Bayern speelt voluit op de aanval SpoorPtTV Timman weet wat hem te doen staat Capriati: dertien jaar en miljonaire Controle op doping bij WK secuur Becker zegt af Politiemassa bij EC-duel Teambespreking van trainer Heynckes met open ramen Schapers wint van Mancini Brazilië huilt mee met Romario Atleet dood bij marathon DINSDAG 6 MAART 1990 SPORT PAGINA 17 ROME (AFP) - Na alle wedstrijden bij de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal, van 8 juni tot 8 juli in Italië, zal worden gecontroleerd op het ge bruik van verboden stimulerende middelen. Professor Gustavo Tuccimei, voorzitter van de medi sche commissie van het Italiaanse Olympische Comité, heeft dit giste ren in Rome gezegd. De controles, die onder verant woordelijkheid van de FIFA zullen worden uitgevoerd door twee medi ci in een nog nader te bepalen stad; betreffen in de eerste ronde per wedstrijd twee spelers. Vanaf de achtste finales moeten na elk duel drie voetballers zich op het doping- appèl melden. Als norm geldt de lijst met verboden middelen, zoals het Internationale Olympische Co mité die hanteert. Het lot bepaalt voor iedere wedstrijd welke spelers zich voor controle dienen te mel den. De Oranje-selectie zal zich van 31 mei tot 7 juni terugtrekken in een idyllisch gelegen kasteeltje vijftien kilometer buiten Zagreb. In de di recte nabijheid krijgen technisch directeur Thijs Libregts en bonds coach Nol de Ruiter de beschikking over een prima trainingsaccommo datie. De Ruiter heeft het complex afgelopen vrijdag in ogenschouw genomen. Het Nederlands elftal speelt op woensdag 30 mei in Wenen tegen Oostenrijk en vertrekt een dag later naar Zagreb, waar op zondag 3 juni Dit is geen surfer die handig gebruik maakt van een ondergelopen voet- Geheel rechts staan grote ventilatoren opgesteld or tegen Joegoslavië wordt geoefend, balveld in een stadion, maar een deelnemer aan de wereldkampioenschap- de zeilen te geven tijdens het overdekte evenement i Het is niet de bedoeling dat Oranje pen indoorsurfen die deze week in Parijs voor het eerst worden gehouden. in Joegoslavië nog meer oefenwed strijden speelt. Op 7 juni vertrekt het Nederlandse gezelschap naar Sicilië. Tijdens de eerste fase van de voorbereiding vanaf 14 KUALA LUMPUR (GPD) Kuala Lumpur maakt zich op voor de grootste schaakmatch die ooit in een Aziatisch land is gehouden. De hoofdstad van Malaysia heeft geld noch moeite gespaard om het de twee 'ereburgers'. Jan Timman en Anatoli Karpov, de ko mende twee weken naar de zin te maken. Speciaal voor de beide finalisten van het kandidatentoernooi hebben de organisatoren de beste spullen uit heel de wereld laten overvliegen. donderdag de twaalf geplande par tijen moeten afwerken, werden uit Frankrijk gehaald. De tafel, die steun zal geven aan bord en ellebo gen, werd alleen voor deze gelegen heid gemaakt, terwijl Timman en Karpov elke stoel die zij tijdens de match willen gebruiken maar hoe ven aan te wijzen. Typerend allemaal voor een twee kamp, waarvan de winnaar de rege rende wereldkampioen, de Rus Gary Kasparov mag uitdagen. Dat geld geen rol speelt, blijkt ook uit het te verdelen prijzenpot. In Kuala Lumpur is die gevuld met in ieder geval een bedrag van 420.000 gul den. De winnaar toucheert straks 265.000 gulden, voor de verliezer resteert nog altijd het lieve som metje van ruim anderhalve ton. Op Jan Timman, beschouwd als de beste westerse schaker ter we reld, rust nog extra druk. Naast de sportieve en de al aanwezige finan ciële belangen kan de 38-jarige Ne derlander nog eens één miljoen Duitse Marken incasseren. Als hij wint. Het bedrag is beschikbaar ge steld door een computerbedrijf uit de Bondsrepubliek voor de eerste westerse uitdager van wereldkam pioen Kasparov. Jan Timman, in middels neergestreken in de hitte hij i gewo Zeist - oefent het Nederlands elftal HAMBURG (SID) - Het Westduitse tegen de amateurclubs IJsselmeer- Daviscup-team zal het ook in de vogels, Rijnsburgse Boys, ARC, tweede ronde tegen Argentinië Quick Amersfoort en een Zeister- moeten stellen zonder Boris Bec- combinatie. ker. De nummer twee van de we- Met Thijs Libregts gistermid- reldranglijst meldde zich gisteren dag aanwezig bij PSV-FC Den Haag telefonisch af voor het duel dat in - gaat het de goede kant op. Het Buenos Aires wordt gespeeld. Hij laat zich aanzien dat hij bij de uit- geeft de voorkeur aan deelname aan n tQgrnooi in Indian Wells. Teamchef Niki Pilic zal tijdens Libregts verwacht binnenkort het toernooi van Key Biscayne, dat wedstrijd tegen de Sovjet Unie op 28 maart in Kiev weer van de partij kan zijn. volgende week begint, de definitie ve selectie voor het duel tegen Ar gentinië bekend maken. André Agassi maakt eind deze" maand in de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije zijn rentree in de Amerikaanse ploeg voor het toer nooi om de Daviscup. Hij is met Brad Gilbert, zondag winnaar in Rotterdam, gekozen voor de enkel spelen. BOCA RATON (Reuter) - Je bent jong en je wilt wat. Dat gaat zeker op voor de 13-jarige Jennifer Capriati. Dit nieuwste Ameri kaanse tennisgodinnetje is miljo- naire voordat ze de eerste bal als professional geslagen heeft. Vol gens ingewijden heeft Capriati al sponsorcontracten getekend voor een totaal bedrag van 5,5 miljoen dollar (meer dan tien miljoen gul den). Billie Jean King noemt Capriati het grootste talent, dat ooit de sprong naar de top heeft ge waagd. De 'moeder' van het Ame rikaanse tennjs kan het weten. Ze won zelf twintig titels op Wimble don in het enkel- en dubbelspel, fungeert als coach van Capriati en vormt een koppel met de prille teenager in het toernooi van Boca Raton deze week. Het lang verwachte debuut van Capriati als professional komt vandaag, als ze in Bóca Raton te- gen haar vijftien jaar oudere land genote Mary Lou Daniels, acht jaar geleden nummer vijftien van de wereld maar nu verwezen naar het kwalificatietoernooi, moet aantreden. De piepjonge Amerikaanse maakte het afgelopen jaar al grote indruk door dejeugdtitels van Roland Garros en Flushing Mea dow te winnen. Haar eerste partij als gaste in het Amerikaanse team voor de Wightman Cup naast een aantal professionals leverde de maximale winst van 6-0 6-0 op. de KNVB een uitnodiging over zijn contract te praten. Dat loopt op 30 juni af. Contractueel was afgesproken dat men een halfjaar eerder elkaar zou laten weten of men de intentie heeft om de over eenkomst te verlengen. MECHELEN (GPD) - De Brussel se politie rukt met man en macht uit om de Europa Cup-kraker KV Mechelen-AC Milan in goede banen te leiden. Voor de wedstrijd zijn 1300 agenten en rijkswachten ge mobiliseerd. Daarnaast ^zullen nog eens 50 extra agenten de metro-lijn richting Heizei bewaken. Ook de brandweer is in staat van verhoogde ^B^'de'fniangen^van het Heizei- MÜNCHEN (GPD) - De videobeelden van PSV hebben Klaus Augenthaler volledig over- stadion zullen de toeschouwers tuigd. De aanvoerder van Bayern München kende de kwaliteiten van Romario weliswaar van horen zeggen, zoëven heeft hij met eigen ogen kunnen zien waartoe de Braziliaan in worden afgegeven, evenals grote staat is- »Het is een super-voetballer, ontzettend beweeglijk en veel sneller dan ik had ge spandoeken en vuurwerk. Alcohol dacht. Hij heeft bovendien een goed oog voor zijn medespelers. Nu snap ik waarom de trai- wordt niet geschonken. Het noorde- ner het als een groot voordeel ziet dat Romario er tegen ons niet bij is", lijke deel van het stadion is bestemd Belgische supporters, het zui- De beenbreuk van de Braziliaanse Alan Mclnnaly vormt hij de twee- tional Mihaljovic (1,8 miljoen). Billie Jean King raakt lyrisch als ze over de kwaliteiten van haar beschermelinge rept. „Haar balgevoel, haar instinct telkens de juiste plek op de baan te vin den zijn al bijna zo goed als bij Steffi Graf', roemt ze. Capriati zegt zelf veel meer aan lol te denken dan aan het grote geld. „Ik kijk er naar uit de baan op te stappen en een mooie loop baan op te bouwen, maar vooral wil ik een hoop plezier beleven in het profcircuit. Ik wil er niet aan denken, dat de druk te groot zou kunnen worden. Ik probeer zoiets geen kans te geven. Ik speel lou ter en alleen voor m'n eigen lol." Tracy Austin en Andrea Jaeger zijn voorbeelden van zeer jonge speelsters, die het een tijdje leken te gaan maken, maar vroegtijdig opbrandden, de in de States ge knede Joegoslavische Monika Seles (15) houdt het, mede door een gedoseerd programma, nog vol. „Er rustte op mij niet zoveel druk als nu op Capriati", aldus tweevoudig open Amerikaans kampioene Austin, die bijna 16 jaar was toen ze haar eerste prof- toernooi in Stuttgart won. „Haar debuut zal lastiger zijn. De men sen hadden mij al vaak zien spe len. Ze wisten wie ik was. Bij Capriati ligt dat anders. Haar naam is bekend, ze heeft al die contracten al, maar ze heeft nog geen profpartij gespeeld. Dat is wat ik noem pas echt onder grote druk staan." ns-aanval van Bayern,» die i delijke deel voor de tifosi van AC voetbalartiest ging gistermorgen als Milan. Ook is een vak vrijgehouden een lopend vuurtje over het trai- Bundesliga goed alleen voor Nederlandse voetbal- ningscomplex van Bayern. Tegen- 46 competitietreffers. Dat zijn liefhebbers. Om die reden zijn er over de Duitse pers hield trainer nog altijd ook Nederlandse agenten aanwezig Jupp Heynckes weliswaar de schijn bij de wedstrijd. De selectie van op dat 'PSV niet alleen uit Romario Ajax zal eveneens de wedstrijd bij- bestaat' en dat de absentie van de wonen. Braziliaan wegvalt tegen die van Thon, in zijn hart weet-ie wel beter. Dat blijkt ook anderhalf uur later, •als Heynckes zo onvoorzichtig r de toekomst, de nuchter denkt hij Duiventil minder dan Romario „Het zal me eerlijk gezegd worst zijn wie Hoeness straks weer haalt", klas- reageert hij laconiek op de duiventil München. In een tijdsbestek eentje produceerde. Dat net het verschil tussen ei sespits en een uit de sub-top Europese voetbal. Wohlfahrt is het vijf jaar kocht Bayern acht aanval- i wijd opengeslagen Vanaf het een verdieping lager in de zon liggende terras is zijn pep talk bijna woordelijk te verstaan. Hij drukt de spelers op het hart dat INDIAN WELLS (AFP/ANP) - Mi- de beenbreuk van Romario bij PSV chiel Schapers heeft zijn eerste aan- een schok teweeg heeft gebracht en sprekende resultaat van de ten- dat zijn ploeg daar gebruik van nisjaargang 1990 geboekt. In de eer- moet maken. „We gaan daarom ste ronde van het met een miljoen voluit op de aanval spelen, met de dollar (ongeveer 1,9 miljoen gulden) hele ploeg. Daarbij moeten we na- gedoteerde toernooi van Indian tuurlijk wel oppassen voor de snel- Wells schakelde de 30-jarige speler heid van Povlsen, maar die kennen uit Eemnes de als elfde geplaatste we allemaal nog van Köln. Jullie Argentijn Alberto Mancini uit. zullen 90 minuten keihard moeten Schapers, gezakt naar de 106e werken. Als we met twee doelpun- plaats op de wereldranglijst, was ten verschil winnen, is Bayern een oppermachtig. Hij gunde Mancini, ronde verder", nummer veertien van de wereld, Maar zo ver is het nog lang niet, slechts vijf games: 6-4 6-1. weet Roland Wohlfahrt. Samen met daar hartgrondig mee „Bayern kan een spits van zeven of de acht miljoen niet betalen teambespreking te houden met de spelers die net niet goed genoeg zijn voor Italië en Frankrijk. Goede spe- chen geen Iers, maar geen toppers. Daar kan ik Bayern al v Iers, onder wie toch aansprekende als Del'Haye, de kleine koopt Rummenigge, Hughes, Wegmayn Ekström. Ze redden het in Mün- allen en keerden a korte tijd de rug toe. „Als een aankoop hier drie of vier weken slecht speelt, wordt-ie meteen neergesabeld. Geduld ken- hier niet". Mihaljovic vergaat Als enige overleefde Wohlfahrt al le stormen in München. De in Bocholt, op een steenworp afstand ,wie> de Nederlandse grens, opge- het niet beter dan zijn voorgangers groeide aanvaller verhuisde zomer van 1984 voor ee Mark van MSV Duisburg chen. In de winterstop zette hij de München barre tijden maakt iljoen door. Mün- Voor Mclnnaly gaat de weg ook niet meer over rozen nu de robuuste handtekening onder een contract Schot sinds 16 september nog tot medio 1993. Die zekerheid kun- drie keer heeft gescoord. Hij laat nen ze hem niet meer afnemen. Of zich echter wat minder snel uit z'n hij1 zijn plaats in de basis behoudt, is evenwicht brengen dan de Joego- echter vers twee. Maar net zo koel slaaf. Bij Ayr United, Celtic en zakelijk als hij vorige zomer rea geerde op de komst van de peperdu- Schot Mclnnaly (3,8 miljoen zwaarste competitie Mark) en de Joegoslavische interna- ik tot RIO DE JANEIRO (GPD) - In Rio de Janeiro is geschokt gerea geerd op de voorlopige uitschake ling van PSV-spits Romario. Voor en na de plaatselijke topper Vasco Da Gama-Flamengo (1-1), afgelopen zondag in het Maraca- na-stadion was iedereen er vol van. Het slechte nieuws had de Braziliaanse fans binnen enkele uren bereikt. Veel Brazilianen geloven dat Romario ondanks de tegen FC Den Haag opgelopen zware bles sure toch kan meedoen,aan de wereldkampioenschappen in juni in Italië. „Hij heeft een sterke wil, dus ik denk dat hij het nog redt", stelt Romario's vader Edevair De Souza Faria. „Hij denkt zelf in ie der geval dat hij ér in Italië bij zal zijn". Sebastio Lazaroni, trainer van de Braziliaanse selectie, heeft de PSV'er de garantie gegeven dat hü wordt uitgenodigd voor het WK. „Ik heb Romario meteen op gebeld. Hij zat erg in de put, maar hem kennende zal hij er alles aan doen om op tijd weer fit te zijn. Ik heb er alle vertrouwen in", aldus Lazaroni. Bebeto, spits van het Brazi liaanse elftal en van Romario's oude club Vasco Da Gama, was aangedaan toen hij het nieuws vernam. „Ik heb gisteren nog met hem gebeld. Hij was erg optimis tisch over het WK en zei dat hij goed in vorm was". Bebeto rea geerde verontwaardigd op de suggestie dat hij voordeel kan ha len uit de mogelijke uitschake ling van Romario. Bebeto en de PSV'er betwisten elkaar een plaats in de Braziliaanse aanvals- linie. „Dit is helemaal niet goed voor mij. Dit is slecht voor hem, voor het Braziliaanse voetbal, voor iedereen", foeterde Bebeto. De teamarts van Vasco, Clóvis Munhoz, gelooft dat de PSV'er weer snel op de been zal zijn. „Ik ken hem heel erg goed. Jarenlang hebben we samengewerkt. Bij Vasco had Romario nooit ernsti ge blessures. Maar als er toch eens iets was, dan herstelde hij erg snel. We hebben nog 96 dagen voor het WK begint, dus volgens mij kan hij er bij zijn". toe heb gespeeld. Hier wordt doorniemand veel in het achterveld gespeeld en kennen ze de snelle handeling naar voren niet. Het betekent dat je als spits veel minder balcontact hebt. Het geld", erkent hij grif, „vergoedt echter veel. Want daarvoor ben ik hier naartoe gekomen, nergens an ders voor". Wohlfahrt weet hoe het voelt als een aanvaller bij Bayern niet scoort. Hij wordt dan prompt met de nek aan gekeken. Dat overkwam hem vorig seizoen toen hij 14 weken achtereen droog stond, maar Bayern in de competitiekraker tegen FC Kóln met drie doelpunten aan de landsti tel tjielp. „Vanaf dat moment heb ik de knop omgedraaid en mij heilig voorgenomen me door niemand meer gek te laten maken. Ik heb nu al weer twee wedstrijden niet ge scoord. Dat moet niet nog drie of vier weken duren, want dan begint het gejammer weer. Toch heb ik de indruk dat ik daar nu boven sta. Dat heb ik van het vorig seizoen ge leerd". Wohlfahrt kan dit seizoen echter niet meer stuk als hij Bayern plaats bezorgt by de laatste viei het Europa Cup-toernooi. „Dat Bayern eigenlijk nog belang- de finale, maar verloor beide keren rijker dan de landstitel. Hoeness wilmet 1-0. Dat zit Hoeness enorm ten koste van alles de Europa Cup dwars". ALBERT GEESING ADVERTENTIE CURSUS CAFÉBEDRIJF f295.- Binnenkort start in Alphen a/d Rijn en Lekten de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 2'/- uur. De cursus kost totaal 295,- en men kan zich nog aanmelden. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 6 juni. De zeer afwisselende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horeca- bedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneel! De lessen worden zeer levendig gebracht met o.a. dia's, vri|blijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant, Disco. Kantine. Bar, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. te van een tegenstander sinds 1982 nooit meer van nen heeft... Voor de privacy van Timman en Karpov is ook zorggedragen. Kar pov, die wordt bijgestaan door een begeleidingsteam van maar liefst tien man, onder wie vier groot meesters, een eigen kok en een ech te PR-man, heeft zijn intrek geno men in het luxueuze Mikasa-hotel. Het gedeelte waarin de Russen hun tenten hebben opgeslagen, wordt streng bewaakt. Pottenkijkers wor den resoluut weggestuurd, bang als men is de concentratie van Anatoli Jevgenevitsj Karpov op welke wyze dan ook te verstoren. Secondanten Hetzelfde geldt overigens voor het 'Nederlandse' kamp, hoewel Jan Timman het met een heel wat klei ner gezelschap secondanten moet stellen. Timman heeft vijf begelei ders bij zich, onder wie voor het schaaktechnische gedeelte Anders- son. Sax en Hort. Het gezelschap is neergestreken in hotel Ming Court, waar men even onderbereikbaar is voor de buitenwereld als het con currerende kamp in het Mikasa-ho tel. Karpov is duidelijk favoriet by de Malaysiërs. De Rus heeft in het ver leden al 16 keer van Timman ge wonnen en 31 keer gelijkgespeeld, terwijl Jan Timman slechts drie keer van zijn schakende collega wist te winnen. De statistieken zien er dus goed uit voor de zeven maan den oudere Karpov. Karpov zelf meent dat het afhangt van zijn vorm. „Wat de mensen ook zeggen, het zal zeker geen gemakke lijke wedstrijd worden. Jan is een schaker die altijd activiteit zoekt en voor verrassend spel zorgt. Dat maakt hem vaak onvoorspelbaar. Aan voorspellingen waag ik me dan ook niet. Geen van ons tweeën is su perieur aan de ander". Jan Timman wordt in ieder geval algemeen beschouwd als de «nige Westerse schaker die in staat is om te verhinderen dat de strijd om het wereldkampioenschap weer een Russische aangelegenheid wordt. LOS ANGELES (SID) - De dood van de Amerikaan William McKin- ney overschaduwde de marathon van Los Angeles. McKinney, die wegens hoge bloeddruk onder be handeling van een arts stond, stort te na 34 kilometer ineen en stierf een uur later in het ziekenhuis. De wedstrijd werd gewonnen door de Colombiaan Pedro Ortiz in 2.11.54 voor de Pool Niemczac, 2:12: 05 en de Canadees Fonseca, 2.12.07. De Amerikaanse Julie Isphording was bij de vrouwen de snelste. Zij liet een tijd van 2.32.25 noteren. halen, want dat is Bayern in de tien' jaar dat hij nu manager is nog nooit gelukt. De ploeg stond twee keer i DINSDAG 18.30-19.00 EURO: Goals: de mooiste doelpunten uit de Spaanse voetbalcom petitie. 19.00-19.30 Sportnet: Sport en France. 19.00-20.00 EURO: What a Week. 19.30-21.30 Sportnet: Spaans voetbal. 20.00-21.00 EURO: Biathlon: WK vanuit de Sovjetunie. 20.00-00.15 Super Ultra Sport: met golf- kampioenschappen, kanoën in Hawaii en snowboarding. 20.10-22.10 Did 2: Europacup-voetbal: FC Köln-FC Antwerpen (EC-3). 20.25-21.03 Ned 3: Sport-Studio met een reportage over de terugkeer van tennisser Ivan Lendl in zijn geboorteland Tsjechos lowakije. waar hij o.a. werd begroet door president Havel en een benefiet-partij speelde tegen John McEnroe. 21.00-22.00 TV 5: Sport. 21.00-22.00 EURO: Motorsport: WK for- mule-l en Grand Prix Motorraces. 21.30-22.00 BBC 1: A Question of Time: 21.30-23.30 Sportnet: Pro Box Live: En gelse vedergewichtkampioenschappen (John Dogerty-Hugh Forde). 22.00-23.00 EURO: Worstelen. 22.45-23.15 Did 3: Sport-Platz. 23.00-01.00 EURO: Basketbal: Europa cup. 23.30-01.00 Sportnet. French Rugby Lea gue: 1990 Cup, kwartfinale. 01.00-02.00 Sportnet Argentijns voetbal. WOENSDAG 08.00-09.30 Sportnet: Tennis: US Indoor Championships. 09.30-11.00 Sportnet Tennis. 10.00-11.00 EURO: Biathlon: WK vanuit de Sovjetunie. 11.00-12.30 Sportnet. French Rugby Lea gue: 1990 Cup. kwartfinale. 11.00-12.30 EURO College Basketbal. 12.30-13.00 Sportnet: Sport en France. 12.30-13.00 EURO: Goals: de mooiste doelpunten uit de Spaanse voetbalcom petitie. 13.00-14.00 EURO: Biathlon: WK vanuit de Sovjetunie. 13.00-15.00 Sportnet: NHL IJshockey. 14.00-15.00 EURO: Motorsport: WK for mule-! en Grand Prix Motorraces 15.00-15.15 Sportnet: Spain Spain Sport. 15.00-17.00 EURO: Kunstrijden op de schaats: WK oepeningsceremonie en ver plichte figuren voor paren vanuit Halifax. 15.15-17.15 Sportnet: US PGA Golf: The Los Angeles Open. 17.00-19.00 EURO: Basketbal: Europa cup. 17.15-19.00 Sportnet: Spaans voetbal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17