Geen plaats tijdelijk opslaan van huisvuil Meer hulpverlening voor migranten-vrouwen Akkerbouwer in Westen vergaat het niet zo slecht Overslagpunt Voorhout tot de nok vol BOERENPROTEST BIJ VALKENBURG Extra geld provincie voor recreatie WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 REGIO PAGINA 15 Samenwerkingsverband tegen seksueel geweld begint praatgroepen LEIDEN De stichting Samen werkingsverband tegen seksueel geweld begint nog dit jaar met hulp verlening aan migranten-vrouwen die het slachtoffer zijn geworden van seksueel geweld. Ook een praatgroep voor verkrachte vrou wen en een voor adolescenten die slachtoffer zijn van incest, staan op het programma Op de mogelijkheden van hulp verlening aan de daders van seksue- le delicten wordt gestudeerd, maar naar verwachting wordt hiermee dit jaar nog geen begin gemaakt. Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1989 van de stichting en de toe- lichting daarop van coördinatrice Marion Welling. Bij de stichting, die sedert 1982 werkzaam is, zijn 24 hulpverlenende instanties aange sloten. KATWIJK - De gemeente Katwijk, waar het vuil van daag opgehaald zou worden, heeft gisteren de bewoners via plaatselijke kranten en lokale omroep gewaar schuwd dat de vuilwagens niet uitrukken. De VAM in Wijster is door protesteren de akkerbouwers afgeslo ten, het overslagpunt in Voorhout is sinds gisteren nokvol en de gemeente zelf heeft geen plaats om huis vuil tijdelijk op te slaan. Bewoners is nu gevraagd om de huisvuilzakken zelf maar in huis te houden. Ambtenaren van gemeen tewerken trekken vandaag door het dorp om mensen, aan wie de oproep voorbij is gegaan, alsnog te vragen de huisvuilzak binnen te halen. De gemeente heeft nog geen nood maatregelen getroffen. Ze denkt dat, als de acties van de boeren bij de VAM nog een week voortduren, er bij de Katwijkers thuis nog geen problemen ontstaan. Een woord voerder van de gemeente kon van morgen niet vertellen of er inmid dels contacten zijn gelegd met de Leidse vuilverbranding, om eventu eel daar het vuil tijdelijk naar af te voeren. Het vuilafvoerbedrijf voor de duin- en bollenstreek, dat zijn vuil naar de VAM brengt, heeft de deu ren gisteren gesloten. "Er staan hier 19 wagons vol huisvuil. De NS wil len die niet ophalen, want ze kun nen toch niet worden gelost in Wijs- ter. Vandaar dat we de gemeenten maar hebben gevraagd het ophalen van huisvuil te staken", aldus direc teur Ribberink. Bij het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij in Den Haag is vanochtend een groep boe ren met ongeveer 50 trekkers aange komen. Zij blokkeren de hoofdin gang van het ministerie. Daardoor Doel van het samenwerkingsver band is enerzijds de hulpverlening aan slachtoffers te verbeteren en an derzijds voorlichting te geven over seksueel geweld aan hulpverleners, huisartsen en scholen. Door het doorbreken van het taboe rondom seksueel geweld en een meer alerte houding van hulpverleners, is het aantal meldingen van seksueel ge weld de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. In hoeverre er ook sprake is van een stijging van het aantal delicten kan Welling niet zeg gen. is ook de Bezuidenhoutseweg voor verkeer afgesloten, het verkeer wordt omgeleid. Een delegatie van de boeren zou vanmiddag een gesprek hebben met twee ambtenaren van het de partement. Het kantoor van het Hoofdpro- duktschap voor Akkerbedrijven in Den Haag werd met zestig tractoren geblokkeerd. Het gebouw van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Voorburg is vanochtend door actievoerende boeren bezet. Ongeveer 160 tractor en staan vopr het gebouw. Vanaf vandaag is in de duin- en bollenstreek gestopt met het opha len van huisvuil. Commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, zal in een brief aan minister Braks (land bouw) aandringen op verbetering van de inkomenspositie van de ak kerbouwers. Het OLAF, een samenwerkings verband van alle Friese gemeenten voor de afvoer en verwerking van huisvuil, vindt dat de grens van het toelaatbare is overschreden, maar wacht nog met juridische stappen tegen de actievoerende boeren. Actievoerende boeren blokkeer den vanochtend met 70 trekkers de vuilstortplaatsen van Lelystad en Almere. De blokkade van de vuil stortplaats Emmeloord is wegens het geringe vuilnisaanbod op woensdag afgeblazen. Daar zijn nu met circa 100 trekkers de kantoren van Domeinen en het gemeentehuis geblokkeerd. 350 Groningse boerinnen hebben zich bij de arbeidsbureaus in de pro vincie ingeschreven als werkzoe kende. In Emmeloord werd vanochtend het gemeentekantoor bezet. De ge meente ondersteunt de acties van de boeren; in Arnhem is het provin ciehuis geblokkeerd. Protesterende Verbetering van de hulpverle ning aan migrantenvrouwen is vol gens Welling hard nodig. "Er zijn bij voorbeeld geen folders in het Turks of Marokkaans. Bovendien is bij hulpverleners te weinig bekend over de bijkomende gevolgen van verkrachting bij deze vrouwen. Zo is voor een Marokkaanse vrouw maagdelijkheid nog heel belang rijk. Een verkrachte vrouw maakt minder kans op een goed huwelijk". Folders in vreemde talen, voorlich ting aan de hulpverleners over de problematiek en maatregelen waar- boeren reikten daar uien uit aan ambtenaren, als teken dat het land bouwbeleid 'om te huilen' is. Duitse boeren hebben de grens met Nederland van Nordhorn tot Nieuweschans geblokkeerd. Hun actie is bedoeld om de Nederlandse collega's te steunen. Zo'n 40 Nederlandse boeren heb ben de Nederlands-Duitse grens overgang Kotten bij Winterswijk geblokkeerd. Doordat de tractors zig-zag zijn opgesteld kan het ver keer wel passeren. Aanvankelijk hadden Gelderse landbouwers overwogen de grens post Bergh-Autoweg, Europa's grootste doorlaatpost, te blokkeren. Daarvan is echter afgezien, omdat een dergelijke actie het publieks vriendelijke karakter mogelijk zou schaden. Ook de grensovergang bij Zwar- termeer in de buurt van Coevorden is afgesloten. In deze regio gaan de blokkades van de belastingkanto ren in Assen en Emmen nog door. Negen ton voor opknapbeurt van na-oorlogse woongebieden DEN HAAG De provincie Zuid- Holland stelt dit jaar negen ton be schikbaar voor vernieuwende pro jecten in na-oorlogse woongebie den. Het geld is afkomstig uit het Stimuleringsfonds Stads- en Dorps vernieuwing. Gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provin cie, willen hiermee een impuls ge ven aan de gemeentelijke beleids ontwikkeling op dit nog nieuwe ter rein. In de jaren '90 zal hiervoor veel tijd en aandacht worden gevraagd, voorspelt het provinciebestuur. door migranten-vrouwen een seksueel delict eerder melden, staan voor dit jaar op het program ma. De adolescenten met incesterva- ring worden nu ondergebracht bij praatgroepen met volwassen vrou wen. Omdat jonge volwassenen (16- 23 jaar) met heel andere dingen be zig zijn en eigenlijk een andere vorm van gespreksgroepen nodig hebben, is een aparte adolescenten- groep volgens de stichting geen overdreven luxe. Alle Zuidhollandse gemeenten kunnen zich tot 26 maart aanmel den voor deelname. Zij moeten de provincie een korte omschrijving van het project geven. Uit de aan meldingen worden tien projecten geselecteerd door GS, waarna de in zenders om een uitgewerkt voorstel wordt gevraagd. Het beste voorstel kan rekenen op een provinciale bij drage van ongeveer een half miljoen gulden. Maximaal drie projecten krijgen een ontwikkelingsbijdrage van 100.000 gulden. De overige in zenders worden bedeeld met in elk geval 10.000 gulden voor de kosten van het maken van hun project voorstel. De winnende voorstellen worden in november tijdens een manifesta tie over na-oorlogse woongebieden gepresenteerd door staatssecretaris Heerma. De 'wedstrijd' vormt het centrale onderdeel van het Project Na-oor- logse Woongebieden. Niet fout Wat de hulp aan daders betreft zet Welling uiteen dat een therapie voor de daders kan voorkomen dat de mannen, na hun straf te hebben uit gezeten, in dezelfde fout vervallen. De coördinatrice: "De mannen be seffen helemaal niet dat ze iets doen wat absoluut niet kan. Zij ervaren hun seksueel delict niet als een mis drijf'. De stichting heeft al overleg gevoerd met de officier van justitie (in verband met het dwingend op leggen van therapie) en voert bin- DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, wil van het rijk 15 miljoen gulden hebben voor groenprojecten in de provin cie. Het geld is voorde periode 1991- 1995, maar de provincie wij met de meeste projecten al in 1991 begin nen. Minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij had al 11,6 miljoen gulden toegezegd. In hun subsidieverzoek aan het rijk hebben GS heel veel verschil lende groenprojecten in de provin cie opgenomen. Zuid-Holland kampt met een flink tekort aan re creatievoorzieningen. Het provinci aal bestuur heeft gekozen voor uit voering van een groot aantal kleine re recreatieprojecten in plaats van een paar grote. GS denken het te kort aan recreatiemogelijkheden nenkort gesprekken met de reclas sering. Welling verwacht niet dat de hulpverlening nog dit jaar van de grond komt. Hoewel in 1989 het aantal activi teiten van de stichting flink is uitge breid, gaat het samenwerkingsver band de toekomst niet zonder zor gen tegemoet. Voor haar financieel reilen en zeilen is zij afhankelijk van de subsidie van gemeenten in de Leidse regio, de duin- en bollen streek en de Rijn- en Veenstreek. Omdat veel gemeenten hebben besloten slechts eenmalig voor 1989 het snelst te kunnen oplossen door op veel plaatsen tegelijkertijd aan het werk te gaan. Wegloophuis en Meidenopvanghuis half maart samen LEIDEN Het Wegloophuis Lei den (WLH) en het Meiden Opvang Huis Leiden (MOH) gaan half maart op in een nieuwe stichting: Crisis opvang Jongeren regio Leiden. Aanleiding voor de fusie vormt de wens van de provincie om klein schalige projecten over te brengen in groter verband. Al begin 1988 hebben het jeugdwelzijnsoverleg, het WLH en het MOH zich samen met de afdeling welzijn van de ge meente Leiden verenigd in een werkgroep Crisisopvang Jongeren. Van daaruit zijn de eerste stappen genomen, die tot de uiteindelijke fusie hebben geleid. Hoewel de nieuwe stichting zich zal moeten bedruipen met de geza menlijke subsidie van beide huizen (80.000 gulden) streeft zij ernaar be taalde banen te creëren. Het secretariaat van de nieuwe stichting zal in het nieuwe pand van het WLH blijven gehuisvest. Beide huizen blijven bereikbaar onder hun eigen telefoonnummer: 225126 (WLH) en 124656 (MOH). Fusie mbo gaat goed LEIDEN De voorbereidingen voor de fusies in het middelbaar be roepsonderwijs verlopen voorspoe dig. Dat blijkt uit een onderzoek van het Leidse instituut Research voor Beleid naar het verloop van de zogeheten SVM-operatie (sector vorming en vernieuwing in het mid delbaar beroepsonderwijs). De 'operatie' heeft tot doel kleine re scholen samen te voegen tot mul- ti-sectorale scholen danwel scholen gericht op een van de drie beroeps richtingen (techniek, dienstverle ning en administratie). In deze regio is een samenwerking tussen de middelbare beroepsopleidingen in Katwijk, Leiden en Alphen aan den Rijn in voorbereiding. Research voor Beleid benadrukt in zijn onderzoek de noodzaak van voldoende informatie-uitwisseling. In de praktijk blijken de meeste scholen bezig met fusie inderdaad voorlichtingsbijeenkomsten te be leggen en vlugschriften uit te ge ven. LEEUWENHOEKLOOP - De Uni versitaire Sportraad organiseert op vrijdag 16 maart om half vier de Leeuwenhoekloop, een prestatie loop over 4 of 8 kilometer. De loop begint en eindigt bij het Universi tair Sportcentrum aan de Einstein- weg 6 in Leiden. Voor inlichtingen tel. 071-274610. subsidie te verstrekken, verwacht de stichting voor 1990 en de jaren daarna financiële problemen. Dit jaar kan er nog worden geteerd op reserves. Als het aantal gemeenten dat alsnog besluit de subsidie struc tureel te verstrekken niet toeneemt - alleen Leiden, Hazerswoude en Oegstgeest hebben opnieuw geld toegezegd - zal volgend jaar gekort moeten worden op het personeel van de stichting. Dat heeft een aan zienlijke daling van het aantal acti viteiten tot gevolg. Welling: "Al met al komt daarmee de hulpverlening aan vrouwen en kinderen die slachtoffer zijn gewor den van een vorm van seksueel ge weld in gevaar. En dat terwijl de af gelopen jaren toch steeds duidelij ker is geworden dat de behoefte aan hulp groot is". Vijftig tuinders in de regio door storm getroffen LEIDEN/ALPHEN Bij de verze keringsmaatschappij Hagelunie zijn uit de Leidse en Alphense regio 50 meldingen van schade aan glas tuinbouwbedrijven binnengeko men. Het bedrijf van de gebroeders Hogewoning in Rijnsburg leed de ergste schade. Omdat de schade dit keer werd veroorzaakt door wind stoten liggen de getroffen bedrijven zeer verspreid. Gisteravond had de Hagelunie uit heel Nederland 1000 schademeldin- gen binnen met een totaal aan waar de van 15 miljoen gulden. De janua- ristorm leverde een claim van 125 miljoen gulden op. Hoewel tot nu toe slechts 70 pro cent van de schademeldingen uit ja nuari waren verwerkt, verwacht de Hagelunie geen problemen met het afhandelen van de nieuwe meldin gen. Evenmin voorziet de woord voerder premiestijging nu het weer opnieuw een aanslag doet op de re serves van de verzekeringsmaat schappij. De afdeling glastuinbouw van de Hagelunie heeft twaalf jaar zonder noemenswaardige hagel- of windschade achter de rug. De be- drijfsreserves zijn daardoor vol doende. Wel zal aan de hand van de scha demeldingen worden onderzocht of bepaalde type kassen of kasinrich- tingen extra windgevoelig zijn. "Wellich dat we voor die kassen de premies aanpassen danwel een be tere beveiliging tegen schade ei sen.", aldus de woordvoerder. De 15 miljoen gulden worden voor een deel gebruikt om projec ten die al in uitvoering zijn, verder af te werken en voor een deel voor nieuwe projecten. Nieuw is onder meer de aankoop van grond in het Loetbos in Hazerswoude (ruim 120.000 gulden) en verdere grond aankopen in Zeegersloot in Alphen aan den Rijn (65.000 gulden). Voor de aanleg van fiets- en voet paden in de zuidelijke Rijnstreek wordt dit jaar 22.000 gulden en vol gend jaar bijna 30.000 gulden be steed. De grondaankoop en inrich ting van de Rode- en Bospolder (Hoogmade, Alkemade) krijgt vol gendjaar een flinke financiële injec tie. Is dit jaar ruim 21.000 gulden hiervoor op de begroting opgeno men, voor 1991 willen GS bijna 60.000 gulden reserveren. Het Valkenburgse meer, dit jaar nog goed voor 71.000 gulden, staat voor 1991 voor 26.000 gulden op de begroting. De wat duurdere projecten zijn vooral in het zuiden van de provin cie te vinden. 28 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Met twee opgesmukte kwakzal verswagens bezocht dezer dagen een wonderdokter de gemeente Gulpen. Dat de menschen bedro gen willen worden, bleek hier weer duidelijk, want de man verkocht voor ruim 30 uit zijn smeerpot. - Te Kiel is een officier der Duit- sche marine op geheimzinnige wijze verdwenen. Hij zou bin nenkort met een gefortuneerd meisje van Neumunster in het huwelijk treden, en verliet deze plaats in den nacht van 10 op 11 Mei. Te Kiel is hij echter niet aangekomen, en alle nasporin gen waren tot dusver vruchte loos, terwijl drie personen, die met hem van Neumunster ver trokken, ook niet te vinden zijn. Vijftig jaar geleden: Op 81-jarigen leeftijd is te Amsterdam de vermaarde illu strator Johan Braakensiek over leden. Zijn groote bekendheid verwierf hij als vaste medewer ker van 'De Groene Amsterdam mer', aan welk weekblad hij van 1897 tot 1931 was verbonden. Zijn rake karakterprenten be zorgden hem een groote popula riteit. Ook illustreerde hij talrij kejongensboeken o.a. die van C. Joh. Kievit en Joh. Been. Gisteravond omstreeks 6 uur ontstond in de Boerhaavelaan te Leiden een burenruzie, welke zoo hoog opliep, dat een oor- en ooggetuige het raadzaam achtte politie-assistentie te vragen. Op de een of andere wijze kwam de ze getuige niet in verbinding met de politie, maar met de poli- tiebrandweer, die een motor spuit naar de plaats van het on heil stuurde. Ter plekke behoefde echter geen water meer te wor den gegeven. De verhitte gemoe deren waren inmiddels al be koeld. Voldoende mogelijkheden om verlies op graan te compenseren "Maak er geen klaagverhaal bouwers willen een redelijk ïnko- van alsjeblieft, want zo men houden. Als ze minder pei 'Maak er geen klaagverhaal van alsjeblieft, want zo slecht vergaat het de akkerbouwers in het westen van het land niet. Sterker nog, de meesten van ons hebben vorig jaar redelijk tot goed gedraaid. Hier in de buurt is er ook vrijwel niemand die door de lage graanprijzen in de problemen is gekomen. De acties van de boeren zijn dan ook vooral in Groningen, Friesland en Zeeland begonnen, want daar is de situatie wèl slecht. De akkerbouwers in het Westen steunen de protesten in de allereerste plaats uit solidariteit, en slechts voor een klein deel uit eigenbelang". door Wim Wegman WADDINXVEEN - Akkerbou- wers C.M. Kroes uit Waddinx- veen en D. Buitenhuis uit Hazers- woude-Dorp herhalen keer op keer dat de zaak in deze regio niet al te dramatisch moet worden voorgesteld. Hoewel ze beiden een flinke hoeveelheid graan ver bouwen, en de gevolgen van de EG-landbouwpolitiek zeker heb ben gemerkt, zijn ze allerminst in de problemen gekomen. "Maar dat komt", zegt Kroes, "omdat we hier, in het Westen, voldoende mogelijkheden hebben om het verlies te compenseren. Onze grond is ook geschikt voor andere gewassen. Voor aardappelen, spruitkool, suikerbieten, uien en noem maar op. In tegenstelling tot graan maken die produkten meestal een goede prijs". In Groningen, Friesland en Zeeland ligt dat volgens Kroes en Buitenhuis anders. De grond daar is vaak alleen geschikt voor graanteelt. "Die boeren kunnen dus geen kant op als de graanprijs daalt. En als ze al iets anders kun nen verbouwen, kunnen ze de produkten vaak niet kwijtraken. In het Westen verkopen veel boe ren bijvoorbeeld aardappelen aan huis. Dat is mogelijk doordat ze dicht tegen de grote bevolkings- gebieden aanzitten. Zie je aardap pelen echter maar eens aan huis te verkopen in Groningen, waar boerderijen vaak zijn gevestigd aan een stil landweggetje in een EG-beleid De problemen zijn volgens bei den het gevolg van een zwalkend EG-beleid. Buitenhuis: "In de ja ren zestig werd de graanbouw door de EG gestimuleerd omdat er in Europa een groot tekort aan was. De boeren moesten efficiën ter werken, hun bedrijven vergro ten; kortom ophouden met keu terboertje spelen. Dat is gebeurd, de boeren zijn op déze produktie ingesteld en nu moet het weer al lemaal anders. Maar de manier waarop de EG het nu aanpakt klopt niet". De Europese Gemeenschap heeft bepaald dat er in Europa per jaar niet meer dan 160 miljoen ton 'graan geproduceerd mag worden. Wordt er méér van het land ge haald, dan daalt de prijs jaarlijks met drie procent. Bovendien moeten de boeren opdraaien voor de kosten om alle graan-over- schotten weg te werken. "De ge dachte achter dit beleid is: als ze minder voor hun graan krijgen, gaan ze vanzelf wel minder ver bouwen", legt Kroes uit. "Het om gekeerde gebeurt echter. Akker bouwers willen een redelijk inko men houden. Als ze minder per kilo graan krijgen, zullen ze dus juist méér gaan verbouwen". "Daar komt nog bij dat er geen 'beloningsregeling' is. Niet voor afzonderlijke boeren, maar ook niet voor de verschillende landen. Daardoor is het voor niemand in teressant om op eigen houtje de produktie te verlagen. Immers, als je braaf vermindert, maar de produktie elders wordt verhoogd, word je met alle minder brave boeren gestraft met een lagere graanprijs". Brandstof Beter is het, vindt Kroes, om quo ta af te spreken en om boeren die land braak laten liggen, te belo nen met een hogere graanprijs. "Zo stimuleer je mensen om de produktie te verminderen". Bui tenhuis meent bovendien dat veel harder gezocht moet worden naar andere toepassingen voor graan. "Er kan bij voorbeeld methanol van worden gemaakt, dat heel goed kan worden gebruikt als autobrandstof. 'Methanol is bo vendien nog milieuvriendelijk ook". De beide boeren overwegen niet om maar helemaal te stoppen met het verbouwen van graan. "Dat kan ook niet", zegt Kroes. "Graan is nodig als 'wissel vrucht'; het verbetert de grond. Als een boer het uit zijn 'bouw plan' weglaat en zich alleen maar toelegt op het verbouwen van aardappelen of suikerbieten, put hij zijn grond uit. Vervolgens zal hij nög meer bestrijdingsmidde len en kunstmest moeten gebrui ken. En die willen we nu juist te rugdringen". Ondanks hun sympathie voor de acties ("Zo lang het maar pu bliekvriendelijk blijft") doen de twee akkerbouwers niet mee aan de protesten. Kroes stelt dat hij niet zo actievoerderig is. De scha pen van Buitenhuis zijn juist op dit moment aan het lammeren. "En het bedrijf gaat voor". VALKENBURG/DEN HAAG - Demonstrerende akkerbouwers hebben zich gistermiddag met twee groepen van tachtig tractoren opgesteld bij de vliegvelden Ypenburg en Valkenburg. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher, die gistermiddag op Valkenburg aan kwam, ondervond geen hinder van de proteste rende boeren. Hij arriveerde vlak na half vijf op bet vliegkamp Valkenburg. De landbouwers hadden eerder op de dag ver klaard geen acties te zullen ondernemen rond het bezoek van de Westduitse minister. De blokkades hebben zij na kbrte tijd weer opgeheven, (foto avd

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15