'We mochten niet eens meer naar de WC of even bellen' INGEN EO-team uit Cuba gezet wegens 'nieuwsgierigheid Vanavond in De Doelen Udo Jürgens onder indruk van Carré Bruce Low (78) overleden Suzanne Vega komt wc MENEER PANPA IKSLIK PIT NiaT IKSUKPlTNier/ pl£ lichtval, pat krachtig e PROFIEL VOORAL VAN OPTJ GA /AAAR NAAR PINNEN HOLLIPOP! MWAHA HAHA-' Om het 120-jarig bestaan van de van de schoenenfabriek Otsuka Shoe Inc. in Tokyo te vieren werd onder meer deze enorme schoen vervaardigd. De schoen is precies 120 centimeter lang en vier schoenmakers wa ren er 90 dagen mee bezig om de reuzeschoen te voltooien. (foto AP) Tandartsboor De dagen van de tandartsboor lij ken geteld, zo blijkt uit onderzoek dat gepresenteerd werd op de eer ste internationale conferentie over moleculaire biologie en tandheelkunde aan de universi teit van de Zwitserse stad Genè- Op de conferentie werd open baar gemaakt dat onderzoekers erin zijn geslaagd om moleculen, die caries veroorzakende bacte riën aan tanden en kiezen laten kleven, te isoleren. Ook is resul taat geboekt bij het bestrijden van de bacterie met behulp van anti-lichamen. Cariës veroorzaakt gaatjes in de tanden. Cimasoni verklaarde dat tand artsen ook steeds meer gebruik maken van moleculaire biologie voor het bestrijden van tand- vleesaandoeningen, waardoor veel tanden verloren gaan. Vol gens de wetenschapper staat het onderzoek nog in de kinderschoe nen en zijn nog miljoenen nodig voordat praktische resultaten kunnen worden verwacht. Moedermelk Moedermelk bevat natuurlijke kalmerende middelen. Dat heb ben Zweedse onderzoekers ont dekt bij een studie naar de in vloed van kalmerende middelen die borstvoeding ge- De onderzoekers troffen kleine hoeveelheden tranquillizers aan in de borstvoeding van elk van de deelneemsters aan het onder zoek, die een controlegroep vormden en zeker geen kalme rende middelen (benzodiazepi nes) hadden geslikt. De Zweedse professor Sven Dencker ziet in de aanwezigheid van natuurlijke tranquillizers in moedermelk een mogelijke ver-' klaring voor het feit, dat baby's na te zijn gevoed kalm worden en in slaap vallen. Leeg roven De Tsjechische overheid besloten om de export van bepaalde con sumentengoederen met ingang van vandaag aan banden te leg gen. Sinds het openstellen van de grenzen wordt de Tjechoslowa- kije overstroomd door toeristen uit vooral Oostenrijk die relatief goedkope goederen het land uit slepen. De westerse kopers zijn extra goedkoop uit door de deva luatie van de kroon met 17 pro cent in januari. Het ministerie van buitenland se handel heeft op verzoek van de autoriteiten uit de Slowaakse hoofdstad Bratislava, die slechts 50 kilometer van Wenen ligt, be sloten de lijst met produkten waarvoor een uitvoerverbod geldt uit te breiden. Verder zullen de douaneposten worden ver sterkt en wordt de regelmaat van grenspatrouilles tegen smokkel opgevoerd. Daarmee hoopt de regering uit Praag te voorkomen dat toeristen het land verlaten met auto's vol handschoenen, leren kleding, toi letpotten, voedsel, drank, jacht geweren, munitie, beddelakens, dekens en gereedschappen. HILVERSUM Een half peloton geüniformeerde sol daten wachtte eind vorige week in Havana een driekop pig team van actualiteitenrubriek Tijdsein op om het drietal op te pakken en linea recta op het vliegtuig naar Madrid te zetten. Tijdsein-eindredacteur Peter Vedder, freelance cameraman Peter Gruschka en freelance pro ducer Ab Courant hadden zich niet aan het door de Cu banen voorgezette werkschema gehouden en werden vanwege hun 'nieuwsgierigheid' het land uitgegooid. "Dat het in Cuba zo erg is, had ik niet verwacht", zegt een nog verontwaardigde Ab Courant. AMSTERDAM - Udo Jür gens had tot gisteravond nog nooit in Carré gestaan. Ook voor de Oostenrijkse zanger pianist zelf groeide daarom zijn eerste concert op Neder landse bodem sinds drie jaar al gauw uit tot een bijzondere happening. Na ruim tweeën eenhalf uur reguliere kost en een handvol toegiften kon hij nog steeds geen afscheid ne- door Louis du Moulin men, zo zeer was de inmid dels 55-jarige chansonnier onder de indruk van de apar te wisselwerking in het ko ninklijk theater met zijn (me rendeels vrouwelijke) fans. Inmiddels gehuld in een wit te badjas kroop Der Udo weer achter zijn doorzichtige vleugel en zette wederom in alsof zijn loopbaan ervan af hing. Een even uniek als fraai tafereel, dat vanavond bij zijn tweede op treden in de Rotterdamse Doelen waarschijnlijk achterwege zal blijven. Tekenend ook voor de opmerkelijke bezieling van de man, wiens naam bij het grote publiek eeuwig verbonden zal blijven aan zijn Songfestivaltri omf met 'Mercie Cherie' (1966). Zijn a! met al langdurige 'af sluitingsuitverkoop' van succes sen uit de jaren zestig en zeventig deed echter wel enigszins af breuk aan al het verrassende tot aan de finale. In plaats van al het 'goud van oud' tussen het nieu were repertoire door te doseren legde Udo Jürgens vrijwel alle nadruk op zijn jongste album 'Ohne Maske'. Meteen al bij op komst liet hij de volle zaal visu eel in het ongewisse met een sfeervolle masker-act, die samen met zijn zestienkoppige orkest (onder leiding van zijn oude vriend Pepe Lienhard) werd uit gevoerd. Zonder er overigens op te attenderen pikte Jürgens (als Bockelmann geboren in Klagen- furt) vervolgens telkens num mers van het recente album, waarop hij zich meer dan ooit als een zeer bezorgde wereldburger manifesteert. Daarbij was hij wel Udo Jürgens: aangepaste ro mantiek in Carré. (foto anp> zo handig om via een jolig, licht zelfspottend dansje het publiek gerust te stellen omtrent de ge heide verzoeknummers. Ook op vele andere momenten bleek de show geraffineerd in el kaar te steken, zoals onder meer bij diverse onverwachte inter mezzi met enkele naar voren ge haalde koorleden. Anders ge steld, Udo Jürgens heeft heel goed in de gaten (gekregen) dat heden ten dage zelfs de mooiste romantiek geen avond meer kan boeien. Daarop heeft hij zijn 'kruissnelheid' en beweeglijk heid danig opgevoerd en is het begrip showman thans op hem veel meer van toepassing dan tien jaar geleden, toen hij nog wel ééns wilde uitpakken met lange symfonie-achtige stukken. MÜNCHEN De Nederland se zanger Bruce Low is afgelo pen zondag in het Beierse München overleden. Low, ge boren onder de naam Ernst Bielke. In Oostenrijk vierde hij triomfen in musicals als 'A wonderful town'. Low werd achtenze ventig jaar oud. "Het land ziet er zo mooi uit, zon nig, muziek, je denkt: het valt wel mee. Maar het is een pure po litiestaat. Zelfs onder de Griekse dictatuur waren de buitenlandse correspondenten nog betrekke lijk vrij om hun werk te doen." Freelance journalist Ab Courant begeleidde een kleine week Pe ter Vedder en Peter Gruschka bij het maken van een reportage over hoe er in Cuba wordt ge dacht over de recente ontwikke lingen in Oost-Europa en Nicara gua. Courant is doorgaans cor respondent voor Het Parool, Ve ronica, NOS-radio en de BRT in Griekenland. Vanwege zijn ken nis van het Spaans was hij door Tijdsein benaderd mee te gaan naar Cuba." "We kregen bij aankomst een journalistenvisum en de toezeg ging dat we een interview met Fi del Castro konden maken. Het bureau perszaken van het minis terie van binnenlandse zaken had een heel programma voor ons samengesteld. Bezoeken aan een tabaksfabriek, een suiker plantage. In de tijd die we tussen die bezoeken overhielden heb- DEN HAAG (ANP) Dich teres/zangeres Suzanne Ve ga zal als onderdeel van een tournee door Europa Den Haag aandoen. Ze treedt op 11 mei op in het Congresge bouw. De voorverkoop be gint zaterdag op diverse adressen. Suzanne Vega werd door haar debuutalbum in 1985 bekend over de hele wereld. Sindsdien zijn diverse num mers van haar uitgebracht en eind maart wordt haar derde album verwacht. door Theo Dersjant ben we op eigen houtje opnamen gemaakt. Zo hebben we straatin terviews gemaakt en interviews met studenten op de universiteit. Vrijdagmorgen werden we op het ministerie ontboden en daar werd ons meegedeeld dat het mi nisterie iedere medewerking aan ons staakte. Waarschijnlijk heb ben studenten het ministerie ge meld waar wij mee bezig waren. De rest van de dag zijn we er toen maar op uit getrokken om nog wat opnamen te maken. Toen we echter weer bij ons hotel aan kwamen stond daar een half pe loton soldaten op ons te wach ten." Het Nederlandse drietal moest de koffers pakken ("We mochten niet eens naar de wc of met de ambassade bellen") en werd op gesloten in een voor het hotel ge reedstaande auto. Vandaar ging het met loeiende sirenes naar het vliegveld en werden Courant, Vedder en Gruschka in een vliegtuig naar Madrid gezet. "On derweg in de auto zei de officier die ons begeleidde dat we over een paar maanden het land mis schien wel weer in zouden mo gen, als we geen anti-Cubaanse activiteiten in Nederland zouden bedrijven. Op mijn vraag wat ze daar onder verstonden, werd te kennen gegeven: interviews." Nederlanders konden interview met de Cubaanse leider Fidel Castro vergeten en werden naar huis gestuurd: ontlasting voor bei de partijen? (foto AP) //C#£A/ D/KKCJ SOSHU £A/ /K££A/ AL Z£Y£// JAAR L£££UV£> WWD£ Mis Courant is van plan een klacht in te dienen bij de journalistenvak bond NVJ en het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken, in de hoop dat zij de klacht doorgeven aan de Cubaanse au toriteiten. "Wij wilden gewoon als jour nalisten ons werk doen en niet te werk gaan als een pr-bureau van de Cubaanse overheid. Klaarblij kelijk is het nogal gedurfd om met gewone Cubanen te spre ken." Tijdens de straatinterviews kregen de drie Nederlanders keer op keer een lofzang te horen op Fidel Castro. "Maar als je bij mensen thuis kwam, bleek er toch wel wat mis te zijn in Cuba", vertelt Courant. "Gelukkig heb ben we aardig wat beelden mee teruggenomen." Of deze beelden voldoende zijn om een reportage te monteren voor Tijdsein van morgen, wordt nog bekeken. (Woensdag, Nederland 1, 17.40 en 22.05) TH££ Z£TT£/V.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22