VS nog onduidelijk hulp Managua over Het late succes van Reagans uitputtingsoorlog Ortega erkent nederlaag tegen Chamorro Dublin meet windreeord Sovjettroepen uit Tsjechoslowakije Zoon Ceausescu: vader had moeten hervormen Sovjetunie blijft gekant tegen NAVO-lidmaatschap Duitsland DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 LONDEN Sir Roger Hollis, die van 1956 tot 1965 hoofd van de Brit se inlichtingendienst MI5 was, werkte niet voor de Russische KGB. Dit heeft Oleg Gordievsky gisteravond in het BBC-programma Panorama verklaard. Gordievsky Voormalige Russische topspion Gordievsky kraakt 'Spycatcher' 'Spycatcher' "een hoop fantasie de hoogste Russiche dubbelspion boosaardige veronderstellingen Gordievsky verklapte dat KGB aan het begin van de jaren '80 in Londen enig succes heeft ge boekt met haar 'desinformatiecam pagne'. Zo zou de Russische inlich- tendienst erin zijn geslaagd om con tacten op te bouwen tot in het La gerhuis. Maar wie de contactper soon in het Britse parlement was, wilde de Rus niet zeggen. Ook de gedachte dat de vroegere Tijdens zijn jaren als dubbelspion Labour-premier Harold Wilson verkeerde Gordievsky in de bizarre voor de Russische geheime dienst positie dat hij zowel Gorbatsjov als heeft gewerkt, werd door Gordievs- de Amerikaanse president T die ooit het stilzwijgen verbrak. Hij omschreef alle verhalen over Hollis' rol als een "onbegrijpelijke verspil ling van tijd, energie en papier". door Cees van Zweeden rentie in Genève van de Russische en Amerikaanse leiders. Gordievsky was de op een na hoogste KGB-officier in Londen. Hij zei dat hij zeker op de hoogte zou zijn geweest van Hollis' en Wil sons dubbelspel als daar sprake van was geweest. Gordievsky kwam, na een snelle carrière bij de Russische geheime dienst KGB. begin jaren '70 in dienst van MI6. Gordievsky, die al- hij gisteravond tijd al zijn bedenkingen tegen het visie. Eerst aanwezigheid van een scrupuleuze Russische spion in Kopenhagen. Vier jaar later begon Gordievsky, die kans zag in Londen gedeta cheerd te worden, bij MI6 en was al snel een van de belangrijkste dub belspionnen die de dienst ooit zou hebben. De rijzende ster van Gordievsky viel echter in 1985, zoals hij zelf ver onderstelt door toedoen van zijn Britse tegenstrever: de naar Mos kou overgelopen meesterspion Kim Philby. Gordievsky werd in januari 1985 ontboden in Moskou, officieel voor gesprekken, "maar ik voelde natuurlijk nattigheid", verklaarde de Britse tele- de gesprekken op communistisch regime in zijn land het KGB-hoofdkwartier nog ge had, had de echte schok gekregen in moedelijk, r het rijk der fabelen adviseerde. Hij informeerde Gor- "Hij werd door de KGB zelfs batsjov bij diens eerste bezoek aan Ortega zei gisteren dat "de San dinisten blijven zegevieren, omdat ze zich hebben opgeofferd en bloed en zweet hebben verloren, niet om zich vast te klampen aan de macht, maar om Nicaragua te brengen wat het land sinds 1821 ontzegd is ge weest". Vervolgens bezocht hij zijn opvolgster, die hem begroette met de woorden: "Kom hier mooi pa paatje, want ik hou van je". De ver slagen president feliciteerde Cha morro met haar overwinning en zei met haar te willen samenwerken aan de "nationale verzoening". j Chamorro geeft leiding aan de Verenigde Nationalistische Opposi tie (UNO), een coalitie van 14 partij en die ideologisch variëren van ui terst links tot uiterst rechts. Hun enige gemeenschappelijke belang was hun verzet tegen de Sandinis ten. De troeven van Chamorro vormden de economie en haar sta tus als een symbool van democrati sche waarden, de moord op haar echtgenoot Pedro Joaquin Cha morro verleende steun aan de San- dinistische revolutie die een einde maakte aan het bewind van Somo- Het duurde gisteren vrij lang voordat de eerste uitslagen door de kiesraad bekend werden gemaakt. Kennelijk zorgde de zich aftekenen de nederlaag van de Sandinisten voor de nodige onzekerheid en ver- Justititie trekt beschuldiging in tegen Honecker OOST-BERLIJN (DPA) - Het Oost- duitse openbaar ministerie heeft gisteren de beschuldiging ingetrok ken dat de voormalige communisti sche partijleider Erich Honecker 75 miljoen D-mark van de staat in ei gen zak heeft gestoken. Dit geld be taalde Bonn in de afgelopen jaren aan de Oostduitse regering voor de vrijlating van politieke gevangenen. Volgens het openbaar ministerie hoorde deze aanklacht wel bij het arrestatiebevel tegen de ex-partij leider, zoals het Westduitse week blad Der Spiegel zaterdag onthulde, maar geeft de huidige stand van za ken een ander beeld. Het geld bevond zich op een reke ning bij de Duitse Handelsbank in Oost-Berlijn. Dat Honecker uit maakte wat er mee gebeurde, stond volgens de justitie op gespannen voet met zijn overige politieke func ties en zijn (on)deskundigheid. Honecker verdedigt zich met de verklaring dat hij met deze gelden onder andere de Oostduitse beta lingsbalans te hulp is gekomen. Meer buitenlands nieuws op pagina 6 Buitenland kort Enrile Tegen de Filipijnse oppositieleider senator Juan Ponce Enrile is van daag een aanklacht ingediend we gens betrokkenheid bij de couppo ging van vorig jaar december. Ook beschuldigt de regeringsaanklager Enrile ervan op de dag van de staatsgreep op 1 december couplei- der ex-kolonel Gregorio Honasan in zijn huis in Manila onderdak te hebbben verleend. Verder wordt Enrile verantwoordelijk gesteld voor de dood van tientallen mensen tijdens de mislukte staatsgreep. Kaifu Het Japanse lagerhuis heeft van morgen Toshiki Kaifu opnieuw tot premier gekozen. In het hogerhuis, waar de oppositie de meerderheid heeft, haalde Kaifu bij een later ge houden stemming met 111 van de 246 stemmen geen meerderheid. Kaifu had echter genoeg aan een meerderheid in het lagerhuis, dat bij de benoeming van een premier de instemming van het hogerhuis niet nodig heeft. Afvaldumping De aankondiging van de Britse re gering dat na 1992 geen industrieel afval meer in de Noordzee terecht zal komen, is puur bedrog, zo stelt de milieuorganisatie Greenpeace. De Britse regering heeft gezegd na 1992 geen vergunningen voor dum ping meer te verlenen met uitzonde ring van de bedrijven ICI en Ster ling Organics. Deze twee zijn echter goed voor 78 procent van de totale Britse dumping van industrieel af val, aldus Greenpeace. Carlsson Het Zweedse parlement heeft giste ren de sociaal-democraat Ingvar Carlsson opnieuw tot premier geko zen. Carlsson, die elf dagen geleden na een nederlaag in de Zweedse Rijksdag was afgetreden, verwierf de absolute meerderheid dankzij de stemmen van zijn eigen partij en de communistische partij VPK. De 56- jarige premier zou vandaag de sa menstelling van zijn nieuwe min derheidsregering bekend te maken. warring. De verkiezingen i aanwezigheid doelwit",aldus Gordievsky. De voormalige KGB- en MI6- agent had met verbazing de onthul- 10.000 lingen gelezen van zijn vroegere vlogen telde hij de Amerikaanse CIA-chef William Casey over Gorbatsjov. Ca- speciaal naar Londen ge- de eerste waarbij de posi- rechtse Nicaraguaanse rebellen, de Britse collega Peter Wright Vol- batsjov gens de Rus bevat Wrights' boek ding informatie over Gor- i te winnen ter voorberei de historische topconfe- dag v tie van de Sandinisten werd be- Contra' twist. Zij hadden plaats onder toe zicht van duizenden internationale waarnemers en verliepen zonder noemenswaardige incidenten. Ortega verklaarde voor de televi sie er trots op te zijn dat de San dinisten het houden van vrije, de mocratische verkiezingen in het land mogelijk hebben gemaakt. De ze conclusie werd gedeeld door de voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter en door secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Ja- vier Perez de Cuellar. Carter, die was uitgenodigd als waarnemer bij de verkiezingen, zei dat deze vrij en eerlijk waren verlopen en zei dat dit te danken was aan Ortega en de Sandinisten. vs De Amerikaanse president George Bush toonde zich eveneens tevre den. Zijn woordvoerder Marlin Fit- zwater liet weten dat Washington zich spoedig zal beraden over de vraag hoe de nieuwe Nicaraguaanse regering het beste gesteund kan worden op economisch en handels gebied. "De VS verheugen zich er op te gaan samenwerken met de nieuwe regering van mevrouw Cha morro, ter ondersteuning van haar streven naar nationale verzoening en economische herstructurering", Als aandenken aan hun verblijf in Tsjechoslowakije fotografeert een Sovjetsoldaat een collega op een tank die al aldus Bush. Hoewel hij vaag bleef staat geparkeerd op een trein in Koprivnice die op het punt staat richting Sovjetunie te vertrekken <foto afd over de omvang van de hulp, liet de Republikeinse fractievoorzitter in de Senaat Robert Dole al weten dat de VS diep in de beurs moeten tasten. Ook de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Thomas Foley zei dat Washington het niet kan maken om wel veel geld uit te trekken voor wapens voor de Con tra's om vervolgens te weigeren een democratisch gekozen regering te steunen. In Latijns-Amerika is verdeeld gereageerd7l'raditionele partijen, li beralen en conservatieven reageer den verheugd op de overwinning van Violeta Chamorro. Voor links in Latijns-Amerika gaat met de San- dinistische nederlaag echter een droom verloren. De Nicaraguaanse revolutie was voor hen jarenlang het bewijs dat het anders kan. De te leurstelling lijkt het moeilijkst te verwerken voor de linkse verzets beweging Nationaal Bevrijdings front Farabundo Marti (FMLN) in El Salvador, dat met Ortega niet al leen een voorbeeld maar ook een bondgenoot verliest. De Salvadoraanse regering acht een verbetering van de -band met Managua echter waarschijnlijk, ter wijl de Hondurese president Rafael Callejas verklaarde veel waardering te hebben voor de democratische gang van zaken tijdens de Nicaragu aanse verkiezingen van zondag. Voor Honduras betekent de over winning van Chamorro naar ver wachting een definitief einde aan de toen Russische soldaten harde ondervragingen. Tsjechoslowakije waren binnenge- Met niet meer baga; vallen. Enigszins naïef belde Gor- plastic tas met e penhagen op naar zijn maakte haar deelgenoot twijfels. De Deense inlichtingendienst had het gesprek afgeluisterd en formeerde de Britse MI6 over r al spoedig volgden MANAGUA (AP/Rtr/IPS) Daniel Ortega heeft in een door vriend en vijand geprezen te levisietoespraak het Nicaraguaanse volk ervan verzekerd zijn verkiezingsnederlaag te zul len accepteren en de macht te zullen overdragen aan de oppositie. De Amerikaanse rege- vim„, ring is zeer gelukkig met ae overwinning van Chamorro, maar is nog onduidelijk over de niet beschouwd als een mogelijk Londen in 1984 en een jaar later ver- dievsky vanuit zijn standplaats Ko- enkele kleren slaagde hij erin de vraag op welke steun de nieuwe Nicaraguaanse regering kan rekenen. - trein naar Leningrad te nemen. Hoe zijn hij uiteindelijk de zwaarbewaakte grens met Finland over wist te ko men, is een van de weinige gehei men die Gordievsky met zich mee de wil nemen in zijn graf. MOSKOU (Rtr/AFP/DPA) De Dienstbier gisteren overeengeko- Sovjetunie zal haar 73.500 man- men. schappen voor 1 juli 1991 uit Tsjechoslowakije terughalen, zo zijn minister van buitenlandse za- het bezoek van hem en Dienstbier de maakte aan de Praagse Lente ken Edoeard Sjevardnadze en zijn aan Moskou. Moskou voegde de Tsjechoslowaakse collega Jiri daad bij het woord door gisteren de eerste manschappen naar huis te ®n- halen. Het Rode Leger verbleef President Vaclav Havel maakte sinds augustus 1968 in Tsjechoslo- gisteren bekend tijdens wakije, toen het met geweld (vervolg van pagina 1) LONDEN/BRUSSEL/BONN/PA RIJS (GPD/Rtr) De zware storm heeft gisteren in West-Europa aan zeker 36 mensen het leven gekost, waarmee het dodental sinds de or kaan van 25 januari op 178 is geko men. Vooral Groot-Brittanie en Ier land hadden zwaar te lijden onder de stormachtige wind, die snelhe den bereikte van 160 kilometer per Colombia wijst plan overgave drugsmaffia af BOGOTA (IPS) De Colombiaan se regering heeft een nieuw vredes voorstel van de drugsmaffia afge wezen. Bij monde van minister van binnenlandse zaken Carlos Lemes Simmons liet de regering weten dat ze een onvoorwaardelijke overgave van de drugsbaronnen blijft eisen en dat de cocaïnehandelaren zich voor de rechter zullen moeten ver antwoorden. De maffia bood zondagavond aan al haar laboratoria, vliegvelden, wa pens en munitie aan de autoriteiten doden door het noodweer. Achttien mensen in Straatsburg raakten ge wond, toen in de avondspits een boom op een stadsbus viel. In West-Duitsland kwamen min stens zes mensen om het leven. uur. In Ierland werd zelfs een wind snelheid van 190 kilometer geme ten, een absoluut record. In Towyn (Noord-Wales) zagen honderden mensen vannacht een vloedgolf op zich afkomen van bij na anderhalve meter hoogte, nadat de zee een gat van 200 meter in de dijk had geslagen. "Het was alsof er een woeste rivier de weg afkwam," sprak een verbaasde garagehouder. „Temidden van dé kolkende water massa's dreven biervaten en televi sietoestellen". Op sommige plaat sen in Towyn reikte het water tot aan de daken van twee verdiepin gen-hoge gebouwen. Tussen de hui zen peddelden kanovaarders terwijl legerhelikopters i den. In België heeft de storm, die aan de kust kracht 11 haalde, vijf men senlevens geëist. Er vielen negen gewonden. Op tal van plaatsen werd zware schade aangericht door omvallende bomen en weggewaai de daken. In Damme stortte het his torische pand „Huyze de Grotre Sterre" op de markt in. Een 30-jari- ge vrouw, die werkte voor de in het gebouw gevestigde VW kwam om het leven, een 27-jarige vrouw raak te gewond. In Frankrijk vielen in totaal drie te dragen. Los Extraditables, letterlijk 'de uitleverbaren', toon den zich bereid in Colombia voor de rechter te verschijnen. De drugsmaffia bood 17 januari al BUKAREST (AFP/Rtr) - "Mijn vader heeft een grote fout gemaakt door te weigeren hervormingen in te voeren". Dat zegt Nicu Ceauses cu, zoon van de vorig jaar december in Roemenië geexecuteerde dicta tor Nicolae Ceausescu, in een interview met het Italiaanse blad "Oggi". "De veranderingen hadden er kunnen komen zonder dat bloed was gevloeid en vooral zonder dat dat tot het overhaaste doodvonnis van mijn ouders had geleid", zegt hij. Het interview kwam tot stand in de Roemeense gevangenis - op een geheim gehouden plaats - waar hij op het ogenblik verblijft. Nicu, de enige van de drie zoons van de dictator die politieke verant woordelijkheid droeg, ontkent orders te hebben gegeven te schieten op de bevolking van Sibiu, waar hij de scepter zwaaide. "Ik wilde de be weegredenen van de bevolking juist begrijpen. Ik snap dan ook niet waarom ik in de gevangenis zit, maar ik vertrouw op een eerlijk proces. Misschien heb ik niet genoeg gedaan voor het volk. Als dat zo is, dan bied ik daarvoor mijn verontschuldigingen aan", aldus Nicu Ceauses cu, die bij de komende verkiezingen op de communistische partij zou stemmen als hij zou mogen meedoen. Gorbatsjov was na afloop lovend over zijn niet-communistische ambtgenoot uit Praag, die vorige een groot offensief tegen de week in de Amerikaanse Senaat op- nehandel begon. Sinds hun aanbod zich onder voorwaarden over te ge- Vooral in Noord-Duitsland de regering, die in augustus schade groot door overstromingen in Sleeswijk-Holstein en rond Ham burg. Zwaar getroffen door de storm werd vooral de binnenstad van Düsseldorf. Daar waaiden van talloze gebouwen de daken weg. realist met oog plosieven en laboratoria ontman teld en hun aanslagen opgeschort Langs de Rijn speelde de storm vele s blijk van goede wil. carnavalsoptochten parten. BONN/OOST-BERLIJN (AP/GPD) Nikolai Portoegalov, de Duits- land-expert van het Centraal Comi- wording té van de communistische partij veranderen i de Sovjetunie, heeft verklaard Portoegalov zei gisteren dat het onaanvaardbaar zou zijn als de een- Duitsland niets zou n de militaire aanwe zigheid in Duitsland van de NAVO, dat het westen kortzichtig is als het die immers haar kernwapens op denkt dat zijn land zich zou neerleg- Westduits grondgebied gestatio- gen bij een Duits NAVO-lidmaat- neerd heeft. Volgens de Sovjet schap. functionaris zal de Sovjetunie zelfs MANAGUA - Iedereen staat ver steld. Tegen alle voorspellingen in heeft in Nicaragua de door Was hington gesteunde oppositie een ruime verkiezingszege geboekt op het Sandinistische bevrijdingsfront van president Daniel Ortega. Af gaande op de opiniepeilingen had deze zonder moeite op een ruime ze ge moeten afstormen. Maar in Nica ragua bleken de stemonderzoekers er dit keer compleet naast te zitten. door Rob Sprenkels De oorzaken? Nicaragua is aller eerst meer dan veertig jaar gebukt gegaan onder de Somoza-tirannie. Vervolgens kwam er de van elan en enthousiasme overlopende revolu tie van de Sandinisten. Maar na een korte euforische periode schoten de Sandinisten bij Washington in het verkeerde keelgat. En dat was het begin van een nieuw tijdperk van el lende voor de Nicaraguanen. In ant woord op de agressieve politiek van de toenmalige president Ronald Reagan, dreven de Sandinisten steeds verder af richting Moskou. En dat gaf Reagan op zijn beurt weer wapens om nog meer geld voor zijn 'vrijheidsstrijders', de Contra's, bij het Congres los te pra ten. In 1983 bereikte het conflict tus sen de Verenigde Staten en Nicara gua een hoogtepunt, toen de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA zee- mijnen in de Nicaraguaanse kust wateren legde. En toen er vervol gens een bevriezing van de Ameri kaanse steun aan de Contra's volg de, wist de CIA met eigen fondsen het rebellenleger op de been te hou den. Het beruchte Iran-Contra- schandaal is slechts een van de vele voorbeelden. Lange tijd hoopte Reagan dat hij Daniel Ortega en zijn Sandinisten helft van de staatsbegroting ging op aantal van hen daar echt uit vrije wil vormut:ii ue veuiuit. nunuuias z.tr iiuii went mei wiiue vernemen. FYankriik rerende Contra's op militair terrein Anderen omdat hen een baantje lf -J nooit een echt gevaar, wel moesten de Sandinisten tal van arbeids- nieuwsgierigheid, krachten uit het produktieproces ga 'live' met zijn nieuwe imago onttreken om de veiligheid te kun- 'rockzanger' te kunnen nen garanderen. Bij veel Nicaragua- den. nen viel vooral de instelling van een verplichte dienstplicht helemaal niet akkoord gaan met een gedemi- litairiseerd Oost-Duitsland. "Alhoe wel er sprake is van een interne cri sis in de Sovjetunie, is het kortzich tig te denken dat wij onze nationale belangen niet meer zouden verdedi gen", verklaarde Portoegalov. Ondanks alle verzekeringen van het tegendeel zijn de 'kleine' landen van de Europese Gemeenschap bang dat zij buiten spel moeten blij ven staan als straks beslist wordt over hereniging van de twee Duits- landen. Vooral België en Neder land, als naaste buren van dat nieu we Duitsland, zijn er niet gerust op. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Mark Eyskens heeft zijn collega's van de VS, Groot-Brittannië er speciale brief over ge- g eens beloofd. En ook gewoon uit r- J Jjl vseierieheid om Dan,el Orte- stuurd. Daanndnngt hijer nog Vertrouwen ODtre- UUK venemarKen oi liane o p de hereniging zullen worden raadpleegd. In de DDR maakt men zich ernstig zorgen over de situatie van het le- renlang die functies vervulden. verkeerd. Bovendien werden tal De verrassende, carnavaleske van militanten op belangrijke pos- pagne van de Sandinisten wijst er- ger^De stabiliteit van de Nationale ten gezet, boven mensen die al ja- op dat zij er zelf al op de voorhand Volksarmee loopt ernstig gevaar wellicht lang niet zoveel vertrou- door stakingen en wilde werkon- wen in hadden als ze wilden doen derbrekingen van vooral soldaten geloven. Maar Daniel Ortega - zijnen hadden in feite keus. Er moest snel een weg worden gevonden om de relaties met de ken. Verenigde Staten te kunnen her- Vl^«. stellen. Temeer daar Moskou al had Verband «--■««,Hl aangekondigd de Nicaraguaanse dit vanmorgen bekend maakte, economie niet langer te kunnen subsidiëren. Volgens officiële cij- Temidden van alle schaarste trok ken de sandinistische kaders zoveel mogelijk alle economische midde len naar zich toe. Wijkcomités han delden in voedselbonnen. Vracht wagenchauffeurs verloren halve la dingen die later op de 'mercado ori ental', de zwarte markt van Mana gua, waren terug te vinden. "De Sandinisten hebben altijd beweerd dat zij alles eerlijk wilden verdelen, maar dat is een enorme leugen ge- ontvan£?pn weest", zo plegen tal van armen zich Jelun,e ontvangen, regelmatig te beklagen. i onderofficieren. Velen van hen r woio'f zijn in de afgelopen maanden ook de Bondsrepubliek vertrok- Volgens voorzitter Nickel van het beroepssoldaten, die fers heeft Managua alleen al tot 1980 met het Oostduitse leger gaat ge- bij na 5 miljard gulden uit de Sov- beuren na de Duitse eenwording. Begin vorig jaar besloten de San dinistische voormannen, gedwon gen door een niet meer te beteu gelen inflatie, om hun fictieve, ge subsidieerde economie weer hele maal open te gooien. Statistisch ge zien is dat een geslaagde operatie geweet. De inflatie is teruggedron gen van meer dan 36000 procent in 1988 naar 1600 procent vorig jaar. Maar de sociale kosten zijn erorm geweest. Zo werden er meer dan 35000 ambtenaren op straat gezet. Rosaria, zijn nederlaag En de eens met zoveel furore uit de (foto ap) grond gestampte scholen en zieken- verrast. En huizen waren onder de nieuwe om- toch ook veel ding duidelijk is gewor den dan is het wel dat de Sandinis ten, gedwongen door de omstandig heden de afgelopen jaren veel Velen maken zich bezorgd over hun sociale en rechtspositie, aldus Nic kel. Zijn organisatie heeft de han den vol, zegt hij, om escalatie van de onrust in de strijdkrachten te voor op basis van intimidatie onder tornen, controle hebben gehouden. Dat en ook de ervaringen uit het Somoza- tijdperk, hebben er toe geleid dat de overleg in Öost-Berlfin het voorstel Daniel Ortega geeft, bijgestaant door zijn vroi bij de verkiezingen toe. keer op keer bleek dat de grote eco- eigenlijk nomische rampspoed in Nicaragua wat kon aanmerken. Alleen het feit en alle onvrede over de grote dat de oppositie, op dat moment on schaarste van ook de meest noodza- der leiding van Arturo Cruz, zich kelijke levensbehoeften niet vol- vlak voor de gang naar de stembus doende waren om een sociale op- besloot terug te trekken. En dat gaf vuii stand te provoceren. Reagan een excuus om de verkie- njej Ortega nog honderduizenden r niemand die daarop standigheden niet meer te financie- 1 ren bijna niet mee te financieren. En ook dat is de Sandinisten door veel van hun aanhangers kwalijk geno men. meeste Nicaraguanen bij de opnie- peilingen niet het achterste van hun tong lieten zien. Genoeg mensen zullen met het idee hebben rondge lopen dat er veiligheidsagenten wa ren die in de gaten hielden wie er werd ondervraagd. Bijna iedereen is door de uitslag het zover is zijn er lensen die met lede ogen toezien dat de Sandinisten zul len vertrekken. Voorlopig zijn hun pogingen om een derde weg te zijn voor ontwikkelingslanden stukge lopen. De uitputtingsoorlog Vorige week woensdag wistDa- nald Reagan heeft toch nog succes ||- - gehad, ook al is het op een moment het nationale leger voor eind 1993 om te bouwen tot een defensief ge oriënteerde strijdkracht met hoog uit 70.000 soldaten. Het Oostduitse leger telt nu 173.000 man. Voor waarde is wel, aldus Hoffmann, dat er voortgang wordt geboekt bij de Europese onderhandelingen over troepen- en wapenreducties. De minister kreeg geen steun voor zijn vorige week gepresenteer de plan voor een gemeenschappe lijk Oostduits en Westduits leger. Dit zogenoemde Bundesheer zou hooguit 200.000 man moeten tellen. De Ronde Tafel verweet Hoffmann, dat zijn initiatief voorrang gaf ?aJo,d® v®rkl®z,n8en van november zingen als ongeldig te bestempelen. mensen in het centrum van Mana- dat iedereen dacht dat de Sandims- de Duitse eenwording boven geza- met de uitputtingsoorlog op de 1984 behaalde Ortega zelfs meer Maar de uitputtingsoorlog brak de gUa te verzamelen. Bij het stemmen ten die periode te boven knieen zou kunnen kregen Maar dan 60 procent van de stemmen en Sandinisten uiteindelijk op. De js gebleken dat slechts een gering komen. menlijke Europese veiligheidsbe langen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5