'Muziek: mooiste dat Onze Lieve Heer heeft gegeven' Gracejones zaterdag in Amsterdam Eigen auto verplettert bijna pianist Van Rooijen ^jT^Jr Geen plaats meer bij NCRV voor jubilerende Harry de Groot (69) Edisons voor 'Cabaret', Santing, Chris de Burgh en de Havenzangers HILVERSUM Dirigent Harry de Groot is een man met een indrukwekkende staat van dienst. Een muzikale duizendpoot, die in zijn lange loopbaan alle facetten van zijn vak heeft beoefend. Dit jaar is voor hem zeer bijzon der. Een kroonjaar, zegt hij zelf en vervolgens komt hij met een hele waslijst gedenkwaardige feiten: hij is 55 jaar beroepsmusicus, zit 50 jaar bij de omroep, waarvan 35 jaar bij de televisie, hij hoopt binnenkort 70 te wor den. hij is 25 jaar voorzitter van de visclub en eveneens 25 jaar voetbalscheidsrechter. En last but not least: van daag is hij 50 jaar getrouwd. door Robert Grijsen Harry de Groot is al heel jong be gonnen, als pianist en bassist. "Mijn vader was humorist. Aan- smoezenier. zoals ze dat toen noemden. En ik moest als jongen mee om hem te begeleiden. Zo ben ik in het vak gekomen. Op die manier doe je natuurlijk een enorme routine cp. Je had toen programma's waarmee je door het land trok. Grote program ma's, waardoor je met allerlei ar tiesten in aanraking kwam. Hein tje Davids, Willy Derby, Lou Bandy, Louis Davids, noem maar op. Die moest ik dus ook begeleiden." Orkesten Na de magere oorlogsjaren groei de hij van solist tot leider van een kwartet en kreeg al gauw eigen orkesten, waarbij zijn veelzijdig heid geen grenzen kende: hij werkte zowel met Johnny Jor- daan als met het Berlijns Phil- harmonisch Orkest. "Alles wat er op muziekgebied te doen is, heb ik gedaan. Je kan het zo gek niet bedenken. Nee, een duidelijke voorkeur voor een bepaald genre heb ik niet. Muziek is muziek. En ik doe alles met dezelfde harts tocht. Ik vind: muziek is het mooiste geschenk dat de mens van Onze Lieve Heer heeft mee gekregen. Muziek is zo fantas tisch, dat is niet te vertellen." In zijn carrière heeft Harry de Groot veel gedaan voor radio en televisie. Op beide gebieden ver richtte hij pionierswerk. In de gouden AVRO-tijd, eind jaren vijftig, was hij musical-director. Hij kreeg bij de AVRO de vrije hand wat muziek op televisie be treft, onder andere in de Week end-show met Mies Bouwman. NCRV Na vijf jaar AVRO, kwam Harry de Groot terecht bij de NCRV. En bij die omroep bleef hij han gen. "De NCRV-televisie is toch wel mijn muzikale leven ge weest. Je moet het niet theatraal opvatten, maar daar heb ik mijn leven aan gegeven. Ik kwam daar in de tijd dat Peter Koen de scep ter zwaaide in samenwerking met Dick van Bommel. De NCRV was toen eigenlijk een vrij conservatieve beweging. Amu sement was al bijna een vies woord. We zijn er toen behoorlijk tegenaan gegaan en ik kreeg alle kansen om aan de gang te gaan. Ik begon daar als eerste met een programma waarin alleen Neder lands repertoire werd gebracht, Riedels en Fiedels heette dat. Di verse artiesten zongen hun lied jes met een groot orkest erbij. Ik was toen al een voorvechter van Nederlandse muziek. En dat ben ik gebleven. Ik denk dat ik des AMSTERDAM (ANP) Dc Amerikaanse zangeres Gra- ce Jones, die momenteel een tournee maakt door Europa, treedt zaterdagavond op in discotheek IT aan de Am- stelstraat in Amsterdam. Kaarten zijn verkrijgbaar in de de Nieuwe Muziekhan del aan de Leidsestraat in de hoofdstad. GORINCHEM - Pianist Lau rens van Rooijen is gisteren in het centrum van Gorinchen) bijna verpletterd door zijn ei gen auto. Terwijl Van Rooyen op de kade van de Lingehaven een parkeermeter van geld voorzag, gleed zijn Citroën CX de kade af, richting water. In een poging de auto uit de haven te houden, wierp de pianist zich voor de wagen. Door het gewicht raakten ech ter Van Rooijen èn auto te wa ter, waarbij hij de Citroën maar net kon vermijden, om dat hij eerst met een aanleg steiger in aanraking kwam. Van Rooijen kwam er met een geblesseerde heup vart af, de auto is vrijwel total loss. 1(1) Nothing compares 2 u - Sinead O'Connor - Chrysalis 2 2) Daar gaat ze - Clou- seau - CNR 3(3) Sacrifice - Elton John - Phonogram 4 6) Opposites attract - Paula Abdul - Virgin 5 4) I wish it would rain down - Phil Collins - WEA Records 6(7) King Kong 5 - Mano Negra - Virgin 7 (12) Live together - Lisa Stansfield - Ariola 8(8) Fools gold - Stone Ro ses - Zomba 9 (10) Look away - Chicago - WEA Records 10 (14) Here I am (come and take me) -UB40- Vir gin 11 (11) I'll be loving you - New Kids on the Block - CBS 12 (20) How ami supposed to live without you - Mi chael Bolton - CBS 13 5) Get up (before the night is over) - Tecli- notronic - CNR 14, (16) Got to have your love - Mantronix - EMI Bo- 15 (15) Esta loca - Latino Party - Polydor 16 9) Me so horny - The 2 Li ve Crew - CNR 17 (24) Ik zat effenie op te let te - Bertus Staiger- paip - Phonogram 18 (22) Scandalous - Prince - WEA Records 19 (32) The healer - John Lee Hooker - Zomba 20 (26) Tears on my pillow - Kylie Minogue - PWL Records 21 (30) Escapade - Janet Jackson - Polydor 22 (13) Get a life-Soul II Soul - Virgin 23 (18) En nou die hendjes de lucht in-Van Alles We -CNR 24 (17) Get into it-Tony Scott -CNR 25 (29) I don't wanna lose you - Tina Turner - EMI Bovema 26 (27) Hey you - Quireboys - EMI Bovema 27 (33) Standing outside in the rain - Skipper Wi se - Indisc 28 Jij daar-Petra Co - Dureco 29 (19) Het is hier binnen be ter als buiten - De Deurzakkers - Ariola 30 Touch me - 49 ers - Ariola 31 Put your hands toge ther - D.Mob - Phono gram 32 All my life - Linda Ronstadt Aaron Neville - WEA Records 33 (35) King queen of Ame rica - Eurythmics - RCA 34 Dangerous - Roxette - EMI Bovema 35 (28) Ik zie 'n pils - De Ha venzangers - CNR 36 (21) Got to get - Rob 'n Raz Leila K - Ariola 37 Arabeat - Bingo! - Dureco 38 (23) Words - The Chris tians - Ariola 39 (25) In private - Dusty Springfield EMI Bo- 40 (34) Op de deksel van de jampot - Vader Abraham - Telstar (Copyright Ned. Top 40) WOENSDAG 7 MAART 1990 Een dak boven zijn hoofd was niet de enige overweging die de koper van deze 'paalwoning' in de buurt van het Zwitserse dorpje Hirzel voor ogen stond. De autoriteiten stelden name lijk als eis voor de bouw van een nieuwe woning op die plaats dat het historische dak zou worden gehandhaafd. Dus werd alle ge sloopt behalve het dak en de pa len die het overeind houdt. (foto EPA) Vondst parel Het golfstaatje Bahrayn is giste ren in vervoering gebracht door de vondst van een 4.000 jaar oude parel. Robert 'Killick, leider van de gezamenlijke Brits-Bahraynse archeologische expeditie die de vondst deed, zei dat de parel een roze kleur heeft en een diameter van 4 millimeter. Het gebeurt zelden dat men pa rels uit de antieke oudheid vindt, omdat parels - anders dan gouden en zilveren sieraden - meestal ver gaan. Volgens Killick is de parel afkomstig uit het Dilnum-tijd- perk. In deze periode, 40 tot 45 eeuwen geleden, floreerde Bahrayn als handelscentrum tus sen Mesopotamie het huidige Irak, en de Indus-vallei in West- Azië. Agressieve bijen De staat Texas in het zuiden van de VS maakt zich op voor de komst van een zwerm bijtgrage bijen. Aan de zuidgrens zijn in bo men meer dan 300 vallen ge plaatst om de 'immigranten' zo snel mogelijk te kunnen traceren. Financiële deskundigen heb ben al berekend dat de massale immigratie van deze 'pitbull on der de bijen' de Texaanse econo mie op jaarbasis 135 miljoen gul den kan gaan kosten. De agressieve bij komt oor spronkelijk uit Brazilië, waar in 1957 per ongeluk zes Afrikaanse boosaardige bijenkoninginnen werden vrijgelaten. Zij mengden zich onder de zachtaardige Eu ropese honingbijen. Hun nako melingen, die agressiever zijn dan hun soortgenoten, zijn sindsdien naar het noorden getrokken. Ze zouden de afgelopen drie jaar in Mexico 12 mensen een dodelijke beet hebben toegebracht. Deskundigen vrezen dat de bij en zich definitief zullen vestigen in het zuiden van Texas vanwege het milde klimaat. Dit zou een ramp zijn voor het toerisme om dat toeristen afgeschrikt zouden kunnen worden door de agressie ve insekten. tijds juist daarvoor, voor die pro paganda, de Gouden Harp heb gekregen." Harry de Groot was betrokken bij veel NCRV-programma's. Hij componeerde destijds alle tunes voor de NCRV. Hij schreef de muziek voor tv-series en diverse shows en maakte met Willy van Hemert zeven avondvullende musicals voor het televisie scherm. Verschrikkelijk De laatste jaren heeft Harry de Groot het wat rustiger aan ge daan. Niet omdat hij daar zin in had, want hij kan en wil nog zo veel doen. Maar de NCRV heeft hem in feite aan de kant gezet. HILVERSUM - Mathilde San- ting en Chris de Burgh hebben de Edison Populair in de catego rieën 'vocaal Nederlands' en 'vo caal buitenlands' in de wacht ge sleept voor hun respectievelijke albums 'Breast and Brow' en 'Flying Colours'. Zang en muziek van de musical 'Cabaret' werden eveneens met een Edison be loond. De groep Urban Dance Squad won deze hoge Neder landse muziekonderscheiding in. de categorie Nederlandse rock voor hun album 'Mental Floss for the Globe'. Mathilde Santing: Edison voor beste Nederlandse voca list. (foto gpd) Gisteren zijn de namen van de tweeëntwintig muziekproduk- ties bekendgemaakt, die de prijs krijgen van de Nederlande Vere niging van Producenten en Im porteurs van beeld- en geluids dragers NVPI en de Nederlandse Vereniging voor Grammofoon platen Detailhandelaren NVGD. Sinds 1960 worden ze jaarlijks toegekend. Dit jaar werden 422 inzendin gen van 19 grammofoonplaten maatschappijen door de jury be oordeeld. Er waren verder prijs winnende produkties van De Ha venzangers ('Te land, ter zee en in 't café'), hobospeler Han de Vries ('Appasionato') en Carly Si mon (in de categorie 'musical- /film' voor 'O.S.T. Working Girl'). Het verzameld oeuvre van Cliff Richard werd bekroond, maar ook de laatste platen van Neil Young ('Freedom') en Lou Reed ('New York'). The Neville Bro thers vielen in de prijzen met 'Yellow Man' in de categorie 'ry- thm blues', terwijl moeder en dochter Judd voor hun country album 'River of Time' de Edison kregen. De 'singer-songwriter'- categorie was voor Elvis Costello met zijn {51aat 'Spike'. De uitreikingen vinden dit jaar op 29 maart en 5, 12 en 19 april plaats in de 'Fantastico'-shows van Robert Long op de VARA- televisie. Hij zegt het wel niet met die woorden, daar is hij veel te mild voor, maar het komt er wel op neer. De teleurstelling is voel baar als hij vertelt: "Er is gewoon/ een tekort aan geld bij de NCRV. Ze kunnen voor hun produkties geen groot orkest meer betalen. Zelfs geen kleine orkesten. Alles staat nu op de band. Terwijl het publiek wel om een orkest vraagt. Want dat leeft. Er zijn best nog mensen die zouden wil len dat ik iets doe, want ik heb al tijd kwaliteit geleverd. Maar die mensen zijn ook met handen en voeten gebonden. Zo loopt dat. Dan krijg je te horen: voor jou is er geen werk meer. En dat is ver schrikkelijk." de eg de vs en japan slaan elkaar de hersens in bij de kunnen we Rekenen op een vreedzamer wereld, na de liberalisering in Polen, hongerue en de ddr"?

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24