Hondenbelasting is gewoon weer een vorm van afpakken Ik heb ontzettend geboft D66 pleit voor aanstelling ombudsman raAds verkiezingen DONDERDAG 8 MAART 1990 Lijsttrekker Ed van Tol van de AAP: LEIDEN De partij heet Anti Afpak Partij, afgekort AAP. Een van de punten van het ver kiezingsprogramma is dat de ambtenaren een cursus Alge meen Beschaafd Leids moeten leren. Toch waakt lijsttrekker Ed van Tol ervoor om als ludie ke partij te worden afgeschil derd. "Mijn partij is een serieu ze. Ik richt me op de stemmers die zelf vooruit willen, maar die nu geremd worden door allerlei onzinnige belastingen. Die mensen moeten op mij stem men". LEIDEN - In Leiden moet een om budsman komen. Lijsttrekker P. Langenberg zei gisteravond tijdens het begin van zijn campagne dat D66 volgende week met een voor stel voor een ombudsman of om- budscommissie komt. Langenberg noemde het instellen van een ombudsman in het kader van de FIKS-operatie die de ge meente Leiden op dit moment uit voert. Fiks moet er onder meer toe leiden dat de gemeente klantgerich ter gaat werken. Een ombudsman of ombudsvrouw kan daartoe bij dragen. "Zo'n 'man' kan allerlei za ken aan de kaak stellen", aldus Lan genberg. De lijsttrekker van D66 consta teerde verder dat het college van PvdA, WD en Groen Links 'duide lijk uitgeregeerd is'. Volgens hem is dat aan allerlei zaken te merken. Hij noemde met name een aantal zaken die tot de portefeuille van WD- -wethouder Kuijers behoren, zoals de streekmuziekschool. Langenberg ging ook nog even in op de schouwburgaffaire. Hij zei dat Kuijers op dit moment 'aangescho ten wild' is. Kuijers' positie dreigt na het uitkomen van het onder zoeksrapport dat door de Commis sie van de Rekeningen wordt opge steld naar aanleiding van de schouwburgzaak 'definitief moei lijk te worden'. Als blijkt dat Kuij ers, of een andere wethouder, heeft gefaald in deze zaak, of de raad heeft misleid, moet hij opstappen, stelde Langenberg. Kritiek uitte hij ook op de maatre gelen uit de nota 'Schone stad'. "De plannen van Kuijers om op elke vijf tig meter een vuilnisbak neer te zet ten en hondenuitlaatstroken aan te leggen blijken niet goed te functio neren", zei Langenberg, die zich daarmee aansloot bij Groen-Links- lijsttrekker De la Mar die het beleid zelfs een 'faliekante mislukking' noemde. Al met al vindt Langenberg dat het college dringend aan vernieu wing toe. En daarbij moet D66 een rol spelen. Langenberg wil dat zijn partij in het college komt. Hoewel Langenberg zich niet echt uitsprak voor een bepaalde samenwerking, bleek dat op programmatische gronden een progressief college met de PvdA en Groen Links voor de hand ligt. Het beleid dat de WD voorstaat, wijkt te veel af van de wensen van D66. "En ik ben benieuwd of met het CDA goede progressieve afspra ken te maken zijn", aldus Langen berg die de christendemocraten een 'zwabberige houding' verweet. "Het laatste jaar is er sprake van vriende lijke vrijages in de richting van de PvdA. Van de oorspronkelijke vij andige houding is niets meer te merken". Experiment met anti-graffitilaag in Oegstgeest kost 34 mille OEGSTGEEST - Het schoolge bouw aan de Jan Wolkerslaan in de nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegst geest krijgt waarschijnlijk als eerste gemeentelijk gebouw een anti-graf fitilaag. Het experiment gaat voor lopig een jaar duren en kost de ge meente 34 duizend gulden. Gisteren waren in de raadscommissie van onderwijs de meningen verdeeld. WD en PvdA gingen akkoord met het voorstel, maar PPR en CDA wilden eerst hun vragen over de uit voering van het plan beantwoord zien. De commissieleden vroegen zich af waarom de beschermlaag niet vorig jaar tijdens de bouw van de school is aangebracht. A.M.J. van Eisen (PPR) was benieuwd naar de samenstelling in verband met milieu-effecten. Wethouder H.A. Rijks van onderwijs zegde toe de vragen in de volgende gemeente raadsvergadering te beantwoorden. Het bedrijf dat-de laag moet aan brengen zal de scholen regelmatig controleren en ongewenste illustra ties binnen een dag verwijderen. Als het experiment succesvol is, wordt ook op andere openbare ge bouwen een laag aangebracht. Ove rigens is het schoolgebouw in Haas- wijk nu nog niet bekladderd. door Willem Spierdijk Van Tol, die onder meer eigenaar is van een hondenbewakingsdienst, kondigde eind vorig jaar aan mee te doen aan de gemeenteraadsverkie zingen. "Ik was het zat om aan alle kanten te worden gepakt. De drup pel die de emmer deed overlopen was het feit dat ik hondenbelasting moest betalen. Voor mij zijn hon den instrumenten waarmee ik mijn brood verdien. Een timmerman be taalt toch ook geen belasting voor de hamer en zaag die hij gebruikt?" Hij wil overigens dat de honden belasting helemaal wordt afge schaft. "Mensen gebruiken die be lasting alleen maar de hondepoep niet op te betaal toch belasting, zeggen ze dan. Ik vind die hondenbelasting gewoon weer een vorm van afpak ken". De hondenbelasting is slechts een van de punten waarover hij zich de afgelopen jaren heeft opgewon den. Hij zegt zelf regelmatig het slachtoffer te zijn geworden van ge meentelijke willekeur. "Ik wilde een bloemenzaak neerzetten bij mo len De Valk. Het moest een mooi ge bouw worden, ik wilde er een ton in investeren. Dat mocht niet, want het zou de molen ontsieren. Nu staat er op dezelfde plaats een ha- ringkar". Ook op de Morsweg was Van Tol ooit van plan een bloemenzaak te beginnen. De Leidenaar kreeg op nieuw geen toestemming. Op de zelfde plaats staat nu een bloemen- stalletje. "Het zijn slechts twee za ken waarbij de gemeente mij heeft tegengewerkt. Het vervelende is dan nog als je over die zaken een ambtenaar wil spreken, die eigen lijk nooit te spreken is". Verplichte aanwezigheid van ambtenaren ach ter hun bureau tussen negen en vijf uur is dan ook een van de program mapunten van AAP. Irritatie De irritatie bij Van Tol heeft nu ge leid tot deelname van zijn partij aan de verkiezingen. Op tal van punten staat hij een vrij liberaal beleid voor. "Ik ben in Argentinië geweest. Daar koopt iemand een meloen, snijdt die voor een groentezaak in stukken en gaat die stukken verkopen; zo kan ook de arme een stukje kopen. Ik wil niet zeggen dat zoiets nu meteen hier moet gebeuren, maar zoiets brengt wel leven in de maat schappij. Ik houd van levendigheid. Al eerder heb ik het voorbeeld ge noemd van iemand die een uitke ring heeft en in plaats van z'n hand ophouden, met een kar door de stad wil lopen om noten te verkopen. Kan niet, mag niet, of er zijn weer al lerlei vergunningen nodig die toch niet te krijgen zijn". Een van de hoofdpunten van AAP is een geheel nieuw parkeer beleid in Leiden. "Er wordt gezegd dat de binnenstad niet berekend is op het vele verkeer. Dat betekent dus dat je die binnenstad moet aan passen. Regeren is vooruit zien". Van Tol wil dat er meer parkeer garages komen. Daarin moeten de genen die lange tijd parkeren hun auto stallen. De kort-parkeerders kunnen hun wagen kwijt op de par keerterreinen en -plaatsen. "Daar worden de parkeerautomaten en - meters weggehaald. Wel wordt ge controleerd dat mensen hun auto niet te lang laten staan door middel van een parkeerschijf. Iedere auto bezitter krijgt verder een wijkkaart. Iemand die in het centrum woont, kan zijn auto gewoon bij zijn wo ning laten staan". Lijsttrekker Ed van Tol van de Anti Afpak Partij: "De politie moet terug op de fiets, dan z (foto Jan Holv: Snoepreisje Het plan van Van Tol gaat de ge meente overigens wel inkomsten schelen. "Dan maar wat minder in komsten. Het is niet de bedoeling dat de gemeente de burger het geld uit de zak klopt, zodat wethouders een snoepreisje naar Japan kunnen maken". Volgens de lijsttrekker van AAP moet de gemeente het in de toekomst toch met minder geld doen, want ook de onroerend-goed- belasting (ogb) gaat omlaag. "Bo vendien gaat de ogb omlaag met het deel dat er nu al inzit voor het lozen, het lozingsrecht wordt namelijk al apart geheven. Ook moet de burger al verontreinigingsheffing, algeme ne omslag en rioolbelasting betalen. Iedere instantie wil meer geld van je hebben. Dat is allemaal 'afpakken'. Daar zijn wij tegen". Van erfpacht moet AAP niet veel hebben, ook die moet verdwijnen. "Als een boer op deze wijze grond zou verhuren, zou hij een smerige speculant worden genoemd. Een gemeente kan echter zonder proble- winsten maken met grond die ze voor zes a zeven gulden van de boer hebben onteigend". Net als de andere partijen heeft AAP een goed milieubeleid hoog in het vaandel staan. Van Tol: "Het milieu moet goed worden be schermd. De vervuilers moeten flink worden aangepakt. Tegen hen moet ook streng worden opgetre den. Als een bedrijf het opruimen van de vervuiling niet betaalt, dan moet er meteen beslag worden ge legd en moet die zaak worden ver kocht". Strenger optreden moet ook de politie. "Mensen voelen zich 's avonds in de binnenstad niet veilig, er is te veel agressie. De politie richt zich echter weer niet op de belang rijke zaken. Die delen een bekeu ring uit aan iemand die om half een 's nachts z'n auto op de stoep zet om een broodje shoarma te kopen, ter wijl tegelijkertijd in Leiden-Noord een vrouw wordt lastiggevallen. De politie moet terug op de fiets, dan zien ze meer, dan horen ze meer. Als ik een politieagent en een -agente in zo'n auto gezellig met elkaar zie babbelen, heb ik niet het idee dat er van surveilleren veel terecht komt". De lijsttrekker van AAP ziet de komende verkiezingen met vertrou wen tegemoet. Hij verwacht zeker een zetel te halen. "In mijn omge ving hoor ik van veel mensen dat ze op me stemmen. En in de gemeente raad zal ik ook flink van me laten horen. Natüurlijk is het afwachten of je als kleine partij in de raad veel kan bereiken. Maar ik kan wel tegen stemmen, vragen stellen en vertra- gingstaktieken toepassen. In ieder geval krijg ik als raadslid ten minste antwoord op mijn vragen. En dat is tot nu toe maar zelden gebeurd". Franciskaan Cor van den Berg 50 jaar priester Van den Berg over zijn tijd bij de stoottroepers: "Ik ben er van overtuigd geraakt dat het g groep een dominee of een pastoor is". LEIDEN Vroegere leerlingen van een meisjesinternaat, oud- stoottroepers en ex-pupillen van weeshuizen in Jakarta. Het zal zondag druk worden tijdens de viering van het 50-jarig ambtsjubileum van pater Cor J. van den Berg O.F.M. in de OLV Hemelvaart en St. Joseph in Leiden. De franciskaan straalt bij het vooruitzicht. "Ik heb echt ontzettend geboft". door Wim Schrijver Zijn sobere kamer in het dubbele woonhuis van de zes franciskanen aan de Rijnsburgerweg wordt opge sierd door diverse enorme bloem stukken. Het gouden priesterjubile um van Van den Berg gaat (77) niet onopgemerkt voorbij. "Tja", zegt hij en maakt een verontschuldigend gebaar met zijn handen, "mijn 'op perhoofd' hier heeft dit geregeld". En, geeft hij toe, "ik ben niet vies van een beetje aandacht". Daar is een reden voor: de kerk in Tjampea bij Bogor (het vroegere Buitenzorg) in Indonesië, waar. hij enkele jaren heeft gewerkt, heeft hem gevraagd om geld bijeen te brengen voor de bouw van een nieuwe kerk en een kleuterschool. Er is anderhalve ton nodig. "Geld daarvoor, dat is mijn cadeau". Van den Berg, geboren in Rotter dam doch grotendeels getogen in Leiden, werd op 28-jarige leeftijd rector van een kweekschool voor meisjes in Mook. Na anderhalf jaar kreeg hij de kans om te vertrekken naar het land dat hem altijd had ge boeid: Nederlands-Indië. "Als schooljongen las ik 'Mandi de vluchteling', een heel geheimzinnig verhaal. Dat maakte toen zo'n in druk op me, dat ik sindsdien naar dat land wilde". 'Leuke meisjes' Hij kon gaan, maar als aalmoezenier REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Roodhariger! Schrijver Maarten 't Hart is op zoek naar roodharige studentes om de opvolging van zijn gast schrijverschap aan de Leidse uni versiteit veilig te stellen. In het mededelingenblad voor neerlan dici, META, bekent 't Hart dat hij zich ooit had voorgenomen zich nimmer te laten strikken voor de ze baan. Maar nu hij dan toch de pisang is geweest kijkt Maarten 't Hart daar met genoegen op terug en wil hij wel het nodige in het werk stellen om een ander, ken nelijk onwillig heerschap, te strikken. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen, zult u den ken. Maar, zo werkt het niet altijd want 'o, wat spijt het me dat het nu afgelopen is', aldus 't Hart over het gastschrijverschap dat hij van september tot en met december vorig jaar vervulde. "Het was bui tengewoon plezierig om weer, net als in de dagen dat ik nog biologie doceerde, elke week een werk groep voor te zitten over één be paald onderwerp". Als onderwerp koos Maarten 't Hart het oeuvre van Dickens, in de hoop dat - 'ik geef toe dat het vals is' - het aantal aanmeldingen voor de werkgroep niet al te groot zou zijn. De schrijver slaagde in zijn opzet. Terwijl zijn voorgan gers Reve en Burnier twee werk groepen deden, had 't Hart er Toch sneed 't Hart zich nog le lijk in de vingers want "op de werkgroepavond verschenen merkwaardige leden van de Ne derlandse Pickwick-club. Figu ren die meer in porceleinen bord jes met Dickens figuren er op en in poppen van de hoofdpersonen uit Dickens romans geïnteres seerd waren dan in analyses van de romans". Merkwaardige tafe relen hebben zich voorgedaan "daar Pickwickianen met allerlei rariteiten kwamen aandragen, tot en met Pickwicktheezakjes toe". Een tweede reden waarom 't Hart zich lelijk in de vingers sneed was dat hij zich genood zaakt zag elk te behandelen boek te herlezen. Dertien weken lang las hij dus alleen maar van en over Dickens. Dat de studenten van de werkgroep een beetje kreunden onder hun leeslast, neemt Maar ten 't Hart hen niet kwalijk. In het geheim kreunde hij ook. Nu wat betreft de opvolging van 't Hart. Volgens de schrijver zelf is de kandidatuur van Rudy Kousbroek, nu deze in Leiden is komen wonen, onontkoombaar. "Misschien wil hij niet", veron derstelt 't Hart die meteen laat weten daar iets op gevonden te hebben. "Laat de vakgroep Ne derlands alle roodharige studen tes afvaardigen naar de Lange Mare. Of als er geen roodharige meisjes zijn, vraag dan vrijwilli gers onder de meisjesstudenten die hun haar rood willen 1 Aan roodharige meisjes kan Kousbroek niets weigeren", weet Maarten 't Hart. Dus: "Als een koortje roodharigen op de Lange Mare Kousbroek, Kousbroek scandeert, garandeer ik dat hij volgend jaar de traditie schitte rend zal voortzetten". Fiets Zo heb je een fiets, zo heb je niets. Dat blijkt maar weer uit het jaar verslag 1989 van de Leidse politie dat deze week verscheen. Het aantal misdrijven bleef in '89 ge lijk met het jaar daarvoor, maar er valt wel een flinke toename van het aantal fietsendiefstallen te constateren. Daarvan werd 2907 keer melding gedaan bij de poli tie. Het jaar daarvoor was dat nog 2580 keer. Van de 2907 gestolen fietsen zijn er 385 onbeheerd bij de dief of bij een heler teruggevonden. Ruim 2500 fietsen hebben dus voorgoed een nieuwe eigenaar ge kregen. Zo heb je een fiets, zo heb je er twee. Losse handjes In totaal heeft de politie het afge lopen jaar ruim 28.000 bekeurin gen uigedeeld. Daaronder bevon den zich 9 prenten van één tientje. Verreweg de meeste (bijna 25.000) zijn bekeuringen van 35 gulden. Wij zijn benieuwd welk misdrijf Leidenaars op hun geweten moe ten hebben wanneer ze een be keuring van 10 gulden krijgen. Voor een beetje fout parkeren krijg je per slot van rekening al een bon van 35 gulden. Voorlichter Graveland van de Leidse politie weet het aanvanke lijk ook niet, maar gaat voor ons op onderzoek uit. Hij verschaft ons binnen de kortste keren op heldering. Een bon van een tien tje krijgen fietsers die hun han den op een andere plaats hebben dan aan het stuur of fietsers die hun vervoermiddel besturen zon der dat daarop een deugdelijke bel zit. Het is maar goed dat de po litie nog 10.000 andere misdrijven heeft op te lossen anders zouden ze het nog druk krijgen met fiet send Leiden. De fietsenstalling tegenover het Academiegebouw aan het Rapen burg. Het is ons niet duidelijk of hier een onbewaakte fietsenstalling nieuwe stijl wordt gedemonstreerd of dat het gaat om een snelle was beurt. (foto Loek Zuyderduin) van de vrijwillige stoottroepers die na de oorlog naar Indië gingen. De vragen over het optreden van de troepen daar, is hij gewend. "Ik ben er van overtuigd geraakt dat het goed is dat er bij zo'n groep een do minee of een pastoor is. Onder zulke omstandigheden gebeuren er din gen die ze normaal gesproken niet zouden doen". "Niet vaak hoor, maar wel dingen waarvan ik zeg: goed dat ik er bij was". Van den Berg is in die tijd zelf ook veranderd. "Bij terugkomst zei den ze: weetje nog hoe streng je was in je opvattingen toen je vertrok? Inderdaad heb ik geleerd dat ethiek geen abstract begrip is dat in de lucht hangt, maar te maken heeft met dié mens in dié concrete situa tie". Lachend denkt Van den Berg te rug aan de tijd die de stoottroepers onder meer doorbrachten op het ei land Morotai. "Dat heette een vrouw-loos eiland te zijn, maar dat was het dus niet!" Grinnikend klinkt er, bij die herinnering: "Prachtig!" Hij wil er verder niet meer over zeggen dan: "Al die jon gens wilden daar gaan trouwen. Het waren hele leuke meisjes. Gelukkig is alles goed afgelopen, zonder dat ik de boeman ben geworden". Van den Berg keerde weer terug naar de Gordel van Smaragd, waar hij na een jaar rectoraat van het klooster van de zusters contempla tieven op de Poentjak, directeur werd van een tweetal weeshuizen in Jakarta. Van den Berg werd in de tijd die hij daar doorbracht een be kende verschijning in zijn eenvou dige zwarte pij van de minderbroe ders, zijn goedlachsheid en opval lende, spierwitte kuif. 'Spijtoptanten' Vanuit die functie heeft hij ook een belangrijke rol gespeeld bij de repa triëring van de zogenoemde 'spijtoptanten'. Al of niet voormali ge Nederlanders die te laat bedach ten dat ze toch naar Nederland wil den. Niet zelden zaten ze soms met tientallen tegelijk letterlijk op de stoep van de ambassade, aan de overkant van het weeshuis van Van den Berg. Deze hielp bij de opvang van de mensen in zijn grote zaal. Eén zo'n groep verbleef daar zelfs anderhalf jaar. Toen Joseph Luns een officieel bezoek aan Jakarta bracht, zag Van den Berg zijn kans schoon en vroeg aan diens echtgenote: "Mevrouw, zal die grote man van u daar niet wat aan kunnen doen?" En inderdaad, de groep kon enige tijd later de overtocht maken. Zelf heeft Van den Berg de natio naliteit van Indonesië aangenomen. Evenals overigens zijn opvolger bij het weeshuis, pater Winand Diven- dal, die nu ook het 'opperhoofd' is van het franciskanenhuis. "Wij de den dat uit solidariteit met die men sen daar. Wij vonden ook dat de Indonesiërs op den duur zelf alle posities moesten gaan bekleden. En dat is ook gebeurd". Dat is er, naast zijn verminderde gezondheid, ook de reden van waar om hij naar Nederland is terugge keerd. Niet nadat hij overigens ook nog diverse parochies, zoals de kerk in Tjampea, heeft gediend. "Het is toch geweldig, wat ik allemaal door heb gezien en wat ik allemaal voor mensen heb ontmoet... Ik heb niets om humeurig over te zijn, alsjeblieft niet".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14