LEIDSCH DAGBLAD Meer macht voor Sovjetpresident aaMSlS NODIG! Shamir accepteert plan-Baker Schade aan kust door storm Adjunct-directeur Schouwburg bekent Vijftig zenders op kabelnet mogelijk Staatshoofd kan parlement desgewenst volledig buitenspel zetten ontdekt U bt|- WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39177 Prijs fl. 1,35 LEIDEN - De 47-jarige ad junct-directeur Kagie van de Leidse Schouwburg heeft be kend te hebben gefraudeerd met een subsidie-aanvraag voor het volksdansfestival in 1984. Daarnaast heeft de maandag gearresteerde Lci- denaar toegegeven zich 10.000 gulden aan subsidies te heb ben toegeëigend. Kagie zegt echter recht te hebben op dat geld, omdat hij destijds de ga ges van volksdansgroepen in 1982 en 1984 heeft voorgescho ten. bij de schouwburg te hebben verduisterd, maar tevens te hebben gerommeld met subsi diegelden voor volksdansfes- tivals die hij in Leiden organi seerde. Voor het festival van 1984 heeft hij in de subsidie aanvraag bij de provincie be wust een hoger aantal toe schouwers opgegeven dan er in werkelijkheid waren ge weest. Kagie was bang zonder deze onjuiste opgave niet voor subsidie in aanmerking te ko men. Bovendien heeft Kagie een fout overzicht van de in komsten en uitgaven van dat evenement aan de provincie verstrekt. De geschorste adjunct-di recteur wordt nog aan de tand gevoeld over de subsidies van in totaal 10.000 gulden die hij zich zou hebben toegeëigend. Voor het festival van 1982 kreeg hij van de Leidse WV in 1986 een bedrag van 5.000 gul den. Daarna kreeg hij in 1987 een bedrag van 6.000 gulden van de provincie waarvan hij ruim 5.000 gulden voor zichzelf heeft opgenomen. Hij zegt dit geld destijds te hebben voor geschoten om de dansgroepen te betalen, hoewel daarvan geen bewijsstukken meer zijn. LEIDEN - Het regionale kabelnet kan vrij eenvou dig worden uitgebreid tot 36 kanalen, en later zelfs tot 40 of 50 kanalen. Dat concludeert het techni sche bureau Tares, dat in opdracht van het regiona le kabelbestuur de moge lijkheden van het net op een rijtje heeft gezet. De uitbreiding kost naar schatting 1,5 miljoen gulden. Daarin zijn overi gens niet de investerin gen begrepen die de aan gesloten gemeenten moe ten doen. Hoeveel die pre cies kwijt zijn, is volgens Tares nog niet aan te ge- Als de uitbreiding van het regionale net door gaat, is het overigens niet zeker of in elke gemeente ook daadwerkelijk alle zenders worden doorge geven. Gemeentebestu ren kunnen een uitbrei ding van het plaatselijk kabelnet achterwege la ten omdat ze de kosten te hoog vinden. Na de aan passing van de regionale kabel krijgen gemeenten echter hoe dan ook de mogelijkheid om hun ei gen programma-pakket samen te stellen. Tares stelt ook voor om enkele van de plaatselijke netten onder beheer te brengen van het regiona le kabelbestuur. Op die manier kan doeltreffen der, en goedkoper, wor den gewerkt. Uiteindelijk zouden wellicht alle plaatselijke netten over gedragen kunnen worden aan het bestuur. De cen trale ontvangstmast in Oegstgeest lijkt over en kele jaren zijn nut te heb ben verloren, vooral ook omdat de PTT televisie programma's via glasve zelkabels wil aanvoeren. Het kabelbestuur heeft nog geen standpunt over de voorstellen. Het wil eerst de reacties van de aangesloten gemeenten afwachten. Voorschotenaar ontdekt ets van Rembrandt HILVERSUM (GPD) - Tijdens opnamen van het tv-programma Tussen kunst en kitsch van de AVRO in Delft is gisteren een ets van Rembrandt ontdekt. Volgens de etsen-deskundige van het programma, Voorscho tenaar Th. Laurentius, is de prent zo'n 40.000 gulden waard. Het is de vierde keer dat tij dens opnamen van het program ma een goede Rembrandt-ets boven water komt. Het nu ge vonden werk stamt uit 1631 en stelt een bebaarde man met bontmuts voor, mogelijk de va der van Rembrandt. De prent is volgens Laurentius bijzonder omdat er na de dood van Rem brandt geen afdrukken meer zijn gemaakt, de koperplaat be staat niet meer. Wel bestaan er meer afdrukken van deze ets. De aflevering van Tussen kunst en kitsch waarin de vondst werd gedaan, wordt op donderdag 15 maart uitgezonden. i MOSKOU (AP) - Het parlement van de Sovjetunie, de Op perste Sovjet, heeft gisteren na een verhit debat ingestemd met een wetsvoorstel om de bevoegdheden van de presi dent uit te breiden. De president-nieuwe-stijl krijgt veto recht over besluiten van het parlement, mag de staat van be leg uitroepen, internationale verdragen sluiten en een an- der land de oorlog verklaren. Een aantal parlementsleden uitte gisteren de vrees dat het voorstel de weg vrij maakt voor een nieuwe dictatuur. De president zal de eerste keer door het Congres van Volksafgevaardig- I den worden gekozen, en over 1 De macht van de Opperste Sovjet wordt er immers door beperkt. Vol gens Sergei Stankevitsj van de op tionele Interregionale Groep Afgevaardigden bestaat het ge- ,uu; dat de machtsconcentratie bij vorens president weer zal leiden tot wanbeheer en machtsmisbruik zoals in de dictatoriale periodes in het verleden. "Miljoenen mensen x zVn onder de dictatuur van Stalin disussie aangenomen met 347 stem- gedood of gearresteerd. Maar jaar via directe verkiezingen. Sov- positionele Interregionale Groep jet-president Michail Gorbatsjov zei - - - gisteren nog niet te weten of hij zich kandidaat zal stellen, maar vo' het officiële persbureau Tass geen ander alternatief voor de hui dige staats- en partijleider. Het voorstel werd na heftige 3 met 347 stem- >r, 24 tegen en 43 onthoudin gen. Verschillende parlementsle- hoefte den spraken de angst uit dat uitbrei- probi ding van de macht van de president sgn'^ tote i nieuwe dictatuur kan leiden. daag signaleren velen weer de be- ijzeren vuist om de problemen van het land op te los- de Leningradse afge vaardigde Sobtsjak. Er werd ook een voorstel inge diend om de president nu al recht streeks door de bevolking te laten kiezen. Gorbatsjov hield echter vast aan de opzet om de eerste president met verruimde macht te laten kie zen door het Congres van Volksaf- DE BILT (ANP) - Deze winter (de- gevaardigden. Volgens het Kremlin cember 1989, januari en februari vergen rechtstreekse presidents- 1990) is extreem zacht, aan de natte verkiezingen veel voorbereiding en kant en heeft een vrijwel normaal kan die opzet daarom pas over en- aantal uren zon. Met een gemiddel- kele jaren worden gerealiseerd, de temperatuur van 5,6 graden Cel- Maar volgens de prominente parle- Zachtste winter ooit gemeten tegen 2,5 graden Celsius i mentariër Joeri Afanasiev maal, is de winter de zachtste sinds opppositie wil Gorbatsjov niet het het begin van de temperatuurme- risico lopen dat hij in een recht- tingen in 1706. Opvallend is volgens streekse confrontatie met de kie- het KNMI dat nu drie achtereenvol gende winters heel zacht waren. De ze werden voorafgegaan door drie ken geleden al snel in de Opperste koude winters, zodat de gemiddel- Sovjet willen regelen. Maar hij stuit- de wintertemperatuur over de afge- te toen op veel verzet van het zelfbe- lopen tien jaar niet uitzonderlijk is. wuste, nieuwe parlementscollege. VAM stelt de boeren nog geen ultimatum WIJSTER/GRONINGEN (GPD) - De graanboeren die sinds maandag het vuilverwerkingsbedrijf VAM in Wijster van de buitenwereld heb ben afgesloten, overleggen vandaag over de voortgang van hun acties. Een eerste gesprek van een vier man tellende boerendelegatie en de VAM-directie leverde vanmorgen geen concreet resultaat op. Er is door de VAM nog geen ultimatum of dagvaarding overhandigd. Vroeg in de middag zouden beide partijen voor de tweede keer bijeenkomen. De VAM heeft in het gesprek ge zegd te willen meewerken aan een bevredigende oplossing voor de ac tievoerende boeren en enkele voor stellen op tafel gelegd. De boerenacties in het Noorden hebben ook vandaag weer betrek king op rijksdiensten en belasting kantoren. Ook de grens zou in de loop van de dag hermetisch worden afgesloten, omdat ook Duitse boe ren met hun tractoren steunacties uitvoeren. Niet alleen het Noorden maakt nu kennis met ontevreden graanboe ren. De acties hebben zich gisteren uitgebreid tot andere delen van het land. In een aantal Drentse gemeenten en meer dan 80 plaatsen elders in het land wordt vandaag geen vuil meer opgehaald en waarschijnlijk donderdag en vrijdag ook niet. (Meer op pagina 15) VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel. 071-89.40,40 TEL AVIV (GPD/Rtr) - Binnen de Israëlische Likudpartij is een op stand uitgebroken tegen premier Yitschak Shamir nadat bekend werd dat het kabinet zal instemmen met het Amerikaanse plan-Baker voor overleg tussen Israël en de Pa- lestijnen over verkiezingen in de be zette gebieden. De kortgeleden af getreden minister Ariel Sharon en de ministers David Levy en Yit schak Modai eisen een nieuwe ver gadering van het centrale partij co mité. De drie rechtse oppositiepartijen iTehiya, Moledet en Tsomet hebben iShamir eveneens de oorlog ver klaard. Zij beschuldigden de pre mier er gisteren van de bezette ge bieden al te hebben opgegeven. De 'Tehiya-partij is van plan grote pro testdemonstraties te houden om de schade aan de 'nationale zaak' te ZEGMAAR! TEGEN KAMSTEEG OCCASION voorkomen. De opposanten willen premier Shamir ten val brengen, maar hebben beloofd geen geweld te zullen gebruiken. De Israëlische minister van de fensie Yitzhak Rabin meldde giste ren dat zijn land het recente Ameri kaanse vredesvoorstel zal aanvaar den. "Ik denk dat het voorstel de steun zal krijgen van de meerder heid van het kabinet", aldus Rabin. De bewindsman, die staande positie inneemt in de Arbei derspartij, zei dat zijn land geen en kele gelegenheid mag missen om de vrede te bevorderen. De ruzie over het voorstel om Palestijnen die zijn uitgewezen of die in Oost-Jeruza- lem wonen toe te laten bij de Pales tijns-Israëlische besprekingen mag de dialoog niet blokkeren, zo zei hij. Hij doelde hiermee op het voor stel van Washington om aan het di recte Palestijns-Israëlisch overleg één inwoner uit Oost-Jeruzalem en één uitgewezen Palestijn te laten deelnemen. Tot nu toe is dat op een veto van Likud gestoten, dat alleen wil praten met Palestijnen uit de Gaza-strook en de Westelijke Jor- daanoever. Vorige week dreigde de Arbeiderspartij de coalitie op te bla zen als Shamir niet binnen twee we ken concrete stappen in het vre- despoces zou doen. Winterse buien Wisselend bewolkt en winterse buien, sommige met onweer. Minimumtem peratuur ongeveer 1 graad. Middag- temperatuur omstreeks 5 graden. Vrij krachtige wind uit west tot noordwest, in het westelijk kustgebied eerst nog enige tijd stormachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Eerst nog winterse bui en en tijdens het weekeinde in de nacht plaatselijk lichte vorst. Middag- Donderdag 1 maart zon op: 07.27 uur, zon onder: J8.19 u maan op: 08.29 uur, maan onder: Waterstanden tc Katwijk hoog water: 05.48 en 18.05 uur: laag v ter: 01.14 en 13.47 uur. 28 PAGINA'S Tv-uitzending interland verboden UTRECHT (ANP) - De ciële zender Veronique mag de vanavond te spelen voetbalinter land Frankrijk-Bondsrepubliek Duitsland niet op het scherm brengen. Dat besliste de presi dent van de rechtbank in Utrecht, mr. L. Schuman, gisteren in een kort geding dat Veronique had aangespannen tegen de KNVB. Voor een internationale televi sieregistratie is krachtens de sta tuten van de overkoepelende Eu ropese voetbalbond UEFA toe stemming nodig van de bond van het ontvangende land. Die toe stemming had de KNVB gewei gerd, omdat uitzending zou lei den tot een "overdaad" aan voet bal op de buis. Veronique had een beroep ge daan op het EG-recht om uitzen ding toch mogelijk te maken. Vol gens de rechtbankpresident was de termijn echter te kort om te be oordelen of en hoe het Europese recht in deze zaak geldig is. Ook zijn niet alle bij de UEFA aange sloten landen lid van de EG. KATWIJK MEUBELPROMENADE KATWIJK KATWIJK - Voor de Katwijkse strandexploitant Theo Lange was het gistermiddag echt kantje boord. De beschoeiing die de zandwal rond zijn paviljoen Willy-Zuid de afgelo pen dagen nog enigszins in stand hield, werd door de hoge golven com pleet weggebeukt. De f u ndering on der een deel van het houten onderko men spoelde weg, maar de totale constructie bleek sterk genoeg om overeind te blijven. Ook de vloed van vanmorgen vroeg werd door het geteisterde strandpaviljoen goed doorstaan. Het schouwspel trok vele honder den toeschouwers naar het strand. Vanaf de hoger gelegen posities langs de vloedlijn en de duinen volg den zij het verloop van de strijd. Om de zandwal rond het paviljoen te versterken had Lange twintig vrachtwagens met zware klei laten aanvoeren, maar ook die werd in korte tijd door de golven meege voerd. De exploitant overwoog aan het eind van de middag nog serieus om zijn paviljoen bi j eb maar weer af te breken. Van dat karweiwerd met het oog op de stormachtige wind ech ter afgezien. Wel is de complete in ventaris inmiddels uit het onderko men verwijderd, om de eventuele schade zo beperkt mogelijk te hou den. (foto Dick Hogewoning) Doodgravers mogen gouden vullingen overledenen verkopen LYON (DPA) - Tien Franse dood gravers die hun inkomen aanvul den door de gouden vullingen van overledenen te verkopen, hebben de rechtbank van Lyon ervan weten te overtuigen dat dat een 'gangbare praktijk' in hun beroepsgroep is. De rechter besloot daarop dat de mannen niet schuldig waren aan diefstal, zoals de aanklacht tegen hen luidde en sprak ze vrij. In justitiële kringen werd giste ren vernomen dat de advocaat van de doodgravers onder meer aan voerde dat de mannen geen goud verkochten van mensen die pas ge storven waren. Zij haalden de vul lingen pas weg als de lijken weer opgegraven werden nadat het huur contract van het graf was afgelopen. Veel duinafslag bij Katwijk en Noordwijk HILVERSUM/WASSENAAR (GPD) - De storm die gisteren over Nederland raasde heeft veel schade aangericht aan de kust. Tussen Bloemendaal en Wassenaar werd tien kilometer duin weggeslagen. Een team van elf mensen van Hoogheemraadschap Rijnland was langdurig in touw om dij ken en zeeweringen te controle ren. Echt gevaarlijke situaties hebben zich niet voorgedaan, aldus een woordvoerder. De storm richtte ook veel schade aan in Noord-Holland en op de Waddeneilanden. De schade die op tal van plaatsen aan de kust ontstond was het gevolg van de combinatie westenwind en hoog water. In Zeeland, waar om streeks half vier de hoogste water stand sinds 1953 werd gemeten, be wees de Oosterscheldedam goede diensten. Maar elders werd langs de kust veel duinafslag geconstateerd. Hoogheemraadschap Rijnland zag in haar verzorgingsgebied bij elkaar geteld tien kilometer duin in zee verdwijnen. De schade is het grootst bij Noordwijk, Katwijk, Meijendel in Wassenaar en Bloe mendaal. Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap kost her stel van de duinen ongeveer ander half miljoen gulden. Normaal wordt maar een half miljoen per jaar aan onderhoudskosten uitgegeven. In dit geval wordt echter het Fonds Zeewering aangesproken, speciaal bedoeld voor het herstel van storm schade. De herstelwerkzaamheden aan de duinen beginnen in april. Ook de duinen in de kop van Noord-Holland en op de Waddenei landen hebben te lijden gehad van de storm. In Egmond aan Zee werd de bebouwing op de eerste duinen rij ternauwernood behouden. Op het eland Texel, waar vorig jaar ook al veel zand werd afgeslagen, sloeg de storm weer een gat in de duinen. Op de weg viel de schade mee. De Rijksstraatweg in Wassenaar werd gisteravond twee uur afgesloten toen ter hoogte van de Eikenlaan een boom dreigde om te vallen. De brandweer zaagde de boom uit voorzorg om. In Leiderdorp woei een gedeelte van het dak weg van een flat aan de Bolderikkamp. Het kwam op een galerij en op een ge parkeerd staande auto terecht. De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp is vanmorgen begon nen met de reparatie. De Algemene Verkeers Dienst van de rijkspolitie in Driebergen wil tijdens storm en ander noodweer op elk moment op alle vijf Hilversum- se radiozenders kunnen 'inbreken'. Volgens woordvoerder De Vos is dat nodig omdat oproepen vracht auto's langs de kant van de weg te zetten veel chauffeurs nu niet berei ken. De oproepen worden nu alleen uitgezonden op Radio 1. De Hilversumse omroepen zien niet veel in de suggestie van de rijkspolitie. TROS-radiodirecteur Daalhuizen: "De radio is niet het medium om die vrachtenwagens van de weg te halen. Als chauffeurs niet willen stoppen, dan lukt dat zelfs met Radio 1 tot en met 5 niet". (pagina 2, 3 óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Tc. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1