De val van 'koning' Scargill Roestige spijkers als remedie tegen diarree 'Dreigend vacuüm als kerken vullen' NABIJ ■■REPORTAGE Gereformeerden huiverig voor dienst der genezing Britse staldngsleider loste met geld Gaddafi zijn hypotheek af DINSDAG 6 MAART 199! GEESTELIJK LEVEN Chikane op wereldconferentie Seoul: SEOUL (GPD) Alleen een radicale verandering van levens- 1 stijl kan een eind maken aan de duivelse cirkel van vernieti- ging van mens en wereld. De mensheid moet haar falen erken nen, berouw tonen voor de wijze waarop zij God zelf probeerde te zijn en een ommekeer maken. Die oproep deed ds. Frank Chika ne, secretaris van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken in Se oul, waar de Wereldraad van Ker ken een wereldconferentie houdt over het conciliair proces van ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Frank Chikane is de belangrijk ste spreker op de conferentie, die tot en met volgende week maan dag in Zuid-Korea plaatsvindt. De bijeenkomst wordt be schouwd als het hoogtepunt in het conciliair proces waartoe de Wereldraad de christenheid in 1983 opriep. Chikane prees in zijn inleiding Gorbatsjov die met zijn 'nieuwe denken' de wereld weer hoop voor de toekomst heeft gegeven. De veranderingen betekenen voor de mensheid een kans om rechtvaardige vrede en een beter leefmilieu te scheppen. Als die kans niet wordt gegrepen, kan het ook uitlopen op een periode van oordeel en vernietiging. Chikane riep de kerken op het 'ideologi sche vacuüm' dat de perestroika EN VER veroorzaakt, te vullen: "Het oude moet gaan, het nieuwe moet een kans krijgen". Niet alleen het communisme, maar ook het kapitalisme heeft gefaald, zo zei hij. De kerken zul len niet in staat zijn nieuwe mo dellen aan te dragen voor een rechtvaardige economische orde en een democratische samenle ving. Maar ze kunnen wel het pro ces in gang zetten dat daarvoor nodig is. Secretaris-generaal dr. Emilio Castro van de Wereldraad zei in een commentaar op Chikane's re de dat de wereldraad samen met de Conferentie van Europese ker ken een reeks consultaties wil houden met kerkmensen uit de voormalige socialistische landen irt het Oostblok en landen in de Derde Wereld. Kinderarts op kruistocht tegen dubieuze 'geneeswijzen* in Sudan DEN HAAG - Sudan heeft dringend hulp nodig. De bloedige strijd in het zuiden van dit Afrikaanse land neemt steeds ersti- ger vormen aan. Een grote stroom zuidelingen trekt naar de hoofdstad Khartoum, op zoek naar een veilig onderkomen. Daar worden ze niet als vluchtelingen erkend, omdat ze im mers al inwoners van Sudan zijn. De hulporganisatie Memisa stuurt zo snel mogelijk de kinderarts Adri Voorhoeve naar dit Derde Wereld-land om de vluchtelingen op te vangen. dat zulke diensten thuishoren in de plaatselijke gemeente. De ad viserende synodecommissie vreesde dat door aparte diensten de eenheid der gemeente gevaar loopt. Bovendien blijken er bijna nergens aparte diensten der gene zing te worden gehouden. De dienst der genezing is in de loop der eeuw door de kerk ver waarloosd, terwijl het hier toch om een voluit kerkelijke op dracht gaat, zo schreven de des kundigen voor het contact met de Charismatische Werkgemeen schap Nederland. Deze terug gang schrijven zij ook toe aan "de verschraling van ons geestelijk le- De deskundigen, die graag had den gezien dat hun rapport nu reeds de gemeenten kon worden toegezonden, kregen de opdracht de openstaande vragen over de dienst der genezing in een notitie voor te bereiden die dit najaar in de synode aan de orde komt. De synode sprak zich ook una niem uit voor de voortgang van het conciliair proces. Wel moet geprobeerd worden meer jonge ren ervoor te interesseren en moe ten de theologische vragen over het milieu nader worden uitge werkt, zo besloot de gereformeer de synode te Lunteren unaniem. Ter synode bestond grote waar dering voor het proces, dat vooral op plaatselijk vlak de kerken heeft geconfronteerd met de gro te problemen die mens en natuur bedreigen. Toch waren er ook bedenkin gen. Het "ontzettend optimisme" staat in schril contrast met de werkelijkheid van milieuvervui ling, landloze boeren in Brazilië en het groeiend egoisme in het westen, aldus de Friese ouderling H. Bruinsma. De voorzitter van de gereformeerde steungroep, dr. H. Kouwenhoven, waarschuwde echter voor pessimisme. "We mo gen het er niet bij laten zitten om dat de zondeval ons de pas naar een betere toekomst afsnijdt". Sancties. Zwarte Zuidafrikaan- se predikanten hebben gisteren sterk aangedrongen op handha ving van de economische sancties tegen Zuid-Afrika. Als de druk zou worden opgeheven, dan komt de regering terug op haar belof tes, zo zei ds. Sam Buti tot de ge reformeerde synode in Lunteren. Hij is voorzitter van de NGKA, de voormalige zwarte NG-dochter- kerk. De moedige stappen van president De Klerk waren groten deels het gevolg van de economi sche druk van buitenaf, aldus de blanke predikant Nico Smith van de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Afrika (NGKA). "We moeten niet denken dat De Klerk vrolijk en vrijwillig naar de on derhandelingstafel is gegaan". Samen op Weg. Voordat de ge reformeerde synode gisteravond in besloten zitting over het Sa men op Weg-proces sprak, waar schuwde voorzitter ds. Evert Ove- reem ervoor dat het spreken over 'crisis' en 'mislukking' geen zich zelf vervullende profetie moet worden. "Wie al maar praat over o zo moeilijke beslissingen, komt aan beslissingen niet meer toe". Onlangs bleken de hervormde en de gereformeerde synode zwaar verdeeld over de voortgang van SoW Wilde Ganzen. De Wilde Gan zen staakt met onmiddellijke in gang de hulp aan een project voor maaltijdvoorziening voor kinde ren in Oruro in Bolivia. Het be sluit volgt op een kortdurende be zetting van de kantoorvilla in Hil versum door twee in ons land wo nende Bolivianen en een sympa- thisante. Zij eisten verbreking van de banden met Fodenpo, om dat deze corrupt zou zijn. dagen waren toch nuttig geweest, want zijn immer behulpzame gast heren hadden Windsor geleerd hoe hij de Libische leider diende te kus- In de tent vertelde Windsor een aandoenlijk verhaal over hongeren de mijnwerkers die uit hun huizen werden gezet en geen geld meer hadden om hun doden te begraven. Toen hij de tent weer achter zich dichtritste, had Windsor een tevre den gevoel. De Leider was een en al oor geweest en had de brief aange nomen met het nummer van de NUM-bankrekening in Warschau. Er waren wat opnamen gemaakt van de geheime gesprekken, maar dat liet Gaddafi altijd doen. Hoe kon hij, de nederige Roger Windsor uit Yorkshire, daar bezwaar tegen ma ken? Diezelfde avond nog keek een verbijsterde Britse natie naar de te levisiebeelden van een NUM-verte- genwoordiger die de gehate Leider omhelsde. De 'onschuldige' video opnamen waren bedoeld geweest voor de Libische televisie. En om het geheel in de juiste context te plaatsen, verspreidde het Libische persbureau Jana de letterlijke tekst van Windsors hartstochtelijk pleidooi in het katoenen kantoor. Scargill was ontdaan over de pu bliciteit, maar dat was niet zijn eni ge teleurstelling. Toen het geld uit eindelijk zijn lange weg van Libië naar Sheffield had afgelegd, bleek het maar om 163.000 pond te gaan. Kleine fortuinen Dat Scargill ook met een dergelijk gering bedrag nog heel mooie din gen kon doen, bewees hij enkele da gen later. Op 3 december legde Windsor de bankbiljetten op Scar- gills bureau, waarna de vakbonds leider de bestemming ervan uiteen zette. Windsor kreeg 29.500 pond om een overbruggingslening (bij de NUM) af te lossen, secretaris-gene raal Heathfield ontving 17.000 pond om de lening voor zijn huis af te be talen en zelf zou De Patiënt 25.000 pond ontvangen om de ergste hypo thecaire nood te lenigen. Het waren eigenlijk kleine bedra gen, maar voor de tot voor zes maanden goed betaalde, maar nu noodlijdende mijnwerkers kleine fortuinen. Maandenlang hadden zij zonder inkomen gezeten, de bergen onbetaalde rekeningen hadden al pine afmetingen aangenomen, hun kinderen waren veroordeeld ge weest tot het eenzijdige voedsel van de gaarkeukens. Onderwijl was de man die zij als hun Koning be schouwden, aan de haal gegaan met hun geld, ook al was het dan afkom stig van een verafschuwde dictator. Maandag, precies vijf jaar nadat de mijnwerkers verslagen terug keerden naar hun schachten, ont kende Scargill alle aantijgingen. Al lang daarvoor hadden veel NUM-le- den de bond verlaten en de Demo cratie Union of Mineworkers opge richt. door Carine Neefjes Voorhoeve vestigt zich in El Obeid, een plaats die op de vluchtroute naar Khartoum ligt. Zij wil de Zuid- Sudanezen daar helpen, zodat de hoofdstad niet overvol raakt. Van de twee miljoen inwoners van Khar toum is ongeveer de helft vluchte ling. Voor de komende stroom hulpzoekenden is geen plaats en geen voedsel meer. De kinderarts Adri Voorhoeve zal in El Obeid niet met pillen en poe ders langs de kant van de weg staan. Zij bekijkt hoe de inwoners van Sudan hun eigen landgenoten kun nen helpen. Die kunnen dat immers het beste, meent Voorhoeve. De kinderarts, die al eerder in het land was, geeft daarom cursussen aan moeders, verplegers en voedings deskundigen die meer willen weten over een goede gezondheid. Deze moeten hun vluchtende landgeno ten een helpende hand bieden. Dat westerse medische kennis noodzakelijk is, blijkt uit de be staande 'geneeswijzen' in Sudan. Voorhoeve: "Bij kinderen die diarree hebben, worden de tanden eruit gehaald. Met een roestige spij ker snijdt moeder in de kaak van het kind en wipt het witte melk tandje eruit. Dat kan natuurlijk gru welijke infecties veroorzaken." "Tandjes krijgen en lijden aan diarree gebeurt vaak tegelijk. Een kind van zeven maanden oud kruipt in het rond en steekt van alles in z'n mond. Daar raakt het van aan de diarree. "Als we nou die tandjes er uit halen zal die slappe poep wel stoppen, zo redeneert de bevolking. En dat is eigenlijk helemaal niet gek bedacht''.-vindt Voorhoeve. Ondervoed De kinderarts confronteert de cur sisten door middel van een rollen- LUNTEREN (ANP) - De gere formeerde synode heeft gisteren aparte diensten der genezing vooralsnog van de hand gewezen. In deze kerkdiensten wordt voor bede gedaan voor zieken en is er ruimte voor handoplegging en eventueel ziekenzalving. De synode, bijeen in Lunteren, was het met geringe meerderheid (38 31) eens met de opvatting Kist: ...geloven is handelen... (archieffoto GPD) Collectief van Kist komt met 'rode boekje' ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Landelijk Missionair Collectief (LMC) komt, na de serie 'groene huishoudboekjes', met een eigen 'rode boekje' waarin wordt uit eengezet hoe iedere consument onderworpen is aan economische systemen. Dit deelde de initiatiefnemer 'an het LMC, mr. A. W. Kist, gis teren tijdens een spreekbeurt in Alphen aan den Rijn mee. Het boekje zal gebaseerd worden op lezingen die prof. dr. Bob Goud zwaard (de man van 'de economie i het genoeg') voor het collec tief heeft gehouden. Ook verschijnt dezer dagen een handleiding hoe men bijvoor beeld de lagere overheden en di recties van milieuvervuilende fa brikanten kan benaderen. Het boekje vormt een vervolg op de 'groene boekjes', waarin prakti sche tips voor het milieu in de ei gen omgeving worden gegeven. Deze ideeen van het collectief sluiten aan bij het document, dat de wereldconferentie over het conciliair proces in Seoul moet af sluiten. De kerken worden daarin onder meer opgeroepen economi sche alfabetiseringsprogramma's op te zetten en aandacht te schen ken aan de 'ecologische boekhou ding'. Het collectief ontstond in 1985 toen Kist een grote respons kreeg ?en oproep tot 'culturele onge hoorzaamheid'. Door het hele land zijn werkgroepen opgericht mensen "die het vertikken nog langer te blijven leven zoals wij dat met z'n allen in het westen doen", aldus Kist. In het collectief pogen de deel nemers weer vorm te geven aan het werkelijke christen-zijn, al dus de initiatiefnemer, die niet zo gelukkig was met het thema van de avond in Alphen: 'praktisch christendom'. "Bij de joden was handelen en geloven één werke- lijkheid. Geloven is handelen en andersom". spel keihard met de eigen proble men. Zo komt tijdens een bijeen komst een moeder met een onder voed kind binnen. Het kind is al lan ge tijd aan de diarree en het lichaam is compleet uitgedroogd. Voorhoe ve vraagt aan haar cursisten of ze zelf ook ondervoede kinderen heb ben en wat ze eraan doen. Het hulpmiddel om met een roes tige spijker tandjes te lichten, raadt de kinderarts sterk af. Het idee om het kind met een mengsel van sui ker en zout te voeden, vindt ze pri ma. De volgende week bespreken ze of het medicijn geholpen heeft. Voorhoeve: "Het is belangrijk dat mensen niet te snel naar de dokter lopen. Ook de artsen daar hebben geen rooie cent. Ze smeren de pa tiënt daarom bij voorbeeld snel een injectie tegen malaria aan. Die is duur en je moeT ervoor naar het zie kenhuis dat slecht bereikbaar is. Een pilletje helpt ook tegen malaria. Dat is goedkoper en verkrijgbaar bij de apotheek op de hoek". De bevolking kijkt erg op tegen artsen en doktoren. De Nederland se kinderarts wil de magie van de 'alles wetende' arts doorbreken. "Dat is niet mijn doel", zegt ze haas tig, "maar wel het effect van wat ik doe. Ik zorg ervoor dat mensen hun eigen gezonde verstand gebruiken. Daardoor worden ze onafhankelijk en zien ze dat een arts geen heilige Al sinds eind vorige eeuw woekert er een bloedige strijd tussen noord en zuid-Sudanezen. In het zuiden wonen 100 verschillende neger stammen die door arabieren uit het noorden worden uitgebuit. De zwarten werken als slaven voor de arabieren. Zuid-Sudan heeft zich econo misch gezien nooit g^ed ontwik keld. terwijl de bodem rijk is aan olie en steenkool en de grond ge schikt is voorlandbouw. Al toen de Engelsen Sudan in 1900 koloniseer- Voor de stroom hulpzoekenden in het zuiden van Sudan is geen plaats en geen voedsel. Ondervoeding en diarree zijn veel voorkomende kwalen, vooral bij kinderen. "Maar het is belangrijk dat mensen niet te snel naar de dokter lopen". (foto gpd) den, was het zuiden een onderge schoven kindje. Scholing voor een zwarte bevolking was overbodig. Het meer geciviliseerde Noord- Sudan is overbevolkt en voor meer mensen is geen plaats. Acht maanden geleden werd de hoop gevestigd op de nieuwe mili taire leider Bashir, die door middel van een staatsgreep aan de macht kwam. De veldslagen duurden ech ter voort. Onlangs zijn er nog 40.000 zuiderlingen naar Oeganda ge vlucht. Door de voortwoekerende strijd is de economische situatie bij zonder slecht. De oorlog kost de Sudanezen per dag een miljoen dol lar. Voor Memisa reden genoeg om weer een medewerker naar Sudan te sturen. De organisatie zorgt van oudsher altijd voor medische hulp. Ton Puls, medisch-directeur: "65 jaar geleden gingen er voornamelijk missionarissen naar Derde Wereld landen. Zij predikten er het evange lie. Maar er is meer nodig dan de hulp van God. Van de 100 missiona rissen die in 1923 vertrokken, waren er een jaar later zo'n veertig gestor ven. Ze hadden zich niet ingeënd te gen gele koorts en malaria. Toen ging er bij ons een lichtje branden. Medische hulp kan daar een hoop ellende voorkomen". In totaal werken er bij Memisa 200 artsen in twintig verschillende Der de Wereld-landen. Per jaar krijgt de organisatie 27 miljoen gulden bin nen waarvan eenderde afkomstig is van de overheid. Alle hulpverleners zorgen ervoor dat het oorspronke lijk volk zelfstandig wordt, zodat het bij een volgende ramp zichzelf redt. "In Tanzania is dat al aardig gelukt. Daar draaien nu 65 klinie ken en ziekenhuizen volledig zelf standig", aldus directeur Puls. Kinderarts Adri Voorhoeve vindt dat ze twee jaar geleden in Sudan ook succes heeft geboekt. "Toen werd het land geteisterd door ramp zalige overstromingen. De vrouwen die bij mij een cursus volgden, gin gen direct aan de slag. Ze runden gaarkeukens en hielpen elkaar bij bevallingen" LONDEN De zomer van '84 was, zeker voor de toen stakende Britse mijnwer kers, eigenlijk veel te warm geweest, net als de daarop volgende herfst en winter. Doel van de staking was het ten val brengen van premier Thatcher, maar het uitblij ven van de kou had de rege ring nog steeds niet genoopt tot rantsoenering van de elektriciteit. Al een half jaar waren mijnwerkers in Yorkshire, Kent, Wales en Schotland in staking, maar al wat hun actie had opgele verd, waren doden en ge wonden. Velen waren uit hun huizen gezet, omdat zij huur of hypotheek niet meer konden opbrengen. De sta kingskas was door de rege ring geconfisqueerd omdat de leden van de mijnwer- kersbond geen geheime stemming hadden gehou den, zoals door een pas aan genomen wet vereist. Natuurlijk hadden ook de leiders van de heroïsche staking hun finan ciële problemen. 'King Arthur' had een hypotheek lopen bij de door hem geleide National Union of Mi neworkers. En de secretaris-gene raal van die bond, Peter Heathfield, had daar geld geleend om zijn huis te moderniseren. Op 25 september van dat gedenk waardige jaar 1984 bracht de post bode de brief die Scargill enige maanden later van zijn financiële problemen zou verlossen, maar hem nu alsnog in opspraak heeft ge bracht. Scargill, zo onthulden maandag het televisiestation ITV en het socialistische boulevardblad de Daily Mirror, stal geld dat de Li bische leider Gaddafi in zijn goeder tierenheid in de stakingskas had ge stort. Het was Roger Windsor die na vijf jaar het stilzwijgen verbrak. Des tijds was hij een van de secondan ten van Scargill, nu bewoont hij een groot huis op het Franse platteland dat hij ooit nog wil transformeren in een pension. Windsor had uiteinde lijk last van zijn geweten gekregen. Op die 25ste september dwarrel den zoals gewoonlijk honderden brieven neer op Scargills bureau in het NUM-hoofdkantoor te Shef field. De meeste waren gewone steunbetuigingen aan de zaak van de mijnwerkers, maar één brief was door Cees van Zweeden i de stakingen is er weinig meer o i de bijna o anders. "Kijk er eens naar", zei Scargill tegen Windsor. Luttele dagen later belden Scar gill en Windsor aan bij de uit Pakis tan afkomstige winkelier die het schrijven had ondertekend, Altaf Abbasi. De briefschrijver had niet veel woorden nodig om zijn bedoe lingen uiteen te zetten. "Ik heb con tacten op het hoogste niveau in Li bië, zelfs met de Leider, Gaddafi. Fi nanciële hulp is beschikbaar" Codenamen Omdat Scargill altijd categorisch had ontkend dat er contacten waren met de gehate dictator, moest om zichtig worden gehandeld. De hoofdpersonen kregen codenamen, en zo kon het gebeuren dat Scargill door het leven ging als 'De Patiënt'. Abbasi werd, niet geheel onbegrij pelijk, herdoopt in 'De Dokter'. De Dokter vertelde zijn Patiënt dat er genoeg Libische oliedollars waren voor de verarmde mijnwer kersgezinnen als Scargill maar be reid was Gaddafi te ontmoeten. Dat leek de vakbondsleider echter niet zo'n sterk idee - nog maar zes maan den geleden had een Libische am bassademedewerker een Londense politie-agente doodgeschoten en echt populair was de Libische lei der niet op de Britse eilanden. Dok ter en Patient kwamen overeen dat Scargill in Parijs een hoge mede werker van Gaddafi zou ontmoeten, Salim Ibrahim, alias 'De Adviseur'. Op 8 oktober vloog Scargill in het diepste geheim - hij gebruikte een valse naam - van Manchester naar Parijs, Roger Windsor aan zijn zijde. Ibrahim herhaalde zijn steun aan de mijnwerkerszaak, maar herhaal de ook Gadaffi's uitnodiging. Scar gill vertelde de Adviseur dat hij op het moment onmogelijk het land kon verlaten, maar wendde zich tot Windsor en zei: "Jij hebt zeker wel zin om te gaan, hé Roger?" Kussen Nou, dat had Roger wel en twaalf dagen zat hij in het vliegtuig. Een tweetal dagen moest hij de tijd do den in een van Tripoli's luxe-hotels voordat Gadaffi hem in zijn bedoei- nen-tent kon ontvangen. Maar die

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2