Gemeenten scherpen controle milieu aan Interieur èn personeel verwaarloosd' 'Geen geld, geen hulpverlening' Plan gescheiden ophalen tuinafval over jaar klaar WOENSDAG 7 MAART 1990 VW s komen met nieuw Uit-magazine LEIDEN/ALPHEN - Over enkele maanden is in de Rijn- en Bollen streek een nieuw Uit-magazine te verwachten, dat wordt uitgegeven door de VVV's van Lisse, Noord- wijk. Katwijk, Leiden en Alphen aan den Rijn. de Kamer van Koop handel en het bedrijfsleven. Deze club wil het toerisme en recreatie promoten. Zij hebben hiervoor de stichting PRET opgericht, afkor ting van Promotie. Recreatie en Toerisme Rijn- en Bollenstreek. Het magazine zal via de VW's worden verspreid. Het wordt geen huis-aan-huis-blad. In het blad ko men allerlei culturele activiteiten, zoals theater- en muziekvoorstellin- gen en verder wordt aandacht aan recreatieve mogelijkheden in de streek besteed. PRET wil over een maand over r. twee met een werkplan komen, waarin een plan de campagne voor de komende tijd wordt ontvouwd. "We willen eerst met concrete acti- geld^v^gen^iet andersom^aldus j Mfer dan vijftiB vertegenwoordigers van gemeenten en gezondhe de voorzitter van de stichting de forumdlsmss'e over regionale samenwerking bij de bestrijding i PRET. B. Leeuwenburgh. Volgens de PRET-voorzitter wordt het toerisme als bron van in komsten steeds belangrijker. "De kust en de bollenstreek zijn goed bekend, maar dat is het plassenge- bied minder. Ook de fantastische slecht-weer-mogelijkheden in Lei den moeten meer onder de aan dacht worden gebracht". Forse uitbreiding van aantal milieu-ambtenaren LEIDEN - De gemeenten in de bodem, willen de zes regioge- de Leidse regio willen de ko- meenten een inventarisatie maken mende jaren veel meer aan dacht schenken aan de con trole van milieu-hinderlijke bedrijven. Verder willen ze elektrische bussen, waarnaar Lei een nieuwe 'tankslag' hou A A* rergebleven tanks, waarna deze zo snel mogelijk gesaneerd worden. In de milieuplannen oppe- plaatsen ook het idee den op dit moment onderzoek doet. de hele regio in te zetten. Tev gemeenten er naar streven uiutein- delijk 100 procent van al het che misch afval bij de burgers in te za melen. Onder meer door geregeld de chemokar langs te sturen. Voorts willen ze een inzamelsyteem voor afgedankte koelkasten, om zo te voorkomen dat de cfk's in het milieu komen. Deze stoffen tasten llen de zes in de verschillende de ozonlaag bouwverordeningen laten opne men dat in de bouw geen materialen mogen worden gebruikt die schade- zal de verontreinigingsheffing lijke stoffen afgeven. Om deze maatregelen te betalen, waarschijnlijk omhoog moeten Met hoeveel, is op dit moment nog In de regio Leiden moet verder niet helemaal duidelijk. Om de Stichting tegen seksueel geweld nodigt gemeentebestuurders uit den, samen een systeem op zetten waarbij alle chemisch afval bij de burgers wordt in gezameld en de voorlichting over het milieu aanzienlijk uitbreiden. De milieu-afde- lingen van de verschillende sne^ worden begonnen met het ge- schillende taken goed te kunnen upmppntpn znllpn daarvoor scheiden inzamelen van groente-, u gemeenten zuilen aaarvoor fruit_ en tuinafval 0ok de geschel de komende jaren tors WOl- den inzameling van klein chemisch den uitgebreid. Vooral die in afval moet zo snel mogelijk ter hand Leiden, de gemeente die een worden genomen. Daarbij willen de worden verdubbeld, centrale rol in het gemeen schappelijke milieubeleid moet vervullen. uitvoeren, zal de bezetting 1 gemeentelijke milieu-afdelingen flink moeten worden uitgebreid, en sommige gevallen zelfs moeten Streekpost zet geen stempel op Van Gogh-zegel LEIDEN De streekpost Midden- Holland doet niet mee aan een actie van diverse stadsposten in het land om een eerste-dagenvelop in om loop te brengen met van Gogh-post- zegels van de PTT. De stadsposten stempelen de frankeerzegels. De streekpost. aldus een woord voerder vanmorgen, is een commer cieel bedrijf dat niet aan filatelie doet. Zij wil de post zo snel moge lijk op de plaats van bestemming brengen. Een woordvoerder LEIDEN De Stichting Samen- werkingverband tegen Seksueel Geweld kan de hulpverlening aan slachtoffers van seksueel geweld en de voorlichtings- en preventietaken alleen goed blijven uitvoeren als zij een steviger financiële basis krijgt. De gemeenten subsidiëren nog steeds op jaarbasis waardoor de stichting niet aan het maken van plannen voor de langere termijn toekomt. "Zonder vaste financiële grondslag blijven plannen lucht kastelen". door Monica Wesseling kent", aldus de adjunct-directeur. Seksueel geweld bestaat schijnlijk al zo lang als de heid, maar is altijd binnenskamers de Leidse wethouder H.C.M. gehouden. Het voorzichtig doorbre- Dongen, ken van het taboe heeft, zo bleek uit de woorden van P. Demenint, re chercheur jeugd- en zedenzaken de rijkspolitie, een stroom De gemeenten in de Leidse regio - Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude en. ui teraard, Leiden - hebben enige tijd geleden al besloten de handen in- 1 te slaan om bodem, lucht Hij werd ondersteund hierin door ter beter te beschermen Sommige gemeentebestuurders zien evenwel helemaal geen reden tot subsidiëring van de stichting. aangiften op gang gebracht. De- Burgemeester H.A. Meerburg 5 kunnen doorverwijzen en zijn de door 2 hulpverlenende instanties op de r onder kritiek staand, is mening dat zijn gemeente de hoogte van de omvang van het pro- stichting niet hoeft te subsidiëren. bleem". Vertrouwensarts Th. J. "De bestaande hulpverlenende i Stockum onderschreef deze uitla- stanties kunnen het werk goed e post Holland in Haarlem zegt dat sprak op Dat betoogde gistermiddag gv- snel moge- neacoloog Ph.Th.M. Weyenborg, voorzitter van de landelijke Stich ting Samenwerkingsverband tegen de stads- Seksueel Geweld. Weyenborg Geld Volgens penningmeester C.M. Snel- ders van de stichting is de gemeente Leiden op financieel gebied de eni ge op wie de stichting aan kan. Lei- Er zijn volgens mij geen problemen met de opvang van slachtoffers van seksueel geweld. In elk geval heb ben mij nog nooit klachten be reikt". Op de vraag in hoeverre in Alke made het aantal aangiften lager lag dan in andere gemeenten omdat het uitbrengen van de eerste dag- ting Samenwerkingsverband tegen envelop gebeurt uit protest, omdat Seksueel Geweld georganiseerde, de PTT er zich van af maakt met het bijeenkomst voor bestuurders van den geeft jaarlijks 25.000 gulden te weinig bekendheid is met het door de Leidse Stich- subsidie. Alle andere gemeenten probleem, moest Meerburg het ant- i besloten de stadsposten zelf met Burcht in Leiden. Centraal stond de sten reden geweest om subsidie verbinden aan hun subsidiebedrag, o ze dat al verstrekken, een maxi- num looptijd, veelal van een jaar. Voor veel gemeenten is de oprich ting van de basisgezondheidsdien- gezegd. Bij gemeenten die de subsi- 1 gelegenheidsenvelop uit te ko men. Die zou. volgens de stadspost, op 30 maart officieel worden uitge bracht met drie Van Gogh-stads- postzegels van 65. 110 én 200 cent. rraag of voor de bestrijding seksueel geweld, op welke wijze dan ook, regionale samenwerking noodzakelijk is. Zowel gemeentebestuurders als die hebben stopgezet, worden be de stichting af te wijzen. Bestrijding zwaarschriften ingediend. Tegelij- seksueel geweld en de hulp slachtoffers daarvan zou door de ba sisgezondheidsdienst moeten wor den opgenomen. De adjunct-direc kertijd werkt de landelijke stiching aan een plan om de 71 samenwer kingsverbanden die Nederland telt, 1 te vormen tot regionale steun- teur van de Leidse GG GD en toe- punten. Kleine samenwerkingsver- komstig directeur van de basisge- banden worden samengevoegd 1 De PTT gooit nu echter roet in het diegenen die vanuit de verschillen- eten vandaar dat een aantal stads- de hulpverlenende instanties zich oc posten vandaag is begonnen met de met bestrijding van seksueel ge- zondheidsdienst duin- en bollen- elk steunpunt krijgt een°vasteC verkoop van de speciale envelop weid bezighouden, bleken de stel- streek Ch. Breemer ter Steege acht dinatrice. waarop PTT-zegels zijn geplakt. De ling te onderschrijven. Grote vraag dit echter volstrekt onmogelijk. De "Leiden loopt voor op de meeste de pro blemen met afvalstoffen en geluid hinder verder terug te dringen. Om die samenwerking gestalte te geven hebben ze een gezamenlijk milieu beleidsplan en een milieu-uitvoe ringsplan laten opstellen. Uit de beide plannen, mede opge steld door het adviesbureau TAUW Infra Consult, blijkt onder meer dat de gemeenten minder aandacht wil len schenken aan het afgeven van hinderwet-vergunningen. Daaren tegen willen ze zich meer toeleggen op de controle van bedrijven. Ge: bleken is namelijk dat vrijwel alle gemeenten zo'n grote achterstand hebben bij de afgiftë van vergun ningen. dat die volgens de huidige werkwijze niet of nauwelijks meer kan worden ingehaald. Beter is het daarom, aldus de ge meenten in de milieu-plannen, om de nadruk te leggen op controle van bedrijven. Blijkt tijdens zo'n con trole een bedrijf geen (goede) ver gunning te hebben, dan kan die al tijd nog worden verleend. Het is de bedoeling dat vervuilende bedrij ven minstens ëén keer per jaar wor den gecontroleerd. De andere zou den ëén keer per twee jaar of, als ze 'schoon' zijn, één keer per vier jaar gecontroleerd kunnen worden. Klachten over bedrijven en in stellingen willen de gemeenten LEIDEN - Gemeenten moeten Bij de opzet van een gemeentelij- binnen een jaar een plan op tafel ke afvalverbrandingsinstallatie leggen op welke wijze het geschei- heeft de SAVA rekening gehouden den inzamelen van groente-, fruit- met een composteringsinstallatie en tuinafval moet worden geregeld, die een capaciteit heeft van min- Op 1 januari 1995 moet dat leiden stens 50.000 ton per jaar. Deze 1 gescheiden inzameling van stallatie wordt, naar verwachting, in 50.000 ton per jaar oplopend tot 1995 in gebruik genomen. 145.000 ton in 2005. SAVA benadrukt dat gemeenten Die wens spreekt het Samenwer- op korte termijn initiatieven moe- kingsverband Afvalverwijdering ten nemen om de gescheiden inza- Zuid-Holland West (SAVA) uit in meling van groente-, fruit- en tuin- een rapport dat is samengesteld afval rendabel te maken. De aanpak door het ingenieursbureau Hasko- kan en moet soms per gemeente en ning/SME. Hierin staat dat huishou- vaak ook per wijk worden toegesne- delijk afval voor ongeveer de helft den op de lokale omstandigheden, bestaatiuit groenten, fruit en tuinaf- Proeven hebben aangetoond dat val. Afval, dat bij doelmatig len 1 universele methode niet moge- borden ingenomen. Groente-, fruit- en tuinafval kan, als het gescheiden worden opge haald, worden aangewend voor het vervaardigen van compost. Deze compost kan goede diensten bewij zen bij het verbeteren van de bo dem. Er wordt daarom gewerkt aar een landelijke verkooporganisatie en aan het verkrijgen van een kwali teitscertificaat. Lezingen over belang geschiedschrijving LEIDEN - Op 12 maart begint de Leidse universiteit een serie lezin gen over gebruik, misbruik en legi- oortaan direct behandelen. Bur- timatie van de geschiedschrijving. r 35 procent gescheiden kan lijk is. Daarom moeten gemeenten 1 eerste instantie zelf aangeven op welke manier bij hen het gft-afval het best gescheiden kan worden op gehaald. Tot de SAVA-composte- ringsinstallatie klaar is, wordt het gft-afval bij de VAM in Wijster ver drie eigen zegels komen alsnog eind maart in omloop. Een zegsman van de PTT meldt dat vandaag ook eerste dag- betaalt. De stichting, gevestigd in Leiden maar werk zaam in een groot gebied rondom Leiden, heeft twee vaste coördina- gers krijgen daardoor snel duide lijkheid of er inderdaad sprake is van een gevaarlijke vervuiling, ter wijl de bedrijven onmiddellijk wor den geconfronteerd met hun fou- deze taak extra zijn. Alleen als ook in de toekomst ten. Bovendien kunnen de gemeen- derne Europa Prof.dr. N. de Blois van de Katho lieke Universiteit Nijmegen bijt het spits af. Hij belicht de oudheid. Op 19 en 26 maart volgen lezingen over de Middeleeuwen en 'Het vroegmo- t de basisgezondheidsdien- 1 de Nederlandse Vereni- trices in dienst. Zij brengen vraag sten moeten worden verstrekt. Dat ging van Postzegelshandelaren zijn verkocht. Deze worden in Lronin- ganiseren tal gen van een speciaal dagstempel eenkomsten voorzien. vordering var hulp bij elkaar e van voorlichtingsbij- »n cursussen ter be de deskundigheid. kan je dan net zo goed en zelfs beter ting geld op tafel te leggen, kan Lei geven.aan een stichting die de be- den haar voorsprong houden", al- strijding van seksueel geweld op al- dus A. Meinen, medewerkster van ten op die manier voorkomen dat eventuele schade aan het milieu te lang blijft voortduren. Bussen i al tot haar taak 1 de landelijk stichting. Kritisch rapport over werken bij umversiteitsbureau LEIDEN Werkkamers zien er uit als uitdragerijen. Er is een enorme achterstand in schoon maak en onderhoud. Een aantal werknemers stofzuigt zelf de werkkamer. Het gebouw maakt een verwaarloosde en deprime rende indruk. In de organisatie heerst een soms overdreven bu reaucratische aanpak en de communicatie tussen de mede werkers iaat ernstig te wensen over. Samengevat: er is sprake van verwaarlozing zowel wat het gebouw, het interieur als de menselijke verhoudingen be treft. door Gert Visser Deze conclusies hebben be trekking op het bureau van de rijksuniversiteit Leiden, het administratief centrum dat is gevestigd in enkele grote ge bouwen aan het Stationsplein en de Stationsweg en in zo mo gelijk nog slechter onderhou den pandjes aan Kloksteeg en Boerhaavelaan. Het zijn de re-' sulfaten van een onderzoek van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de universiteit naar de werkomstandigheden bij het bureau. Woordvoerder J. van Vliet van de universiteit zegt dat 'de dienstleiding is geschrokken van de inhoud van het rapport' en op korte termijn geld wil vrijmaken om een aantal pro blemen aan te pakken. Van Vliet meent echter niet dat er sprake is van kritiek op de leiding van het bureau van de universiteit ook al blijkt uit het rapport dat de leiding al eerder was ge waarschuwd voor mistoestan den. De voorlichter wijst er op dat een aantal mensen die waren gehuisvest in één van de gebou wen aan de Stationsweg waarop het rapport betrekking heeft, reeds is verhuisd naar een beter onderkomen. Wanneer het mi nisterie instemt met nieuw bouw van het bureau in de Leeuwenhoek zullen alle circa 300 medewerkers van de pro blemen zijn verlost. Ziekteverzuim In afwachting van een nieuw gebouw is onvoldoende geïn vesteerd in het onderhoud van bestaande gebouwen, stelt de geneeskundige dienst vast. Het slechte meubilair en gebrekkig onderhoud wordt geweten aan bezuinigingen en geldgebrek binnen het bureau van de uni versiteit. De geneeskundige dienst con cludeert dat het ziekteverzuim bij het bureau bijna twee maal zo hoog was als elders bij de universiteit. Het aantal rokers bij het bureau bleek eenderde hoger dan op andere afdelingen. Wat gezondheidsklachten in het algemeen betreft, bleek geen duidelijk verschillen met ande re afdelingen. De helft van de klachten had betrekking op stress. Enkele citaten uit het rap port: "Alle Soorten stoelen die in de loop der jaren op de uni versiteit werden aangeschaft, zijn op het bureau van de uni versiteit in een bonte verzame ling terug te vinden. In sommige gevallen leidt verouderd of kwalitatief slecht materiaal tot gevaarlijke situaties". De dienst vreest dat wanneer ver vanging van oud meubilair uit blijft, het ziekteverzuim zal stijgen. De slechte arbeidsomstandig heden op enkele afdelingen zijn al meer dan 10 jaar bekend. De maatregelen die zijn genomen om deze te verbeteren hebben onvoldoende resultaat gehad. "De grenzen van het aanvaard bare zijn enige jaren geleden al overschreden". Bestemming In gesprekken die met mede werkers werden gevoerd, kwam steeds de interne bureaucratie naar voren. "Medewerkers die met andere afdelingen moeten overleggen stuiten steeds weer op formele barrières. Beleids medewerkers signaleren dat hun produkten eerst 'het para- fencirciiit' langs moeten om vervolgens met onbekende be stemming te verdwijnen. Het optreden van leidininggeven- den wordt weinig inspirerend gevonden. De eigen chef vormt soms een onneembare hindernis die zowel de verticale als hori zontale communicatie blok keert". Vastgesteld wordt dat vrijwel niemand de noodzaak van een reorganisatie in twijfel trekt maar door liet grote aantal reor ganisaties in de afgelopen jaren en de frequentie waarmee nieu we plannen worden gepresen teerd twijfels hebben aan het resultaat. Voorlichter Van Vliet verwacht echter dat de laatst ingezette reorganisatie die on der de noemer 'taakaanpas- singsplan' tegelijkertijd een bezuinigingsoperatie is, een op lossing zal brengen. "Wanneer de nieuwe organisatie een feit is zal er een betere band tussen de mensen ontstaan", zegt Van Vliet. Ook uit het rapport blijkt dat er nog hoop is: "Er is binnen het bureau nog altijd genoeg poten tieel voor een positieve organi satiecultuur. De meeste deelne mers aan het onderzoek zijn nog altijd gemotiveerd. Zonder uit zondering voelen zij zich echter niet thuis in deze bureaucrati sche cultuur". Trapportaal in het bureau van de universiteit. "De chef als on neembare hindernis die vertikale en horizontale communicatie blokkeert". (iota Loek Zuvderduiii) Volgende maand op 2 april 'Duitsland in de 19e eeuw' door prof.dr. H.W. von der Dunk). Op 23 april is drs. P. de Buck van de uni versiteit Leiden aan de beurt met een lezing over de Sovjet-Unie on der Stalin. Drs. R. de Jong zal het op 7 mei over 'Spanje onder Franco' hebben, op 14 mei wordt het oude China door dr. B.J. Mansvelt Beek (RUL) onder de loep genomen, ge volgd door het Perzische rijk aan de hand van een lezing van de Leidse hoogleraar J.T.B. de Bruijn. De se rie wordt op 28 mei besloten als dr. V.J.H. Houben van de Leidse uni versiteit over Indonesië spreekt. Plaats van handeling steeds: Cleve- ringaplaats 1. Opheldering gevraagd over vertraging bij bouw vuilverbranding LEIDEN - Het Leidse raadslid Jan Laurier (Groen Links) heeft wet houder F. Kuijers opheldering ge vraagd over mogelijke vertraging bij de bouw van een nieuwe vuilver branding in Leidschendam als ge volg van procedurefouten. Laurier noemt vertraging 'zeer zorgwek kend' omdat de Leidse vuilverbran ding - die nu al niet aan de normen voldoet - dan nog langer in bedrijf moet blijven. De vertraging in de nieuwbouw kan ontstaan wanneer de Raad van State de vervaardigde Milieu Effect Rapportage (MER) afwijst. Deze MER is bedoeld om inzicht te krij gen in de gevolgen voor het milieu van de nieuwe installatie die nabij het Prins Clausplein moet komen. De MER moest worden aangepast toen bleek dat de plaats waar de nieuwe installatie was gedacht, 150 meter moest worden opgeschoven omdat de beoogde grond reeds aan Fokker was vergeven. Volgens een woordvoerder van het ministerie van VROM bestaat daarmee het risico dat de MER door de Raad van State wordt afgewezen. Dat zou in een vergelijkbare situatie elders ook zijn gebeurd. Het ver vaardigen van een nieuwe MER kan tot aanzienlijke vertraging leiden. Laurier wil van Kuijers (die voor zitter is van de groep gemeenten die de nieuwe vuilverbranding wil bou wen) weten hoe de procedure pre cies is verlopen en of hij zich heeft gerealiseerd dat aanpassingen tot vernietiging kunnen leiden. Wan neer dat onverhoopt gebeurt, welke gevolgen heeft dat voor de sluiting van de Leidse en de Haagse vuilver brandingen, aldus Laurier. Tenslot te vraagt het raadslid of het langer openblijven van de Leidse vuilver branding en de investeringen die dan nodig zullen zijn, leidt tot een verhoging van het reinigingsrecht voor Leidse burgers. Computer berekent kosten inzameling gescheiden tuinafval DEN HAAG De provincie en de gemeente Den Haag hebben een rekenmodel ontwikkeld waarmee de kosten van geschei den inzameling en verwerking van groente-, fruit- en tuinafval kunnen worden bepaald. Alle gemeenten in Zuid-Holland ont vangen het computerprogram ma binnenkort. Het computerprogramma geeft de gemeenten de moge lijkheid om de financiële gevol gen van de invoering van ge scheiden inzameling in te schat ten. Hierbij wordt rekening ge houden met de omvang van de inzameling, hoog- of laagbouw, medewerking publiek enz. Ge meenten kunnen door middel van het programma zien welke opzet van gescheiden ling het voordeligst is. 0Ubi7nTÜl)S 7 ma art 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: Een onzer lezers schrijft ons het volgende: Vanwege de stad is de Haven gezegend met een flink aanplakbord.. Die zegen kon voor de bewoners en alle wande laars nu nog g rooter wórden als men besluit kon nemen de Zijl poort van al die onooglijke be plakking te reinigen en het ver bod van die weer te bezoedelen streng te handhaven. Niettegen staande er aanplakborden m de poort zijn, is bijna elke bereik bare plaats binnen en buiten de poort ontsierd. Zooals de poort nu is, doet zij nog altijd denken aan een onbewoond huis, waar de deur door eiken kwajongen besmeerd en beschreven wordt. Laat onze stad daar toch zoo min mogelijk op gaan gelijken, al is de Haven maar eene achter buurt tegenover den Stations weg! Vijftig ja.ar geleden: Over de gemiddelde inkomens in de verschillende gemeenten des lands geeft een statistiek der inkomens en vermogens in Ne derland voor 1939, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, iyiteressante cijfers. Een aangeslagene in Wassenaar verdient gemiddeld f 10.754, ter wijl de aangeslagenen in Beeg- den (Limburg) het gemiddeld met f 1229 moeten stellen. De Nederlandsche regering heeft aanleiding gevonden om aan het verzenden van levens middelen-pakketten naar den vreemde paal en perk te stellen. Het is nog wel toegestaan, doch alleen Jiog maar 'van man tot man', niet langer 'en gros'. Het resultaat over de eerste vijf oor logsmaanden was. dat er elf maal zoo veel voedings- en ge notmiddelen-pakketten naar den vreemde zijn gegaan als een jaar tevoren. In de laatste twee maanden werd voor een kwart miljoen gulden per maand in de vorm van postpakketten uitge voerd. Zoo goed als alles ging naar Duitschland.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15