'Zoeterwou moet Zoeterwou blijven' 'Gemeente is niet schuldig aan orkaanschade sporthal' Van der Salm en Van der Salm, de nummers drie en vier van het CDA: Jongereninformatiewinkel F Kwadraat in Voorschoten Wassenaar: miljoen nodig voor vitaal bomenbestand - PAGINA 16 REGIO LEIOEN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 Oppositiepartij PZ aangevallen bij vrouwengilde in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De drie Zoeter- woudse politieke partijen, CDA., WD en Progressief Zoeterwoude (PZ), begonnen gisteravond de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen in het Don Boscohuis. Voor een gehoor van het Katholiek Vrouwengilde gingen drie mannen in discussie: R.L.G. Hogenelst (CDA). W.T.M. Ooijendijk (PZ) en H.O. van der Kooi (WD). De politici beantwoordden ook vragen uit de zaal en daarbij bleek hoe opvallend vaak de lokale politi ci het over zaken eens zijn. Zo wil ie dereen Zoeterwoude groen houden en het milieu sparen. Het geschei den ophalen van vuil staat dan ook hoog op de verschillende verlang lijstjes. Een paar bekende verschilpunten tussen de collegepartijen CDA en WD enerzijds en oppositiepartij PZ anderzijds passeerden de revue. De discussies over de drie miljoen gulden kostende nieuwbouw van het gemeentehuis en de vraag of Stompwijk bij Zoeterwoude moet worden gevoegd, zorgden als van ouds voor een scherpe tweedeling. PZ blijft tegen nieuwbouw en vindt het dorp groot genoeg, de andere partijen denken daar anders over. Een gTote bron van ergernis en angst blijkt het paardrijden op stra ten en Fietspaden te zijn. "Je schrikt toch wel even als je de voordeur opendoet en er een paard voor je neus staat", merkte een aanwezige onder grote hilariteit op. Eensge zind beloofden de partijen deze overlast te bestrijden en ook de hon- depoep te lijf te zullen gaan. Wakker Gevraagd naar de vele keren dat PZ zich tegen raadsvoorstellen keerde, antwoordde Ooijendijk dat zijn fractie in 95 procent van de gevallen gewoon voorstemde. Hij acht het een taak van de oppositie de colle gepartijen wakker te houden, het Verschillende valuta verdwenen uit huis OEGSTGEEST - Inbrekers hebben gistermiddag een onbekende hoe veelheid geld in verschillende valu ta buitgemaakt uit een woning aan de Prins Bernhardlaan in Oegst- geest. Zij wisten tussen 's middags vier uur en 's avonds elf uur hun slag te slaan door binnen te dringen door een openstaand klapraam op het balkon. Ook in een woning aan de Oegst- geester Prins Hendriklaan en aan de Emmalaan is vannacht ingebro ken. De politie kon vanochtend nog geen nadere gegevens verschaffen. Apparatuur en geld weg in Voorschoten VOORSCHOTEN - Uit een woning aan de Chopinlaan in Voorschoten zijn gisteravond een videorecorder, een cd-speler, sieraden en geld ont vreemd. De dieven kwamen binnen door de achterdeur te forceren. Tus sen half acht en één uur waren de bewoners afwezig. Bij thuiskomst ontdekten zij de ravage die de die ven hadden aangericht. t P. Weatherley; Frank, zv. J.P.M. van den Heuvel en E.M.J.A. Wolters; Ahmed, zv. M. Boutahri en A. Benlayeb; Vicky M., dv. S. Bruinsma en G.E.W. van Dorp; Jeroen P., zv. P. Faas en A.E.J. Grundeken. Ondertrouwd: T. van Delden en J.G.M. Hoog- eveen; R.W. Jansen en H.P. Kroone. Gehuwd: A.P.C. van der Krogt en M l. Velt- huysen. Overleden: L.H.P. Spiegeler, oud 88 jaar; T.J. B en W Wassenaar beetje boos op PvdA-fractie V.l.n.r. W.T.M. Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude), R.L.G. Hogenelst (CDA), de voorzitter van het forum en WD-er H.O. van der Kooi: ..rustige start verkiezingscampagne.. (toto Jan Holvast) liefst in klare taal. Hogenelst, kandi- nister van buitenlandse zaken en vergeten. Met krachttermen weglo- daat-wethouder van het CDA, vindt minister-president te zijn. Wij zijn pen uit een vergadering vindt hij vaak dat PZ op een verkeerde r nier oppositie voert. "PZ denkt met het opgeheven vingertje de wereld te kunnen verbeteren. In de kwestie Zuid-Afrika denken raadsleden mi- echter zuiver en alleen voor Zoe- erg zwak. Bij veel aanwezigen terwoude". er echter begrip voor Ooijendijk, WD-lijsttrekker Van der Kooi toen hij opmerkte dat je je ergernis verweet PZ in de manier van oppo- en teleurstelling ook wel eens dui- sitievoeren de democratie vaak te delijk wil uiten. WASSENAAR - B en W van Wassenaar zijn het niet eens met de plaatselijke PvdA-frac tie dat de orkaanschade aan de sporthal in de hand werd ge werkt door slecht onderhoud aan het dak en uit de hand kon lopen door een passieve hou ding van het gemeentebestuur. Op vragen van de PvdA-fractie antwoorden ze dat de dakbe dekking in 1988 volledig is ver nieuwd. Na de orkaan van 25 ja nuari werd de raad direct ge vraagd 60.000 gulden opzij te leggen voor herstel aan het dak en gaven B en W dakbedekkers een spoedopdracht. Op maandag 29 januari, de dag dat de raad het geld beschikbaar stelde, werd een begin gemaakt met het herstel van het dak. 'Door de aan houdende storm en regen lukte het pas op maandag 5 februari, de eer ste volledig werkbare dag na de storm, de sporthal geheel van de waterdichte bedekking te voorzien', schrijven de dagelijks bestuurders. 'In de tussentijd werd de vloer, na de eerste waterschade, gedroogd en afgedekt ter voorkoming van verde re waterschade'. Twee dagen voordat het 700 vier kante meter grote gat volledig werd gedicht, zorgde de 'aanhoudende zware regenval' ervoor dat de vloer nogmaals schade opliep: 'Dit on danks verwoede pogingen van een vijftiental personen om de schade zo beperkt mogelijk te houden'. De suggestie dat de dagelijks bestuur ders meer aandacht hadden voor de schade aan het 'eigen' gemeente huis, wijzen de bestuurders dan ook verontwaardigd van de hand. Kunststof B en W geven toe dat eenderde deel van de houten vloer onbruikbaar is geworden door de regenval, maar voelen er niets voor om deze vloer bedekking direct te gaan te repare ren. Een dergelijke operatie zou 150.000 tot 200.000 gulden kosten en zou de sportverenigingen nog meer overlast bezorgen, midden in hun seizoen. Liever gaan burgemeester en wethouders, na een grondig on derzoek, over tot aanschaf van een kunststofvloer aan het einde van het seizoen. Kunststof kost de ge meente iets meer dan hout (202.000 gulden), maar B en W denken de ho gere investering terug te verdierven door de lagere onderhoudskosten. Het voorstel wordt deze maand besproken door de verschillende ZOETERWOUDE - Even voorstellen: Sjaak (J.W.M.) van der Salm, beroep vee houder, raadslid in Zoeter woude en derde op de CDA- kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart. Sjaak (J. J.M.) van der Salm, beroep veehouder, fractiesecretaris en vierde op de CDA-lijst. "Natuurlijk is het wel eens verwarrend, maar als je zegt 'Sjaak van de Noordbuurt' en 'Sjaak van de Noord Aa', dan weten de meeste men sen wel wie je bedoelt", zeg gen de kandidaten. door Eric-Jan Weterings De CDA-ers zijn geen familie van elkaar. Tenminste, voor zover ze dat kunnen nagaan. In het telefoon boek van Zoeterwoude staat de naam meer dan twintig keer ver meld, maar volgens de van der Salm's zijn er veel verschillende voorvaderen in het spel. Toch voert een zoektocht naar de Van der Salm's langs minstens een zus aan de Noortbuurtseweg. "De krant? Dan moet U mijn broer hebben, die woont in het huis 100 meter verder", zegt zij. Het Zoeterwoudse CDA bezet momenteel zes van de 13 raadsze- tels en na de verkiezingen hoopt de partij op een absolute meerderheid. Enige spraakverwarring bij de eer ste vergaderingen van de nieuwe gemeenteraad zit er dus dik in. Het CDA vormt al sinds 1974 met de WD het college van B en W, een vaak boos en gefrustreerd Progres sief Zoeterwoude (PZ) in de opposi tiebankjes achterlatend. Het CDA- programma noemt een afspiege lingscollege wenselijk, maar komt VOORSCHOTEN - F Kwadraat is de naam van de jongereninforma tiewinkel in Voorschoten, die op 7 maart wordt geopend door wethou der L.L. Marselis. De winkel is tijde lijk gehuisvest aan de Leidseweg 29, in een van de drie portocabines die daar staan. De winkel is bedoeld voor jonge ren die informatie willen hebben over bijvoorbeeld werk, scholing en uitkeringen. In de winkel is folder materiaal bschikbaar en kunnen Voorschotense jongerenwerkers vragen beantwoorden. De jongereninformatiewinkel maakt onderdeel uit van een Voor- schotens jongerenproject dat tot ju ni duurt. In de zomer neemt de ge meente een beslissing over het al dan niet voorzetten van de diverse jongerenactiviteiten die in de porto- cabines worden gehouden. In de andere twee noodgebouwen aan de Leidseweg zijn een keuken, kantoor en groepsruimte gevestigd. Er bestaan plannen om in de groepsruimte verschillende cursus sen voor jongeren te geven. F Kwadraat wordt 7 maart om 19.30 officieel geopend door Marse lis. De jongereninformatiewinkel is die dag al vanaf 19.00 uur voor het publiek geopend. De opening van F Kwadraat wordt ook op 2 maart ge vierd met een grootse disco in het cultureel centrum van Voorscho ten, waar de Rotterdamse meiden band de Ramonas zal optreden. Aanvang 20.00 uur. Toekomstig CDA-raadslid J.J.M. van der Salm (l) en zit tend CDA- raadslid J.W.M. van der Salm: "Openbare wer ken is te zwaar voor de burge meester". (foto Jan Holvast) dat er ook als de partij een meerder heid behaalt? Van der Salm (J.W.M.): 'Tedere partij streeft naar een meerderheid, maar dat wil niet zeggen dat wij er naar streven om alleen het college te vormen. We sluiten niet uit met PZ samen te werken, maar we moeten eerst de verkiezingsuitslag afwach ten". Van der Salm (J.J.M.): "Het kan best, er is niet zo'n groot ver schil tussen de programma's. We moeten gewoon keiharde afspraken maken". J.W.M., het raadslid: "PZ maakt alleen wat meer kabaal om dat de partij in de oppositie zit". Geld Zoeterwoude is een 'groene' ge meente, waar veel ondernemers als veehouder hun brood verdienen. Toch was Van der Salm in de afgelo pen raadsperiode de enige 'zelfstan dige' in de raad. Nu het er twee wor den is hij tevreden, 'want er wonen nog genoeg andere mensen in Zoe terwoude en de agrarische beroeps bevolking wordt ook langzaam klei- Volgens de beide Van der Salm's kan een plaatselijk bestuur niet bui ten de inbreng van ondernemers omdat zelfstandigen de zaak anders zouden bekijken dan een werkne mer. "En dan bedoel ik vooral de Fi nanciële kant van de zaak", legt J.J.M. van der Salm uit. "Wij moe ten investeren, het werk verdelen. Alles doen we zelf'. "Er zitten nu wat ambtenaren in de raad en die zien vaak maar één onderdeel van een zaak, omdat ze dat op hun werk ook zo gewend zijn te doen", vult het raadslid aan. In de afgelopen bestuursperiode heb ik me vaak gestoord aan de manier waarop er over geld wordt gespro ken - een ton hier, een ton daar, dat gaat allemaal veel te makkelijk". Het raadslid maakte de afgelopen jaren deel uit van de raadscommis sie openbare werken en daardoor zat hij met zijn neus op de grootste uitgavenpost van de gemeente. Eni ge weken geleden gaf hij de aanzet tot het instellen van een commissie die het beleid rond de reconstructie van de Nieuweweg moet onderzoe ken. Het raadslid vond dat burge meester A.J.M. Houdijk, de porte- feuilehouder openbare werken, hem onvoldoende op de hoogte had gehouden van de gang van zaken. "Openbare werken is te zwaar voor de burgemeester", zegt het raadslid. "Het CDA sluit dan ook niet uit dat hij een lichtere porte feuille krijgt na de verkiezingen". "Voor PZ was die zaak natuurlijk koren op de molen", zegt J.J.M. van der Salm. "Maar dat hadden we bij de fractie ingecalculeerd toen we de zaak aankaartten", zegt het raads lid. "Openbare werken moet gereor ganiseerd worden. Er komt een nieuwe directeur en ik wil ook de discussie aangaan of we met de huis-aannemer moeten doorgaan bij gemeentelijke klussen. Als je meerdere bedrijven uitnodigt op een project in te schrijven kan dat kostenverlagend werken". Vee De veehouders werken gemiddeld zo'n 70 uur per week en vrije dagen bestaan niet in hun beroep. Een melkveehouder verdient momen teel 'niet slecht'. "Maar als je goed rekent kom je wel op een heel laag uurloon", weten beide Zoeterwou- denaren. Toch zijn ze tevreden met hun boerderijen, 'want je bent vrij, je bent eigen baas en je hebt een mooi beroep'. Maar blijft er naast zo'n zware baan nog wel tijd over voor het raadslidmaatschap? Raadslid J.W.M. van der Salm: "Voor mij komt mijn gezin op de eerste plaats, op de tweede plaats komt mijn bedrijf en dan pas ko men de andere dingen en daar hoort de raad ook bij. Ik vind het belang rijk iets voor mijn woonplaats te doen, je zit er voor het belang van Zoeterwoude. Ik ben nu vier jaar raadslid en ik denk niet dat ik het nog 25 jaar volhoud, maar je weet nooit hoe het loopt". J.J.M. van der Salm, in zijn vrije tijd onder andere voorzitter van buurthuis Weipoort, zit het bestu ren in het bloed: "De jongens in de Weipoort vragen me wel eens waar ik me druk om maak, maar besturen is voor mij ontspannend. Dat wil niet zeggen dat het niet inspannend is, zeker niet, maar ik doe het graag. En in afgelopen jaren heb ik als fractiesecretaris het werk al een beetje leren kennen". Ook in de raad wil hij zich voor het verenigingsleven blijven inzet ten: "Gelukkig wordt er al veel voor gedaan en die lijn wil ik voortzetten. Zoeterwoude is rijk aan verenigin gen en die hebben over het alge meen niets te klagen. Bij de organi satie van een criterium voor de wiel renners bijvoorbeeld, geven de ge meente en politie altijd reuze mede werking en dat is in andere gemeen ten wel eens anders. Je moet mijn inzet voor verenigingen trouwens breed zien, want je kunt in de raad natuurlijk niet voor één vereniging gaan vechten". Groen De merkwaardige ligging van Zoe terwoude, met het dorp en de Rijn dijk, heeft volgens de CDA-ers geen invloed op de gemeentepolitiek. J.W.M. van der Salm: "De vertegen woordiging in de raad is wel onge veer evenredig verdeeld, maar er wordt nu toch minder naar iemands buurt gekeken dan vroeger. Zo staan bij ons dit keer voor het eerst twee Rijndijkers bovenaan de lijst". "Het belangrijkste is dat Zoeter woude groen is", zegt het aanko mend raadslid. "En groen moet blij ven", vult zijn naamgenoot aan. Over enkele maanden beslist de Tweede Kamer over het gemeente lijke herindelingsplan voor de re gio, en zoals de zaken er nu voor staan zullen de gemeentegrenzen van Zoeterwoude niet worden ge wijzigd. "Maar je weet het natuur lijk nooit met Zoetermeer en Lei den in de buurt, want die twee staan wel te dringen" zegt J.J.M. van der Salm. Eerder was er sprake van dat Stompwijk, of een deel van deze plaats, bij Zoeterwoude zou worden getrokken en beide Van der Salm's voelen daar veel voor: "Als de ge meente Leidschendam een stuk van Stompwijk zou afstaan sta je toch sterker, wat niet wil zeggen dat ons huidige dorp met 8500 inwoners niet levensvatbaar zou zijn". B en W sturen binnenkort namens een groot deel van de gemeenteraacj een brief naar 'Den Haag', waarin nog maals op deze mogelijkheid wordt gewezen. Oppositiepartij PZ staat gereserveerd tegenover die variant, omdat het volgens de progressieven ook zonder Stompwijk moet luk ken. Het ergste wat kan gebeuren is dat Zoeterwoude wordt opgedeeld in een paar stukken die tussen Lei den, Voorschoten, Zoetermeer en misschien nog wel meer gegadig den worden opgedeeld, vinden de toekomstige fractiegenoten. Geluk kig vindt een raadsbrede meerder heid dat dat nooit mag gebeuren. "Zoeterwou moet Zoeterwou blij ven", besluiten Van der Salm en van der Salm eensgezind. raadscommissies. In die vergade ringen zal duidelijk worden dat zaalvoetballers langere tijd niet in de hal terecht kunnen en evene menten waarvoor de hele zaal nodig is in het water vallen. B en W den ken hierbij aan het grote badmin- tontoernooi op 3 en 4 maart, twee schoolsporttoernooien, een politie- sporttoernooi en het gemeentelijke volleybal-, voetbal- en tafeltennis toernooi. WASSENAAR - De gemeente Was senaar denkt de komende tien jaar meer dan een miljoen gulden nodig te hebben voor het vitaal houden van bomen en bosparken. Alleen al in 1990 is 200.000 gulden nodig voor bemestingen, onderzoek, het verbe teren van groeiplaatsen, bescher mende maatregelen, het aanbren- boomkransen en renovatie. Om altijd geld beschikbaar te hebben, willen B en W 750.000 gul den storten in het nieuwe fonds vi- taliteitsverbetering straatbomen en bosparken. Bovendien willen ze bij alle nieuwe bouwactiviteiten, het aanbrengen van nutsvoorzieningen en gladheidsbestrijding rekening houden met het kostbare leven van de bomen. Volgens het bijbehorende rap port is 'ondanks het ogenschijnlijk gunstige groeimilieu in Wassenaar 74 procent van het straatbomenbe- stand in vitaliteit verminderd of aangetast'. Onderzoekers wijten dat aan het verkeer, bodemverdichting, ondergrondse schade door graaf werkzaamheden, slechte groeiom- standigheden in de bodem, bodem- verzuring en vervuiling van de at mosfeer. Bovendien zorgt het verkeer voor veel stambeschadigingen. De kas tanjes langs de Berkheistraat heb ben vooral last van parkerende au to's, langs de Katwijkseweg zijn het de langsrijdende vrachtwagens die basten raken. Alle beboste gebieden langs Buurtweg, Schouwweg en Rijks straatweg bevinden zich op kalkar- me zandgronden die vocht en voe ding amper vasthouden. In nieuw bouwwijken vormt de opgespoten zandlaag het grote probleem, ter wijl in veel bosparken de lage zuur graad van de bodem voor stagnaties zorgt. Bodem vervuild onder de nieuwe brandweerkazerne van Wassenaar WASSENAAR - Tijdens sloopwerk zaamheden aan de autoherstel- plaats van de gemeente Wassenaar is een bodemverontreiniging ge constateerd. Onbekend is nog hoe veel grondwater vervuild is aan de Johan de Wittstraat, pal naast de ge meenteflat. Omdat de gemeente snel een nieuwe brandweerkazerne annex autoherstelplaats wil neer zetten op deze plek, willen B en W de vervuiling snel weg laten halen. Anders dan anders willen ze di rect beginnen met een saneringson derzoek, het aanvragen van vergun ningen, het nagaan van stort- en ver werkingsmogelijkheden en het op stellen van een evaluatierapport. De gemeenteraad moet hiervoor 140.000 gulden beschikbaar stellen èn de Heidemij wil de zaak dan ver der afwikkelen. Of het bedrag hoog genoeg is, moet tijdens de werk zaamheden duidelijk worden. Volgens een eerste onderzoekje van de Heidemij is 80 kubieke me ter grond verontreinigd en kan de grond in april zijn geschoond. In dat geval loopt de nieuwbouw van de kazerne geen vertraging op. Vol gens een woordvoerder van de ge meente zal morgen worden bekend gemaakt met welke stof(fen) de bouwplaats is vervuild. Videorecorder weg :ns vakantie VOORSCHOTEN - In een woning aan de Voorschotense Nieuw Voor- dorpstraat is tijdens de vakantie van de bewoners ingebroken. Een kennis die gisterochtend de planten water kwam geven ontdekte de diefstal en constateerde dat een vi deorecorder was ontvreemd. tijder WOENSDAG 28 FEBRUARI Alphen jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van de Zonne concert 'Oude Muziek in Oud heden', door Gustav Leonardt met vroege Italiaanse Barok van o.a. Frescobaldi, aanvang 20.15 uur in tional in de openbare basisschool. Emmalaan, van 20.00 tot 22.00 20.15 uur in de Leidse Schouw- klaverjassen bij De Buitenge- bUrg. wonen, Frerikshof, aanvang 20.00 voorstelling: 'L'Orage d'lma- A M uur- ges', door Orkater, aanvang 20.30 Woubrugge kindervoorstelling:'De glimlach Arno Huibers, aanvang 14.00 uur Hazerswoude discoshow in jongerencentrum De Stek, aanvang 21.00 uur. met haar nieuwe soloprogramma, aanvang 20.15 uur in de Leidse muziekprogramma 'Gendhing', straal. van 18.30 tot 19.30 uur. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 urn van Oudheden. voorstelling: 'Goud', van Truus Bronkhorst, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- ringaplaats. Leiden lunchconcert door het Dumky Trio. van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. spreekuur PvdA met fractielid Demirbas en bestuurslid Kom ringaplaats. KB km informatie en instructiedag 'quilten' met Lind Koolhaas, van Leiderdorp 10.00 tot 15.00 uur in 'Over de bewegingsgym voor dames olv Km Drempel', een Mensendiecktherapeute. van 1 o an tnt 13 1 r i..r en wan i a in jmm vgji Oeqstqeest VRIJDAG 2 MAART Alphen bingo-avond in buurthuis Wes terhaven. aanvang 20.00 uur. voorstelling: 'Hedda Gabler', open middag VIDO-Leiden, voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar, voor een praatje of informa tie, van 14.00 tot 15.30 uur, Doe- zastraat 34 West slagwerkensemble, aan vang 20.15 uur in De Waag. concert Nederlands Studenten Kamerkoor, aanvang 20.15 uur, Lokhorstkerk. nen. Gerestraat 20. tel 121554. opera: 'II Trovatore'. van Verdi, door Compagnia d'Opera Italiana, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna brink. van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies. Breestraat. tel: 254547. optreden Marline Bijl met haar nieuwe soloprogramma, aanvang tot 14.15 uur in öjelter. Heem- ^K zwemmen vuui iiioiisoii niet raadlaan. CARA olv een fysiotherapeute. klaverjas- en sjoelavond Con avh ■-* A van 1330 ,ot 14.15 uur en van Bravura, Beukenschans 57. aan- t 11 fl 14.15 tot 15.00 uur in zwembad vang 20.00 uur. WLIlUfl Poelmeer. door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.30 uur in het Parkthe- film: 'Kleine Vera', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. ruilavond van Leidse Ruilvere- niging Koningskerk, aanvang 19.00 uur in Buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. voorstelling door Martine Bijl voorstelling: L'Orage dama ges', door Orkater, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16