Wieg mensheid mogelijk in Griekenland 'Rekeningrijden zal in zichzelf verzuipen' 'Meten is weten, u kunt het vergeten' Geschiedenis is (g)een wetenschap Technisch kan ailes, maar acceptatie is echte probleem Voyager fotografeert zonnestelsel Paleontologen vinden fossiel met kenmerken mensaap bij Thessaloniki Giotto na winterslaap weer actief Kernenergie wordt steeds duurder WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 PAGINA 1 Natuurlijk is het technisch moge lijk iedere auto te voorzien van een minuscuul zendertje, waarvan het signaal op vaste plekken in het we gennet wordt opgevangen. Moeilij ker is het dat zendertje ook nog te voorzien van zoiets als een mag neetkaart, waarvan bij het passeren van de tol automatisch een bedrag wordt afgetrokken en die oplaad baar is bij pompstation en postkan toor. Maar technisch mogelijk is (of wordt) het vast wel. Evenals het fo tograferen van het kenteken van au to's die een tol zonder geldige mag neetkaart passeren en het geauto matiseerd toezenden van acceptgi rokaarten aan de houders van deze kentekens. Dat is bij het rekeningrijden het probleem ook niet. Het werkelijke probleem is de maatschappelijke acceptatie. Immers: wanneer een groot deel van autorijdend Neder land de tolheffing eenvoudig ne geert, is invoering van het systeem alleen maar verspilling. Dan wordt het -net als de gesaboteerde volks telling in de jaren zeventig- alleen maar een brok duurbetaalde be stuurlijke onmacht, gehuld in een wolk van irritatie. Droogzwemmen Het is -zeker als het een Europees proefproject wordt waarin 'Brussel' fors bijdraagt- heel verleidelijk om in de Randstad met dit elektronisch rekeningrijden te experimenteren. Het is tenslotte een uniek experi ment met een technologisch hoog standje. Met 'droogzwemmen' (zon der echte tolheffing) kan al in 1992 worden begonnen en ik zie de tech neuten al verlekkerd kijken. Maar over de maatschappelijke accepta tie zegt dit experiment niets. 'Droogzwemmen' met elektro nisch rekeningrijden is, kortom, een technisch experiment dat op houdt waar het werkelijke pro bleem begint. Natuurlijk zullen er vele nette Nederlanders zijn die keurig hun tolkaart opladen en -als zij dat een keer vergaten- de accept girokaart ondertekenen en op sturen. De vraag is echter hoeveel keurige Nederlanders dat 7?ief zul len doen. Als de tolheffing de bur ger veel geld gaat kosten (en dat gaat het) zal hij heel creatief worden in het omzeilen en frauderen. Dan is er een ruime markt voor alternatie ve signaalgevers en stoorzendertjes. De techniek is dom en niet onfeil baar. Het zal dus voorkomen dat er fouten in de tolafrekening worden gemaakt en ten onrechte acceptgi rokaarten worden verstuurd. Het aantal fouten zal door valse signaal gevers en andere vormen van elek tronische fraude toenemen, zelfs als de techniek wordt geperfection- neerd. Naar verhouding zal het aan tal fouten niet groot zijn, maar -met zoveel miljoen auto's dagelijks op de weg- getalsmatig wel. Iedere fout vergroot de irritatie en verkleint de maatschappelijke acceptatie. Te meer, omdat de burger die met de fout wordt geconfronteerd, in dit lijk en figuurlijk op het spoor tij dens opgravingen nabij Laetoli in Tanzania. Tijdens een handbalspel letje kwam Andrew Hill van de Har- vard-universiteit te vallen en lag even oog in oog met versteende diersporen die onder de losgewoel de vegetatie te voorschijn waren ge komen. Stukje bij beetje haalde men de bovenlaag weg en stuitte daar tot ie ders verbazing op de gave, versteen de afdrukken van menselijke voe ten. Het spoor, afkomstig van twee rechtop lopende volwassenen en een kind, kon over een afstand van 25 meter worden gevolgd. 'Cement' Deze sporen zijn door een zeldzame samenloop van omstandigheden tot op de dag van vandaag bewaard ge bleven. Het moet toen een droog seizoen zijn geweest toen een na bije, en tegenwoordig slapende, vulkaan, de Sadiman, zijn as over de omgeving uitstrooide. Het as bevat te calcium- en natriumcarbonaten dat, gemengd met water, een soort cement vormt. Kort na de uitbar sting begon het te regenen, net vol doende om het asmengsel nat te ma ken maar ook weer niet zo sterk dat alles erdoor zou wegspoelen. Tijdens dat regentje ploeterden de drie mensachtigen door het nog natte 'cement'; het is aan te nemen dat ze op de vlucht waren voor het geweld van de vulkaanuitbarsting en het is ook aannemelijk dat ze er gedrieën langs liepen inplaats van elk apart. Zo is het bijna vertederen de beeld ontstaan van een primitief gezinnetje dat met zijn sporen onbe wust een evolutieperiode van meer dan honderdduizend generaties wist te overbruggen. Wie weet hoeveel gezinnetjes of mensachtige individuën daar nog langs zijn gelopen toen het 'cement' al hard was of nog voordat de vul kaaneruptie optradt. Voorouder? De versteende schedeldelen die nu in Griekenland zijn gevonden zijn afkomstig van een wezen, Ourano pithecus, dat bijna zeven miljoen jaar vóór dat angstige gezinnetje leefde. In hoeverre Ouranopithecus systeem volstrekt niet machteloos staat. Over machteloosheid tegen over een geautomatiseerd systeem kan de Nederlandse student met studiefinanciering meepraten. Het grote verschil tussen studiefinan ciering en rekeningrijden is even wel, dat de overheid niet moet beta len (en dus alle betaling staakt tot de computer tevreden is gesteld) maar innen. Ook de keurigste bur ger zal in de verleiding komen het hele systeem verder maar geheel te negeren als de computer hem fou tief honderdmaal dezelfde acceptgi rokaart met bijbehorende aanma ningen en dwangbevelen toezendt. Dat helpt: het afdwingen van tolbe- taling bij massale overtreding van de spelregels is ondenkbaar. Spelregels zijn per definitie al leen te handhaven als zij maat schappelijk aanvaard worden en de naleving ervan indien nodig kan worden afgedwongen. Het een hangt nauw met het andere samen. Om alleen de schijn van het met succes kunnen afdwingen op te houden, zal het 'technische wonder' al moeten worden omringd met een gigantisch leger controleurs, amb tenaren met opsporingsbevoegd heid, officieren van Justitie, rech ters en ombudsmannen. Ook dat le ger zal uit de opbrengst van de tol moeten worden betaald. Dat doet het systeem in zichzelf verzuipen: tegenover een lagere op brengst wegens een toenemend ne geren en frauderen staan dan groei ende kosten voor controle en bewa king, uitmondend in steeds hogere toltarieven, die weer tot massaler overtreding leiden. KEES WIESE mam i'WÊmÏÏ PASADENA (AFP/UPI) - De Amerikaanse ruimtesonde Voyager, die vorig jaar zomer als eerste van een door de mens ge maakt voorwerp de grens van ons zonnestelsel passeerde, heeft daar nu van ver daarbuiten 64 foto's van gemaakt. De beelden, die op de band zijn opgeslagen, zullen eind maart naar de aarde worden overgeseind. Het radiosignaal dat dit doet heeft vijfeneenhalf uur nodig om de afstand van miljarden kilometers naar de aarde te overbruggen. De beel den komen in april beschikbaar voor het publiek. De aarde zal te zien zijn als een heldere, witte lichtpunt, net zoals een ster, de machtige pla neet Jupiter, qua omvang groter dan alle andere planeten bij el kaar, als een nauwelijks zich- baar schijfje. Holografie- museum heropend MIDDELBURG (ANP) - Burgmees ter mr. C. Rutten van Middelburg heeft vorige week het holografie- museum in zijn gemeente her opend. Na een sluitingsperiode van bijna een halfjaar is het enige muse um op dit gebied in Nederland met een uitgebreide collectie opnieuw voor het publiek toegankelijk. Volgens een woordvoerder van de stichting 3D Museum voor Holo grafie en Stereografie Dennis Gabor in Middelburg is de perma nente tentoonstelling met vijftig hologrammen uitgebreid tot 250. Hieronder vallen vijfentwintig meerkleurenhologrammen. helderder het evolutiever- de Homo sapiens. De paleontologen Luis de Bonis en George Koufos van de gorilla behoren. De mens is zich universiteit van Thessaloniki hebben onlangs bekend ge- daarvan °P zeker 'moment', enkele maakt een fossiel te hebben gevonden dat mensaap-achtige g^lêS kenmerken vertoont en dat mogelijk afkomstig zou kunnen gaan lopen, een langer lichaam te zijn van een verre voorouder van de eerste mensachtigen krijgen en -vooral- door een sterke (hominiden). Beide onderzoekers stuitten in september vergroting van het hersenvolume. 1989 in de zogeheten 'Regen-vallei', bijna 50 kilometer ten zorkenpaleon'tologen"aïhem N oord westen van Thessaloniki, op het tien miljoen jaar ou- tallen jaren naar fossielen van vroe. de, versteende schedelrestant van een aapachtig wezen; ge hominiden om met name de beenderen van het gelaat zijn redelijk goed be- beeld te krügen waard gebleven. loop van Voetafdrukken Bijna twintig jaar geleden werden wellicht tientallen miljoenen jaren De oudst bekende rechtop lopende op dezelfde plaats ook al fossiele teruggaan in de geschiedenis? mensachtigen, Australopithecus restanten van dit wezen gevonden De nauwste verwanten van de afarensis genoemd, leefden 3,75 maar de vondsten bleven toen be- mens zijn de Primaten waartoe de miljoen geleden. De moderne pa- perkt tot enkele tanden en een stuk- orang-oetan, de chimpansee en de leontoloog kwam ze in 1976 letter- je onderkaak. De gelukkigen toen onderzoekers var teit van Berkeley in Californië (De Bonis was daar ook al bij) en zij meenden toen aan de hand gebit overeenkomsten te zien met een mensachtige die veel later (drie tot vier miljoen jaar geleden) onder andere de Afrikaanse nes zwierf: de Australopithecus. door Ben Apeldoorn De Berkeley-paleontologen noe den hun vondst Ouranopithecus daar is in september 1989 dus veel completer schedelfossiel gevonden. Het opmerkelijke is niet alleen de ouderdom (tien miljoen jaar) maar ook de vindplaats Griekenland. Vrij algemeen wordt namelijk aangeno men dat de wieg van de mensheid in het midden en oosten van Afrika (Tanzania, Kenia en Ethiopië) heeft gestaan omdat daar de meeste fos sielen van vroege mensachtigen zijn en worden gevonden. Op het spoor Hoe de Homo sapiens (de 'verstan dige mens') heeft kunnen ontstaan en langs welke evolutietak(ken) de ze ontwikkeling plaatshad is nog volstrekt onbekend. Hadden de mensapen en de mens één en dezelf de gemeenschappelijke voorouder of ontwikkelden beide zich langs parallel lopende evolutielijnen die De 3,7 miljoen jaar oude sporen van mensachtigen in versteende vulkaanas in de Afrikaanse vlakte van Laetoli. (foto GPD) Een reconstructie van de mensachtige Australopithecus Africanus. (foto GPD) nu wel of niet dè of een verre voor- hanson, die in 1974 in Ethiopië de ouder is van de Australopithecinen 3,7 miljoen jaar oude restanten is nu onderwerp van minutieuze vond van een vrouwelijke hominide studie. Veel paleontologen hebben en deze 'Lucy' noemde (naar de zo hun twijfels. 'Persoonlijk houd ik toenmalige tophit van de Beatles: het op een meer gorilla-achtig type' 'Lucy in the sky with diamonds'), zegt David Philbeam van de Har- laat zich echter optimistischer uit: vard-universiteit. 'Wat het ook is, het is een geweldig Luis de Bonis' collega Donald Jo- belangrijke vondst.' PARIJS (AP) De ruimtesonde Giotto van het Europese Ruimtebu reau (ESA) is na een winterslaap van vier jaar weer geactiveerd. In maart 1986 verschafte de Giotto prachtige beelden van zijn 'ontmoe ting' met de komeet van Halley. ESA-wetenschappers hebben vanuit een NASA-station in Madrid de Giotto met behulp van een serie commando's gereactiveerd. Onge veer tweeëneenhalf uur later had den de ESA-deskundigen zeker heid dat de sonde, die zich op een af stand van maar liefst 100 miljoen ki lometer van de aarde bevindt, in derdaad uit zijn winterslaap is ge wekt. Het is de bedoeling dat de Giotto, die na de ontmoeting met de komeet van Halley in een baan om de zon is gebracht, in juli 1992 zo dicht mogelijk in de buurt komt van de komeet van Grigg-Skjellrup, die een omlooptijd van 5,09 jaar heeft. Dit is geen walrus met een walkman, het zoogdier is uitgerust met twee zenders die aan de slagtanden ervan zijn bevestigd. In het kader van een sinds 1972 lopend Russisch/Amerikaanse natuurstudie zijn vorig jaar walrussen in de Tsjukot Zee tussen de Sovjetunie en Alaska van zenders voorzien. Omdat walrussen het slot vormen van een voedselketen hopen wetenschappers door het volgen van de beesten een beeld te krijgen van de conditie van het milieu terplekke.tfoto ANP) 'Twee halen, één betalen'. De vrije verkoop van 'doe-het-zelf tests om thuis uit te dokteren of men al of niet een ziekte onder de leden heeft, bestempelde voormalig Tweede-Kamerlid voor de PvdA, I. Müller-van Ast, allerminst als een positieve ontwikkeling. "Naar mijn smaak leidt het zelf 'doktertje spelen' tot ongewenste situa ties". Müller-van Ast deed deze uitspraak op het symposium 'Thuis dokteren met doe-het-zelf tests: zin of onzin' dat door de Diagnostica Associatie Nederland in samenwerking met de Gezondheidsraad in Utrecht werd georganiseerd. Door de vrije ver koop van 'thuistests' waarmee door de consument zelf, zonder tussen komst van een arts, een diagnose kan worden gesteld, vreest zij een toenemende medicalisering binnen onze samenleving. door Henk Hellema Met de vrije verkoop van doe-het- zelf tests valt het nóg mee. In ons land is nog slechts een zeer beperkt aantal van zulke tests vrij bij drogist en apotheek verkrijgbaar. Het gaat hierbij om een zwangerschapstest, een ovulatietest (om het moment van de eisprong te bepalen) en om een glucosetest waarmee in urine of bloed het bloedsuikergehalte kan worden afgelezen. Maar zeker in de Verenigde Sta ten lijkt door de ontwikkelingen op medisch-technisch gebied een (aan zienlijk) aantal tests rijp te zijn voor de markt. De verwachting is dat binnen niet al te lange tijd in de VS thuistests voor de bepaling van het serum-cholesterol, van alcohol, van geneesmiddelen en van tal van voe dingsstoffen zullen wórden geïntro duceerd. naast die voor het aanto nen van verschillende (bacteriële) infecties. Ahe zijn gebaseerd op de toepassing van monoklonale anti stoffen of op DNA-probes. In een wat verder verschiet zul len, zo wordt aangenomen, ook tests voor het vaststellen van erfelij ke afwijkingen, voor het aantonen van aandoeningen als nierziekten en astma, en voor de vroege opspo ring van allerlei vormen van kanker voor de consumentenmarkt worden ontwikkeld. In de VS is overigens reeds een 'doe-het-zelf test op de markt waarmee minieme spoortjes bloed in de ontlasting kunnen wor den opgespoord wat een mogelijke aanwijzing kan zijn voor kanker van de dikke darm. Er lijkt wellicht een positieve kant aan deze ontwikkeling te zitten. Met het algemeen beschikbaar komen "Newton hoef je niet te lezen; je hoeft alleen maar kennis te nemen van de wetten die hij heeft ontdekt. Maar wil je weten wat Fernand Braudel heeft ontdekt, en hij gaat zo'n beetje als de grootste heden daagse geschiedkundige door het leven, dan zul je zijn werk van A tot Z moeten lezen". Is geschiedenis een wetenschap? P.H.H. de Vries, geschiedfilosoof aan de universiteit in Leiden, geeft in eerste instantie een negatief ant woord op de door hemzelf opgewor pen vraag. Want aan de geschiede nis kun je niet of nauwelijks formu les ontlenen als de wet van behoud van energie of de stelling van pyt- hagoras. En dat is toch een kenmerk van wetenschap: het aan de hand van feitelijke waarnemingen formu leren van objectieve theoriën, die je altijd en overal kunt toepasssen en toetsen. De medicus die, bijvoorbeeld, een kankerpatiënt examineert is op zoek naar een herkenbaar ziekte beeld, dat op iedereen toepasbaar is. De natuurkundige die een water druppel onderzoekt, heeft geen be langstelling voor die druppel maar is alleen geinteresseerd in de eigen van dergelijke tests zou tegemoet worden gekomen aan de toenemen de mondigheid van de mensen. Maar is dat wel zo? Is de gemiddel de Nederlander in staat zelf via thuistests een diagnose te stellen? Diverse sprekers op het symposi um, onder wie dr. C. Spreeuwen- berg, hoofdredacteur van het art senblad Medisch Contact, hadden daar hun twijfels over. Spreeuwen- berg: "Ook artsen hebben vaak nog moeite om een juiste diagnose te stellen". Thuisdiagnostica moeten duide lijke instructies bevatten, ze moe ten eenvoudig uit te voeren en mak kelijk af te lezen zijn, de uitslag schappen - in de veronderstelling dat die voor elke waterdruppel gel den. Geschiedvorsers storten zich op het verleden, niet om een universele waarheid te vinden, maar in de hoop een enigszins juist beeld van een gebeurtenis of situatie te (kun nen) schetsen. Daarbij zijn ze in het nadeel ten opzichte van natuurwe tenschappers, omdat ze dat verle den niet kunnen nabootsen. Strikt genomen beschikken ze zelfs niet over feiten. Dus moet de historicus, ook al hanteert hij wetenschappelijk ver antwoorde methodes en maakt hij volop gebruik van andere weten schappen die hem ter beschikking staan, een beetje fantaseren. "Toch kun je een geschiedkundige ner-1 gens zo mee beledigen als door te zeggen dat hij een aardige histori sche roman heeft geschreven", zegt Klein. Historici pretenderen wel dege lijk wetenschapper te zijn en dus waarheden met betrekking tot het verleden te verkondigen. "Het is van belang dat vast te stellen, want die pretentie loont", aldus Klein. moet slechts voor één uitleg vatbaar zijn, en zij moeten betrouwbaar zijn. Op al die punten schort nog wel het een en ander, zo werd door menig spreker in Utrecht betoogd. Vooral de problematiek met be trekking tot de betrouwbaarheid, de gevoeligheid (bij hoeveel men sen is de testuitslag ten onrechte ne gatief) en de specificiteit (bij hoe veel mensen is de test vals-positief) van 'doe-het-zelf tests maakte de Amsterdamse hoogleraar in de Kli nische Chemie, prof. dr. H.J. van der Helm, huiverig de verkoop er van aan de vrije markt over te laten. "Meten is weten? U kunt het verge ten," zo hield hij zijn gehoor voor. "Er gaan miljarden om in de weten schap; alles wordt onderzocht. Des kundigen krijgen steeds meer auto riteit. Theoretische kennis, overal inzetbaar, is steeds belangrijker. Wil je in deze eeuw een beetje bij blijven, moet je van de wieg tot het graf blijven leren". Maar is geschiedenis nu een we tenschap? Ja luidt het antwoord van Klein, dat niemand meer zal verrassen. Want in een cruciaal op zicht voldoet geschiedenis wel: er is duidelijk vooruitgang. Geschiede nis is als de restauratie van een inge storte wereld. "We leggen nieuwe fundamenten, we vinden goede ste nen en gooien de oude, slechte weg. Je kan met steeds meer zekerheid zeggen hoe het er uit moet hebben gezien. Dus ja, geschiedenis is een wetenschap". Volgende vraag: is geschiedfilo soof een vak? WIM FORTUYN (P.H.H. Klein gaf de eerste twee le zingen in de reeks 'voortgang en voor uitgang in de wetenschap', iedere don derdag om 20.30 in het centrale voor- zicr.ingengebouw van de Rijksuniver siteit Leiden. De serie loopt t/m 17 mei). Stroom uit nieuwe Nederlandse kerncentrales zal duurder zijn dan stroom op basis van kolen of gas. Dat staat in een studie van de Orga nisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) over de kosten van elektriciteitsop wekking. In andere landen verliest kern energie al steeds meer van het kos tenvoordeel dat in eerdere studies was berekend. Toen werd er name lijk van uitgegaan dat de totale kos ten van kernenergie lager zouden zijn dan de brandstofkosten van gas- of kolencentrales. Als daar dan nog de kosten van de bouw van de kolencentrales zelf bij opgeteld worden, geeft dit een aanzienlijk voordeel voor kernenergie. De verwachte kosten voor kern- stroom zijn echter gestegen en die voor kolenstroom gedaald. Daar komt nog bij dat volgens de OESO- studie de elektriciteitsbedrijven en de overheden van optimistische aannamen uitgaan voor kernener gie. Een tweede voorbeeld daarvan vormt het veronderstelde rende ment op geïnvesteerd vermogen. De afgelopen jaren is een rende ment van negen tot zestien procent gehaald in de meeste OESO-landen. Toch wordt er bij de berekening van stroomkosten van uitgegaan dat in vesteerders in zouden stemmen met een rendement van slechts vijf procent. Berekeningen met een rende ment van tien procent geven als uit komst dat kernenergie bijna overal duurder wordt dan stroom uit ko len, behalve in België en Frankrijk omdat daar de bouw van kolence- trales veel duurder zou zijn dan in Nederland. KEES WIESE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11