QEKEM Coornhert niet in een hokje te plaatsen Onder Oranjegezind plebs en winderige democraten V Doorjakkeren en een hamburger bestellen Intellectuelen in hun duivelse krochten GEEFZE EEN BEETJE HOOP HELPONS HELPEN COORNHERT Dwars maar recht INFORMATIEF "Beste man. je bent een enorme Franse troepen, die ook hier de ver- Cliff'. Weinig politici zullen zich beelding aan de macht wilden bren- door deze uitroep beledigd voelen, gen. Daarna volgden staatsgrepen de goede verstaander elkaar op. totdat aan het einde kan het hard aankomen. 'Cliff staat voor Cliff Barnes, de eeuwige looser uit het tragi-komische tv-feuilleton Dallas. Calvinistische ingetogen heid zet in Nederland de toon van de discussie, waarbij het beschaafd peuteren in de marge van de brede consensus tot norm lijkt verheven. In de jaren tussen 1780 en 1800 werd het politieke debat wèl op een ongekend hevige wijze gevoerd. De Nederlanders kregen toen te maken met een probleem dat zij nog niet kenden: hoe kom je van een onge wenst regime af? De ideeën van de verlichting eisten overal in Europa meer rechten voor het individu en keerden zich tegen dogmatische en absolutistische stelsels. In Nederland organiseerde de naar zelfbestuur hunkerende bur gerij zich in de 'patriotten', die het opnamen tegen de 'Orangisten' van de autoritaire prins Willem V. Toen na verloop van tijd de patriotten in twee kampen uiteen vielen leidde dat tot een volstrekt onoverzichte lijke situatie. De Orangisten riepen het leger van buurland Pruisen te hulp. waarop de patriotten massaal naar het revolutionaire Frankrijk vluchtten. Een paar jaar later kwamen de pa triotten terug in het kielzog van Revolutie in woorden geeft het bloemrijke verhaal bij de beelden van een patriot die aan de galg wordt gebracht en door raven wordt Kijk. kijk, ze vreten hem de ogen uit z'n kop. ha. ze eten lekker van die zwendelaar, die schoft, kijk kijk, hoe de vogel vreet, In de literatuur had de strijd duide- hi.j >s delicieuze". De man in kwestie Gescheld lijke sporen nagelaten. Verdacht makingen, vulgaire praatjes, onbe schofte aanvallen en gescheld wa ren aan de orde van de dag. Een nieuw verschijnsel was de systema tische propaganda. Emotionele en afstandelijke beschouwingen stierf overigens pas jaren later, rus tig i Belletje trekken Leiden was in die jaren een patriot- Oranjeklanten had- geëngageerde auteurs en scheld- den het er niet gemakkelijk, kannonades van broodschrijvers Francq van Berkhey, lector natuur- verschenen in een groot aantal gen- lijke historie aan de Leidse univer siteit, beschrijft in zijn verhande ling 'De Bataafsche menschlijkheid opgehelderd' aan welke pesterijen en soms regelrechte terreur hij blootstond: nachtelijk belletje trek- In revolutie in woorden' is daar uit een selectie gemaakt en 'ver taald' in hedendaags Nederlands, 'Winderige' democraten. Oranjege zind 'plebs' en patriotten 'met hun ken e veel te grote muil', worden op s kelijke wijze geportretteerd door ken i onder de drek gesmeerd huis zijn nog de minste ongemak hun politieke tegenstanders. Een voorbeeld van een in de 18e eeuw favoriet genre is de 'leesce- dul', een lijk- of begrafenisbriefje. Deze vorm werd gebruikt zer te doen geloven dat ei persoon was overleden. Zeer in zwang was ook de 'toverlantaarn', waarmee op kermissen rondtrek kende lieden lichtbeelden vertoon den van al dan niet waar gebeurde zaken. hij werd geconfron teerd. Eén keer vreesde hij zelfs voor zijn leven, toen hij door stu denten werd aangevallen. Maar dat waren dan ook lieden 'van het soort de le- dat nooit afstudeerd', zoals de gehaat schrijver fiinties opmerkt. ERIC JAN WETERINGS Revolutie in woorden, keuze en toe lichting door A.J. Hanou. Uitgeverij Querido, 12,50. Er is geen land dat i foor de reiziger per auto dan de Ver enigde Staten. Grenzen zijn er niet, dé wegen zijn prima en eten en drin- openligt komen, ze fortuin zullen maken als ken kunnen automobilist hoeft alleen het pje open te draaien worden aan geschaft. Even later worden de on vermijdelijke hamburger en cola aangereikt. Gemak dient de mens. Het is dus geen wonder dat veel schrijvers het nuttige(n) met het aangename combineren en hun rei servaringen in de Verenigde Staten te boek stellen. Met stramme benen en een korte zucht naar avontuur stappen ze sporadisch uit. Voor het overige geldt: doorjakkeren. Een bekend voorbeeld is William Least leuk. Meestal Heat Moon met Blue Highways. Vóór Moon pleitte (behalve zijn naam) dat hij in ieder geval een aan tal interessante personen bezocht. Maar tegen Moon kan worden inge bracht dat hij niet erg kritisch was, of het zou moeten zijn dat hij zich ergert aan de duizenden kilometers prikkeldraad langs de weg. Bill Bryson getuigt van een kriti- filmster of rockmusicus of qui; deelnemer of zoiets. En als het niet loopt zoals het moet, kunnen praatpaal de tijd nog massamoordenaar wor den". Het zijn vooral dit soort algeme ne, vlotgeschreven observaties die Het verloren continent z'n meer waarde verschaffen, ook al doet ver taler Jean Schalekamp daar wat af breuk aan door Engelse namen ri goureus in het Nederlands te verta len. Veel minder sterk dan in z'n kijk op Amerika in het algemeen is Bryson in zijn beschrijving van wat hij aan stads- en natuurschoon te genkomt. Een stadje is leuk of niet- niets te doen en el iéts is te doen, zoals in New York, gaat Bryson er in een vloek en een zucht aan voorbij of er gert zich aan de toegangsprijzen. Bryson is ook bij uitstek alleen. De enige contacten die hij anno nu heeft met Amerikanen stammen nog van voordat hij het land verliet. Voor de bewoners van het conti nent is, zeker als ze niet in een res- zijn probeert bijvoorbeeld te achterha len waar de gigantische sequoia staat, waar zo weet hij nog uit z'n auto door de Wie denkt dat de term intellectue len typisch is voor de 20ste eeuw, zit er behoorlijk naast. Althans, dat be weert de Franse historicus Jacques le Goff in zijn boek De intellectuelen in de Middeleeuwen, dat al 20 jaar oud is maar onlangs in het Neder lands is vertaald. Hoewel hij zich niet echt be- kommmert om een precieze defrni- h^ajfsterker', durfden'kn't.ek'Yè geen vaste woon- of verblijfplaats en voorzagen in hun onderhoud door rond te trekken als zangers of narren. De gevestigde orde sprak hier natuurlijk schande van, want zij deden juist veel moeite om ieder een op zijn plaats, taak, orde en stand te wijzen. De goliarden onttrokken zich de term, weet hij toch melijk te maken dat in de 12 eeuw een bepaalde groep op die term aanspraak mocht ma ken. In een tijdperk waarin het grootste deel van de mensen hun brood met handwerk moesten ver dienen. vielen mensen die oude boeken gingen bestuderen en er op vallend een eigen mening op nahiel den al snel op. Monnikken verichtten geestelijk werk maar moesten ook andere Het Verstand r'd±" De goliarden lieten zich .uitdrukte- op de gevestigde orde. Geestelijken, adel en boeren kregen er flink van langs. Favoriete doel witten waren de paus, bisschoppen en monniken. Het was een botsing tussen het zoeken van het heil bui ten deze wereld en het willen verbe teren van de echte wereld. De goli arden waren kortom de voorlopers van de humanisten van enkele eeu wen later. zich van geschriften, J houd van de boeken hadden het nauwgezet kopiëren lijksleiden door hun redet het ïruien, maar voor ae in- stan(^ ]-)jt jn tegenstelling tot de tra ditionalisten die zich strikt hielden de geschreven autoriteiten elijlcs aandacht. Het was in die tijd ?lafC„ï.telrd ial b™kf.n zoals Prediker en Augustinus. De intellectueel werkte ook economische dan geeste lijke waarde hadden. Le Goffs intel lectuelen daarentegen wilden be wust iets gaan dan hun voorgangers. Poel van verderf De bekende leermeester Bernardus van Chartres, dat in die tijd een bol werk van intellectuelen was, zei: 'Wij zijn dwergen op de schouders van reuzen'. Een ander centrum van geleerdheid werd Parijs, dat voor de een uitgroeide tot een 'bron van in tellectueel genot" en voor de ander iot een 'duistere duivelse krocht, een morsige poel van verderf. Waarmee duidelijk moge zijn dat deze nieuwe beroepsgroep niet door iedereen met open armen ont vangen werd. Een diepe kloof scheidde de traditionele geestelij ken en de nieuwe stedelijke bewo ners. Bernardus van Clairvaux riep de studenten en leermeesters van Parijs toe: 'Ontvlucht dit leefkli maat, verlaat dit Babylon. De wou den hebben u meer te bieden dan de boeken'. Bij de nieuwelingen vielen vooral de goliarden nog eens extra op. De dichtbundels Carmina Burana zijn bij voorbeeld onder hun naam uit- gegeven. Deze mannen bezaten stad en zijn rol scheDDen" verder schePPende ambachtsman, scneppe veraer ..f.pl.jo 7\rV\ crpliilr aan Hp anrlp Hij oelde zich gelijk aan de andere ste delingen die werkten. Zijn functie was het bestuderen en onderwijzen van de vrije kunsten zoals gramma tica, retorica, de getallen, de maten en de berekening van de loop van de sterren. Hij had ook een werk plaats zoals andere ambachtlieden met instrumenten zoals zijn bureau, boeken en schrijfgerei. Een ander duidelijk verschil met de traditionalisten was dat zij on derwijs gaven: wetenschap moest niet worden opgepot maar verbreid. De scholen waren werkplaatsen van waaruit de ideeën als koopwaar verspreid moesten worden. De dertiende eeuw was de eeuw van de universiteiten. Intellectue len organiseerden zich om hun be langen te verdedigen. Binnen de steden veroverden de universitei ten langzamerhand een vaste plaats. Er kwamen studieprogram ma's, examens maar ook een nieu we rang, die van student. In die eeuw werden de nieuwkomers al onderworpen aan inwijdingsritue- zfeh d*oorde len. De jongeling moest worden ontdaan van zijn 'boerse, om niet te zeggen dierlijke aard'. Door de ont groening bevrijdde de toekomstige intellectueel volgens Le Goff zich van zijn afkomst als boerenkinkel. AMSTERDAM - Eén van de meest in het oog springende boeken die dit voorjaar in de boekhandel ver schijnt is de biografie van Nelson Mandela, de onlangs vrijgelaten anti-apartheidsstrijder en leider van het Zuidafrikaanse ANC. Het eerste exemplaar werd gepresen teerd tijdens de jaarlijkse informa tiemarkt van uitgevers Vers voor de Pers', op 19 februari in Amsterdam. In april zal het boek in de winkel lig- toch besluit om in de auto a moeder die in Des Moines. low is achtergebleven een tocht va een paar maanden te ondernemen kindertijd—jemet door Het verloren continentzit hij stam kunt rijden, vol kritiek en vooroordelen. Als gevolg daarvan levert Bry- sons reis over de lange, soms com pleet verlaten vlaktes van de Vere nigde Staten, schitterend proza op. "In een wanhopige poging te voor komen dat ik mijn verstand verloor, zette ik de radio aan, maar toen her innerde ik me dat de Amerikaanse radio bedoeld hun verstand al verloren hebben Of. wanneer Bryson op weg naai Californie een lifter tegenkomt: "Ik kwam in een land van zwervers dromers, mislukkelingen, vagebon gen. De biografie, geschreven door den, krankzinnigen - die gaan Fatima Meer. wordt uitgeven door Amerika altijd AJ&P en kost in de winkel f 32.50. het westen. Ze hebben allemaal dat wanhopige idee dat, als ze eenmaal aan de kust In het Sequoia National Park, Ca lifornia, staat de grote boom in ieder geval niet. Bryson scheldt wat, maar vraagt verder niets. Even later rijdt hij door Yosemite National Park, op nog geen tien kilometer af stand van de boom die hij bedoelt. Als hij even de moeite had genomen iemand de weg te vragen, had hij ge- mensen die merkt dat je nog steeds dwars door de stam kunt rijden. En ook dat de rest van de sequoia al geruime tijd ontbreekt omdat de boom z'n eigen last niet meer kon dragen. Maar Bryson jakkert alweer door en be stelt een hamburger. JEROEN DIRKS Bill Bryson: Het verloren continent. Uitgeverij Amber, 34,50. Nieuwe uitgaven Non-fictie Alles het einde, G.F. Merthens. Kritische Ovc Een geestelijke, een astronoom en een mathematicus. Intellectuelen gin- ïn in de Middeleeuwen in tegen de gevestigde orde. beschouwing op massacultuur. Uitg. lans, 27,50. Marianne, een carrière doorbroken, Ida Vos. Dagboek van moeder van zwaar spastisch meisje dat ondanks alle sombe re meningen van deskundigen inmiddels op de middelbare school zit. Uitg. Van Wijnen, ƒ27,50. Ik ben journalist ex professo, P.A Daum. Verzameling van Daums Indone sische journalistiek. Uitg. Nijgh Van Ditmar, ƒ29.90. Het conciliair proces, verleiding of uit daging. A.G. Knevel (red.). Beschouwin gen over de bezinning van de kerken op de thema's van gerechtigheid, vrede en de heelheid van de schepping. Uitg. Kok, 17,90. Rouw dragen, Laura Reedijk-Boers- ma. Praktisch boekje over het ven verken van rouw. Uitg. Kok, 15,90. Lang gekeken. Toch gezien. Mink van Rijsdijk. Uitg. Kok, 13,25. Schaakzaken. Een bundeling schaak verhalen en -analyses van Jan Timman. Uitgeverij Bert Bakker, 29,90 riode dat ook bioscopen waren uitgerust met een bordje 'verboden voor joden' Uitgeverij de Arbeiderspers, 59,90. Kinderboeken Buster en de regenboog, met tekeningen van Julief ter raakt betrokken bij tal van ontwikke lingen. Uitg. Querido, ƒ22,90. Gevangen in de Andes, Lyll öeccera de Jenkins. Militairen nemen de vader van de zeventienjarige Marta mee. Uitg. Querido, 25,00. De wereld van... Serie van zes geïllu streerde boekjes voor kinderen vanaf 10 jaar met gevarieerde informatie over ver schillende zaken. Uitg. Zwijsen, 15,95 per stuk, 84,00 per zes. Mijn tante is een grindewal, Anne Pro voost. Meisje maakt stranding van een kudde grindewallen (een soort walvis) mee op de kust van Cape Cod aan de Ver enigde Staten. Uitg. Houtekiet, ƒ31,50. Proza/literatuur Het cijfer bundel O' Bzztóh, 25,00. Een jaarboek 1989. Aad Nuis, Jaap Goedegebuure en Jos Borre. Overzicht van de Nederlandse en Vlaamse litera tuur. Uitg. Aramith. arne Reuter Herkansing, Alice Adams. Uitgeverij de Wit. Bus- De Arbeiderspers, 49.40 De schandpaal, Alexander Grin. Uit geverij De Arbeiderspers, 34,90 Verdaagd verdriet. Patrick Modiano. Uitgeverij De Arbeiderspers, 26,90. De Dingen, Georges Perec. Uitgeverij De Arbeiderspers, 29,90. 1Reizen in de onderwereld, Fiona Pitt- Kethley. Uitgeverij De Arbeiderspers, ƒ39.90. Het Dagboek, roman over een 'foute' kunstenaar in de jaren '40-'45 van Adri- aan Venema. Uitgeverij De Arbeiders pers, 29,90. Poëzie Verval Een niet onbelangrijke ontwikke ling door de opkomst van het intel lectuele beroep was die van het handboek. Een boek was niet lan ger een log luxe-object met prachti ge versierselen, maar een makkelijk te hanteren instrument. Le Goff zlJn meent dat deze ontwikkeling niet minder dan een revolutie was. In de schaduw van universiteiten vestig den zich boekhandelaren en talloze kopiisten. Het einde van de middeleeuwen in de veertiende eeuw luidde tevens het verval van de universiteit in. Hongersnoden, pestepidemieën en een ontregelde economie zorgden voor andere tijden. Al eerder bleek dat bepaalde leermeesters liever bij de klasse van bezittenden dan bij de werkenden wilden behoren. In na volging van andere rijken begon nen zij te speculeren en zelfs te woe keren. Een begrijpelijk gevolg was dat het intellectuele peil van het universitair milieu daalde. In de vijftiende eeuw sloten ge leerden zich aan bij de anti-intellec tuele stroming en waren gevoeliger voor de mystiek. De leerstellingen van Aristoteles werden ruw aan de kant gezet. Wat Johannes Gerson rector van universiteit - schreef mag dan ook duidelijk zijn. "Wat nut is het u de dingen Was Coornhert katholiek of calvi nist, libertijn of mysticus, rationa list of spiritualist? Vierhonderd jaar na de dood van Dirck Volckerts- zoon Coornhert is die vraag nog steeds niet afdoende beantwoord. Tientallen deskundigen hebben heen gebogen over de persoon van Coornhert. Erg ver zijn ze niet gekomen.Coornhert dwars maar recht' is niet alleen de titel van het boek dat nu over de man verschenen is, maar ook een van de weinige typeringen waar over de deskundigen niet van me ning kunnen verschillen. Het boek is uitgebracht ter gele genheid van de 400ste sterfdag van Coornhert, op 18 oktober van dit jaar. Het hele jaar door zal zijn leven en werk op verschillende manieren worden herdacht. Onderwerpen er in overvloed, want Coornhert een veelzijdig man. Hij was gra veur, etser, dichter, auteur van to neelstukken, notaris, hofmeester, stadssecretaris en niet in de laatste plaats een van de vertrouwensman nen van de Prins van Oranje. Het leven van Dirck Volckerts- zoon Coornhert werd bijna volledig bepaald door de periode waarin hij leefde, een van de meest woelige uit de vaderlandse geschiedenis. Hij werd in 1522 in Amsterdam geboren uit vermogende ouders. Zijn vader was een welvarend lakenkoopman en zijn moeder kwam uit een rijke familie. Hij groeide op in een cultu reel en intellectueel gezin en leidde een beschermd leventje. Coornhert was pas zestien, toen hij een reis naar Frankrijk en Spanje maakte. Oudere vrouw Het eigenzinnige karakter kwam voor het eerst tot uiting, toen. hij op 17-jarige leeftijd tegen de wens van Parijs! z'Jn ouders trouwde met een twaalf zijn! Jaar oudere vrouw. Coornhert ves- deze tigde zich in Haarlem, waar hij bijna Coornhert: dwars r r recht. .vereld te kennen als deze wereld n hele leven heeft gewoond. Eerst zelf zal vergaan. In de hel waarheen ^afr „s gij u spoedt bestaat geen weten- schap. Stopt dit voos gezwoeg". MEINDERT VAN DER KAAIJ Jacques Lc Goff: De intellectuelen in de Middeleeuwen, Wereldbiblio theek. 39.50. etser, trad na twee jaar in dienst van de edelman Reinoud III van Brede- rode. Het gezin verhuisde naar het Huis Batestein bij Vianen. waar hij ken- maakte met de Hollandse adel. Coornhert niet en hij keerde terug naar Haarlem, waar hij opnieuw graveur werd. Tegelijkertijd be kwaamde hij zich als jurist. Ook be gon hij in die periode met het schrij ven van gedichten en toneelstuk ken. Hij werd een bekend vertaler van Latijns klassieke werken. Coornhert werd in 1562 benoemd tot stadssecretaris van Haarlem Maar de frivole hofsfeer beviel kreeg in die functie veel te maken Coornhert was van huis uit katho liek en bleef dat ook zijn hele leven, maar hij gruwde van de dogmati sche leer en de onderworpenheid aan het gezag van de paus in Rome. Coornhert beschouwde zichzelf als een gelovige, die trouw wilde blij ven aan een algemeen christelijke kerk en stond zichzelf een eigen in terpretatie van het geloof toe. Hij nam kennis van het protestan tisme en las verschillende anti roomse boeken. Hij verafschuwde het calvinisme vanwege de leer van de voorbeschikking, maar hij ging met dezelfde felheid tekeer tegen reformatorische en contra-reforma torische stromingen, die de eigen dogma's zo hoog stelden dat zij an dersgelovigen verketterden en ver volgden. Vrije wil Volgens Coornhert beschikt de mens over een vrije wil en is hij in staat om met het door God geschon ken menselijk verstand zijn leven op aarde te vervolmaken. De over heid kan het geloof niet aan zijn on derdanen opleggen, wat de Span jaarden wel probeerden. Coornhert koos de kant van de Prins van Oran je, in wie hij een medestander vond om aan de vervolging van niet-ka- tholieken een einde te maken. De reactie op die vervolging, de beeldenstorm, was voor de prins niet alleen politiek ongewenst maar ook principieel verwerpelijk. Met moeite slaagde Willem van Oranje erin de landvoogdes tot concessies te bewegen. De kettervervolgingen werden stopgezet en in sommige plaatsen mochten protestanten hun eigen eredienst houden. Coornhert trad in die periode op als bemiddelaar. Hij zorgde ervoor dat de protestanten in Haarlem een noodkerk mochten bouwen buiten met de woelige landelijke politiek, de stadsmuren, waardoor Haarlem Het verzet van de Hollandse adel te- voor een beeldenstorm werd ge- gen landvoogdes Margaretha van spaard. Toch werd zijn bemiddeling Parma nam steeds grotere vormen zowel door katholieken als pro- aan. Calvinisten werden door het testanten gewantrouwd. Voor de ze- oerkatholieke Spaanse bewind kerheid vluchtte hij naar Keulen, steeds vaker vervolgd en dat leidde een vergissing omdat die vlucht tot een spontane volkswoede, de werd beschouwd als bewijs van beeldenstorm van 1566. Dat heeft schuld. Bij terugkeer in Haarlem, een diepe indruk op Coornhert ach- inmiddels was de hertog van Alva tergelaten. i de nieuwe landvoogd geworden. werd Coornhert gearresteerd en op gesloten in de Gevangenpoort in Den Haag. Coornhert werd in voorlopige vrijheid gesteld op voorwaarde dat hij voor het onderzoek beschikbaar bleef. Maar hij had weinig vertrou wen in zijn proces en vluchtte op nieuw naar Duitsland. Hij werd tot verbanning veroordeeld en al zijn bezittingen werden verbeurd ver klaard. De amnestie die in 1574 door de nieuwe landvoogd Requenses werd verleend, gold niet voor hem. In Duitsland kon hij niet aarden en hij vroeg koning Filips II het ban vonnis in te trekken. Een antwoord heeft hij nooit gekregen. Samenwerking Toch kon Coornhert naar zijn va derland terugkeren, toen de op stand tegen de Spaanse overheer sers een onverwacht gunstige wen ding nam, die uiteindelijk leidde tot de Pacificatie van Gent. Voor het eerst leek samenwerking mogelijk tussen protestant en katholiek in de strijd tegen de Spanjaarden. Coorn hert keerde terug naar Haarlem, waar hij zijn notarispraktijk weer oppakte. Maar de situatie verslechterde en dé opstandelingen leden naderlaag na nederlaag. De geloofsvervolgin gen keerden terug en Coornhert be sloot, na de moord op Willem van Oranje en de dood van Haarlems burgemeester* Van der Laan die Coornhert bescherming bood. een veiliger verblijf te zoeken. Hij vond dat in Gouda waar hij in 159Ö over leed. In 'Coornhert dwars maar recht' krijgen tien deskundigen de gele genheid alle facetten van het leven van Coornhert te belichten. Zijn vi sie op het geloof, zijn filosofie, zijn relatie met de Prins, zijn rol in de Nederlandse geschiedenis, zijn pro za en prentkunst, het komt allemaal uitvoerig aan de orde. Maar een af doend antwoord op de vraag 'wie was Coornhert' geeft ook dit boek niet. JOS HEYMANS Dirck Volckertszoon Coornhert, Dwars maar recht', 189 pagina's. Uitge verij De Walburg Pers,/....

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23