Het nette gezicht van Greenpeace NABIJ Synode: aanvaard homo's in ambten Groene multinational wil schone handen houden WOENSDAG 7 MAART 1 iREPORTAGE) AMSTERDAM - Het vroege re kantoor van de Eerste Hollandsche heeft het voor name dat bij een verzeke ringsmaatschappij aan de Keizersgracht hoort. Een statig en tegelijk sierlijk ge bouw in Jugendstil. In de di rectiekamer (anders kun je het niet noemen) zetelt Ron van Huizen, voorzitter van Greenpeace Nederland. Een oude klok tikt traag. Van Huizen, keurig in het pak, vindt dat de simpele schoon heid van het gebouw bij Greenpeace past. Voor een commercieel ogende omge ving schaamt hij zich niet. door Pieter van de Vliet Commercieel denken is nodig om de milieuorganisatie wereldwijd te doen draaien. Tegelijk is het uitkij ken geblazen voor de commercie. Want Greenpeace wil het geweten zijn van bedrijfsleven en politici. Van Huizen: "Voor alles willen we onafhankelijk blijven. We verko pen ons niet. Veel bedrijven zouden maar wat graag onze naam aan hun produkten verbinden. Daar zijn we heel terughoudend, heel selectief in. Maar soms moet je je er niet voor schamen. Zoals met de fietsenfa- briek die z'n modellen namen gaf van onze schepen Sirius en Rain bow Warrior; voor elk verkocht exemplaar kregen we een bedrag". Sinds de discussie rond het rap port 'Zorgen voor morgen' kan geen bedrijf meer om het begrip milieu heen, stelt Van Huizen. Hij voegt er aan toe: "Helaas honoreert het be drijfsleven de ongerustheid van het Nederlandse volk door het begrip milieu in te passen in de kortzichti ge manier van te economisch ge richt denken, waarbij geld verdie nen een overheersende rol speelt. Met misleidende reclame wordt ge probeerd allerlei min of meer 'vuil' geproduceerde of min of meer 'vui le' produkten het etiket 'milieu vriendelijk' op te plakken. Het milieu als imago, als een extra ver- koopstimulans". "Ér is nauwelijks een industrie die toegeeft dat het produktiepro- ces veel beter kan. Er is al helemaal geen bedrijf dat toegeeft dat zijn produkt overbodig is. Er zou een pot moeten zijn om milieurampen te bestrijden. Multinationals zou den daarin geld moeten stoppen. Dat zou een vanzelfsprekendheid moeten zijn. Iets om trots op te zijn. Daarvoor is binnen het bedrijfsle ven een nieuwe, schone, manier van denken nodig. New management vereist visie. We missen mensen met een dergelijke visie in het be drijfsleven. De consument kan de industrie tot een nieuw denken dwingen. De consument is er mach tig genoeg voor. Heel secuur bood schappen doen is een machtig wa pen". Donateurs Greenpeace heeft liever een miljoen sponsortjes dan één grote financiële 'weldoener'. Met 650.000 Neder landse donateurs, die jaarlijks ge middeld zo'n twintig gulden beta len, is de organisatie op de goede weg. Het merendeel komt uit de Randstad; nergens ter wereld is de steun zo groot als daar. De naams bekendheid van Greenpeace is lan delijk 95 procent, maar daar loopt het tegen de 100. De organisatie wil haar naam evenmin verbonden zien aan een politieke partij. "We zijn op dat punt vreselijk alert en uiterst zorgvuldig. Vooral in verkiezingstijd is het op passen. Soms moetje bot weigeren. Al begrijpen de meeste politici zo langzamerhand dat wij ons niet voor hun propaganda lenen. Steun voor onze organisatie komt politiek gezien uit alle hoeken. Al ligt onze wijze van actie voeren wat gemak kelijker voor bij voorbeeld D66 dan in kringen van de EO". "We opereren op de grens. We gaan zo ver mogelijk. Maar een ijze ren regel is dat we geen geweld ge bruiken. Het beklimmen van een dumpschip noemen wij geweld loos, al zal het betrokken bedrijf dat anders zien. Enteren, piraterij wordt wel eens beweerd. Dat zijn zware woorden. Piraten hebben een verwerpelijk doel, zijn geweldda dig. Wij zien ons zelf meer als Robin Hood. Er wordt tijdens acties gepro beerd ons te provoceren, maar juist dan houden we ons gedeisd, zorgen we dat het niet escaleert". "Geweldloos moet niet worden vertaald met pacifisme. We zijn geen pacifisten. Als we actie voeren tegen atoomonderzeeërs is dat niet, omdat we anti-militairisten zijn, maar omdat we willen aantonen dat er meer kerncentrales op zee zijn dan op het land en dat die een zeker zo grote bedreiging vormen. Onge lukken zoals in Tsjernobyl kunnen ook op zee gebeuren. Daarmee is evenmin gezegd dat we een verleng stuk van de anti-kernenergie bewe ging zijn. We waarschuwen alleen voor kerncentrales in de huidige vorm. We proberen het dumpen van kernafval in zee tegen te gaan. Er zijn mensen die er belang bij heb ben ons van een stempel te voor zien; bij voortduring probeert men dat. Maar dat laten we niet gebeu ren. Want we zijn ook niet voor 'goe de doelen' te koop. We zijn als de dood voor actiegroepen die onder onze naam willen opereren. Zoiets verbieden we; de naam Greenpeace is beschermd. We bepalen zelf wat we als organisatie doen. Dat doen we zélf'. Realisme Ron van Huizen studeerde in de ja ren zeventig in Groningen, waar hij in de ban kwam van op milieuvrien delijke wijze gekweekte produkten. In Groningen begon hij een ecologi sche winkel. Zijn winkel dreef niet louter op ideologie; er werden ook economische wetten gehanteerd. Deftige heren in een voornaam gebouw aan de Amsterdamse Keizersgracht bepalen voor een belangrijk deel het gezicht van Greenpeace Nederland. Ze zorgen dat de 'groene multinational' professioneel kan opereren. Commercieel is geen vies woord bij de milieu-organisatie. Commercie wel. Bedrijven die zich ter wille van het gewin aan het milieu vergrijpen kunnen op harde tegenstand rekenen. Het actieschip Sirius geeft daar deze week met het oog op de internationale Noordzeeconferentie in Den Haag een voorbeeld van. Want net als de andere deelnemende landen houdt ook Nederland zich niet aan de afspraak de vervuiling van de Noordzee terug te dringen. Nederland vergiftigt als geen ander de Rijn met landbouwbestrijdingsmiddelen. Leo Spigt, Cot Offerman en Ron van Huizen in het sjieke di rectiekantoor aan de Keizers gracht, waarin godzijdank geen hardhout is verwerkt. "Er zou een pot moe ten zijn om milieurampen te bestrijden. Multinationals zouden daarin geld moeten stoppen. Dat zou een vanzelfspre kendheid moe ten zijn. Iets om trots op te zijn". (foto GPD) - Hij werd dan ook al gauw de alter natieve Albert Heijn genoemd. Dergelijk realisme is terug te vin den bij Greenpeace, een organisatie die je vanuit een zekere bevlogen heid moet dienen maar niet op de toer van 'iedereen moet evenveel verdienen'. Inzet en deskundigheid mogen wel wat meer opleveren, vindt Van Huizen. De deskundig heid van de organisatie wordt mede bepaald door de kwaliteiten van de 'uitpandige' bestuursleden Leo Spigt en Cor Offerman, respectieve lijk deken van de orde van advoca ten en register-accountant. Geves tigde heren met een brede kijk, met sociaal gevoel én met toegang tot het establishment. Zij staan de drie fulltime be stuursleden bij. "Er is vaak contact met de uitpandigen. Want ze zitten er echt niet vanwege hun mooie naam en baan in. Wij doen niet op die manier aan status. Ze zitten er in vanwege hun betrokkenheid en deskundigheid. Als bestuur zijn we slagvaardig: zeer belangrijke beslis singen kunnen we a la minute ne men. We hebben een hekel aan ver gader-cultuur". Greenpeace werkt als een bedrijf, stelt zich niet buiten de maatschap pij. Maar er is wel een belangrijk verschil: het produkt. Dat is schoon. De enige multinational die in alle opzichten goed is voor het milieu, is wel eens gezegd. Ron van Huizen prijst zich daarom gelukkig dat het dure directiekantoor van de voormalige verzekeringsmaat schappij niet van tropisch hardhout we intussen zien op welke punten ze tekort schieten waar het tijdens de tweede Noordzee-conferentie ge maakte afspraken betreft. Niet één land is er in geslaagd de belangrijk ste afspraak na te komen, namelijk het verminderen van de rivierver vuiling. Dat zou gebeuren met 50 procent in 1995. Maar nu al is duide lijk dat deze reductie niet wordt ge haald". De zwakte van de internationale besluitvorming is volgens Van Hui zen dat er betrekkelijk weinig mo gelijkheden zijn voor sancties. "Een controlerend orgaan, dat van dag tot dag toeziet of de genomen be sluiten worden uitgevoerd, ont breekt. Het zou mooi zijn als de con ferentie tot het instellen van een een dergelijk controlemechanisme zou besluiten. In onze organisatie heeft de council die taak. Bij het niet nale ven van afspraken kunnen straffen worden uitgedeeld, zoals het afne men van het recht de naam Green peace te voeren. Als er bij voorbeeld geweld wordt gebruikt, is het meteen afgelopen. Daarin zijn we onverbiddelijk". Bommen Over het geweld dat tégen Green peace is gebruikt kan 'uitpandig' bestuurslid mr. Leo Spigt meepra ten. Als advocaat heeft hij in Frank rijk met succes de belangen behar tigd van de weduwe van de Neder landse fotograaf Fernando Pereira. De tot Nederlander genationaliseer de Portugees kwam om het leven toen de Franse geheime dienst de Rainbow Warrior op 10 juli '85 in het Nieuwzeelandse Auckland met twee bommen opblies. Het actie schip ervoeren de Fransen als be dreigend, een aantasting van hun prestige als nucleaire grootmacht. Pereira had kort daarvoor foto's gemaakt op een van de eilandjes waar atoomproeven waren gehou den. Foto's van verminkten, van jel lyfish baby's, niet meer dan een kwalachtige substantie. Kinderen met schildklierkanker. Foto's van het trage sterven. Frankrijk, zelf schuldig aan 'staatsterrorisme', is het enige land dat Greenpeace heeft afgeschilderd als een terroristische bende. De door reactionair nationalisme ge voede hetze heeft zelfs tot het slui ten van het Parijse kantoor geleid; pas sinds kort is Greenpeace Frank rijk voorzichtig overeind gekrab beld. In de meeste andere landen is Greenpeace al jaren een begrip. Vooral de laatste tijd wint de or ganisatie aan prestige. Daarbij past een professionele aanpak vindt mr. Spigt. In dat opzicht is het een voor beeld voor menig bedrijf. Hij spreekt dan ook over 'de onderne ming' als hij het over Greenpeace heeft. Zijn 'commissariaat' levert hem iets essentieels op: geen geld, maar het gevoel iets te doen voor de maatschappij. Kwaliteit "Het moet niet altijd voor wat hoort wat zijn. Er is niets tegen geld ver dienen, maar het moet kwalitatief gebeuren. Het mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van het leven. Milieu is geen wegwerp-artikel, geen mode-artikel, geen middel om je status op te poetsen. Milieu be paalt de kwaliteit van het leven. Het heeft te maken met ademhalen, ruimte, je lekker voelen, levensge luk. Ik heb een niet al te positief mensbeeld, maar als ik zie hoe Greenpeace leeft bij kinderen dan moet het toch gek gaan als de vol gende generatie captains of indus try zegt: 'Zet die pijp maar open'. Voorlopig gaat die pijp nog te vaak te vanzelfsprekend open en is het soms nodig er bij wijze van actie een kurk op te plaatsen. Die actie moet doordacht zijn, sympathiek en overtuigend. Ze moet in alle open baarheid verlopen. En vooral juri disch verdedigbaar zijn. Ik denk aan het Engelse Sellafield, waar werkers in de kernreactor is geadvi seerd geen kinderen te verwekken, omdat de kans groot is dat ze leuke mie (bloedkanker) krijgen. Green peace vindt het zinvoller de opwer kingsfabriek te sluiten in plaats van de werknemers te adviseren te stop pen met zich voort te planten". Leo Spigt heeft een voorkeur voor strafrecht. Hij is gespeciali seerd in fraudezaken. Het is niet denkbeeldig dat hij een milieumis- dadiger moet verdedigen. "Dat zal ik zeker doen. Want ik geloof heilig in het rechtsstatelijke karakter van onze samenleving. De staat is de eerste die zich aan de door haarzelf gestelde regels moet houden. Ze moet zich daartoe zo goed mogelijk uitrusten; wat dat betreft vind ik de aanstelling van negentien milieu-of ficieren een goede ontwikkeling. Maar daar moeten in milieuzaken gespecialiseerde advocaten tegen over staan. Het klinkt wat dubbel; vermoedelijk ben ik uitgerust met een lichte dosis schizofrenie". Dat klopt, want wie door het ogenschijnlijk deftige van mr. Spigt heenkijkt ziet een klein jongetje dat niets liever wil dan er in een rubber bootje tegenaan gaan. "Dat zijn een beetje onze jongens. De jongens van Johan de Wit", zegt hij, genietend. Recht door zee Wat hem bewoog om tot Greenpea ce toe te treden? Register-accoun tant Cor Offerman, vennoot van Du bois en Co, vindt 'bewoog' wat zwaar. "Je weet wat van centjes, zo gaat dat", zegt hij. Maar het is meer. Zijn kantoor doet nogal wat voor de non-profit hoek, organisaties zoals Novib en Milieudefensie. "Maar we zijn wel zo realistisch dat we daar niet in wegduiken. We werken ook voor commerciële bedrijven". Zijn bedrijf wil bewust niet te groot worden, want dan zie je door de mensen de mens niet meer. Maar helemaal ontkomen aan de groei doet Dubois en Co niet. Het mooi bij het Amsterdamse Vondelpark gele gen herenhuis moet worden verla ten. "Met bloedend hart", zegt Of ferman. "Je moet uitkijken met idealisme. Hoe echt is het? In hoeverre fêteer je jezelf door dingen zielig te vin den, dingen af te kopen? Ik vind Greenpeace een reële organisatie, realistisch ook in haar manier van actievoeren. Recht door zee, geen valse sentimenten. Ze laat zich niet annexeren. Ze legt ingewikkelde problemen uit in gewone mensen taal. Het is een multinationale on derneming die toch dicht bij de mensen staat. Voor een tientje per jaar hoor je er bij, ben je betrokken. De Sirius is een beetje van ons. Jouw schip doet het toch maar eventjes in de strijd tegen de vervui ling". "Het is godzijdank eikehout. Dat zijn dingen waarop je moet letten. Bij de inrichting van de nieuwe Rainbow Warrior is in vele opzich ten aan energiebesparing gedaan. Er zijn zonnecollectoren aan boord, maar ook zeilen, waardoor gebruik kan worden gemaakt van de pas saatwinden, wat gigantische kapita len aan stookolie uitspaart. En onze kwartaalkrant ziet er 'duur' uit en is toch gemaakt op chloorvrij papier". Alternatief hoeft niet 'lullig' te zijn. Op een afstand Van Huizen mocht vandaag tijdens de opening van de derde Noordzee-' Conferentie in Den Haag als hoofd van de Greenpeace-delegatie een toespraak houden. De speech mag vijf minuten duren. "We mogen wel praten, maar niet meepraten. Dat ligt helemaal in onze lijn. We zijn er bij, maar we blijven op een afstand. Met acties in alle acht aan de confe rentie deelnemende landen laten GEESTELIJK LEVEN 'Lunteren' onderstreept besluit 1979 LUNTEREN (ANP) De gereformeerde synode heeft gisteren met vijf stemmen tegen het bekende homo-besluit uit 1979 on derstreept als "een oproep aan alle plaatselijke kerken tot vol ledige aanvaarding van homofiele gemeenteleden ook in de ambten". Nu de synode de onduidelijkheid rondom de positie van homo seksuelen heeft weggenomen, kan de vertrouwenscommissie homofiele theologen in de Gere formeerde Kerken weer aan de slag. De commissie had haar werkzaamheden opgeschort, om dat volgens haar veel kerken de synode-uitspraak van 1979 als een vrijblijvend advies naast zich neerlegden. De kerken beriepen zich daar bij op de smalle uitleg die de gere formeerde delegatie hiervan in 1988 had gegeven tijdens de ver gadering in Harare van de Gere formeerde Oecumenische Syno de, waar scherpe kritiek werd ge uit op het liberale homo-stand punt van de gereformeerden, en het daarmee samenhangende be sluit van de gereformeerde syno de uit datzelfde jaar. De commissie was in 1986 in het leven geroepen nadat was ge bleken dat er voor homoseksuele predikanten nauwelijks ruimte was in de Gereformeerde Kerken. Toen deze commissie in 1988 hon derd vacante (dominee-loze) ge meenten benaderde of zij een ho moseksuele predikant zouden willen beroepen, reagerden slechts vier positief. Synodevoorzitter ds. Evert Overeem noemde de synodezit- Von Weizsacker: draagv lak nodig voor ommekeer SEOUL (GPD) Er zijn wel op lossingen voor de mondiale be dreigingen van het leven, maar dat vraagt een beleid waarmee politici hun volgende verkiezin gen verliezen. Met die uitspraak gaf prof. Carl Friedrich von Wei zsacker in Seoul aan hoe ingrij pend de verandering van levens stijl is die van de mensheid ge vraagd wordt. Von Weizsaeker sprak in een fo rum over 'Bedreiging van het le ven' tijdens de wereldconferentie over gerechtigheid, vrede en heel heid van de schepping die gehou den wordt op initiatief van de We reldraad van Kerken. Er moet volgens de Westduitse natuurkundige in de publieke opinie voldoende draagvlak ko men voor de noodzakelijke om mekeer. "We kunnen de schuld niet naar de politici schuiven, hun mandaat hangt af van wat de kie zers willen". Als konkrete stap pen noemde Von Weizsacker de afschaffing van het instituut oor log als middel om conflicten op te lossen, verbod op de export van wapens, kwijtschelding van de schuldenlast van de Derde We reld en een drastische beperking van het gebruik van energie en natuurlijke hulpbronnen. Citerend uit een encycliek (rondzendbrief) van de huidige paus, zei Von Weizsacker dat ka pitalisme noch socialisme toerei kend zijn om de wereldproble men uit de weg te ruimen. Het marktsysteem zorgt wel voor vol doende produktie, maar schiet te kort bij de eerlijke verdeling. Bin nen een natie is een rechtvaardige verdeling nog wel te realiseren door staatsbemoeienis, maar op wereldschaal ontbreekt het aan zo'n gezag. E N VER ting in 1979 "een gouden mo ment" en "nog steeds een hoogte punt, dat ik nooit zal vergeten". Maar toch vroeg hij zich af of het oplappen van die uitspraak veel zoden aan de dijk zou zetten. Ook van andere kant werd ervoor ge waarschuwd niet te veel te ver wachten van een opwaardering van de uitspraak uit 1979. Sinds die tijd is de kloof in onze Kerken dieper geworden, aldus een pre dikant uit een behoudende ge meente in Overijssel. De synode onderstreepte giste ren dat er in 1988 en 1989 ten on rechte een onderscheid was ge maakt tussen een pastoraal ad vies (dat men naast zich kan neer leggen) en een ethische uitspraak (die immers niet is gedaan). Vol gens de vertrouwenscommissie was dat onderscheid "dodelijk". Ds C. G. Waringa (Leeuwarden) kreeg te weinig bijval voor zijn voorstel dit besluit ook aan de Ge reformeerde Oecumenische Raad (de vroegere GOS) mede te delen. Het argument dat hierdoor nieu we onrust zou ontstaan, wees hij van de hand. "Ook als we het niet officieel meedelen, komen ze er wel achter". (Vandaag bezoekt GOR-secretaris dr. R. van Houten de synode.) "En het is ook hoffe lijker". Oegstgeest Eén van de plaatselijke kerken waar de de kwestie van een ho moseksuele voorganger proble men opleverde, is Oegstgeest. De komst van ds. G. J. de Bruijn, een jaar geleden, leidde tot bezwaar schriften aan de classis (regionaal kerkverband). Niet alleen waren er overwegende principiële moei ten, ook was er kritiek op de gang van zaken (doopleden hadden over deze zaak mogen stemmen, iets wat volgens de kerkorde niet correct was). De classis gaf de kerkeraad in Oegstgeest het groene licht, waar op verschillende leden besloten zich te laten overschrijven naar een andere gemeente of een ander kerkgenootschap. Enigen gingen in appèl (hoger beroep) bij de par ticuliere synode van Zuid Hol land-West. Deze zou 20 maart a.s. een uitspraak doen, maar heeft de kwestie doorgeschoven. Bij de kerkeraad bestaat de hoop dat de uitspraak van de landelijke syno de meer duidelijkheid zal geven. VU alsnog bereid tot gesprek met school in Kampen LUNTEREN (ANP) - De Vrije Universiteit is alsnog bereid met de Theologische Universiteit in Kampen te praten over het sa mengroeien naar één ambtsoplei ding. Dit zei de dekaan van de theolo gische faculteit van de VU, prof. dr. H. Leene, gisteren tijdens een eerste bespreking op de gerefor meerde synode over de predikan tenopleiding. In november had Leene nog gezegd dat "met veel wijsheid, overleg en geduld" mis schien in het jaar 2001 de eenwor ding van de predikantenoplei ding van de VU en Kampen mo gelijk is. In het gesprek met Kampen, het liefst onder leiding van het be stuur van de gereformeerde syno de, zou ook het Samen op Weg- proces een rol moeten spelen. Verder moeten bepaalde elemen ten uit de plannen van de geza menlijke Hervormde-Gerefor- meerde werkgroep (IWOOT) erbij betrokken worden, zo zei Leene, zonder dit nader toe te lichten. Tot dusver heeft de VU zich verzet tegen die plannen, waarbij de gereformeerde en de hervorm de predikantenopleiding elk in één nieuw op te richten bijzonde re universiteit werden onderge bracht. Bovendien zouden de ker ken dan eikaars opleiding erken nen. Door de weigering dreigde de VU buiten deze interkerkelij ke opleiding te vallen. Graham. Een verenigd Duits land biedt volgens Billy Graham (71) ongekende mogelijkheden voor de verkondiging van de christelijke boodschap. Als de kerken deze kansen grijpen, kun nen zij Duitsland "een van zijn mooiste uren" bezorgen. Graham spreekt zaterdag op een groot scheepse evangelisatie-bijeen komst voor de Rijksdag in Ber lijn. Graham houdt het voor mo gelijk dat Oost-Europa in de na bije toekomst de "grootste mis sionaire golf zal ondergaan die de wereld ooit gezien heeft". Nel Benschop. De bekende dichteres Nel Benschop verleent vanavond medewerking aan een grote zangavond van de stichting Vervolgd Christendom in de Sal- vatorikerk in Alphen aan den Rijn. Verder verleent het Neder lands Hervormd Kerkkoor mede werking. Publicist Hans Dickhof presenteert het programma. Aan vang acht uur. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Arn hem H. J. Ruis Utrecht, te Arnhem mw. B. J. Ruis-Lazonder Utrecht: be dankt voor Ter Aar A. N. Rietveld Amerongen. Gercf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Enschede-Oost C. van der Leest Harlingen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2