Dertig miljoen extra voor herstel kust Chaos tijdens storm door informatiegebrek Brabants bos illegaal gekapt Minister Maij na bezoek aan Zeeland: Boordcomputer moet einde maken aan files Onnodige arrestaties door laksheid politie WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) wil dit jaar 30 miljoen extra uittrekken voor het herstel van de kustversterking. Zij maakte dit vanmorgen bekend na een bezoek de afgelopen nacht aan verschillende duingebieden en de gesloten stormvloedkering in Zeeland. De storm van gisteren heeft vooral aan de Nederlandse kust veel schade aangericht. DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van elektronische informatiever strekking in het verkeer zal het aan tal files op termijn drastisch ver minderen. Rond 2010 zal de verwer kingscapaciteit van de belangrijk ste wegen met circa 30 procent zijn toegenomen. Zo'n 10 procent hier van komt voor rekening van de speed-distancekeeper. Dat is appa ratuur met behulp waarvan auto's met een vaste snelheid en op een vaste afstand van elkaar over de weg worden gevoerd. Dat beeld wordt geschetst in de nota Telematica verkeer en vervoer, die minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. In het rapport wordt er van uitge- gaan dat auto's in de niet al te verre toekomst zijn uitgerust met een boordcomputer, die de bestuurder informatie geeft over files, omlei dingen en dergelijke. De speed-distancekeeper bete kent een veel ingrijpender maatre gel: de autostroom op de wegen wordt erdoor omgevormd "tot een soort trein", aldus een woordvoer der van het ministerie. Dat heeft ook een gunstig effect op de ver keersveiligheid. Technisch is het systeem zeker haalbaar, maar de woordvoerder verwacht dat invoe ring ervan nog op veel weerstand zal stuiten. Een belangrijke vermindering van de verkeersstroom kan ook worden bereikt door het stimuleren van tele-winkelen, tele-werken, te- le-studeren en tele-bankieren. Daar door kunnnen allerlei handelingen waarvoor men nu nog de deur uit moet, thuis worden verricht. Vol gens recent onderzoek zou dat rond 2025 tot een vermindering van 25 procent van het verkeer en vervoer kunnen leiden. Dat precentage dient echter met de nodige omzich tigheid gehanteerd te worden, aldus het ministerie De nota Telematica verkeer en vervoer bevat naast een blik op de toekomst ook projecten die de ko mende twee jaar ter hand genomen zullen worden. Die hebben vooral betrekking op verbetering van het openbaar vervoer. De projecten ko men tot stand in nauw overleg met de marktpartijen, zoals de Neder landse Spoorwegen en de ANWB. Vanaf vanmorgen vroeg is de wind kracht merkbaar afgenomen. De schuiven van de stormvloedkering staan sinds 8.30 uur weer open. Voor de komende nacht kan het er weer om gaan spannen, aldus een woordvoerder. De verwachting is dat de westenwind opnieuw tot windkracht 10 zal aantrekken. Rond half vier gistermiddag be reikte de waterstand in Zeeland een niveau van 4.15 meter boven NAP. Dat is de hoogste stand sinds de wa- y Egmonds burgemeester tersnoodramp van 1953. Als gevolg Brom^et is get gevaar n0Kg niet he. lemaal geweken. "Het zand gaat op- In Noord-Holland ging het er nog harder aan toe. Vooral de duinen in Egmond aan Zee en Bergen aan Zee hebben te lijden gehad van de storm. De wind. die urenlang op de duinen en de boulevard van Eg- mond beukte, nam vanmorgen net op tijd af. De meest bedreigde be bouwing op de eerste duinenrij bij Egmond en Bergen aan Zee is blijven staan. Maar het scheelde niet veel. daarvan werd in de provincie dijk bewaking ingesteld. Op een enkele uitzondering na bleken de dijken in Zeeland echter goed bestand tegen de stormvloed. Minder goed ging het met de duinen. Vooral op de ei landen Walcheren en Zuid-Beve land verdween veel duinzand in zee. Aanklacht tegen eigenaar pitbull Veerdiensten drogen, raakt los en kan i len ondermijnen", aldus Brommet. Zijn collega Ritsema van Bergen aan Zee vreest dat de situatie ont staat waarbij toeristen alleen nog bij eb op het strand kunnen. Volgens Ritsema is het uitblijven van maat regelen vooral een financieel pro bleem. "Technisch is het best moge lijk onmiddellijk maatregelen te treffen" BEERTA (GPD) - De 57-jange H. Boelman uit Beerta gaat gerechte lijke stappen ondernemen tegen ei genaar van de pitbull-terrier die vo rige week woensdag de peuter Mi randa Klooster (3) een dodelijke Veel veerdiensten hebben langdu rig last gehad van de storm. De ver en in Zeeland zijn sinds vanmorgen weer in de vaart. De veerboten naar de Waddeneilanden zouden van middag weer varen, behalve die Terschelling en Vlieland. Op beet toebracht. Boelman diende de Waddeneilanden zelf hield de een aanklacht in wegens mishande- storm ook flink huis. Vooral op ling, omdat hij en zijn hond acht da- Texel werden - opnieuw gen voor het genoemde tragische stukken duin weggeslagen. Voor de voorval ook zijn aangevallen door stichting Duinbehoud in Leiden deze pitbull. Boelman, die de recht- was dat reden bij minister Maij aan zaak vrijwel zeker samen met de te dringen op extra veiligheids- Dierenbescherming aanspant, eist maatregelen. Op Vlieland liet de smartegeld van de eigenaar. burgemeester uit voorzorg zandzak- Boelman en zijn huisdier, het bas- ken aanbrengen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Laks heid van de politiekorpsen leidt er regelmatig toe dat burgers van hun vrijheid worden beroofd of ge dwongen worden een boete te beta len terwijl dat helemaal niet nodig is. Oorzaak hiervan is dat de politie korpsen zelf te traag melding ma ken van het feit dat de betrokkene geschrapt kan worden uit het natio nale opsporingsregister omdat de gevangenisstraf al is uitgezeten of de boete al is betaald. Dit stelt de Nationale Ombuds man, mr. Oosting, in een gisteren verschenen rapport. Het rapport is een weergave van een onderzoek dat de Nationale Ombudsman zelf liet instellen over de manier waarop politiekorpsen aan de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) doorgeven dat personen uit het op sporingsregister geschrapt kunnen worden. Iemand komt in het opsporings register van de CRI als hij of zij de NEDERHEMERT - De dikste populier van het land kan van de monumentale bomenlijst geschrapt. De storm bij een onherroepelijk vonnis opge- heeft deze reus in Nederhemert, met een diameter van 7,8 meter, geveld. (foto anp» legde boete niet heeft betaald of een vrijheidsstraf niet ten uitvoer kon worden gelegd omdat de veroor deelde niet bereikbaar was. Het ge automatiseerde register wordt door alle 45 politiekorpsen en de Konink lijke marechaussee geraadpleegd. sterdam gegevens over het schrap pen van personen uit het opspo ringsregister soms maanden op een stapel blijven liggen voordat zij worden doorgezonden naar het CRI. De Nationale Ombudsman heeft er bij minister Hirsch Ballin (justi tie) op aangedrongen snel maatre gelen te nemen om verbetering in de toestand te brengen. Zo zouden politiekorpsen zelf de mogelijkheid moeten krijgen om gegevens in het nationale register te wijzigen, iets dat zij nu niet kunnen. Daarnaast zouden alle politiekorpsen ver plicht moeten worden 'schrap pingsverklaringen' per fax door te geven aan het CRI en niet meer per post. Moordenaar Turkse vakbondsman gepalet AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie heeft naar alle waarschijnlijkheid de moordenaar gearresteerd van Nihat Karaman. de voorzitter van de Turkse Arbei dersvereniging in Nederland (HTIB). De 22-jarige A.R. heeft be kend Karaman op 27 juni 1988 te hebben doodgeschoten. Volgens DUAiei io trivdii uvenuigu u<ai ei 111 inrrip Noord-Brabant de afgelopen jaren P honderden hectaren bos illegaal zijn gekapt. Adjudant H. de Man van de veldpolitie heeft dit vandaag meegedeeld. Volgens hem worden de bossen gerooid om er cultuur- taardje 'Dicky', werden dinsdag 13 februari aangevallen door de pit bull, die op dat moment niet Gistermiddag strandde de ter Anne Liese vlakbij De Koog op ju, uit; uu uai muiiiem mei was i r-* 1 u SS- YïÜSLÜf. A&f was al de 'oude' gemeente Beerta trouwens niet verplicht. De man raakte gewond aan zijn hand, ter wijl het bastaardje in zijn flank enlang stuur- De Anne Liese had u: loos rondgedobberd. Het treinverkeer werd alleen ^dlebë^!aS;Me,'sStÓS fekop van Noord-Holland tijdelijk moesten onder doktersbehandeling worden gesteld en konden met kele hechtingen huiswaarts keren. Binnenland kort den overal wel treinen, zij het met vertragingen. Alle treinen tussen Leiden en Amsterdam CS reden gisteravond via Haarlem. Het wassende water in de Nieuwe Waterweg bij Vlaardingen en de Nieuwe Maas in Rotterdam veroor zaakte gisteren problemen. Kelders liepen onder water. In Vlaardingen dobberden auto's op ondergelopen kades. In een tiental huizen'in de binnenstad van Dordrecht is van morgen vroeg ook water binnenge drongen. Dat gebeurde voor het eerst sinds 1953. Haasbroek VPRO-radiodirecteur Jan Haas broek (46) is de belangrijkste kandi daat voor de functie van hoofdre dacteur van het weekblad Haagse post. Eind deze week wordt beslo ten of Haasbroek John Jansen van Galen gaat opvolgen. Zandvoort Het Circuit Zandvoort krijgt voorlo pig tot 1 januari 1991 toestemming voor het houden van historische grand-prixwedstrijden en dragster- races. De toestemming kan nog ver vallen wanneer de Kroon deze zo mer een definitieve uitspraak doet over de hinderwetvergunning van het racecircuit. Criminaliteit Om een volledig beeld te krijgen van de computercriminaliteit houdt het Platform computercriminaliteit een enquête onder geautomatiseer de bedrijven'. Op basis van de uit komsten worden voorzorgsmaatre gelen getroffen om computercrimi nelen een stap voor te zijn. Aids De Amsterdamse gemeentelijke ge zondheidsdienst heeft alle 250 scho len in de stad per brief op de risico's gewezen van aids-besmetting onder schoolgaande kinderen. De GG en GD verwacht dat de komende jaren het aantal met aids besmette kinde- ren zal toenemen door de voort- TT schrijding van het epidemie. Onderzoeksteam (COT) van de Erasmus Universiteit T x j 4. Rotterdam en de Leidse Universi- fcx-stllüenten teit heeft een bliksemonderzoek ge- De Informatiseringsbank van het daan naar de beleving van de or- ministerie van onderwijs vordert 90 kaan die 25 januari 1990 over het miljoen gulden van 40.000 ex-stu- land raasde. Het COT vroeg in een denten die te veel studiefinancie- advertentie in de bladen van de ring hebben ontvangen. De studen- Perscombinatie reacties van storm- ten kunnen of voor 1 mei 1990 het slachtoffers, sprak een aantal des- hele bedrag ineens betalen óf het kundigen en concludeert in een Autohandel valt spoorwegen aan UTRECHT (GPD) - De Bovag. belangenbehartiger van onder nemers in de autobranche, be schuldigt de Nederlandse Spoorwegen van misleidende reclame, gericht tegen het ge bruik van de auto. In grote ad vertenties keert de Bovag zich tegen de reclamespot waarin de NS automobilisten wijst op de gevaren van het rijden bij slecht weer. "Als het echt slecht weer wordt, is de NS de eerste om niet meer te rijden en als ook maar een deel van autorijdend Nederland op zo'n dag de trein zou nemen kan de NS dat reizi gersaanbod totaal- niet verwer ken", zo werpt de Bovag terug. grond van te maken. "Cultuurgrond brengt veel meer op dan bosgrond", aldus De Man. De veldpolitie houdt zich al jaren lang bezig met de opsporing van il legale ontbossingen. Er is in het ver leden diverse keren proces verbaal opgemaakt. "Het is ons ook in een aantal gevallen gelukt om via het openbaar bestuur de eigenaar te verplichten een nieuw bos aan te planten. Dat is natuurlijk een goede zaak maar als er een eikenbos van 100 jaar oud is gerooid duurt het vreselijk lang voordat de oude situ atie is hersteld". Volgens adjudant De Man doen de illegale ontbossingen zich vooral voor in ruilverkavelingsgebieden. "Bij ruilverkaveling wordt gezorgd voor aaneensluitende stukken land bouwgrond omdat de bewerking dan gemakkelijker is. Boeren moe ten op de ene plaats cultuurgrond inleveren om elders cultuurgrond toegewezen te krijgen. Als ze niet voldoende cultuurgrond hebben om in te leveren, is de verleiding groot om een stuk bos te rooien. Zo wordt illegale ontbossing in de hand gewerkt". De Man spreekt in dit verband van een onrustbarende en ernstige aantasting van het milieu. De veldpolitie spoort de illegale ontbossingen op aan de hand van tips en met behulp van luchtfoto's. Omdat de wetgeving dienaangaan- Volgens Oosting leidt de huidige politiewoordvoerder K. Wilting werkwijze ertoe dat alleen al op Schiphol jaarlijks 100 mensen ten onrechte worden opgepakt, hun de ingewikkeld is en er vaak moet viücht missen of gedwongen orden samengewerkt met meer- den een boete die zij al lang hebben betaald, nog eens te voldoen, alleen de luchthaven weg te kun- dere overheden is de opsporing tijdrovende zaak. "Desondanks gaan we er mee door omdat het een zaak van groot belang is". de moord met om politieke redenen gepleegd. "Het motief dat de ver dachte geeft voor zijn daad ligt dui delijk in de privé-sfeer". Op politie ke motieven is vooral in kringen van de socialistische HTIB gez inspeeld. Karaman zou uit de weg Crisis Onderzoeksteam: er ging veel fout op 25 januari LEIDEN Op de stormachtige avond van de 25 januari 1990 zaten in het lege gebouw van Binnenland se Zaken vijf mensen van het Lan delijk Coördinatie Centrum (LCC) paraat. Niet dat ze veel kónden doen. want de andere ministeries hadden hun personeel naar huis ge stuurd. Provinciehuizen waren dicht en ook veel gemeentehuizen waren gesloten. Opvang van storm- slachtoffers werd geheel overgela ten aan politie en brandweer. Die deden het prima. "Maar als een tan kauto met gevaarlijke stoffen was omgewaaid, was het misschien han dig geweest als een burgemeester op z'n post had gezeten". door Jeroen Dirks dat veel treinreizigers de vertragin gen als een voldongen feit accep teerden. Zij wisten in ieder geval waar ze aan toe waren. Familieleden waarde wisten dat vaak niet. Kregen ze ein delijk een telefoontje (het net was lange tijd overbelast), dan stapten ze prompt in de auto om de ge- strandde treinreizigers uit de pena rie te helpen. Met als gevolg een nog grotere chaos op de wegen die al op tal van plaatsen door omgevallen bomen en gekantelde vrachtauto's waren versperd. Vrachtverkeer Vooral het vrachtverkeer wordt door het COT gezien als 'schuldig komen. De Nationale Ombuds- zijn geruimd door leden van de ul tra-rechtse Grijze Wolven. Genscher stelt Nederland gerust over eenwording DEN HAAG (GPD) - Alle Europe se en andere betrokken landen, klein en groot, zullen nauwgezet ge ïnformeerd worden over de voort gang van het Duitse eenwordings proces. Die belofte deed de West- duitse minister Genscher (buiten landse zaken) tijdens een bliksem bezoek. Kleine landen als Neder land en België worden niet slechts via de EG geïnformeerd. "In de toe komst zal er ook sprake zijn van bi laterale contactenaldus Gen scher. Hij sprak bijna twee-en-een- half uur met zijn Nederlandse ambt genoot Van den Broek. Het bezoek moest de angst weg nemen dat Nederland en andere kleine buurlanden buitenspel wor den gezet bij het vormgeven van de Duitse eenwording. Genscher: "Wij zijn ons zéér bewust van de gevol gen die de Duitse eenwording zal hebben voor de NAVO, de EG en andere partners. Daarom streven wij ernaar die in Europa in te bed den, want de Duitse hereniging moet een bijdrage leveren aan een stabieler Europa". Genscher haalde zich onlangs tij- ?ns een rqinistersconferentie van NAVO- en Warschaupactlanden in procent van de bevolking belui; terd. Radio met 'nieuws om d hoek' bewees in één klap z'n grote dens rampen-situaties. NAV^ Maar de onderzoekers verbinden Ottawa de woede'oÊTde"hals ^en Broek. Op de laatste dag ook een negatieve conclusie grote luisterdichtheid van de regio- de conferentie kwam de Neder- ï1?!8, n C1^ 8r,van Procent landse bewindsman er achter dat de 'groten' (VS, SU, Groot-Brit- Frankrijk) en de twee Duitslanden de Duitse eenwording onderling wilden regelen. betekent immers dat veel mensen op zoek zijn geweest naar informa- tannië tie, die ze elders niet kregen. Op de televisie bijvoorbeeld zond de NOS pas om 22.00 uur 's avonds een extra Journaal uit. Hilversum vond het verder niet de moeite waard pro gramma-wijzigingen door te voe ren. RTL Véronique wilde mis schien wel, maar kon niet omdat de ADVERTENTIE aan de chaos op de wegen. Bitter storm uitzendingen onmogelijk constateren de onderzoekers dat maakte. Zelfs Teletekst liep volgens zijn vooral "technisch" gericht. Zo lang treinen rijden, is er niets aan de hand. Rijden ze niet, dan moet het euvel worden verholpen. En daar werd aan gewerkt. Het COT: "Het opmerkelijke is juist dat veel NS- i-andaag gepresenteerd verslag dat er opmerkelijk veel fout ging. Het gebrek aan informatie staat bovenaan het lijstje. Bijna iedereen vroeg zich om een uur of drie al af wat er aan de hand was. Maar de te levisie meldde niets. Op de radio hielden weerdiensten zoals het KN- geld in termijnen aflossi kabinet Het Nederlandse bedrijfsleven kijkt welwillend aan tegen het nieuwe kabinet van CDA en PvdA. De meeste ondernemers zijn niet lan ger bang dat de PvdA gaat potverte- MI zich op de vlakte, juist omdat ren. zo blijkt uit een enquête onder Nederland maar zelden 'door ex- Nederlandse managers. Vooral het treem weer wordt getroffen. Pas om vier uur 's middags de eerste wegen in Zeeland waren al af gesloten sprak de Radionieuws dienst ANP over een "zeer zware storm tot orkaankracht"Wat dat inhield, werd niet vermeld. "Het KNMI geeft weerberichten, maar is er niet aan gewend dat deze berich- directe beambten op de avond van de storm chauffeurs hebben het enorm hun best hebben gedaan, daan; ze deugen niet. Maar z Een dag later liepen bijvoorbeeld niet. Het gaat om het systeem: het personeel vele Zendtijd Minister D'Ancona heeft een i zoek van de publieke omroepen meer zendtijd afgewezen. De roepen wilden hun zendtijd met 478 ten feitelijk uur per jaar uitbreiden om de con- alarmering zaten niet op hun post. zegd: de waarschuwing kwam niet Dat had nogal wat gevolgen. Buiten was het windkracht 12 en binnen zat iedereen gewoon op kantoor. "Het is op z'n zachtst gezegd ver wonderlijk dat de aankondigingen van zware storm nergens aanleiding zijn geweest personeel eerder naar huis te sturenvindt het COT. Toen gewoontegetrouw iedereen om vijf uur naar het station toe holde, was de chaos al niet meer te overzien. Treinen reden niet of met grote ver traging. Treinroutes werden zonder uitleg omgelegd, zodat verschrikte reizigers twee keer hetzelfde station zagen passeren. Soms bleef de trein urenlang in het weiland staan. Het COT vindt net als een groot deel van de gestrande reizigers dat Nederlandse Spoorwegen niet of dat de verkoop van kaartjes in de onvoldoende in staat waren om gestrandde reizigers van informatie te voorzien. Daar zijn tal van voor beelden voor, maar onbetwist hoog tepunt was de stationsomroeper die meedeelde dat "reizigers maar be- huis konden gaan omdat er procent van de chauffeurs de oproep opvolgde tijdelijk op een parkeerterrein te gaan staan. De rest reed door. Voorzover dat ging tenminste, want een record-aantal van 130 vrachtwagencombinaties de NOS. Bij de storm van afgelopen kantelde. Ter vergelijking: tijdens dinsdag was het Journaal meteen de orkaan raakte in totaal eén schip acht minuten langer en werden nog het COT "behoorlijk achter de fei ten aan' Ervaring 'Ze hebben dat zelf ook wel door bij nood. Vliegtuigen werden uit voorzorg aan de grond gehouden. De Bruin: "Je kunt natuurlijk makkelijk zeggen: de vrachtwagen- je als vrachtwagenchauffeur op tijd". Helaas de keus moet rpaken tussen drie schoot daardoor weinig tijd gestrande reizigers te informeren. Daar komt bij dat NS de normale dient öf het treinenloop centraal vanuit Utrecht rijden... dan gaat het stilstaan en het in je eigen porte- voelen omdat je niks ver- door totaal regelen, terwijl als er iets fout gaat andere zaak. In de scheepvaart de melding eerst bij de rayonchef in de luchtvaart de regio binnenkomt. Contact tus- geregeld, sen de centrale leiding en de rayon chefs is er in die situatie vaak niet Zo kon het op 25 januari gebeuren het kennelijk prima rachtverkeer zou dat misschien ook eens moeten ge beuren". rayons doorging, ook nadat de trale leiding om zeven uur 's avondt alle treinverkeer had stilgelegd. Eén van de belangrijkste aanbeve- zonden lingen die COT-onderzoeker Menno Omroepen Razend enthousiast is het COT over de regionale omroepen, die vaak tot diep in de nacht mededelingen uit- uitgebreid alle instanties langsgelopen. Men leert daar ook. Een maand later mag dat ook wel", aldus De Bruin. Enigszins twijfe- ge- lend voegt hij daar aan toe: "Maar het als er over een periode van twee jaar weer wat anders gebeurt? Houden ze de ervaring van nu dan vast? Je kunt het je afvragen...." Een extra veeg uit de pan tenslot te voor de autoriteiten. Het COT concludeert dat op de vijf mensen van het Landelijk Coördinatie Cen trum na, de meeste bestuurders thuis zaten. Dit keer liep het goed af. Maar als er nu wel een flat of brug was ingestort, "dan zou wel veel ex tra tijd verloren zijn gegaan om de deskundigen en verantwoordelijk heden bij elkaar te krijgen". Kostbare tijd, alcjus het COT. Maar de onderzoekers willen ook niet zo ver gaan dat ze minister stremmingen, proble- Dales (binnenlandse zaken) advise- de Bruin dan ook doet i oproepen g^gde crisissituatie kunnen bete- aldus het COT. Eenvoudig ge- i mogelijk drei- geen treinen meer zullen rijden". gendfc kdH". Het COT brengt echter ook wat nuanceringen in het beeld aan. NS tere koppeling tot stand te brengen tussen de centrale leiding rayonchefs. be- ruimte beschikbaar.. pen met uitzondering van Om- de roep Zeeland die niet uitzond door gebrek aan technische middelen Overigens constateert het COT werden tijdens de storm door 16 woestend. het volk via de televisie bemoe digend toe te spreken. Haar Belgi sche collega deed dat wel op 25 ja nuari en de gevolgen van de orkaan n zijn land waren veel minder ver-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3