'Verbreding A4 aan westkant heeft minste nadelen' 'Veel verkeerde cijfers in rapporten over All-west Doorgaande route Wassenaar onaantrekkelijk voor sluipers .K^SDlEan Rijkswaterstaat stuurt Leiderdorp projectstudie Brug scoort hoger dan viaduct ONDERZOEK NAAR JUWELENROOF Provincie wil exploitatie stort De Does overnemen PAGINA 16 DINSDAG 6 MAART 1990 LEIDERDORP - Rijkswaterstaat spreekt in de gisteren ver schenen projectstudie 'Rijksweg 4, passage Leiderdorp' geen voorkeur uit voor een van de zes varianten voor ver breding van de snelweg. Hooguit laat de instantie doorsche meren dat aan een verdubbeling van de rijstroken aan wes telijke zijde de minste nadelen lijken te kleven. Een brug over de Oude Rijn lijkt bovendien gunstiger uit te pakken dan een viaduct onder deze rivier. Informatie-avond over verbreding De projectstudie van Rijkswater staat is ter advisering verzonden aan de gemeenten Leiderdorp. Leiden, Zoctcrwoude en Wou- brugge. Andere instanties die hun visie op het rapport mogen geven, zijn Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de rijksinspecteur voor de milieuhygiëne, de regio nale rijksconsulent voor economi sche zaken, de Kamer van Koop handel voor Rijnland, de Konink lijke Schippersvereniging Schut- tevaer, het Koninklijk Neder lands Watersportverbond en de ANWB. De gemeente Leiderdorp houdt 15 maart om acht uur een eerste informatie-avond over de plannen van Rijkswaterstaat in sportcom plex De Does. Voor de zomer moe ten de betrokkenen hun adviezen indienen bij Rijkswaterstaat. Vervolgens zal de minister van verkeer en waterstaat, mevrouw H. Maij-Weggen, een besluit ne men (naar verwachting in het na jaar van 1990). Indien zij besluit tot verbreding van de weg zullen daarna de diverse bestemmings plannen moeten worden gewij zigd. Nadat de gronden voor uit breiding verworven zijn kunnen de werkzaamheden beginnen. Naar verwachting kan het project dan in 2000 gereed zijn. Verbreding aan westelijke zijde van de rijksweg past het best in het landschap en levert de minste ge luidshinder op. Een zeven meter ho ge (vaste) brug over de Oude Rijn is het goedkoopst (165 tot 176 miljoen gulden). Een 12 meter hoge (vaste) brug of een aquaduct pakken duur der uit. De kosten van een hoge brug worden geschat op ongeveer 290 miljoen gulden. De aanleg van een aquaduct kost ongeveer 300 miljoen gulden. De twee brugvarianten zijn wat betreft geluidshinder gunstiger dan een aquaduct en leveren iets min der luchtverontreiniging op. De brugvarianten zouden nadelig zijn voor de recreatievaart, en in iets mindere mate voor de beroeps- Belangrijk nadeel van verbreding aan westelijke zijde (B.G. Cortslaan) is het grote aantal wonin gen dat hiervoor gesloopt moet wor den. Ongeveer 60 woningen moeten in deze variant verdwijnen. Wordt de A4 verdubbeld aan oostelijke zij de (Oranjewijk) dan zullen 15 tot 20 huizen tegen de grond gaan en moet de gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat worden gesloopt. De eventuele komst van een tra ject voor een hogesnelheidstrein is bij alle varianten mogelijk. Rijks waterstaat ziet een dergelijke spoor lijn het liefst aan de westelijke kant. De projectstudie van Rijkswater staat over de verbreding van de A4 tussen Leiderdorp en Hoogmade bestaat uit vier delen. Door specia listische bureaus zijn aparte studies verricht naar stedebouwkundige aspecten (Kuiper Compagnon bv). Rijkswaterstaat heeft een overkoe pelend rapport geschreven. Bij het uitwerken van de plannen i; luchtverontreiniging (TNO,. )wee mak drieTij! stroken met vluchtstroken. Tevens is voldoende ruimte opgenomen om een eventuele latere verbreding tot twee maal vier rijstroken te reali- De onderzochte varianten zijn een lage brug (zeven meter) aan westelijke of oostelijke zijde, een hoge brug (12 meter) aan een van beide zijden of een aquaduct aan een van beide zijden. Als zevende mogelijkheid noemt Rijkswaterstaat de zogenaamde 'slingervariant'. De verbreding komt dan gedeeltelijk aan westelij ke zijde (ten zuiden van de Maurits- singel) en aan oostelijke zijde (ten noorden van de Mauritssingel). De ze variant zou de verkeersveiligheid niet dienen en de gemeente Wou- brugge is tegenstander van verbre ding op haar grondgebied. Om Woubrugse bebouwing aan oostelij ke zijde van de weg te omzeilen, zou de A4 dan twee slingers moeten krijgen. Om technische redenen zou het ongewenst zijn om de weg aan bei de kanten evenveel te verbreden. Omlegging van de snelweg buiten de bebouwing om is voor Rijkswa terstaat onbespreekbaar omdat hierdoor landelijk gebied wordt aangetast. De aanleg van een tunnel beschouwt Rijkswaterstaat even min als een mogelijke variant. Een tunnel is veel duurder dan een aquaduct of brug en bovendien niet geschikt voor vervoer van gevaarlij ke stoffen. Handhaving van het huidige aan tal rijstroken is volgens Rijkswater staat niet mogelijk. De instantie be twijfelt of maatregelen ter vermin dering van de automobiliteitzoals 'rekening rijden', voldoende zullen zijn om de overbelasting van de A4 op te heffen. 'Rekening rijden' zal volgens Rijkswaterstaat met name gevolgen hebben voor de categorie (langere afstands) woon-werkver keer. Op de rijksweg A4 is die cate gorie niet sterk vertegenwoordigd; het totale woonwerk-verkeer vormt krap 25 procent van het totale auto verkeer. Het verkeer op de A4 be staat voor 50 procent uit zakelijk Gemeente Wassenaar schrijft minister WASSENAAR - De gemeente Wassenaar heeft de minister van verkeer en waterstaat laten weten dat rapporten over rijks weg 11-west gebaseerd zijn op _verkeerde cijfers. Bovendien krijgt mevrouw H. Maij-Weg gen te horen dat de aanleg van de Verlengde Landscheidings- weg geen vertraging mag oplo pen door het besluit om alsnog de effecten voor het milieu op een rijtje te zetten in een milieu effect rapportage (mer). Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aange legenheden. Wassenaar weet dat beide verbindingen tussen de 'ei gen' rijksweg en de rijksweg Am sterdam-Rotterdam omstreden zijn. Tegen de zuidelijk van Wassenaar geplande Verlengde Landschei- dingsweg loopt vooral Voorburg te hoop. tegen de noordelijke rijksweg 11-west zijn vooral Voorschoten en Leiden fel gekant. Toch had Wassenaar goede hoop dat de Verlengde Landscheidings- weg er snel zou komen. Het opstel len van een 'mer' zou een vertraging van 2,5 jaar kunnen opleveren en de Wassenaarse politiek vindt dat on verteerbaar. Ook de manier waarop de minister het nieuws naar buiten bracht, zou absoluut geen schoon heidsprijs verdienen. Burgemeester P.H. Schoute moest uit de pers vernemen dat er een rapportage komt en wacht twee weken later nog steeds op een offi ciële bevestiging van deze omme zwaai. Andere gemeenten zouden de wrevel delen en hij liet de com missie weten dat de minister be paalde stuurgroepen juist in het le ven had geroepen om betrokkenen snel te kunnen informeren. Naast de algemene stuurgroep voor de Haagse agglomeratie, heb ben zich vijf werkgroepen gebogen LEIDERDORP - De provincie wil de exploitatie van de Leiderdorpse puinstort De Does overnemen van de Gemeenschappelijke Vuilver werking Leiden en omstreken (Ge- vulei). Het Provinciaal Afvalverwij- deringsbedrijf (Proavj neemt daar mee elke verantwoordelijkheid van de gemeente Leiderdorp over. Risi co's als vervuiling en exploitatie-te- Casba en Lesld in ongelijk gesteld DEN HAAG/ZOETERWOUDE- /LEIDERDORP - De beroepen van de Zoeterwoudse bedrijven Casba en Leski tegen de bouw van het meubelplein Leiderdorp zijn dooi de voorzitter van de Afdeling recht spraak van de Raad van State ver worpen. De beroepen waren gericht tegen beslissingen van Gedeputeer de Staten en van burgemeester en wethouders van Leiderdorp, die op onzorgvuldige wijze zouden zijn ge- Had de Raad van State Casba en Leski in het gelijk gesteld, dan had den de ondernemingen tegen beide overheden een procedure tot scha devergoeding kunneii beginnen. korten door onvoldoende aanvoer of te lage tariefstelling, komen in de nieuwe opzet voor rekening van de provincie. Dat zei gedeputeerde H. van der Vlist gisteravond tegen de leden van de raadscommissies ruimtelij ke ordening en bestuurszaken. Hij betoogde dat de aanvoer, verwer king en nazorg van afval zaken zijn die de gemeentelijke en regionale grenzen verre overschrijden. Een aanpak op provinciaal niveau is vol gens Van der Vlist noodzakelijk om alle milieuproblemen in de toe komst het hoofd te kunnen bieden. Wethouder A. Roest (CDA) zei dat de overdracht 'louter voordelen' heeft. Voor de gemeente zelf zal niet veel veranderen, aldus de wethou der. Voor de exploitatie van De Does denkt het Proav aan een overeen komst met Heidemij of Grontmij. Overigens is Proav nog in oprich ting. Directeur van het Proav, J. de Jong, verwacht de ministeriële goedkeuring 'binnen enige weken'. De commssieleaen gaven giste ren nog geen advies over de over dracht, maar hoorden alleen de toe lichting van Van der Vlist aan. Roest zei de overdracht tijdens een commissievergadering op 19 maart te willen behandelen. over de Verlengde Landscheidings- weg en de verschillende aansluitin gen op die weg. Wil Wassenaar ge woon doorstuderen om zo weinig mogelijk tijd te verliezen, andere gemeenten zouden daar anders over denken. Het enige positieve geluid kwam van D66. Volgens deze partij is het beter nu een rapportage te hebben dan dat dat later in de procedure wordt geëist. Dat zou nog meer tijd kosten. Volgens de burgemeester kan de partij gelijk hebben, maar is het zaak om duidelijkheid te krijgen van de minister. Alle partijen steun den hem daarin. Rijksweg 11-west Verontwaardigd waren de partijen over de onnauwkeurigheden in de verschillende rapporten over rijks weg 11-west. Suggereerde onder zoeksbureau DHV dat het verkeer op de Rijksstraatweg voor 45 pro cent bestaat uit plaatselijk verkeer, kentekenonderzoek en enquêtes van de gemeente Den Haag leerden dat het Wassenaarse automobilisten 8,6 procent van het totale verkeers aanbod uitmaken. Voor de Witten- burgerweg waren de verschillen niet minder groot: DHV ging uit van 76 procent plaatselijk verkeer ter wijl Den Haag op 17,7 procent uit kwam. B en W concluderen uit de nieuwe cijfers dat het doorgaand verkeer een nog grotere belasting vormt dan tot nu toe werd aangenomen. En dat zou eens te meer pleiten voor de aanleg van de 'All-west'. Commis sieleden sloten zich daar van harte bij aan en zijn blij dat ook Maij-Weg gen deze Wassenaarse theorie onder ogen heeft gekregen. Hopelijk doet ze daar meer mee dan de opstellers van de rapporten over de 11-west. Volgens WD-fractieleider A. Pruijs staan, ondanks de protesten van Wassenaar, ook in de definitie ve versies verkeerde cijfers. En dat maakt hem 'zëer bezorgd'. CDA- fractieleider H. Schelhaas vroeg zich af of ook landelijk beleid geba seerd is op dergelijke slechte cijfers. Volgens de burgemeester heeft de minister kennis genomen van de Wassenaarse argumenten en zal ze die betrekken in haar overwegin gen. Volgens D66-raadslid A.J.F. de Vries toont het voorval aan dat ook Wassenaar kentekenonderzbek moet verrichten. Bijval bleef uit en de commissie hield het gisteravond bij gewone verkeerstellingen. Ze wil daar komend jaar 25.000 gulden voor uittrekken. noemde het auto worden Ellen Martens) LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft keihof, en verzoekt getuigen contact op te neme publiek vanmorgen de nodige overlast. Woordvoerders van de bewakingsdienst hadden de instructie niets te zeggen en juwelier Gorthu, 'onzin om de zaak breed uit te meten in de krant. Overigens kan de hooggelegen Wijikelhof niet per bereikt en moeten de inbrekers te voet of met een tweewieler hebben toegeslagen. <fot< WASSENAAR - De gemeente Was senaar gaat de oost-westroute (Lan ge Kerkdam/Van Zuylen van Nije- veltstraat) voor 407.050 gulden on aantrekkelijk maken voor sluipver- keer. Zodra de omleidingsweg rond Valkenburg klaar is, wil ze ook de Katwijkseweg en de Papeweg (bij Voorschoten) aanpakken. Daarover wordt overlegd met de provincie. Dit werd gisteravond duidelijk tij dens een vergadering van de raads commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden. De Van Zuylen van Nijeveltstraat wordt door strepen 'visueel vers mald' en bij het reconstrueren van de kruisingen met de Johan de Witt- straat en de nabijgelegen straat, ver dwijnen de voorsorteervakken. De over de weg hangende verkeerslich ten krijgen een plekje op palen, worden verkeersafhankelijk afge steld en blijven 24 uur per dag wer ken. Op de eilandjes in het midden komt ruimte voor groen en overste kend langzaam verkeer. Ook op de Lange Kerkdam ko men eilandjes in het midden bij de kruisingen met de Middelweg, Prinses Marielaan en de Prins von Wiedlaan/Zijllaan. Om ruimte te scheppen voor die voorzieningen en het verkeer verder af te remmen, maakt de weg op die punten een kleine slinger. Fietsers worden daar beschermd door de aanleg van be tonnen randen tussen rijbaan en fietspad. Ook hier moeten automo bilisten het idee krijgen dat ze over een dorpsroute rijden. Milieu De raadscommissie ging akkoord met de maatregelen en zelfs de actievereniging 'Oost west thuis best' liet de gebruikelijke kri tiek achterwege. Discussie was er over het weghalen van de voorsor teervakken. Volgens de WD houdt dat het achteropkomend verkeer op en zorgt het afremmen en optrek- verkeer en er is ook veel doorgaand verkeer. Vertraging In de huidige situatie is al sprake van overbelasting van de weg en er wordt verwacht dat het autoverkeer nog zal toenemen. Rijkswaterstaat gaat er van uit dat maximaal twee procent van de automobilisten op de A4 last mag hebben van vertra ging of filevorming. Nu al ligt dat percentage op ongeveer vijf pro cent. Rijkswaterstaat verwacht dat dit percentage bij een ongewijzigde situatie in het jaar 2010 is toegeno men tot meer dan 25 procent. In 1987 reden op het wegvak van de A4 tussen Leiden en Hoogmade dagelijks 62.000 auto's. Volgens re cente prognoses van de Dienst Ver keerskunde van Rijkswaterstaat kunnen op het betrokken wegvak rond het jaar 2000 een aanbod van 85.000 tot 105.000 auto's per etmaal worden verwacht. In de aparte TNO-studie over luchtverontreiniging rondom de A4 wordt gesteld dat de luchtkwaliteit in de bebouwde kom van Leider dorp slechter wordt door de verbre ding van de A4. TNO meent dat - wanneer het aantal auto's niet zal af nemen - de snelheidslimiet gehand haafd moet blijven op 100 kilometer per uur om de luchtkwaliteit niet te laten verslechteren. Verbieding van de A4 heeft vol gens TNO weinig invloed op de luchtkwaliteit in het gebied langs de rijksweg buiten de bebouwde kom van Leiderdorp. Gebouwen als het St. Elisabethziekenhuis en het Meubelplein liggen buiten de 'di recte belastingszone' van de weg. In de huidige situatie zijn de concen traties kooloxiden, benzeen en lood het hoogst. De grenswaarden voor stikstofoxiden zouden alleen wor den overschreden in een gebied van 50 meter aan beide kanten van de weg. ken voor onnodige milieuvervui ling. Burgemeester P.H. 'Schoute legde uit dat het juist de bedoeling is het doorgaande verkeer af te rem men en hij denkt dat het met de ex tra milieuvervuiling wel mee zal vallen. Tegen het verhogen van de krui singen, zoals het CDA dat voorstel de, zou de NZH bezwaren hebben. Ook de CDA-opmerking dat de Van Zuylen van Nijeveltstraat een woonstraat moet worden, viel slecht. De burgemeester had het over 'illusiepolitiek'. Zelfs wanneer het doorgaande verkeer Wassenaar zou mijden, blijft de gemeente zit ten mét attractiepark Duinrell en het strand: "En zolang we die nog hebben, zitten we met de gebakken peren". Hij waarschuwde dat wan neer zijn gemeente niets zou doen. de bolienauto's door zijn dorp blij ven rijden: "Je kunt ze nu eenmaal geen vignet geven of tol gaan hef fen". Duizend gulden premie voor het aanbrengen van een collega ZOETERWOUDE - Werkne mers van het elektrotechnisch installatiebedrijf Ergon uit Zoe- terwoude die een ervaren elek- tromonteur 'aanbrengen', ont vangen van hun werkgever 1000 gulden premie. De wervings campagne van het bedrijf wordt tevens gevoerd via verlichte buitenreclameborden en affi ches op bus- en tramhaltes. Ook wordt een speciaal 06-nummer opengesteld. Ergon heeft voor haar vijf ves tigingen in Zoeterwoude, Rot terdam, Amsterdam, Assen en Almere ruim 50 extra werk krachten nodig. Het bedrijf heeft thans ongeveer 500 men sen in dienst, waarvan 125 in Zoeterwoude. De traditionele werving via arbeidsbureaus en personeelsadvertenties leverde nauwelijks resultaten meer op.. Eerder probeerde het bedrijf monteurs uit Oosteuropese lan den aan te trekken, maar de ar beidsbureaus wilden daar niet aan meewerken. In Nederland zouden genoeg werkloze elek- tromonteurs rondlopen. "En dat valt dus behoorlijk te gen", constateert A. Hofman, hoofd personeelszaken van Er gon. "Vandaar dat we naar ande re methoden hebben gezocht. De 1000-guldenactie voor de werknemers startte op 1 januari en begint al aardig te lopen: vijf mensen zitten in hun wettelijke proeftijd van twee maanden en ëén persoon heeft die fase al achter de rug". Hofman waagt zich niet aan een voorspelling hoeveel mon teurs zich de komende maanden zullen melden bij zijn bedrijf. De eerste tekenen vindt hij hoopgevend: "Dankzij mond- tot-mond replame belden al tientallen mensen het 06-num mer voordat het officieel was opengesteld". Het zal 'nog enige tijd' gaan duren voordat het be drijf briefjes van 1000 gaat uitde len omdat het nieuwe personeel eerst enige tijd in dienst moet blijven. En die 1000 piek is bru to. Recordweekeinde in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Jongerenvere niging Utopia organiseert dit week einde een 'recordweekeinde' in de Westender in Zoeterwoude. Van vrijdagavond tot en met zondag nacht wordt onder andere gepoogd de records discodansen, munten stapelen, plankliggen, barzitten en disco-draaien te verbreken. DINSDAG 6 MAART Leiden oecumenisch avondgebed 1 te aanvang 20.00 uur in de aula van het AZL, Wassenaarseweg 6. voorstelling: 'Wie is er bang voor Virginia Woolf?'. met o.a Plemi Touw en Hugo Metsers, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. met Klaverjas sen, sjoelen en rummykub, aan vang 20 00 uur in het Zijlkwartier, Van der Marckstraat. Politiek Cate: Kunst- en Cul tuurbeleid 1990/1994, aanvang 20.00 uur in Wik's Parly Centrum Hoofdstraat. msatie Wassenaai Raad, aanvang 20.00 ui Dorpskerk. WOENSDAG 7 MAART Alphen spreekuur voor 50-plussers in het OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 uur. jeugdinstuif volleybal in gymm- bloemschool, Jongkindt Coninck- straat 36, van 18.30 tot 19.30 uur. met Rad van Avontuur, van 14.00 tot 17.00 uur in de Noorderkring, Willem de Zwijgerlaan. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Verenging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. lezing over Natuurgeneeswij- tief 'Bloesemremedie Maria Hoest, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. lezing: 'Het westen loopt een blauwtje bij communistische Chi na', door Sabine Linn, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Zondagskinde ren', met o.a. John Kraaykamp, Simone Rooskens en Pieter Lutz, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Lieve mensen', door Stichting Wereldpremière, aanvang 20.30 uur in het LAK- Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Voorschoten kindervoorstelling- 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. DONDERDAG 8 MAART Leiden lunchconcert Jochem Hoch- stenbach (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. laatste lezing over Archeologie: 'Pijpaarden beeldjes', door Toita Buitenhuis, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Zondagskinde ren', met o.a. John Kraaykamp, Simone Rooskens en Pieter Lutz, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heem- in kader van Int. Vrouwendag: 'Vrouw en Media', van 14.00 tot 17.00 en van 19.30 tot 23.00 uur m Sjelter, Heemraadlaan. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 ui Poelmeer.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16