Kleinere bedrijven negeren afvalwet mmimm Wat verenigt Polen en Nederland bij herenigd Duitsland? m Olie en chemisch afval illegaal afgevoerd Tolheffing: 65 per auto Kritische ANWB-leden eisen evenwichtiger milieubeleid Ritzen noemt tekorten 'geen reden tot paniek' Tuchtschool voor hoofddader steekpartij in voetbalkantine Afvalovens blijven wellicht open Treinkaartje korte afstand extra omhoog DINSDAG 6 MAART 1990 ROTTERDAM (ANP) - Meer dan de helft (60 procent) van de kleinere hinderwetplichtige bedrijven in de Rijnmond houden zich niet aan de regels van de Wet Chemische afvalstof fen. Het gaat dan vooral om bedrijven waar kleine hoeveelheden chemisch afval en afge werkte olie vrijkomen. Bedrijven waar grotere hoeveelheden van dat giftig materiaal vrij komen, voeren die voor het grootste deel legaal af. Dat is gebleken bij bezoeken die de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) en 6 gemeenten in dit gebied hebben gebracht om te controleren op de Wet Chemische afvalstoffen en de opslag van afval in het kader van de Hinderwet. Er wordt bij, .dit onderzoek gedurende een aantal jaren tussen 1988 en 1991 gecontroleerd of bedrijven dit afval opslaan, afvoeren of lozen. DEN HAAG (ANP) - De appa ratuur die een automobilist moet aanschaffen om aan het re kening-rijden te kunnen deelne men gaat zo'n 65 gulden kosten. De 'transponder' (het apparaatje dat achter de autoruit moet wor den geplakt) kost ongeveer 60 gulden. Voor het oplaadbare passagepasje, dat in de transp onder moet worden gestopt, moet een bedrag van zo'n vijf gulden worden neergeteld, Dat staat in de toelichting bij een enquête die het ministerie van verkeer en waterstaat onder meer dan 1.000 automobilisten heeft gehouden over het reke ning-rijden. Verkeersminister Maij-Weggen wil het systeem halverwege de jaren '90 invoe ren in de randstad. Bij 1.300 van de in totaal 1.617 be zochte bedrijven komen grotere hoeveelheden vrij, ongeveer 1.700 ton chemische afvalstoffen en 1.400 ton afgewerkte olie per jaar. Dat is per bedrijf gemiddeld 2.400 kilo per. jaar. Daarvan wordt driekwart le gaal afgevoerd. Twintig procent wordt ilegaal af gevoerd oftewel via het riool ge loosd, vermengd met ander afval of afgegeven aan bedrijven die niet de vereiste vergunningen hebben. Vijf procent ligt nog in opslag bij die be drijven. Van de afgewerkte olie wordt 5 procent afgevoerd naar be drijven zonder vergunning of bij voorbeeld verstookt in de eigen ver warmingsinstallatie. Overigens wordt de 70.000 ton be- drijfsafvalstoffen die in totaal bij al le bezochte bedrijven vrijkomt, voornamelijk legaal afgevoerd. De meldingsplicht werd echter niet overal nageleefd. De DCMR concludeert dat vooral de kleinere bedrijven niet allemaal bekend zijn met de depots voor klein chemisch afval. De DCMR en de gemeentecontro leurs gaan in de loop van dit jaar en volgènd jaar nog eens langs bij de bedrijven, vooral bij de 755 bedrij ven waar overtredingen zijn gecon stateerd. NIJMEGEN (GPD) - Ongeveer 130 kritische ANWB-leden hebben er voor gezorgd dat de bond voor het eerst in haar 107-jarig bestaan te ma ken krijgt met een democratisch fe nomeen: een buitengewone leden vergadering. Milieubewuste leden uit Nijmegen en omgeving hebben die vergadering bijeengeroepen om het milieubeleid van de ANWB aan de kaak te stellen. De criticasters brengen Paul Peters van de initia tiefgroep 'Wijs op Weg' in stelling,, de bond laat haar directeur N,ouwen in de startblokken plaatsnemen. Initiatiefnemer is Puk van Mee geren uit Nijmegen. Met andere ANWB-leden ergert hij zich al ge ruime tijd aan de wijze waarop de ANWB milieu-stabdpunten ver woordt. "Daarbij gaat het telkens om de belangen van de automobi list, terwijl de ANWB zegt ook op te komen voor recreatie en toerisme en dus ook zorg draagt voor het landschap, de bossen. Ik vind dat de ANWB tekort schiet als het erom gaat de belangen van de auto tegen- over het milieu af te wegen. Zij heeft te weinig oog voor milieube wust autorijden". Volgens Van Meegeren zegt de ANWB wel het Nationaal Milieube- leids Plan (NMP) te onderschrijven, maar uit zich dat geenszins in de praktijk. "De bond heeft een milieu vriendelijke fagade, maar als het er op aan komt wil de ANWB de auto mobilist altijd buiten schot houden. Van meer wezenlijke dingen die moeten gebeuren blijft zij af, als het leven van de dagelijkse automobi list in gevaar komt. Ze moet zich meer inzetten voor milieubewust vervoer, de ANWB moet een brede re verantwoordelijkheid dragen". Voor Van Meegeren, zoals vele duizenden lid van de ANWB vanwe ge de Wegenwacht, was de directe aanleiding voor zijn initiatief de Ve- luwe-actie van zijn vereniging. Een actie voor de das waarbij een auto kon worden gewonnen. "Juist de das die door auto's wordt dood gere den. Een stuitende actie vond ik dat". Dat zette hem aan het denken. "De ANWB heeft bijna drie miljoen leden en de ANWB denkt voortdu rend dat zij namens die drie miljoen spreekt. Dat ging mij steeds meer ergeren. Ik wil duidelijk maken dat de ANWB van dat automatisme af moet, er zijn heel veel leden die an ders over het milieu denken, ook al rijden zij in een auto, dan de ANWB steeds doet geloven. Er zijn bijvoor- DEN HAAG (ANP) - Minister Rit zen (onderwijs) wil nog geen oor deel geven over het rapport van de" taakgroep die de begroting van zijn ministerie heeft doorgelicht. Ritzen zei dit gistermiddag in Den Haag. De taakgroep, die schat dat de on derwijsuitgaven in 1994 minstens een miljard gulden hoger zullen uit vallen dan nu wordt geraamd, heeft "uitstekend werk" verricht, vindt de minister. Maar een reactie van AMSTERDAM (GPD) - Zes maan den tuchtschool, twee jaar gevange nis en in een geval opname in éen inrichting eiste de officier van justi tie gisteren in Amsterdam tegen vijf jongens die verantwoordelijk zou den zijn voor de dood van de 28-jari- ge Joop Korzelius. Korzelius werd vorig jaar november dood gestoken tijdens een verjaardagsfeest in een Amsterdamse voetbalkantine. Vier andere bezoekers van het feest liepen steekwonden op. Wie de in totaal elf messteken hebben toegediend zal echter in de meeste gevallen niet wettig en overtuigend te bewijzen zijn, zo merkte de offi cier op. Met nog zeven anderen was de groèp naar het feest gekomen, ge wapend met messen, schgren en een ploertendoder. In de vechtpar tij die ontstond stierf Joop Korzeli us ten gevolge van zes messteken, i twee dodelijke in hart en lever. Joops broer Willem raakte zwaar gewond en drie anderen min der ernstig. De slachtoffers vielen allen aan de zijde van de voetbal lers. De steek met een schaar in de borst van Korzelius is volgens de of ficier de enige dodelijke verwon ding die kan worden bewezen. Te gen de 17-jarige jongen die daarvoor verantwoordelijk was, werd opna me in een gesloten inrichting geëist, te vergelijken met tbs voor volwas- De officier eiste twee jaar celstraf 'tegen twee meerderjarige daders, die beiden hebben toegegeven meermalen te hebben gestoken. Te gen de veronderstelde 'aanstichter' van de vechtpartij, een 14-jarige jon gen die met een ploertendoder sloeg, eiste dé officier "het maxi maal mogelijke gezien hun leeftijd" van zes maanden tuchtschool. Uitspraak op 19 maart. het kabinet komt pas bij de Voor jaarsnota en, indien nodig, bij de iri- diening van de rijksbegroting op, Prinsjesdag. Volgens de bewindsman is er "geen reden tot paniek" nu blijkt dat hij net als zijn voorganger Deet- man met grote financiële tegenval lers zal worden geconfronteerd. Waar het om gaat is-dat de onder wijsbegroting eindelijk beheers baar wordt gemaakt, aldus de be windsman. Om daarvoor te zorgen heeft Rit zen "twee lijnen" uitgezet. Op het ministerie van onderwijs functio neert sinds enkele weken een „ana lyse-eenheid" die de" ramingen van het departement moet verbeteren. Daarnaast studeren zijn ambtena ren op de aanpassing van de bekos- tigingregêls van het departement. Belangrijk is ook de "inzet" van het derde kabinet-Lubbers om het onderwijs na jaren van bezuinigin gen in de komende periode beter te bedelen, aldus de minister. Ritzen zei er op te vertrouwen dat zijn col lega's in het kabinet korte-termijn tegenvallers zullen willen compen seren, als hij er in slaagt om het pro bleem op iets langere termijn de baas te worden. Aan de half miljard gulden die in het regeerakkoord zijn uitgetrok ken voor nieuw beleid, zal volgens dé minister dan ook niet worden ge tornd. Ritzen ontweek de vraag of hij daar bij zijn aanstelling als mi nister met premier Lubbers en mi nister van financiën Kok afspraken over heeft gemaakt. Kort voor hij begon als minister uitte Ritzen gro te kritiek op de kwaliteit van de on derwijsbegroting. ANJUM In vogelasielcentrum De Fügelspits in het Friese plaatsje Anjum heerst topdrukte. Vandfde wadden eilanden Terschelling. Vlieland en Ameland worden zoveel met olie besmeurde vogels aangevoerd dat het vorig jaar geopende gebouw te klein is en extra opvangruimte is gezocht. Vermoed wordt dat de vogels in olie terecht zijn gekomen, die vorige week tijdens de storm illegaal is geloosd door een schip. Veel van de zeekoeten en alken kunnen worden gered als de wind. uit de zuidwesthoek blijft waaien. In dat geval 'dobberen' ze naar Anjum toe waar een paar dagen 'rust' vaak hun redding betekent. De verwachting is echter dat de wind weer naar het noordwesten draait. (foto and Noord-Holland onderzoekt aanpassingen HAARLEM (ANP) - Noord-Holland onderzoekt of het afvalprobleem kan worden opgelost door aanpas singen aan te brengen aan de vuil verbrandingen in Alkmaar en Zaan dam. Dat heeft een woordvoerder van de provincie Noord-Holland gisteren desgevraagd meegedeeld. Na .een korte sluiting van de ver brandingen om de aanpassingen aan te brengen zouden ze. dan toch weer worden geopend. Het onder zoek naar de aanpassingen moet binnen een maand worden afge rond. Minister Alders (milieubeheer) besloot vorige week dat de vuilver branding in Alkmaar, die te veel chloorhoudend zoutzuur uitstoot, binnen twee maanden moet worden gesloten. De beheerders van de in stallatie in Zaandam, die te veel dioxine uitstoot, overwegen even eens sluiting op korte termijn. De provincie, die vergunningen verleent voor vuilverbrandingen, stuit echter op problemen omdat de ruim 200.000 ton huisvuil die jaar lijks in Alkmaar en Zaandam wordt verbrand, dan elders moet worden verwerkt. Tijdelijke stort in andere provincies zou uitkomst bieden, maar Drenthe en Zeeland voelen daar weinig voor. Noord-Holland is bovendien bang dat stort elders een dure oplossing is. Er is al becijferd dat die oplossing elk huishouden in Noord-Holland jaarlijks honderd gulden extra gaat kosten. Een van de opties die de provin- cie daarom overweegt, is aanpassen en vervolgens toch openhouden van de twee vuilverbrandingen. Het gaat dan ook om een tijdelijke op lossing, omdat beide installaties in 1995 vervangen worden door een nieuw te bouwen installatie bij Alk maar. De kosten van aanpassing lig gen mogelijk even hoog of lager dan de kosten die zijn verbonden aan tij delijke stort in andere provincies. Een woordvoerster van het minis terie van milieubeheer stelt dat hét zoeken van de meest geschikte op lossing in eerste instantie een zaak van de provincies is. Alders heeft op zich geen bezwaren tegen aanpas singen, maar zal wel laten controle ren of geen normen worden over schreden. beeld wel degelijk automobilisten die bereid zijn om voor het milieu meer te,betalen". De Nijmegenaar vond 129 ANWB-leden bereid een handteke ning te zetten onder het verzoek tot een speciale ledenvergadering. Die komt er aanstaande donderdag in Ede. De ANWB, die zegt het intia- tief "zeer serieus" te nemen, stuurt directeur P. Nouwen en diens plaatsvervanger ir J. Barkhof. "Wij vinden het een hele belang rijke vergadering en daar gaat de di rectie naar toe", aldus woordvoeder Kroon, die de kritiek overigens wegwuift. "Wat wij naar buiten brengen is natuurlijk niet het per soonlijke standpunt van onze 2,8 miljoen leden. Dan zou je ze alle maal langs moeten gaan. Maar der gelijke zaken worden wel met de le den, verenigd in een bondsraad, be sproken. Wij roepen niet zomaar wat. En ik zeg u dat 99 van de 100 bondsraadsleden het eens zijn met ons milieu-standpunt". UTRECHT (GPD) - Reizen met de trein op de korte afstand wordt in verhouding duurder dan op de lan ge afstand. Gemiddeld verhogen de Nederlandse Spoorwegen de tarie ven per 1 april met twee procent. Doordat de NS de kilometertabel tegelijk vereenvoudigt, gaan de prijzen van (sommige) korte trein- reisjes echter meer en (sommige) lange reizen minder dan twee pro cent omhoog. In enkele gevallen gaat de prijs zelfs omlaag. Nu zijn ritjes van bij voorbeeld één tot en met twaalf kilometer nog ingedeeld in drie tarieven: één tot en met zes, zeven tot en met acht en negen tot en met twaalf kilometer. Straks valt de prijs van die ritjes maar in twee tarieven: één tot en met acht en negen tot en met twaalf kilometer. Een rit van zeven kilo meter valt straks dus in éen hogere tariefsgroep. Ook boven de twaalf kilometer is het aantal tariefsgroe- pen vereenvoudigd. Een enkele reis tweede klasse Leiden-Den Haag (15 kilometer) gaat straks omhoog van 3,50 naar 3,75. Dat is een prijsstijging van zeven procent. Voor Leiden- Utrecht (50 km.) moet de reiziger straks 11,50 neertellen, twee kwartjes of ruim vier procent meer dan nu. Een enkele reis naar Haar lem (29 km.) gaat maar liefst van ƒ6,50 naar ƒ7,25, een prijsstijging van 13 procent. Daar staat tegen over dat een rit naar Amsterdam (40 km.) een tientje blijft kósten. Bij NS bestaat ook het plan om de tarieven van kaartjes die in de trein worden verkocht, drastisch te ver hogen. De maatregel past in het be leid om het treinpersoneel te ontlas ten. Nu worden conducteurs vaak geconfronteerd met agressieve rei zigers die geen kaartje hebben ge kocht. "Indien je minder in de trein verkoopt, zal naar verwachting ook de agressie en het zwartrijden min der worden", aldus een NS-woord- voerder. Als alternatief wordt nu onderhandeld met de PTT over de verkoop van kaartjes via postkanto ren. Op een aantal stations zouden kaartjesautomaten moeten komen. De Consumentenbond is niet blij met die ideeën. "Als het treinkaartje in de trein duurder wordt, is 't een slechte zaak voor de reizigers. Voor al voor degenen die op afgelegen plaatsen wonen", aldus een woord voerder. Dioxine Zuivelfabrikant Comelco uit Leus den is gestopt met de import van Belgische melk na berichten over hoge concentraties van de giftige stof dioxine daarin. Comelco im porteert jaarlijks zo'n 80 miljoen li ter melk uit België voor levering aan supermarkten. Daarnaast pro duceert het bedrijf 50 miljoen liter Nederlandse melk. De Vlaamse mi nister Kelchtermans (milieu) heeft gezegd dat de concentratie dioxine in Belgische melk ver beneden Ne derlandse normen ligt. Borstkanker Een groots opgezet bevolkingson derzoek naar borstkanker kan jaar lijks 600 vrouwen het leven redden. Iedere vrouw moet daartoe vanaf haar vijftigste jaar eens in de twee jaar worden onderzocht. Dat staat in een studie van het ministerie van WVC en de Ziekenfondsraad. In april wordt in de Tweede Kamer ge sproken over de studie. Op dit mo ment overlijden jaarlijks 5000 vrou wen aan borstkanker. Storm Het kleinste waddeneiland Rottu- meroog heeft enorm te lijden gehad van de twee stormen in de afgelo pen tijd. Wanneer zich de komende tijd meer van dergelijke stormen voordoen, dreigt het eiland een zandbank te worden. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van landschapsbeheer gisteren ge zegd op Radio Noord. Aan de oost kant van het eiland zijn honderden meters duin verdwenen. Dierentuin Voormalig dierenarts Lateur van dierentuin Blijdorp in Rotterdam heeft gisteren het plan gepresen teerd voor een nieuwe dierentuin aan de noordkant van de stad. Park- land Zoo zou beter voor de dieren èn voor het milieu in het algemeen zijn. Lateur hoopt dat de provincie en gemeente bijdragen in zijn initia tief. Blijdorp is niet bang voor con currentie. Een woordvoerder meent dat het Lateur niet zal lukken geld voor Parkland Zoo bij elkaar te krij gen. DEN HAAG - De snelheid van de revolutiónaire ontwikkelingen in Oost-Europa dient als excuus voor van alles en nog wat. Bij voorbeeld voor het feit dat de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken zich al een tijdlang niet meer aan de an dere kant van het voormalige IJze ren Gordijn heeft laten zien. door Bart Jochems Vorig jaar zocht Van den Broek de oorzaak van die opvallende afwe zigheid vooral in zijn eigen demis sionaire status. De bewindsman meent dat het niet past ip zo'n perio de veelvuldig naar het buitenland te reizen. Nu Van den Broek zijn 'ou de' positie in het nieuwe kabinet heeft behouden, achtte hiji de tijd rijp voor een 'inhaalrace' waar het de contacten met Oost-Europa be trof. Maar de minister blijkt buiten de waard te hebben gerekend. Op het moment dat hij in staat is zijn agen da vol te pennen met bezoeken aan en visites van Oosteuropese colle ga's, hebben 'de snelle ontwikkelin gen' hem al weer ingehaald. In de meeste Oosteuropese landen wor den de komende maanden immers verkiezingen gehouden, wat vaak aanleiding zal zijn voor de vorming van een nieuwe regeringsploeg met een nieuwe minister van buiten landse zaken. En dat weerhoudt Van den Broek er weer van met gezwinde spoed naar het oosten te reizen. Immers, de ambtgenoot die hij vandaag ont moet, zal niet dezelfde zijn als dege ne die over een klein aantal weken het departement buitenlandse za ken bestiert. Van den Broek wenst derhalve nog even geduld te oefe- Uitzondering Polen vormt een uitzondering. Ten eerste omdat algemene verkiezin gen daar nog niet op de kalender staan. Daarnaast omdat Van den Broek nadrukkelijk is uitgenodigd voor het driedaagse bezoek (van vandaag tot en met donderdag) aan Warschau. Minister Van den Broek. Van den Broeks visite kan poli tiek interessant worden. De oorzaak ligt opnieuw in de snelle ont wikkelingen in Oost-Europa. De snel naderende Duits-Duitse vere niging werpt schaduwen vooruit. Voor de Polen is de inzet van dat spel het behoud van de soevereini teit van het eigen grondgebied. Om binnenlands-politieke rede nen wenst bondskanselier Kohl de Poolse westgrens (langs de Oder en de Neisse) niet voluit te erkennen. De internationale gemeenschap inclusief Nederland lijkt zo lang zamerhand genoeg te hebbem van Kohl's opstelling: de bondskanse lier dient de Poolse westgrens pu bliekelijk te erkennen, zonder voor waarden te stéllen. De tekst 'Zur Zeit unter Polnische Verwaltung' voor gebieden ten oosten van de Oder-Neisseilijn dient definitief van de landkaarten van Duitse makelij te verdwijnen. Om zijn gastheren - met name col- léga Skubiszweski en premier Ma- zowiecki - te behagen, zal Van den Broek de komende dagen waar schijnlijk herhalen de Polen te steu nen in de eis betrokken te worden bij de besprekingen over de vereni ging van beide Duitslanden. Twee vier Duitslanden de 'Einigkeit' willen bereiken. De formule 'T^ee plus Vier' (de twee Duitslanden en de vier geallieerden uit de Tweede We reldoorlog) bevalt Nederland maar matig. Toen de 'Twee plus Vier' be kend maakten onderling te gaan praten over de Duitse vereniging, sprong Van den Broek bijna uit zijn vel. De vorming van de 'Twee plus Vier' werd beklonken tijdens een bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken van NAVO en War schaupact, afgelopen maand in het Canadese Ottawa. Het was Van den Broek al opgevallen dat de minis ters van de Bondsrepubliek, de DDR, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Sovjet- Unie zo nu en dan 'en groupe' afwe zig waren. Toen had de bewinds man al eens gevraagd wat dat alle maal te betekenen had. "Anders had ik het de volgende dag in de krant moeten lëzén", verklaarde hij achteraf. Het antwoord schokte de minis ter. Niet zozeer het feit dat de zes landen elkaar vonden, maar wel de aankondiging in een schriftelijke verklaring dat ook over veiligheids aspecten gesproken zou worden. Dat ging Van den Broek te ver. De 'Twee plus Vier' die even de Eu ropese veiligheidsstructuur in een nieuwe vorm goten, zonder inbreng van de NAVO? Dat nooit. Op zijn aanwijzing zagen ook de NAVO-collega's de mogelijke geva ren. Besloten werd tijdens de afslui tende persconferentie te verklaren dat de 'Twee plus Vier' geen zeggen schap hadden over veiligheidsbe langen van de NAVO-lidstaten. Van den Broek concludeerde achteraf zelfs dat de gesprekken van de zes over veiligheid in Europa alleen nog maar betrekking kunnen hebben op de grens met Polen. Argwaan De Polen bekijken het 'onderonsje' van de 'Twee plus Vier' dat volgen de week plaatsheeft met nog grote re argusogen. Niet alleen vanwege de voortdurende weigering van Ko hl om de Poolse westgrens te erken nen, vooral omdat de Polen huive- .rig zijn voor één groot Duitsland. Zo'n economische grootmacht heeft voordelige, maar ook nadelige effecten voor de buurlanden. Daar komt het militaire aspect nog bij. Wordt het NAVO-gebied na de Duitse vereniging uitgebreid met 'DDR-grond'? Wordt het grote Duitsland neutraal? Of blijft een verenigd Duitsland lid van de NAVO, met een gedemilitariseerd 'DDR-gebied'? Het zijn zeer belangrijke vragen voor de Poolse regering en samenle ving. De Polen moeten stelling ne men in de discussie over Duitsland, maar ook vooruitblikken op de toe komst van de militaire blokken NAVO en Warschaupact. Op de langere termijn staat de Poolse regering een 'transformatie' van het Warschaupact voor: van mi litair naar politiek bondgenoot schap. Voor de kortere termijn draait het om de aanwezigheid van Sovjet-troepen. De belangrijkste discussie in de Poolse polemieken draait om de aanwezigheid van de Russen. Moeten ze vertrekken of niet? De opstelling van Kohl doet sommige Polen het ergste vrezen en de Sovjets moeten daarom nog maar even blijven. Wat de Duitse vereniging betreft kunnen zowel Polen als Nederlan ders in de categorie 'argwanende toeschouwers' worden geplaatst. Maar de reden voor die argwaan is heel verschillend. Nederland wil Duitsland binnenboord (vooral bin nen de NAVO) houden, terwijl de Polen er juist veel aan gelegen is de Duitsers buiten de deur te houden. Of Polen en Nederland een gemeen schappelijk standpunt kunnen in nemen dat meer inhoudt dan steun verklaringen over en weer, staat te bezien. Het is een vraag waarop Van den Broek de komende dagen een antwoord hoopt te vinden. Pullover van 100% lamswol. Keuze uit ronde hals en V-hals. In de kleuren off-white, khaki, grijs, geel, lavendel, lila, groen, olijf, brique, i navy, bordeaux en blauw melange. Nu voor de verbijs- terende prijs van Zuiver Scheerwol ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. ■■■BB de Bijenkorf l£)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3