Diescu wil coalitie na verkiezingen We hebben'm alvast 200,-zachter gezet. In Berlijn komen problemen hereniging samen België heeft nieuw schandaaltje: padvinders vinden dossier minister Örtega: Contra's moeten eerst wapens neerleggen Mandela: ANC heeft dringend geld nodig 1't Wordt steeds leuker bij V&D.—1 1 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 Kritiek Roemenië op houding VS BUKAREST (AP/Rtr/AFP) - De Roemeense president Ion Iliescu heeft opgeroepen om na de verkiezingen van 20 mei een coalitieregering te vormen. Geen van de partijen is sterk genoeg om alleen te regeren, aldus Iliescu gisteren in een interview met de populaire krant Romania Libera. De communistische partij kan volgens de president vanwege haar besmette verleden nooit meer terugkeren in het poli tieke leven van Roemenië. Iliescu staat aan het hoofd van het In Bukarest zijn gisteren de veer- Front voor Nationale Redding, die tien 14 pantserwagens weggehaald het bestuur van het land overnam die maandag voor het gebouw van na de omverwerping van het regime de regering waren geplaatst. Klaar- van dictator Nicolae Ceausescu. blijkelijk wil de regering daarmee Volgens Iliescu is zelfs het front niet de spanning, die was onstaan nadat krachtig genoeg om alleen te rege- vorige week een groep activisten de ren. De leden van de voorlopige re- gebouwen had proberen te bezet- gering, die voor een groot deel uit ten, te vermindèren. front-leden bestaat, zijn er door de bevolking en de o'ppositie van be- Ongeveer honderd studenten schuldigd een deel van de totalitaire hebben gisteren voor de gebouwen bestuursmethoden van het Ceause- van het ministerie van binnenland- scu-regime over te willen nemen. se zaken grotere openbaarheid ge- De manier waarop de televisie door eist inzake de voormalige geheime het front wordt gemanipuleerd dienst Securitate.Desmdentenx wordt vaak als voorbeeld genoemd. BRUSSEL (ANP) - Half Belgie is weer eens omgevallen van het la chen nadat bekend is geworden dat padvinders in het bezit zijn geko men van een vrijwel volledig minis terieel archief. Ze troffen dat vijf jaar geleden aan op de stoep van een ministerie in Brussel. Het archief bevat onder meer de vertrouwelijke briefwisselingen met officiële in stanties, technische nota's, zeer per soonlijke briefwisselingen met par ticulieren en verslagen van de mi nisterraad. De padvinders hielden in 1985 een oud-papieractie. Bij een van hun strooptochten door Brussel vonden ze het archief. De zaak is nu pas bekend geworden omdat het ar chief is overgedragen aan het Leu vense Katholiek Documentatie- en Onderzoekscentrum (Kadoc). Een van de padvindersleiders, een jonge politicoloog, heeft het archief jaren in zijn bezit gehad. Enige tijd gele den droeg hij het over aan het Kadoc "omdat hij er thuis geen plaats meer voor had". Het Kadoc heeft nu bekend ge maakt dat het gaat om het archief zal houden, van een minister die nu nog steeds in functie is, maar weigert de naam van de bewindsman te noemen. Het Kadoc heeft wel meer archieven van publieke personen in zijn bezit. Met zulke mensen sluit het contrac ten af waarin onder meer bepaald wordt dat de inhoud ervan dertig die archieven vaak op jaar niet openbaar gemaakt wordt, oude locomotief die i Een woordvoerder van het Kadoc Mechelen stond, heeft verklaard dat het ook de in houd van het onlangs in zijn bezit n van minis- kei schande. "De burger wrijft zich i de nieuwe regering niet de ogen uit als hij dit leest", aldus de de bak kwamen, werden krant. De Standaard herinnert eraan dat nonchalance met dossiers het land al eerder parten heeft gespeeld. Het "meest vernederende voorbeeld" daarvan vormen de besprekingen die premier Wilfried Martens en de toenmalige minister van buiten landse zaken Leo Tindemans in 1985 in Washington voerden met de toenmalige Amerikaanse president Ronald Reagan. Daarbij bleek dat Reagan beter dan Martens eri Tin demans wist onder welke stukken (verband houdend met de plaatsing van kernraketten) de handtekening van de Belgische minister van de fensie stond. De Standaard: "De politici ma ken groot kabaal als in een gerech telijk dossier een stuk niet dadelijk wordt teruggevonden. Naar vele po litieke dossiers hoeft men niet eens op zoek te gaan: ze zijn verbrand, versnipperd of ter informatie van de voorbijgangers op de stoep gezet". In een gisteren gepubliceerd in terview met het Franse blad Le Monde uit Iliescu kritiek op de hou ding van de Verenigde Staten je gens de regering. Hij noemt de "af standelijkheid en achterdocht" niet terecht. Volgens Iliescu wordt de bereidheid van de regering om vrije verkiezingen te organiseren onder schat. Hij zegt dat zijn landgenoten vol ongeduld wachten op het mo ment dat Washington het etiket "meest begunstigde natie" op Roe menië plakt, waardoor de handels betrekkingen tussen beide landen kunnen verbeteren. Overigens wijdde woordvoerster Margaret Tutwiler van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren waarderende woor den aan de Roemeense machtheb bers vanwege hun uitnodiging aan de deelnemers van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) om waarnemers te sturen naar de verkiezingen. "Dit is een constructieve stap in de rich ting van eerlijke verkiezingen en een steun in de rug voor de demo cratische ontwikkelingen in het land", aldus Tutwiler. De VS willen dat op de CVSE-top aan het einde van het jaar het houden van vrije, geheime verkiezingen in de aange sloten 35-landen (VS, Canada, Euro pa minus Albanië) als elementair onderdeel van de mensenrechten wordt erkend. Buitenland kort Moldavië Het onafhankelijke Volksfront in de Sovjet-republiek Moldavië heeft gisteren de overwinning in de plaat selijke parlementsverkiezingen op geëist. Het Volksfront verklaarde dat het de zege had behaald in de helft van de districten waar een overwinnaar uit de bus is gekomen. Maar in bijna tweederde van de kiesdistricten moet over twee we ken een tweede ronde worden ge houden omdat geen van de kandi daten het benodigde stemmenaan- tal behaalde. Gijzelaars De Verenigde Staten, Iran en Syrië ondernemen gezamenlijk pogingen om de achttien westerse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. Dat zei gisteren de zus van de Amerikaans AP-correspondent Terry Anderson, de langst ontvoerde gijzelaar, die de afgelopen weken gesprekken heeft gevoerd met onder andere PLO-lei- der Yasser Arafat en een aantal Sy rische ministers. Bulgarije De Bulgaarse oppositie verenigd in de Unie van Democratische Krach ten (UDK) stemt in met verkiezin gen in juni zoals de communisti sche partij (CPB) heeft voorgesteld. De UDK eist wel toegang tot de massamedia en "ontmanteling van alle totalitaire structuren die de CP bevoordelen". De UDK heeft zich in tegenstelling tot de CPB uitgespro ken voor twee verkiezingsronden. Sovjettroepen Hongarije en de Sovjetunie willen op 10 maart een akkoord tekenen over de volledige terugtrekking van de in Hongarije gestationeerde Sov jetmilitairen. Dit heeft een Hon gaarse regeringswoordvoerder maandagavond laat verklaard. Hongarije wil dat alle troepen nog dit jaar, of op zijn laatst in 1991, wor den teruggetrokken. Met de terug trekking is al een begin gemaakt. De Sovjetunie heeft verleden jaar al 10.000 man teruggetrokken. E zijn er nog circa 50.000. Etiopië De Etiopische regering heeft giste ren aangekondigd dat de verzen ding van hulpgoederen naar de door oorlogsgeweld geteisterde provincies Eritrea èn Tigre snel zal beginnen. De voedselzendigen naar Eritrea werden eerder deze maand opgeschort doordat nieuwe gevech ten uitbraken tussen het Eritrese Volksbevrijdingsfront en het reee- ringsleger. den dat de regering openbaar moet maken hoe de organisatie exact was opgezet en wat er met de gebouwen en de medewerkers van de dienst is gebeurd. Voor het ministerie van gezondheid demonstreerden twee honderd artsen die legalisatie eisten van een onlangs opgerichte onaf- hankelijke bond van medici, die volgens hen 40.000 Roemeense art sen vertegenwoordigt. Israël verwacht 230.000 joden uit Sovjetunie TEL AVIV (GPD) - Een hoge, ano nieme regeringsambtenaar in Jeru zalem heeft gisteravond gezegd dat Israël dit jaar moet rekenen op een immigratiegolf van 230.000 Russi sche joden. Deze nieuwe schatting is twee tot driemaal zo hoog als de aanvankelijke cijfers. De Russische joden zouden nu in de gelegenheid zijn niet alleen via Hongarije en Roemenië naar Israël te vliegen, maar ook via Tsjechoslo- wakije, Polen en Finland. Boven dien wordt overwogen de Russi sche immigranten per boot van de Russische haven Odessa naar Haifa in Israël te vervoeren. Vanmorgen heeft het ministerie van absorptie, dat zich met de op vang van de immigranten bezig houdt, voorgesteld de noodtoe stand af te kondigen. Fondsen tot een bedrag van 10 miljoen dollar moeten worden vrijgemaakt. Van wege het te verwachten woningte kort wordt nu overwogen duizen den pre-fabhuizen te bouwen. hulp worden geboden aan de nieu we regering van Nicaragua. Presi dent Bush heeft zijn toekomstige de Nicaraguaanse hoofdstad"iviana- Nicaraguaanse ambtgenote Violeta gua. En de Sandinistischeleider Chamorro al uitgenodigd o MANAGUA (GPD/ - "We gaan var onderen af regeren", klonk het gis teren in koor door het Daniel Ortega liet met den weten dat hij weinig zin heeft om de macht over te dragen aan op positieleidster Violeta Chamorro zolang de Contrarevolutionairen nomische adviseurs naar Washing ton te sturen voor overleg. Hoewel de Democratische senator Alan Cranston meende dat de omvang de hulp afhankelijk zal zijn nog niet zijn ontwapend. Chamorro ruimte die de begroting overlaat, ondersteunt de eis van Ortega mppnf,p N.mn ppn np" heeft de Contra's opgeroepen zich ri°cle va onmiddellijk te ontmantelen. Woordvoerders van de Contra's in Honduras lieten echter direct we ten dat ze niet bereid zijn om hun wapens neer te leggen. Eerst moet de nieuwe regering complete con trole over Nicaragua hebben, PLO-leider Yassir Arafat was gisteren in de Zambiaanse hoofdstad iezig de veken gele den vrijgelaten ANC-leider Nelson Mandela te verwelkomen. Met het bezoek aan Lusaka, waar Mandela overlegt met de ANC-top, begon de zwarte leider aan een toemee door Afrika en Zweden om daar de van een beroerte herstel lende Oliver Tambo te bezoe ken. (foto AP) JOHANNESBURG ANC-leider staten en werd op zijn beurt geknuf- Nelson Mandela heeft de internatio nale gemeenschap gevraagd oi nanciële steun voor de opbouw de beweging na 30 jaar van onder- gevigheid grondse activiteit. Mandela kwam meenschap. gisteren aan in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka v de ANC-leiding in ballingschap. door Peter van Nuijsenburg feld door PLO-leider Yassir Arafat, fi- In een korte toespraak deed Mande- la vervolgens een beroep op de vrij de internationale ge- 'We hebben lang gevochten verleg met de legalisering van het ANC zijn gelukkig dat we zover gekomen zijn. Maar bij de wederopbouw van onze organisatie worden we nu ge confronteerd met grote problemen. De internationale gemeenschap heeft ons nooit in de kou laten staan ik hoop dat Mandela werd op de luchthaven helpen", aldus Mandela. als een held ingehaald door een gro- Mandela's bezoek aan Lusaka l\,£roep^ clansentJf.en ,zlr1®enj de eerste etappe van zijn eerste bui- onderhandelen ANC-aanhangers. Hij omhelsde de tenlandse reis sinds hij twee weken leiders van de zogeheten Frontlijn- geleden gevangenschap bijna 28 jaar werd vrijgelaten. In Lusaka zal Mandela in de eerste plaats overleg plegen met de ANC- top, maar ook met de leiders van de Frontlijnstaten, een anti-Zuid-Afri- ka verbond van zes Afrikaanse sta ten, en vertegenwoordigers van het voormalige Britse Gemenebest. Mandeia's positie binnen het ANC zullen in het beraad met de partijleiding hoog op de agenda staan. Mandela bekleedt formeel geen functie meer binnen de organi satie, maar verwacht wordt dat hij aangewezen zal worden als leider van de delegatie die binnenkort met de Zuidafrikaanse regering zal gaan de opheffing de noodtoestand en de vrijla ting van alle politieke gevangenen. den zij. De Hondurese president Callejas heeft intussen verklaard dat de duizenden contra's nu maar het land moeten verlaten. Zoals de zaken er nu voorstaan, krijgt de UNO, de coalitie van 14 partijen achter Violeta Chamorro. in het parlement nooit meer dan 55 van de in totaal 91 zetels. Daarmee heeft men niet de voor grond wethervormingen benodigde meer derheid van tweederde van de stem men. En in die grondwet liggen tal van omstreden zaken vastgelegd, zoals bijvoorbeeld de verwevenheid van het Sandinistische Bevrijdings front met het leger en de politie. Vooraanstaande Sandinisten ont hulden gisteren dat er bereidheid bestaat om op verschillende punten concessies te doen. Maar na een spoedzitting van het uit 1500 leden bestaande plenarium van het FSLN maakte Ortega voor een opgewonde menigte van een paar duizend aan hangers alvast bekend waaraan in ieder geval niet kan worden ge tornd. Buiten schot zullen blijven de integriteit van het Sandinisti sche volksleger en de Sandinisti- DEN HAAG (GPD) - De storm die sche politie, de landbouwhervor- sinds maandag Europa teistert, ming en de sociale voorzieningen heeft gisteren opnieuw slachtoffers oorlogsslachtoffers, de natio- geëist. In het gebied van West-Euro- meende senator Nu ïjf jaar toch wel enkele honderden miljoenen dol lars beschikbaar gesteld zullen moeten worden. De Sovjetunie is bereid Cha morro op economisch gebied en in dien gewenst ook met militaire voorzieningen, te steunen. Dat oordvoerder van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken, Ion Bourliai, gisteren in Mos kou meegedeeld. De regering van de verslagen president Daniel Orte ga kreeg jaarlijks ongeveer 650 mil joen gulden aan economische hulp. terwijl daarnaast 25 miljoen ton tar we en rijst gratis werd ontvangen. Bourliai benadrukte dat sinds 1988 geen wapens meer aan Nicaragua zijn geleverd. Gisterennacht kwam het bijna overal in het land tot rellen nadat de aanhang (het 'lumpen') van de San dinisten, vooral jeugd uit de krot tenwijken, de straat op was getrok ken. Uit het noordelijke Esteli zijn twee doden gemeld. En vannacht was het, ondanks alle beloften van Ortega, op verschillende plaatsen opnieuw onrustig. Dodental storm loopt op tot 52 nalisatie van het bankwe buitenlandse handel en de 'eigen dommen van het volk'. De Verenigde Staten hebben gis teren aangekondigd dat de betrek- guldens, kingen met Nicaragua zo spoedig Nadat Viv i de pa tot Polen, Scandinavië en de Al penlanden zijn tot nu toe zeker 52 mensen omgekomen. De schade be draagt vele tientallen miljoenen zoals de storm i gewonnen. De sancties zullen den opgeheven, misschien zelfs al rijk teisterde, binnen twee weken, er zal weer een ambassadeur naar Managua wor den gestuurd en er zal economische BERLIJN (DPA) Drie maanden na het openen van de Berlijnse Muur groeien de twee delen van de vroegere hoofdstad van Duitsland in hoog tempo naar elkaar toe. Via een snel toenemend aantal grens overgangen pendelen de mensen heen en weer tussen het kapitalisti sche westelijke en het tot voor kort communistische deel van de stad, die sinds 1961 door het IJzeren Gor dijn in tweeën gedeeld was. Met na me West-Berlijn, dat niet langer een afgesloten eiland zonder achterland is, verandert van gezicht. De pronkzuchtige 'etalage van het westen' is geworden tot een 'koophuis voor het oosten', waar Oostduitsers en Polen hun onder het communistische bewind gefrus treerde zucht naar consumptie be vredigen. De sociale spanningen als gevolg van woningnood, devie- zensmokkel en zwart werken stij gen. De vier Geallieerden uit de Twee de Wereldoorlog (Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Sov jetunie), die Berlijn sinds 1945 in' naam regeren, zien met toenemen de argwaan hoe de burgemeesters van de twee stadsdelen met prakti sche stappen in de vroegere hoofd stad een voorschot nemen op de Duitse hereniging. Er is al een regio nale commissie ingesteld om het verwoeste netwerk tussen de twee stadsdelen te herstellen. In de ont werpen voor een toekomstige Eu ropese metropool Groot-Berlijn, die de hoofdstad moet worden van een verenigd Duitsland, worden ook de aangrenzende Oostduitse districten Potsdam en Frankfurt an der Oder betrokken. Brandpunt "Hier komen de problemen sa men", zegt staatssecretaris Gunter Strassmeir, die namens de West- duitse regering in de commissie zit. "Alle conflicten die nu tussen de twee Duitse staten optreden, bun delen zich in Berlijn". Het ongeduld van de inwoners van de DDR die snel een aandeel in de westerse wel vaart willen, stijgt met de dag. Dui zenden verlaten het zieltogende land. Velen vestigen zich in West- Berlijn, dat met 2,1 miljoen ners al mudvol is. Alleen ii kwamen er 52.000. "Ik ben bang dat len, beschikken het allemaal zo snel gaat, dat wij het dan een dokter niet bij kunnen houden", vermoedt Strassmeir. De regionale commissie verkeert in een levensgroot dilemma: "Het is een voorlopig orgaan zonder uitvoe rende bevoegdheden. De commis sie kan alleen aanbevelingen doen". Als deze instelling politieke beslui ten neemt, ondergraaft ze de be voegdheden van de vier geallieer den. Daar komt bij dat tot nu toe po litici en deskundigen uit het com munistische apparaat de belangen van Oost-Berlijn vertegenwoordi gen. Pas na de vrije verkiezingen van 18 maart is de regionale com missie in de ogen van West-Berlijn gerechtigd om met meer gezag mee te praten over de stedelijke politiek. De Berlijn-commissie heeft dan wel geen mandaat of legitimatie, maar ze doet haar best om in ieder geval de dringende problemen op het gebied van de infrastructuur op te lossen. Bus- en spoorlijnen, die na de oorlog opgeheven werden, be ginnen weer te functioneren. Stra ten die doodliepen op de Muur, wor den met elkaar verbonden. Voor het huishoudelijke en industriële afval van West-Berlijn moeten nieuwe bergplaatsen in de DDR gevonden worden. Oost-Berlijn heeft behoefte aan elektriciteit uit het westen. Er is dringend behoefte aan nieuwe woon- en industriewijken. Maar de groene gordel van meren en bossen rond Berlijn moet worden ontzien bij de te verwachten bouwexplosie. Schouwburgen, musea, universitei ten en sportverenigingen uit Oost en West-Berlijn werken weer nauw met elkaar samen. 1 Studiebeurs Studenten uit Oost-Berlijn mogen zich op grond van de Westduitse op vatting dat het staatsburgerschap van de Bondsrepubliek ook geldt voor Oostduitsers, aan de universi teiten en hogescholen in West-Ber lijn inschrijven. Zij hebben dan au tomatisch recht op een beurs van de DDR. Oost duitse gepensioneerden kunnen West-Berlijn verhuizen .merking komen Duitsland in 1949 de communisti sche DDR met Oost-Berlijn als hoofdstad. De door de drie westelij ke geallieerden bestuurde delen van de stad kregen in de Koude Oorlog de feitelijke status van een "frontstad", die in 1948 ten tijde a wezenlijk hogere staatspensioen de blokkade door de Sovjetunie al- dat de Bondsrepubliek haar i leen met behulp van een luchtbrug te bieden heeft. Vrijwel zonder verzorgd kon worden. In 1961 wierp controle pendelen dan ook nog de DDR een hoge dam op tegen de dadigheden massale exodus van haar onderda nen door de Muur te bouwen. Bij vluchtpogingen hebben de Oost duitse grenssoldaten bij de gevrees de betonnen grens meer dan 70 armste staat mensen doodgeschoten. zwartwerkers en criminelen open grens tussen Oost- en West- Berlijn. Verkiezingen in India: 82 doden NEW DELHI (DPA/Rtr/AFP) - Bij de parlementsverkiezingen in acht Indiase deelstaten zijn gisteren ze ker 82 doden gevallen, zo meldt de Indiase pers. In de staat Bihar in het oosten van het land zijn volgens de Times of India zeker 80 mensen om gekomen en 250 gewond geraakt bij gevechten tussen aanhangers van verschillende politieke groeperin gen. In de staat Gujarat zijn zeker twee mensen om het leven geko men. In de staat Himachal Pradesh stierf een functionaris van een stembureau aan een hartaanval. De Kiescommissie heeft bekendge maakt dat als gevolg van de geweld- "6 kieskringen op moet worden gestemd. Sinds de verkiezingscampagnes op 24 ja nuari begonnen zijn zeker 95 men- omgekomen. Vooral Bihar, de India, staat bekend het verkiezingsgeweld. België, West-Duitsland en Frank- WÊÊtK^ML :e gisteren ook over Noord- en Midden-Europa. Overal ondervond het verkeer grote hinder van felle rukwinden en om gevallen bomen. In het Alpengebied werd vooral Zwiterland zwaar getroffen. Bij het meetstation op de Jungfraujoch, op een hoogte van 3500 meter, werden winstoten gemeten van 230 kilome ter per uur. In Polen raakte het treinververkeer in het hele land ont regeld door stroomstoringen. Maar ook West-Europa kreeg weer veel te verduren van Vivian. In Groot-Brittannië richtte zij de meeste schade aan. De kust werd getroffen door metershoge golven. Sommige gezinnen in de kustgebie den moesten worden geëvacueerd. Overal in het land raakte de stroom voorziening ontregeld. Zeker 200.000 mensen kwamen geheel zonder stroom te zitten. De storm en de springtij hebben ook in Belgie voor veel overlast en schade gezorgd. Vooral in de omge ving van Antwerpen ontstonden aan het eind van de middag en 's avonds ernstige overstromingen. Er vielen echter geen gewonden, maar veel mensen moesten uit hun on dergelopen huizen worden geëva cueerd. Akai midi-system M-370L-CD. Dat is goed geluid voor weinig geld. Van boven naar beneden: Semi-automatische platenspeler. Versterker met 5' bands equalizer en aansluiting voor hoofdtelefoon. Stereo synthesizer tuner met 15 voorkeuze-zenders. Dubbel cassettedeck met vele mogelijkheden. CD-speler met unieke programma-kalender en ^er maan(^ ^0,- o.a. index search. •Incl. afstandsbediening en 2 luidsprekerboxen volgens het 2-weg bass-reflex systeem. Van 999,-voor y99 nbiedingen geldig t/m zaterdag 10 maart-of zolang de voorraad strekt. Niet verkrijgbaar in Alphen a/d Rijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5