Akzo: vrije dagen kopen en verkopen Sex en drugs en Verdi's Requiem Sovjetunie staat privé-eigendom toe «Mij Nieuwtje in cao-voorstellen Bührmann-T etterode wil Bruna verkopen '300 miljoen besparen op arbeidsongeschiktheid' Platenmaatschappijen starten offensief in klassieke muziek WOENSDAG 7 MAART 1990 ECONOMIE PAGINA 7 UTRECHT (ANP) De directie van het chemieconcern Akzo Nederland (23.000 werkne mers) wil met de vakbonden afspraken maken over het kopen en verkopen van verlofd agen (flexitime). Werknemers kunnen volgens dat systeem zelf het aantal vrije dagen vast stellen, vooropgesteld dat de werkgever akkoord gaat. Vlaanderen in last door uitbarsting van varkenspest kensvlees koopt. De afgelopen week is de prijs van de varkens op de markt mede daardoor tien pro cent gezakt. De EG heeft ook, zoals gebruikelijk, een uitvoerverbod BRUSSEL (GPD) - De Belgen, die tot de grootste varkenshouders van Europa behoren, verkeren in pa niek nu vooral West-Vlaanderen wordt getroffen door een ware ex plosie van varkenspest. De afgelo pen weken is al op minstens veer tien plaatsen in de buurt van het stadje Wingene varkenspest gecon stateerd. Er zijn al 30.000 varkens vernietigd, wat de Westvlaamse var kensfokkers 10 miljoen gulden heeft gekost. En het eind van de el lende lijkt nog niet in zicht. Sommige mensen pleiten er voor voor varkensvlees uit Wingene af- omdat zij uit de Belgische en EG- om maar alle varkens in het gebied rond Wingene af te maken, om ver dere verspreiding van de varkens- smette Belgische gebieden mag al- op zestien plaatsen in Vlaanderen Eenderde van de in Vlaanderen gefokte varkens is bestemd is voor de export (ook naar Nederland). Jaarlijks worden van de 8 miljoen varkens er dus meer dan 2,5 miljoen geëxporteerd, tot een waarde van meer dan 500 miljoen gulden. Als de varkenspest met gauw- wordt bedwongen, dan komt niet alleen in de varkensfokkerij, maar ook in daarvan afhankelijke indus trieën de werkgelegenheid in ge vaar. Financieel hoeven de varkens houders daar niet onder te leiden pest te voorkomen. Want om de dag wel een nieuwe 'haard ontdekt, ondanks de maatregelen ordt leen naar Frankrijk. Italië en Duits land worden uitgevoerd, gebieden maal de laatste jaren geen varkens- pen die zijn genomen om het overslaan pest is geconstateerd. De Dit voorstel doet de Akzo-directie regeling moet een einde maken de gisteren gepubliceerde nota. De cao-onderhandelingen bij het chemieconcern gaan over een week van start. Het invoeren van 'flexitime', een nieuwtje voor Nederland, is ingege ven door de wens om als onderne- ning wendbaar te operen en tege- de lappendeken van bijvoorbeeld atv-rechten, bijzonder verlof en urencompensatie. Iedere werknemer kan naast de bonden ook een overeenkomst af sluiten over het toekomstig sociaal beleid. Deze overeenkomst kan als richtsnoer dienen voor het cao- overleg. Akzo wil in de toekomst de i de ziekte tegen te gaan. Varkenspest is voor de mens on gevaarlijk. Maar de slagers merken toch dat de consument minder var- sche schade blijft daardoor beperkt. omdat die drie landen 90 procent stand rkenspest geconstateerd, drie de omgeving van Antwer- dertien maal bij Wingene. Gisteren werd een nieuw geval ge constateerd op zes kilometer af- i alle Belgische export-vlees af- de andere fokkerijen. vaardoor de vrees voor verdere v spreiding is toegenomen. vaststaande vakantiedagen per jaar arbeidsvoorwaarden gedeeltelijk lijk de werknemers r aantal flexidagen kopen of kopen. De prijs en maximale hoe- ■eelheid moet in het cao-overleg vloed te worden vastgesteld. door de werknemers zelf laten menstellen, het zogenaamde 'cafe taria-systeem'. De Industriebond FNV staat niet afwijzend tegenover invoering van zo'n systeem. De cao-nota bevat geen concrete voorstellen over loonsverhoging en vervroegde uittreding. Akzo-direc- teur dr. A. van Es stelt dat alles be spreekbaar is, "alleen moet het wel betaalbaar blijven". De bonden eisen 3 tot 4 procent loonsverhoging. De Industriebond FNV wil een studie naar het verla gen van de pensioengerechtigde AMSTERDAM (ANP) - Bühr- delsketen van Nederland met 450 'eeftUd tot jaar. Werknemers i geven op het aantal vrije dagen. De Akzo Nederland wil met de vak- i-Tetterode (BT) onderzoekt de mogelijkheid Bruna in Houten en Standaard Boekhandel in het Belgi sche Sint Niklaas te verkopen. Deze dochters zijn geheel op de consu ment gericht en passen daarom niet meer in de kernactiviteiten concern. Bruna is de grootste boekhan verkooppunten schriften daard Boekhandel de ploegendiensten zouden op 60- anderë"artikelen!'stan- |ariF 1feftüd moe'™ kunnen uit boeken, tijd- met 53 treden, twee jaar eerder dan de hui kooppunten de grootste boekhan- ^*2® vut-regeling voorschrijft. DSM-dochter klaagt bij EG over dumping zoetstof Akzo wil de afspraken over scho- lingsrecht voor iedere werknemer eveneens handhaven. In 1989 heeft Akzo Nederland bijna 100 miljoen verder"zullenkunnen ëulden aan scholing besteed. Voor eraer zunen xunnen igg() .g eenzelfde bedrag beschik baar. delsketen van Vlaanderen. Van essentieel belang acht BT het het, dat zowel Bruna als Standaard hun goede marktpositie met we partners uitbreiden. In de afgelopen maan den hebben verschillende Europese detailhandelsconcerns belangstel ling voor de twee bedrijven ge toond. De Dienstenbond FNV vreest dat het afstoten van de Bruna-winkels (inclusief distributie en hoofdkan toor 1100 werknemers) enkele hon derden arbeidsplaatsen zal kosten. HEERLEN (GPD) - DSM-dochter ^"s..FSt"Uf?0r_,L,_,^P°,r™eu!eIï Holland Sweetener Company VoF (HSC) heeft bij de Europese Com- Wij voelen ons redelijk belazerd, vixow neen wij «uc vuui- Toen we verschillende keren bij missie een klacht ingediend tegen Bührmann om opheldering Amerikaanse concurrent v.. ,u,,vn,vt,uuov. gen over een eventuele verkoop, NutraSweet. omdat de laatste de kregen we te horen dat dat onzin zoetstof aspartaam zou dumpen op en at we te wantrouwig waren, de Europese markt. Helaas knJ®en we nu SeI'Jk Volgens HSC-directeur Ir W. Ver- Voormeulen verwacht dat er vol- mijs brengt NutraSweet de zoetstof doende belangstelling zal zijn voor Europa twee tot drie keer zo de Bruna-winkels, die op ^eer gun de Ver- - - goedkoop enigde Staten. HSC, met een kan toor in Maastricht, maakt zelf sinds drie jaar in Geleen ook aspartaam. HSC is een 50/50 joint-venture van DSM en Tosoh Corporation uit Ja pan. Door de dumpingpraktijken i stige plaatsen liggen. De diensten bond wil nu reeds contact zoeken met geïnteresseerde concerns om de werkgelegenheid zoveel moge lijk in stand te houden. In Neder land gaat het dan mogelijk om VNU en de Audax-groep. Vanuit het bui tenland verwacht Voormeulen be langstelling van Bertelsmann concurrent NutraSweet zegt HSC- (West-Duitsland), Hachette (Frank rijk) en W. Smith (Engeland). directeur Vermijs nu jaarlijks tien tallen miljoenen guldens te verlie zen. NutraSweet, de uitvinder van aspartaam, heeft in de Verenigde Staten het alleenrecht op de ver koop van het zoetsmakende goedje dat onschadelijk is voor de tanden. Daar kost het spul ruim 300 gulden per kilo. Elders in de wereld liepen MOSKOU (KRF/Rtr/AFP) - De de octrooien twee jaar geleden af. Opperste Sovjet, het parlement van waardoor HSC zijn kans, schoon ^e Sovjetunie, heeft gisteren met Perrier brengt nieuwe voorraad PARIJS (AP) De Franse mi neraalwaterproducent Perrier heeft vanaf gisteren een nieuwe voorraad bronwater op de markt gebracht, zo heeft het be drijf bekendgemaakt. Drie we ken geleden werd de hele pro- duktie van 160 miljoen flessen uit de handel genomen wegens chemische vervuiling. De nieuwe voorraad, die zich van de oude onderscheidt door het etiket 'nieuwe produktie', zal in begin april in winkels in Frankrijk, West-Europa en in de VS verkrijgbaar zijn. Op 14 februari werd de hele produktie teruggeroepen omdat in de flessen in de VS, Canada, West-Duitsland, Nederland en Denemarken de kankerverwek kende stof benzeen was gevon den. De stof was in de flessen ge komen nadat bij de produktie een filter niet was verschoond. Extra afschrift kost extra geld AMSTERDAM (GPD) - In na volging van een aantal banken gaat ook de Postbank rekening houders die extra afschriften willen hebben daarvoor laten betalen. Tot nu toe waren de 265.000 klanten van deze service gratis uit. Normaal is dat de Postbank één keer per week een afschrift aan haar klanten stuurt. Bij elektronische trans acties, expresse-opdrachten en bij bijschrijvingen van meer dan 250 gulden of afschrijvingen van meer dan 750 gulden volgde echter onmiddellijk bericht. Volgens de Postbank (onder deel van de NMB Postbank Groep) betekent de heffing voor extra giro-afschriften geen in breuk op het veelvuldig beleden principe van het gratis stan daardpakket voor het betalings verkeer. 'Bio-ethanol uit graan voorlopig nog onmogelijk DEN HAAG (GPDi - Volgens de boeren en de auto-mobielindustrie is het voorlopig onmogelijk om uit graan de brandstof bio-ethanol te winnen. De produktie-kosten zijn volgens, hen te hoog en de toepas sing in auto's is te beperkt. Fractievoorzitter Voorhoeve van de WD lanceerde gisteren het voorstel vor de winning van bio- ethanol om het graanoverschot op te lossen. Bio-ethanol zou volgens hem een belangrijke bijdrage kun nen leveren aan het milieu. De toe voeging aan benzine van deze brandstof zorgt voor een betere ver branding en verlaagt de giftige uit stoot drastisch. De boeren en fabrikanten zijn echter sceptisch. Peereboom van de Vereniging Automobielindustrie: "Het lijkt een goed idee, maar om een liter brandstof te maken heb je ettelijke hectaren graan nodig. De ruimte daarvoor ontbreekt in ons land". De boeren zijn wel bereid om graan voor bio-ethanol te telen maar denken dat de grote oliemaatschap pijen niet willen meewerken. Voorhoeve had ook voorgesteld om hennep te verbouwen voor de papier-industrie. Volgens Struik van de Landbouwuniversiteit in Wageningen is dat goed mogelijk. "Met veredeling komen we tegen woordig een heel eind. Voor drugs zijn de planten dan niet meer ge schikt maar wel voor papierpulp". De producenten van papier hebben geen hoge verwachtingen. Woord voerder Van Beukering van de Ko ninklijke Nederlandse Papierfa briek in Maastricht is sceptisch. "Strokarton bleek indertijd weinig succesvol; het was veel te. grof. De negatieve reacties stroomden bin nen. Ik ben bang dat hennep het zelfde veroorzaakt". De besparingen treden echter niet eerder op dan rond 1996. Om het ontstaan van arbeidonge schiktheid te voorkomen stelt Ter Veld ook een beleid ter voorkoming ervan voor. De Arbeidsinspectie moet daartoe worden uitgebreid. Daarnaast komt er geld vrij voor een intensivering van het Arbeids- omstandigheden-beleid en komt er 'n. een subsidie voor projecten die be- In haar stuk zegt Ter Veld het bo- drijfstakken zelf opzetten ter beper- DEN HAAG (GPD) Het bonus- /malus-systeem voor arbeidsonge schiktheid kan volgens staatssecre taris Ter Veld jaarlijks een bespa ring van 300 miljoen gulden opleve ren. Een voordeel is tevens het feit dat er beter zicht komt op het ver band tussen arbeidsomstandighe den en ziekteverzuim in de bedrij- ABIDJAN Lege plastic mine dubbeltje per fles op. In Ivoorkusi mensen van alles om aan geld te ko\ leveren in IvoorkiLst een kloosheid groot en verkopen (foto AFP) zag. NutraSweet besloot daarop Europa aspartaam voortaan i slechts 120 gulden te verkopen. grote meerderheid van stemmen gestemd met het toestaan van privé- eigendom voor de Sovjetburgers. De wet, die per 1 juli van kracht wordt, gaat veel verder dan het eer dere wetsvoorstel van de regering, waarop hervormingsgezinden bin- bewerken) en individueel econo misch actief te zijn. Het eigendom gaat niet automatisch over op erfge namen. De familie van de overleden eigenaar heeft echter wel het recht het eigendom te kopen. Ook staat de nieuwe wet toe dat een individu eigenaar is van een fa briek, maar hij mag geen gebruik De besprekingen met Tsjechoslo- eelzijdig- wakije over het uitbreiden van een feit", zei in 1988 gesloten overeenkomst met een clausule over economische sa menwerking kunnen zeker voor 28 april worden afgerond, zo zei hij. De Europese Gemeenschap zal nog Met Polen, Hongarije en de Sovjetu- verden al eerder handels- en sa- "Dit is een belangrijke stap waarts. Hiermee is d> heid van het eigendom de afgevaardigde Alexei Yablokow Handelsverdragen s-malus systeem niet bij de heid of de door de overheid betaal de sectoren te willen invoeren. Er zijn op het eerste gezicht te veel or ganisatorische en financiële proble men. Gezocht wordt nu naar een aangepast model van het systeem. Om gedeeltelijk arbeidsonge schikten weer aan werk te helpen stelt Ter Veld voor dat Gemeen schappelijke Medische diensten (GMD's) de mogelijkheid krijgen om gedurende vijf jaar een werkge ver die zo iemand in dienst neemt een subsidie te geven. Deze subsi die bedraagt 20 procent van de loon som, plus een eenmalige inwerk- en begeleidingssubsidie. Deze maatregelen kosten blij vend 277 miljoen gulden per jaar. Door het afnemen van het aantal ar beidsongeschikten (geschat 30.000 tot 50.000 per jaar) ontstaat echter een besparing van 400 miljoen per jaar zodat de overheid blijvend 123 king i arbeidsongeschiktheid. het parlement veel kritiek had- maken van werknemers. Uitbuiting wet regelt verschillen- Steun scheepsbouw Minister Andriessen van economi sche zaken heeft 15 miljoen gulden extra uitgetrokken voor steun aan de scheepsnieuwbouw. Het totale bedrag komt hiermee voor 1990 op 110 miljoen gulden. Metaal investeert De Nederlandse metaalindustrie heeft vorig jaar voor 523,4 miljoen gulden aan orders geplaatst voor machines en gereedschappen. Dat is zeventien procent meer dan in 1988, zo blijkt uit de orderontvang sten van de bij de Vereniging van Importeurs van Machines en Ge reedschappen voor de Metaalindus trie (VIMAG) aangesloten impor teurs. Chemische vezels De wereldproduktie van chemische vezels is in 1989 met 2 procent toe genomen tot een nieuwe record hoogte van 19 miljoen ton. Direc teur Stark van de vezels- en polyme- rendivisie van Akzo, die de wereld- vezelcijfers traditioneel bekend maakt, sprak gisteren in het West- duitse Wuppertal van een 'renais sance van de chemische vezels'. Oost-Europa-bank Frankrijk is bereid mee te werken aan de vestiging van de bank voor Oost-Europa in Londen. De minis ters van de 24 westerse en zeven Oosteuropese landen die bij de bank zijn betrokken moeten op 8 april beslissingen nemen over de oprichting van de nieuwe instelling. De bank moet het economisch her stel in Oost-Europa met leningen ten bedrage van maximaal tien mil jard ecu gaan bevorderen. Afspraken PTT's De Europese Commissie is erin ge- slaagd de Europese Conferentie van PTT's (CEPT) ertoe te bewegen een aanbeveling voor voorwaarden voor de verhuur van internationale telecommunicatiecircuits aan haar 26 lidstaten in te trekken. Dat heeft een woordvoerder van de Commis sie gisteren meegedeeld. Vqlgens de Commissie ging het om tariefaf- spraken die op gespannen voet staan met de vrije concurrentie in de gemeenschap. gesloten met alle Oosteuropese lan- sloten, den, behalve Roemenie. Dit heeft de Europese commissaris voor han- generatie verdragen buitenlandse zaken, Frans gangspositie biedt erkingsovereenkomsten ge- miljoen gulden per jaar bespaard. eigendom: 'burger- marxistisch-leninistisehe ideologie Andriessen. gisteren gezegd. Vol- pen eigendom', publiek (collectief) en blijven krachtens artikel staatseigendom. Net als bij in het de nieuwe wet in de Sovjetunie ver- eerdere voorstel hebben de wetge- boden. Dat betekent dat particulie- dat "deze eerste i goede uit- het verdie- de betrekkingen met Oost- deze Daartoe i zij het begrip 'bur- De verhouding werkgever-werkne- gereigendom' op. Individuen gen vanaf 1 juli eigenaar zijn van enige produktiemiddelen (machi nes om produkten mee te maken of m Tsjechoslowakije ov dragen zijn afgerond voor de EG- op het uitroepen top over Oost-Europa, die op 28 delszone, politieke april in Dublin plaatsheeft. Volgende week al kan een han dels- en samenwerkingsi het parlement toonde zich inge- komst met de DDR worden onder met het parlementsbesluit. tekend, aldus Andriessen. De derhandelingen met de Bulgaren bevinden zich in hun laatste fase. betrekkingen kunnen hebben rije han- iwerking en algemene projecten op het ge bied van bijvoorbeeld transport of milieu. Bovendien zouden in deze fase ook grote financiële transacties kunnen worden aangegaan. Van een volledig lidmaatschap van de EG is voorlopig, meent Andriessen. Verlies Vredestein VELP (ANP) Bandenfabrikant Vredestein heeft over 1989 een ver lies geleden van 26,5 miljoen gulden tegen een winst van 7,9 miljoen over 1988. Bij gelijkblijvende economi sche omstandigheden wordt voor 1990 een verbetering van het resul taat verwacht. De daling van het re sultaat is onder meer het gevolg van het uitblijven van sneeuw waardoor de afzet van sneeuwbanden aan zienlijk achterbleef. Winst Polygram kwart omhoog LONDEN (GPD) - Polygram, de muziekmaatschappij van Philips, heeft vorig jaar een nettowinst ge maakt van 333 miljoen gulden. De winst was 27 procent hoger dan het jaar ervoor. Dat heeft president-di recteur David Fine vanmorgen in Londen bekendgemaakt. Volgens Fine was 1989 een heel goed jaar: "We hebben record-ver koopcijfers, record-winstcijfers en recordprijzen voor aandelen gerea liseerd". De totale omzet van het concern groeide in 1989 met 20 pro- Het was voor het eerst dat Poly - •gram zijn jaarcijfers bekendmaakte. Vorig jaar verkocht Philips 20 pro cent van de Polygram-aandelen op de beurs. Dat leverde Philips in to taal het bedrag van 582 miljoen gul den op. Polygram is met een omzet van ruim vier miljard gulden en een marktaandeel van 15 procent de derde platenmaatschappij ter we reld na Time-Warner en Bertels mann. De maatschappij, die de markt van klassieke muziek al do mineerde met een wereldwijd aan deel van 55 procent, brak vorig jaar ook door op de markt van popmu ziek met de aankoop van A M en Island Record. Tot de 'Polygram- stal' behoren onder meer Sting en janet Jackson. MARKELO Een werknemer van de vlaggenfabriek bekijkt de vlag van Sail 90. een manifestatie van schepen dat in augustus in de Amsterdamse haven wordt gehouden. (foto and 'Tender' brengt 855 miljoen op AMSTERDAM (ANP) De schatkist is 855 miljoen gulden rijker gewor den uit de inschrijving op de tender, die vooraf is gegaan aan de toonbank- afgifte van de nieuwe 10-jarige staatslening met een rente van 9 procent die op 7 maart begint. De koers van de stukken voor het tenderdeel van de le ning is vastgesteld op 98,70 procent. Alle inschrijvingen op of boven deze koers zijn op de inschrijvingsprijs geaccepteerd. Het bedrag van 855 miljoen gulden geeft volgens een woordvoerder van het ministerie de grote belangstelling voor de lening aan. Het is een uitste kend uitgangspunt voor de komende toonbankuitgifte. Het succes van het tenderdeel geeft het rijk dan ook het optimisme, dat een eerder genoemd bedrag van 5 miljard voor de totale lening zeker wordt gehaald. De toonbanklening houdt in dat dagelijks bij het Agentschap van Finan ciën in Amsterdam afgifte van stukken plaatsvindt tegen een van tevoren vastgestelde koers. Vanaf 7 maart kunnen beleggers via nairs inschrijven. ken' te beluisteren. Door het ge bruik van klassieke muziek in films en in de reclame zou bovendien nog eens extra de belangstelling wor den gewekt. Edwards gelooft daar niet zo in: "In een spotje voor het wasmiddel Silan zag je hoe een druppel onder klassieke muziek in het water viel. Ik betwijfel echter of de televisie kijkers de volgens ochtend in de platenzaak stonden voor meer van die muziek. Successen zijn er inci denteel. zoals de populariteit van de Bolero van Ravel door de film Les un et les autres. En ook de muziek van Mortelli bij de populaire serie Dr. Finlay raakte jaren geleden in trek". Maar volgens Edward blijft het bij die incidenten en wordt de markt voor klassieke muziek niet wezenlijk groter. "Het blijft een kleine groep liefhebbers, die met de muziek zijn opgevoed". De beslis sing van Polygram om het nu nogal schrale marktaandeel in de popmu ziek wat te vergroten lijkt dan ook ingegeven door dit idee. LEIDEN Toen Jessey Norman vorig jaar juli bij de viering van de Franse revolutie de Marseillaise zong in een spectaculaire opera, leek dat met alle effecten al aardig op een video-clip. De grote muziek maatschappijen zijn onlangs enor me reclame-campagnes begonnen voor hun artiesten in de klassieke muziek met dit beeld van de opera diva schijnbaar voor ogen. Het idee is dat een klassieke artiest evenveel succes zal hebben als een popster wanneer er ook evenveel reclame wordt gemaakt. RCA bijvoorbeeld gaat met een groots festijn de 125ste geboortedag van Toscanini vieren. door Karei Berkhout De Amerikaanse platenmaatschap pij WEA, met onder meer de pop ster Prince in de artiestenstal, heeft zelfs een grote marketingafdeling opgezet voor zijn klassieke arties ten. De platenmaatschappijen heb ben er namelijk genoeg van om in de klassieke muziek de tweede viool te blijven spelen achter Poly gram, dat vanochtend zijn jaarcij fers presenteerde. Op het ogenblik heeft Polygram, met dochters als Decca en Deutsche Grammofoon, wereldwijd in de klassieke muziek een marktaandeel van 55 procent. Op ruime afstand volgen EMI (20 procent) en CBS en RCA (samen met nog wat kleine maatschappijen 25 procent). Terwijl Polygram zich met de aankoop van de labels A M (onder meer Janet Jackson en Sting) en Is land Records (U2 en Grace Jones) vorig jaar juist meer op de popmu ziek is gaan richten, hebben deze maatschappijen daarom besloten zich aan de klassieke muziek te wij den. WEA bijvoorbeeld, de kleine dochter van de amusementsgigant Time-Warner. kocht de afgelopen tijd de 'klassieke' labels Erato en Teldech. En Virgin zette onlangs een klassieke poot op. Verslingerd Deze opbloeiende liefde voor de klassieke muziek is soms oprecht, zoals bij de Japanse directeuren van Sony (eigenaar van CBS) die er wer kelijk aan verslingerd schijnen te zijn. Maar meestal zijn de motieven banaler: het afkalven van de markt voor populaire muziek. De verkoop van de singletjes bijvoorbeeld klap te in en daalde in Engeland in twee jaar van 75.000 naar 25.000 verkoch te exemplaren per week. De belangrijkste oorzaak is de ko meetachtige opkomst van de com pact-disc, die de toekomst lijkt te hebben, en de verkopen van de digi tale opnamen zijn juist in het klas sieke genre spectaculair. "Watje nu ziet op internationale schaal, was eerder al in Nederland zichtbaar", zegt R. Edwards, directeur van de NVPI, de organisatie van platen maatschappijen in Nederland. "Nieuwe ontwikkelingen zijn het eerst opgepakt door de liefhebbers van klassieke muziek, want die zijn uiterst gevoelig voor de kwaliteit van de opnamen. Daardoor is de verkoop van cd's in de klassieke muziek eigenlijk 'onevenredig' groot. Door de introductie van de cd is er een gigantisch aanbod geko men van heruitgaven en legendari sche muziek. Kleine maatschappij tjes zoals Ottavo en Nandi zijn als paddestoelen uit de grond gescho ten en hebben de liefhebber ver wend". Het is echter de vraag of de markt voor klassieke muziek nu ook veel groter is geworden. Volgens het Britse blad The Economist, dat een cartoon had van een jongen met een opschrift op zijn T-shirt Sex and Drugs and Verdi's Requiemis klas sieke muziek in de mode. Jongeren zouden goede sier willen maken door naast 'moderne klassieken' zoals de Beatles ook 'echte klassie-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7