LEIDSCH DAGBLAD Grote tekorten bij onderwijs Belgische melk op dioxine onderzocht Akkerbouwers laten bij YAM helft van afval toe Strijd is nog niet beslist ZUURKOOL EN SPEKLAPJES NODIG! Stroppen kunnen oplopen tot 2 miljard in 1994 Romario en Koeman in het gips Polen bepleiten legaal seizoenwerk in bollen I DRUKKERIJ IDELTABACH MAANDAG 5 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39181 Prijs fl. 1,35 Leidse aannemer Oostveen failliet: 32 man op straat LEIDEN - Het Leidse aannemers bedrijf Oostveen, gevestigd aan de Uiterstegracht, is bankroet. Ko mende woensdag spreekt de recht bank het faillissement uit over het 65 jaar oude bedrijf. Voor de 32 werknemers is ontslag aange vraagd. Volgens directeur J. Klein heeft de restauratie van de Witte- Poortkazerne te veel van het bedrijf gevergd. Oostveen heeft nog tot af gelopen vrijdag onderhandeld over overname van de onderneming. Toen die pogingen op niets uitlie pen, heeft de directie zelf het faillis sement aangevraagd. (pagina Leiden: Al langere tijd pro blemen bij Oostvccn) DEN HAAG/BRUSSEL (GPD) - De Konmar, een keten van zelfbe dieningswinkels in de Randstad, laat haar uit België geïmporteerde melk voor alle zekerheid controle ren door een Nederlands laboratori um. Albert Heijn verwerkt ook Bel gische melk maar zal zelf geen on derzoek doen. De Belgische melk is in opspraak geraakt door onder meer de tv-ru- briek 'Achter het Nieuws', waarin werd bericht over de dioxine-uit stoot van Belgische afvalovens. Overigens vindt zelfs de Consu mentenbond het niet aannemelijk dat melk uit België een te hoog ge halte dioxine zou bevatten. De Konmar verkoopt enkele tien tallen miljoenen liters melk per jaar en blijft dat doen. Een kwart daar van is afkomstig uit België. Van de supermarkten in deze streek maakt voorts - voor zover bekend - alleen Albert Heijn gebruik van Belgische melk, voor* het huismerk koffie Konmar en AH blijven zuivel verkopen melk en de houdbare melk. Veront reiniging met dioxine wordt niet waarschijnlijk geacht omdat de Bel gische melk wordt toegevoegd aan grote hoeveelheden Nederlandse melk en, zo er al dioxine in zit, deze in hoge mate wordt verdund. Het huismerk melk, zegt woord voerster Van Dam, betrekt AH van de diverse grote Nederlandse zui velbedrijven, in deze streek waar schijnlijk van Menken en Van Grie ken. Het concern wacht het onder zoek van Volksgezondheid af. Ons land importeert jaarlijks 270.000 ton melkprodukten uit Bel gië. Dat is ongeveer drie promille van de totale Nederlandse produk- tie. Comelco BV uit Leusden, één van de grootste importeurs, blijft zijn literpakken gewoon afzetten. Volgens directeur Pel is de hoeveel heid dioxine in de Belgische melk zeer gering omdat zij wordt ge mengd met andere melk. De dioxineuitstoot van Belgische verbrandingsovens wordt volgens directeur Nales van de Afvalver werking Rijnmond (AVR) veroor zaakt door het feit dat de ovens in België veelal verouderd zijn en niet voldoen aan de strenge eisen, zoals die in ons land worden gesteld. "Veel van die ovens zouden in ons land onmiddellijk gesloten wor den", aldus Nales. De Vlaamse milieuminister Kelchtermans erkende vanmorgen dat de vuilverbrandingsinstallaties in Vlaanderen dioxine uitstoten. Maar de hoeveelheden bleken in 1983, toen dat voor het laatst werd onderzocht, ver beneden de strengste normen te liggen die nu in Nederland gelden. Over de aanwezigheid van dioxines in Belgische melk is niets bekend. Het ministerie van volks gezondheid heeft begin februari op dracht gegeven tot een onderzoek, maar de resultaten zijn nog niet be kend. De rechtervoet van topscorer Romario zit in het g ips (foto DEN HAAG (GPD) - De komende jaren dreigen grote over schrijdingen op de onderwijsbegroting. Dit jaar komt mi nister Ritzen (onderwijs) in elk geval 300 miljoen tekort. En voor 1994 dreigt er zelfs een strop die in het ongustigste ge val kan oplopen tot 2 miljard. Dat blijkt uit het vanmiddag gepubliceerde eindrapport van een onafhankelijke com missie die eind vorig jaar door Ritzen zelf werd ingesteld om de begroting door te lichten. gen dan werd gedacht. Ook de effec ten van zogeheten 'nieuw beleid' blijken moeilijk te schatten. Zo is nu al zeker dat het enige jaren gele den geïntroduceerde nieuwe stelsel voor studiefinanciering in 1994 300 miljoen gulden duurder uitpakt dan gedacht. De 'taakgroep' geeft enkele sug gesties hoe minister Ritzen zichzelf Volgende maand start Brazilië Dat gebeurde, in het compe- de voorbereiding op het toer- De onderzoekers vinden het opval lend dat de uitgaven in de vorige ka binetsperiode steeds te laag zijn ge schat. Zij vermoeden dat het depar tement de uitgaven in het verleden met opzet veel te laag raamde, om dat men er op rekende dat de ont stane tekorten achteraf zouden wor den bijgepast uit de algemene mid delen. Dat is vaak gebeurd, De onderzoekers presenteerden de komende jaren kan wapenen te- vandaag drie varianten. In de lage schatten zij het gat op de begroting op 300 miljoen gulden in 1990, oplo pend tot 900 miljoen in 1994. In de middenvariant zijn die - bedragen: 400 miljoen, respectievelijk 1,1 mil jard. In de hoge variant mist minis ter Ritzen dit jaar 700 miljoen gul- den, in 1994 gaat het dan om 2 mil- jard) onderzocht. Voor een bedrag gen begrotingsoverschrijdingen. „Maar deze risico's zijn moeilijk te beperken bij de huidige wet- en re gelgeving. Aanpassing is tijdro vend", aldus de Drie dagen voor het cruciale Europa Cup-duel met Bayern München kon PSV-trainer Guus Hiddink zijn plannen over de te volgen taktiek in de prullenbak gooien. Stonden in Eindhoven, na alle interne problemen, de neuzen einde-' lijk weer dezelfde kant op, brak uitgerekend de Brazi liaanse spits en smaakmaker Romario zijn kuitbeen. Dat gebeurde, in het c titietreffen met Den Haag, ta bene bij de stand 6-0 in het voordeel van PSV. Het was verdediger Gentile die de doorgebroken topscorer van de eredivisie raakte, maar die actie kon noch als hard. noch scheurde linkermiddenvelder als opzettelijk worden beti- Koeman zijn kniebanden, teld. Vandaag gaat het been in het Gevolg is wel dat Romario gips. Koeman gaat er vanuit voorlopig 3 maanden niet in dat het herstel 6 tot 8 weken actie komt en hij mogelijk ook zal duren en hij derhalve tijdig het WK in Italië zal missen, fit zal zijn voor het WK. dat 8 juni begint. Net als Romario is ook Er- win Koeman, de Nederlandse international van KV Meche- len, langdurig uitgeschakeld. In de wedstrijd met Kortrijk POLATLI - Twee Turkse passagierstreinen botsten gisteren op elkaar bij Polatli, 76 kilometer ten zuiden van Ankara. Bij de treinramp kwamen zeker 2 passagiers om het leven en raakten 60 anderen gewond. Een van de rijtuigen schoof bij de botsing bovenop een andere. Veel reizigers raakten in de verwrongen rijtuigen beklemd en konden pas uren later worden bevrijd. (foto Ap) Schade door blokkade al boven de 4 miljoen jard gulden. Dat is vier keer het be drag dat Ritzen voor de gehele kabi netsperiode beschikbaar heeft voor nieuw beleid. De overschrijdingen worden on der meer geweten aan de onbe heersbaarheid van de wachtgelden voor werkloze leraren. Nog dit jaar dreigen die 150 miljoen meer te ver- ingeschat wat de WIJSTER (ANP/GPD) - Actievoe rende akkerbouwers zijn De drie centrale landbouworgani- laten weten In utrecht werd een J saties hadden de bewindsman het rijkskantorenflat bezet. In het ge- gen met de directie van de -VAM afgelopen weekeinde daarvoor be- bouw zijn de Landinrichtings- naderd Zij wilden praten over de dienst directie Beheer Landbouw- mogelijkhelden om de druk in de gr0nden, dienst Bos- en Land- Europese Gemeenschap op te voe- schapsbouw, Staatsbosbeheer en ren Lubbers verklaarde vrudag dat Rijkswaterstaat gevestigd. De toe- de boeren wat hem betreft veel te gangen tot het gebouw werden met ver gaan met hun acties tractoren afgesloten. De akkerbouwers zetten vanmor- jn Groningen bezetten actievoe- erleg met de akkerbou- gen op diverse plaatsen in het land rende boeren de stationshal. Reizi- tgaf. Volgens de hun acties tegen de volgens hen te gers konden daardoor niet meer bij vereengekomen dat met onmid dellijke ingang de helft van de nor male aanvoer van huisvuil mag wor den verwerkt. Het gaat dan om 2.500 ton afval per dag. Dit blijkt uit een verklaring die de VAM-directie direct na beëindiging LISSE/WARSCHAU - Sta de Po- zaken huldigt volgens Van der Zwet De ónderzoekers hebben niet de len toe in de Nederlandse bollenpel- hetzelfde standpunt. Minister De risico's voor overschrijding op de lerij seizoenarbeid te verrichten. En Vries komt overigens donderdag hele onderwijsbegroting (30 mil- verbeter de werkomstandigheden over deze problemen praten in voor de honderden die jaarlijks Noordwijkerhout. voor een bijverdienste naar Neder- Het Poolse verzoek verbaast hem land komen. Dat verzoek deed di- enigszins. "We hadden altijd de recteur Debicka van het Poolse mi- grootste moeilijkheden om tewerk- nisterie van arbeid zaterdag in War- stellingsvergunningen vanuit Po- schau aan een delegatie van de Ne- len te pakken te krijgen. Dat Polen derlandse vakcentrale CNV. slecht behandeld zouden worden, is CNV-bestuurder Westerlaken ons niet bekend. Als er dan toch Po- zegde toe het verzoek aan minister len te werk worden gesteld, dan ge- De Vries van sociale zaken te zullen beurt dat volgens de normen van de Volgens Debicka cao en zijn ze dus ook verzekerd te- moeten de Poolse seizoenwerkers gen ziektekosten en noem maar onder moeilijke omstandighe- op". >en. Het loon is zeer J. de Boer, hoofd tuinbouw en so- zijn niet verzekerd ciale zaken van de tuinbouwbond ziekten en ongevallen. Aan die LTB, vindt dat de komst van Poolse einde komen, arbeidskrachten open moet blijven. nog vol- Twee arrestaties in zaak gedode vrouw HAARLEMMERMEER/AMSTER DAM - De Amsterdamse politie overbrengen, heeft dit weekeinde twee manr uit de hoofdstad aangehouden verband met de dood van de 44-jari- den hun werk doen. Het loon ge Yvonne Honders. Het tweetal be- wisselend kende met de vrouw diverse cafés voor ziekt in de hoofdstad te hebben bezocht situatie moet snel daarna met de vrouw naar de aldus Debicka. Overigens hoopt hij "Iedereen zegt wel dat Haarlemmermeer te zijn gereisd. Daar werd zij afgelopen donderdag dood aangetroffen in een sloot langs seizoenwerk de Aalsmeerderweg tussen Rijsen- bodig wordt, hout en Burgerveen. Of de vrouw is vermoord neer kon een woordvoerder Haarlemmermeerse politie dat de economische hervormingen doende werklozen zijn, i Polen vruchten afwerpen zodat maar eens hier aan de gang te krij- het buitenland over- gen. De overheid zegt dat er in twee de instantie op EG-ingezetenen een Directeur Van der Zwet van het beroep moet worden gedaan, maar ran- Arbeidsbureau Lisse verklaarde za- bijvoorbeeld Spanjaarden en Portu- de tèrdagavond dat het beleid voorlo- gezen krijg je niet gauw", aldus De het pig niet verandert. "Wij hebben Boer. belang van het onderzoek nog niet geen behoefte aan Polen zolang zeggen. De Amsterdammers eigen arbeidsmarkt nog voldoen- Trem Toegangbiljetten bij NS stations den verhoord op het politiebureau de werklozen ter beschikking heeft". Het ministerie i het 12 VAM heeft de blokkade door de lage graanprijzen voort. In boeren de VAM tot nu toe 4,2 mil- Leeuwarden werd de toegang tot de joen guldeh gekost. Er is een achter stand van meer dan 30.000 ton, zo dat de problemen voorlopig nog niet voorbij zijn. Op verscheidene plaatsen in het land, ook in de bol lenstreek, liggen grote hoeveelhe den huisvuil. Direct na de bekend making reden 27 volgeladen auto's het terrein in Wijster op. De twee partijen praten morgen verder. Het resultaat van dat gesprek hangt volgens de verklaring af van de opstelling van premier Lubbers. Hij houdt vanavond in Hoogeveen in het kader van de CDA-campagne voor de gemeenteraadsverkiezin gen een spreekbeurt. Lubbers liet vanmorgen weten dat hij geen be hoefte heeft aan een nieuw gesprek met de boeren. vuilverbrandingsinstallatie geblok keerd. Deze actie zal voor onbepaal de tijd duren, zo hebben de boeren Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Temperatuur ongeveer 8 graden. Vrij krachtige westelijke wind, aan de kust en op het IJsselmccr af en toe hard. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Overwegend veel be wolking en af en toe wat regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Dinsdag 6 maart zon op: 07.15 uur. zon onder: 18.28 uur; maan op: 12.30 uur, maan onder: 05.10 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.48 en 23.48 uur; laag wa ter: 05.35 cn 19.01 uur. 26 PAGINA S Nieuw praalgraf voor Columbus in Santo Domingo SANTO DOMINGO (IPS) - Christoffel Columbus, de eerste Europeaan die voet aan land zet te op het Amerikaanse conti nent, zal deze week een nieuw praalgraf krijgen in de Domini caanse Republiek. Het mausoleum bestaat uit een monumentaal kruis van 2 kilometer lang en 500 meter breed, met in het hart een zeven verdiepingen hoge toren die een panorama biedt over de hoofd stad Santo Domingo. Het bouw werk, dat 14 miljoen dollar heeft gekost, ligt op een heuvel buiten de stad. Het mausoleum is pas voor 90 procent klaar, maar zal toch al in gebruik worden genomen, om dat president Balaguer dat voor het eind van zijn ambtstermijn wilde doen. De bouw is erop ge richt het graf in 1992 geheel klaar te hebben. Dan is het pre cies 500 jaar geleden dat Colum bus met zijn schip Amerika be reikte. Over een lengte van 750 meter zijn op het reusachtige kruis tentoonstellingsruimtes gecre ëerd, waar de verschillende Amerikaanse naties exposities zullen inrichten. Die zullen de kerstening van Amerika als cen traal thema hebben. de loketten komen; de treinen kun nen wel worden .bereikt. NS heeft laten weten dat reizigers in dit geval bij de treincohducteur een kaartje kunnen kopen. Verder blokkeerden boeren in Delfzijl de bedrijven Akzo en Aldel. Radicaal Boris Jeltsin haalt grote meerderheid MOSKOU (DPA/Rtr/UPI/AP) - De op 18 maart moet uitwijzen wie uit- tel in het Litouwse parlement heb- radicale hervormer Boris Jeltsin is eindelijk de parlementszetels win- ben gewonnen. Bij de eerste ronde Jeltsin is eindelijk de parlementszetels gisteren met 72 procent van de nen. In Winschoten is de toegang tot het stemmen in zijn geboortestad Jeltsin stelde direct na zijn klin- Rijksarchief versperd en werden Sverdlovsk gekozen in het parle- kende overwinning zijn kandida- belastingkantoren in Groningen, ment van de Russische Federatie, tuur als parlementsvoorzitter var Hoogezand, Delfzijl en Winschoten de grootste van de 15 Sovjetrepu- de Russische Federatie. Hij is al lid met tractoren omsingeld. In Almelo blieken. Behalve de Russen gingen werd het belastingkantoor met geveer tachtig trekkers gebarrica deerd. het Sovjetparlement Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding cn Zuurkool >|Q naturel, pak 500 g *4^7 Speklapjes met zwoerd, 500g.4£9'3.75 rj Af\ kilo ®o«5i J3.99 O. i ^7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. gisteren ook de Oekraïners en de spectaculaire overwinning in Mos- Wit-Russen naar de stembus. De kou. Hij haalde daar vorig jaar meer hervormers deden het goed. dan 4 miljoen stemmen. Toch haalden maar weinig kandi daten de vereiste 50 procent van deDe 150 miljoen stemgerechtigden stemmen, zodat een tweede ronde konden gisteren kiezen uit ruim 11.000 kandidaten voor 1800 zetels. De opkomst in de Russische Fede ratie, waartoe Leningrad en Mos kou behoren, was met ongeveer 80 procent hoog. In de Oekraïne hebben in 80 pro cent van de kiesdistricten hervor- mingsgezinden gewonnen of zich gekwalificeerd voor de tweede ron de. De Oekraïense partijleider Ivasj- ko is er niet in geslaagd om in de eerste ronde zijn tegenstanders uit te schakelen. De communist zal het op 18 maart moeten opnemen tegen een kandidaat van de nationale Oekraïense beweging Roech. Roech-voorzitter Ivan Dratsj is daarentegen al zeker van een plaats in het Oekraïense parlement. Hij werd gekozen in de stad Lvov met meer dan 80 procent van de stem men. Een van de belangrijkste the ma's in de verkiezingsstrijd was het milieu en de gevolgen van de kern ramp in Tsjernobyl. In Litouwen behaalde Soudis op nieuw een overwinning. Zestien on- afhankelijken die door de hervor mingsbeweging worden gesteund, zouden bij de tweede ronde een ze- ben gewonnen. Bij veroverden Sajudis-kandidaten al 72 van de 141 parlementszetels. (pagina 5: Interview Jeltsin: 'Pe restrojka geen verdienste van Gor- batsjov') óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement l 74.15' Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 V8 Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1