In Leiden lopen toch zeker 1400gezellige mensen rond? 'Alleen veehouderijen toestaan in weidegebied Zoeterwoude' Bernard Stöxen van LWG rekent weer op een zetel 'Campagne milieuvoorlichting Oegstgeest gaat niet ver genoeg' raAds verköezingen Oegstgeest voert bel-systeem in voor ophalen grof vuil Bouw 6 kleine appartementen in Oegstgeest WOENSDAG 7 MAART 1990 LEIDEN/REGIO LEIDEN In het verkiezings programma geen woord over milieu, volkshuisvesting, ruim telijke ordening of financiën. Wel is er plaats ingeruimd voor de Zangeres zonder Naam, de annexatie van buurgemeenten Voorschoten, Leiderdorp en Oegstgeest en de Steen-steen die er in Leiden moet komen, ter nagedachtenis aan de kunst schilder Jan Steen. door Willem Spierdijk "Leiden Weer Gezellig is er voor de glimlach in de gemeenteraad. Mijn partij beziet alles met een knipoog", zegt lijsttrekker Bernard Stöxen, het raadslid dat volgens het pro gramma "het onbespreekbare be spreekbaar durft te maken". Leiden Weer Gezellig kwam vier jaar geleden als een van de weinige ludieke partijen in Nederland in de gemeenteraad. Voornaamste items van de partij waren de hondepoep, de parkeerpaaltjes en natuurliik het vrij laten van de sluitingstijden. De voordelen van het laatste punt zijn volgens lijsttrekker Stöxen evident. "Er is 's avonds meer sociale contro le op straat, de geluidsoverlast wordt minder omdat het publiek op gespreide tijden op straat komt, de politie heeft minder te maken met een piek rond het sluitingsuur", zegt de LWG'er. "Bovendien komt er een einde aan de ongelijkheid met de studentenverenigingen die hun sociëteit wel de gehele nacht open mogen houden". Stöxen: "Het feit dat LWG in 1986 in de gemeenteraad is gekomen is een teken aan de want. De Leidse politiek heeft te gemakkelijk over de sluitingstijden gedacht, anders zou zo'n partij als LWG nooit 1400 kiezers hebben getrokken". Erg veel kans om het voornaam ste programmapunt te realiseren, kreeg LWG niet. Al tijdens de colle geonderhandelingen in 1986 beslo ten de partijen PvdA, WD en Groen Links om het vrijlaten van de sluitingstijden niet te bespreken. Stöxen noemt dit toen ingenomen standpunt onbegrijpelijk. "Dit ge beurt er als een partij als de PvdA te veel macht krijgt". OEGSTGEEST - De door B en W van Oegstgeest voorgestelde actie om de verkoop van oplaadbare bat terijen te stimuleren gaat de meeste politieke partijen niet ver genoeg. "Het is niet meer dan een eerste be gin", verdedigde wethouder A.J.W- .F.M. Kohlbeck (openbare werken, milieu) gisteravond de plannen voor de gemeentelijke milieuvoor lichtingscampagne 'bewust aan koopgedrag'. De gemeente wil met de actie pro beren om in samenwerking met de detailhandel het aanbod van milieu onvriendelijke produkten te ver minderen ten gunste van milieu vriendelijke alternatieven. De op laadbare batterij lijkt het gemeente bestuur een goed produkt om mee te beginnen. De landelijke actie 'in zameling oplaadbare batterijen' zou al veel publiciteit krijgen, waardoor in Oegstgeest niet onnodig pio nierswerk verricht hoeft te worden. PPR-commissielid A.M.J. van Ei sen stelde tijdens de raadscommis sie openbare werken dat de voorge stelde actie 'een gepasseerd station' is. Overal in de gemeente zijn al ver zamelpunten voor gebruikte batte rijen. Van Eisen wil een bredere ac tie tegen de 'verpakkingsmanie'. Hij stelde het college van B en W voor om aan te sluiten bij een lande lijke initiatief van de vereniging milieudefensie. Dit richt zich onder meer tegen plastic wegwerptasjes en pvc-houdend verpakkingsmate riaal voor vleeswaren. Verbranding van plastics heeft dioxine-uitstoot tot gevolg. Per winkel zou moeten worden geïnventariseerd of er spullen in schadelijk materiaal worden ver kocht, waarna de gemeente aanbe velingen voor verbeteringen zou moeten doen. Na verloop van tijd kan dan een lijst worden gepubli ceerd van milieuvriendelijke win keliers, zo stelde Van Eisen voor. Wethouder Kohlbeck maande hem tot enige terughoudendheid. "We moeten ergens beginnen. De discussie of de gemeente wel de aangewezen instantie is om het aan- en verkoopgedrag van burgers te beïnvloeden moeten we zelfs nog voeren". M. Haasnoot (PvdA) was het met de wethouder eens. "De normen moeten van de rijksover heid komen, maar laten we toch maar alvast klein beginnen". D66'er M.J.J. Poelmans noemde de actie 'een speerpunt'. "Maar de actie moet snel breder worden aan gepakt". CDA'er P. Hellinga sprak ook over 'een bescheiden begin', waarna WD'er J.M. van Vloten voor een afwijkend geluid zorgde. "Ik vind de actie een ambitieus be gin". Binnenkort buigt de raads commissie economische zaken en middenstandsaangelegenheden zich over het plan. Dat de meeste partijen nu het vrij la ten van de sluitingstijden in hun programma hebben opgenomen, beschouwt Leiden Weer Gezellig als een succes voor de partij. Stöxen: "Op ons initiatief is de raadscommissie voor bestuurlijke aangelegenheden op werkbezoek gegaan in Utrecht om te bekijken hoe de vrije sluitingstijden daar be vielen. Mede daardoor is dit punt. een van de belangrijkste politieke items geworden van het afgelopen jaar. Zonder LWG was de PvdA nooit van het blauwe-knoopregiem afgestapt, zonder LWG hadden de socialisten dit nooit in hun pro gramma opgenomen. Daarom denk ik dat als je iets wilt bereiken in de Leidse politiek het beste een sig naalpartij kan zijn". LWG heeft zich steeds met D66 aan de zijde ingespannen om de dis cussie over de sluitingstijden weer te heropenen. De verhouding tus sen beide partijen lijkt echter wat bekoeld. Het zit Stöxen en zijn par tij niet lekker dat ook de democra ten zich op het gezelligheidspad be wegen. "D66 heeft een feestneus op gezet om vooral te laten zien hoe ge zellig zy wel zijn. Met de uitstraling van een noorderling op het carnaval huppelt lijstaanvoerder P. Langen- berg rond de beoogde wethouders zetel", aldus het programma. "D66 ziet hier een punt om te scoren", voegt Stöxen hier nog venijnig aan toe. Naast de discussie omtrent de sluitingstijden richtte Leiden Weer Gezellig de aandacht op een aantal culturele zaken. "Ik ben zelf afkom stig uit een artistieke familie. Ik vind dat je je als raadslid moet rich ten op de dingen waar je iets van af weet. We hebben ons de afgelopen jaren geprofileerd als een cultuur- partij. Op eigen kosten hebben we gedenksteen aangebracht voor Piet Paaltjens en Boerhaave. Ook op ini tiatief van LWG werd er een herdek- kingsbank voor Nicolaas Beets bij De Burcht geplaatst om te geden ken dat 150 jaar geleden de Camera Obscura verscheen. Ook op dit punt merkje de signaalfunctie van LWG. Nu heeft iedere partij het cultuurbe leid hoog in het vaandel staan". Emmalinde raad vuil gemaakt aan het cultuur beleid. Maar wat heeft het opgele verd? Nota's zonder rekeningen en kaartjes zonder bonnetje. Met de roemruchte rij 13 in de schouwburg verwierf wethouder Kuijers zich het predikaat Wethouder van Zwar te Kunst" aldus het partij program- Stöxen signaleert dat LWG er in dertijd voor pleitte om de kaartver koop voor de schouwburg bij K O te laten en niet over te hevelen naar het theater. "Die kaartverkoop is 30 jaar goed gegaan bij K 0. Zo zie je dat je het als kleine partij toch nog wel eens bij het rechte eind kan hebben". Naast de cultuur en sluitingstij den is een ander belangrijk punt uit het programma van LWG dat het aantal wethouders in Leiden wordt teruggebracht van zeven naar vijf. Dat zou bereikt kunnen worden door de burgemeester een zwaarde re portefeuille te geven. "In de afge lopen jaren heeft Goekoop laten zien dat hij de stad uitstekend weet te verkopen en goede contacten met het bedrijfsleven onderhoudt", stelt L'Mei zijn beperkte, maar ludieke Lijsttrekker Bernard Stöxen v i rondlopen. Leiden Weer Gezllig: "Het z 2 tegenvallen als er in Leiden niet 1400 gezelli- Ontwel-bestemmingsplan landelijk gebied maart weer een zetel in de Leidse raad te verwerven. "Ik ga niet roe pen dat we wel zoveel zetels halen. Het zou me echter tegenvallen als er niet 1400 gezellige mensen rondlo pen in Leiden". Poppenbeurs In hotel-restaurant Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10 wordt zondag 11 maart weer een poppenbeurs gehouden. de gemeente Zoe- zo veel mogelijk groen blijven. B en W willen er al leen veehouderijbedrijven toelaten. Door een net van voet- en fietspa den aan te leggen moet het gebied ook aantrekkelijk worden voor re creatie. Dat is de kern van het giste ren gepresenteerde ontwerp-be stemmingsplan landelijk gebied. Het gemeentebestuur van Zoeter woude maakt zich zorgen over plan nen voor woningbouw, die de grote buurgemeenten Zoetermeer en Lei den in het Groene Hart zouden wil len realiseren. Door verstedelijking, minder mensen per woning en mi gratie zijn in de komende tien jaar de buffer. meer dan een miljoen nieuwe wo- heeft het provinciebestuur zich in het verleden in diverse notities en plannen steeds duidelijk uitgespro ken voor behoud van het Zoeter- woudse veenweidegebeid. Recente lijk heeft minister Alders van ruim telijke ordening gezegd dat een buf ferzone tussen grote kernen in het ningstelsel, de Randstad noodzake ten wegen dan 'andere belangen'. De redelijk florerende veehouderij sector in het gebied zou eveneens een garantie zijn voor verstandig landschapsbeheer. Voor 'specifieke werken' die daarvoor een bedrei ging kunnen zijn komt een vergun- zeldzaam wordende poppen aanwezig. Daarnaast zijn er poppenwagentjes, klein oud speelgoed, kacheltjes, servies- dan een Emmalinde geplaatst om te jes en oude beren. De beurs is geopend Voor verzamelaars van antieke poppen "inp" nodig in het westen van Ne en accessoires zijn stands met tal van derland. Het provmc.ebestuur heeft Het gemeentebestuur heeft ook lijk is. in het verleden steeds geprobeerd Deze buffer zou de stedelijke ge- het veenweidegebied te behouden, bieden Zoetermeer-Den Haag en de Daaraan worden de vele overheids- Leidse agglomeratie moeten schei- organen, overleginstanties en per- den. In het westen bestaat deze buf- sonen nog eens aan herinnerd in ferzone uit het duingebied rond een bij het plan gevoegde notitie Wassenaar. Oostelijk - grofweg tus- met de titel 'Zoeterwoude, 't blijft sen Leiden en Zoetermeer - vormt groen'. Als motto werd een zin op- veenweidegebied van Zoeterwoude genomen uit de in 1799 verschenen 'Nederlandsche Stads- en dorpbe- Zoeterwoude wijzen schrijver': '"t pronkt aan den kant met nadruk op de landschappelijke der Rhijn, met Schoone Buitens waarde van het Zoeterwoudse plat- dat de huidige teland, die zwaarder zouden moe van 10.30 tot 17.00 uur. Toegang 4 gul den, kinderen tot en met 12 jaar onder geleide één gulden. Ruilen gedenken dat Nederland al hon derd jaar een vrouw als staatshoofd heeft. De boom wordt merkwaardig genoeg geplaatst door WD-wet- houder Kuijers die bij de behande ling van de motie over de Emmalin de tegen heeft gestemd. "Door te gen te stemmen concludeer ik dat- ie er als wethouder groen niets van begrijpt", zegt Stöxen. Over het cultuurbeleid dat de af gelopen jaren is gevoerd, heeft Aanvang 10.00 uur, sluiting 16.00 uur. geconcludeerd streekplannen niet langer soelaas bieden en zoekt daarom driftig naar nieuwe bouwlocaties. B en W van Zoeterwoude ver wachten dat de strijd om bouwloca ties over ongeveer een half jaar los barst. 'Wij hebben aanwijzingen dat op hoog niveau op ons wordt ge loerd', zei wethouder A.R. van der in buurthuis Spoortje aan de Bemhard- (ruimtelijke ordening) gis- kade wordt zaterdag 10 maart door Ruil- teren de Presentatie van het ont- cultuur en vereniging Koningskerk een ruildag ge- OEGSTGEEST - De gemeente to'iSm^wmTOra^'van'^S markeren wij nu ai duidelijk onze Oegstgeest voert met ingang van 5 positie" Burgemeester A.J.M. Houdijk stelde vast dat het plan ook is be- Entree niet-leden één gulden. Voor infor- doeld 'als een signaal matie tel. 312513. i het Groene Hart'. Zo april het 'bel-systeem' ophalen van grof huisvuil. Bewo ners die dit afval kwijt willen kun nen de reinigingsdienst bellen, die in principe iedere donderdag een ronde door het dorp maakt. De ge- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Vuile stad I Er was een tijd dat je geen hoek kon omslaan in de Leidse binnen stad of er er stond wel een pand in de steigers. Als je geluk had stond er ook nog een wethouder naast, trots te wezen en om te vertellen dat Leiden in herstel was. Achter standsituaties, kleine criminali teit, verloedering van de binnen- stadswijken zouden weldra tot het verleden gaan behoren. Stadsvernieuwing was het tover woord voor alle kwalen. Pancras-Oost is zo'n binnen- stadswijk waar verpauperde fa briekscomplexen plaats maakten voor nieuwe en vooral goedkope woningen, waar rottige oude pan den werden gerestaureerd en de zogeheten infra-structuur (riole ringen, bestratingen) werden ver nieuwd. Nog geen tien jaar later blijkt de wijk opnieuw een pro bleemwijk. De buurtvereniging klaagt over vervuiling, burenge rucht en conflicten, racistische uitlatingen, onveiligheid op straat en vandalisme. De politiek is zich bewust van het feit dat er te veel goedkope woningen op één hoop zijn geveegd en dat deze mierenhoop logischerwijs pro blemen veroorzaakt. In andere wijken zijn de problemen soms anders van aard maar niet minder groot. Sociale vernieuwing is nu het toverwoord voor alle kwalen. Het gemeentebestuur nam vo rig jaar een aanloopje om de te rugval in de stadsvernieuwings- wijken te keren. De wethouders Van der Molen (PvdA) en Kuijers (WD) presenteerden, niet zonder trots, de nota 'Schone stad' waar in werd aangekondigd dat het stadsbestuur de strijd zou aanbin den tegen de toenemende vervui ling. Het hondepoepprobleem zou worden aangepakt, zwerfvuil zou sneller worden opgeruimd, onkruid worden verdelgd en graf fiti zou direct nadat het is aange bracht worden verwijderd. Vorig -jaar mei gaven de wet houders gezamenlijk het start sein voor de campagne 'Schone stad'. Marietje, in haar nopjes jurk, en Fred, zijn haardos aange harkt als een keurig tuintje, gaven op het Vrouwenkerkplein een de monstratie van hoe het schoon maakwerk gedaan moest worden. Je kon meteen al zien dat het voor het eerst en het laatst was. Vuile stad (2) Wethouder De la Mar stelde vori ge week een paasrapport op voor zijn collega's van de schoonmaak- brigade. De lijsttrekker van Groen Links noemde het beleid om Leiden schoner te krijgen 'een faliekante mislukking'. Hij ver klaarde niets te hebben gemerkt van het beleid dat zijn collega wethouders hebben ontwikkeld om van Leiden een schone stad te maken. Sterker nog: de mensen die op het project zaten (Van der Molen en Kuijers) geven in de ogen van de Groen-Linkswethou- der zelfs blijk van een zekere desinteresse. Met andere woor den: ze hebben schijt aan de hon depoep en ander zwerfvuil. Als het de lijsttrekker van Groen Links nu ook al opvalt dat de stad er soms uitziet als een vuilnisvat, dan gaat er nu toch ze ker wel wat gebeuren? Wat pre cies, willen wij van de sorbojunk onder de wethouders weten? En, ja hoor: sociale vernieuwing. De la Mar verklaart geen kritiek te hebben op vegers en schoffelaars, "maar, er moet veel meer tegelijk gebeuren, anders heeft het geen zin". De wethouder vindt dat meer geld moet worden vrijge maakt om de vervuiling te lijf te gaan. Wethouder Van der Molen meent daarentegen dat het nog veel te vroeg is om te zeggen dat de actie 'Schone stad' is mislukt. "Een schonere stad is een kwestie van lange adem, dus je kunt na driekwart jaar nog niet van falen spreken", aldus Van der Molen. "Wel vind ik dat de actie op de korte termijn niet het effect heeft gehad dat we hadden beoogd". "Persoonlijk heb ik vanaf het begin wel twijfels gehad over die effecten op korte termijn, omdat we ontzettend afhankelijk zijn van een gedragsverandering bij Als mensen zich niet ver- Rembrandt zal zich, bij het zien van dit tafereel, on- getwijfeld omdraaien in zijn graf (waar dat ook mo ge Zijn). (foto's Jan Holvast) antwoordelijk voelen voor hun woonomgeving is het heel moei lijk om snel resultaat te boeken. Op de Breestraat, bij de giromaat, staat een prullenbak pal voor hun neus. Als ze dan toch dat papier- tje weg laten wapperen, kun je je afvragen of het het beleid is dat faalt of dat het de mensen zijn die falen". Nieuwe prullenbakken op de Breestraat, hondenuitlaatstroken en het verwijderen van onkruid met een speciale onkruidverdel ger zijn volgens de wethouder voorbeelden van waar het beleid wel resultaat heeft geboekt. Maar er is geen reden om met de armen over elkaar te gaan zitten. Ik denk dat we nog te geïsoleerd bezig zijn geweest met het probleem van de vervuiling. Om op lange termijn meer resultaat te boeken moeten we een geïntegreerd beleid voe ren in het kader van de sociale vernieuwing". "Een schonere stad bereik je niet door alleen maar bezig te zijn met het opruimen van de vervui ling. Persoonlijk zie ik meer in een uitbreiding van het experi ment met omgevingsvaklieden. In Pancras-Oost zijn daar positie ve ervaringen mee opgedaan". Vuile stad (3) Aan het experiment met omge vingsvaklieden doen jonge werk lozen mee die, onder leiding van een leermeester het dagelijks on derhoud van de buurt op zich ne men. Schoonmaken, papierprik ken, onderhoud aan het groen, bestrating herstellen, lampen ver vangen en kleine werkzaamhe den aan de rioleringen zijn een paar van de taken die deze omge vingsvaklieden op zich nemen. Ze werken vier dagen per week en gaan een dag naar school om vaardigheden en kennis op te doen op vakgebieden als metse len, timmeren en hovenierswerk. Volgens chef openbare werken van de gemeente, W. van Stigt, is Pancras-Oost minder vervuild en werken bewoners zelf ook beter mee aan het schoon houden van hun wijk. Een tweede omgevings- vakliedenploeg is aan het werk in Groenoord en de Slaaghbuurt. "Ook daar zijn intussen positieve ervaringen opgedaan", vertelt Van Stigt. De omgevingsvaklieden zijn al len nog maar op proef aangesteld. Als de politiek het experiment ge slaagd vindt moet er geld vrijge maakt worden om het experi ment voort te zetten en meer ploe gen in de Leidse wijken aan de slag te laten gaan. De werklozen die aan het pro ject meedoen zijn jongeren met weinig kansen op de arbeids markt. Volgens Van Stigt zitten er een paar bij die vroeger zelf de boel vernielde en de wijk met een spuitbus te lijf gingen terwijl ze er nu "als een terriër" over waken. meente denkt op deze manier greep op de afvalstromen te krijgen en te vens de service aan de burgers te vergroten. De raadscommissie voor openbare werken ging gisteravond akkoord met het plan. Het afval zal zoveel mogelijk ge scheiden worden verzameld op de nieuwe gemeentewerf. Koel- en vriesapparatuur, die het voor de ozonlaag zeer schadelijke cfk-gas bevatten, worden door een speciaal bedrijf van giftige stoffen ontdaan. IJzer en andere metalen worden door de gemeente verkocht aan een oud-ijzerhandel. De commissieleden P. Hellinga (CDA) en A.M.J. van Eisen (PPR) vroegen zich bezorgd af of door het bel-systeem veel nog bruikbare goederen in de vuilverbranding te rechtkomen. Nu worden deze goe deren door 'morgensterren' van de straat gehaald voordat de vuilnis auto ze meeneemt. Op deze manier worden veel" spullen, vooral meu bels, alsnog hergebruikt. Van Eisen stelde voor een kring loopwinkel te openen, waar de tweede-handsartikelen voor een zacht prijsje te koop zijn. Wethou der A. J.W.F.M. Kohlbeck (openbare werken) wilde dat echter niet toe zeggen. De suggestie van Hellinga om eens te kijken naar de werkzijze van de kringloopwinkel in Leiden vond wel gehoor. OEGSTGEEST - Het pand Van As- sendelftstraat 8 in Oegstgeest wordt verbouwd tot een appartementen gebouw alleenstaanden. Verdeeld over drie woonlagen worden zes goedkope tweekamereenheden ge bouwd. De aanbouw op het ach tererf verdwijnt en wordt vervan gen door een tuin. De raadscommis sie voor openbare werken stemde gisteravond in met dit plan. De woningen worden gebouwd in de premie-a sector. Eerder was in het pand een cafetaria gevestigd. Eind vorig jaar liepen omwonen den te loop tegen de plannen van een exploitatiemaatschappij om in het gebouw 17 eenpersoonshuis houdens voor jongeren te vestigen. Vooral het in de buurt reeds lang bestaande parkeerprobleem zou daardoor onoplosbaar worden. Gisteravond toonden buurtbewo ners zich tevreden over de nu geko zen bestemming voor het pand. Een vertegenwoordiger vroeg het ge meentebestuur wel om het parkeer probleem nogmaals te bestuderen. Dit werd door wethouder Kohlbeck toegezegd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14