Skiletsels ontregelen Leidse ziekenhuizen Rijnland vestigt hoop op nieuwe techniek Woniiigbouwverenigiiigen worden het 'domein der sociaal zwaksten' DONDERDAG 8 MAART 1990 Twintig inbraken uit vrachtauto's opgelost LEIDERDORP/BODEGRAVEN - De rijkpolitie van Bodegraven heeft vijf personen aangehouden die bekend hebben ongeveer 20 diefstallen uit vrachtwagens te hebben gepleegd. De diefstallen werden onder meer gepleegd in de gemeenten Reeuwijk. Bode graven. Koudekerk. Waddinx- veen, en Oegstgcest. De totale waarde van de buit (vlees. kaas. meubels, gereedschappen) be droeg ongeveer een kwart miljoen gulden. De verdachten komen uit Schie dam (drie personen: 23. 45 en 27 jaar) en Rotterdam (twee perso nen: 37 en 38 jaar). Op 2 januari ar resteerde de politie twee mannen die inbraken in een vrachtwagen in Reeuwijk. De drie andere ver dachten werden later aangehou den. Bij diverse verdachten werd huiszoeking gedaan en werden gestolen goederen aangetroffen. Veel aanvragen voor vanwege storm hulp DEN HAAG - De commissie storm schade van het Rode Kruis heeft tientallen aanvragen ontvangen van mensen, die als slachtoffers van de stormen de afgelopen maanden in aanmerking hopen te komen voor de eenmalige solidariteitsuitkering van de Europese Gemeenschap. Het Rode Kruis ontving ongeveer 1 miljoen gulden uit de EG-kas voor Het betreft in de eerste plaats ver zoeken van de nabestaanden van 22 door de stormen om het leven geko men Nederlanders. In verreweg de meeste gevallen gaat het daarbij om de orkaan van 25 januari. De commissie stormschade ont ving daarnaast circa 40 aanvragen van mensen die door die orkaan en de latere stormen blijvend invalide of arbeidsongeschikt werden, dan- wel minder gebruik kunnen maken van hun ledematen. De aanvragen voor een uitkering moeten voor 15 maart binnen zijn. Gemeenten tegen rekeningrij den HILLEGOM/ALBLASSERDAM - Acht Zuidhollandse gemeenten rondom Alblasserdam zijn in actie gekomen tegen de plannen van mi nister Maij-Weggen om het reke ningrijden te gaan invoeren. Zij vin den dat de verbetering van de be reikbaarheid in de Randstad be taald moet worden uit overheids gelden en dat de financiering ervan niet op bepaalde groepen burgers moet worden afgewenteld. Minister Maij (verkeer) wil de bouw van vijf tunnels in de Rand stad bekostigen door het rekening rijden. Dit systeem voor elektroni sche tolheffing zou in eerste aanleg tot de Randstad beperkt moeten blijven. Ook in de regio Leiden worden met gemengde gevoelens de plan nen voor het rekeningrijden beke ken. Het is niet uitgesloten dat ook in de regio verzet komt tegen de las tenverzwaring voor de burgers. "Persoonlijk vind ik het systeem van rekeningrijden onjuist", vindt de Hillegomse VVD-fractievoorzit- ter K. van Schenk Brill ervan. Hij is portefeuillehouder verkeer van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek. "Wij zullen er in het samenwerkingsorgaan zeker over praten. Dan zullen we over de twee aspecten van deze zaak moeten pra ten: hoe betalen we de bereikbaar heid van de Randstad en welke maatregelen moeten we voor het milieu nemen". PvclA-wethouder promoveert aan Leidse universiteit: Dr. Van Langelaan (links) en gipsverbandmeester J. van Steen 'gipsen' het rechterbeen van een skislachtoffer. LEIDEN De poliklinieken orthopedie van het Academisch Ziekenhuis Leiden en het Leiderdorpse Elisabethziekenhuis worden overspoeld door wintersporters die met een blessure van hun sneeuwvakantie zijn teruggekeerd. De toeloop, is dit jaar zo groot, dat het AZL zelfs al patiënten heeft geweigerd. Alle bedden in het EZ zijn bezet. De wachttijden op het spreekuur van de orthopedisch chirurgen loopt als gevolg van deze hausse soms op tot enkele uren. Dr. E.J. van Langelaan van het Eli sabethziekenhuis merkt dan ook op dat de kliniek volledig ontregeld is. De ziekenhuizen krijgen elk jaar wel met skiblessures te maken, maar .dit jaar spant de kroon, zegt hij. "Het is heel erg". Zijn collega dr. C. Bos van het AZL beaamt het. De letsels waarmee de orthope disch chirurgen vooral worden ge confronteerd zijn blessures aan de knieën. Vroeger waren dat voorna melijk enkelkwetsuren, maar door een verbeterde kwaliteit schoen zijn die teruggedrongen. Het zijn nu meer blessures aan kniebanden en scheenbeenbreuken. Herhaaldelijk gebeurt het dat een operatieve in greep noodzakelijk is. Dr. Van Langelaan: "Ik heb tien tallen telefoontjes gehad van huis artsen die niet precies wisten wat ze met een letsel moesten beginnen. De artsen in Oostenrijk staan heel snel klaar om een geblesseerd ge wricht in het gips te zetten terwijl ze niet echt weten wat er aan de hand is. Met spaarzame gegevens komen die patiënten op je spreekuur. Eerst moet het gips eraf. tenslotte moetje de knie inspecteren. Zulke mensen komen nogal eens met de bood schap dat een operatie noodzakelijk zou zijn. Veelal kan een ingreep ech ter achterwege blijven. Andersom komt natuurlijk ook voor. Iemand kan vijf minuten op de skies staan en zich zodanig blesseren, dat een kniegewricht volledig is verwoest". Van Langelaan stelt zich dikwijls de vraag hoe wintersporters zich op een skivakantie voorbereiden. "Een nogal Nederlander heeft voor zijn vakan- geeft tie betaald dus wil. koste wat het hand i kost, skiën. Weer of geen weer. Ik denk dat heel wat mensen pistes op gaan, soms ijzige pistes, die ze niet aan kunnen. Dat is toch vragen om moeilijkheden? Misschien is het het overwegen waard om naast de reis verzekering een extra ski verzeke ring in te stellen. Op die manier vloeit er een paar miljoen gulden te rug naar het medisch bedrijf dat al deze letsels moet opvangen. Het is echt nodig want de verhoudingen worden zo langzamerhand te gek". Dr. Bos voegt eraan toe dat men sen zelfs vanuit de wintersportge bieden bellen met de vraag of ze voor behandeling in het AZL te recht kunnen. Het Academisch Zie kenhuis heeft een speciaal spreek uur voor geblesseerde skiërs waar begin volgende week meer dan vijf tig patiënten worden verwacht. Om het programma in het ziekenhuis niet in de war te laten lopen, heeft het AZL 'skipatiénten' moeten wei- Met speciale vluchten worden ge blesseerde skiërs in de wintersport gebieden opgehaald. Meestal is een been ingepakt in gips. Terecht? Dr. Bos: "Ik denk dat artsen in winter sportplaatsen niet voldoende zijn uitgerust om, bij voorbeeld, een let sel aan de kniebanden op de juiste manier te behandelen. Zo'n blessu re hoort bij de specialist thuis. Bo vendien beschikken ze over een voudige röntgenapparatuur die ens een onduidelijk beeld it er in een gewricht aan de Ze hebben een kast vol gips heel gauw klaar staan". LEIDEN Huurdersverenigingen worden steeds belangrijker, waar door de belangen van de consu ment, de huurder, minder door de woningbouwverenigingen worden behartigd. De taak van de woning corporaties verschuift in de negen tiger jaren meer naar de sociale kant: het huisvesten van de finan cieel zwakkeren. Daarvoor zijn goedkope, dus oudere en kleinere woningen nodig. Geld om deze wo ningen op te knappen, kunnnen de corporaties putten uit de verkoop van goed in de markt liggende huur woningen, zoals de eengezinswo ningen. Verder mogen de corpora ties meer variëren in de huren: door van goede, ruime woningen de hu ren extra te verhogen, kunnen van oudere woningen de huren worden verlaagd. Zo schetst de Roosendaalse PvdA-wethouder L. Gerrichhauzen de ontwikkelingen op het gebied van de huisvesting in de komende jaren. Gisteren promoveerde hij aan de Leidse universiteit op het proef schrift 'Het woningcorporatiebestel in beweging'. De eerste woningbouwvereni ging, een klassieke vorm van belan genbehartiging van de aangesloten leden, werd in het midden van de negentiende eeuw in Amsterdam opgericht, de 'Vereniging ten be hoeve der arbeidersklasse'. Uiter aard werden in de loop der jaren ka tholieke, christelijke en algemene corporaties opgericht. Inmiddels zijn er zo'n 850, die zich voor het grootste deel hebben verenigd in twee centrales, de Nationale Wo ningraad en het Nederlands Chris telijk Instituut voor de Volkshuis vesting. Gerrichhauzen verwacht, dat de twee koepelorganisaties steeds be langrijker worden, naarmate de overheid zich minder met de wo ningbouw en het huisvestingsbe leid bemoeit. De NWR en het NCIV hebben al zo'n 1500 man in dienst en hebben nu al door hun vele con tacten met ambtenaren en politici grote invloed op het woningbouw beleid. Gerrichhauzen waarschuwt voor het gevaar, dat het manage ment van de koepels de dienst gaat uitmaken. Zij overvleugelen als het ware hun bestuur. De leden, de wo ningcorporaties, komen er qua be leidsvoering al helemaal niet aan te pas. Volgens Gerrichhauzen is in gro te delen van het land de woning nood beteugeld. Het woningtekort is meer van statistische aard, de meeste huishoudens wonen goed. Gerrichhauzen ziet wel iets in het actiever worden van de woning bouwverenigingen op de sociale- koopwoningenmarkt, wat trou wens hier en daar al gebeurt. De corporaties kunnen dan opnieuw hun pioniersfunctie waarmaken. Zij kennen de lokale woningmarkt en ze kennen hun huurdersbestand. Met die kennis moeten de corpora ties in staat zijn het eigen-woning- bezit voor lagere inkomensgroepen te bevorderen, waarmee tevens de doorstroming wordt gediend. De Roosendaalse wethouder ziet ook wel nadelen aan de verkoop van huurwoningen. De sociale huursec tor wordt meer en meer een vangnet voor de minst welvarenden. De cor poraties krijgen hierdoor het karak ter van een 'domein der sociaal zwaksten', met bij voorbeeld als ge volg dat de corporatie er zelf finan cieel ook zwakker door wordt. Dr. Gerrichhauzen ontvangt de bul. Verkoop i geld op om andere dingen mee te doen". i huurwoningen levert Opening studio omroep Rijnland door storm verlaat LEIDEN Omroep Rijnland heeft de officiële opening van de nieuwe studio aan de Oude Rijn twee we ken uitgesteld. Het was de bedoe ling deze op zaterdag 10 maart te openen, maar de feestelijkheden' zijn nu naar 24 maart verschoven. De omroep heeft het besluit tot uitstel moeten nemen omdat de mast van Radio West waarvan ook omroep Rijnland gebruik maakt, door de storm enkele weken later wordt geplaatst dan gepland. Het leek er op dat de hele week het weer stormachtig zou blijven. Omroep Rijnland heeft het zekere voor het onzekere genomen en de officiële opening verzet. De officiële opening van de stu dio van Radio West in het pand aan de Oude Rijn gaat morgen volgens plan dooF> Oud-staatssecretaris Van der Reijden zal de officiële hande ling verrichten. Bonte knaagkever eet zich rond aan oud eiken van Gemeenlandshuis LEIDEN - Het monumentale gemeenlandshuis van het Hoog heemraadschap van Rijnland is ten prooi gevallen aan een le gertje bonte knaagkevers. Deze insecten, die het vooral hebben gemunt op oud eikenhout, zijn inmiddels op vier verschillende plaatsen in het oude bestuurs- huis van het schap aan de Bree- straat in Leiden aangetroffen. Onder meer in de historische Regtkamer. Als blijkt dat de ke vers ook het 300 jaar oude, be schilderde tongewelf in deze kamer hebben aangetast, kan de schade voor Rijnland oplopen tot een miljoen gulden of meer. De knaagkever is inmiddels ook aangetroffen in houten dak spanten van de nabijgelegen Pieterskerk. Het hoogheemraadschap heeft overigens de hoop dat de kosten uiteindelijk binnen de perken blijven. Een medewer ker van Rijnland heeft namelijk een methode gevonden waar mee de kevers op een betrekke lijk eenvoudige en goedkope manier verdelgd kunnen wor den. Of de methode in de prak tijk werkt, is nog niet zeker. TNO in Delft onderzoekt dit nu. Eind vorig jaar, kort na de restauratie van het kostbare en unieke goudleerbehang in de Regtkamer. ontdekte het schap dat het houtwerk in deze zaal op een aantal plaatsen was aange tast. Door boktorren, was toen het vermoeden. Inspectie wees echter uit dat er bonte knaagke vers aan het werk zijn.'Een on rustbarende conclusie, want de ze insecten kunnen grote schade aanrichten en zijn zeer lastig te bestrijden. "Het grote probleem is dat die beestjes hun hele leven in het hout blijven", verklaart dijk graaf E.H. van Tuyll van Seroos- kerken. "De normale bestrij dingsmiddelen hebben geen vat op ze. Tot voor kort was er ei genlijk maar één manier om ze aan te pakken. En dat was door zeer giftige insecticiden op een groot aantal plaatsen diep in het hout te spuiten. Die methode is echter een bijzonder onvrien delijk en bovendien omslachtig en kostbaar". "Als je geen bestrijdingsmid delen wilt toepassen, blijft er maar één mogelijkheid over: al het aangetaste hout wegslopen. Als de kevers echter in het tong ewelf zitten, wordt dat wel een heel ingrijpende zaak. We moe- teij dan alle balken van dat ge welf vervangen en de histori sche schildering opnieuw aan brengen". Verbluft Van Tuyll heeft echter goede hoop dat een idee van één van de Rijnland-medewerkers uit komst biedt. "Het is eigenlijk een heel simpele methode, zo simpel dat je je afvraagt waar om niemand daar eerder aan heeft gedacht", stelt hij. Wat de methode inhoudt, wil de dijk graaf op dit moment niet kwijt. "Als het ook in de praktijk blijkt te werken, willen we er octrooi op aanvragen. En het lijkt me niet verstandig om het dan van te voren in de krant te zetten". Het enige dat Van Tuyll erover wil opmerken, is dat er geen bestrijdingsmiddelen aan te pas komen. De dijkgraaf vindt het grap pig dat juist iemand van het schap ideeën indient om knaag kevers te bestrijden. "Ik bedoel, wat weten wij nou van insec ten? Wij hebben alleen maar verstand van pompen en water zuivering. Monumentenzorg was er echter door verbluft. Ze hadden nog nooit aan zoiets ge dacht terwijl het, nogmaals, heel eenvoudig is". Het schap heeft inmiddels 50.000 gulden gereserveerd voor de tests bij TNO. Van Tuyll hoopt dat op korte termijn duidelijk wordt of de methode werkt. Als dat zo is, voorziet hij dat ze op grote schaal kan worden toegepast. Hij heeft trouwens zo veel vertrouwen in het idee van zijn werknemer, dat hij vooralsnog niet dramatisch wil doen over de schade die de knaagkevers wellicht hebben aangericht. "Al is het natuurlijk een heel seri euze zaak en voor het schap waarschijnlijk een aanzienlijke schadepost". Hoe lang de kevers al aan het historische houtwerk knagen, is niet precies duide lijk. Van Tuyll sluit echter niet uit dat ze al in 1971 aanwezig waren en de grootscheepse be strijding die toen werd uitge voerd, hebben overleefd. LEIDEN/ALPHEN/L1SSE - De arbeidsbureaus in Leiden. Alphen en Lisse zijn dik tevreden. Het 'open huis', speciaal voor vrouwen die weer willen gaan werken, heeft van daag een ware stormloop ontketend. Leiden moest praktisch al zijn per soneel inzetten om iedere bezoekster aan haar trekken te laten komen. Het arbeidsbureau in Alphen, dat voor de eerste keer iets dergelijks deed, schatte vooraf de komst van dertig vrouwen in. Uiteindelijk werden het er driehonderd. Van daar dat van een 'overweldigend re sultaat' kon worden gesproken dat zeker voor herhaling vatbaar is. En dat standpunt nemen de andere twee arbeidsbureaus ook in. Het speciale 'open huis' voor vrou wen werd vandaag gehouden in het kader van de internationale vrou wendag. Vrouwen konden zich niet alleen laten inschrijven voor een baan, maar zich tevens oriënteren over de mogelijkheden die er voor hen op de arbeidsmarkt zijn. «oio Un Holvast) Nieuwe logo Rijnland 'schamele vertoning' LEIDEN - Met enige weemoed heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland gisteren afscheid geno-' men van zijn oude wapen. Het colle ge van Rijnland wilde van dit 'beeldmerk' af omdat het in zijn ogen te ouderwets overkomt en om dat het bovendien te ingewikkeld is om snel herkend te kunnen worden. In plaats daarvan moet er volgens het college een nieuw, fris en aan merkelijk eenvoudiger logo komen. Tegelijkertijd wil het bestuur een compleet nieuwe huisstijl invoeren. Sommige bestuursleden bleken gisteren tijdens de bestuursverga dering allerminst gelukkig met de vernieuwingsdrang van het college. Ze vinden het nieuwe wapen maar een schamele vertoning. "Een ge plukte kip onder een geschilde aardappel", zo drukte één van hen het uit. Ze hikten bovendien aan te gen de hoge kosten - 400.000 gulden - die de invoering van de nieuwe huisstijl met zich meebrengt. Een meerderheid van het bestuur stem de uiteindelijk, zij het wat aarze lend, in met de veranderingen. ®uöi3icntos 8 maart 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: Te Bar-le-Duc liet onlangs de brandweer zich photographee- ren. Men had zich op schilder achtige wijze voor een muur ge schaard, maar niet gelet op een reusachtig aanplakbiljet, zoodat op de photographie bo ven de hoofden van het gezel schap het opschrift prijkt: „Ten toonstelling van vette beesten." Gistermorgen te ongeveer elf uren, is uit eene doos, staande in eene tilbury, waarvan het paard vastgebonden was aan de fabriek van den heer Degon, aan de Langegracht, ontvreemd het bovengedeelte van eene zwarte krippen japon. Daarvan wordt verdacht een in boezeroen en met klompen gekleed persoon, die dat kleedingstuk vermoedelijk hier of daar heeft van de hand gedaan. Dengene, die dat ge kocht mocht hebben wordt ver zocht daarvan mededeeling te doen aan het commissariaat van politie alhier. Vijftig jaar geleden: Naar ons ter oore komt zal nog in den loop van deze maand een voorstel van B. en W. van Oegst- geest bij den raad dier gemeente in behandeling komen tot aan koop van het historische kasteel 'Oud-Poelgeest' met omliggende bosschen en landerijen. Een abonnê te Warmond wijst er namens 39 steuntrekkers uit die gemeente op, dat zij iedere week één a anderhalf uur in de buitenlucht moeten doorbrengen om het steungeld en bons in ont vangst te nemen. Hij dringt er op aan, dat B. en W. voor hen een onderkomen beschikbaar zullen stellen, opdat zij niet zulk een tijd in weer en wind behoeven te vertoeven. Het Prinselijk Paar heeft een belangrijk bedrag geschonken aan het Leger des Heils in ver band met de zelfverloochenings- aanvrage'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15