SUSK€cnWISK€ De Early Times: voor en door kinderen Oi KLEURENKLADDER Bizarre: 'Geen tweede Centerfold' Tentoonstelling over muziek in Noordwijk - Jeugdkrant draait goed PAGINA VOOR JONGEREN WOENSDAG 7 MAART 1990 PAGINA 11 (ZACHTSTE WINTER. VAK) [7525 E5UIl\l: STCLje NIET AAN- HtT IS NOG) WOOIT 20 ZACHT^eWEEST-" V HET MM V6EL X-—HWefZ- BIZARRE i er wel aardig uit, 1 e zang- en danskwaliteiten staan voorop". Talloze meiden-groepjes probe ren elk jaar weer de Nederlandse hitlijsten te bestormen. Soms wordt er openlijk op zogenaamde 'mannelijke instincten' inge speeld, zoals bijvoorbeeld bij Bar- barella en het vroegere Center fold. Anderen richten zich meer op een sterke muzikale benade ring, denk maar eens aan Mai Tai. Als je het nieuwe dames-trio Bi zarre ziet, ben je al snel geneigd dit groepje bij de eerste categorie onder te brengen. Big Deal! con fronteerde Bizarre met dit voor- oordeeK?) en werd getrakteerd op nogal wat tegenwerpingen. "Het is al aan onze groepsnaam te zien dat we anders dan anderen willen zijn", zegt de oudste van het drietal, Jacqueline. "We zien er alle drie aardig uit, maar onze zang- en danskwaliteiten staan voorop. We willen niet in ons na kie over de bühne rennen. Dus geen tweede Centerfold of Barba- rella! Het moet net tegen de grens van het toelaatbare zijn. Laat an deren maar sexy zijn, wij blijven normaal doen". Ginny, de jongste, vervolgt: "De mensen moeten ook niet den ken van 'Daar heb je weer zo'n sexy dames-groepje dat niet kan zingen'. Dat is namelijk bij ons helemaal niet zo. We kunnen wel degelijk zingen". Petra vult haar aan: "Jacqueline danste onder andere bij Lee Towers en zong daarbij regelmatig. Ginny is via jazz-ballet bij Bizarre gekomen en deed bovendien aan veel talen tenjachten mee. Ikzelf zong regel matig in de Zaanse discotheek de Metropool. Je kunt wel stellen dat we allemaal afzonderlijk aan de weg timmerden en nu samen als groep een veelzijdig geheel vor men. We kunnen zingen en dan sen en hebben een prima uitstra ling. Beter kan je het haast niet wensen". Hoe dan ook, met de eerste single 'It Was A Long Hot Sum mer' zijn de verwachtingen voor Bizarre hoog gespannen. "Het is allemaal nieuw voor ons", bekent Ginny giegelend. "We hebben al wel wat radio- en tv-optredens achter de rug maar dit is zo'n beetje ons eerste echte interview. Het blijft spannend en onwennig tegelijk". "Maar ook de vraag of de single wel of niet zal aanslaan maalt na tuurlijk door onze gedachten", zegt Petra. Jacqueline voegt daar snel aan toe: "Als het met deze single niet lukt dan lukt het mis schien wel met de volgende. Er wordt op dit moment keihard ge werkt aan nieuwe teksten voor de komende optredens". Ginny springt haar bij: "We zijn nieuw en zitten vol bruisende energie, dus wie weet!" Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 07) -161 442. Hij is net terug uit Timisoara. In deze stad was kort voor Kerst de revolutie tegen de Roemeense dictator Ceauses- cu begonnen. Ian Eckert, hoofdredacteur van de Early Times, wilde weten welke rol de kinderen daarin hadden gespeeld. "Het grootste verschil met die andere jeugdkrant, de In- dy, is dat de Early Times ge maakt wordt door en voor kinderen", zegt Ian Eckert. Zelf is de hoofdredacteur met zijn 21 jaar al niet meer zo heel jong, maar de meeste van zijn verslaggevers worstelen nog met de puberteit. Het is deze sprankelende ploeg van jeug dige verslaggevers die het ei genlijke werk doet, de vier journalisten in vaste dienst verzorgen de eindredactie. Evenals de Indy laat de Early Ti mes popmuziek over aan de ge specialiseerde magazines. "Dat kunnen zij veel beter en mooier", vindt Eckert. "Wij maken meer een gewone krant, maar wel een tje waarin het kind centraal staat. Als Zuid-Afrika in brand staat, la ten we daarover Zuidafrikaanse kinderen aan het woord". Sommige kinder-verslaggevers van de Early Times hebben in hun korte leven meer beroemd heden geïnterviewd dan menige bejaarde journalist. Terwijl de re dactie van de Indy nog niet weet door te dringen tot een eenvoudi ge minister, worden de kolom men van de Early Times gesierd met uitspraken van zeer belang rijke en beroemde mensen. "Ach", zegt Eckert langs zijn neus weg, "we hadden de afgelo pen maanden interviews met Lech Walesa, Joan Collins, prins Phillip, Margaret Thatcher en op positieleider Neil Kinnock. O ja, en dan vergeet ik George en Bar bara Bush nog. Dat vraaggesprek met de Amerikaanse president en zijn vrouw werd gemaakt door een 11-jarige jongen". Het is voor kinder-verslagge vers gemakkelijk om toegang te krijgen tot belangrijke mensen. En als die mensen eenmaal aan het woord zijn, beginnen ze te genover hun jeugdige ondervra gers vaak heel begrijpelijk te pra ten. "Een van de beste interviews was dat met Margaret Thatcher. Ze verdedigde het opheffen van sancties tegen Zuid-Afrika. Onze verslaggevers waren het daarmee niet eens en stelden de premier scherpe vragen. De antwoorden waren heel duidelijk". Kinderen plegen vragen te stel len waar veel oudere journalisten zich te goed voor voelen. "We vroegen Thatcher wat ze zoal eet", zegt Eckert. "Dat is mis schien niet van groot maatschap pelijk belang. Maar veel mensen vinden het leuk om te weten". De Early Times is de oudste loot aan het geslacht van kinder kranten. Toen de krant in 1987 in de kiosken verscheen, werd daar mee een oude traditie nieuw le ven ingeblazen. De in 1919 ge stichte Children's Newspaper was in 1965 ter ziele gegaan. En tien jaareerder hadden ook de Ju nior Mirror en de Junior Express de pijp aan Maarten gegeven. "Vanaf de allereerste dag was de Early Times een succes", zegt Eckert. "Onze oplage schommelt tussen de 40.000 en 50.000, waar mee we tweemaal zo groot zijn als de Indy. Daarmee is wel aange toond dat er een markt is voor een kinderkrant". Niet alle uitgevers onderschrij ven die stelling. Er mogen dan veel potentiële lezers zijn, ze zijn ook arm. Voor mensen die weke lijks enkele ponden te besteden hebben, bestaat bij bedrijven wei nig belangstelling. Zelfs de rela tief grote Early Times moet het stellen zonder advertenties van betekenis. Bovendien is de doel groep voor de adverteerder niet eenvormig. Een 8-jarig jongetje is in heel andere dingen geïnteres- Suske en Wiske ontmoeten Van Gogh Het nieuwste album van Suske en Wiske, 'De Kleurenkladder', staat in het teken van het Van Goghjaar 1990. En wat is er voor een stripmaker handiger om de tijdmachine van professor Barabas in te schakelen, om mee te varen op de golf van publiciteit rondom Vincents honderdste sterfjaar? Toegegeven, ook zonder die extra aandacht zou de 223ste Suske en Wiske ruim aftrek vinden onder de lezers. Het jonge duo heeft niet voor niets een fanatieke fanclub en horden verzamelaars achter zich staan. Voor die fans mag tekenaar/scenarist Paul Geerts weer een prima deeltje hebben afgeleverd, veel stripliefhebbers zien in 'De Kleurenkladder' het zoveelste lopende-bandwerk uit de Standaard-fabriek. Gelukkig wordt met de titel niet Vincent Van Gogh bedoeld, maar de in de tijd teruggeflitste kunstenmaker Lambik. Suske en Wiske: 'De Kleurenkladder'door Paul Geerts. Standaard Uitgeverij. Prijs: 5,50 gulden. Het omslag van het nieuwe Suske en Wiske-album. <f0t0 gp Verhalen en Leqenden schitterende collectieverhalen en Legenden. Het gebonden Uitgeverij Dargaud heeft weer album 'Solitair' van de schrijver een juweeltje toegevoegd aan de Bob van Laerhoven en de Verwacht: Blake en Mortimer, 'Mortimer versus Mortimer'. Door: Bob de Moor en wijlen E. P. Jacobs. Marokkaanse, Surinaamse en Turkse muziekinstru menten, oude platenhoezen en zelfs de eerste compact disc speler; tot en met 23 maart is dat alles te bezichti gen tijdens een tentoonstelling die elk jaar georgani seerd wordt in het kader van de Culturele Vorming Schooljeugd in de openbare bibliotheek in Noordwijk. Dit jaar is het thema muziek en is het motto 'Moetje ho ren'. De tentoonstelling is gericht op de hoogste groepen van alle Noordwijkse basisscholen. Ook de kinderen van de Van den Bergh-stichting doen mee. Zij krijgen boeken toegestuurd die over muziek en muziekinstru menten gaan. Elke maandag- en donderdagochtend worden rond leidingen gegeven aan de groepen 6, 7 en 8 van de Noordwijkse basisscholen. Tijdens de openingstijden van de bibliotheek is de tentoonstelling ook voor oudere kinderen en volwassenen te bezichtigen. Verschillende organisaties verlenen hun medewer king. De Culturele Raad van Zuid-Holland komt met een tentoonstelling over snaarinstrumenten onder de naam 'Tokkelen, slaan en strijken'. De kinderen mogen ook zelf op de instrumenten spelen. Het omroepmuse um vult de vitrines met oude grammofoons en de eerste compact-disc speler. Bovendien maakt het museum collages van platenhoezen van oude 78-toerenplaten tot en met singles, en van andere bijzondere platen. In het kader van dit evenement komt het kinderkoor. 'De zeesterren' op woensdag 14 maart naar de biblio theek. De kinderen zingen van 15.00 uur tot 15.30 uur. Leonoor Sleyser geeft op zaterdag 17 maart een demon stratie rythmische gymnastiek van 11.30 uur tot 12.30 uur. Kinderen van 9 tot en met 12 jaar kunnen op woensdag 21 maart muziekinstrumenten in elkaar zet ten van 14.00 uur tot ongeveer 17.00 uur. Voor het knut selen zijn vanaf 14 maart kaartjes te koop. De toegang is 1 gulden en er kunnen maximaal 25 kinderen mee- doen. (foto Ellen Msrteos) sgfmm m T%- Tjgg»^mm -- The Temptations draaien nu al zo'n kleine dertig jaar mee in de showbizz. Tal van onderscheidingen kregen de heren en onlangs nog werd er een roos naar hen genoemd. De nieuwe single voor het gezelschap heet Soul To Soul. The Pointer Sisters, bekend van Fire, zijn op dit ogenblik druk bezig met opnames voor hun nieuwe elpee, die voor half mei staat gepland. Het album wordt geproduceerd door de man achter Lionel Ritchie, James Carmichael. Zoals het er nu naar uitziet, komt aan het eind van dit jaar ook het nieuwe album van Lionel Ritchie uit. Met de single Turn the Tide probeerde Johnny Hates Jazz onlangs nog de hitlijsten te bestormen. Helaas, zelfs een tip zat er voor het drietal niet in. Hopelijk lukt het wel wanneer over enige tijd hun nieuwe elpee uitkomt. BROS en Big Fun hebben er weer een paar concurrenten bijgekregen. De debuutsingle van het trio And Why Not heet The Face. Het is alweer ruim elf jaar geleden dat Dave Edmunds met de hit Girls Talk in de lijsten te vinden was. Dave is terug en hoe! Zijn nieuwe CD heet Closer To The Flame, waarvan het titelstuk binnenkort op single zaluitkomen. De voetballiederen voor het WK voetbal in Italië barsten nu al weer los. Zwaargewicht André Hazes warmt met zijn single Oranje Bovenaan het Nederlandse voetbalvolk alvast op. Grace Jones treed 10 maart aanstaande in de Amsterdamse discotheek The It op. Daar zal ze ongetwijfeld haar nieuwe single Amado Mio ten gehore brengen. Lou Rawls nieuwste single is een duet samen met George Benson. George neemt in dit nummer You Can't Go Homeeen fantastische gitaarsolo voor zijn rekening. Prachtig nummer! Wanneer je van Italo-House houdt, dan is The House Sound Of Europe Volume 5 Casa Latina een real must. Dit album telt zestien songs die hun weg naar de dansvloer uitstekend zullen vinden. Een single die we de komende tijd in de gaten moeten houden is die van het Westduitse SNAP. Hun single The Power is op dit moment al een groot succes bij de oosterburen en komt binnenkort naar ons landje toe. seerd dan een ontluikend meisje van 15. Met welk produkt moet zo'n publiek worden benaderd? Voor Ian Eckert zijn dat alle maal details. "We hebben nu ruim twee jaar ervaring met de markt. Early Times heeft bewezen dat ook kinderen geïnteresseerd zijn in grote-mensenzaken. Het aantal lezers dat we nu hebben, is het dubbele van wat we nodig heb ben om uit de rode cijfers te blij ven. Hoeveel gewone kranten kunnen dat zeggen"? CEES VAN ZWEEDEN tekenaar Mare van Oppen (Marvano) is een uniek kunststukje. Toegegeven, het 'historische' gegeven van een wereld na een atoomoorlog is de laatste vijftien jaar herhaaldelijk gebruikt en ook Solitair kan het niet zonder bloedvergieten en blote borsten stellen. Maar toch vormt het verlaten en ondergesneeuwde Antwerpse stationsemplacement een prachtig decor voor een indrukwekkende ontmoeting van mensen die niet zonder elkaar en niet naast elkaar kunnen leven. Zowel de dialogen als tekeningen zijn van het niveau dat een luxe, gebonden uitgave rechtvaardigt. 'Solitair', door Marvano en B. van Laerhoven. Uitgeverij: Lombard. Prijs: 19,95 gulden (gebonden). Verder verschenen: Lou Smog, 'De vervloekte ha ven'. Door: G. van Linthout. Uit geverij: Lombard. Prijs: 8,95 gulden. Mac Coy, 'Mescalero Station'. Door: J. P. Gourmelen en A. H. Palaciofe. Uitgeverij: Dargaud. Prijs: 8,95 gulden. ttHDeTXttlfAfVltHfói ofj£ twr maee. ww Of AlLEEH MAAK. u&tet rmj

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11