Rijnland bv Wegenbelasting in toekomst omhoog Ford brengt Sierra verder op smaak BMW 520i en 525i met 24 kleppen motor Bonden gaan 'malafide uitbeners uitdrijven Buitenlandse vrouw lijdt meest bij thuiswerk PAGINA 11A I k DONDERDAG 8 MAART 1990 De motorkap, de grille en de koplampen zijn vernieuwd aan de voorzijde van de Ford Sierra. Doorgaan met vernieuwingen in een hoog tempo, zonder het model al te sterk te laten afwijken van het oorspronkelijke idee. Dat is blijk baar de winstgevende tactiek die Ford met de Sierra volgt. Het is im mers nog maar acht jaar geleden dat de auto op de markt kwam en intus sen heeft hij al twee gedaantewisse lingen ondergaan. Het gehele pallet is nu na driejaar weer bijgesteld; het merk om schrijft dat met 'opnieuw geperfec tioneerd'. De uitbreiding zit hem in drie motoren: 1.6 ltr injectie, 2 ltr met dubbele nokkenas en een 1.8 ltr turbodiesel. Verder is er in combi natie met drie motoren een Sierra 4x4 te verkrijgen. Uiterlijk is deze middenklasse- Ford met name aan de voorzijde ge wijzigd. De motorkap, de grille en de koplampen zijn vernieuwd. De achterlichten hebben evenals het tussenliggende deel een donkere kleur. Verder hebben alle modellen standaard getint glas. Van binnen is de Sierra voorzien van een Scorpio- achtig dashboard, met extra op- bergmogelijkheden en een twee voudig verstelbaar stuur. De nieuwe 1.8 ltr turbodiesel ver vangt de zwaardere 2.3 ltr diesel. Deze 10 procent zuiniger kracht bron levert iets betere prestaties en de auto valt door het lagere gewicht van deze motor in een gunstiger ta rief van de wegenbalasting. De 1.6 ltr benzinemotor met in spuiting is voorzien van een drie weg katalysator. Hij levert met 59 kW(80 pk) meer vermogen dan de 1.6 met ongeregelde katalystor en is iets minder zuinig. Je vraagt je af of dat meerverbruik het 'schonere' ka rakter op den duur teniet doet. Van geheel andere orde is de Cos- worth motor die nu standaard ge koppeld is aan een permanent inge schakeld 4x4 systeem. De motor die voor 80 procent geheel opnieuw is opgebouwd levert iets meer vermo gen. De 162 kW (220 pk) sleuren dit 16-kleps beest van 91 mille binnen 7 seconden naar 100 km/u. Het kop pel is gestegen tot 290 Nm/3500 tr- min en de topsnelheid is 240 km/u. Wie het iets rustiger aan wil doen kiest de Sierra 1.6 CL van ƒ29.230,- die net als alle andere modellen nu (op de 2.0 CLX 4x4 na) in zijn nieu we gedaante leverbaar is. ADVERTENTIE Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiderdorp, V.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Noordwijk, Beeklaan 5, tel. 01719-19478 Koopavond donderdag zescilinder motorblok van BMW met 24-kleppentechniek. BMW gaat met ingang van mei de 520i en de 525i leveren met 24 klep pen motoren. Ze zijn geheel nieuw ontwikkeld, waarbij vooral veel aandacht uitging naar het terug dringing van het onderhoud. Door dat daarmee de servicekosten om laag gaan, hoeft BMW Lease in Ne derland de tarieven niet te verho gen, ondanks de met drieduizend gulden hogere aanschafprijs. De vermindering van het onder houd zit hem onder meer in het niet meer hoeven stellen van de klep pen. Die zijn in het nieuwe blok zelf stellend. Bij het twaalf kleppen- blok was die tijdrovende klus nog wel nodig. Verder zijn speciaal door Bosch voor BMW 'long-life' bougies ontwikkeld. Die moeten het vijftig duizend kilometer zonder proble men volhouden. Ook zijn nog wat kleinere details doorgevoerd voor vereenvoudiging van het onder houd, zoals het hoger geplaatste oliefilter. Dat is daardoor beter be reikbaar. Voor de constructeurs van BMW speelde echter niet alleen dering van het onderhoud een rol. Andere doelstellingen waren scho nere uitlaatgassen, lager brandstof verbruik, een geruislozer en rusti ger loop en een soepeler krachtsont wikkeling. De vier kleppen per cilinder tech niek bood het beste perspectief om deze doelstellingen te halen. De twee inlaatkleppen zorgen voor een betere werveling en dus betere ver menging van de brandstof met de lucht. De verbranding wordt dan vollediger en dus schoner. Tevens kan een betere cilindervulling wor den bereikt, wat garant staat voor ADVERTENTIE OPEL heeft de zomer al in het hoofd met de presentatie van de Corsa Joy en de Kadett Cabrio. Het eerste model is rijkelijk voorzien van extra's waaronder getint glas, van binnenuit verstelbare spiegels en een quartz klokje. De motor is de 1.4i van 44 kW/60 pk, goed voor 155 km/u en een verbruik van 1:14. De Kadett is een echte cabriolet en kan geleverd worden met de 1.6i motor van 55 kW/75 pk of de 2.0i van 85 kW/115 pk. Sportstoelen, stuurbe krachtiging, metallic lak en getint glas zijn een aantal standaard aan wezige extra's op deze modellen. De drie zomerse Opeis kosten 23, 44 en 50 mille. PEUGEOT heeft na twee wereld kampioenschappen en vier Parijs- Dakar zeges bewezen dat ze de ral- lysport beheerst. Tijd dus voor de Peugeot 905 een Sport Prototype dat in 1991 in groep C meedingt naar de titel. De motor en de auto zijn mede ontwikkeld door de vlieg tuigbouwer Dassault, je mag er van uit gaan dat er voldoende vermogen op de weg komt. De nieuwe 3,5 ltr VI0 weegt slechts 150 kilo en zal ver over de 350 km/u kunnen halen. De 905 staat op 320/70 R17 banden voor en 340/63 R18 achter, zonodig kan overgeschakeld worden op vier- wielbesturing. FORD brengt met enige dure ex tra's de Topline versie uit van de Transit Bus. De twee modellen van 60 en 65 mille hebben vaste vloerbe dekking en getint glas. Verder heeft de 9-persoons Topline luxe banken en stoelen, een comfortabeler veer- pakket, extra isolatie en verlichting. Een stereo radio/cassettespeler is ook standaard aanwezig. VOLKSWAGEN heeft bij impor teur Pon in Leusden in 43 jaar tijd 1,5 miljoen auto's afgeleverd. Op 16 oktober 1947 werden de eerste zes VW Kevers vanuit Wolfsburg geëx porteerd en Ben Pon (later uitvin der van het VW-busje) had toen 40 dealers. Nu is dat uitgegroeid tot een concern dat 180 dealers telt. In maart een bezoek brengen aan die dealers levert in ieder geval een CD op en bij aankoop van een Polo, Golf of Jetta honderden guldens korting. Het jubileummodel is de Golf D. van 36 mille, die door een katalysator een minimale roetuit- stoot heeft. VAUXHALL, de Engelse Opel, krijgt naast haar vestiging in El- lesmere een nieuw motorenfabriek. General Motors gaat bijna f 1 mil jard investeren om jaarlijks 100.000 V6-motoren te fabriceren. Deze V6 exemplaren komen in de duurdere GM-versies en zijn ook bestemd voor toekomstige modellen van het onlangs overgenomen Saab. RECLAMEGELD werd vorig jaar door Alfa Romeo, met 558,- per verkochte auto, het meest besteed. Mercedes-Benz had slechts ƒ89,- per verkochte auto nodig aan wer vende teksten. Gemiddeld is er 300,- per nieuw verkochte auto in ons land aan reclame besteed. In to taal komt dat op 150 miljoen. een hoger koppel bij een lager toe rental. Verder zijn de bobines nu di rect boven de bougies geplaatst, wat een krachtiger vonk garan deert. Om het gewicht door de dubbele bovenliggende nokkenas en de twaalf extra kleppen te compense ren heeft BMW meer kunststof ma terialen in de nieuwe 2.0 liter en 2.5 liter machines verwerkt. Het opval lendste zijn wel de aanzuigbuizen voor het ïnlaatspruitstuk, vervaar digd van thermoplast. Nog soepeler Een kennismakingsrit met de 525i voorzien van de nieuwe motor toon de aan dat dit type nog soepeler is geworden. Vanaf duizend toeren per minuut kan het gas erop. De zes- pitter pakt meteen op zonder de in druk te geven, dat hij wordt afge knepen. De geluidsproduktie is nauwe lijks verminderd, maar die was bij het vorige blok ook al bijzonder laag. Zelfs bij het maximum toeren tal van zesduizend blijft slechts op de achtergrond het snorrende ge luid van de zes-cilinder hoorbaar. Daarnaast is in de wagen ook op ho ge snelheid nauwelijks windgeruis merkbaar, waarmee de vijf-serie van BMW op het punt van reiscom- fort erg hoog scoort. De 2.5 liter levert 192 pk en dat is enkele pk's meer dan de voorgan ger. Ook het vermogen van de 2.0 li ter steeg. Van 135 pk naar maar liefst 150 pk. Ondanks deze vermo genswinst veranderden de wagens niet direct in sportieve scheurijzers. Het accent is blijven liggen op een soepele krachtontwikkeling en comfort. De acceleratie is ook maar weinig sneller dan met de oude blokken. Tijdens de korte kennis makingsrit was niet na te gaan of het brandstofverbruik is gedaald. Het exterieur en het interieur van de wagens verandert overigens niet met de komst van de twee nieuwe motoren. De 520i komt op 69.600 gulden en de 525i op 83.800 gulden. Zeventig procent van de 5-serie wordt in de zakelijke markt afgezet. ADVERTENTIE DEN HAAG/ROOSENDAAL (GPD/ANP) De motorrijtuigenbelasting gaat in de toe komst waarschijnlijk fors omhoog, als het ministerie van financiën de belasting gaat bere kenen volgens internationale normen. Volgens staatssecretaris Van Amelsvoort (financi ën) gisteren in de Tweede Kamer moet Nederland deze berekeningsmethode, die in veel andere landen al wordt gehanteerd, wel overnemen als in 1992 de binnengrenzen in de EG verdwijnen. Een wetsvoorstel valt dan ook tegen het eind van het jaar te verwachten. nog Op dit moment is de hoogte van de name de ouderen en de AWW'ers re- gevoerde vereenvoudiging, wegenbelasting afgestemd op het ageerden panisch op de te hoge aan- steeds door 61% Nederlanders ais gewicht van de wagen. In de toe- slag. Doordat zij massaal naar de te- moeilijk wordt ervaren. Zij laten het komst zal de massa van de auto uit- lefoon grepen, werd de fout ontdekt invullen dan ook aan een ander gangspunt worden. Dat wil zeggen en zijn er inmiddels maatregelen over. dat naast het het gewicht van de wa- ondernomen om haar te herstellen, gen ook de maximale hoeveelheid Met de invoering van de wet per 1 vracht of lading die vervoerd kan januari is de premieheffing volks- worden wordt meegerekend. Ook verzekering veranderd. Die aanpas- het maximale aantal passagiers dat sing is voor een aantal groepen niet onder normale omstandigheden juist ingevoerd, vervoerd kan worden, wordt DEN HAAG (GPD) - "De uitbeen- bedrijven worden beheerst door wild-west taferelen" zegt FNV- woordvoerder Geert Wijnhoven, die de situatie bij deze vleesbedrijven vergelijkt met de koppelbazen in de bouw. Als het aan de voedingsbon den ligt, zullen alle uitbeenbedrij- ven in Nederland binnenkort ver dwijnen. De voedingsbonden wil len daarmee een einde maken de 'malafide' praktijken branche. "De uitbeenploegen die nu bij de overdag wel vleesverwerkende bedrijven wer ken, krijgen naar prestatie betaald. Ze worden vaak door middel van koppelbazen geronseld. Bovendien dragen uitbeenbedrijven niet altijd sociale premies af', aldus Wijnho- ners vaak in de avonduren, als de vaste uitbeners al naar huis zijn, deze hun werk doen. Het is een vermoe den, maar ik denk dat die mensen een legaal baantje kunnen hebben en 's avonds zwart bijklussen. In wezen is het oneerlij ke concurrentie op deze r het hoofd te bieden". Een van de initiatiefnemers van de WVB is M.W. van Oss, zelf directeur van een uitbeenbedrijf. "De vleesverwer kende industrie maakt al jaren van onze diensten gebruik, omdat ze zelf niet altijd uitbeners in dienst kunnen nemen. Er is gewoonweg niet voortdurend genoeg werk voor Om te zorgen dat deze regels ook deze mensen bij zo'n bedrijf. Onze worden nageleefd, branche is niet georganiseerd en kan zich dus ook niet verdedigen te gen deze plannen van de voedings eindelijk willen de voedingsbonden willen de volgende cao voor de vleesgroot- F. van Beeren van de bedrijfsver eniging Slagers- en Vleeswarenbe- drijf is van mening dat er veel mala fide ondernemers in de uitbeners- branche rondlopen. "Vooral in Bra bant trekt men zich niet zo veel van de regels aan. Om in drukke perio den de produktie op gang te hou den, moeten de ambulante uitbe- Bij veel vleesverwerkingsbedrij ven moeten alle ambulante uitbe ners een legitimatiebewijs afgeven, zodat kan worden gecontroleerd bij de bedrijfsvereniging voor het of de werknemers staan geregistreerd. In het kader van de zogenoemde ke tenaansprakelijkheid is de hoofd aannemer, in dit geval het vleesver werkingsbedrijf, namelijk aanspra kelijk voor de premieafdracht aan de fiscus voor al zijn werknemers. dat de vleesverwerkende industrie niet meer van de diensten van uitbeenbedrijven gebruik mag i ken. Wijnhoven: "De vleesverwer- 'Wat betreft die malafide bedrij- n, dat valt wel mee. De meeste uitbeenbedrijven werken volledig legaal. De voedingsbonden kunnen gen. Dat kunnen best de oude werk- beloning en aantal werkuren, niet de uitbeenbedrijven onder een eigen cao vallen. Dat zit op hun beurt georganiseerd in de per definitie 's avonds, r Werkgeversvereniging Vleesbewer- als het werk af moet. En de premies kende Bedrijven (WVB). Volgende worden keurig afgedragen. Wij wil- geteld. Volgens Van Amelsvoort wordt internationaal de massa van de wagen al als uitgangspunt ge hanteerd bij de berekening van de MRB. Financiën overweegt ook om ac cijns op LPG in te voeren. De staats secretaris zei over enkele weken de nieuwe belastingcommissie te wil len installeren. Deze commissie, aangekondigd in het regeerak-" koord, wordt de opvolger van de commissie-Oort en moet eveneens proberen vereenvoudigingen in het belastingstelsel aan te brengen. Van Amelsvoort zei in zijn beleid priori teit te willen blijven geven aan wet geving waardoor lekken in het be lastingstelsel gedicht worden. Aangeslagen Een groot aantal ouderen, AWW'ers en grensarbeiders zijn te hoog aan geslagen voor de belastingen. Zij za gen hierdoor hun netto-maandinko men met honderden guldens terug vallen. De oorzaak van de te hoge aanslag is een foute verwerking van de belastinghervorming volgens Oort in de centrale computer van de belastingdienst in Apeldoorn. De gedupeerde belastingplichti gen zijn voor ten minste duizenden guldens te veel aangeslagen. Met Gedupeerden kunnen de juiste gegevens melden op een schattings formulier dat ze op het belasting kantoor af kunnen halen. Met het schattingsformulier kan tegelijk be zwaar worden gemaakt tegen de hoogte van de aanslag en kan uitstel van betaling aan worden gevraagd. Het juiste bedrag van de aanslag kan dan weer in Apeldoorn worden berekend. Moraal De belastingmoraal in Nederland taant. Een derde deel van de Neder landers zou de belasting ontduiken als ze zeker weten dat ze niet ge snapt worden. Evenveel Nederlan ders vinden dat naar waarheid alle inkomsten aan de fiscus moeten worden opgegeven. Dit is een van de uitkomsten een Nipo/NOS-enquete die gister avond in NOS-Laat werd bekend gemaakt. In 1978 vond nog 63 dat alle inkomsten moesten worden op gegeven, terwijl toen 'slechts' 25 zei zich aan belastingontduiking schuldig te maken als de pakkans kleiner was. Uit de enquete bleek ook dat het aangiftebiljet voor de inkomstenbe- PURMEREND lasting, ondanks een dit jaar door- der. HENGELO (GPD) Buitenlandse geving ondervinden meer proble- bij het verrichten van thuis werk dan Nederlandse vrouwen. Zij thuiswerk de positie buitenlandse vrouwen op de a beidsmarkt te verbeteren. Boven dien kan worden voorkomen dat hebben geen arbeidsovereenkomst ook de jongere generatie buiten tegenstelling tot veel Nederland se thuiswerksters ligt meestal lager. landse vrouwen op thuiswerk hun uurloon gewezen blijft. De opening van het steunpunt vindt plaats op de Inter- Dat staat in de brochure Bij ge- nationale Vrouwendag die elk jaar brek aan beter, die het Steunpunt op 8 maart wordt gevierd. Thuiswerk Hengelo vanmiddag aanbood aan staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) bij opening van het nieuwe regionale steunpunt in Den Haag. Het Steunpunt drong vanmiddag op met een wettelijke regeling thuiswerk komt. Gehandicapten GRONINGEN (ANP) - De vakcen- dat de overheid trales FNV en CNV ondersteunen de plannen van staatsecretaris Ter Veld (sociale zaken) om werkgevers In de brochure wordt aandacht te beboeten als werknemers ar beidsongeschikt raken en bedrijven gevraagd voor de positie van thuis werksters van buitenlandse af komst. Enkele Turkse vrouwen ver tellen in de brochure over de pro blemen die zij ondervinden op het gebied van rechtspositie, beloning, sociale zekerheid, onregelmatig werkaanbod, extra kosten die ze moeten maken en de grote werk druk. Volgens het Steunpunt kan wet te belonen als zij gehandicapten i dienst nemen. "Omdat er jaarlijks 60.000 arbeidsongeschikten bijko men en gehandicapten nog steeds weinig kans op werk hebben, moe ten we maar eens kijken hoe het voorgestelde systeem uitpakt", al dus CNV-voorzitter H. Hofstede gisteren op een bijeenkomst van be- drij fskunde-studenten

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11