Kritiek op politie na derde snelkraak in Winkelhof College Voorschoten niets voor tweede voelt sporthal Sabotage aan auto's zou in Leiderdorp voor vertraging hebben gezorgd 'Te weinig behoefte bij sportclubs' Nieuw gebouw Utopia moet goedkoper van commissie Zoeterwoude Blijvend verzet tegen busbaan Voorschoten WOENSDAG 7 MAART 1990 LEIDERDORP - Net als bij een eerdere snelkraak in het Leider- dorpse winkelcentrum Winkel hof, waren ook gisternacht twee auto's van de rijkspolitie on klaar gemaakt. Werden de vori ge keer remleidingen doorge knipt, ditmaal moesten de ban den er aan geloven. Volgens de eigenaar Nationale Nederlanden, duurde het daar door veertien minuten voordat Leiderdorpse agenten op de plek van de inbraak den. door Paul van der Kooij Een woordvoerder van de politie ontkent die beschuldiging, maar kan niet zeggen hoelang het dan wel duurde. Volgens hem waren alleen de banden doorgestoken van twee onopvallende wagens van dienst doende collega's uit Hazerswoude en Alkemade. De surveillance-auto stond op het moment van de kraak toevallig bij het bureau en zou zon der problemen zijn uitgerukt. Probleem was alleen dat de bewa ker niet had doorgegeven bij welke ingang de snelkraak was gepleegd. Een kleine zoektocht was het ge volg. Mensen die anders beweren, zouden 'indianenverhalen' ver spreiden en de schuld proberen af te schuiven. "Want het is natuurlijk moeilijk te verkopen dat zoiets ge beurt in een bewaakt winkelcen trum", merkt de agent op. Winkelier P. van Leeuwen, voor zitter van de Stichting Winkelhof, ziet dat anders. Hij heeft het over een 'absurde situatie' en vraagt zich af waar je de politie nog voor hebt als die zo lang op zich laat wachten: "Zo geef je criminelen gewoonweg de kans om weg te komen". Ook beheerder WPM en eigenaar Nationale Nederlanden (NN) willen graag een hartig woordje wisselen met de burgemeester en de plaatse lijke politiecommandant. "Ik denk niet dat we de politie aansprakelijk kunnen stellen voor de schade, maar we moeten er wel voor zorgen dat de politie er in de toekomst snel ler is", zegt J. Vermaas, manager van NN-vastgoed. Toch wil de woordvoerder van de winkeliers niemand de Zwarte Piet toespelen. Ook wanneer de politie sneller was Volgens Van Leeuwen betrof het beroepscriminelen die vorige week dinsdagnacht een generale repetitie hielden. Ze sloegen toen de schuif deuren in die toegang verschaffen tot de galerij naast de juwelier. Een van de ingeslagen ruiten werd ver vangen door een sterkere variant en het was de bedoeling de 50 andere ruiten van de toegangspartijen dat voorbeeld te laten volgen. De twee inbrekers hebben daar niet op gewacht en sloegen toe met een zeven kilo zware moker die ze na de inbraak achterlieten. In de verstevigde ruit konden ze met moeite een gat slaan; de andere toe gangsruiten lieten zich volgens Van Leeuwen goed tot splinters hakken. Het glas van de etalageruiten van de juwelier was te vergelijken met het glas in de verstevigde schuifdeur, maar hier was een gat voldoende om kostbare sieraden en topmer ken horloges te kunnen grijpen. Volgens een aangeslagen juwelier Gorthuis zijn er weinig kostbaarhe den overgebleven in zijn duurste etalages. Naar de totale waarde van de buit kan hij nog slechts gissen omdat hij gisteren eerst twee ruiten moest laten vervangen, het alarm opnieuw moest laten installeren en de etalage diende te worden afge broken. Duidelijk is wel dat het een buit van vele tienduizenden gul dens betreft. Toen de schuifdeuren om zes over half vijf geforceerd werden, ging het alarm af en zag de bewaker twee inbrekers op de monitors in zijn portiersloge. Hij waarschuwde politie en zijn centrale, snelde naar beneden en zag volgens Vermaas twee schimmen. Gezichten herken de hij niet en hij kwam niet tussen beide. Bewakers mogen nu een maal geen wapens bij zich dragen en kunnen inbrekers hooguit aan houden. Arrestaties moeten ze aan de politie overlaten en die politie kwam 'net te laat', zoals een agent dat noemt. De vluchtwagen was toen al weg en de vijf uitgerukte au to's van verschillende korpsen wis ten niet in welke richting ze hem moeten zoeken. In de Winkelhof leek ieder spoor te ontbreken. Rolluiken Volgens de woordvoerder van Na tionale Nederlanden valt de bewa ker niets te verwijten en had hij niets méér kunnen doen wanneer hij drie collega's bij zich had gehad: "Bewakers worden niet ingehuurd om in elkaar te worden geslagen". Evenmin geeft hij af op de beveili gingsapparatuur: "De inbraak is perfect en direct gesignaleerd. Ook wanneer je driemaal zoveel came ra's en monitors zou hebben, zou dat niet beter hebben gekund". Van Leeuwen van de Stichting Winkelhof weet dat zo zeker nog niet en blijft kritiek hebben op de si tuering van de monitorkamer. Die kamer heeft een plekje aan de bui tenkant van de Winkelhof, bij de ex peditieruimten. Van Leeuwen wil de bewakers centraler huisvesten en denkt aan een plekje bij de rol trappen: "Daar hebben ze veel meer zicht en kunnen ze snel ter plaatse zijn". In het verleden leek een verplaat sing op praktische problemen te stuiten, nu zou de herinrichting van het winkelcentrum mogelijkheden bieden. Tijdens een spoedvergade ring, gistermiddag, is het voorstel al ter sprake gekomen. Volgende week woensdag wordt verder ge praat over beveiliging. Van Leeu wen zal dan beginnen over rollui ken bij de ingangen en stalen deu ren bij inbraakgevoelige winkels. De eerste oplossing zou de buiten- galerijen ontsiéren, maar van de tweede oplossing zou niemand iets zien. De winkeliers doen hun luiken toch pas omlaag als de toegangen tot het centrum afgesloten zijn en ook nu al heeft een handvol nering doenden rolluiken. Zo ook de foto- en filmzaak van Ton Janssen, het doelwit van twee vorige snelkra- ken. Vermaas van Nationale Nederlan den vindt het geen slechte zaak wanneer winkeliers hun eigen win kel extra willen beschermen met luiken en een kluis nemen voor de meest waardevolle spullen. Voor een extra beveiliging van de toe gangsdeuren voelt hij minder. Hij vreest dat inbrekers dan binnen proberen te komen via de ruiten van de buitenste rij winkels. Slachtoffer Één indruk wordt door winkeliers en eigenaar gedeeld: een winkel centrum kan nooit 100 procent vei lig zijn. Vraag blijft hoe veilig de verhoogd aangelegde Winkelhof dan wel is. Kort na de snelkraak van juni 1987 en na een voorval met frauderende bewakers, werd het vo rige bewakingsbedrijf aan de kant geschoven. Ditmaal wordt dat (nog) niet overwogen en bagatelliseren de verschillende partijen het aantal in braken. "Er is in de loop der jaren drie keer ingebroken, maar waar ge beurt dat niet?", zegt winkelier Van Leeuwen. De man van Nationale Nederlanden laat zich uit in verge lijkbare termen en haast zich te ver klaren dat er geen aanwijzingen zijn dat de Winkelhof vaker het slachtof fer is van inbraken dan andere afge sloten winkelcentra. De winkeliers betalen per jaar 45 gulden servicekosten per vierkante meter winkeloppervlak. Nationale Nederlanden schat dat eenderde van dat bedrag aan bewaking op gaat. Dat komt neer op zo'n 200.000 gulden per jaar en daar is de nachte lijke bewaking niet bij inbegrepen. Nationale Nederlanden draait daar namelijk voor op. Over de bewaking bij daglicht zijn de winkeliers zeer tevreden. "Ons publiek voelt zich veilig. En als er eens iemand wordt lastig ge vallen, staat er direct een monitor op". Het publiek moet daar natuur lijk wél voor betalen, zoals ook de extra beveiligingen uiteindelijk door de klant moeten worden opge bracht. En Van Leeuwen noemt dat 'triest'. Woordvoerders van de bewa-, kingsdienst weigerden gisteren en vandaag te reageren op de snel kraak. Zij verwijzen naar het mana gement. VOORSCHOTEN - Er komt sporthal, zou de gemeente niets e Ik heb nu het idee dat t geen tweede sporthal in Voorschoten. De behoefte van verschillende verenigin gen is te klein en de exploita tie van de hal zou 'niet ver antwoord' zijn. Dit schrijft het college in een stuk aan de gemeenteraad waarin de accommodatieproblemen van Voorschotense instellin gen aan de orde komen. Al in december 1988 verscheen er een 'haalbaarheidsnotititie tweede sporthal', maar nu pas ziet het college definitief Het af van de bouw van een nieu we sporthal. tra mogen kosten en zou voldoende ambtelijke notitie ligt. die heeft bezet moeten zijn. Uit gesprekken leid tot dit collegestandpunt", met verenigingen en de overkoepe lende Stichting Binnensport Voor schoten blijkt dat verenigingen minder behoefte hebben aan een tweede hal dan eerst werd gedacht. Bovendien heeft een aantal vereni gingen onderdak gevonden in Leid- se accommodaties. J. van der Hazel, voorzitter van de Stichting Binnensport Voorscho ten, is teleurgesteld over de conclu sie van het college. Zijn stichting en de aangesloten verenigingen had den graag een tweede sporthal ge zien. Hij vraagt zich af waarop de aanbevelingen van B en W stoelen. half jaar geleden dat de stichting een gesprek had met de onlangs -door ziekte gevelde wet- Uitbreiding Dat een aantal verenigingen minder behoefte heeft gekregen aan een tweede sporthal, ontkent hij niet: "Maar dan kun je je afvragen of het een juiste opstelling is dat Voor schotense clubs, zoals de basketbal en volleybalvereniging, gebruik houder Marselis: "Ik zou het gepast hebben gevonden wanneer we De hal, gedacht naast de huidige vooraf advies hadden kunnen ge- Gemeente start onderzoek ZOETERWOUDE De Zoeter- Dit bleek gisteravond tijdens een woudse fracties van CDA en vergadering van de raadscommissie WD hebben geen 300.000 gul den over voor een nieuw ge- jongerencentrum organiseert. Vooral het nabije sport- en recreatiecentrum 'De Klaverhal' klaagt regelmatig. Binnenkort wor- woningen in de buurt gebouwd en daarom vreest het ge meentebestuur dat er meer klach ten zullen binnenkomen. bouw van Utopia. Jongeren zouden zelf met besparingen moeten ko men. Progressief Zoeterwoude den voelt niets voor een nieuw ge bouw en vindt dat Utopia in een bestaand gebouw moet trek- ken. Agent gewond bij doortocht tractoren WASSENAAR - Tijdens de door tocht van tractoren over de Rijks straatweg in Wassenaar is gister middag omstreeks vijf uur een po litieman gewond geraakt. De mo toragent, die de stoet naar Den Haag begeleidde, werd aangere den door een personenauto. De 33- jarige Haagse politieman kwam ten val en brak enkel en pols. De aanrijding werd veroorzaakt door een 20-jarige vrouw uit Was senaar die met haar auto een uit rit, ter hoogte van buurtschap Kerkehout, uitkwam. Ze zag kans om tussen de traetoren door naar de linkerweghelft te rijden. De politieman die die daar reed zag ze echter over het hoofd. DIEFSTAL - Uit een geparkeerde auto bij het NS-station aan de Pape laan in Voorschoten is gisteren een radio-cassetterecorder gestolen. Het deurslot van de auto werd ge forceerd. welzijn. Aanleiding voor de discus verlast bij de Westen- Utopia disco-activiteiten Zieke wethouder CDA Voorschoten wordt vervangen Westender naar het parkeerterrein Have. Haasbroek kunnen zijn en gister avond werd geadviseerd dat er een onderzoek moet komen. Alleen W. Ooijendijk van Progressief Zoeter woude verzette zich tegen zo'n on derzoek. Zijn fractie ziet niets in een nieuw gebouw voor Utopia. "Er zijn meer dan voldoende ac commodaties in de gemeente", zei VOORSCHOTEN - De Voorscho- hij. "Als de disco die de overlast be- tense CDA-wethouder L.L. Marse- zorgt verdwijnt, blijven er nog ge- lis wordt tot aan de raadsverkiezin- noeg andere culturele activiteiten gen van 21 maart vervangen door over". Ook vindt hij dat de voorge- fractievoorzitter F.J.M. ten Have. stelde parkeerplaats geen goede lo- Marselis werd enkele dagen gele- catie is voor het nieuwe gebouw: den getroffen door een hartinfarct "Daar zitten al zoveel verenigingen, en is overgebracht naar het Acade- de parkeerplaats dreigt overvol te misch Ziekenhuis in Leiden. Hij raken". heeft de mtensive-care afdeling in middels kunnen verlaten. H. van de Kooi (WD) verzette De 68-jarige Marselis treedt aan zich tegen de kritiek van Ooijen- het eind van deze raadsperiode af dijk. Volgens hem is Progressief als wethouder. Ten Have is lijsttrek- Zoeterwoude tegen alle activiteiten ker van het CDA. Ook PvdA-wet- van Utopia: "Door de disco kunnen houder J. Visser kampt met gezond- ook de culturele bezigheden blijven heidsproblemen. Hij heeft rug- bestaan. Verdwijnt de disco, dan is klachten en moet veel rusten. Hij is dat het doodvonnis van de vereni- wel van plan om vergaderingen bij ging". te wonen. moeten maken van Leidse accom modaties". Van der Hazel vindt bo vendien dat er ruimte moet zijn voor een 'gezond stuk uitbreiding' voor de clubs. Als de hal er niet komt, zijn daar geen mogelijkheden toe, denkt de voorzitter van de Stichting Binnensport Voorscho ten. Nu de bouw niet doorgaat, wotdt de gemeente voor problemen ge steld. Vooral handbalvereniging HW'70 zit te springen om een bete re huisvesting op en rond de huidi ge sporthal De Vliethorst. Twee gro te, sober uitgevoerde was- en kleed ruimten kosten 250.000 gulden. Ver der moet de sporthal een werk plaats en een EHBO- en massage ruimte krijgen. Dit kost 150.000 gul den. Voor de veldaccommodatie HW heeft het college inmiddels een oplossing bedacht. B en W wil len de bovenste laag van het veld vernieuwen, maar weigeren het veld af te sluiten voor de jeugd uit de buurt. De vereniging wil het ver harde veld afsluiten om het zo goed mogelijk te kunnen beschermen. Het college wil dat niet, omdat de wijk Bijdorp te weinig grote speel- voorzieningen zou hebben voor de jeugd. Het accommodatieprobleem zou donderdag tijdens de commissie welzijn worden behandeld, maar door ziekte van wethouder L.L. Marselis is de commissie tot 19 maart uitgesteld. De commissie wordt geleid door zijn plaatsvervan ger. 'Omroep Rijnland en Lokale Omroep Voorschoten moeten gaan samenwerken' VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil dat Omroep Rijn land en de Lokale Omroep Voor schoten gaan samenwerken. Een meerderheid van de raadscommis sie algemene bestuurlijke aangele genheden in Voorschoten pleitte hier gisteravond voor. Beide omroe pen hebben bij de gemeente een zo genaamde 'representativiteitisver- klaring' aangevraagd, maar slechts omroep krijgt van het Commis sariaat voor de Media een zend machtiging. De gemeenteraad moet hierin adviseren. Het»programma Voorschoten Lo kaal wordt nu een keer per week door een Voorschotense redactie onder eindverantwoordelijkheid van Omroep Rijnland uitgezonden. De commissie pleitte voor een dage lijkse korte uitzending in samen werking met de Lokale Omroep Voorschoten. Een vertegenwoordi ger van Omroep Rijnland zei hier, wegens financiële en organisatori sche bezwaren, niet veel voor te voelen. Voetbalterrein in Zoeterwoude wordt opgeknapt ZOETERWOUDE Het trainings veld van de Zoeterwoudse voetbal vereniging SJZ krijgt een grote op knapbeurt. De renovatie van het voetbalterrein gaat 156.000 gulden LEIDERDORP - De nieuwe verdieping op het gebouw van de Leidse On- kosten. Om de opknapbeurt te beta- derwijsinstellingen (LOI) in Leiderdorp krijgt al aardig gestalte. De bouw- len moet SJZ in de toekomst 25 pro- wwerkzaamheden duren nog enkele maanden. Na de zomervakantie wordt cent meer huur voor het veld beta- de nieuwe ruimte in gebruik genomen. Het LOI wil in deze nieuwe laag een len. VVD-wethouder H.S. Gra- restaurant inrichten met 200 zitplaatsen. Verder komen er een vergader- en niewski zei gisteravond tijdens de instructieriLimte. commissie welzijn dat SJZ zelf een noodzakelijk omdat het aantal werknemers is gestegen tegelpad naar het' oefenveld moet het aanleggen en het veld beter moet tens) onderhouden. De n ieuwbouw is noodzakelijk omdat het aantal werknemers i tot 360. Het extra personeel was nodig omdat het onderwijspakket i LOI steeds omvangrijker wordt. Ook alternatief bevalt bewoners Veurseweg niet VOORSCHOTEN - Bewoners restaurant worden vervangen. De van de Veurseweg in Voorscho- drie inritten die nu langs de baan ten vinden de 360 meter lange liggen, blijven bestaan. busbaan die aan de oostzijde van hun weg moet komen niet nodig. De baan zou zo'n hon- derd meter ten zuiden van de in- Toelaten Toestromen" DU ...- rit van het tankstation moeten ioopt niet zonder problemen. Zo De aanleg van de baan maakt deel uit van een groter project waarmee de gemeente al jaren bezig is en dat het verkeer door de gemeente beter komen en dient dan door te lo- de busbaan enkele jaren gele- tend- en avondspits dertig minuten vaarlijk is, omdat de bus een 'vrije in de file zouden staan. "Kunnen we baan' verwacht en ongelukken op gezien de eenvoud van het project de l°er liggen, niet wachten tot het het hier echt Hoeveel tijdwinst de busbaan uit- i bewoner zich eindelijk oplevert bleef onduidelijk. Dijksman we- maar een woordvoerder van de op de te verwachten toename NZH sprak ovef 'minuten'. Boven- van het autoverkeer in de toekomst, dien zou de busonderneming door Om toekomstige files te voorko- de aanleg van de baan beteredienst- pen tot voor het restaurant De den op een andere plaats gepland: Gouden Leeuw. Het is de be- vanaf de stoplichten bij de Gouden doeling dat de baan dit najaar of Leeuw zou de baan tot de Karei begin volgend jaar wordt aange- Doormanlaan doorlopen. Na pro- leed De bussen 45 46 en 48 zul- testen van bewoners en raadsleden ega. ue oussen 40, 4b en 4ö zui- kwam de huidige locatie uit de bus len er, rijdend m de richting van 0nder het project valt ook de plaat. Leiden, gebruik van maken. sjng van verkeerslichten bij de Zil- verfabriek en, na de spoorbaanver- Tijdens een voorlichtingsbijeen- dubbeling, bij de Dobbeweg. zouden de huidige maatrege len nodig zijn. De wethouder gaf echter toe dat hij op dit moment niet meer zou hebben gekozen voor de huidige baan, omdat de verkeersstroom die vanuit het centrum richting Leids- chendam rijdt groter is dan omge keerd. Hij noemde de aanleg van de baan 'de staart van vroeger beleid', de gemeente nu mee door roosters kunnen opstellen, omdat zij op dit weggedeelte niet langer op vertragingen hoeft te rekenen. Veel bewoners bleven twijfelen aan het nut van de baan. Visser wees ze op de beroepsmogelijkhe den die nog openstaan. De aanleg van de busbaan staat donderdag avond op de agenda vai sie openbare werken. komst hebben wethouder J. Visser Alle maatregelen bij elkaar kos- moet gaan. Een groot gedeelte Th. A. Dijksman, hoofd afdeling ten 1.400.000 gulden en worden be- weg- en waterbouw, het plan gister- taald door rijk, gemeente en provin- avond toegelicht. De weg is op dit moment 9 meter breed en verdeeld gulden uitgegeven en daar komt in twee rijstroken van 4,5 meter. In nog eens 23.000 gulden bij. de toekomst worden de twee rijstro- -n/r- i nr.i. ken versmald tot drie meter. Door IVilSlOOpL middel van een doorgetrokken Visser slaagde ei streep wordt de drie meter brede teravonü niet in bewoners va busbaan van de beide rijbanen ge- Veurseweg te overtuigen var scheiden. Tegenover De Gouden nut van de baan. Zij vonden er Leeuw verdwijnen 22 parkeerplaat- den de baan niet noodzakelijk, om- sen. De oude verkeerslichten bij het dat de bussen alleen tijdens de och- Zilveren beeldjes gestolen uit woning het geld dat voor het project nodig inmiddels uitgegeven. "Eer- De gemeente heeft al 231.000 lijk gezegd vind ik dat we moeten afmaken wat we zijn begonnen. An- VOORSCHOTEN - Uit ders gaat gemeenschapsgeld verlo ren dat ervoor was bestemd". Bewoners waren niet blij met het tien gis- schrappen aan parkeerplaatsen, de Een bewoner stelde voor een stuk het berm of voetpad op te offeren voor /in- nieuwe parkeerplaatsen. Maar de wethouder wees dit direct af. Hij maakte duidelijk dat dit veel te ge woning de Prinses Irenelaan in Voor schoten zijn gisteravond omstreeks twee kleine zilveren beeld jes gestolen. De bewoners zaten in de huiskamer beneden toen de in brekers via het balkon de woning binnenkwamen. De twee minia tuurbeeldjes stonden in de slaapka- WOENSDAG 7 MAART Alphen leugdmstuif volleybal In gymm- straat 36. van 18.30 tot 19.30 uur. bijeenkomst VOA waarbij plaatselijke politici en onderne- Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Verenging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. lezing over Natuurgeneeswij zen 'Bloesemremedies en posi tief denken', door Marianne Hoest, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdi|k. lezing: 'Het westen loopt een nunistische Linn, aanvang K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Zondagskinde- John Kraaykamp, 1 voorstelling 'Lieve mensen'. 19.45 uur in hotel K Warmond met films: 'De Wereld die Marine heet' en 'Hoge Ogen', aanvang 20.00 uur in Meerrust. DONDERDAG 8 MAART Alphen open huis voor vrouwen bij het Internationale vrouwendag met forum, cabaret en dans. aanvang 9.30 uur in het Parktheater. optreden Het Reizend Muziek gezelschap met Christian Bor, aanvang 20.15 uur in de Ouds- hoornse Kerk. Leiden lunchconcert Jochem Hoch- stenbach (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van laatste lezing over Archeologie: 'Pijpaarden beeldjes', door Toïta Buitenhuis. 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Zondagskinde- John Kraaykamp. Schouwburg. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heem raadlaan. klaverjassen en sjoelen bij Ta- 20.00 'uur. P 8 33 aanvang klaverjassen De Buitengewo- Media', van 14.00 tot 17.00 en van 19.30 tot 23.00uurin Sjelter, Heemraadlaan. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Voorschotense Vrouwenraad, thema: 'Onbetaald werk', door Dickhoff, aanvang 20.00 Engelenbak, Marijkelaan. VRIJDAG 9 MAART Alphen eerste regionaal Koersbaltoer- nooi in de Rijstreekhal, aanvang uitvoering: 'Blanco Strafregis ter', door Toneelvereniging KNA, aanvang 20 00 uur in de Jozef zaal. Paradijslaan met bal na. film: 'Bird', over leven en wer ken van jazzmusicus Charlie Par ker, aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. optreden 'Nueva Manteca', bij Jazz Club Alphen, aanvang 21.30 uur in het Parktheater. Leiden klaverjas- en sjoelavond, kanti ne LFC, Boshuizerkade, aanvang

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16