STAD LEIDEN Bewoners Haagweg hebben ton schade Nieuwe juridische procedures dreigen NS over treintaxi's Sfeer onder schouwburg- personeel is LEIDSCH DAGBLAD Plan voor afsluiting van Leids centrum bij smog Politie zegt meer toezicht toe Jan Kleijne neemt afscheid als interim-manager op afdeling cultuur: OPENING VAN WANDELROUTE Onderhandelingen over verplaatsing 'Koets' in vergevorderd stadium Geld gestolen uit parkeermeters WOENSDAG 7 MAART 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - Een nieuwe organisa tie van kleine taxi-ondernemin gen gaat de strijd aan met de Ne derlandse Spoorwegen. De for meel nog op te richten vereniging Gezamenlijke Nederlandse Taxi ondernemers (GNTO) wil met ju ridische procedures van NS ge daan krijgen dat het treintaxi- project, dat momenteel op dertig plaatsen in het land operationeel is, wordt opengesteld voor alle taxibedrijven. Het Leidse taxibedrijf Schutte was een van de ondernemingen die gisteren op een bijeenkomst in Bunnik zijn ongenoegen uitte over de wijze waarop NS de taxi bedrijven voor het treintaxi-pro ject heeft geworven. Slechts een select gezelschap van grote on dernemingen die bovendien ook nog aangesloten moeten zijn bij de vervoersorganisaties KNVTO of FNOP (tegenwoordig Neder lands Vervoer), kwam ervoor in aanmerking, zo luidde de algeme ne klacht. De kleintjes vinden dat hen daardoor het brood uit de mond wordt gestoten. Treintaxi's mo gen tegen een aantrekkelijk vast tarief van vijf gulden treinreizi gers vervoeren binnen de ge meentegrenzen van de plaats waar het station staat. Gewone taxi's zijn veel duurder. In Leiden worden de treintaxi's echter ook als gewone taxi gebruikt, weet be drijfsleider Van der Star van Schutte. "Het is gewoon een uit breiding van het aantal taxi's in Leiden. Eltax heeft gewone taxi vergunningen gekregen en kan er dus ook de treintaxi's als gewone taxi's gebruiken. En zich dus ook buiten de gemeentegrenzen bege ven". Taxibedrijf Schutte heeft op dit moment nog geen aanwijs bare schade geleden, zegt Van der Star. "Maar ik kan dat nog niet precies overzien". De in Bunnik aanwezige onder nemers (circa 50) hebben op zich geen bezwaren tegen de treintaxi, maar zij vinden dat elke onderne ming het recht moet hebben aan het project deel te nemen. Eerde re procedures van kleine bedrij ven bij de kort-gedingrechter en het College van Beroep voor het Bedrijfsleven hebben niet tot het gewenste resultaat geleid. De bedoeling is om de zaken nu op landelijke schaal aan te pak ken. Dat moet resulteren in een kort geding tegen de vennoot schap onder firma die namens NS de treintaxi-contracten afsluit met de taxi-ondernemingen. Of de inspanningen van de zich miskend voelende ondernemers succesvol zullen zijn is hoogst twijfelachtig. Volgens de juri disch adviseur van het gezel schap in Bunnik, K. Stroes, wemelt het in het land van de ver schillende verordeningen op het gebied van het personenvervoer. Iedere plaats heeft zijn eigen re gels en bovendien heeft ieder be drijf zijn eigen schadeposten als gevolg van de treintaxi. "Voor een juridische procedure in zijn algemeenheid zie ik heel weinig mogelijkheden", aldus Stroes. De intiatiefnemer van de GN TO, F. Thiele, houdt de moed er echter in. Samen met een aantal collega's gaat hij de klachten uit het land verzamelen. Hij stelde de aanwezigen een kort geding te gen de NS-vennootschap in het vooruitzicht. Stroes nam wat minder hooi op zijn vork. Een schikking met het Spoor, waarin de de werving nog eens opnieuw wordt bezien, is al een heel mooi resultaat, denkt hij. Van der Star weet nog niet of het taxibedrijf Schutte lid wordt van de nieuwe vereniging: "Wij willen eerst weten op wat voor voorwaarden dat moet, wat de contributie is en wat de statuten inhouden. Ik heb wel voorgesteld om te bekijken of er contact kan worden gelegd met de Bovag, dat we ons daarbij kunnen aanslui ten. De vereniging heeft dan ge lijk een heel apparaat achter zich". leerd wordt. "We voelen ons wat dat betreft een achterstandsgebied. We willen serieus genomen worden", aldus Van der Sluijs. Systeem "De druppel die de emmer deed overlopen", herinnert Van der Sluijs zich, "was een geval waarbij eerst twee banden van een auto wer den lekgestoken en een dag later de antenne ervan af was gerukt. Daar moest dus wat aan gedaan worden. We hadden in de straat inmiddels een grote verbondenheid in ver band met bouwplannen voor De Coebel, het terrein achter de Haag- weg. Het vandalisme was in de groep al vaker aangekaart, maar het liep nu zo uit de hand dat we daar van een signaal moesten geven". Zelf heeft Van der Sluijs ook re gelmatig te kampen gehad met schade. Een uitschieter was het voorval waarbij iemand over zijn bijna nieuwe auto was gelopen en op die manier 1700 gulden schade veroorzaakte. Bij andere bewoners loopt de schadepost soms op tot 5000 of 6000 gulden. Dat er een keer iets vernield wordt kan natuurlijk gebeuren, meent Van der Sluijs. "Maar in dit geval zit er een systeem in en daar moet wat aan veranderen". De oor zaak zit volgens hem in het feit dat de ventweg tussen de Churchilllaan en Voorschoten steeds meer ge bruikt wordt door mensen die in de nog altijd groeiende nieuwbouw wijk Stevenshof wonen. Vooral groepjes passerende jon geren die in het weekeinde afkom stig zijn van een café of disco en een glaasje te veel op hebben, laten uit ballorigheid op de ventweg een spoor van vernielingen na. Als de politie niet ingrijpt door vaker te surveilleren dan, zo dreigen de be woners, komen er maatregelen. De bewoners 'zijn niet bereid om in de steeds escalerende situatie lijdzaam te blijven toezien', zo staat er in de brief. Burgerwacht "Je moet dat niet zien als het drei gen met een burgerwacht", voegt Van der Sluijs daar aan toe. "Maar de mensen zijn wel witheet van al les. Wanneer één van de bewoners hier die knapen op heterdaad be trapt gebeuren er ongelukken. Dat is zeker". Andere bewoners van de LEIDEN - Volgens een ruwe schatting van de bewoners aan de Haagweg is de laatste maanden al voor ruim een ton schade aangericht. De daders zijn ballorige groep jesjongeren die in het week einde na sluitingstijd van ca fés huiswaarts keren. De bewoners dreigen in een brief aan de gemeente om het recht in ei gen hand te nemen. "Als de politie niets doet, gebeuren er binnen de de kortste keren ongelukken", voor spelt H. van der Sluijs, een van de initiatiefnemers van de brandbrief. Volgens politiewoordvoerder Graveland is de politie wel degelijk van plan om wat aan de overlast te doen. "Dit is de eerste keer dat we van de vernielingen en geluidsover last horen", zegt hij. De politie is nu zeker van plan om contact op te ne men met de bewoners en op het deel van de Haagweg tussen de Churchilllaan en de Waddingerbrug bij De Vink extra toezicht te hou den. "Dit soort ongeregeldheden willen we altijd zo snel mogelijk de kop indrukken". De lijst met schadegevallen die door de buurtbewoners is samenge steld liegt er niet om. Hele reeksen van afgebroken antennes en ruite- wissers, lekgestoken banden, in au to's geschopte deuken, gemolde spiegels en vernielde tuinen. Daar naast zijn er volgens de bewoners ook pogingen gedaan om bij huizen en auto's in te breken en zijn er fiet sen en autoradio's gestolen. Reden genoeg voor de drie initia tiefnemers, H. van der Sluijs, E. de Vogel en M.H.J. Jacobs, om de kop pen bij elkaar te steken en een alar merende brief aan de gemeente te schrijven over deze situatie. De brief werd door 47 bewoners onder tekend. In de brief wordt van de po litie geëist dat er vaker gesurveil- Concert door drumband Matilo LEIDEN - Drumband Matilo geeft 24 maart een concert in de Stadsge hoorzaal. Voor de pauze zullen het jeugdkorps en het seniorenorkest vele bekende melodieën ten gehore brengen. Na de pauze is er een dans- demonstratie en kunnen ook de be zoekers een dansje maken. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar bij P. Kik kert (Kempenaerstraat 87, Oegst- geest, tel. 174018), Clubhuis Matilo (Zaanstraat 126, tel. 412515) en bij P. Bol (Julianastraat 45, tel. 218334). Kinderdagverblijf aan Broekplein LEIDEN - In het scholencomplex aan het Broekplein in de Merenwijk vestigen zich in de loop van het vol gende jaar het kinderdagverblijf De Compagnon en een sociaal-culture le voorziening die zich onder meer met jongerenwerk bezighoudt. Voor deze twee instellingen komt plaats als de school De Horst er weggaat. Die is in ieder geval nog tot 1 april 1991 aan het Broekplein gevestigd. Buiten De Horst wordt het ge bouw momenteel ook nog gebruikt door een balletschool, de peuter speelzaal Harlekijn en basisschool Het Kompas. De eerste twee huur ders blijven er in ieder geval zitten. Of de basisschool ook een lokaal houdt in onzeker. De gemeente gaat onderzoeken of het nodig is dat een van de lokalen een onderwijsfunc tie behoudt. heeft gemerkt dat de werknemers niet bij de pakken zijn gaan neerzit ten: "Ik heb met stijgende verba zing gezien dat ze ondanks alle toe standen met groot enthousiasme het programma lieten doordraai- Kleijne, die per 1 juni algemeen directeur wordt van Endegeest, denkt dat de reputatie van de schouwburg weliswaar een deuk heeft opgelopen maar dat dit geen negatieve gevolgen zal hebben voor de publieke belangstelling. "Ik ben niet bang- dat de mensen wegblij ven. Ze komen in eerste instantie Voorstraat aan een kant afgesloten LEIDEN - De sfeer onder de werk nemers van de schouwburg is pri ma, ondanks de financiële perike len. Dit meent Jan Kleijne, die van middag afscheid neemt als interim manager van de afdeling cultuur van de gemeente. In deze functie, die hij sinds het voorjaar van 1989 heeft vervuld, was Kleijne direct be trokken bij de schouwburg-affaire. Sinds die begon heeft het perso neel steeds geweigerd iets te zeggen over de werksfeer die is ontstaan na berichten over de verdwenen gel den bij de schouwburg. Kleijne voor het programma datje ze biedt, niet voor een goed draaiende direc tie. Ik lees ook wel eens een slecht artikel in het Leidsch Dagblad, maar dan zeg ik de krant niet meteen op". Kleijne verwacht dat de werkne mers van de schouwburg er in sla gen de zaak snel weer op de rails te zetten. "Als alles achter de rug is moeten de krachten worden gebun deld. Er is genoeg kwaliteit in huis, ik heb een groot vertrouwen in de toekomst". Volgens Kleijne is de kans erg klein dat problemen zoals die nu bij de schouwburg spelen in LEIDEN - Wethouder Kuijers heeft gistermiddag een boom geplant op het voor-terrein van de begraafplaats Zijlpoort aan de haven. Hiermee is de aanleg afgerond van een wandelroute door het Blekerspark via de begraaf plaats naar de Zijlpoort. Zowel de kapel als de begraafplaats zelf zijn geheel gemoderniseerd. (foto Jan Holvast) de toekomst weer ontstaan. "De ambtenaren van de nieuwe directie kunst en cultuur zitten dicht met hun neus op de zaak en kunnen de financiën dus goed inde gaten hou den. Steun Een aantal impresario's en theater producenten heeft het opgenomen voor Frans Boelen, de directeur van de Leidse Schouwburg. Individueel hebben zij een brief verzonden aan B en W van Leiden waarin ze Boe lens artistieke kwaliteiten onder de aandacht van het college brengen. Aanleiding voor dit initiatief zijn de jongste gebëurtenissen in de Leidse Schouwburg, waarin naar voren is gekomen dat Frans Boelen enkele onjuiste declaraties heeft ingediend en de schouwburg enkele video banden in rekening heeft gebracht die voor privé-gebruik bestemd wa- Over de gehele linie kenschetsen de theaterproducenten en impresa rio's Boelen in artistiek opzicht als een prima directeur, "geen stoelen- vuller". Velen zijn de mening toege daan dat er in deze zaak een politiek spel wordt gespeeld en vinden het zeer kwalijk als de directeur daar van het slachtoffer zou worden. De woordvoerder van de gemeen te, plaatsvervangend gemeentese cretaris Scheepbouwer, zegt dat de adhesiebetuigingen van deze thea termensen geen rol zullen spelen in de besluitvorming. "Het artistieke Verldezingsdebat in raadszaal LEIDEN De Studievereniging voor Politicologen In Leiden (SPIL) houdt maandag 12 maart een verkiezingsdebat tussen de lijst trekkers van de vijf grote politieke partijen. Er wordt onder meer ge sproken over de betekenis van de sociale vernieuwing voor de stad, milieu en het minderhedenbeleid. Het debat wordt gehouden in de raadszaal van het stadhuis en begint om 20.15 uur. beleid van Frans Boelen staat im mers niet ter discussie. Wél in over weging genomen zal worden zijn betekenis voor het theaterleven in het algemeen. En het ene tegen het andere afwegend, zal dat een hele zware beslissing worden. Maar ja, in de marge van het onderzoek naar de fraudezaak zijn die verkeerde decla raties van Boelen nu eenmaal aan het licht gekomen". Lij sttrekkersdebat LEIDEN Omroep Rijnland zendt dinsdag 13 maart van 21.00 tot 23.00 uur een lijsttrekkersdebat uit. Hier bij wordt onder meer gesproken over de erfpacht en de vuilverbran ding. Het is de bedoeling dat de lijsttrekkers komen van alle partij en die aan de raadsverkiezingen meedoen. De discussie is ook bij te wonen in de sociëteit De Burcht. LEIDEN - De Voorstraat wordt aan de zijde van de Rijndijk afgeslo ten voor auto's. Er worden bloem- bakkken geplaats waardoor alleen nog fietsers en brommers van deze kant de straat in kunnen rijden. Tevens wordt de rijrichting van de Voorstraat omgekeerd. Hierdoor komen alle automobilisten eerst langs het parkeerterrein bij het voormalige Boot-terrein voordat ze de in rijden. De gemeente hoopt dat velen daar hun auto neerzetten, waardoor de parkeeroverlast in de Voorstraat afneemt. Het is volgens de gemeente'finan cieel niet mogelijk de inrichting van de straat te veranderen door nieuwe bestrating. De bewoners hadden hierom gevraagd. De gemeente heeft wel toegezegd dat de moge lijkheden over enkele jaren op nieuw worden bekeken, wanneer er groot onderhoud moet worden ge pleegd. Overigens komt er naast het voormalige kantoor van Boot een speelterreintje voor de kinderen. LEIDEN De onderhandelingen tussen de gemeente Leiden en de Koets-o-theek over de verplaatsing van de discotheek zijn in een ver ge vorderd stadium. De gemeente heeft de eigenaar van de zaak, Ho- curam bv, aangeboden het gebouw aan de Kruisstraat over te nemen. Daarnaast levert het gemeentebe stuur een bijdrage aan de verplaat singskosten van het bedrijf. De Koets-o-theek wil zich vestigen in het gebouw aan de Lammermarkt, waar Ico-Athibu was gevestigd. Een woordvoerder van de ge meente is optimistisch over de kans van slagen van de onderhandelin gen. "Voor de eerste keer sinds we over de verplaatsing van de Koets- o-theek praten, is er een lokatie waar het bedrijf kan worden onder gebracht. Tot nu toe was dat alter natief er nooit". De verhuizing van de Koets-o- theek kan nog wel even op zich la ten wachten. Om de dancing onder te brengen aan de Lammermarkt, moet het bestemmingsplan worden gewijzigd. Ook zijn er stemmen op gegaan om het gebouw aan de Lam mermarkt op de monumentenlijst te zetten. Het voormalige onderkomen van Ico-Athibu is intussen eigendom van de projectontwikkelaar De Lange en Van der Plas. Die heeft ook het gebouw van Ico-Athibu aan de Hoge Rijndijk gekocht. De pro jectontwikkelaar heeft bij de ge meente een plan ingediend voor woningen en horeca (Koets-o- theek) aan de Lammermarkt. Daarom werd besloten dat grote ge meenten in de Randstad eigen plan nen zouden maken, evenals de pro- Uit het Leidse draaiboek blijkt dat er bij een 'totaal' rijverbod er toch nogal wat motorvoertuigen zullen rijden. Auto's van brandweer en politie en ambulances mogen worden ingezet, al moet het vervoer tot het uiterste worden beperkt. Artsen mogen in verband met hun werk rijden en zelfs taxi's, al mogen zij alleen mensen vervoeren in noodsituaties en als er geen open baar vervoer mogelijk is. Bussen blijven namelijk gewoon rijden. Er worden zelfs meer bussen om de ge strande automobilisten in te zetten. Voertuigen met elektromotoren mogen ook worden gebruikt. Omdat er altijd nog andere men sen zullen zijn die hun auto nodig hebben, zal er een ontheffingssys teem worden gehanteerd. Uitgangs punt is dat 'verplaatsing te voet of per fiets dan wel per bus of trein ab soluut onmogelijk is'. Het zou dan kunnen gaan om auto's van het energiebedrijf die ergens een sto ring moeten verhelpen. Ook het ver voer van werknemers met bussen van en naar hun werk behoort tot groep die ontheffing kan krijgen. Er geldt een algemene ontheffing voor landbouwtrekkers. Bij de doorlaatposten worden alle voertuigen gecontroleerd. Ze zijn bij de afrit van rijksweg 4 bij de Ho ge Rjndijk, de Lage Rijndijk bij de Spanjaardsbrug, de Hoge Rijndijk bij de Stierenbrug en bij de Willen de Zwijgerlaan bij de Zijlbrug. De controleposten zijn: Voor- schoterweg/Churchilllaan, Stevens- hofdreef, Plesmanlaan, Schiphol- weg en Oegstgeesterweg. Bij de controleposten is een parkeerter rein, waar aangehouden automobi listen hun wagen kunnen parkeren. Bovendien is er openbaar vervoer aanwezig, zodat de mensen hun weg verder met de bus of trein kun nen vervolgen. LEIDEN - Het is mogelijk Leiden geheel af te sluiten voor verkeer als de luchtverontreiniging daartoe aanleiding geeft. B en W hebben gis teren een draaiboek vastgesteld dat door een speciale werkgroep was gemaakt. Daaruit blijkt dat bij een verbod om nog met motorvoertui gen te rijden de Leidse politie op vier hoofdwegen doorlaatposten zal maken. Op vijf andere plekken in de stad worden politiemensen gesta tioneerd om het rijverbod te contro leren. Vorig jaar werden de normen die zijn vastgesteld in de Wet op de luchtverontreiniging een aantal ma len overschreden. De provincie overwoog op enkele momenten het verkeer geheel of gedeeltelijk stil te leggen. Het bleek echter dat er geen draaiboek was voor zo'n situatie. De ventweg van de Haagweg waa Stevenshof vernielingen aanrichten. Haagweg willen overigens wel zo ver gaan om in het weekeinde rond 2.00 uur te gaan posten. Van der Sluijs geeft dat er tot nu toe nog nooit tijdens de bezoeken van de jongeren een telefoontje met de politie is gepleegd. "Maar je moet daarbij bedenken dat je niet elke keer je bed uit kan komen om te kij ken, wanneer er in de straat rumoer is. Dat geschreeuw gaat de hele tijdens weekeinden in de nachtelijke nacht door en om op alles te reage ren kan niet. Dat hou je niet vol. Ik hoorde eens een knal. Toen ben ik gaan kijken en zag ik niets. Pas de volgende morgen bleek dat ze een bierfles tegen de gevel hadden ge gooid". Behalve dat de Haagwegbewo- ners op korte termijn meer aan dacht van de politie eist, moet er op de lange termijn een oplossing ko- uren jongeren uit Noord-Hofland en (foto Jan Holvast) men voor het toegenomen fiets- en brommerverkeer op de ventweg. De bewoners denken aan een van de ventweg afgescheiden fietspad. "Wanneer er een nieuwe wijk zoals de Stevenshof wordt aangelegd zorg je voor het autoverkeer, maar het lijkt erop dat men vergeten is om over het fietsverkeer na te den ken. Dat hoort er toch ook bij", al dus Van der Sluijs. LEIDEN - Uit parkeermeters in de binnenstad is een bedrag van onge veer 1000 gulden aan kwartjes en guldens gestolen. De gemeentelijke afdeling parkeerbeheer vermoedt dat hierbij een valse sleutel is ge bruikt. De diefstallen zijn gepleegd in de periode tussen 27 februari en 5 maart. De leeggehaalde parkeerme ters zijn aan de Aalmarkt, Gangetje en Nieuwe Rijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13