Leidingwater is goed drinkwater De hoogte-stage van Haatrecht 'Ik zie dat ze genieten' Citroen Speciale crêpespan Monkou in de basis.. ©VER DE GRENZEN"" Neuberger maakt de premies al bekend WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 EXOTISCH FRUIT De citroen komt in de Neder landse groentewinkels in steeds meer variëteiten voor. De vanouds bekende citroen komt van oorsprong uit zuid oost-Azië, maar tegenwoordig meer in meer uit Italië en Spanje. Nog afgezien van de verschillende soorten citroen wint ook de limoen steeds meer terrein. De limoen, lem- metje of lime, is wat kleiner dan de citroen en ook wat ron der. Net als de citroen is de li moen ook vol sap. Maar het vruchtvlees is geuriger dan dat van de citroen. In de keuken wordt de limoen vooral ge waardeerd vanweg het vrijwel ontbreken van pitten. Een moeilijk verkrijgbare variëteit, zeer zuur, is de Djeroek Limo of Djeroek Sambal, nog kleiner dan de ci troen. De schil is dof en knob belig en het vruchtvlees groen. De vrucht wordt geteeld in Indonesië en Thailand. Citroenen moeten op ka mertemperatuur gebruikt worden. Het aroma komt dan het best toch z'n recht. Wie een magnetron heeft kan de vrucht vlak voor het persen daar en kele seconden in leggen. De vrucht geeft dan nog meer sap. Citroen wordt o.m gebruikt om groente en andere vruch ten niet te laten verkleuren, bij vis en om een mooie mayo naise te maken.. Ook is het goede een oppepper voor het vaak flauwe sap van de Cu baanse perssinasappels. (Ver houding twee sinasappels, hal ve citroen). Scharrelvarkens Wim Gille en zijn broer zijn dage lijks in de weer met hun vee: var kens en melkkoeien. Wie het eerst klaar is, helpt de ander af. Voor hun plezier maken ze nog wat karne melk, boter en kaas. Twee jaar gele den besloot Wim zijn varkensbe drijf om te bouwen tot scharrelvar kenshouderij. Hij vindt zijn werk er leuker op geworden en de varkens hebben het beter naar hun zin, ver telt hij. door Pieter Harcksen "Mijn opa hield al varkens op dit bedrijf. Mijn vader hield zich hier hoofdzakelijk met akkerbouw bezig en ik nam het bedrijf achttien jaar geleden over. Toen twee jaar gele den ineens de varkensprijzen kel derden, zijn we eens gaan kijken bij scharrelbedrijven, waar men per ki lo een gulden meer wist te krijgen. Aangezien we toch een aantal milieu-investeringen moesten ple gen, hebben we de hele stal toen maar omgebouwd. Er moesten uit lopen gebouwd worden, die even groot waren als de hokken binnen. Scharrelvarkens moeten name lijk naar buiten kunnen als ze wil len. Binnen hebben ze veel ruimte. Het houden van scharrelvarkens wordt steeds professionele Ze liggen op stro en ze krijgen krachtvoer bijgevoerd. Zo krijg je lekker stevig vlees. Wij geven ze zelfs nog wat hooi erbij. Medicijnen gebruiken we niet. Een paar keer per jaar komen de controleurs om te zien of je je aan al le regels houdt. Ze nemen voermon- sters en desnoods nemen ze de mest mee om te onderzoeken. Ik moet toegeven, het is allemaal veel meer werk, maar ik vind het beslist leu ker geworden. Dat vinden de var kens trouwens ook. Ik zie dat ze ge nieten als ze naar buiten gaan. Vorig jaar heb ik in totaal zo'n duizend scharrelvarkens gehad. Ze zijn goed als ze ongeveer 110 kilo wegen. Die haal ik er dan uit voor de slacht. Sinds januari ben ik met een aan tal boeren begonnen om slagers di rect te benaderen en ze warm te ma ken voor dit alternatief. Bovendien zijn ze als scharrelvarkenshouders begonnen vleespakketten, hele of halve uitgebeende varkens aan de consument te verkopen. De afzet van scharrelvarkens is nogal wisse lend. De slagers willen er nog niet echt aan omdat ze radicaal moeten omschakelen; wanneer je met scharrelvlees begint, mag je geen gewoon varkensvlees meer verko pen. Bovendien zijn ze bang dat het ze te duur wordt". Professioneler "Op dit moment krijgen wij bijna een gulden per kilo meer voor scharrelvarkens. Maar dat heb je als boer ook echt nodig. Nogmaals, het is niet erg dat je er twee keer zoveel werk aan hebt, je hebt er uiteinde lijk bewust voor gekozen om op een wat vriendelijker manier varkens te houden, maar je moet wel zelf te eten hebben. Onze sector wordt nu ook profes sioneler. Er zijn in ons land zo'n honderd scharrelbedrijven en onge veer evenveel slagerijen. In het be gin zat onze sector een beetje in de hobbysfeer, maar dat is nu over. We werken met goed uitgangsmateriaal en we proberen door kunstmatige inseminatie de beste scharrelbig- gen te fokken. Het loopt nu prima en ik kan er met plezier naar kijken. Dat geldt trouwens ook voor de bu ren. We zitten hier aan de rand van het dorp en ze vinden het prachtig om naar de varkens te komen kij ken". Water speelt een belangrijke rol in ons dagelijks leven. We staan ermee op en we gaan ermee naar bed. Dat het aan strikte gezondheidseisen moet voldoen, staat dan ook buiten kijf. Zelfs in 1868 wisten ze dat al. In een rapport 'aan den Koning' werd toen gesteld dat de 'bodem niet tegelijk kan dienen als bergplaats voor vuil en als bron van zuiver drinkwater'. door Ineke Volkers Maar is het water zoals dat nu uit de kraan komt nog wel veilig? Of moet we waterfilters of mineraalwater aanschaffen? En hoe zit dat met putwater? Op enkele duizenden huishou dens na zijn de Nederlanders aange sloten op een openbaar drinkwater leidingnet. Het water dat door de drinkwaterfabrikanten wordt gele verd, voldoet aan de hoge eisen die in de wet zijn vastgelegd. Daarbij worden twee uitgangspuntens ge hanteerd: het voorkomen van ge zondheidsrisico's voor de consu- Er zijn niet alleen grenzen gesteld aan bacteriën, hardheid en zoutge halte, maar ook aan zware metalen, organische verontreinigingen. Roomhoornpen Eigenlijk is het van dat mooie ouderwetse gebak: een roomhoorn. Maar je kunt die hoorn ook kunnen vullen met iets hartigs of vis. Het zelf maken van de bla derdeeghoorns is geen hek sentoer, als je een paar room- hoornpennen hebt. Je draait dan het bladerdeeg om de vorm en bakt ze in de oven. Een setje (3 pennen) van Pa- tisse, (Expim in Hapert (tel 04977-3855) kost 6,95. Wie kinderen culinair een plezier wil doen, scoort altijd hoog met pannekoeken. Behoort de pannekoek al tot uw vaste keukenrepertoi re dan is het tijd om culinair een stapje hoger te gaan: de crêpe. Dat is Frans voor pannekoek. De crêpe vormt de basis voor mooie desserts als crêpes Suzette. Het beste bakt u deze flin terdunne flensjes in een speciale crèpes-pan of galetiere, zoals hij bij het Franse merk Cousan- ces wordt genoemd. De pan, geïmporteerd door Vogels in Waalre (04904-17105), is gemaakt van gietijzer. Dat be tekent, hoe vaker u hem gebruikt hoe beter hij bakt (tenminste, als u de pan goed vet houdt) en hoe lekkerder de flensjes worden. De ga letiere (galette is een ander Frans woord voor pannekoek) is er in drie maten (24,27 en 29 cm doorsnee). De prijs loopt op van 45,50 tot 65. nitraat, minerale olie en bestrij dingsmiddelen. De normen daar voor zijn meestal strenger dan het gezondheidsrisico vereist, omdat de wetgever vindt dat deze stoffen ei genlijk niet in het water thuishoren, ongeacht de eventuele schadelijk heid. Hierin ligt een van de belang rijkste oorzaken voor de verwarring van de consument. Zo kon het namelijk gebeuren dat in Amsterdam onlangs de normen voor bentazon in het drinkwater werden overschreden, terwijl er toch geen gevaar voor de volksge zondheid bestond. Bentazon valt namelijk in de categorie stoffen die eigenlijk niet in het drinkwater moeten zitten. Gezuiverd Het drinkwater wordt uitvoerig ge zuiverd. De bekende verontreini gingen worden teruggebracht tot het gewenste niveau. Omdat echter (nog) niet alle stoffen gemeten kun nen worden, zijn er extra zekerhe den ingebouwd. Het water stroomt bijvoorbeeld door een aquarium met vissen die gevoelig zijn voor al lerlei stoffen. Gaan ze gek doen, dan deugt de waterkwaliteit niet. Omdat het leidingwater al schoon is, is het gebruik van waterfilters in de huishouding volstrekt overbo dig. Er is eerder gevaar aan verbon den. Als een filter niet regelmatig wordt gereinigd, ontstaat er onge wenste bacteriegroei. Bovendien is het water uit een filter vaak zacht en zacht water is wat men noemt 'agressief. Het kan reacties aan gaan met bepaalde materialen (in huishoudelijke apparaten bijvoor beeld), waardoor kwalijke stoffen in het drinkwater kunnen komen. Putwater Niet iedereen beschikt over leiding water. Nog bijna tienduizend land genoten, vooral op het platteland in het oosten van ons land, drinken water uit eigen put. Meestal omdat aansluiting op het waterleidingnet door de grote afstand een kostbare zaak is. Maar het gebruik van putwater houdt wèl een risico voor de ge zondheid in. Het wordt omhoogge- pompt vanaf maximaal tien meter diepte (bij leidingwater is dit min stens honderd meter). In waterwin gebieden is lozing van allerlei stof fen in de bodem verboden, terwijl de waterput bij boerderijen vaak dicht bij de mestvaalt ligt. Nitraten uit de mest en bestrijdingsmidde len kunnen gemakkelijk in het grondwater doordringen. Intensie ve zuivering, zoals bij waterleiding- Een glaasje puur leidingwater drinken kan helemaal geen kwaad. bedrijven, is niet mogelijk, terwijl bovendien geen sprake is van wet telijke voorschriften of controle. Putwater kun je kortweg betite len als een noodzakelijk kwaad bij gebrek aan beter. Het Voorlich tingsbureau voor de Voeding raadt het af voor consumptie als het niet regelmatig wordt onderzocht. Wie als particulier de kwaliteit van zijn putwater wil laten beoordelen, moet naar een laboratorium of naar een Regionale Inspectie Milieuhy giëne en wel op eigen kosten. Bronwater Sommige mensen denken dat bron water beter is dan leidingwater, ter wijl toch voor twee derde van het Nederlandse leidingwater gebruik wordt gemaakt van opgepompt grondwater, dus ook een soort bronwater. Bronwater moet vol doen aan voorwaarden die zijn vast gelegd in de Warenwet. Elke twee jaar moet de producent zijn "erken ning laten verlengen. Met bronwater mag niets anders gebeuren dan filtratie en het verwij deren of toevoegen van koolzuur gas. Verder zijn grenzen gesteld aan het vóórkomen van bacteriën en het gehalte aan een aantal opgeloste stoffen. Het is niet verplicht de vol ledige mineralensamenstelling op het etiket te vermelden. De produ cent kan dus een voor hem prettige selectie noemen. Er zijn grote verschillen tussen de diverse merken bronwater. Sommi ge bevatten zeer weinig natrium (0,005 gram per liter), er zijn echter ook bronwaters die veel zout bevat ten (tot 3 gram per liter toe). Zoutar me merken genieten de voorkeur. Gezien de hoge kwaliteit van het leidingwater is het in Nederland niet nodig bronwater te gebruiken in plaats van gewoon kraanwater. Ineke Volkers Is diëtist bij het Voor lichtingsbureau voor de Voeding. Ex-Ajacied bij La Chaux-de-Fonds - Twee weken geleden dook plotseling Winnie Haatrecht op bij de voetbaltopper AC Milan-Napoli. Het voormalige Ajax-talent liep verkleed als supporter van zijn vroegere ploeggenoten Van Basten en Rijkaard trots in San Siro rond. Haatrecht verkoos afgelopen zomer zelf de Zwitserse rust als werkom geving, nadat zijn rvacompetitie- droom bij Heerenveen bruut werd verstoord door de SLM-ramp, waar bij zijn broer Jerry om het leven kwam. Inmiddels beweegt Haat recht zich vrolijk voort tussen de Al pen en droomt hij weer van een pro motie. Je voetbalt in de tweede divisie bij La Chaux-de-Fonds. Een mooie naam, maar waar ligt het precies? Haatrecht: „Dicht bij Frankrijk. Heerlijk tussen de bergen. Tijdens de winterstop ging ook bijna mijn hele elftal skiën. Dat nemen ze hier niet zo nauw. Er wordt dan niet eens meer over voetbal gepraat. La Chaux-de-Fonds is een klein stadje, lekker rustig. Ik hoef me als voet baller niet achter een zonnebril te vermommen. De club heeft wel een redelijke traditie. Het is een paar keer kampioen geweest, voor het laatst in 1964, maar daar teren de fans nog steeds op. Dit jaar moeten we weer promoveren naar de hoog ste klasse". Nieuw systeem voor lotingen Een commissie van de UEFA werkt aan een nieuw lotingsysteem voor de Europa-Cuptoernooien. Het voorstel van deze werkgroep is om tot aan de kwartfinale de helft van de deelnemers per ronde te plaat sen. Dat zal gebeuren naar aanlei ding van een ranglijst, die wordt op gemaakt op basis van de resultaten van de clubs in de Europa Cup ge durende de vijf voorgaande seizoe- De UEFA zoekt een alternatief voor het huidige plaatsingsysteem, om te voorkomen dat te veel top clubs in een vroeg stadium worden uitgeschakeld door onderlinge con frontaties, zoals dit jaar bij AC Milan-Real Madrid en Anderlecht- Barcelona. Het is de bedoeling dat het nieuwe reglement op 11 juli in Geneve zal worden geratificeerd. Stelt het voetballend nog iets „Je moet de tweede divisie in Zwitserland vergelijken met de hoofdklasse amateurs in Neder land. Technisch zijn er nog wel een paar goede spelers, maar tactisch stelt het niet zoveel voor. We spelen dit jaar om promotie en eerlijk ge zegd denk ik dat we het moeten kunnen redden". Hoeveel publiek trekt je club? „Gemiddeld tweeduizend en als het mee zit iets meer. Maar als we twee keer achter elkaar verliezen, dan komen er maar duizend men sen. Ach, je weet hoe dat gaat. De Zwitsers zijn niet zo voetbal-min- ded, die gaan meteen bij een neder laag de bergen in. Hoeveel keer trainen jullie per week? „Omdat ik in dienst ben van de club, train ik elke dag. Vaak in de avonduren, want de meeste spelers zijn nog semi-prof. Er wordt vooral op conditie getraind. De tactiek moeten we maar tijdens de wed strijd bepalen. De meeste spelers kennen niet eens alle regels en in gooien is voor een paar ook heel las tig. Dat is wel verrassend als je dat voor het eerst meemaakt. Maar nu ben ik er wel aan gewend. Overi gens kunnen de Zwitsers wel hun velden goed onderhouden. Dat zijn meestal biljartlakens. Dus daaraan ligt het niet". „Het mooie is dat je in Zwitser land heel veel tv-zenders kan ont vangen. Zaterdag zie ik meestal de Bundesliga en de Franse competitie en zondag is het Italiaanse voetbal vaste prik. In Zwitserland kijken ze vaker naar het buitenlandse voetbal dan naar de eigen competitie. Overal worden ook weddenschap pen afgesloten op buitenlandse wedstrijden. Grashoppers-Lüzern zegt de meeste mensen minder dan Napoli-Milan. En ik kan ze ergens geen ongelijk geven". - Kenneth Monkou. Hans Kraay vindt het als com mentator van het tv-station RTL-Veronique nog altijd moei lijk bij wedstrijden van Chelsea een positief geluid over de in Engeland populaire Kenneth Monkou te laten horen. Zoals bekend werd Monkou destijds door Kraay voor een 'weggeef- prijs' (aldus Feyenoord) van de hand gedaan. Dat Kraay liever de tekortkomingen van de ex- Feyenoorder onderstreept dan diens kwaliteiten, is dus niet zo verwonderlijk, al pleit het niet voor zijn objectiviteit. Dat Monkou zaterdag tegen Manchester United in de basis stond dank zij de afwezigheid van aanvoerder Graham Ro berts, was eveneens een tikkel tje bezijden de waarheid. Mon kou: „Ik ben drie wedstrijden achter elkaar niet in actie geko men door een flinke blessure in mijn bovenbeen. Ik heb dit sei zoen alle wedstrijden in de basis gestaan en ben een vaste keus van manager Bobby Campbell. Afgelopen week was ik voor het eerst weer fit en ik keerde meteen terug in het elftal. Bij meneer Kraay zit blijkbaar nog oud zeer. Het zit hem natuurlijk niet lekker dat iedereen dubbel heeft gelegen van het lachen, na dat hij mij voor 100.000 pond had laten gaan." MONTPELLIER (DPA) - Als de Westduitse nationale voetbalploeg op 8 juli in Rome de finale van het wereldkampioenschap wint, krij gen alle spelers een premie van 125.000 D-Mark, een slordige 140.000 gulden. Hermann Neuberger, de voorzit ter van de Westduitse voetbalbond, maakte dit gisteren in Montpellier alvast bekend. De 'Mannschaft' speelt vandaag in de Zuidfranse stad een interlandwedstrijd tegen Frankrijk. De spelers van Beckenbauer krij gen 80.000 D-Mark als ze de finale verliezen. In de premieregeling staat 45.000 D-Mark voor het berei ken van de halve eindstrijd, 30.000 voor de kwartfinale en 25.000 voor de achtste finales. De premies kun nen hoger uitvallen als sponsors nog geld binnenbrengen. De voorbereiding op de eindron de in Italië valt 'teamchef Franz Beckenbauer niet licht. Voor de wedstrijd tegen Frankrijk is zijn team geteisterd door blessures. Ze ven spelers van zijn 22-koppige se lectie zijn niet beschikbaar, ook Ru- di Vóller van Roma niet. „Ik kan mij maar een keer heugen dat we zo veel tegenslag hadden", verklaarde de coach gisteren. „In '86, toen we tegen Oostenrijk oefenden, misten Sivori manager van Costa Rica Omar Sivori wordt de supervisor van Costa Rica tijdens het WK. De Argentijnse oud-voetballer van Ju- Ventus en Napoli zal overigens niet de opvolger worden van de vorige week ontslagen bondscoach Marvin Rodriguez. Voor die vacante plaats stelt ook de Argentijn Luis-Cesar Menotti zich niet beschikbaar. Die verklaarde gisteravond: „Dat is on mogelijk, omdat ik al journalistieke opdrachten heb voor het WK, waar ik niet meer onderuit kan. Ik zou zelfs weigeren als Nederland mij be naderde, laat staan Costa Rica". we een aantal spelers. We verloren toen met 1-4. Ik hoop dat het tegen Frankrijk meevalt". Het is te verwachten dat de Fran sen voluit zullen gaan tegen de niet populaire Westduitsers. Michel Pla- tini bouwt na de uitschakeling voor Italië aan een nieuwe ploeg, die en thousiast aan de klus zal beginnen. Interlands tegen Duitsland heb- ben altijd iets speciaals, al was het alleen om de recente historie. Twee keer versperde de Bondsrepubliek in het wereldkampioenschap Frankrijk de weg naar de eindstrijd. In '82 ging dat gepaard met de bot sing Schumacher-Battiston. Beckenbauer gaat in Montpellier experimenteren met Bein als regis seur op het middenveld. De Frank furter krijgt voor het eerst een basis plaats. In de verdediging krijgt Reinhardt van Leverkusen de kans op de plaats van de geblesseerde Kohier. Hij krijgt te maken met de gemakkelijk scorende Papin van Marseille. Platini verwacht boven dien veel van de andere spits, Can tona. Pele houdt het op Brazilianen Voor Edson Arantes do Nas- cimento, voer Pele dus, staat het vast dat in Italië voor het eerst sinds 1958 weer een Zuidameri kaans elftal op Europese bodem wereldkampioen wordt. Brazi lië, met de zeventienjarige Pele als aanstaande superstar, lukte dat in Zweden voor het laatst. En Brazilië, hoe kan het anders, zal volgens Pele deze zomer op nieuw geschiedenis schrijven. „Spelers als Alemao, Careca en Romario hebben zich in Eu ropa tot persoonlijkheden ont wikkeld en dat heeft een positie ve uitwerking op het nationale elftal. Bovendien heeft trainer Lazaroni de verdediging aan zienlijk verbeterd. Wij kunnen straks voor de vierde keer we reldkampioen worden". BUITENL. VOETBAL FA Cup, vijfde ronde, tweede replay: Cambridge United - Bristol City 5-1. SCHOTLAND FA Cup, vierde ronde: Cowdenbeath - Dunfermli ne 1-2. PORTUGAL Beker, vijfde ronde: Chaves - Belenenses 0-2, Marco - Estrela Amadora 0-1Porto - Tirsense 0-2, Setubal - Boavista 2-1, Valadares - Maia 0-3, Va- longuense - Olivais Moscavide 1-0, Vila Real - s Kaunas - Real Madrid 89-77, Real n LEIDSE BOND EERSTE KLASSE: Landzicht - Spijkerbak 9-0, Carambole - TOP 2 2-7, Vriendschap - De Peli kaan 6-2, De Kroon - TOP 4-4, De Waag - Spijker- bak 2 4-4 Stand: Landzicht 102-41, Vriendschap 99-50, TOP 90-56, De Waag 85-54, Carambole 76-64, TOP 2 74-66, Spijkerbak 2 63-79, De Pelikaan 61 81, De Kroon 51-89, UVS 48-94, Spijkerbak 40- 109 TWEEDE KLASSE: Den Deyl - Morskwartier 6-2, Alpha Bar - De Sociëteit 7-2, TOP 3 - De Heul 4-4, TOG - Landzicht 2. DGL - Katw.|k (R) 7-1Waag 2 Stompwijk 4-4 Stand: Alpha Bar 112-49, Stompwijk 100-61, Morskwartier 82-78, Waag 2 80-80, Katwijk 79-69, Sociëteit 79-80, De Heul 77-70, Landzicht 2 73-83, Den Deyl 67-91, TOP 3 64-91. DGL 64-95, TOG 59-89 DERDE KLASSE: TOP 4 - DOS 2-6, Morskwartier 2 Landzicht 3 10-0, Carambole 2 Sociëteit 2 6-2, Waag 4 - Vriendschap 2 6-2, Heul 2 - Waag 3 2-6, Pelikaan 2 - Carambole 3 4-4 Stand: Carambole 2 120-49, Morskwartier 2 115- 46, Carambole 3 96-69, Sociëteit 2 81 -80, Waag 3 79-77, Heul 2 77-80, Waag 4 74-80. Vriendschap 2 69-90, Landzicht 3 65-85, Pelikaan 2 64-88, TOP 4 60-99, DOS 50-107 VIERDE KLASSE: TOG 2 - Carambole 4 3-5, Landzicht 4 - Waag 6 2-6, Pinguïn - TOP 5 6-3, T Wachtje - DOS 3 0-9, DOS 2 - Vriendschap 3 2-6 Stand: Waag 6 101-55, TOP 5 94-50, Pinguïn 93- 58. DOS 3 87-63, Carambole 4 84-55, DOS 2 82- 64. TOG 2 63-76, 't Wachtje 62-76, Waag 5 54-96. Landzicht 4 41-98, Vriendschap 3 40-110 VIJFDE KLASSE: Heul 3 - Spijkerbak 3 6-2. So ciëteit 3 - Pinguin 2 4-4, DOS 5 - TOG 4, TOP 6 - Wapen van Voorschoten 11-0 Stand: TOP 6 84-41Heul 3 77-56, TOG 4 73-57, Spijkerbak 3 72-53, DOS 4 71-51, Pinguin 2 67-56, DOS 5 51 -72, Sociëteit 3 50-63, Wapen van Voor- ZESDE KLASSE: Spijkerbak 4 - TOG 6 4-4. TOP 7 - Pelikaan 3 4-4, Morskwartier 3 - Heul 4 4-4, Kroon 2 - Wapen van Voorschoten 2 2-6 Stand: Wapen van Voorschoten 2 80-38, Spijker bak 4 68-47, TOP 7 63-55, Morskwartier 3 63-60, Stompwijk 2 58-56, Heul 4 56-67, Pelikaan 3 53- 60, Stompwijk 2 58-56, Kroon 2 40-75 ZEVENDE KLASSE: Sociëteit 5 - Waag 8 0-10, Waag 7 - Kroon 3 4-4, Alpha Bar 2 - Katwijk 2 3-5, Spijkerbak 5 - Carambole 5 4-4 Stand: Katwijk 2 75-39, Waag 7 73-43, Alpha Bar 2 72-47, Carambole 5 67-49, Waag 8 66-61, Spij kerbak 5 64-51Kroon 3 46-68, DOS 6 40-79. So ciëteit 32-98 ACHTSTE KLASSE: Pelikaan 4 - Vriendschap 4 4-4. TOG 7 - TOP 8 4-4 Stand: TOG 7 76-31, TOP 8 66-40, Landzicht 5 52-38, Sociëteit 6 48-57, Stompwi|k 3 48-57, Stompwijk 3 47-53. Pelikaan 4 46-59, Vriendschap 4 36-53, Alpha Bar 3 29-69 ROTTERDAM (900 000 gulden) eerste ronde Novacek (Tsj) - Nyborg (Zwe) 7-6 7-6, Pereira (Uru) - Koevermans (Ned) 6-4 6-2, Steeb (BrD/4) - Piohne (Fra) 6-4 6-4. Hogstedt (Zwe) - Mancini (Arg/2) 6-7 6-4 6-2, Svensson (Zwe/7) - Nijssen (Ned) 7-6 6-1Hlasek (Zwi/6) - Jelen (BRD) 7-6 7-6. ASHKELON (20.000 gulden): eerste ronde: Ormans (Ned) - Kruger (ZAf) 6-3 6-1, Rooymans (Ned) - Baus- mans (Bel) 6-4 6-3, Remders (Ned) - Fauche (Zwi) 6-1 6-1Benzon (Isr) - Markestein (Ned) 4-6 6-2 6- Kratzmann (Aus) 6-4 6-3; Flach (VSt) - De la Pena (Arg) 6-4 4-6 7-6 (7-5), Muller (ZAf) - Aldr.ch (ZAf) 7-6 (7-5) 6-3: Stich (BrD) - Connell (Can) 4-6 7-6 (7-4) 6-4, Washington (VSt) - Kühnen (BrD) 3-6 6- 2 6-4. Tweede ronde: Paloheimo (Fin) - Pernfors (Zwe/8) 7-6 (7-5) 6-3; Layendecker (VSt) - Chang (VSt/2) 6-4 6-4; Arias (VSt/15) - Krishnan (Ind) 7-5 6-7 (5- 7) 6-3 INDIAN WELLS (650 000 gulden) Eerste ronde: Gigi Fernandez (PuR/9) - Pospisilova (Tsj) 6-1 6-3; Frazier (VSt/11) - Reinach (ZAf) 7-6 (7-3) 6-3; Quentrec (Fra) - Henricksson (VSt) 3-6 7-5 7-6 (9-7); Weis- ner (Oos/12) - Bonder-Kreiss (VSt) 7-6 (7-4) 6-0. Tweede ronde Navratilova (VSt/1) - Provis (Aus) 6-2 6-0; Katerina Malejeva (Bul/5) - Rinaldi (VSt) 6- 1 6-3; Martinez (Spa/2) - MacGregor (VSt) 6-1 6-2. Mandlikova (Aus/6) - Gompert (VSt) 6-4 6-2; No- votna (Tsj/4) - Koizumi (Jap) 6-0 6-0; Inoue (Jap) - Savtsjenko (Sov/7) 6-4 6-1; Fairbank (Aus/8) - Miyagi (Jap) 6-4 6-1Sukova (Tsj/3) - Javer (GBr) 4-6 7-6 (7-4) 6-0. Zaalvoetballers strijden om distrietstitel LEIDEN Het zaalvoetbalteam van de Afdeling Leiden kan zich nog altijd kwalificeren voor de strijd om het kampioenschap van Nederland. Als de selectie van coach Hans van Leeuwen vanavond in de Noordwijkse Northgohal de drie resterende wedstrijden uit de voorronden ongeschonden door komt, vertegenwoordigt Leiden het district West II tijdens de titelstrijd. De eerste wedstrijd van Leiden, om 19.00 uur tegen het ongeslagen Den Haag, is daarbij van het groot ste belang. Alleen bij winst heeft Leiden een goede kans om koplo per Rotterdam nog te achterhalen. Leiden besluit de voorronde met wedstrijden tegen Dordrecht (20.30 uur) en Zeeland (21.30 uur). De Leidse selectie bestaat uit Ar thur Wilmot, Wim Bouckaert, Ben de Roo, Edwin Verhoogt, Marcel van der Burg, Mario Faber, Richard Gottmer. Marcel Valk ontbreekt, omdat hij vanavond met de reserves van Roda JC tegen Köln uitkomt. Ook de junioren komen in actie. Zij spelen om het officieuze kam pioenschap van West II. Leiden, dat de tweede plaats inneemt, ontmoet Dordrecht (19.42 uur) en koploper Zeeland (21.48 uur). De toegang tot de Northgohal is gratis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19