3 'Succes EG verdeeld over auto-import Japan atv-offensief pas in 1993 vast te stellen' Beperkingen in 5 tot 10 jaar opgeheven CNV wil baan voor Poolse bouwvakkers in Nederland 'Werknemers zijn verwend en werken maar 29 uur' Nederland grootste investeerder in Spanje Nieuwe eigenaar wil ICA fatsoenlijk imago geven DINSDAG 6 MAART 1990 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL (GPD) De EG-landen zijn nog steeds sterk verdeeld over de vraag of de in voer van Japanse auto's in de Europese Gemeenschap de komende jaren beperkt moet blijven. Europees Commissaris Andriessen (buitenlandse handel) zal eind deze maand in Tokyo met de Japanners onder meer over deze kwestie praten, maar hij doet dat zeker niet namens alle lidstaten. UTRECHT (GPD) - De vakbond CNV wil enkele duizenden Poolse bouwvakkers tijdelijk aan werk hel pen in de Nederlandse bouw. Daar mee worden werkloze Polen aan de slag geholpen en wordt tegelijker tijd het tekort in Nederland aan be- 3 specialisten opgevangen. De uiterste in het andere. tijdelijke bouwvakkers mogen dan Extreem liberalisme wordt nu innig ie afgelopen 40 i minuut wil doen verge ten en het gevaar dat de belangen van de werknemers hierbij worden vergeten, is levensgroot". CNV-voorzitter Hofstede presen teerde gisteren het CNV-actieplan Oost-Europa, waarvoor de Ver bondsraad van de vakcentrale ruim 100.000 gulden beschikbaar heeft gesteld. Het CNV wil de vakbewe ging in Polen, Hongarije, Tsjechos- lowakije en Roemenië helpen door in Nederland oriënteringsprogram ma's op te zetten en in de landen zelf de toestand Hij s, hebben we zelf gezien" De voorzitter hij. "En dat is bij de inspraak in de bedrijven. Als een bedrijf 150 werk nemers heeft, wordt vanzelf één vrijgestelde aangesteld. En als een nieuwe directeur moet worden be noemd, hebben de werknemers daarin grote inspraak. Wat dat be- zijn land te type- treft liggen ze ver op ons voor en de sociale kunnen we als Nederlandse vakbe- Ne- omhelsd, alsof men de afgelopen 40 routekaartjes'. Dat er* sociaal veel weging nog heel wat leren", aldus Hofstede. In Polen is op het ogenblik vol- gschrokken van de sociale verhou- gens CNV-voorzitter Henk Hofste- dingen in Polen. "Dat land hoeft het de 'een wonder aan de gang'. "Er be- Een delegatie van het CNV heeft kapitalis: gedurende 8 dagen de regio Warm- den", zegt hij. "De hele arbeidsorga- munistische partij, nisatic noordoosten van Polen ligt, tegen het zet. Veel ders te organ: "Het is broodnodig dat we daar actief gaan helpen", vindt Hofstede. "Er is een tendens te zien dat de re geringen in het Oostblok doorslaan stukloon en hebben de Russische grens. De CNV-dele- laag basisinkomen. Een behoorlijk 20.000 gatie heeft daarbij een intensief pro- betaalde bouwvakker moet een maand werken om een paar schoe- te kunnen kopen". kapitalistisch van op- bondsleider die tussen 1981 en '89 zijn afhankelijk niet langdurig in de gevangenis heeft gezeten en er blijken zo'n door de vakbondsbestuur- gramma afgewerkt, waarbij der meer heeft gesproken met be stuurders van Solidariteit, (nieuwe) overheidsbestuurders, de aartsbis- voorzitter schop en ook met Lech Walesa, iets positiefs ontdekt. "Op één ge- wonder zit ten te zijn opgeruimd. Maar deson danks zijn er geen wraakacties, is er geen sprake van Bijltjesdag. Inte- Naast alle sociale ellende heeft de gendeel, de vakbond Solidariteit het CNV toch ook preekt de "Walesa gebruikte een beeldspraak bied zijn 2 Gisteren bleek in de EG-minister- raad dat Nederland nu plotseling wel bereid is om de bestaande in voerbeperkingen in Frankrijk, Ita lië, Spanje, Portugal en Groot-Brit- Commissie tannië langer te laten bestaan. Tot nog toe had de Nederlandse rege ring steeds bepleit dat de Europese markt vanaf 1993 volledig vrij zou zijn voor Japanse auto's. Maar Den Haag is nu niet langer tegen een overgangsregeling. Inhoud en duur van die periode moeten nog worden vastgesteld. Maar Nederland begint nu volgens rijk en Italië in te zien. Wel vindt Den Haag dat de duur van de over gangsperiode, waarin aan de invoer van Japanse auto's nog beperkin gen mogen worden gesteld tevoren definitief moet vaststaan De Fransen willen de overgangs periode tot zeker 2003 laten duren. Nederland denkt meer aan een jaar of vijf, dus tot 1998. De Europese bereid tot een over gangsregeling. Zij wil echter geen strakke beperking van de invoer, maar wil met de Japanners praten over een vrijwillige export-beper king, gekoppeld aan een vergroting van de invoer van Europese auto's in Japan. Ook is ér nog een verschil van me ning over de vraag op Japanse au to's die in fabrieken in Europa wór den gebouwd, moeten worden be- als Japanse of als Europe- auto's. De Fransen en Italianen willen het eerste, Nederland, Duits land en Engeland (waar enkele gro te Japanse autofabrieken staan) hèt laatste. Frankrijk wilde aanvanke lijk ook de invoer van in Amerika Frankrijk, Italië Spanje, de fffZt producenten van auto'; meest met de Japanse produkten concurreren, hebben de invoer daarvan abjaren aan quofa .ebon- heeft die e den. Zij vinden dabhun auto-indus trieën niet tegen de Japanse auto's kunnen opboksen, en willen die zo beschermen. Dergelijke maatrege len zijn echter in strijd met het prin cipe van de vrije EG-markt, die er na 1992 moet zijn. EG-commissaris Andriessen heeft geen toestemming van de mi met Japan over akkoord te onderhandelen. Het Europese handelsbeleid is immers een taak voor de Europese Commis sie. Gisteren kreeg hij te horen dat hij wel mag gaan praten in Tokyo, maar dat niet namens de twaalf kan doen. •r", zegt maal nog werkt ook". DEN HAAG (GPD) - Onder de pen tot massale steun tijdens de vol- werknemers bij verzekeringsmaat schappijen is beroering ontstaan gende onderhandelingsronden, die 0 op 8, 20 en 29 maart worden gehou- het standpunt van de werkge- den. "Werkgevers die zo'n houding tijdens het cao-overleg. In de durven aan te nemen, verdienen sterke laatste gespreksronde stelden de werkgevers dat "de werknemers in Nederland verwend zijn en de bin nendienst nog maar 29 uur per week werkt" vakorganisatie tegen- zich", aldus Roland Kemper an de Unie BLHP. De bonden hebben onder meer 1 loonsverhoging van 4 procent MADRID (GPD) Nederland was afgebogen naar Polen, Oost-Duits- in 1989 met 3,4 miljard gulden (190 land en Hongarije, miljard peseta's) opnieuw de be- Maar jifist vorige week sloot het langrijkste investeerder in Spanje. Amerikaanse bedrijf Du Pont met Vergeleken met het topjaar 1988 na- de Spaanse regering een accoord men de buitenlandse investeringen over nieuwe investeringen voor een in Spanje opnieuw met 47 procent bedrag van 1 miljard dollar, terwijl toe tot een bedrag van 1,2 biljoen ook General Electrics nieuwe inves- peseta's (21,6 miljard gulden). Ruim teringen heeft toegezegd voor haar de helft hiervan komt uit landen bedrijf in Cartagena. Verder laten binnen de EG. Nederland wordt ge- de cijfers zien, dat Spanje zelfs aan- volgd door Frankrijk en het Vere- trekkelijk is 'voor landen in het nigd Koninkrijk. Oostblok om te investeren. De Ook de cijfers over de eerste twee USSR investeerde in 1989 bijvoor- maanden van 1990 geven aan dat beeld het bescheiden bedrag van Spanje nog altijd wordt beschouwd 100 miljoen peseta's (1,8 miljoen als een van de meest aantrekkelijke gulden), maar ook hier kan gespro- investeringslanden in Europa. Na ken worden van een toename, de recente gebeurtenissen achter Spanje blijkt voor buitenlandse het voormalige IJzeren Gordijn bedrijven met name interessant in vreesden Spaanse politici en econo- de financiële sector, de handel en in men, dat de geldstroom zou worden de chemische industrie. De grootste investeringen werden gedaan in het Economie kort De Japanse autoindustrie is door verregaande automatisering, zoals hier bij Toyota, in staat tot een zo ferme concurrentie dat een aantal EG-landen ter bescherming van de eigen auto-industrie de import van Japanse auto's beperkt. (foto GPD) Ook de bonden zijn verontwaar- gevraagd. De werkgevers vinden 1 hebben hun leden opgeroe- die eis veel te hoog en in strijd met - de centrale afspraken over loonma tiging. Volgens de werkgevers is de periode waarin de verzekerings maatschappijen grote winsten boekten, 'een gepasseerd station'. De werkgevers hebben een aantal voorstellen ingediend, die volgens de bonden neerkomen op een ver slechtering van de cao. Zo willen de werkgevers de zaterdag als normale werkdag beschouwen, en de moge lijkheid hebben om de bedrijfstijd uit te breiden van 's ochtends 7 tot 's avonds 9 uur zonder dat bovenop het gewone uurloon een overwerkt- oeslag hoeft te worden betaald. De vut-leeftijd zou omhoog moeten en de vut-uitkering omlaag. De bon den hebben deze voorstellen als on? bespreekbaar van de hand gewe- Ambtenarenakkoord Het principe-akkoord tussen minis ter Dales (binnenlandse zaken) en drie van de vier ambtenarencehtra- les kan morgen worden omgezet in een definitief cao-akkoord. Giste ren stemden de achterban van de AbvaKabo (de grootste bond bin nen de FNV-amtenarencentrale ACOP) en die van het onafhankelij ke Ambtenarencentrum in met het onderhandelingsresultaat. Van daag stemmen de CNV-ambtenaren en de andere FNV-bonden van overheidspersoneel. Langdurig werklozen De Vervoersbond CNV wil via een banenpool langdurig werklozen in zetten in de Rotterdamse haven. Daarmee wil de bond een bijdrage leveren aan het grote werkloos heidsprobleem en tegelijk voorko men dat de havenwerkgevers we gens de grote drukte mensen zwart of grijs inhuren. De pool moet 300 langdurig werklozen werk bieden met een contract van twee tot drie jaar. Uitzendwerk EG Nederlandse uitzendondernemin gen moeten hun vleugels Uitslaan naar onder meer West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Portugal. Om die kansen zo snel mogelijk te benutten, moet er nog dit jaar een li berale regelgeving komen die voor alle EG-landen hetzelfde is. Dat blijkt uit een önderzoek in opdracht van de Algemene Bond-Uitzendon dernemingen (ABU). Reizen gebundeld Holland International heeft samen met drie grote buitenlandse reisor ganisaties de nieuwe internationale zakenreisonderneming 'Business Travel International' opgericht. Hl heeft samen met Hapag-Lloyd Travel uit Duitsland, IVI Travel uit de Verenigde Staten en het Britse Hogg Robinson een jaaromzet in lijndienst-vliegreizen van meer dan 4 miljard gulden. Euroliners failliet De Noordelijke Ontwikkelings maatschappij, de provincie Gronin gen en het transportbedrijf Lom- mërts uit Delfzijl zijn hard op zoek ADVERTENTIE Laat de fiscus geen belasting worden Bedrijven halen band met China weer stevig aan EINDHOVEN (ANP) - Voor de eerste maal sinds de geweldda dige onderdrukking van de stu dentenopstand vorig jaar zomer wordt weer in China een Neder landse handelsbeurs gehouden. Kielenstijn van de Zuid Neder landse Beurs Organisatie, heeft dit gisteren meegedeeld. Vol gens het ministerie van buiten landse zaken is de beurs is niet in strijd met het gevoerde Chi- na-beleid van de Europese Ge meenschap. Volgens Kielenstijn bestaat er bij het bedrijfsleven in toene- rflende mate belangstelling om vroegere contacten te verstevi gen. Onder de grote deelnemen de bedrijven bevinden zich on der andere Akzo, Fokker, DSM, DMV Campina en Philips. United Dutch is nu echter in goe- ICA Holdings gaan de handen, zegt de directie. United het beursfonds, dat Dutch is de feitelijke eigenaar van ICA door de koop van 31 procent van de aandelen en een beslissende groting 1990, de omstreden Italianen Parètti stem in de Stichting Prioriteit, de Fiorini, opkalefateren. ICA Hol- beschermingsstichting van ICA. 'eerste klas'- United Dutch kocht haar belang ROTTERDAM (ANP) - De eigenaren het beeld zwaar is gehavend is door de gere banden met de Sasea-groep 'Lagere belasting stimulans voor groei economie' DEN HAAG (GPD) - Een verdere belastingverlaging, gekoppeld aan bezuinigingen op de overheidsuit gaven, heeft een positieve invloed op de economische groei, de werk gelegenheid en de koopkracht. Elke gulden extra belasting kost name lijk 70 cent tot anderhalve gulden aan welvaart. Tot dit oordeel komt drs. J. van Sinderen, topambtenaar op Econo mische Zaken, na een studie van de aanbodeconomie. Van Sinderen promoveert donderdag op zijn stu die aan de Erasmus universiteit bij professor F. Rutten, vertrekkend secretaris-generaal op Economi sche Zaken. Binnen het kabinet komt binnenkort de vraag over las tenverhoging aan de orde bij een be spreking van het verloop van de be ding moet beursfonds worden dat zich vooral concentreert op onroerend goed. Dit verklaarde'J. Madsen van Uni ted Dutch Holdings gisteren na een aandeelhoudersvergadering waarin hij tot directeur werd benoemd. Hankes-Drielsma die lange tijd Van Sinderen bekeek twee va anten. Een verlaging van loon- inkomstenbelasting gekoppeld i Winst Bührmann Tetterode stijgt met 33 procent AMSTERDAM (ANP) - Het pa pier- en verpakkingsconcern Bühr- mann-Tetterodep, dat een grote ves tiging heeft in Alphen aan den Rijn, de Britse familie Bloom- bezuinigingen bij de overheiden heeft vorig jaar 33 procent opgetreden als vertegenwoordiger haa[ scheepvaartdivisie valt. Behal van Sasea trad bij ICA nu af als di recteur. Voormalig eigenaar Sasea- heeft het imago van ICA een be hoorlijke knauw gegeven. De Itali aanse beleggers Paretti en Fiorini van Sasea hebben in de financiële soortgelijke operatie bij de instbelasting. Bij de verlaging van loon- en in- In Nederland bezit ICA de scheep- kostenbelasting neemt de werkge- vaartmaatschappij van Nievelt legenheid toe ten gevolge van een Goudriaan in Rotterdam, die onder extra economische groei. Produkti- Wembley en de Spaanse vangsten pij Bobel die vorig jaar door het beursbestuur uit de notering werd gehaald, ook zijn enkele jaren gele den hun namen genoemd in het schandaal rond de Vaticaanse bank, dat uiteindelijk de bankier Calvi tot zelfmoord bracht. 200 miljoen gulden i cierd met een lening vai joen van Crédit Lyonnais winst behaald dan het jaar daar voor. Bij de nettowinst van 219 mil joen gulden is de bijzondere bate van 24,7 miljoen gulden niet meege rekend. De netto-omzet is met 12,7 pro- viteit en lonen gaan omhoog. Met cent gegroeid tot 5,1 miljard gulden. ombuigingen bij de overheidsuitga ven daalt het financieringstekort van het rijk op den duur met 0,7 pro cent (drie miljard gulden). Op den duur zullen ook de belastingont- de overheid dalen, minder dan de belastingverla ging heeft gekost. Wordt de winstbelasting Als daarbij de aankoop van bedrij ven wordt meegerekend steeg de omzet zelfs 13,6 procent. Per aan deel bedroeg de nettowinst 6,93 gul den oftewel een toeneming van 13,4 procent. De directie stelt dan ook voor het dividend te verhogen 2,45 gulden tot 2,75 gulden. De bijzondere bate van 24,7 mil- tie met United Dutch is ICA eig naar geworden van 11.000 flats Parijs door de verwerving van A_ bertine in Amsterdam. De koopsom toenemen. Het positieve gevolg cemonderdelen te laagd, dan zal de produktie in het joen is ontstaan door de inkomsten bedrijfsleven met 0,5 tot 3 procent uit de verkoop de werkgelegenheid is echter gering. Het financieringstekort van het rijk daalt. met de onkosten van de overgang naar een milieuvriendelijker pro- duktiewijze van verpakkingen. Privé of zakelijk - elke belangrijke beslissing heeft fiscale gevolgen. Dat merkt u later, soms pas veel later. Daarom is tax planning belangrijk. Dat vraagt om vooruit denken. Daar zijn deskundigheid en grote zorgvuldigheid bij nodig. Van een professionele gids: de Federatie belastingconsulent. 0 vindt uw Federatie-belasting- Cao-coördinator Draijer (FNV): 'poencontracten' zeer betaalbaar Hap v^ao-coortunaio AMSTERDAM - Het atv-offensief Maar lislukt? Geen sprake van, zegt Ja- de cob Draijer, cao-coördinator van de atv-offensief FNV, heel beslist. "Pas als in 1993 nog maar de helft uur werkt, kun je spreken mislukking. We zijn nog mi met het eerste jaar van ons renarbeidsvoorwaardenbeleid". Ën hij kan al naar het succes uur in de bouw verwijzen. enkele grote, trendsetten- zijn afgesloten, lijkt van het het scheppen ïaar weinig te 35 zijn terecht gekomen. In de metaal, van een de metaalnijverheid, in het weg- en ar bezig streekvervoer zijn behoorlijke meerja- loonsverhogingen uitgedeeld, 1 harde bij: dienst van de Eemshaven naar het Verenigd Koninkrijk. Vorige week werd Euroliners, de veerdienst die tot voor kort de verbjnding Eems- haven-Immingham onderhield, door de rechtbank failliet ver klaard. I Smits en Schutte Accountants en Belasting adviesbureau Mariënpoelstraat 69a 2334 CX Leiden Telefoon 071 - 16 49 41 IStaal Accountants AA Belastingadviseurs FB Flevoweg 13' 2318 BZ Leiden Telefoon 071-213021 Fax 071-21 28 66 Accountantskantoor Stolp Schelpenkade 40 2313 ZW Leiden Telefoon 071- 12 2741 Zuideinde 16b 2371 BV Roelofareridsveen Telefoon 01713- 152 00 Accountants- en Belasting adviesbureau Strijk Lange Voort 13d 2343 CA Oegstgeest Telefoon 071 - 1706 24 Fax 071- 17 35 17 Hoofdstraat 253 2171 BD Sassenheim Telefoon 02522- 19105 Fax 071- 173517 ■Accountantskantoor J. van W Oegstgeesterweg 199 2231 AT Rijnsburg Telefoon 01718-2 2100 Fax 01718-2 94 94 door Harry van Dam arbeidstijdverkorting de 36 afspraken werk en over scholing is nauwelijks sprake. Bij Heineken en Hoogovens hebben de bonden met veel moeite de toezegging binnengesleept dat bij aanstaande reorganisaties geen Atv staat voor het streven van de scheppen, grootste vakcentrale alle werkne mers in Nederland uiterlijk in 1993 een werkweek van gemiddeld 35 te bezorgen. Onder de 230.000 bouwvakkers, wege bedrijfsorganisatorische rede- Die overwinning kan als voorbeeld 1 omdat de arbeidsmarkt de scholing er nog niet op zijn toe gesneden, is dat doel niet in één keer te verwezenlijken. De arbeids tijdverkorting moet daarom in stap pen worden gerealiseerd. Vorig jaar lanceerde Johan Steke lenburg, de voorzitter van de FNV, daartoe zijn 'atv-offensief, nodig om de arbeidsomstandigheden te verbeteren en om nieuwe arbeids plaatsen te creëren. Hij kondigde aan dat bij de cao-onderhandelin gen van dit jaar het verkorten van de werkweek een belangrijk punt van onderhandeling zou worden. Maar omdat het de ondernemin gen in ons land in het algemeen weer goed gaat en de werknemers wel weer eens wat meer 'poen' wil- den zien, moest er tevens een einde komen aan de jarenlange loonmati ging. Het fifty-fifty-model deed dan ook zijn intrede. De helft van de be schikbare loonruimte (inflatie plus de stijging van de produktiviteit in de bedrijven) zou moeten worden keer geregeld dienen voor andere bedrijfstakken. Zo moeten nog cao's worden afge sloten in onder meer de dienstverle ning (de banken) en de hele voe dingssector. Niet ontevreden Hoewel de bonden op het gebied van atv, werkgelegenheid en scho^ ling niet erg goed hebben gescoord, is Jacob Draijer niet ontevreden over de ontwikkelingen tot nu toe. ;'A.ch, ik snap dat wel", zegt hy. "Als Jacob DraijerfHet liefst zouden we natuurlijk die 35 je in het eerste jaar van zo'n meerja- fen". renbeleid een niet al te grote stap zet, krijg je vragen, twijfels. Maar besteed aan reële loonstijging, de andere vijftig procent was bestemd om er meer werkgelegenheid en scholing van te financieren. goed werkgelegenheidsbeleid jaar spreiden, kunnen vergt nu eenmaal een langere visie de helft van het jaar vier dagen wer- dan wat in een contract voor één of ken. Met een beetje goede wil kun- twee jaar kan worden vastgelegd, nen de werkgevers dat organisato- Bovendien hebben we vanaf het be- risch best opvangen". gin 'gezegd, dat het tempo van het Dat veel vakbondsleden in dit den dan het totaal van de inflatie verkorten van de werkweek per be- eerste jaar van het FNV-meeijaren- de stijging van de produktiviteit. dnjfstak moet worden bepaald". beleid het accent op loonsverhogin- "Maar bij de tot nu toe afgesloten aldus de gen leggen, begrijpt Draijer best. cao's is dat zeker niet het geval", uur in één "De mensen hebben jarenlang te merkt hij op. "Die zijn zeer verant- het moet horen gekregen dat ze hun loonei- woord, zodat de internationale al vaak drijfsleven werknemers profiteren", Draijer herhaalt wel de waarschu wing, dat de kosten niet hoger eenmaal stapje voor stapje. Uit eindelijk zal dat wel resulteren een vierdaagse werkweek. Als me: sen hun roostervriie dagen over het het gaat moesten matigen, zodat de ren- currentiepositie dementen van de bedrijven zich niet in gevaar komt". Draijer noemt den van het betaalbaar houden van de koppeling tussen lonen en uitkerin gen. Hij heeft er behoefte aan de om vang van de salarisverhogingen wat te relativeren. "Kijk, je kunt wel spreken over poencontracten en over het jaar van het afrekenen, maar zo hoog zijn die salarisverho gingen nu ook weer niet. Een loons verhoging van bijvoorbeeld 3 pro cent lijkt heel wat, maar als je uit gaat van een inflatie van 2 procent, dan blijft er reëel aan extra loon niet meer dan een procent over". Boos gemaakt De winst voor de vakbeweging zit dit jaar niet in een feitelijk beschei den loonsverhoging, weinig con creet uitzicht op een kortere werk week en nauwelijks harde afspra ken op het gebied van scholing en creëren van werk. Draijer: "In een belangrijke cao als de metaal is nu voor het eerst een 'infrastructuur' voor de werkgelegenheid ontwik keld, zodat op den duur vraag en aanbod op de arbeidsmarkt op el kaar kunnen worden afgestemd. Zo komt er een projectbureau van vier mensen, waar de werkgevers hun vacatures moeten melden. De voor stellen van de Industriebond zijn door de werkgevers vrijwel geheel overgenomen". uur in één keer rege- Toch vindt Draijer dat de bonden (toto gpd) in het algemeen maar weinig mede werking van de werkgevers hebben ondervonden. "De afspraken die we daarvan willen de hebben kunnen maken, zijn meer ondanks dan dank zij de werkge vers tot stand gekomen", zegt hij. De FNV heeft zich niet voor niets zo boos gemaakt op het VNO en de NCW. Die ondertekenden in de cember wel met de vakcentrales en de overheid het Gemeenschappe lijk Beleidskader, waardoor atv bij de cao-onderhandelingen een seri euze rol kon gaan spelen, maar ze bedrijven probeerden in het geheim hun le- i te weerhouden akkoord konden herstellen", zegt hij. "Maar de gésloten overeenkomsten trou- te gaan met verdere arbeidstijdver- goed in het be- ook verantwoord in het licht korting.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7