LEIDSCH DAGBLAD Blokkade VAM opgeheven Prijsvoordeel 499 NODIG! Bouwstaldng na akkoord cao ten einde Oplichtersduo in Leiden gepalet Vanaf 1 september proef met wielklem in Leiden Acties boeren bij vuilverbrandingen in Noord- en Zuid-Holland Peres beraadt zich op breuk met Likud Ouders bezetten school 'Het Baken' in Alphen Hoge Raad: veroordeling op basis van ademanalyse kan I DINSDAG 6 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39183 Prijs fl. 1,35 Raboemployé verduistert vijf tot zes miljoen WEERSELO (GPD) Een 42-jarige bankemployé uit het Twentse dorp Rossum wordt ervan verdacht de Rabo-bank in Weerselo voor 5 tot 6 miljoen gulden te hebben opge licht. De man is vorige week vrijdag aangehouden. De fraude kwam aan het licht bij interne controle van de bank. Of ook andere personeelsleden van de bank bij de fraude zijn be trokken moet nader onderzoek uit wijzen. Voorlichter C. Hoogkamer van Rabo Nederland in Utrecht wil niet zeggen op welke wijze en in welk tijdsbestek het geld is verdui sterd. De bank stelt een onderzoek in naar de frauduleuze handelingen van de Rossumenaar. Daarnaast loopt er een onderzoek van justitie. Verdachte heeft bij de Rabo-bank in Weerselo een hoge functie. Hij werkte er al meer dan 20 jaar en is onder andere belast met de handel in aandelen en effecten. Volgens de Rabo heeft de clientele geen nadeel ondervonden van de frauduleuze handelingen van de bankemployé. UTRECHT (ANP) - Overal in het land zijn stakende bouwvakkers vandaag weer aan het werk gegaan nu de bouwbonden gisteren een ak koord over de bouw-cao bereikten. Volgens de bonden werken er van daag '16.107 bouwvakkers meer dan maandag'. Beide partijen zeggen te vreden te zijn met het bereikte ak koord. De bouwbonden zijn erin ge slaagd de 230.000 bouwvakkers een 36-urige werkweek te bezorgen. Verder krijgen de werknemers vol gende maand een loonsverhoging van 1,5 procent en per 1 januari 1991 weer een verhoging met dat percen tage, terwijl de automatische prijs compensatie (voor dit jaar geraamd op 2 procent, voor volgend jaar 2,5) wordt gehandhaafd. Tegenover het invoeren van een 36-urige werkweek, per 1 januari 1991, staat dat de werkgevers hun zin hebben gekregen in het deels vastleggen van de atv-dagen. De helft geldt voor de hele bedrijfstak met de nadruk op de periode rond kerst en de jaarwisseling. Het overleg over de nieuwe bouw-cao heeft - met onderbrekin gen - geduurd vanaf november. Toen in december.bleek cfat de ver schillen van mening tussen de par tijen zeer groot was, ging de koningin Geestelijken, winkeliers en hoteliers mikpunt LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een 44-jarige vrouw uit Noord wijkerhout aangehouden. Samen met haar partner wordt de vrouw ervan verdacht een groot aantal geestelijken, winkeliers en hotels in Leiden en omgeving te hebben opgelicht. Het duo bediende zich meestal van een praatje over een zieke vriend die zij wilden helpen. Als eenmaal een klein geldbedrag was geleend, betaalden ze dit later terug om vertrouwen te winnen, om ver volgens een groter bedrag afhandig te kunnen maken. De pastor van de Hartebrugkerk gehuurd, kon naar zijn geld fluiten. raakte vorige week op die wijze 8 Uit onderzoek is gebleken dat het gulden kwijt. Gisteren probeerde tweetal gisteren geld en goederen opnieuw om geld los te opstreek en bestellingen deed praten. Dit keer trapte de pastor i totaalbedrag van 5000 guide waarschuwde hij de Juweliers, bruidszaken en kleding- In het Hiltonhotel had het duo de bruidssuite gehuurd. De politie i gelijk blijven. Een Haagse taxi- weest. Duidelijk is al wel dat geeste- LEIDEN De gemeente Lei den voert waarschijnlijk op 1 september de wielklem in. De klem voorkomt dat foutpar- keerders kunnen wegrijden zonder de bekeuring te beta len. Pas na het voldoen van de boete wordt de wielklem door een parkeercontroleur verwij derd. De wielklem wordt eerst beproefd alvorens definitief te worden ingevoerd. Het college van B en VV moet nog akkoord gaan met dit voorstel van een ambtelijke werkgroep die zich bezighoudt met het herzien van het par keersysteem. Maar de ver wachting is dat burgemeester en wethouders akkoord gaan met dit plan. B. Wijbenga, hoofd van de afdeling parkeerbeheer van de gemeente, zegt dat de wiel klem naast de boete een extra middel is om parkeerders te dwingen om geld in parkeer- meter of -automaat te gooien. "Door de wielklem wordt het voertuig immobiel gemaakt. Het kost de foutparkeerder enige tijd voordat hij de boete heeft betaald en de klem is verwijderd. Het is nu toch zo dat alleen een parkeerboete veel i onverschillig laat. Voor heleboel mensen is 35 gulden veel geld, maar er is ook een grote groep die een dergelijk bedrag zo neertelt", zegt Wij benga. De gemeente neemt eerst een proef met het gebruik van de wielklem. Wijbenga: "We gebruiken de klem eerst in een bepaalde wijk of in een gebied waar veel fout wordt gepar keerd". Juwelier beroofd Boeren blokkeren met hun tractoren de vuilverbrandingsinstallatie c de Gabriël Metzustraat in Leiden. (foto Jan Hoh LEIDERDORP - Bij een inbraak in een juweliers winkel in de Leider- dorpse Winkelhof zijn vannacht mTaTschappijenr^dir'asreïzoekers DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Kosto van justitie overweegt boetes op te leggen aan luchtvaart- etalageruimten leeggeroofd De inbrekers hebben zich rond half vijf toegang tot de Winkelhof ver schaft door twee, met Flevoland waakte, schuifdeuren Lammers in op hun verzoek op te treden als onafhankelijk voorzitter. Vervolgens sloegen pag. 7: bouw trendsetter in atv-of- geruiten in. De buit vertegenwoor- TEL AVIV (GPD) De Israëlische In een gezamenlijke verklaring Arbeiderspartij beraadt zich van- zeggen de Likud-ministers dat Is- daag over een breuk met Likud, na- raël belangstelling heeft voor een dat de Likud-ministers gisteravond voortzetting van het vredesproces, besloten extra voorwaarden te ver- De besprekingen met de Palestij- binden aan het Amerikaanse plan nen zouden echter alleen mogen Baker voor een Israëlisch-Palestijn- gaan over verkiezingen in de bezet- se dialoog in Cairo. te gebieden en de Arbeiderspartij De Likud wil dat Palestijnse in- moet zich akkoord verklaren met woners van Oost-Jeruzalem worden een blijvend Israëlisch bewind over uitgesloten van verkiezingen in de een verenigd Jeruzalem en het cate- bezette gebieden en dat Israël het gorisch uitsluiten van de PLO. overleg verlaat zodra blijkt dat de Likud is bang dat de Palestijnse PLO er op enigerlei wijze bij betrok- delegatie al direct bij het begin van ken is. de besprekingen verklaart dat ze Leider van de Arbeiderspartij Pe- optreedt namens de PLO en tijdens res wees beide voorwaarden van de de onderhandelingen overleg gaat hand en zei vanmorgen dat de Li- voeren met Arafat of andere kud zich in feite tegen een dialoog PLO'ers. Als de besprekingen op heeft verklaard. dit punt zouden vastlopen, is Likud met valse papieren naar ons land vervoeren. Kosto antwoordt dat op schriftelijke vragen van het PvdA- be" kamerlid Van Traa. Het boetesys teem kan worden opgenomen in de nieuwe Vreemdelingenwet, aldus twee etala- de staatssecretaris. Toen mevrouw Korte-van Hemel te slaan. Boete vervoeren asielzoekers met valse papieren? giers bij het inchecken beter den controleren. De maatregel heeft kennelijk niet bereid bleek het nog staatssecretaris was, werden de geholpen. Steeds meer maatschap- te nemen. Hij zal maatschappijen al verplicht om pijen vervoeren asielzoekers, die aan het kabinet, asielzoekers met valse papieren of niet over (de juiste) papieren be- zonder officiële bescheiden op kos- schikken. Het aantal asielzoekers ten van de maatschappij terug te neemt nog altijd toe, maar het aan brengen naar het land van her- tal dat illegaal via de lucht ons land komst. Met die bepaling hoopte zij binnenkomt is dat de maatschappijen de passa- toegenomen. LEIDEN (ANP/GPD) - De protesten van actievoerende akkerbouwers zijn vanochtend grimmiger geworden. De poorten van vuilverbrandingen, waaronder die in Leiden, zijn geblokkeerd. De blokkade van de VAM werd vanmid dag om een uur opgeheven. Een bezetting van de Afvalver werking Rijnmond (AVR) duurde maar een paar uur. De boeren vertrokken weer toen de AVR bereid bleek een dag bladadvertentie te plaatsen waarin wordt opgeroepen tot herstel van de graanprijzen. Premier Lubbers zei gisteravond op ondernomen: "Het enige wat je er een verkiezingsbijeenkomst in tegen kunt doen is proberen ze te- Hoogeveen weer te willen onder- gen te houden. Op dat moment zit- handelen met actievoerende akker- ten wel de toegangswegen dicht en bouwers. Een oplossing voor de is een blokkade al een feit", omstreden verlaging van de graan prijs kan volens hem worden ge vonden in produktiebeperking en omschakeling op andere gewassen. Voorman Schaap van de actievoe rende boeren toonde zich verheugd over die uitspraak, maar zag geen aanleiding de acties op te schorten. Vanmorgen rukten veel boeren daarom opnieuw uit om belangrijke instellingen te bezetten. Zo werd met ruim 100 trekkers de vuilverbranding in Leiden geblok keerd. Het is de bedoeling dat de blokkade één dag duurt, al sloten enkele boeren niet uit morgen te zullen terugkeren. Directeur Log- tenberg van de Leidse reinigings dienst zei vanmorgen weinig hinder te verwachten: "Pas als ze hier twee dagen blijven komen we in de pro blemen". Het ophalen van afval werd vanmorgen wel gestaakt. De bewoners van Leiden werden met geluidswagens op de hoogte ge bracht. Naast Leiden zijn vanmorgen ook de vuilverbrandingen in Den Haag, Alkmaar, Zaandam en Groningen geblokkeerd. De poorten van de AVR werden na een paar uur weer vrijgemaakt omdat directeur Nales r de boeren op brief schrij ven hij de f VS-soldaten als drugskoeriers NEW YORK (Rtr) - Panamese drugshandelaren hebben terug kerende soldaten van de Ameri kaanse invasiemacht gebruikt om cocaïne naar de VS te smok kelen. Dat onthulde de Ameri kaanse omroep CBS gisteren. Legerautoriteiten rolden on langs een drugsbende op die sol daten recruteerde om de drugs op militaire vluchten naar de VS te vervoeren. Daarbij zijn zeven Colombianen en twee Amerika nen gearresteerd. Een Ameri kaanse dienstplichtige gaf toe dat hij soldaten als drugskoe riers heeft geworven. Volgens CBS was het ondoen lijk om de 13.000 terugkerende militairen afdoende te controle ren. De VS vielen op 20 decem ber Panama binnen om een eind te maken aan het bewind van ge neraal Noriega, die door Was hington werd verdacht van drugshandel. Actievoerende ouders met h hij c ALPHEN AAN DEN RIJN - Der- weest, maar die moest gewoon weer De Arbeiderspartij is tegen offi ciële deelname van de PLO aan de besprekingen,.maar 'een Palestijn se delegatie moet de vrijheid heb ben om contacten te onderhouden met elke factor in de Arabische bang daarvan de schuld te krijgen. Hoe ver Likud is verwijderd van de mogelijke leden van de Palestijn se delegatie bleek gisteren nog eens uit een petitie van 30 vooraanstaan de Palestijnen uit de bezette gebie- reld'. De Arbeiderspartij stelde den, die aandringen op e twee weken geleden de Likud het de PLO. Onder hen zijn Al-Husseini ultimatum om uiterlijk morgen ak koord te gaan met het plan-Baker. Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog, in het zuiden ook al' en toe zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 7 graden. Middagtcmperatuur omstreeks 12 gra den. Matige westelijke wind, in het noordelijke kustgebied krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtcmpera tuur ongeveer 11 graden. Nusseibeh (Bir Zeit Un teit), Ayesh (voorzitter Arabische journalistenbond), Siniora (hoofd redacteur dagblad Al Fajr) en Abu Rahme (advocaat Gazastrook). De ondertekenaars willen dat de PLO de Palestijnse delegatie benoemt. De toegang tot de VAM Wijster nog veel drastischer werd vanmorgen tijdelijk helemaal afgesloten, maar de boeren vertrok ken daar rond 13.00 uur na onder handelingen met de VAM-directie. Voor de duin- kent dit, dat vanaf morgen huisvuil wordt opgehaald in Kat wijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, SAMSUNG MAGNETRON RE-606 TC. Nuttig vermogen: max. 700 Watt, energie in 5 standen regelbaar, tiptoetsbedienlng, computergestuurd. Met5 programmeerbare geheugens. Uitneembaar draaiplateau. Inhoud f 27 ||ter ,n witte uitvoering. (KWANTUM] 700 Watt Waarom zullen we duur doen. Niet verkrijgbaar in Diemen en Nuth. tig ouders van leerlingen prot. chr. basisschool Het Baken aan de Klepperman in Alphen heb ben vanmorgen de noodlokalen van de eigen school bezet. Dit is beslo- bSlenXëk bete ten nadat ®isteren de lokalen van de DonenstreeK bete basisschool Oudshoorn aan het Marsdiep door een schoolarts van de GG en GD zijn goedgekeurd. De H fegömï Lissê: VoorhouCrÏS °UfrS erotesteïen te«en de burgen Valkenburg. J verb,,,,,™ He De gemeenten hebben het princi- >e-besluit genomen dat als de VAM Vijster weer wordt geblokkeerd, af gedwongen verhuizing van de 7de en de 8ste groep naar Oudshoorn. De ouders hopen te bereiken dat hun kinderen in de noodlokalen kunnen blijven. De gemeente heeft val uit de duin- en bollenstreek tij- echter laten weten dat de lokalen delijk wordt gestort op de oude stortplaats aan de 's-Gravendamse- weg bij Katwijk. "We kunnen het af- de klassen val na een week niet langer meer la ten liggen. De toestand wordt on houdbaar", aldus directeur ge meentewerken Van de Griend ir Katwijk. hard nodig zijn voor de r.k. school Het Spinnewiel, die eigenaar i i Het Baken bera- worden teruggestuurd". De ouders hebben gezelschap van hun kinderen tijdens de actie. Bruyntjes denkt niet dat deze bezet ting en mogelijke acties in de toe komst ten koste gaan van de kinde ren: "Ze hadden vandaag toch al vrij gekregen in verband met de ver huizing. De actie is natuurlijk ook in het belang van de kinderen zelf. Misschien dat het op dèn duur wel nadelig is, daarom moeten we snel een oplossing vinden." Het actiecomité van de ouders heeft geprobeerd de verhuizing te gen te gaan met het argument dat sprake was van stankoverlast in de lokalen van Oudshoorn. De arts heeft gisteren na een onderzoek in de betreffende lokalen aangeraden de twee groepen vandaag toch den zich vandaag over het vervolg te laten verhuizen. Dit advies van de actie. Actievoerder R. door de inspectrice van het basison- Bruyntjes kon al wel zeggen dat de derwijs overgenomen. Volgens bezetting vandaag nog de hele dag Bruyntjes stinkt het nog steeds in Voor minister Alders (milieube- duurt. "Het gaat nu uitstekend. De de lokalen, ondanks de ventilator Woensdag 7 maart »p: 07.13 uur, zon onder: 18.30 uur; i op: 13.51 uur, maan onder: 05.43 24 PAGINA'S □23-313 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Kohl trekt eis Poolse grens in BONN (AP) - De Westduitse bonds kanselier Helmut Kohl heeft zijn eis laten varen dat Polen moet afzien van herstelbetalingen in ruil voor -het erkennen van de Poolse west grens. Kohl heeft zich vanmorgen na een spoedzitting van zijn coali tieregering, bereid verklaard for meel zijn steun uit te brengen aan een motie in de Bondsdag, waarin wordt opgeroepen de bestaande grens met Polen te erkennen. Deze - motie zal donderdag worden inge- ve^aah„t„e„r®a,;tJh„ad.05 diend. heer) is de 'grens bereikt' nu de boe- verhuiswagen ren de verbrandingsinstallaties af sluiten. Hij eist dat de acties worden gestaakt omdat zé een bedreiging vormen voor het milieu en hij sluit ingrijpen tegen de boeren niet uit. Zijn collega Dales (binnenlandse zaken) laat dat vooralsnog over aan lokale overheden: "De situatie is nog niet zodanig dat van hogerhand moet worden ingegrepen". Een nieuw doelwit voor de pro testerende boeren vormen luchtha vens. Na Eelde en Lelystad zou morgen Schiphol aan de beurt zijn. De politie houdt al rekening met de blokkade, al stelt een woordvoerder dat daartegen weinig kan worden vanochtend ge- die is aangebracht. DEN HAAG (ANP) - Een veroordeling wegens het rijden onder invloed kan als regel worden gebaseerd op de uitslag van een ademanalyse. Dat heeft de Hoge Raad vandaag beslist. De Hoge Raad vernietigde daarmee een vonnis van het gerechtshof i Den Haag. Het hof kwam daarin vorig jaar tot de conclusie dat een De Hoge Raad gaat niet in op de vraag wat er moet gebeuren als de verdachte zelf uitdrukkelijk vraagt om een tegenonderzoek. Volgens de Hoge Raad was die vraag in deze zaak niet aan de orde. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 U Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15 Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Naam Adres - Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 ■"a

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1