'Alleen opinies te meten, niet het doen' Fysiotherapeut grijpt vaak naar soft laser Zestig procent kan van zijn vliegangst worden afgeholpen Leidse professor plaatst vraagtekens bij betrouwbaarheid opiniepeilingen 'Verschil taal mens en aap klein' Voorspellingen klimaatverandering hoogst onzeker Embryo's vis in Duitse bocht ernstig misvormd Produkten van biotechnologie zijn onbekend DINSDAG 6 MAART 1990 Het gebruik van de soft laser neemt in de fysiotherapie hand over hand toe. Maar over de effecten van deze nieuwe techniek is nog onvoldoen de bekend. Het wordt dan ook niet uitgesloten dat lasertherapie scha delijk kan zijn voor de patient. Daarom concludeert TNO dat het onderzoek naar de de soft laser ern stige gebreken vertoont en dat de beste studies uitsluitend melding maken van een placebo-effect. door Jan Westerlaken en Ben Apeldoorn TNO verwijt de ziekenfondsen en de overheid struisvogelpolitiek. Lasertherapie mag officieel niet in de fysiotherapie, dus bestaat zij niet. Intussen gaat de opmars van de soft laser echter gewoon voort en blijft een beleid achterwege. De TNO-onderzoekers vinden het rea listischer om het gebruik van de softlaser als een experimentele voorziening te erkennen en het ge bruik aan strikte voorwaarden te binden. De vraag die TNO zich in het on derzoek heeft gesteld is aan welke voorwaarden moet worden voldaan TNO: 'Therapie kan schadelijk zijn voor patiënt' EINDREDACTIE HANS SONDERS om de mogelijkheden van de soft laser medisch en maatschappelijk optimaal te benutten. Vanaf de ja ren zestig zijn de uitgaven voor fy siotherapie sterk gestegen. Vormen van therapie waarbij apparatuur wordt gebruikt zijn in het pakket opgenomen terwijl het therapeu tisch effect onvoldoende bekend was. Er is in de fysiotherapie nooit naar gestreefd de uitgaven in de hand te houden. TNO noemt het te kenend voor de gebrekkige kennis over effect en kwaliteit dat de Ne derlandse fysiotherapie nauwelijks onderzoekstraditie kent. Het soft laseronderzoek staat nog in de kinderschoenen, vooral in Ne derland. In vergelijking met het buitenland spelen universiteiten en ziekenhuizen geen rol van beteke nis. Volgens de wet valt de soft laser niet onder het pakket van de fysio therapeut. Maar die wet geeft onvol doende mogelijkheden de opmars van de soft laser te stuiten. De ver wachting is dan ook dat het gebruik ervan in de komende jaren toe neemt. TNO beveelt daarom aan het onderzoek naar de soft laser te in tensiveren, om vooral te achterha len wanneer het gebruik ervan wel of niet zinvol is. Golven Het woord 'laser' is een afkorting van Light Amplification by Stimu lated Emission of Radiation. Het is dus een lichtversterker en wel van licht van één en dezelfde golflengte. In een laser worden atomen, ionen of moleculen eerst in een bepaalde fysische toestand gebracht en dan gepressed om fotonen (lichtdeel tjes) van precies dezelfde energie uit te zenden. Men noemt dat 'gesti muleerde uitzending' (stimulated emission). De laser werd rond I960 uitgevon den en wordt sedertdien voor vele doeleinden gebruikt: optische com municatie, chirurgie (oogoperaties! snijden van metalen en zelfs het lezen van digitaal opgeslagen infor matie. In hun krachtigste vorm worden ze ook toegepast bij laboratorium proeven op het gebied van de kern fysica en kernfusie waar geweldige krachten en onvoorstelbaar hoge temperaturen voor nodig zijn. In de fysiotherapie maakt men echter gebruikt van de 'zeer zachte lasers' die binnen zekere tijdmarges geen schade aan kunnen richten. Het verschil tussen 'harde' en 'zach te' lasers is een beetje te vergelijken met dat tussen de vlam van een acethyleenbrander en die van een kaars Infraroodlasers zijn hoofdzake lijk werkzaam in het infrarode ge bied met golflengten tussen 780 en 904 nanometer (gen nanometer is een miljoenste millimeter). Dat golflengtegebied kan met het blote oog niet meer worden waargeno men. Het ligt in het nabije infra rood, het 'warmte'gebied, vandaar dat r Nauwelijks verschil Ongeveer twee jaar geleden maak ten onderzoekers veel ophef van de 'geweldige genezende werking van infraroodlasers' maar de praktijk wijst uit dat de toestellen wel een genezende werking hebben maar toch niet duidelijk verschillend met de overige door de fysiotherapeut gebezigde apparatuur. Alleen littekenweefsel schijnt met behulp van lasers sneller te ge- Waarom is niet met zekerheid be kend. maar het kan zijn dat het na tuurlijke afweermechanisme ster ker wordt gestimuleerd door laserstraling dan anders. In feite worden de zachte lasers voor hetzelfde doel ingezet als de andere fysio-apparatuur: op een of twee centimeter hoogte boven de huid wordt er (eventueel) onder huids waar zich in spierweefsel een kwetsuur ophoudt, gedurende een bepaalde tijd een hoeveelheid warmte ontwikkeld. Of de 'zachte infrarode lasers' echt veel heilzamer zijn dan hun warmte-soortgenoten moet echter nog blijken. De gemeenteraadsverkiezingen staan weer voor de deur en komende weken kunnen we rekenen op een stroom van uitslagen van opiniepeilingen die met zetelverde ling en al de uitslag voorspellen. Bij de betrouwbaarheid van deze enquêtes wil een enkele scepticus nog wel eens een vraagteken plaatsen, maar triomfantelijk wijzen de onderzoeksbureaus dan op de resultaten van de peilin gen, die vaak inderdaad verdraaid dicht bij de uiteinde lijke uitslag liggen. "Een klein wondertje", meent de bovendrijven. Hoezo 61 procent Leidse hoogleraar politieke weten schappen. dr. Rudy Andeweg. "maar dat zal veel te maken hebben met het feit dat de omstandigheiden waaronder het onderzoek wordt ge daan erg sterk overeenkomen met de feitelijke verkiezingen". Desorfc danks plaatst hij vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de enquêtes: "Het enige dat je kunt meten zijn opinies. Niet iedereen heeft die en al heeft hij of zij ze, dan is dat nog het zelfde als het 'doen'". door Nico Hylkema De enquête rukt op en niet alleen in de politiek. Het kan zo gek niet zijn, of de media schakelen een on derzoeksbureau in om ons latei- kond te doen van wat de 'man in de straat' denkt. Wil een krant weten hoe de Winschoter bevolking denkt over het beleid van het gemeentebe stuur. dan komt er een onderzoek. Resultaat, na ondervraging van 250 gemeentenaren: 61 procent van de bevolking is het niet eens met dat beleid. Enige argwaan komt hier 'sinds wanneer heeft de bevolking zo'n interesse in het gemeentebe leid en een uitgesproken mening? Andeweg deelt die scepsis. Hij is onder andere de auteur vaneen boek over de opiniepeilingen voor de verkiezingen van 1986, die er zo grandioos naast zaten. "Enquêtes", zo stelt hij, "moeten voldoen een aantal voorwaarden. In de eer ste plaats zijn dat omvang en de aard van de steekproef. De omvang bepaalt de betrouwbaarheid; onder vraagje iedereen, dan weetje het ze ker, ondervraag je één persoon dan is er grote kans er naast te zitten". Een eenvoudig statistisch model letje leert dat bij het ondervragen van de bovengenoemde 250 perso nen, een zogenaamde bandbreedte van 56 tot 66 procent ontstaat, waar binnen de kans op vergissen één op tien is. Verhoog je het aantal onder vraagden tot negenhonderd dan versmalt die bandbreedte van 59 tot 63 procent. De betrouwbaarheid neemt derhalve toe met het ver smallen van de bandbreedte, maar helemaal zeker weet je het nooit. Als bureaus een grotere betrouw baarheid willen hebben, van bjj- Drbeeld 95 procent, dan moeten ze de bandbreedte in eerste instan tie verbreden, om hem daarna door middel van nog grotere aantallen ondervraagden weer te versmallen. Andeweg: "Met 250 ondervraagden weet je wel iets, hoewel er een kans van 10 procent is dat je helemaal niets weet. De rest is echter onze ker". Naast dit statistische model kan de steekproef ook worden getoetst op de aard ervan. Andeweg: "Het hele verhaal van de statistische be rekening gaat er vanuit dat de steek proef volstrekt willekeurig is. Dat wil zeggen, dat iedereen in principe geïnterviewd had kunnen worden. Dat komt niet zo vaak voor en daar door kan een vertekening optreden. V^el bureaus geven de enquêteurs de opdracht tien mensen te intervie wen, liefst half om half mannen en vrouwen en redelijk verdeeld over leeftijden". "Daarmee", zo meent Andeweg, "haal je de volstrekte willekeur al uit de steekproef'. Ook achteraf vinden correcties plaats. Bijvoor beeld wanneer er verhoudingsge wijs te weinig werkende mannen zijn vertegenwoordigd. Dan krijgen die werkende mannen wat extra ge- AMSTERDAM - "Twintig percent van de mensen heeft tijdens een vliegreis last van min of meer ernsti ge klachten door angst. Bij nog eens tien percent is die angst zo groot dat men in het geheel afziet van vlie gen", aldus de Amsterdamse hoog leraar in de psychiatrie, prof. dr. R. van Dyck, (hoorbaar van Belgische afkomst). De angst dat het vliegtuig zal neerstorten, het angstige gevoel in het vliegtuig opgesloten te zitten en hoogtevrees noemt Van Dyck de belangrijkste aspecten die mensen vliegangst bezorgen. Daarnaast spe len ook de angst zijn of haar zelfbe heersing te verliezen, missèlijk te worden of in paniek te raken een rol bij het ontstaan van vliegangst. "In de meeste gevallen is die angst niet terug te voeren op een traumatische ervaring die met het vliegen te maken heeft, zoals bij voorbeeld het verlies van een be kende door een vliegongeluk. Vliegangst is een onberedeneerde, fobische angst. Ook bij mensen die al gevlogen hebben, kan het voor komen". zegt hij. Vliegangst be zorgt mensen hartkloppingen, een versnelde ademhaling, zij krijgen het benauwd, gaan zwéten en be ven, en worden duizelig. Maar er is wel degelijk iets aan vliegangst te doen. "Vooral het ma ken van éen of meer proefvluchten is een zeer werkzaam middel om mensen over hun vliegangst heen te helpen", zegt de Amsterdamse hoogleraar, die op de Valeriuskli- niek een 'angstpoli' heeft. "Maar met alléén een proefvlucht kom je er toch niet. Mensen mqt vliegangst moet ook geleerd wor den zich te ontspannen. De oefenin gen die wij ze meegeven, lijken nog het meest op meditatie, op een soort zelfhypnose. Daarnaast proberen wij ook om deze mensen te leren in zien dat hun angsten onredelijk, ir rationeel zijn". Voorbeeld Van Dypk: "Ik zal u eert voorbeeld geven. Mensen met vliegangst krij gen het direct al Spaans benauwd wanneer het vliegtuig in een turbu lentie terecht komt. Wij proberen deze mensen duidelijk te maken dat wat met een vliegtuig in turbulent weer gebeurt, te vergelijken is met wanneer een bus over een hobbeli ge weg rijdt". Niet alleen 'gewone' passagiers blijken last van vliegangst te heb ben. Ook onder piloten komt het voor. Gegevens wijzen erop dat zo'n drie percent van de piloten hun vliegbrevet verliest als gevolg van vliegangst. Maar bij hen zijn het veel vaker traumatische gebeurte nissen die met het vliegen te maken hebben, die een 'verborgen' angst tot echte vliegangst maken. Ook piloten kunnen worden be handeld om van hun vliegangst af te komen. Via een intensieve therapie waarin hen onder meer wordt ge leerd zich te ontspannen en om te gaan met angstverwekkende situa ties. gevolgd door een intensieve begeleiding, blijkt dat dertig per cent van de piloten zijn werk weer geheel en nog eens dertig percent zijn werk weer gedeeltelijk kan her vatten. Passagiers kunnen hoop putten uit de resultaten van behandelin gen: zestig percent van hen kan ook op langere termijn van zijn vliegangst worden afgeholpen. Wie die veertig percent is bij wie het angstzweet blijft uitbreken wan neer een vliegreis voor de deur staat, weet Van Dyck niet: "Daar is nog geen onderzoek naar gedaan". HENK HELLEMA Een tijdopname van het Amerikaanse ruimteveer Atlantis, zoals het jongstleden 28 februari, langs de nachtelijke hemel scheerde. De shuttle vervoerde een militaire satelliet en had vijfbema boord. AMSTERDAM (ANP) - Wie mocht denken dat de mens het enige wezen op deze aardbol is dat is gezegend met de gave van de taal zal zijn inzichten moeten herzien. Althans, als het aan de psycholoog G.M.J. Raijmakers (72) ligt. die op 8 maart promo veert op het proefschrift 'Het ont staan van spraak en taal bij de pri maten'. Volgens Raijmakers zijn de anatomische en taalkundige ver schillen tussen mens en chimpan see slechts gradueel van aard. Er is geen wezenlijke kloof tussen de taal van de mens en de communi catieve geluiden van andere ge wervelde dieren. Alleen is de menselijke taal wat verfijnder, al dus de conclusie van de promo vendus. Geluiden als loeien, piepen en brullen zijn wel degelijk voorlo pers van de menselijke taal. meent hij. De mens ligt nog wel wat voor op de aap: "Tijdens de evolutie treedt verfijning op van communicatieve geluiden". Maar de ook bij apen aanwezige herse nen. keel en mond maken een verdere ontwikkeling van hun spraak mogelijk. Wanneer een chimpansee plas tic tekens of een toetsenbord ter beschikking krijgt komen de slui merende taalvermogens tot le ven. heeft Raijmakers ontdekt. De chimpansees kunnen daar mee met elkaar en met mensen converseren. Zij kunnen deze te kens gebruiken als symbolen, zoals ook de woordklanken van alle menselijke talen symbolen zijn voor de voorwerpen of han delingen die men wil aanduiden. De dwergchimpansee blijkt zelfs zonder speciale training vele woorden van de menselijke taal te kunnen begrijpen. In alle klimaatmodellen puter het broeikaseffect, met een al dan niet dra matische klimaatverandering en zeespiegelrij zing wordt voorgerekend, worden twee feiten als vaststaand aangenomen. Ten eerste dat de gemiddelde temperatuur op aarde sinds 1880 met een halve graad Celsius is gestegen. Ten tweede dat het gehalte aan kooldioxyde in de at mosfeer voor de Industriële Revolutie 0.028 per cent bedroeg en door die revolutie is gestegen tot 0.0348 percent. Die twee feiten met elkaar in verband gebracht en gecombineerd met de ver wachting dat bij voortgaande industrialisatie het kooldioxydegehalte zal zijn verdubbeld in 2050, leidt tot de dreigende voorspellingen over het toekomstige klimaat. Dat die voorspellingen hoogst onzeker zijn, wordt niet bestreden. Maar hoe hard zijn eigen lijk die twee als vaststaand aangenomen feiten? Kijken we naar de temperatuur, dan zien we dat sinds ongeveer 1880 op heel veel plaatsen ter wereld regelmatig de temperatuur is gemeten. Betrekkelijk veel van die meetgegevens zijn be waard gebleven. De computer rekent er moeite loos uit. i gemiddelde temperatuurstijging i echter een probleem. De punten waarop vroeger werd gemeten liggen niet keurig gelijk matig verdeeld over de aarde. Bovendien lagen weerstations (bijvoorbeeld op vliegvelden) vroeger aan de rand van steden en inmiddels midden in verstedelijkte gebieden met veel as falt. beton en daken. In zulke gebieden is het en kele graden warnier. De oude meetgegevens corrigeren met een factor voor de mate van ver stedelijking in de tijd, maakt het allemaal nog meer tot een gok. Ook in het scherp bekritiseerde rapport van het Amerikaanse Marshall Institute, waarin de broeikastheorie en de voorspellende klimaat modellen te onzeker heten om er enig beleid op te baseren, wordt nog uitgegaan van die halve graad temperatuurstijging. Een van de opstel lers van dat invloedrijke rapport, William A. Nierenberg van het Scripps Institution of Ocea nography, heeft daar blijkens een ingezonden brief in 'Science' nu spijt van. "Na de laatste ver gadering van de Climate Diagnostic Workshop te hebben bijgewoond, ben ik er zeker van dat wicht bij de uitwerking quète. In beide gevallen kun je nau welijks meer spreken van echte nauwkeurigheid. Andeweg: "De steekproef moet afspiegeling zijn van het pu bliek. De meeste marktonderzoeks bureaus richten zich op huishou dens. Dan maakt het niet uit of de man dan wel de vrouw wordt geïn terviewd. Bij politieke enquêtes ligt het natuurlijk anders". Een heel bepalend onderdeel van de enquête is natuurlijk de vraag stelling. Andeweg noemt het voor beeld van de opiniepeiling rond de Vrouwenpartij. De vraag luidde daar: 'Zou u wel op een Vrouwen partij willen stemmen?' De uit komst was spectaculair -18 procent - en haalde alle media breeduit. Na de verkiezingen is er nooit meer iets van de Vrouwenpartij gehoord. De fout zat hem volgens Andeweg in de vraagstelling. Hadden de enquê teurs de andere ongeveer dertig par tijen naast de Vrouwenpartij gelegd en gevraagd een keuze te maken, dan was de uitslag heel anders ge weest. Daarnaast moeten enquêteurs re kening houden met het feit dat mensen geneigd zijn de enquêteur tevreden te stellen. Enquêteurs denken dat mensen altijd een me ning hebben. Andeweg: "Onlangs was er een onderzoek naar de be kendheid van ministers, daarop was ook de naam de schrijver Guè- pin vermeld. Natuurlijk kenden de mensen die 'minister'. Waarmee ik maar wil zeggen, dat de vraag altijd zo moet zijn dat mensen de kans krijgen te zeggen: ik weet het niet". Stellingen De invoering van het 100/120 kilometer regime op auto snelwegen stemt somber over het vermogen van de (Nederlandse) overheid te le ren uit ervaring. (Politie en sociale controle, A. Ca chet) Het bedenken van stellingen is niet alleen het leukste on derdeel van het promoveren maar ook het minst kostbare: het vergt uren in plaats van jaren. (Politie en sociale controle, A. Ca chet) Veroudering is een jonge en veelbelovende tak van de wetenschap. (On the Dynamics of Spin Glas ses, G.J.M. Koper) Gegeven de grote sommen geld die worden uitgetrokken voor de bijscholing en trai ning van gemeentelijke top ambtenaren, is het bevreem dend dat aan bijscholing en training van wethouders (nog) nauwelijks aandacht wordt besteed. (Afspiegeling en afspraak, P W. Tops) de meeste klimatologen geloven dat er de laatste honderd jaar geen temperatuurstijging van enige betekenis is geweest", schrijft hij. De toename van het gehalte aan kooldioxyde is beter gemeten, maar laat geen klimaatvoor spelling toe. Analyse van in gletscherijs op Groenland en Antarctica ingevroren, goed te da teren oude luchtbellen, geeft aanleiding tot het vermoeden dat zonder menselijke activiteit het gehalte aan kooldioxyde 0,028 percent zou zijn. De laatste dertig jaar is de toename van dat ge halte (van 0,0315 tot 0,0348 percent) nauwkeurig gemeten door de chemicus Charles D. Keeling op een meetstation op de helling van de vulkaan Mauno Loa op Hawaii. Hoe de aardse systemen op die toename reageren blijft echter onduide lijk. IJsmonsters wijzen immers ook uit dat het methaangehalte in de atmosfeer de laatste twee honderd jaar is verdrievoudigd. En methaan ab sorbeert twintig maal meer warmte dan kooldi oxyde. Het zou dus volgens de klimaatmodellen nu veel warmer moeten zijn dan het is. KEES WIESE De helft van alle wijting-embryo's, onderzocht in de afgelopen driejaar en tussen de 5 en 20 procent embry o's van tong, kabeljauw, bot en schol waren ernstig misvormd. Dat melden wetenschappers van het Fe derale Onderzoeksinstituut voor Vissery in Cuxhaven. De afwijkin gen komen het meest voor in de Duitse Bocht, waar het afval van ti tanium dioxide produktie de laatste twinig jaar is gedumpt. De onderzoekers stellen niet te weten wat het aantal misvormingen in de voorgaande jaren is geweest, maar omdat de meeste aangetaste embryo's chromosone abnormali teiten vertonen ligt chemische ver ontreiniging als oorzaak voor de hand. Zij vermoeden in het bijzonder dat chloride-stoffen uit pesticiden, die opgeslagen zijn in het vet en de lever van vissen, doorgegeven wordt in ontwikkelende eieren en sperma. Volgens de wetenschap pers is nog niet te voorspellen wat de daling van de visreproduktie zal betekenen voor de stabiliteit van de visstand in de Noordzee. Ze zien nog geen onmiddellijke instorting van de betrokken vispopulaties, omdat de soorten buiten de meest verontreinigde delen van de Noord zee paaien. Ze waarschuwen echter dat de ge vonden gegevens een nieuwe aan wijzing zijn voor overmatige vervui ling van sommige delen van de Noordzee. Alhoewel het begrip biotechnologie ruim de helft van de Nederlanders bekend in de oren klinkt, is slechts een kwart van de bevolking zich be wust welke produkten met behulp van biotechnologie worden ge maakt. Deze conclusies trekt het insti tuut voor Consumentenonderzoek (Swoka), dat recent een onderzoek heeft uitgevoerd onder 1729 Neder landers. Voor de organisatoren van het symposium 'From clone to Cli nic' (Van kloon tot kliniek) een brug te slaan tussen de fundamentele biotechnologie en langs biotechno- logische weg verkregen produkten. Het symposium heeft plaats v,an 19 tot 22 maart in de Amsterdamse RAI. Aan de orde komen onder an dere: de registratie, toxicologische aspecten, problemen met het testen en de ervaringen met de zes produk ten die nu op de markt zijn. Tevens komen op het symposium de thera peutische mogelijkheden aan de or de die door middel van recombi nant DNA-technieken zijn bereid. Laserlaboratorium Vrije Universiteit AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit in Amsterdam krijgt binnenkort een laserlaboratorium. Het wordt opgezet door de hoogle raar fysische chemie, prof. dr. S Stolte en de atoomfysicus, prof. dr. W. Hogervorst. De bedoeling .van het laboratorium is vooral dat doel matiger gebruik wordt gemaakt van peperdure laserapparatuur. "Als je de apparatuur deelt met andere on derzoekers, maak je er veel efficiën ter gebruik van", aldus Hogervorst. Er moeten zowel fysici, chemici als biofysici in het laboratorium gaan werken. Het zou het grootste laboratorium in zijn soort in Neder land worden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11