Bouwstaking een van de grootste èn succesvolste' 'Begrip, daar kopen we niets voor' Ook Katwijk bezwaar tegen komst Fokker Deelnemers 'krijgen' drie ton om op beurs mee te handelen DINSDAG 6 MAART 1990 PAGINA 15 Stakingsleider Schotanus is tevreden GOUDA - "Het is één van de grootste stakingen geweest uit de ge schiedenis van de Bouw- en Houtbond FNV, en bovendien één van de succesvolste. Uiteindelijk hebben we ongeveer 90 procent van onze eisen binnengehaald. En op sommige punten, bij voor beeld de loonsverhoging, hebben we zelfs meer gekregen dan we aanvankelijk hadden gevraagd". Nanning Schotanus, districtsbe stuurder van de Bouw- en Hout bond FNV en actiecoördinator voor de Leidse regio en de duin- en bol lenstreek, toont zich een tevreden man. "Ik denk dat wij de eerste gro te bedrijfstak zijn die niet alleen een flinke salarisverhoging hebben ge kregen, maar bovendien ook een 36- urige werkweek hebben binnenge sleept. De andere grote bedrijfstak ken zoals de metaal hebben toch vooral poencontracten afgesloten". Na bijna drie weken staken en ruim vier maanden onderhandelen heeft de bouw dan toch een nieuwe cao. Dat het allemaal zo moeizaam is verlopen, is volgens Schotanus vooral te wijten aan de 'arrogante opstelling' van de werkgevers.."Ze dachten dat ze beter wisten wat er onder de bouwvakkers leeft dan wij. Ze dachten ook dat onze leden nooit in staking zouden gaan en dat ze snel tevreden zouden zijn met al leen een loonsverhoging. Nou, daar zijn ze inmiddels wel achter". Volgens Schotanus stortten som- I mige leden zich met zo veel enthou siasme op de acties dat ze zelfs een beetje moesten worden afgeremd. "We hadden besloten om objectsta kingen uit te roepen, zodat we lang zaam de druk op de werkgevers konden opvoeren. In Zuid-Holland meldden zich de eerste dag echter al meteen 1200 stakers aan. Van het landelijk actiecentrum kregen we toen het verzoek of het niet wat rus tiger aan kon. Ze vonden dat het wat al te vlot ging". Het belangrijkste probleem tussen werkgevers en bonden was de in voering van een 36-urige werkweek. Nieuwe recessie Bouwvakkers werken nu per week 37 uur. Waarom zo veel ophef Over één uürtje minder? Schotanus: "Het gaat er niet alleen om dat we bouwvakkers wat meer vrije tijd gunnen. Die atv maakt onderdeel uit van een lange-termijnbeleid waarmee we zo veel mogelijk werk gelegenheid voor bouwvakkers vei lig willen stellen. Nu gaat het nog betrekkelijk goed in de bouw, maar het Economisch Instituut Bouwnij verheid heeft al voorspeld dat er in de bouw een nieuwe recessie op komst is". "Er worden straks minder wegen aangelegd, want de auto moet wor den teruggedrongen. Er worden minder huurhuizen gebouwd, want het rijk heeft daar geen geld meer voor. En de belangstelling voor vrije-sectorhuizen vermindert als de rente blijft stijgen. Op deze din gen moeten we letten, en dus moe ten we nu al beginnen om zo veel mogelijk mensen in de bouw te hou den. Daarom wilden we ook geen genoegen nemen met alleen een loonsverhoging. Dat is korte-ter- mijndenken. Nu krijgen mensen iets meer geld, maar straks staan ze weer op straat". Behalve op de atv hebben de bon den ook grote nadruk gelegd op scholingsmogelijkheden voor lang durig werklozen en mensen van buitenlandse afkomst, en op betere Boze boeren blokkeren vuilverbranding Geluidsoverlast door testvluchten vanaf Valkenburg Vakbondsman Schotanus: "Ik denk dat wij de eerste grote bedrijfstak zijn die niet alleen een flinke salarisverhoging hebben gekregen, maar bo vendien ook een 36-urige werkweek hebben binnengesleept. De andere gro te bedrijfstakken zoals de metaal hebben toch vooral poencontracten afge sloten (foto Henk Bouwman) faciliteiten voor oudere werkne- mers. Eisen die uiteindelijk alle maal in de cao zijn opgenomen. "In Nederland zijn 40.000 bouwvakkers langdurig werkloos. Wij zijn er van overtuigd dat de helft van deze mensen meteen kan worden ingezet in de bouw, eventueel na een korte scholing". Twintig miljoen Over de actiebereidheid in. deze re gio is Schotanus te- spreken. "Leid se bouwvakkers zijn massaal in sta king gegaan. In het Katwijkse was dat wat minder. Maar daar is het hoe dan ook moeilijker om mensen ach ter stakingen te krijgen". Veel inci denten hebben er volgens hem niet plaats gehad. "Ook hier zijn bouw vakkers soms door werkgevers on der druk gezet om toch maar weer aan de slag te gaan, maar over het al gemeen viel het wel mee". De staking, waar aan ten slotte ongeveer 16.000 bouwvakkers aan deelnamen, heeft de bouwbedrij ven in totaal zo'n drie miljoen gul den per dag gekost. "Althans, dat was een schatting van de werkge vers-onderhandelaar De Fouw. Wij zijn aan stakingsionen ongeveer 1,6 miljoen per dag kwijt geweest. In totaal dus een miljoen of twintig. Dat is een gigantisch bedrag, ja. Maar de bonden kunnen zich dat veroorloven. Dat is geen punt", al dus Schotanus. LEIDEN - Totdat vanochtend tegen tien uur de tractoren de ingangen van de Leidse vuilverbranding blokkeerden, reden vuilniswagens af en aan. Een aantal werknemers van de vuilverbranding was een uurtje eerder begonnen om nog zo veel mogelijk huisvuil te kunnen verwerken. De eerste ophaalronde van het huisvuil kon nog net voor de komst van de boeren in de ovens worden gestort, het huisvuil dat de rest van de dag werd opgehaald, bleef in de wagens zitten om mor genochtend te worden verbrand. Directeur Logtenberg van de Leidse reinigingsdienst werd door de blokkade dan ook niet van zijn stuk gebracht. "Als je het mij vraagt, hebben ze het niet zo slim aangepakt. Uit hun oogpunt bezien, hadden ze hier vanochtend om zes uur moeten staan", aldus Logten berg. De ontvangst van de boeren op de vuilverbranding was bijna hartelijk. Nadat de stoet door motoragenten begeleid met een minimum aan op onthoud door de stad was getrok ken, stond in de kantine van de vuil verbranding de koffie klaar. Ver zoeken van de brandweer om een deel van de rijbaan van de Floris Versterlaan vrij te houden, werden grif ingewilligd. Een aantal boeren trok de stad in om folders uit te de len aan het publiek over het doel van de blokkade. Veehandelaren die zaken hadden gedaan op de veemarkt in de naast gelegen Groenoordhallen kregen echter minder medewerking. Zij maken doorgaans gebruik van de weegbrug bij de vuilverbranding maar moesten voor deze gelegen heid uitwijken naar Zoeterwoude. Plastic Inzet van de blokkade was niet al leen om de eisen van de boeren voor een hogere graanprijs kracht bij te zetten maar ook om aandacht te vra gen voor het milieu en de hinder die veeboeren ondervinden van vuil verbranding door de uitstoot van dioxines. "Het gebruik van al die plastic troep moet worden terugge drongen", legde een boer uit. "Plas tic tasjes bijvoorbeeld kunnen pri ma vervangen worden door tasjes die gemaakt zijn uit natuurproduk- ten die wèl afbreekbaar zijn". Omdat daarbij graanprodukten worden gebruikt, hopen de boeren tevens hun afzetmarkt voor graan te vergroten zodat het mes aan twee kanten snijdt. "We worden daarin tegengewerkt door de oliemaat schappijen die economische belan gen bij het gebruik van plastic heb ben. En de politiek doet er maar nauwelijks iets aan". Logtenberg is het van harte eens met het milieuvriendelijke pleidooi van de boeren. "Neem die plastic velletjes die slagers tussen hun vlees doen. Als er iets vervuilend is, zijn die het wel. Volstrekt onnodig. Als ik vlees koop, weiger ik ze al tijd". Logtenberg is voorzitter van een landelijke commissie van vuil- verwerkers die het gebruik van af breekbare produkten bepleit maar stelt ook vast dat de financiële be langen van e produktie vj bemoeilijkt. Begrip De boeren die zich bij de vuilver branding hadden verzameld, zien vooralsnog geen reden om hun ac ties te beëindigen. "Eerst willen we duidelijke toezeggingen uit Den Haag en niet die wollige verhalen waar, als je goed luistert, uiteinde lijk niets van overblijft. Dat men be grip heeft voor onze moeilijke situa ties, daar kopen we niets voor". Deze groep boeren die vanuit Den Haag opereert, is vooral afkomstig uit Groningen en Friesland. Door de week voeren zij hun acties, in het weekeinde gaan ze terug naar de boerderij om daar de zaak draaien de te houden. De-boeren die terug moeten naar de boerderij, worden vervangen door anderen. "Ik denk dat we onze acties zeker tot eind maart kunnen volhouden", vertelt één van de boeren: "Maar dan zal een groot aantal van ons toch op het land aan het werk moeten". PTT waarschuwt bij overmatig telefoongebruik LEIDEN/DEN HAAG - De PTT in het district Den Haag stuurt tele foonabonnees die plotseling veel bellen een tussentijdse rekening of waarschuwing. Reden is dat er nogal eens betalingsproblemen ont staan als gevolg van onder meer 06- telefoontjes, zo meldt een woord voerder. Met het systeem, gebaseerd op computersignalering, wordt op dit moment een proef gedaan in enkele districten in de Randstad, waaron der het Haagse, dat noordelijk Zuid- Holland bedient. "We reageren pas als er zich plotseling grote verschil len voordoen. Iemand die altijd veel belt en op tijd betaalt, zal van ons niets te horen krijgen", aldus de zegsman. De meeste mensen reage ren volgens hem positief. Er zal niet in alle gevallen direct met extra rekeningen worden ge zwaaid. Volgens de PTT-woord- voerder hebben al diverse klanten laten weten daar niet van gechar meerd te zijn. In dat geval blijft het voorlopig bij een waarschuwing. Het experiment duurt nog enkele maanden. Daarna worden de resul taten bekeken. Een tussenbalans is nog niet opgemaakt. Dode bij ongeluk Schiphol DEN HAAG Het gereedkomen van de Verordening Watergebieden en Pleziervaart Zuid-Holland is voor het provinciaal bestuur Zuid- Holland aanleiding voor het organi seren van een symposium. Vrijdag komen een aantal organisaties en instanties die gereageerd hebben op de ontwerp-verordening bijeen in het provinciehuis. De bijeenkomst is niet alleen in formatief maar ook bedoeld om de gewijzigde verordening te toetsen aan de mening van bij watergebie den en pleziervaart betrokken in stanties. Na een aantal lezingen van onder anderen milieugedeputeerde Symposium over watergebieden en pleziervaart E.P. van Heemst, vertegenwoordi gers van- het bureau landschapsbe heer, natuurbescherming en van een dijkgraaf, wordt er in werkgroe pen gediscussieerd. De bijeen komst wordt gehouden in de staten zaal van het provinciehuis en begint om 09.00 uur. LandelijkeStudentenkrant' geen concurrent voor Leidse Mare het Leidse universiteitsblad Mare kan zich de kritiek van de initiatief nemers op de bestaande universi teitsbladen wel voorstellen. "Mare is een blad voor professoren, tech nisch personeel ambtenaren en stu denten. Logischerwijs kunnen we dan niet al te veel aandacht beste den aan echte studentenzaken. De nieuwe studentenkrant zie ik ook niet als concurrent". Van Lith is tegelijkertijd wel ver baasd over de komst van een lande lijk studentenblad. "Voor bericht geving over plaatselijke wetens waardigheden zorgen de vereni gingsbladen wel. Landelijke ont wikkelingen die voor studenten van belang zijn, worden in de bestaande universiteitsbladen voldoende be licht. Bovendien bestaat er al een landelijk studentenblad. Al met al zou ik dat nieuwe blad niet hebben opgericht". LEIDEN - Het nieuwe grabs lan delijk maandblad voor studenten, 'De Studentenkrant', vormt geen bedreiging voor het bestaande uni versiteitsblad Mare van de Leidse universiteit. Mare richt zich op de hele bevolking van de universiteit terwijl het nieuwe blad alleen de student als beoogde lezer heeft. Gisteren werd het eerste nummer van de Studentenkrant gepresen teerd. Het blad is in een oplage van 50.000 exemplaren verspreid in tien universiteitssteden. De redactie van het blad is onafhankelijk van be staande verenigingen of instellin gen. Het initiatief voor de oprich ting van een nieuw blad is genomen omdat de bestaande universiteits bladen te weinig aandacht zouden besteden aan 'de belevingswereld' van de student. Hoofdredacteur M. van Lith van SCHEVE- NINGEN Werknemers van de Explo sieven Oprui mingsdienst hebben giste ren opnieuw twee mijnen op het Scheve- ningse strand onschadelijk gemaakt. In het weekeinde wa ren al acht mij nen bij Wasse naar en Sche- veningen ge vonden. Door de storm zijn de mijnen van onder het zand vandaan geko- (foto GPD) SCHIPHOL - Een 26-jarige i; van Leidschendam is gistermorgen om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de Dienstweg op Schiphol. De man haalde met zijn auto een andere personenauto in en botste frontaal op de hem tegemoetko mende bus van Centraal Nederland. Behalve een dode vielen er acht gewonden, allen inzittenden van de bus. De bus en de auto werden to taal vernield. - Een vrijend paartje liep gister avond langs Leidens straten te wandelen. Aan de Pauwbrug over den Ouden Singel scheen het minnekoozen door een groot ongenoegen tusschen beiden te zijn gevolgd, zelfs zóódanig, dat de vrijer niets meer van zijn meisje wildeweten en haar daarom maar in het water gooi de. Zij werd er door anderen weer uitgehaald en hij werd door het niet malsche optreden van het publiek tegenover hem genoodzaakt, zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te ma ken. Zijne korte metten achtte men hoogst ongepast. Vijftig jaar geleden: Vanmorgen om twaalf minu ten over tien werd de Neder landse onderzeeboot O.ll, die de haven van Den Helder uit voer, midden voor de haven aan de kant van het fort Harssens door de sleepboot 'Amsterdam' van de marine geramd. De aan varing geschiedde op het oogen- blik dat een filmoperateur van de maatschappij Cinetone op den commandotoren van de O.ll bezig was met het maken van filmopnamen van het uitva ren van een aantal onderzeebo ten (waaronder de 0.9) voor de film 'Ergens in Nederland'. De 0.9 was reeds de haven uit. De filmoperateur en veertien man schappen die zich aan dek be vonden sprongen na de aanva ring overboord en wisten zwem mende den kant te bereiken. De onderzeeëer was inmiddels bin- men twee minuten gezonken. Om half elf zag men de pe riscoop weer boven water ko men. Door de tanks leeg te bla zen (vermoedelijk ook de olie tanks) was men er in geslaagd den onderzeeër naar de opper vlakte te brengen. Voor drie be manningsleden bleek dat echter te laat te zijn, zij waren verdron ken. Er was naar schatting 100 ton water in de duikboot geko- KATWIJK/VALKENBURG - De gemeente Katwijk maakt bezwaar tegen de vestiging van Fokker op het Marinevliegkamp Valkenburg. De gemeente is bang dat de geluids overlast rond dit vliegveld weer zal toenemen door de testvluchten die de vliegtuigfabriek daar wil uitvoe ren. Bovendien is Katwijk bang dat de vestiging een eigen leven gaat leiden. Als, door de ontspanning in de wereld, het vliegkamp ooit geslo ten wordt, bestaaride kans dat Fok ker in Valkenburg blijft. Waardoor de Katwijkse bevolking tot in leng te van jaren met de overlast blijft zitten. De vliegtuigfabriek wil op het Marinevliegkamp een afdeling ves tigen waar verschillende prototy pen van de Fokker 100 en Fokker 50 worden aangepast. Deze vliegtui gen worden vervolgens in een spe ciaal testgebied boven de Noordzee uitgeprobeerd. Fokker verwacht per jaar ongeveer 150 vluchten vanuit Valkenburg uit te voeren. De fabriek erkent dat dit enige overlast met zich meèbrengt, maar volgens haar worden de normen niet overschreden. Vooral ook om dat het aantal marine-vluchten de afgelopen jaren is verminderd. De gemeente Katwijk is het met die re denering niet eens. "Wij vinden het een slechte zaak om te concluderen dat er nu dus ruimte is voor andere Databank voor vervolgonderwij s ALPHEN AAN DEN RIJN - De Vereniging van Hogescholen en de Vereniging van samenwerkende Nederlandse universiteiten hebben samen een computerprogramma la ten maken over de mogelijkheden van vervolgonderwijs. De databank is gemaakt door het bedrijf Aspe- slagh uit Alphen aan den Rijn. Het computerprogramma PIHO (Post Initieel Hoger Onderwijs), zoals de databank heet, bevat een overzicht van het aanbod van oplei dingen die kunnen worden gevolgd na het behalen van een doctoraal examen op hbo-diploma. - De databank bevat nu al meer dan 1500 opleidingen en 200 faculteiten en instituten van universiteiten, ho gescholen en stichtingen voor post academisch of post-hbo-onderwijs. PIHO wordt uitgegegeven op een aantal diskettes die op elke IBM- compatible personal computer kan worden geïnstalleerd. De databank is vanaf 15 maart beschikbaar voor bedrijven, instellingen, universitei ten en hogescholen. Het bestand wordt geregeld bijgewerkt. De ont wikkeling van het computerbe stand werd tevens mogelijk ge maakt door een subsidie van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen. Aspeslagh en de twee onderwijs- verenigingen zijn bij het uitkomen van het programma een 'partner ship' aangegaan. overlast". Net als de gemeente Val kenburg al eerder heeft gedaan, vraagt Katwijk de minister van de fensie het verzoek van Fokker af te wijzen. Leiden doet mee aan landelijke wedstrijd fictieve aandelenhandel LEIDEN "Ondanks de twee krachs van de afgelopen jaren voelt een groeiend aantal men sen zich aangetrokken tot de beurs. Vooral jongeren tonen steeds meer belangstelling voor de effectenhandel. En het is langzamerhand een trend om iets van de beurs af te weten. Wij bieden die mensen nu de mogelijkheid om er meer ken nis over op te doen", zegt Pieter de Bruijn. Hij is één van de or ganisatoren van de beurscom- petitie die binnenkort in Leiden van start gaat. Hoewel in deze competitie flinke prijzen zijn te verdienen, heeft ze in de eerste plaats een educatief doel, stelt De Bruijn. De deelnemers aan de wed strijd krijgen uitgebreide infor matie, waarin wordt uitgelegd hoe de beurs werkt, welke ver schillende vormen van aande len en opties er zoal zijn en waar mensen op moeten letten wanneer ze in aandelen willen beleggen. Verder houden de or ganisatoren 13 maart een sym posium in de Pieterskerk, waar een aantal deskundigen zijn licht laat schijnen over de effec tenhandel. De Leidse beurscompetitie maakt onderdeel uit van een landelijke wedstrijd. De Bruijn: "Ze is vorig jaar voor het eerst gehouden door een aantal Groningse studenten. Dat is toen goed aangeslagen, waarna werd besloten de zaak deze keer landelijk te organise- De deelnemers aan de compe titie krijgen een fictief bedrag van 300.000 gulden tot hun be schikking. Daarmee kunnen ze handelen in aandelen en opties kopen die op de Amsterdamse beurs staan genoteerd. Degene die dat het handigst doet, en dus de meeste winst behaalt, maakt kans op één van de geldprijzen - 15.000, 10.000 en 5000 gulden - die de landelijke sponsors be schikbaar hebben gesteld. De beste plaatselijke 'handelaren' komen bovendien in aanmer king voor enkele kleinere prij zen, zoals een vakantiereis, cd- spelers en audio-apparatuur. Pieter de Bruijn: "De mensen hebben soms het idee dat het wel te ingewikkeld zal zijn en dat ze veel te weinig van de beurs afweten. Maar ja. het is juist de bedoeling van de competitie dat ze daarover meer leren Woto Ellen Martens) Tijdens de competitie, die van 19 maart tot 10 mei duurt, kun nen de deelnemers dagelijks zes orders plaatsen. De aandelen worden gekocht en verkocht volgens de slotkoersen die de effecten op de Amsterdamse hebben genoteerd. De transac ties, en de plaats die de deelne mers op de ranglijst bezetten, worden bijgehouden met com puters. Mensen die aan de wed strijd willen meedoen, kunnen zich opgeven aan de Haarlem merstraat 70a in Leiden. De kos ten bedragen 40 gulden. De competitie staat in principe voor iedereen open. Volgens De Bruijn is de be langstelling tot dusver goed. "Al komen mensen nogal eens aar zelend binnen. Ze hebben soms het idee dat het wel te ingewik keld zal zijn en dat ze vee) te weinig van de beurs afweten. Maar ja, het is juist de bedoe ling van de competitie dat ze daarover meer leren". Volgens De Bruijn hebben zich inmid dels 250 mensen aangemeld. Hij hoopt dat dit er voor 13 maart 500 zijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15