD op dat het 'massaal overkomt'. Het CDA vindt één lift te weinig. De eenmansfractie van D66 kwam met de meest ingrijpende wijzigingen. De binnenplaats van het u-vormige gebouw zou een doorzichtige over kapping moeten krijgen, compleet met jeu de boulesbaan en zitjes. Door een iets andere opzet zouden er 10 tot 12 wonigen bij kunnen ko- Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de woningen dit jaar ge bouwd zouden worden, maar tegen vallende rijkssubsidies zetten daar een streep door. Er is een kleine kans dat de gemeente aan het eind van het jaar alsnog in de prijzen valt, maar ze rekent vooral op de verdeling in 1991. INBRAAK - Inbrekers hebben gis teren voor duizenden guldens aan sieraden en een kleuren-tv buitge maakt bij een inbraak in een woon huis in de Voorschotense Wijngaar denlaan. De dieven wisten tussen half tien 's ochtends en half tien 's avonds binnen te komen door het tuinhek te vernielen en daarna door een raam boven de keukendeur te kimmen. LEIDERDORP - De drie gebou wen van de protestants-christe lijke basisscholen Zijlkwartier, In den Houtkamp en Samen Onderweg worden van hun on- derwijsbestemming ontheven. Met dit besluit is het groot scheepse schoolsaneringsplan van de gemeente Leiderdorp rond. Eerder werd bekend dat de gebou wen van de twee openbare basis scholen De Hobbit en De Spring- schans vrijkomen. In de nieuw bouwwijk Buitenhof-midden-west komen twee nieuwe scholen, een openbare en een protestants-chris telijke (pc). Beide gebouwen zullen negen lokalen tellen. In Buitenhof mag bovendien een extra gymnastieklokaal worden ge bouwd. Het gemeentelijk gymnas tieklokaal aan de Lijnbaan wordt daardoor buiten gebruik gesteld voor het basisonderwijs. Mogelijk krijgt het gebouw een andere be stemming. Wat er met de vrijko mende vijf schoolgebouwen gaat gebeuren is nog onbekend. De Siem van der Stoelschool (pc) wordt uitgebreid om leerlingen van de scholen Zijlkwartier en In den Houtkamp te herhuisvesten. Het gebouw aan de Wilddreef krijgt er een speellokaal bij en er komt, op het schoolterrein, een verbinding tussen de twee bestaande gebou- De openbare basisschool De Springschans gaat fuseren met de Prins Willem Alexanderschool. Waar de leerlingen van deze twee scholen worden ondergebracht is nog onbekend. De katholieke scholen doen niet mee aan de reorganisatie. Het ka tholieke schoolbestuur trok zich be gin dit jaar terug uit het overleg met de gemeente, uit onvrede met de be staande plannen. In eerste instantie was een aanvraag ingediend voor nieuwbouw in Buitenhof-midden west, maar toen duidelijk werd dat daar niet meer dan vier lokalen mochten komen, haakte het katho lieke schoolbestuur af. De ingrijpende sanering van schoolgebouwen is noodzakelijk omdat er in Leiderdorp twintig lo kalen leeg staan. Het leerlingtal zal nog verder dalen, zodat er over 20 jaar 32 lokalen te veel zouden zijn. De aanwas van nieuwe leerlingen is het grootst in Buitenhof-midden west. Om hier scholen te mogen bouwen moest de gemeente de leeg stand elders in het dorp oplossen. De nieuwbouw in Buitenhof-mid den-west is op zijn vroegst in sep tember 1991 klaar. De twee nieuwe scholen in Buitenhof worden nabij de Keizershof gebouwd. De ge- meentë hoopt in september te kun nen beginnen met het bouwrijp ma ken van dit terrein. Om het nieuwe scholencomplex omstreeks augus tus 1991 te kunnen openen is haast geboden met alle voorbereidende werkzaamheden. B en W stellen de gemeenteraad voor een krediet van 20.000 gulden beschikbaar te stellen om een begin te maken met de bouwplannen. Het saneringsplan wordt maandag 12 maart besproken door de gemeen teraad. Bekakte slogan reinigingsdienst ergert CDA Wassenaar mateloos WASSENAAR - De Wassenaarse CDA-fractie is buitengewoon on gelukkig met de slogan 'Maak Wassenaar niet bekakt', die vuilnis wagens, bushokjes en reclameborden moet gaan sieren. Volgens CDA-raadslid C. Overdevest is de tekst onduidelijk en betreurt het al jaren dat de Wassenaarder een zekere bekaktheid wordt aange rekend. "En als gemeente moeten we dat dan niet gaan uitdragen", zei hij gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare \yerken. Toch weigert de politi cus de kwestie op te blazen. "Anders zeggen ze weer: Overdevest, waar ben je mee bezig, zo vlak voor de verkiezingen" Een alternatieve slogan heeft het raadslid nog niet paraat, maar het zou iets gewoons moeten zijn. Zoiets als 'Werk aan een schoon Wassenaar. Poep niet op de stoep': "Dan weten gewone mensen ten minste waar het om gaat". De grote VVD-fractie liet gisteravond weten juist zeer gelukkig te zijn de gekozen kreet. VOORSCHOTEN - De Voor schotense burgemeester P. Cannegieter heeft gistermiddag het jongeren-informatiecentrum F-Kwadraat officieel geopend. Bij het onthullen van de naam gebruikte hij geen champagne, maar bronwater. De burgemees- ter verving de zieke welzijnswet houder L.L. Marselis. F-Kwadraat is gevestigd in de verplaatsbare gebouwtjes naast het gemeentehuis. Jongeren kun nen er informatie krijgen, cur sussen volgen en koffie en thee drinken. De winkel zal vooral 's middags open zijn, maar ope ningsuren zijn nog niet vastge steld. Bekeken wordt nog of F- Kwadraat vrijdag- of zaterdag avond open kan zijn. De jonge renwerker organiseert met be hulp van de gemeente enkele grootschalige activiteiten in het Cultureel Centrum, zoals disco avonden en optredens van thea tergroepjes. Het is de bedoeling dat er in de eerste week van april een cursus zelfverdediging voor meisjes start. Ook wordt gedacht aan een cursus over werk en een voorlichtingsavond over alcohol en drugs. (foto Jan Holvast) Vreugde Tegen de landelijke trend van pro gramcolleges in heeft Oegstgeest al jarenlang een bestuur met verte genwoordigers van 'de drie hoofd richtingen van denken': progressie ven, confessionelen en liberalen. De grootte van het politieke blok wordt vertaald in de portefeuilles, maar dat zegt volgens de bestuurder niet alles: "De wethouder met de klein ste portefeuille kan de persoon met de grootste bestuurskracht zijn". Van Veen is een warm voorstan der van deze manier van besturen en noemt het typerend voor zijn dorp: "Men is hier zeer gehecht aan het harmoniemodel, vuurwerk be perkt zich tot 31 december. 'Begrip en respect', zo zit de samenleving hier in elkaar. De bewoners hebben hele hechte banden via sportvereni gingen en kerken. En kijk eens naar de Oranjefeesten, waar ieder jaar een enorme toeloop is. De gemoede lijkheid, de vreugde van het wonen hier, dat ga je niet verpesten door CDA-wethouder zou niet zonder meer kunnen terugkeren LEIDERDORP "Het is ronduit onfatsoenlijk dat een wegge zonden wethouder al voor de verkiezingen verklaart dat hij weer in dezelfde functie wil te rugkeren". Fractievoorzitter van de VVD Leiderdorp, W. Scheffer, uitte gisteravond tij dens de algemene ledenverga dering van zijn partij felle kri tiek op ex-wethouder J. den Boeft (CDA). Volgens Scheffer heeft Den Boeft tijdens zijn afscheid de Leiderdorp- se ambtenaren opgeroepen op hem te stemmen. "Een staaltje van poli tiek onfatsoen dat zijn weerga niet kent", aldus de VVD'er. Volgens de fractievoorzitter heeft Den Boeft het vertrouwen in de politiek ge schaad en kan hij niet terugkomen. De scheldende fractievoorzitter voorziet 'zware college-onderhan delingen', omdat de financiële toe komst van Leiderdorp onder druk staat door de stijgende rentelasten, de vertraagde voortgang van de wo ningbouw en de nog niet te voor spellen kosten voor kwaliteitsver betering van het gemeentelijk appa raat. Scheffer en de WD-lijstaanvoer- der, mevrouw C. Huigen, benadruk ten met klem dat het belangrijk is dat burgers èn politieke partijen straks op een lijn komen te staan waar het de A4-problematiek be treft: "Leiderdorp is alleen maar met een eensluidend afdvies ge baat". De WD zal zich sterk maken voor een verdiepte aanleg van een bredere A4 door Leiderdorp, maar wil pas na een uitgebreide discussie tot een definitief standpunt komen. Tijdens de vergadering werd te vens een nieuwe partijvoorzitter ge kozen. J.A. Dop gaf de vooorzitters- hamer over aan J.B.R. Kerner. Verkiezingen Komende zaterdag gaat Leiderdorp merken dat de stembussen voor de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart opengaan. WD-campagne- leider W. Joosten maakte gister avond bekend dat zijn partij die dag fietsend de wijken in gaat, strooi end met folders, buttons en stic kers. De PvdA begint zaterdag met huisbezoek; de Rietschans is als eerste aan de beurt. De CDA-kandi- daten trekken 09k door de wijken en proberen, op de klanken van Ta- marco en de Basin Street Jazz band, de kiezers op hun hand te krijgen. Christia toneeluitvoering: 'Sjongeionge- jonge', door Toneelvereniging The Old Timers, aanvang 20.00 uur bi) Speeltuinvereniging Vreug deoord. optreden Het Reizend Muziek gezelschap 'me aanvang 20.15 hoornse Kerk. Leiden laatste lezing over Archeologie 'Pijpaarden beeldjes', door Toïta Buitenhuis, aanvang 20.15 uur in Ouds- de Kapelzaal van K&O, Oude voorstelling. 'Zondagskinde ren'. met 0.a John Kraaykamp, Simone Rooskens en Pieter Lutz, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Lieve mensen', door Stichting Wereldpremière, aanvang 20.30 uur in het LAK- Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur klaverjassen De Buitengewo nen, 20.00 uur in Frerikshof. in kader van Int. Vrouwendag: 'Vrouw en Media', van 14.00 tot 17.00 en van 19 30 tot 23.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Voorschotense Vrouwenraad, thema: 'Onbetaald werk', door DickhoH, aanvang 20.00 Engelenbak, Marijkelaan. VRIJDAG 9 MAART Alphen eerste regionaal Koersbaltoer- nooi in de Rijstreekhal, aanvang 10.00 uur. uitvoering' 'Blanco Strafregis ter', door Toneelvereniging KNA, aanvang 20.00 uur in de Jozef zaal. Paradijslaan met bal na. film: 'Bird', over leven en wer ken van jazzmusicus Charlie Par ker, aanvang 20.30 uur in het optreden Alphense band 'Moengo Tapoe', aanvang 21.00 uur in Het Kasteel. optreden 'Nueva Manteca', bij Jazz Club Alphen, aanvang 21.30 uur in het Parktheater. dr. Ou- el, 20.00 uur in de Streek school, Lammenschanspark. klaverjas- en sjoelavond, kanti ne LFC, Boshulzerkade, aanvang 20.00 uur. stijldansavond in buurthuis Winnie Mandela, Trix Terwindt- straat (Stevenshof), aanvang 21.00 uur. soloprogramma 'List Nu', met Liesbeth List, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert In de 'Pianistenserie', met Wyneke Jordans Leo van Doeselaar. 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp voorstelling: '2x3 kwartier', met Harrie Jekkers, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. ZATERDAG 10 MAART Alkemade optreden Alphense band 'Inno- Eyes', aanvang 22.00 t Alphen werkdag IVN, boerderij J. van Gaaien, J.c! Hoogendoornlaan 42, om 9.30 opening expositie Marijke Nle- len, mmv Trio Gras, Rob Verhoek en de kunstenares zelf, om 14.30 uur in Expressie 70. musical voor de jeugd (7 t/m 12 jaar): 'Kijk naar je eigen', van Het ty Heyting en Joop Stokkermans, aanvang 14.30 uur in het Parkthe- darttoernooi in buurthuis Wes terhaven, aanvang 20.00 uur. orgelconcert Ronald de Jong ir Leiden rommelmarkt in Verpleeghuis Sint Elisabeth Gasthuishof, Cae- clliaslraat, van 10.00 tot 15.00

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16