Cultuursector in Leiden kan rekenen op flink meer geld TViet blijven doorgaan met lastenverhoging 'Mooie woorden eindelijk omzetten in daden' raAds verköezingen Lijsttrekker Cor Vergeer van Socialistiese Partij: Programma Vrouwendag Tien mille weg uit kluis Hage Gevoel voor rechtvaardigheid soms zwaar op de proef gesteld DINSDAG 6 MAART 1990 LEIDEN - De cultuursector kan de komende vier jaar rekenen op een flinke verhoging van het budget. Vrijwel alle partijen in de gemeenteraad vinden dat de mooie woorden over cultuur nu eindelijk eens moeten worden vertaald in maatregelen. Op de vraag in welke onderdelen van de sociaal-culturele en welzijns sector moet worden geïnves teerd, noemen alle lijsttrekkers dit beleidsterrein. door Henny van Egmond en Willem spierdijk "Cultuur scoort heel hoog bij het CDA", zegt lijsttrekker Walen kamp. "Het is zo dat prettig en goed leven in Leiden moet samengaan met een paar, zeg maar 'allurepun- ten' op cultuurgebied. Je verbetert de kwaliteit van het bestaan door te investeren in dit achterstandsge bied, want zo beschouw ik de cul tuur in Leiden". Ook bij partijen als D66, Leiden Weer Gezellig (LWG), PvdA, WD, Groen Links en de Socialistiese Partij (SP) wordt nadrukkelijk voor cultuur gekozen, zij het dat sommi ge partijen er wel kanttekeningen bij maken. De SP ziet weinig in nieuwe projecten, maar wil vooral meer aandacht voor amateuristi sche kunstbeoefening. "Ik wil voor al wat doen aan de geweldige finan ciële last die de gebruikers van het muziekverzamelgebouw nu moeten dragen", aldus lijsttrekker Vergeer. Moderne kunst Langenberg (D66) wil meer midde len voor moderne kunst. "Een vleu gel aan De Lakenhal voor moderne kunst en een stadsgalerie", somt hij als wensen op. De meeste partijen maken op dit moment nog geen keus over besteding van de cultuur- gelden. De la Mar (Groen Links) constateert dat een groot deel van de cultuurnota die twee jaar gele den door zijn partij is gepresen teerd, nu gemeentelijk beleid is ge worden. Als voorbeeld noemt hij het idee voor een centrum voor beeldende kunst, dat tot stand moet worden gebracht. PvdA-lijsttrekker Van Dongen wil vooral 'een impuls' geven aan deze sector. Ook WD-voorman Van der Nat neemt dat woord in zijn loket te maken r al die beleidsterrein mond. Hij verwijst naar de cultuur nota. Uitvoering daarvan kost miljoen gulden per jaar. "Er i "Watje nu ziet", vertelt De la Mar, s dat het geld een beetje hap-snap ordt verdeeld over een aantal ge- aantal plannen dat een belangrijke meentelijke directies, want die wil- impuls kan geven aan de cultuur in len allemaal meedoen. Maar je zou Leiden. Het totaalbedrag dat met de problemen gebundeld moeten die plannen is gemoeid, is erg hoog. aanpakken en de middelen gericht We zullen moeten discussiëren over inzetten. Je moet bijvoorbeeld nu eens kijken naar hoeveel loketten je moet als je verhuist. Naar burgerza ken, naar de sociale dienst als je een uitkering hebt, naar het zieken- Geld komt er ook voor de sociale fonds, naar de kabeltelevisie. Dat ring. Hoewel op landelijk zou bij één loket moeten kunnen". Sociale vernieuwing niveau alleen de discussie houd van dit begrip tot een wel haast Babylonische spraakverwar ring heeft geleid, bestaat er in Lei den een meer concrete invulling. Het gaat de partijen dan vooral de aanpak v« standswijken. De la Mar (Groen Links): "Er Trots zijn PvdA-lijsttrekker Van Dongen valt De la Mar bij. "We hebben de laatste jaren een flink aantal voorzieningen in stand kunnen houden, ondanks aantal achter- forse rijksbezuinigingen. De groot ste opgave voor het nieuwe college ordt hoe je - niet alleen in stads- moet geld in sociale vernieuwing vernieuwingswijken worden gestoken. Ik denk dan i een aantal wijken, zoals Pancras- Oost en Slaaghwijk. Je zou daar een vat groter project moeten opzetten. ook naoorlogse buurten - voorzieningen op zo'n manier kunt inzetten dat het leefklimaat prettig wordt voor de mensen. En dat betekent in mijn waarbij je samenhang brengt in het ogen het samengaan cultureel beleid, welzijnsbeleid, werkgelegenheidsbeleid, gezond heidsbeleid; in feite in alles wat er in zo'n wijk is. Een beetje als het model van Zijloever, waar alle ou deren terecht kunnen bij één steun punt in de wijk. We moeten probe- i welzijn Zeven lijsttrekkers van de politieke partijen die op dit moment in de Leidse gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, gingen met elkaar in debat op verzoek van het Leidsch Dagblad. In het kader van de naderende gemeenteraadsverkiezingen spraken zij over uiteenlopende onderwerpen als verkeer, woningbouw, belastingverhoging en welzijn. De komende weken volgen artikelen die aan die discussie zijn ontleend. Vandaag deel 3: de cultuursector. voorzieningen, verbeteren van de mogelijkheden op arbeid, het zor gen dat kinderen worden opgevan gen, dat ouderen zolang mogelijk zelfstandig blijven wonen in hun ei gen wijk", somt Van Dongen op. "Ik hoop dat uiteindelijk i net als andere partijen geld voor werkgelegenheidsbeleid uittrek ken. De VVD'er pleit echter voor erschuiving. "Werkgelegen- niet alleen trots zijn om in de Kooi heidsbeleid is een belangrijk onder- te wonen, maar ook trots dat ze in deel van het economisch beleid. Als Slaaghwijk of de Stevenshof wo- er extra middelen beschikbaar zijn, nen. Dat gevoel moeten we terug- zou er minder geld voor welzijn brengen. En daar moet je geld voor moeten worden uitgetrokken, zodat uittrekken". er meer naar het economisch beleid WD-liisttrekker Van der Nat wil, kan". Walenkamp hoopt een oplossing te kunnen bieden aan de menséh die nu zijn aangewezen op uitkerin gen. "Vooral voor ongeschoolden wil het CDA betere mogelijkheden creëren. Die groep krijgt van ons veel aandacht". Bij D66 krijgen de Overleden: J. Markei langdurig werklozen meer kansen. "De aandacht voor deze groep is nu erg versnipperd", aldus Langen berg. LEIDEN - Cor Vergeer, lijst trekker van de Socialistiese Partij, is best tevreden over de afgelopen vier jaar. Er zijn re sultaten geboekt, voorstellen aangenomen en zaken tegenge houden zoals de bebouwing van een aantal groenstroken in Lei den. door Henny van Egmond LEIDEN - De internationale vrou wendag van 8 maart wordt in Lei den gevierd in het Volkshuis/Dijk 33 en 't Spoortje. Het programma in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33 ziet er als volgt uit: 09.30-10.00 uur binnenkomst en koffie; 10.00-10.15 uur opening door wethouder Henriëtte van Dongen; 10.15-11.00 uur forum over vrij willigers- en vrouwenwerk; 11.00-11.30 uur pauze met info- stands; 11.30-12.00 uur optreden van 'moeders in nood'; 12.00-12.10 uur pauze; 12.10-12.40 uur optreden van 'moeders in nood'; 12.40-13.30 uur info-stands en lunch; 13.30 uur sluiting. Programma 't Spoortje aan de Bernhardkade 40: 09.30 uur binnenkomst en kof fie; jur opening en welkom; uur inleiding door Brigit 1990-maatregel; discussies, scetches ia 'Achterwerk in de 10.00 10.15 Koek ovei 10.30 en reacties kast'; 11.30 uur optreden acroba tentrio Sterke Staaltjes; 12.00 uur optreden buikdanse res Farascha. Ook mogelijkheden voor onder meer zelf corsages ma ken, lekkernijen uit diverse cultu ren proeven, toekomst voorspellen; 13.15 uur film 'Een maand later' met Monique van der ven en Renee Soutendijk; 15.30 uur optreden van band Epiladies; 16.30 uur einde. Verlciezingsdebat LEIDEN - De Studievereniging voor Politicologen in Leiden (SPIL) houdt op maandag 12 maart een ver kiezingsdebat tussen de vijf grote partijen. Gespreksleider is Willem Breedveld, politiek commentator van dagblad Trouw. Er wordt gedis- cusieerd over de vertaling van het begrip sociale vernieuwing naar de gemeentepolitiek, milieupolitiek, Europa in 1992 en de gevolgen voor de gemeenten, minderhedenbeleid, stadsontwikkeling, stadsvernieu wing en huisvesting. Van de Leidse partijen zijn aan wezig P. Langenberg (D66), J. Walenkamp (CDA), H. de la Mar (Goèn Links), M. van der Molen-van Rossum (PvdA) en M. van der Nat (VVD). De plaats is de raadzaal in het stadhuis en de avond begint om 20.15 uur. "De discussie over bouwen in be staande wijken vind ik toch het mooiste voorbeeld van de manier waarop wij werken, zowel in als bui ten de raad. De SP heeft ervoor ge zorgd dat de mening van de gewone mensen ook in de raad werd ge hoord. Dat is ook de leus waarmee wij de verkiezingen zijn ingegaan. 'Bouwen op Groen-Niet Doen'. Dat zie ik als een overwinning op het college van B en W, waarbij de SP haar steentje heeft bijgedragen" Vergeer somt moeiteloos een reeks zaken op waarbij de belangen van de Leidenaar door de gemeen teraad werden genegeerd. Het be langrijkste punt is ongetwijfeld de jaarlijkse lastenverhoging, die Ver geer verfoeit. "Bij de discussie over de begroting gaat het altijd alleen maar over het gemeentelijk huis houdboekje. Maar er is niemand die zich afvraagt hoe de mensen hun huishoudboekje moeten rondkrij- gen. Je kunt toch niet eeuwig door gaan met het verhogen van de las ten". De SP keert zich tegen lastenver hoging in de komende vier jaar. Vergeer beseft wel dat er geld nodig is, al was het maar om de gemeente lijke tekorten te dekken, maar vindt niet dat de Leidenaar daarvan de dupe moet worden. "Een klein ge deelte van het geld kan worden ge vonden door veranderingen in het huidige beleid: afschaffen van de zevende wethouder, geen snoepreisjes meer van het college naar Japan, geen geld meer voor FIKS. Voor de rest moeten we het geld halen waar het zit". Het verwijt dat het nogal een goedkope opmerking is, legt Ver geer naast zich neer. "Leiden voert een landelijk beleid uit. Rijksbezui nigingen worden geaccepteerd en daar wordt de burger de dupe van. Het is gewoon een kwestie van poli- Tafeltje Dek Je Tafeltje Dek je bezorgt dagelijks warme maaltijden bij oudere stadsgenoten. Er is thans dringend behoefte aan bezorgers. Tafeltje Dek Je vraagt vrijwilligers die één of meer keren per week warme maaltijden in de stad kunnen bezorgen tussen 12.00 en 13.00 uur tegen een ver goeding van 60 cent per kilometer. Voor informatie tel. 141231 (tussen 10.00 en 12.00 uur). Bloesemremedies Marianne de Hoest houdt woensdag 7 maart een lezing over 'Bloesemremedies en positief denken'. Zij gaat onder meer in op vragen als 'Wat kun je doen om meer kracht in jezelf te ervaren en hier op te vertrouwen?' en 'Wat kunnen bloe sems hierbij doen?'. De spreekbeurt heeft plaats m het leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a, aanvang 20.00 tieke wil. Leiden zou ook gewoon zaken niet kunnen uitvoeren. En het rijk onder druk kunnen zetten, leerd te krijgen' by voorbeeld door gegevens van de gemeente niet meer door te geven aan het rijk. Gemeentelijke onge hoorzaamheid, ja". Paperassen Vergeer krijgt vaak de hele raad over zich heen, omdat hij volgens de andere partijen niet erg realistisch is. Bij voorbeeld als hij het heeft over financiën. Hij wordt niet altijd even serieus genomen. "Ach, als ik er in slaag om de stem van de men sen in de raad te laten horen, word ik wel serieus genomen. Maar poli tiek succes wordt vaak afgemeten aan voorstellen die in de gemeente raad een meerderheid halen. En als dat niet gebeurt, lijd je een neder laag. Maar zo werk ik niet. Er zijn gewoon dingen die moeten worden gezegd. En die zeg ik dan ook. Of an deren mij dan serieus nemen komt voor mij dan op het tweede plan". Telkens keert Vergeer weer terug bij wat volgens hem de kern van de politiek moet zijn: de belangen van de Leidenaars behartigen. Dat ge beurt veel te weinig. "Besturen is iets technisch geworden. Politiek hoort in de eerste plaats belangen behartiging te zijn van de mensen die je hebben gekozen. Maar de po litiek gaat alleen nog maar over za ken, niet meer over mensen. Als je ziet wat ik aan nota's en andere pa perassen op mijn bureau krijg, dan vraag ik me wel oens af: wat heeft dit allemaal te maken met de belan gen van de Leidenaars?" Volgens het SP-raadslid is dat vooral het gevolg van het feit dat er te weinig echte Leidenaars in de raad zitten. "Mensen die echt ban den hebben met de Leidse bevol king, met organisaties, daar ont breekt het aan". Forse kritiek uit Vergeer op het gevoerde milieubeleid. "Er is tot nu toe een slap milieubeleid gevoerd, anders kun je het niet noemen. Er is met vervuilde grond heen en weer gesleept. Daar is nog steeds geen oplossing voor. Bij de tijdelijk op slagplaats in Roomburg waren al lerlei problemen met de vervuilde grond. Daarover heb ik zelfs een in terpellatie in de gemeenteraad moe- oppakt. "Twee jaar geleden heb ik ten houden om het goed gecontro- een aantal getuigenverklaringen verzameld over het storten op de Vergeer ergert zich aan het feit voormalige stortplaats Roomburg, dat het college allerlei zaken niet de huidige Bult. Mensen zouden worden gehoord door de'gemeente. Maar dat is tot op heden niet ge beurd. De zaak is gewoon op z'n be loop gelaten. Ik durf best te voor spellen dat de Bult in de toekomst een groot milieuprobleem wordt". "De gemeente is nu eindelijk be zig met het wegwerken van de ach terstand bij de hinderwetvergun- of1®1! ning. Over vijf jaar is die achter stand ingehaald, dan kun je niet spreken van een slagvaardig milieu beleid". De SP heeft het behalen van een tweede zetel inzet van de verkiezin gen gemaakt. "In principe kunnen wij een grote partij worden. Het is alleen jammer dat we bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer geen zetel hebben behaald, terwijl we er zo aan hebben getrokken. Het is een hele prestatie dat we in Leiden dat hebben kunnen doorbreken". Vergeer: "We hebben veel meer sympathie bij de kiezers dan we aan stemmen krijgen. Vooral bij de PvdA-stemmers hebben we veel sympathie, maar als het moment daar is in het stemhokje vullen ze toch weer het vakje van de PvdA in. Dat moeten we doorbreken". "Die tweede zetel is realistisch. Bij de laatste verkiezingsuitslag voor de Tweede Kamer zijn we er op vooruit gegaan. Als we die trend kunnen doorzetten, moeten we de tweede zetel kunnen halen. Dan wordt het werk een stuk makkelij ker. Je kunt het werk beter verde len, dingen beter doen. Nu moet je prioriteiten stellen, je kunt in je een tje niet alle vergaderingen bezoe ken. Maar als er iets belangrijks speelt, ben ik er altijd". geb. 29 mei 1929, man; C.H. van Klaveren, geb. 12 nov. 1897, vrouw; M.A. Maissan, geb. 13 dec. 1916, man; J. Griffioen, geb. 29 sept. 1925, man; C.M.J. van Leeuwen, geb. 17 nov. 1903, vrouw; J. van Riet, geb. 22 okt 1891, gehuwd geweest met G. van Weerlee; R.F. Davidson, geb. 14 juni 1931, man; A.J. Reijnders, geb. 10 mei 1902, gehuwd geweest met: J.A. Ritte; M.J.M.C. van de Burgt, geb. 31 juli 1954, gehuwd geweest met: A.J.M. van Hout; L. Sacchetto, geb. 16 nov. 1925, man; J.M. Fasseur, geb. 22 maart 1932, echtgenote van: A. Siera; H. Kooreman. geb. 16 april 1910, man; G. Tegelaar, geb. 15 dec. 1909, echtgenote van: C. den Os; H. de Jong, geb. 15 juni 1926, man; A. Kralt, geb. 17 maart 1917, vrouw; M. Wolthaus, geb. 9 maart 1943, echtgenote van: W. van Klaveren; T. Be- semer, geb. 14 feb. 1990, zoon; M.W. Meiman, geb. 2 juni 1914, man; J. Tegelaar, geb. 7 mei 1913, echtgenote van: P.D. van Zeist; D. Fen- nema, geb. 6 juli 1926, echtgenote van D. Fennema; J. van Wolferen, geb. 7 okt. 1912, man; I. Elling, geb. 23 feb. 1937, echtgenote van: P.M. de Zwaan; J. Kuijt, geb. 18 dec. 1913, gehuwd geweest met: W. Zuurmond; A. Kockelkoren, geb. 17 juni 1907, gehuwd ge weest met: J. Huizer; M.J. van Wijk, geb. 10 1896, gehuwd geweest met: J. Huter; C. geb, 2 maart 1908, man; J.W. van Keu len, geb. 27 aug. 1900, gehuwd geweest met A. Goed; M.J. van Leijden, geb. 23 aug. 1898, gehuwd geweest met: H.J.M. Voskuil; S. Jan- kie. geb. 2 aug. 1937, man: J. van der Plas. geb. 8 sept. 1900 gehuwd geweest met: A Varkevisser. Geboren: Tobias, zv. J.L.P. Persoon en M.M. von der tmbse; Merel Annabel, dv. P.C. Kool en I.A.F.P. van Eil; Alexandra Elisabeth, dv. E.A.T. de Graaf en J M.M. Righart van Gel der; Jan Beerend, zv. B. Schreur en A.M. van LEIDEN - Uit de woninginrich tingszaak Hage aan de Haarlem merstraat is het afgelopen weekein de een bedrag van 10.000 gulden ge stolen. Het bedrag lag in de kluis. Het was niet moeilijk voor de inbre kers om de kluis te openen omdat de sleutel elders in de winkel ver borgen lag. De inbrekers zijn de zaak binnen gekomen door een raam te forceren. LEIDEN - Het gevoel voor recht vaardigheid wordt soms flink op de proef gesteld. Hoe geleerd en objectief een rechter ook is, een uitspraak kan toch wel eens be twijfeld worden. Een voorbeeld daarvan was de behandeling van twee verschillende verkeersover tredingen gisteren bij de Leidse kantongerecht. De eerste zaak: een Leidenaar reed 5 juli vorig jaar met zijn auto met hoge snelheid op de Ketel meerlaan en raakte in een lange slip. De wagen strandde uiteinde lijk tegen een lantaarnpaal en ver oorzaakte een totale schade van 1900 gulden. Een getuige ver klaarde dat hij 'de snelheid niet precies kon schatten', maar dat de man 'wel als een gek' had gere den. door Meindert van der Kaaij Volgens de politie had de man op die zomerdag ten minste 80 ki lometer per uur gereden. Dat werd afgeleid uit de lengte van het remspoor dat de auto op het wegdek had achtergelaten: eerst 33 meter naar links, daarna een slinger naar rechts van nog eens 20 meter. De lantaarnpaal die bij de botsing totaal werd vernield voorkwam dat het spoor niet nog langer werd. De schade was trou wens niet tot 1900 gulden beperkt gebleven indien een andere auto of voetgangers waren geraakt. Dan waren er waarschijnlijk do den gevallen. Hoe kwam het nu dat de jonge Leidenaar de macht over het stuur was kwijtgeraakt, wilde kantonrechter Rigters weten. "De carburator was niet goed afgesteld", begon de man. Alsof daardoor de snelheid plotseling omhoog kon zjn ge gaan. Bovendien klemde volgens hem het gaspedaal. "Om dat te herstellen trapte ik het pedaal nog eens in, waardoor ik de macht over het stuur kwijt raakte en in de berm terecht kwam", zo zei de man. Rigters schudde zijn hoofd. "De politie heeft na het ongeluk uw wagen gecontroleerd, maar er mankeerde helemaal niets aan uw carburator. Ook het gaspedaal bleek te werken zoals het hoorde. Daarbij wijs ik nog eens op het remspoor van ruim vijftig meter. Als u zo met het gaspedaal bezig bent geweest kan u niet geremd hebben. Ten slotte is er nog de ge- tuigeverklaring...". Rigters zweeg gepast. De man voelde nattigheid. Na enige stilte zei hij: "En toch lieg ik niet. Meer kan ik niet zeggen". De officier zette de feiten nog eens op een rijtje en concludeerde dat de Leidenaar zeer onverant woordelijk had gereden. Daarbij kwam dat de man nog helemaal niets had gedaan om de aange richte schade te vergoeden. "Het is een grote nalatigheid dat u daar niet achterheen hebt gezeten", zo zei officier Van Lieshout. Hij eiste aanvankelijk 350 gul den boete en vier maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. Om onduidelijke redenen schroefde hij die eis echter terug tot alleen de geldboete. De rech ter haalde daar nog eens 50 gul den vanaf en maakte er uiteinde lijk 300 gulden van. Onachtzaamheid De andere zaak: een Leidenaar fietste op 4 mei over de Damlaan en werd in de fietstunnel, die naar de Diamantlaan leidt, luidkeels gegroet door een vriend. Omdat hij die vriend niet direct herken de, keek hij opzij. Hij groette te rug en keek daarna weer voor zich. Op hetzelfde ogenblik knal de hij op een tegemoetkomende fietser. Doordat hij niet goed op zijn stuur lette was hij naar links uitgeweken en op het verkeerde helft van het fietspad terecht ge komen. De man gaf zijn fout grif toe. Zelf mankeerde hij niets. De andere man des te meer, want die was met zijn hoofd lelijk terecht gekomen. In het ziekenhuis bleek dat hij een schedelbasisfractuur had opgelopen. "Ik heb alles gedaan wat op dat moment mogelijk was", zegt de jongeman berouwvol. "Ik heb zo iets nog nooit meegemaakt. Ik heb alarm geslagen en ben bij die man gebleven tot hij met de am bulance wegging". De rechter in formeerde of hij nog moeite had gedaan om met de man in contact te komen. De man knikte. "De volgende dag belde ik naar de politie om te vragen waar de man precies lag. Daar konden ze me echter niets zeggen en ik moest nog maar eens terugbellen. Dat heb ik gedaan, maar daar schoot ik nooit wat mee op. Ik zou die man nog steeds willen opzoeken". In de dossiers kijkend bevestig de Rigters dit verhaal. "Het slachtoffer wilde ook aan de poli tie geen enkele verklaring afleg gen. Het lijkt merkwaardig, maar het komt vaker voor dat slachtof fers geen contact meer willen hebben met de veroorzaker van een ongeluk", aldus Rigters. Officier Van Lieshout meende de zaak toch niet ongemerkt voor bij te kunnen laten gaan. "Men denkt wel eens 'ach het is maar een fiets'. Toch kunnen ook daar bij ongelukken gebeuren en moe ten mensen blijven opletten". Hij eiste 250 gulden boete. Kanton rechter Rigters veroordeelde hem tot 200 gulden boete. Dat is nu een verschil van 100 gulden. Een klein verschil terwijl er toch de nodige verschillen tus sen de twee kwesties zaten. De een reed met zijn auto bewust veel te hard in de bebouwde kom, toonde geen spoor van spijt over zijn roekeloos en gevaarlijk rijge drag en rijdt morgen waarschijn lijk weer zo. Een ontzegging van rijbevoegdheid was toch op zijn plaats geweest om hem een lesje te leren. De ander gaf grif toe een fout gemaakt te hebben, liet niets na om deze fout nog enigszins goed te maken. Deze man had wakker gelegen van zijn fout en domme pech, waardoor een ander zwaar letsel opliep. Het was duidelijk dat hij ook zonder de boete zijn straf al had gekregen. De uit spraak schuldig zonder straf had hier wellicht beter op zijn plaats geweest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14