TAD LEIDEN Bewoners dreigen met instelling burgerwacht Flinke groei klachten over geluid en buren in Leiden Haagweg is overlast jongeren zat Extra raadsvergadering over schouwburgaffaire verplaatst WVL vraagt 7000 huurders bijdrage voor huismeesters Parkeerboete wordt een belastingaanslag Eerste paal voor project 348 huizen in Stevenshof s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 MAART 1990 LEIDEN - Bewoners van de Haagweg (tussen de Chur- chilllaan en de Waddinger- brug bij De Vink) dreigen burgerwachten in te stellen. Zij eisen dat de politie iets doet tegen de geluidsover last en schade aan huizen en auto's die wordt veroorzaakt door vaak aangeschoten jon geren. In een alarmerende brief aan de gemeente schrij ven bewoners dat er ook po gingen tot inbraak in huizen en auto's worden gedaan door groepjes jongeren. Volgens bewoners gaan deze jonge ren na sluitingstijd van cafés en an dere uitgaansgelegenheden in de Ondernemers en politiek LEIDEN - Het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond houdt op 14 maart in het Antonius Club huis aan de Lange Mare een forum avond met lijsttrekkers van de vijf grootste partijen. De leiding van de avond is in handen van J. van Zijp, oud-gemeenteraadslid van Leiden. Aanwezig zijn H. van Dongen (PvdA), J. Walenkamp (CDA), M. van der Nat (WD), J. Langenberg (D66) en H. de la Mar (Groen Links). De avond begint om 20.00 uur. binnenstad via de ventweg naar de Stevenshof en Noord-Hofland in Voorschoten. Op hun weg daarheen richten zij geregeld een spoor van vernielingen aan. Indien de gemeente en politie niets doen, nemen de bewoners de bescherming van hun eigendom men zelf ter hand en organiseren burgerwachten. "Het is zo langza merhand uit de klauwen gelopen. De bewoners zijn er wild om gewor- Iepen gekapt in Colenbranderstraat LEIDEN - De acht iepen in de Co lenbranderstraat worden op 12 en 13 maart gekapt. Daarna wordt de straat heringericht. Er komen twee knikken om de snelheid van het au toverkeer terug te dringen. De iepen in de Colenbrander straat zijn er slecht aan toe. Door verschillende oorzaken zijn er pro blemen met de wortels waardoor kappen onvermijdelijk is. In plaats van de iepen konien negen sierker- sen, een boomsoort waarbij bewor- telingsproblemen zich niet voor doen. Tijdens de werkzaamheden is het niet altijd mogelijk in de straat te parkeren. Minicontainers en grof vuil moeten zolang op de hoek van de straat worden aangeboden. Voor meer informatie kunt u terecht bij ambtenaar Flaman, tel. 254553. LEIDEN - De extra raadsvergade ring over de schouwburgaffaire wordt niet op donderdag 15 maart, maar een dag later gehouden: op vrijdag 16 maart. B en W hebben een voorkeur voor deze dag omdat er op 15 maart een aantal commis sievergaderingen is gepland dat doorgang moet vinden. Tijdens de raadsvergadering zal worden gesproken over het rapport dat thans door Commissie van de Rekeningen wordt geschreven. De commissie onderzoekt de rol van het college en in het bijzonder van de wethouders Kuijers (WD) en Bordewijk (PvdA) in de schouw burgaffaire. De zaak kwam aan het rollen door een kastekort va 132.000 gulden. Een eerste onderzoek toon de aan dat er een financiële chaos was bij de schouwburg. Inmiddels is adjunct-directeur Kagie aangehouden verdacht van de ontvreemding van 132.000 gul- Concert door 45-jarig FBL LEIDEN - In het Antonius Club huis, aan de Lange Mare 43, is op za terdag 10 maart een bandavond met de Fransiscus Band Leiden. Op de ze avond zullen de leden in nieuw uniform vele nieuwe muziekstuk ken ten gehore brengen. De FBL bestaat dit jaar 45 jaar. De muziek avond begint om 20.15 uur; den. Hij is weer vrij en heeft niet be kend. Hij is wel geschorst. Direc teur Boelen werd vorige week aan gehouden. Hij heeft bekend met de claraties te hebben gerommeld en voor een nog onbekend bedrag aan goederen te hebben gekocht op naam van de schouwburg. Boelen is met ziekteverlof. Gisteravond vergaderde de Com missie van de Rekeningen langdu rig over de eerste teksten voor het rapport. Er zijn deze week nog twee vergaderingen. Het is de bedoeling dat het rapport vrijdag aan de ge meenteraad wordt aangeboden. den en overwegen om 's nachts te gaan posten en zelf maatregelen te nemen tegen die baldadigheid", zo zegt een van de Haagwegbewoners. Al geruime tijd zeggen de bewo ners veel hinder te ondervinden van jongeren die, al dan niet aangescho ten, in het weekeinde via de vent weg van de Haagweg naar huis gaan. Daarbij worden banden door gesneden, antennes, spiegels en rui- tewissers van auto's afgebroken, over auto's gelopen, planten uit de tuinen gerukt, en met stenen en bierflessen gegooid. Volgens de be woners worden er zelfs pogingen tot inbraak in huizen en auto's ge daan en daarbij fietsen en autora dio's gestolen. Van de diefstallen en de schade's is elke keer bij de politie aangifte gedaan. Ook is de politie verschil lende keren gevraagd om meer sur veillance, maar volgens de bewo ners heeft dat niet tot meer aan dacht geleid. De problematiek hangt sterk keling van de Stevenshof, briefschrijv gebruik gemaakt van de ventweg steeds ontstaat er schade aan de ei gendommen van de bewoners, zo stellen zij. De bewoners eisen nu dat op kor te termijn op vrijdag nacht na 2.00 uur ten minste drie keer per van de Haagweg moet surveilleren. Ook willen de bewoners dat de poli tie bekijkt of er geen zogenaamde 'stille surveillance' mogelijk is. Daarnaast moet voor de langere termijn gedacht worden aan de aan leg van een van de ventweg afge scheiden fietspad. De door de aan leg van de Stevenshof sterk geno men verkeer van fietsers en brom fietsers rechtvaardigt alleen al ver keerstechnische maatregelen, zo schrijven de bewoners. Volgens politiewoordvoerder LEIDEN - Steeds meer Leide- rLEIDEN - Onder toeziend oog van ongeveer 250 be- met de ontwik- langstéllenden heeft directeur A. Mulder van de Wo- 'ngbouwvereniging Leiden (WVL) gistermiddag de Steeds vaker wordt opening verricht van het complex met 144 nieuwe se niorenwoningen aan de Etta Palmstraat en Joke Smit- straat in de Stevenshof. Nadat hij een vlag had gehe- zen, onthulden bewoners een bord met de nieuwe naam 'De Dobbegaarde'. rVoordat deze officiële handelingen werden verricht zaterdag- hielden diverse mensen een toespraak. Namens de be- inste drie woners sprak C. Kistemaker zijn waardering uit voor politie op de ventweg de WVL. "De woningen zien er prachtig uit. Dit is pas vernieuwend ouderenbeleid", aldus de voorzitter van de bewonerscommissie. Hij riep de bewoners op de voordelen van het gezamenlijk in een groot complex wonen goed te benutten. "Je leest de laatste tijd vaak dat ouderen dagen of zelfs weken hulpeloos in hun wo ning liggen. Laat dat hier niet gebeuren; ga poolshoog te nemen als u de buren mist". Mulder liet weten dat ook de woningbouwvereni ging tevreden is met het resultaat. "Het is een goed al ternatief voor de oorspronkelijke gemeentelijke plan nen om hier drie woontorentjes neer te zetten". Na het officiële gedeelte werd een receptie gehouden in de be- t het complex.(foto Jan Holvast) dit soort zaken in actie te ko- In 1985 klaagden klagen over de leefbaar- geVo=e^ HljTan S feid in hun woonomgeving.. De ue herinneren dat ooit in de rapporten Leidse politie krijgt elk jaar tie £)aarujt blijkt ook dat de meld- een melding van vandalisme op de meer meldingen over zaken als kamer van de politie veel meer werk Haagweg is binnengekomen. "Het geluidsoverlast en burenruzie, te doen heeft gekregen. Volge: verbaast me dus dat de bewoners Afgelopen jaar nam de wijk- litiewoordvoerder Graveland nu naar het middel van burger- dienst van de politie 1300 klach- voornaamste oorzaak daarvan het wachten willen grijpen. In zo'n ge- ten in behandeling. Het ging goede weer van afgelopen zomer. r u l °°n,0,P; daarbij niet om incidentele ge- Daardoor bevonden zich nemen en ons waarschuwen. Het sen od straat en werd duurt vaak toch een paar minuten luidshinder, nm «tui*.*. P dat die jongeren van de Haagweg bij die brug zijn. In die tijd kunnen wij hadden van elkaar, daar zijn om die jongeren houden", aldus Graveland. In 1988 hoefde de politie 891 keer LEIDEN - Alle 7000 huurders van de Woningbouwvereniging Leiden (WVL) krijgen deze week een brief in de bus met de vraag of ze twee gulden per maand willen bijdragen in de kosten van huismeesters in de Slaaghwiik. De WVL hoopt dat op deze wijze een oplossing kan worden gevon den voor het slepende conflict met de bewoners van de Slaaghwijk over de kosten van de vier huis meesters. De WVL wil graag dat dit viertal aan het werk kan blijven, de bewoners hebben meegedeeld de kosten te hoog te vinden. Die kun nen maandelijks per adres oplopen tot zo'n 21 gulden. Om de lasten voor de bewoners van de flats in de Slaaghwijk draag lijk te maken probeert de WVL die nu over al haar huurders te verde- gen in vergelijking met het jaar daarvoor. Bij de politie werd 591 Deze cijfers zijn vermeld in het maal aangifte gedaan, in 1988 was de Leidse poli- dat nog 439. Ook hier wijst Grave land de mooie zomer als 'boosdoe ner' aan. "De mensen raken sneller te doen heeft gekregen. Volgens po- geïrriteerd, voelen zich anders dan normaal en doen dan vaker ontoe laatbare dingen". Ook blijkt uit het jaarverslag een flinke toename van het aantal fiet sendiefstallen. Daarvan werd ruim 2900 keer melding gedaan bij de po litie: het jaar daarvoor was dat nog 2580. Het totaal aantal misdrijven is in 1989 overigens gelijk gebleven met het jaar daarvoor. De Leidse politie wist wel meer zaken op te lossen. Van de 10.800 zaken bracht de poli tie er circa 2500 tot een goed einde, verbetering met 250 in vergelij- 'ast door horeca-instellingen mensen regelmatig last oorzaakt. oorzaakt. Ook het aantal 'agressieve delic ten' (voornamelijk mishandeling) is in 1989 in Leiden aanzienlijk geste- ters. De verwachting is dat dit be drag voor hen acceptabel is. Bij deze berekening ,o v«ui gegaan dat alle huurders willen king totl988 meebetalen. Het is niet duidelijk de enquête afwachten voordat den vo"ë jaar 155 klachten. De zich beraadt over nadere stap- meeste van die meldingen gingen pen. In ieder geval heeft het bestuur r verontreiniging van het opper- len. In de brief die deze week de later een nieuwe vergadering zou deur uitgaat wordt de 7000 huur- worden uitgeschreven, ders gevraagd of ze bereid zijn 24 Het is de bedoeling dat de huur- gulden per jaar te betalen om de ders voor 1 april reageren op het H|- - huismeesters in de Slaaghwijk te verzoek van de woningbouwvereni- aangekondigd niet meer al te lang te vtektewater. Daarnaast werd er veel handhaven. Deze oplossing werd ging. De uitslag van de enquête - - - :i: op 16 januari al tijdens de buitenge- wordt bekend gemaakt op de bui- wone ledenvergadering over dit on- tengewone ledenvergadering over derwerp in een motie aangedragen de huismeesters die voor eind april door mevrouw C. Boutard, die de op het programma staat. Indien alle weliswaar nog bijdrage van twee gulden een 'van- 7000 huurders instemmen met de willen wachten met de beslissing over een definitieve aanstelling de vier huismeesters. i contract tot het dit jaar, einde dalismetoeslag' noemde. De motie bijdrage moeten bewoners van de streeft kwam toen niet in stemming omdat Slaaghwijk zelf nog acht gulden per jaar duidelijkheid te hebben over de café. werd besloten dat enkele maanden maand betalen voor hun huismees- toekomst van de huismeesters (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Op 1 september wordt niet alleen de wielklem ingevoerd, ook moet een begin zijn gemaakt met de 'fiscalisering' van de par keerboetes. Dit betekent dat de be keuring voortaan in de vorm van een belastingaanslag wordt opge legd. Nu is het zo dat de boete in Rijkskas vloeit; als gemeentelijke belasting komt het geld in de ge meentekas. De hoogte van de belastingaan slag is vermoedelijk 35 gulden, net zoveel als de huidige parkeerbon. Er is een kleine kans dat dat bedrag enkele guldens lager uitvalt. Voor de foutparkeerder verandert er wei nig indien hij de boete meteen be taalt. Doet hij dat niet, dan ver schijnt binnen enkele maanden de deurwaarder op de stoep om het geld te innen. Nu is het nog zo dat de niet-beta- ler uiteindelijk voor het kantonge recht verschijnt en pas na veroorde ling gedwongen kan worden om te betalen. Het justitieel apparaat moet veel kosten maken om uitein delijk de parkeerbon te innen.- Iemand die het niet eens is met een parkeerbon, moet volgens het nieuwe systeem een bezwaarschrift indienen bij de belastinginspecteur. Verwerpt die het bezwaar, dan kan de foutparkeerder nog in beroep bij de belastingrechter bij het gerechts hof. Het nieuwe systeem heeft voor delen voor justitie en gemeenten. Het openbaar ministerie kan de stroom parkeerbonnen aan. Alleen al uit Leiden bereiken duizenden processen-verbaal de officier van justitie. Door de fiscalisering krijgt het openbaar ministerie aanzienlijk minder gevallen te behandelen. Een aantal parkeerovertreding blijft echter tot de competentie van justi tie behoren. Automobilisten die fout parkeren op bruggen, midden op de weg of op invalidenparkeer plaatsen krijgen een bekeuring na mens het openbaar ministerie. Par keerders die geen geld in parkeer- meter of -automaat gooien, krijgen de belastingaanslag. Het voordeel voor de gemeente van de fiscalisering is, dat het nieu we systeem straks geld kan opleve ren. "Het is nog niet zeker of het De politie besteedde afgelopen wat er gebeurt indien niet voldoen- jaa,r aanzienlijk meer tijd a de mensen positief reageren op het milieudelicten. In 1988 werden verzoek van de WVL. De woning- elf milieu-agenten en twee coordi- bouwvereniging wil eerst de uitslag heitoren aangesteld. Zij behandel- bodemvervuiling, het verbranden van vuil en het stor- huishoudelijk afval. Ook ge- Ze hebben luidshinder (een vorm van milieu- iling) hield de politie bezig. In de WVL totaal werd er 575 maal geklaagd over overlast veroorzaakt door een Het aantal verkeersongevallen bleef in 1989 vrijwel gelijk met het jaar daarvoor: 3086. Wel vielen er meer gewonden (478 tegen 413) en waren er vijf verkeersdoden te be treuren. Bij de verkeersongevallen was er in 67 gevallen alcohol in het spel. Bij 573 ongelukken reed de da der door zonder zijn of haar identi teit bekend te maken. De politie deelde in 1989 ruim 47.000 bekeuringen uit. Daarvan waren er 38.500 voor parkeerover- tredingen. In vergelijking met het jaar daarvoor is dat een stijging met meer dan 7000. Voor snelheidsover tredingen werden vooral op de Lammenschansweg bonnen uitge deeld. De politie bekeurde daar 923 maal, 48 procent van het totaal aan tal processen-verbaal voor over schrijding van de maximum snel heid. In dit 'klassement' wordt de Lammenschansweg gevolgd door de Plesmanlaan (450 bonnen), Wil lem de Zwijgerlaan (303), IJssel- meerlaan (69) en Stationsplein (53). Speciale aandacht besteedde de politie aan de controle van brom fietsen. Twee keer werd een actie week gehouden om deze voertuigen te controleren. Van de 574 bromfiet sen bleken er 183 niet in orde. In al die gevallen werd een bekeuring ge geven. De politie kreeg, al vroeg in het jaar, twee moorzaken op te lossen. Van de moord aan de Nieuwe Rijn op een 29-jarige Turk uit Voorscho- iaar in ten ^on de dader niet worden gegre- Hoivast) Pen- D.e moordenaar van een 28-jari- ge Leidenaar die aan de Oranjeg- systeem geld oplevert en zo het de gemeente in elk geval geen Wijbenga, hoofd van de afdeling racht werd doodgestoken, kon wel ja hoeveel. Wel is afgesproken dat extra geld mag kosten", aldus B. parkeerbeheer van de gemeente. worden gegrepen. Parkeer controleur E. Verhoeven demonstreert de wielklem die waarschijnlijk op 1 september i Leiden wordt ingevoerd. Nieuwe raad vergadert 1 mei overdag LEIDEN - De Leidse gemeenteraad vergadert op 1 mei 's middags zodat alle progressieve partijen 's avonds de Dag van de Arbeid kunnen vie ren. Alle partijen zijn gisteravond akkoord gegaan met de middagver gadering. Op 1 mei wordt de gemeenteraad geïnstalleerd die op 21 maart wordt gekozen. De vergadering moet op die datum worden gehouden. In de raadsvergadering worden niet al leen de raadsleden geïnstalleerd, maar ook het nieuwe college van B en W gekozen. Vorig jaar vroeg Groen Links al om niet op 1 mei 's avonds te verga deren maar dat verzoek werd niet gehonoreerd. Een maand geleden deed de PvdA hetzelfde verzoek en nu blijkt dat niemand bezwaar heeft tegen een middagvergadering. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) slaat 8 maart de eerste paal voor de bouw van 348 koopwoningen in de Stevenshof. Het project bestaat uit 225 premie- A-woningen, 119 koopwoningen met een eenmalige rijksbijdrage en 4 vrije sectorwoningen. De nieuw bouw is ontworpen door het Leidse Architectenburu Verheijen, Heuer, De Haan en door het Architecten - en Ingenieursburo Treffers en Pol- gar uit Waddinxveen. De nieuwbouw wordt, volgens de ontwerpers, gekenmerkt door een strakke, moderne vormgeving. Veel aandacht is besteed aan de materi aalkeuze en de detaillering. De ste- debouwkundige opzet is zodanig dat een autoluwe wijk ontstaat. Er zijn bij voorbeeld autovrije hoven die leiden naar centrale pleintjes grenzend aan de privétuinen. De pleintjes worden onderling verbon den door een centrale voetgangers route. De verkoopprijzen van de nieuwe woningen variëren van 135.900 gul den tot 240.000 gulden. Met de ver koop van de aan de noordzijde van dit plan gelegen 56 appartementen, verdeeld over vier woongebouwen, is inmiddels begonnen. De wonin gen worden neergezet door het aan nemingsbedrijf Marcel Muyres West b.v. uit Bodegraven. Forumavond over Nicaragua LEIDEN - De Stedenband Leiden- Juigalpa en het Nicaragua Komitee Leiden houden op dinsdag 20 maart een forumavond over de nieuwe po litieke situatie in Nicaragua. Zeker is de komst van prof. Carrière, prof. Buve, docent talen en culturen van Latijns-Amerika in Leiden, en Ger- rit Vledder, coordinator van het Ni caragua Komitee Nederland. Moge lijk komen ook de Nicaraguaanse ambassadeur in Nederland, C. Ar- guello en mevrouw Van der Stoel, waarneemster bij de afgelopen ver kiezingen. Onderwerp van gesprek is de toe komst van Nicaragua na de verkie zingen van vorige week, die werd gewonnen het centrum-rechtse blok UNO onder leiding van Violeta Chamorro. Een andere vraag die aan de orde komt is hoe het verder moet met de solidariteitsbeweging in Nederland. Plaats is het Centrale Faciliteitengebouw aan de Cleve- ringaplaats, zaal 152 en de aanvang is 20.00 uur. Concordia in Stadsgehoorzaal LEIDEN - Op zaterdag 10 maart geeft de muziek- en showband Con cordia traditiegetrouw haar jaaruit voering in de Stadsgehoorzaal. Het concert begint om 20.00 uur met een optreden van de junioren en senio ren, afgewisseld met optredens van majorettes. Na de pauze zal er gele genheid zijn om een dansje te make. Start verkiezings campagne van D66 LEIDEN - De afdelingen Leiden en Leiderdorp van D66 geven woensdag 7 maart in De Burcht het startsein voor de verkiezingscam pagne voor de gemeenteraad. Be halve de lijsttrekkers P. Langen berg (Leiden) en E. Grootaarts (Lei derdorp) is ook Tweede-Kamerlid G.J. Wolffensperger aanwezig. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13