Reclames schermen ten onrechte met wetenschappelijk onderzoek T>U I VENTI L 'Consument beter beschermen tegen kredietinstellingen' Adri van der Poel, de eeuwige tweede Advies om meer ijzer te gebruiken Konsumenten Kontakt heeft staats secretaris Bukman (economische zaken) gevraagd het toezicht op, en de regels voor professionele kre dietbemiddelaars/kredietgevers (zoals persoonlijke leningen, door lopend krediet en huurkoop) te ver scherpen. Dat kan op grond van de Wet op het Consumptief Geldkrediet. maar ook op basis van de nieuwe Wet op het Consumentenkrediet, zodra de ze in werking treedt. De consumen tenorganisatie acht de tijd rijp voor een onderzoek door de Economi sche Controledienst (ECD). Volgens directeur Donia van Konsumenten Kontakt schort er veel aan de handelwijze, deskun digheid. informatieverstrekking en onafhankelijkheid van de krediet- leert onderzoek rente plaatsen, hoge provisies reke- van zijn organisatie. Veel kredietgevers handelen niet op e wijze zoals van 'een goed kredietge- geld lenen in koppelverkoop met verzekeringen en ernstige fou ten of afwijkingen in contracten het maatschappelijk verkeer met wat telefonisch is overeengeko- Uit het onderzoek blijkt onder meer dat kredietbemiddelaar geen lening geven aan mense uitkering of buitenlanders als die al geld krijgen Eenderde van de krediettransac- aak ties (in 1988 leenden consumenten met 7,6 miljard gulden, waarbij ze 1,5 miljard aan kosten en rente betaal- veel den) komt tot stand via de krediet- hogere rente in rekening brengen, bemiddelaar, de schakel tusse misleidende advertenties de klant en de instelling die het geld geeft. De grote bemiddelaars spen deren jaarlijks tonnen aan adver tenties in bladen met een grote opla ge (bij voorbeeld omroepbladen of bladen van de vakbeweging, als FN V-magazine). Bladeren door de rtv-gidsen wijst uit dat er 13 verschillende aanbie ders zitten over het gehele land. maar in werkelijk gaat het om 3 of 4 kapitaalgroepen dan wel eigenaren. Samenstelling Raymond Peil Een grote groep is in handen van oud-belastingadviseur Scheringa (onder meer Frisia Voorschotbank. Crefinass en Telefonische Krediet Service). Een tweede groep is in handen van de heren Wolthers en In der Hees (onder meer Topkrediet), een groep betreft de familie Van Geet (ondér meer Algero Krediet). Ten slotte is er de CMV-bank, een doch ter van ABN en Wehkamp. aldus KK. die uit deze concentratie con cludeert dat de grote professionele kredietbemiddelingsbedrijven een sterke positie hebben bij de finan cieringsmaatschappijen. De Scheringagroep adverteert volgens KK jaarlijks voor 10 mil joen gulden alleen al in de rtv-bla-' den. De organisatie schat dat deze groep dagelijks honderden contrac ten moet afsluiten om alleen al uit de kosten te komen. De bemiddelaars nemen volgens KK niet de noodzakelijke onafhan kelijke positie in naar de kredietge vers of financieringsmaatschappij DINSDAG 6 MAART 1990 en toe. Ze gaan bovendien bij voorJ keur naar maatschappijen die geen; lid zijn van de vereniging van finan ciers VFN (en de VFN-provisieregè-i ling niet erkennen) of dragen de! rechten van een 'kredietovereen-l komst over aan één bepaalde maat schappij (het zogenoemde 'fronten') Scheringa verkoopt 84 procent van zijn leningen door aan de IDM-j bank (een belang van de ABN), de Van Geet-Groep bij onder meer Defam Fiancieringen. De grotere) maatschappijen zijn bijna allen! dochters van bekende banken en zijn over het algemeen lid van dej VFN, maar de geldstroom gaat steeds meer buiten de VFN. Diverse VFN-leden houden zich bovendien' niet aan de afspraken van eigen or-: ganisatie. aldus KK. De Voedingsraad heeft zijn advies voor de dagelijkse inname van ijzer fors verhoogd. Zo is voor vrouwen van 19 tot 22 jaar de aanbeveling op getrokken tot 16 milligram per dag. voor vrouwen van 22 tot 50 15 milli gram. Bij normale, 'gemengde' (niet-vegetarische) voeding is dat goed haalbaar, zo meldt het het Voorlichtingsbureau voor Vlees in zijn blad 'Vlees in voeding'. Een gezonde volwassene heeft ongeveer vier gram ijzer in zijn li chaam, waarvan ongeveer tweeder de in het bloed, in hemoglobine. De rest zit grotendeels in de lever. Het ijzer vervult een belangrijke functie in het zuurstoftransport. In het li chaam wordt organisch (non-haem) ijzer beter opgenomen dan anorga nisch, terwijl dat juist in de voeding minder voorkomt. IJzer wordt in verhouding tot an dere stoffen vrij slecht opgenomen door het lichaam. Het lichaam moet daarom in verhouding vrij veel ijzer bevatten om de behoefte van het li chaam te kunnen dekken. Rem mende factoren voor ijzeropname zijn onder meer stoffen als tannine (in thee), fosfaten en vezels uit gra nen. Zo neemt men bij het ontbijt zes keer zo veel ijzer op als er sinaas appelsap bij wordt gedronken in plaats van thee. De richtlijnen voor goede voe ding van de Voedingsraad, waarin wordt aanvolen om meer vezels, plantaardige produkten en meer voudig onverzadigde vetzuren te eten zouden in theorie nadelig wer ken op de ijzeröpname. Deskundi gen menen dat zure produkten en vitamine C dit nadelige gevolg te niet doen. Rekening houden met verschil len tussen haem- en nonhaemijzer en de opname door het lichaam blijkt dat een goede leverancier van ijzer zijn: nieren, (varkens)lever, varkensvlees en paardevlees alsme Vers fruit, mager vlees, tahoe en tempé. de rundvlees. Drankjes als Karvan Cevitam ferro en Roosvicee ferro le veren overigens nog forsere hoe veelheden. Appelstroop, tarwekie- men, oesters en noten bevatten be vatten ook een redelijke hoeveel heid ijzer. De meeste mensen zullen hiervan echter niet voldoende eten om een behoorlijke bijdrage aan de ijzeropname te verkrijgen. De hoogste aanbeveling voor ijzeropname geldt zwangere vrou wen in het tweede en derde trimes ter van de zwangerschap. Hun wordt aangeraden dagelijks 125 gram vlees bij de warme maaltijd te nuttigen. Voor deze groep moeten extraatjes en tussendoortjes wel zorgvuldig worden uitgekozen. Van belang daarbij zijn ijzerrijke aanbevelingen als het consumeren van volkoren produkten, mager vlees, appelstroop, tahoe en tempé (vooral voor vegetariërs), als tussen doortjes volkorenbiscuits, Ever greens en gedroogde vruchten, vers fruit of vruchtesap bij elke maaltijd en het vermijden van koffie en thee in grote hoeveelheden. Een probleem met de ijzeropna me doet zich eerder voor bij vegeta riërs. Hun wordt aanvullend ge bruik van ijzerrijke voedingsmidde len aangeraden, hoewel een vegeta rische voeding meestal al iets rijker aan ijzer is. Het verschil tussen een voeding met vlees en met weinig veel of geen vlees is als volgt aan te duiden: de voeding met vlees bevat wat minder ijzer, maar de opname van het mineraal is de helft beter. Over de mate waarin het lichaam het ijzer opneemt bestaan overigens nog wel onzekerheden. Het geven van staal- pillen is wordt door hematologen niet meer voorgestaan. Het ijzer in staalpillen neemt het lichaam na melijk niet goed op. UÜ)q[e)fë)ffcfêlfcl1 terdagklassement' van de topscorers lie pen Jacques Keij (ARC) en Richard Trom pen (Kagia) opnieuw een goal uit op hun concurrenten. Alleen Rein Grooters van Oegstgeest en Hans Zwaan van Rijns- burgse Boys raakten niet verder achterop, ook zij scoorden éénmaal. Hun achter stand lijkt echter te groot om nog een rol van betekenis te kunnen spelen Op zondag bleef het weer bijzonder rustig in de top. Slechts Steef Roodakkers (SVLV) maakte een sprongetje in het klas sement door twee keer doeltreffend uit te halen. Hij staat nu op de plaats, nog altijd 4 goals nald de Rijk van Kickers. ZATERDAG Jacques Keij (ARC) Richard Trompert (Kagia) Rob Bink (Leiden) Johan Jonker (Quick Boys) Marcel van der Blom (RCL) Rein Grooters (Oegstgeest) Leon Laros (Hazerswoudse Boys) Piet van Duyn (Katwijk) Floor van Duyn (Quick Boys) Ren Paling (Koudekerk) Hans Zwaan (Rijnsburgse Boys) 4 spelers met 6 doelpunten Marcel Valk (UVS) Stan Uljee (Foreholte) Pieter van Zoest (Alphense Boys) Steef Roodakkers (SVLV) Frans Bouckaert (FC Lisse) Marcel van der Burg (Roodenburg) Hans van Marwijk (Docos) Frank Bakker (Alphense Boys) Rob Relel (SJZ) Nico van Rijn (Foreholte) Theo Aanhane (VVSB) Robert Pont (SJC) 4 spelers met 6 doelpunten De Belgische rassprinter De Wilde was in Ne vers, na een tocht van 184 kilometer vanuit Orleans, te rap voor Van der Poeljen Baffi. Het deerde de Nederlander nauwelijks. Evenmin dat hij onder de indruk raakt van de grapjes, dat hij in de voetsporen dreigt te treden van zijn schoonvader Raymond Poulidor, die in zijn actieve periode het min der vleiende predikaat 'eeuwige tweede' met zich meedroeg. „Als het later in het seizoen was geweest, had ik De Wilde kunnen verslaan. Ik ben nog niet in top vorm", beweerde Van der Poel na afloop. „Parijs-Nice beschouw ik louter als een training. Als voorbe reiding op Milaan-San Remo. Dan moet ik er staan. Ik zat vandaag in een goede positie om me met de eindsprint te bemoeien. Ik raak niet gefrusteerd door die tweede plaat sen. Zeker in wedstrijden als Parijs- Nice niet. Ik had me overigens lie ver in de Tirreno-Adriatico voorbe reid op de Italiaanse klassieker, om dat het weer beter is." Tirreno Terwijl de ene helft van het Europe se wielerpeloton etappegewijs op Nieuwkomer boekt Gelijkspel Leids elftal onder 15 jaar In reclames opgevoerd wetenschappelijk onderzoek is vaak uiterst twijfelachtig. Vooral fabrikanten van artikelen die goed zouden zijn voor de gezondheid schermen nogal eens met Wetenschappelijk onderzoek om een betrouwbare indruk te maken. Volgens de Consumentenbond zijn dergelijke bewijzen heel dubieus. Zo heeft de bond onder meer ge poogd te achterhalen wat er klopt van de 'wetenschappelijke bewij zen' van de werking van 'Niconet', een vulkanisch gesteente dat nicoti ne uit sigaretten zou opnemen. Vol gens de folder moet het worden be waard in een sigarettenpakje en gaat het zestig pakjes mee. Het ge steente zou de smaak van de tabak niet aantasten, het aroma verster ken en irritatie van de keel bestrij den. Importeur Behnia in Amsterdam verwijst naar 'gaschromotogra- fisch' onderzoek, verricht door la boratoria in Frankrijk, Japan, Tai- peh en Rotterdam. Dat was al heel wat meer dan de bond verwachtte, hoewel het woord 'gaschromatogra- fisch' verkeerd werd gespeld. Ge vraagd naar de onderzoeken stuur de de importeur informatie waaruit de deugdeljkheid van de weten schappelijke bewijzen op geen en kele manier overtuigend naar voren kwam. Plax is ook zo'n produkt dat met wetenschappelijke bombarie onder de aandacht wordt gebracht. Het Nederlands Tandartsenblad heeft het middel zelfs hevig onder vuur genomen. Een onderzoek uit Enge land. waar de fabrikant mee kwam aanzetten, rammelde aan alle kan ten. Het Tandartsenblad wijst er ook op dat Plax geen goedkeurings zegel draagt van de Amerikaanse vereniging van tandartsen. Geen wonder, want volgens een Ameri kaanse tandartsenblad vergroot spoelen met Plax het effect van tan den poetsen niet meer dan spoelen met water. Biotherapie Mondial is een adviescentrum voor biotherapie in Maarssen en zegt sla peloosheid en lusteloos gevoel te bestrijden met de 'Bioregulator', een armband die energie zou geven en zorgen zou wegnemen. Mondial voert als bewijs Nico ffaak op die in een advertentie laat weten 'sinds ik 'Bioregulator' draag voel ik met veel fitter. Ik doe hem niet meer af, de mensen zouden me zonder die armband niet eens meer herken- in de advertentie wordt ook ge schermd met de aanbeveling 'getest in laboratoria'. Mondial kan daar van echter geen rapporten overleg gen en heeft deze tekst inmiddels ook geschrapt. Misbruik voor reclame van we tenschappelijke onderzoeken maakt ook het postorderbedrijf Svensson uit Roosendaal, dat de pil Brains IQ' verkoopt. In de reclame wordt gezegd dat 'een uitgekiende vitamine- en mineralenpil scholie ren en studenten tot aanzienlijk be tere leerprestaties kan brengen. Dat is nu wetenschappelijk bewezen'. Svensson verwijst, om deze be wering te staven, naar een onder zoek van het gezaghebbende Engel se blad The Lancet. Het bedrijf ver zwijgt echter dat het onderzoek op vele punten hevig is aangevallen. Voedingskundigen, statistici en an dere wetenschappers kwamen met een hele waslijst met kritiek, die ook in The Lancet werd gepubli ceerd. Falen De grootste onthulling over de pil komt van de aangevallen weten schapper zelf, de Engelse prof. Ben ton. Hij schreef na alle kritiek "in in terviews met de pers en de radio heb ik herhaaldelijk gesteld dat dat pillen innemen niet het logische antwoord is". Het onderzoek naar het effect van van vitaminen en mineralen op het leervermogen van schoolkinderen is later door andere wetenschap pers herhaald. Zoals verwacht faal de de pil. Sterker nog: van de kinde ren die een neppil kregen stegen de schoolprestaties meer dan die van de schoolgenoten die de leerpil in- Studies naar de geneeskrachtige werking van knoflook en uien wij- zen uit dat die niet wetenschappe- lijk kan worden bewezen. Mede-1 werkers van de rijksuniversiteit I Limburg komen tot de conclusie dat in twee van de drie studies het aantal proefpersonen te gering was. Onderzoeken naar uien en uiprepa- raten spreken elkaar tegen. Over knoflook worden heel bou de beweringen gedaan. Eén wer king is aangetoond: het kan choles terolverlagend werken. Daarvoor zijn echter dagelijks 7 tot 28 verse teentjes knoflook nodig. Het nut van knoflookpreparaten en -pillen is zeer omstreden: juist de sterk rui kende bestanddelen zijn eruitge- haald en die zouden een rol spelen bij de verlaging van het cholesterol gehalte van het bloed. NEVERS (ANP) - Wéér tweede. Dit keer achter Etienne de Wilde. Bijna anderhalve maand na zijn vierde tweede plaats in het we reldkampioenschap veldrijden, ontglipte Adri van der Poel op nieuw de overwinning. weg is van Parijs naar Nice, maakt de andere helft zich op voor de 'Tir reno - Adriatico', de Italiaanse te genhanger van de Franse 'Koers naar de Zon'. Organisator Franco Mealli kan in de tegen Napels aan geplakte badplaats Bacoli, gelegen in een fraaie baai van de Tyrrheense Zee, een sterk deelnemersveld be groeten. Weliswaar moet hij het stellen zonder vedetten als wereld kampioen Greg LeMond, Laurent Fignon en Pedro Delgado, maar er heeft zich nog een,keur aan toppers gemeld voor zijn jubileumtocht (de 25ste). In elk geval mag Mealli zich de laatste jaren verheugen in Neder landse sympathieën. Alle vier va derlandse profploegen van impor tantie reizen begin maart graag af naar 'de Tirreno'. waar de renners in een prima, relaxte sfeer kunnen fietsen. Daarom is voor de ploeglei ders de keuze niet zo moeilijk. TVM-baas Cees Priem: De Tirreno is een prachtige wedstrijd, zowel qua organisatie als qua parcours. Een ideale gelegenheid voor de ren ners om te zien waar ze staan. Som migen beschouwen deze koers puur als voorbereiding voor de klassie- Etienne de Wilde wint de spurt in NeversAdri van der Poel (r) grijpt zoals gebruikelijk de tweede plaats. (foto anp> I LEIDEN - Het Leidse distnctsvoetbalteam onder 15 jaar heeft gister- IT10t0011 SnOOK0rZ0g0 avond op het veld van Woubrugge gelijkgespeeld tegen de leeftijdgenoten uit Dordrecht. Na een 0-2 ruststand werd het 2-2 door doelpunten van Alex Barendse (RCL) en Timo van Poppel (Rijnsburgse Boys). De wedstrijd werd gespeeld in de voorronden van het kampioenschap van Nederland. Leiden staat tweede in de poule achter Dordrecht. LEIDEN - De regionale snooker spelers hebben dit keer geen rol van betekenis kunnen spelen in de zes tiende ronde van het toernooi om de Rijnlandbokaal. Nieuwkomer Jan- Willem Kweldam uit Haarlem eiste de eindzege voor zich op. In het Jumbo Snooker Centre in War mond versloeg hij Fabio Verschu ren uit Utrecht in een spannende fi nale. De zwarte bal bracht uiteinde lijk de beslissing in de vijfde frame ten gunste van de Haarlemmer: 3-2. Leidenaar Peter Moen wist het nog tot de halve eindstrijd te bren gen. Daarin verloor hij echter van de latere winnaar met 2-1. Verschu ren bereikte de finale-door een zege met 2-1 op Remco van Dortmondt uit Haarlem. Van Dortmundt pro duceerde in deze partij wel de hoog ste break, een serie van 83. Daan Hoekstra won dit keer de verliezersronde door Wilbert der Klugt* met 2-1 terug te wijzen. Warmonder Pascal van Westerop blijft leider in het totaalklassement. kers die erop volgen, anderen rijden om te winnen want met een wed strijd als deze op je erelijst kun je voor de dag komen." Nederlanders zijn tot dusver am per op de voorgrond getreden in de rit dwars door de Italiaanse laars. Alleen Joop Zoetemelk staat, in de annalen van de Tirreno-Adriatico genoteerd als Nederlandse winnaar. Die triomf dateert uit 1985, een edi tie die werd gekenmerkt door bees tenweer. Het route-schema: woensdag 7 maart: proloog in Bacoli, aflossingskoers over 10.6 km. donderdag 8 maart: le etappe, Napels - Macon 170 km, vrijdag 9 maart. 2e etappe, Amalfi - Ravello, klimtijdrit 6.8 km, zaterdag 10 maart: 3e etappe, Sa lerno - Isola del Liri 200 km, zondag 11 maart: 4e etappe, Cerro al Volturno - Por to Sant' Elpidio 250 km. maandag 12 maart. 5e etappe. Porto Recanati - Monte Urano 178 km. dinsdag 13 maart: 6e etap pe, Grottamare - Aquasanta Terme 178 km, woensdag 14 maart, 7e etappe San Benedetto del Tronto, individuele tijdrit 18.3 km TOP-Die Haglie LEIDEN Vanavond wordt voor de eerste maal een 'finale' zaalkorf- balwedstrijd gespeeld tussen de winnaars van de twee regionale be kertoernooien, die reeds enige jaren in de afdeling Rijndelfland worden georganiseerd. Het Sassenheimse TOP speelt als houder van de Leidsch Dagblad Cup tegen Die Haghe, de winnaar van het in de Haagse- en Delftse regio gespeelde toernooi. Inzet van het duel tussen de gaande en de komende zaal hoofdklasser, dat om 20.30 uur aan vangt in de Haagse sporthal Steen- wijklaan, is de Rijndelfland beker. off op eerste „sudden death" hole van Calcavec- chia (VSt), Simpson (VSl) en Azinger (VSt), alien 273,5. Purtzer en Reid (VSt) 275 6. Couples (VSt) BUITENL. VOETBAL ENGELAND, F. A. beker, vijfde ronde, tweede replay: Barnsley - Sheffield Uniled 0-1 na verlen ging (winnaar in de zesde ronde thuis tegen Man chester United). ALGIERS, toernooi om Afrikaanse voetbalbe ker, tweede dag: groep A: Nigeria - Egypte 1-0 (1-0). 8. Yekim 1-0. Algerije - Ivoorkust^-0 (1-0). WK IN HALIFAX Verplichte figuren mannen: 1 Zander (BrD), 2. Browning (Can), 3. Petrenko (Sou). 4. Filipowski (Pol), 5. Barna (Tsj). 6. Bowman (VSt). 7. Eldredge (Vst), 8. Wylie (VSt). 24. Schuiten (Ned) SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 9 Eerste prijs, een winnaar bruto 354.252,70, twee de prijs" dne winnaars 50.000,-, derde prijs' 71 winnaaars 2.190,80, vierde prijs: 3.591 winnaars 43,30, vijfde prijs 56.355 spelers 5,00. Toto 9 Eprste prijs 50 winnaars elk 351,70, tweede prijs' 861 winnaars 13,60, derde prijs- 6.150 spelers r, tweede prijs: twee win- CAIRO 190.000 gulden, internationale Egyptische kampioenschappen, mannen, finale: Muster (Oos/1- Altur (Spa) 6-4 6-3. SCOTTSDALE 570.000 gulden, demonstratietoernooi man nen, finale: Krickstein (VSt) - Mayotte (VSt) 6-3 6- INDIAN WELLS 665.000 gulden, vrouwen, finale: Navratilova (VSt/1) - Sukova (Tsj/3) 6-2 5-7 6-1. 1,9 miljoen gulden, mannen, eerste ronde: Iva nisevic (Joe) - Jaite (Arg/10) 6-1 6-4, Schapers (Ned) - Mancini (Arg/11) 6-4 6-1, Curren (VSt) - Agenor (Hai) 6-4 6-3, Arias (VSt) - Visser (ZAf) 0-6 7-6 6-4, Reneberg (VSt) - Mecir (Tsj) 5-7 6-3 6-3, Dyke (Aus) - Duncan (VSt) 4-6 6-1 6-2, Pugh (VSt) - Volkov (Sov) 4-6 6-2 7-6 (15-13), Scott Davis (VSt) - Aguilera (Spa) 6-2 6-4 PARIJS-NICE Nevers, tweede etappe Orleans - Nevers: 1 De Wilde (Bel) 184 kilometer in 5 uur 6 minuten en 41 seconden (gem 35,998 km/u) 0 10 bonificatie, 2 Van der Poel (Ned) 0 06 bon., 3 Baffi (Ita) 0.04 bon., 4. Chiapucci (Ita), 5 Emonds (Bel), 6, Colotti (Fra), 7. Museeuw (bel), 8 Mariuzzo (Ita), 9. Wul- ler (BrD), 10. Sciandri (Ita), 11. LeMond (VSt). 23. Wiinands (Ned). 27. Lammerts (Ned), 32 Van il (Ned), 55 Roche (Ier), 64 De Rooy (Ned). De Wilde. Algemeen klassement: 1 Moreau (Fra) 5.15.69, 2. Induram (Spa) 0.03, 3 Fignon 0.10, 4. Roche 0 14, 5 Chiapucci z t6 Bernard (Fra) 0 15, 7 Lance (Fra) 0.18, 8 Walton (Can) z t.. 9 Woods (Aus) 0.22, 10. Argentin (Ita) 0.24, 12 Ekimov 0.25, 64. Van der Poel 0.43, 102, Delgado 1 00, 120. Bouwmans 1.10, 136. Van Poppel 1.30, LANDELIJKE BAKER: Lobel Doe Shop-Bax 6-4 Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.15 en 21.15 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Op 14 maart vindt in het Finse Kuopio het officieuze wereld kampioenschap marathonschaat- sen over 100 kilometer plaats. Ri chard van Kempen (Nieuwveen) en Aad Grimbergen (Rijnsburg) zijn de enige deelnemers uit de re gio In Den Haag is geheel onver wacht op 72-jarige leeftijd Cees Kouwenhoven overleden. Kou- wenhoven was enige jaren lid van de Leidse wielervereniging Swift en was tot tweemaal toe mede-or ganisator van een start (Scheve- ningen en Leiden) van de Tour de France. Ook was hij éen van de pioniers van de eerste rolstoel wedstrijd, de Bloemenmarathon Sonny'Silooy is klaar voor een rentree in het eerste van Ajax. Een laatste test met het tweede elftal tegen Feyenoord 2 (1-1) kwam hij goed door Om 14.30 uur is op de renbaan van Noot dorp morgen de eerste start At leten en trimmers kunnen op vrij dag 16 maart om 15.30 uur mee doen aan de Leeuwenhoekloop bij het Universitair Sportcentrum in Leiden. De opbrengst is voor de gehandicaptensport Bij De Zijl/LGB heeft men de PR goed opgepakt. Wekelijks verstuurd Howard Chan aan de media een persinfo Sylvia Wijnands (SJC) is uitgenodigd voor selectiewed strijden in het Limburgse Schin op Geul. De Noordwijkse voet balster hoopt op een plaatsje in het Nederlands elftal onder 16 jaar De voetbalverenigingen Al- phia. VVSB, DOSR en Kickers zijn op zoek naar een jeugdtrainer De Warmondse zaalvoetbalclub FC Kraan heeft twee winstpunten in mindering gekregen. Dit door niet spelen door schuld De alge mene voorjaarsvergadering van KNVB afdeling Leiden is op dins dag 1 mei De Nationale Cojlecte voor het Fonds Gehandicapten wordt dit jaar gehouden in de week van 23 tot en met 29 april Met Lugdunum, hebben Tone- gido en Rijswijk zich eveneens bij de laatste 16 van het amateurbe kertoernooi West II gespeeld De nieuwe voetbalcompetitie bij de amateurs begint in het weekeinde van 1 en 2 september 1990. De niet-standaard-elftallen in de af deling Leiden beginnen een Week later. De bekerwedstrijden wor den op 21 en 28 augustus ver speeld De zaalvoetbalteams van de afdelingen Den Haag. Noord Holland en Limburg hebben zich geplaatst voor de eindronde van de NK De Noordwijkerhouter Eric Bader heeft in Gouda de zwarte judoband (le dan) gehaald Gymnastiekvereniging DOS uit Noordwijk bestaat 85 jaar. In Sas- senheim viert de plaatselijke zwemvereniging haar 25-jarig be staan Bij de Zoeterwoudse voet balvereniging SJZ is met ingang van heden de ledenstop afge schaft Rugbyclub DIOK houdt in het weekend van 17 augustus voor de derde keei' het Euro-rug- by-toernooi, De trip van DIOK naar Bath gaat niet door. Men doet nu alleen Londen aan Ma rion van der Ploeg (Ter Leede) is opgenomen in'de selectie van het Nederlands vrouwenvoetbalelf tal. Op 11 maart wordt gespeeld tegen Frankrijk en op 17 maart te gen Noord Ierland Handbalclub Olympia '72 uit Wasenaar is door de storm dakloos geworden Trainer Jan Kecskemehty (Fore holte) wordt, volgens het bestuur van Quintus, volgend jaar trainer bij die club Peter Tates (De Ba taaf), Eric Strqombergen, Ronald van der Tang en Frank Boelé (al len De Bollenstreek) hebben zich 'aangemeld bij de wielervereni ging Waterland uit Edam Een andere Bollenstreker. Marco Ver- meij (Lisse), komt dit seizoen weer voor Tempo Soest uit De Zeeuwse voetbalvereniging Hoek heeft doelman Ruud Koopman van Hollandia uit Hoorn aange trokken Michael van der Berg (IJsselmeervogels) heeft in het duel tegen plaatsgenoot Spaken burg zijn linkerenkel gebroken. Inmiddels is de Belg Philip Be- noot bij Hoek al weer opgestapt Paul Sassen uit Ter Aar heeft in Sassenheim een biljartdriekamp gewonnen De jonge golfers Maarten van der Berg en Niels Boyzen mogen op kosten van het Leo van der Kar Sportfonds in Noordwijk trainen onderleiding van de Engelse coach Carol Johnson De Alphense voetbal trainer Theo Cremers heeft zijn contract bij de W Woerden met een jaar verlengd Zaterdag 17 maart staat Kijkduin in het teken van een landelijke ATB-moun-. tain Bikedag Hank Kalkman, bekend van de radio (met Teunis- se), is in beeld om voorzitter te worden van de VV Voorburg Oud-Tour de France-renner An- dré de Korver is op 74-jarige leef tijd in Breda overleden De trai ner van FC Sloterplas (Gijs Collo en John Erades). Lesley Hellings. wordt de nieuwe trainer van hoofdklasser Stormvogels Bi., de Alphense atletiekverening AAV '36 heeft men een aantal mensen nodig voor de opvulling van het kader Op donderdag 8 maart is er in de kantine van do- wielervereniging De Bollen streek een vergadering van het district Zuid Holland De brid- geclub Het Juiste Bod houdt op 22 april in Noordwijkerhoui een Bloemendrive. Aanmelden: tele foon 02523-76611

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20