Tien miljoen schade door nieuwe storm Stiefmoeder wü graag een supervrouw zijn Voorlopige schatting verzekeraars: Schiphol wil station TGV als aansluiting op toekomst Arts misbruikt gegevens patiënten voor onderzoek Geen acties bij bezoek Genscher 'Kies exact' geen succes Kabinetsbeleid emancipatie gaat niet goed Geen bijdrage overheid aan nieuwe tunnels Randstad DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 BINNENLAND H DEN HAAG (GPD) - De zware storm van gisteren was minder krachtig dan die van 25 ja nuari. maar de materiële schade is opnieuw aanzienlijk. Verzekeraars gaan er in een voor lopige schatting van uit dat voor ruim 10 miljoen gulden schade is aangericht. Er viel een dode. een automobiliste die in Zundert de macht over het stuur verloor en tegen een boom botste. Dertien mensen raakten gewond. AMSTERDAM (ANP) - Zonder aan- sluiting op het toekomstige net van de trein met de grote vaart (TGV) zal Schiphol veel meer moeite hebben binnen Europa een vooraanstaande positie te krijgen en te behouden. Dat zei president-directeur Den Besten van de luchthaven gisteren op een symposium van de Amster damse Kamer van Koophandel. ''Schiphol kan het zich uit concur- rentie-overwegingen niet permitte ren om geen aansluiting te krijgen". r auto of vliegtuig De zware storm nam in de middag enigszins in kracht af. maar de waarschuwingen voor het verkeer bleven de gehele avond gehand haafd. Een aantal dijken, bruggen en viaducten werden veiligheids halve afgesloten. De dijken in Fries land en Zeeland zijn afgelopen nacht extra gecontroleerd. Be zorgdheid was er over de landwe- ring nabij Ferwerd in Friesland, omdat die nog niet is opgehoogd. De Oosterscheldedam werd voor al le zekerheid gesloten. Op de Noordzee kwam een aantal schepen in problemen. De Konink- aantal viaducten en bruggen afge- lijke Marine heeft met zware Lynx- sloten, ook veerdiensten waaronder acht Polen van een nabij Terschelling in moeilijkheden ge raakte vrachtvaarder. Het verkeer werd gisteren op nieuw zwaar gehinderd door rukwinden. Niet alleen werd Onder het motto Met hoge snel heid naar bereikbaarheid' liepen gisteren op het symposium realiteit en luchtkastelen vloeiend over. "De aansluiting van het noor delijk deel van de Randstad zou via een directe treindienst tot aan Schiphol over een apart hoge-snel- heidsbaanvak moeten", aldus De Vilder, voorzitter van de Amster damse Kamer van Koophandel, "al leen dan kan de trein een volwaar dig alternatief worden". Schiphol ziet de hoge-snelheids- "Het valt te trein in ieder geval niet als concur rentie, zo verklaarde Schiphol-di- recteur Den Besten. Integendeel: "Als andere luchthavens wel een aansluiting krijgen op het TGV-net en Schiphol niet dan zullen die an- elkaar dere luchthavens, die ook een main port - een internationaal vervoers knooppunt willen worden - een voorsprong krijgen op Schiphol". Volgens hem gaat dat ten koste van werkgelegenheid in de regio. n Europa, wordt de luchthaven antrekkelijker voor bedrijven. hten dat onder nemingen zich in de komende jaren in toenemende mate zullen vestigen langs assen waar hoge-snelheids- spoorlijnen lopen, om niet van een vorm van vervoer afhankelijk te zijn", aldus Den Besten. Volgens een berekening van de luchthaven zou de aansluiting op het net van hoge-snelheidstreinen op Schiphol 350.000 vliegtuigpassa giers kunnen gaan kosten. Dat is 2,5 procent van het huidige vervoer vanaf Schiphol. Ook kan het een vermindering van 20 procent bete kenen van het huidige vervoer op helicopters 32 zeelieden gered. tjes tegen de sterke wind op het An UTRECHT (ANP) - Een arts die stage liep bij de poliklinieken voor geslachtsziekten van de Amster damse GG en GD heeft zonder goedkeuring van betrokkenen pa tiëntengegevens meegenomen voor eigen onderzoek. Het ging om gege vens als naam, adres, leeftijd, seksu ele voorkeur en testuitslagen, zo meldt het blad Aids-Info. De zaak kwam aan het licht toen patiënten bij de GG en GD ophelde ring vroegen over een schriftelijk verzoek Utrechtse onderzoek naar een zich bij het vaccinatiebureau heb- nieuw vaccin tegen hepatitis-B. Het ben laten inenten tegen hepatitis-B. betreft onder meer patiënten die en- Sommigen reageren niet op het kele jaren geleden hebben meege- gangbare vaccin. Daarom had de daan aan een hepatitis-B-onderzoek Amsterdamse GG en GD er in prin- bij de Amsterdamse GG en GD. cipe mee ingestemd, deze mensen Door betrokkenen geen toëstem- te vragen mee te doen aan een on- mingte vragen voor het gebruik van derzoek naar een nieuw vaccin te- de gegevens heeft de arts-onderzoe- gen hepatitis-B dat in het Acade- ker de wet overtreden. De homobe langenorganisatie COC leidt uit het gebeurde af dat het uitlekken van informatie naar onbevoegden ken nelijk niet onmogelijk is. De COC tekent hierbij aan dat verzekeraars er grote belangstelling voor heb ben. Prof. R.A. Coutinho, hoofd sector volksgezondheid van de GG en GD Amsterdam, noemt de gang van za ken "zonder meer fout". Overigens gaat het volgens hem niet om pa- hen onbekende tiënten van de polikliniek ge stelling om deel te ne- slachtsziekten korte'of langere tijd gestremd. Via de radio adviseerde de politie auto's met caravans of aanhangers en vrachtwagens een parkeerplaats op te zoeken. Die oproep kreeg nau welijks gehoor, waardoor een aan zienlijk aantal vrachtwagens en ca ravans in de berm of tegen de vang rail belandden. "Afhankelijk van de windrichting besloten een groot aantal toch door te rijden. Soms was dat onverant woord", aldus woordvoerder De Vos van de Verkeerscentrale Drie bergen. Hij denkt door nog regel matiger waarschuwingen op de ra dio ook deze mensen te kunnen overhalen hun auto te laten staan. In Beek vlakbij Nijmegen kwam een 25 meter lange boom terecht op een feesttent waar een carna valsfeest aan de gang was. Zeven mensen raakten gewond, waarvan een ernstig. In het Friese Sint Nico- laasga raakten twee werknemers van een bouwbedrijf zwaar gewond toen zij onder een omgewaaide muur terecht kwamen. In Leeuwar den raakte een man gewond toen een boom op hem terecht kwam. In de stad Groningen werden drie mensen licht gewond door een om vallende boom en een rondvliegend reclamebord. In Leusden werd 400 man burger- DEN HAAG (ANP) - Protesterende personeel van de lokale kazerne akkerbouwers hebben afgezien van naar huis gestuurd toen het dak van acties bi j het bezoek van de West- de tankwerkplaats was weggebla- duitse minister Genscher (buiten zen. Een deel van de toren van de landse zaken) vandaag aan Den Woerdense Bonaventurakerk sloeg Haag. Volgens actieleider Dijkstra door het dak van de kerk en op het hadden acties weinig zin omdat de strand van Zandvoort werden twee boeren zich dan al uren voor de strandtenten weggeslagen en drie komst van de minister met hun trac- andere flink beschadigd. toren hadden moeten opstellen en Op Schiphol werden 80 vluchten een korte ontmoeting met Gen- binnen Europa afgelast. Interconti- scher niet mogelijk was. Dijkstra nentale vluchten konden gewoon verwacht niet dat de akkerbouwers doorgaan. wilde acties zullen Vlak onder Amsterdam op de A2 raakte een Belgische reclame-auto van de weg door de wind. Elders in hei land gaan de acties gewoon door. Naast de blokkade dinsdagmorgen. Vooral van de VAM en Heineken in Zoeter- woude en de inmiddels 'bekende' blokkades gangen, trok een groep boeren middag per trekker naar de visaf- i reeks grensover- broodfabrikant. Het ziet brood afgezet dan normaal op de pro- wordt gehamsterd, in de stad Groningen wat minder, aldus de slag Scheveningen. Kleine groepjes ien blokkeren. In plaats daarva AMSTERDAM (ANP) - De examenpakket te zullen opnemen. heidscampagne 'Kies Exact' heeft tijdens de campagne voeren vandaag weer geruime tijd actie bij de ministeries van VROM en financiën Economisch Instituut in Den Haag. De blokkade van het gebouw van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam, die al vanaf vorige week woensdag duurt, levert in middels de nodige problemen op. De Bovag, de organisatie van gara gebedrijven, overweegt een kort ge ding tegen de boeren aan te span- omdat de afgifte van kenteken de routes van Amsterdam-Brussel, Amsterdam-Parijs, Amsterdam- Londen en Amsterdam-Frankfurt. Bij een volledig uitgebouwd ho- ge-snelheidsnet zal op den duur. dat wil zeggen rond het jaar 2000, drie miljoen (10 procent) van het aantal Schipholpassagiers op die manier het vliegtuig voor de trein verruilen. Volgens Den Besten is dat geen echt verlies, want Schiphol krijgt er een betere concurrentiepositie voor terug waardoor veel Europanen naar Schiphol zullen sporen "om van daaruit intercontinentaal met het vliegtuig verder te reizen". En dan de kosten. Directeur Treu- mann van de Europese Investerings Bank waarschuwde voor een hoge kapitaalrente die het TGV-project kan bedreigen. "'De hoge reële ren te van zo n zes tot acht procent maakt dat de kosten van het project zeer gevoelig zijn voor de datum waarop het klaar zal komen", aldus Treumann. Vrouwenbond FNV: AMERSFOORT (ANP) - Hoewel meisjes vanaf 18 jaar nu worden ge acht zelf de kost te kunnen verdie- het percentage jonge vrou wen met een betaalde baan de laatste jaren juist aan het dalen. Voorzitter Van Veen van de Vrou wenbond FNV concludeerde van middag op een manifestatie van haar bond dat er dus nauwelijks voortgang zit in het emancipatiebe leid van het nieuwe kabinet. De deelname van vrouwen tussen de 20 en de 30 jaar aan de arbeids markt is teruggelopen van 63,6 pro cent in 1985 tot 61,3 procent in 1988. Dat toch nog zoveel vrouweh bui tenshuis werken is alleen te danken aan het toenemend aantal 'herin- treedsters' van tussen de 30 en 50 jaar. Van Veen zei dat de kabi- netsinzet bij het garanderen van be taalde arbeid of arbeidsmarktge richte scholing voor jongeren op een sprookje begint te lijken. Ze verwijt dit vooral de werkgevers, die volgens haar "niet thuis" geven. Bijna 29 procent van de buitens huis werkende vrouwen heeft een baan van minder dan 20 uur per week. Voor vrouwen met kinderen is het percentage 54 en voor vrou wen zonder kinderen 17. Fulltime banen komen vooral voor bij vrou wen tot 30 jaar die geen kinderen hebben. Zo voltrekt zich volgens misch Ziekenhuis Utrecht (AZU) ontwikkeld. Dit verzoek zou den beperkt tot beoefenaren medische en paramedische beroe-, ^1V'k'/gg! !,'!f „„oolrfo „r Dat bl'lkt U,t Neo-nazi De nummer twee op de kandidaten- lijst van de Centrum Democraten bij de Utrechtse gemeenteraadsver kiezingen. John Morren, is volgens het Fascisme Onderzoeks Kollelc- tief een van de actiefste neo-nazi's van Nederland. Morren ontkent dat. ondanks de foto's waarop hij met neo-fascistische kopstukken is te pen. Seksuele voorkeur speelde volgens Coutinho geen enkele rol bij. Voordat de GG en GD een brief had verstuurd om toestemming te vragen haalde de arts de gegevens - die hij wel mocht bestuderen - uit de "vaccin-bak" en benaderde hij vanuit Utrecht zelf de betrokkenen. "Dat had nooit mogen gebeuren", aldus Couthino, die zei dat er over deze affaire binnen de GGD de no dige commotie is ontstaan. niet het beoogde effect gehad. De campagne, die meisjes moest bewe gen om op school één of meer exac te vakken te kiezen, heeft wel geleid tot meer interesse voor deze vak ken, maar niet tot de keuze ervoor. ?n evaluatie van de het ministerie van steeg, blijkt uiteindelijk dat het bij woorden is gebleven. Het evaluatie rapport noemt de stijgingen die zich voordeden "statistisch gezien niet significant". campagne var onderwijs. 'Kies exact' i /erd uitgevoerd jaren 1987, 1988 en 1989. De dacht ging vooral uit naar meisjes in de derde klas van de havo en de vierde klas van het vwo. Om het ef fect van de 2,3 miljoen gulden kos tende campagne te meten, werden regelmatig enquêtes uitgevoerd. Terwijl het aantal meisjes dat ver klaarde een exact vak in het .eind de Het ministerie van onderwijs an vindt niet dat de campagne 'Kies Exact' mislukt de blijkt dat meisjes beter over hun in- keuze hebben nagedacht, aldus oordvoerster. Dat meisjes Wel bewijzen ernstig wordt belemmerd. Op dit moment wordt gewerkt met noodkentekenbewijzen. maar vol gens de Bovag komt het eind daar van snel in zicht als de acties nog en kele dagen duren. Juristen van de Bovag gaan onderzoeken wie ge dagvaard moet worden. Uit de enquête HaiTlSt6r6n Hoewel boeren in Groningen, Fries land en Drenthe geen broodfabrie ken hebben geblokkeerd, zoals dat bakkers via een stic- Van Veen op de arbeidsmarkt ker of bijsluiter duidelijk maken dat scheiding in de rechtspositie bij het Landbouw de boer bij verhoging van de brood- """L 11prijs met twee cent uit de brand Het ziet er overigens niet dat veel bakkerijen aan di' len voldoen. De boeren hebben vandaag ook hun acties bij de verschillende com missarissen van de koningin voort gezet. Na zijn Friese, Groningse en Noordhollandse collega, was van middag de Zuidhollandse saris van de koningin Patijn beurt. Hij kreeg bezoek v, landbouwers uit Bleiswijk. met en zonder kinderen. Arbeidstijdverkorting, kinderop uit vang en herverdeling van onbetaal- zul- de arbeid en zorg moeten volgens Van Veen hand in hand gaan omdat vrouwen anders geen economisch zelfstandig bestaan kunnen opbou wen. 150 miljoen gulden voor kin deropvang noemt Van Veen "vol strekt onvoldoende", yooral omdat beleidsmakers het er over eens zijn t de dat binnen enkele jaren grote aan- 125 tallen vrouwen op de arbeidsmarkt nodig zijn. plan zijn om exacte vakken te kie- der aangekondigd, hamsteren in- zen maar dat uiteindelijk toch met woners van de drie noordelijke pro- doen,.komt volgens het ministerie vincies sinds gistermorgen brood, doordat ouders, decanen en docen- Volgens een woordvoerder van ten de meisjes te weinig stimuleren Hendriks Bakkerijen, die brood le- DEN HAAG (GPD) - Alleen als een sluitende financiëring mogelijk is waarbij de overheid niets mee hoeft te betalen, kunnen er vijf nieuwe tunnels in de Randstad worden aan gelegd. Anders moet er niet aan worden begonnen. Dat zei minister Kok (financiën) gisteravond voor de KRO-televisie. Volgens Kok is bin- Discriminatie Kredietgevers discrimineren bij het verstrekken van geldleningen aan buitenlandse Nederlanders. Uit een onderzoek van Konsumenten Kon- takt blijkt dat bij zeven van de zes- tien aanvragen van buitenlanders G0UDA Een stlefmoeder een krediet werd geweigerd, terwijl g een supervrouw zijn. AUes- Nederlanders in dezelfde positie moet z0 snel mogelijk op rolietjes lopen. "Ik durfde niet kwaad te zijn lening kregen. Kienk Kamer Het Openbaar Ministerie gaat in ho ger beroep tegen de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank waarbij beleggingsexpert Rienk Kamer gis teren werd vrijgsproken van oplich ting van kleine beleggers uit Neder land en Belgié. Zij hadden geld ge stoken in het American Land Pro gram, een Amerikaans project van Kamer die de investeerders grote winsten in het vooruitzicht stelde. Syfilis Het aantal homoseksuelen in Am sterdam bij wie syfilis is vastgesteld opgericht. Op tien plaatsen ',nfnSu^en Vf°i mii tot c i'n lanc* komen stiefmoeders bijeen om 1989. Het aantal gevallen van syfilis ervaringen uit te wisselen. Stiefge- wordt beschouwd als een indicatie zjnnen waarvan de echte moeder voor veilig vrijen in groepen met nog ieeft WOrden tegenwoordig ge- een verhoogd risico op aids Dat schaard onder nieuwe stiefgezin aantal was sinds 1984. toen het nog nen- Door hel toenemende aantal scheidingen telt Nederland liefst 85.000 van deze gezinnen. Straf begeleidster laat Van Bom- TT mei de cursisten een tekening ma- Het Amsterdamse gerechtshof ken waarin de gezinssituatie wordt "Een stiefgezin bestaat op mijn kinderen. Pas toen ik hoor de dat de buurvrouw tegen haar ei gen kinderen schreeuwde, durfde ik de mijne ook een standje te ge ven", aldus Annelies van Bommel. door Carine Neefjes Ze is nu tien jaar stiefmoeder en geeft sinds kort cursussen aan lot genoten. De bijeenkomsten worden georganiseerd door de Stichting Stiefwelzijn die in december 1988 i i 1985, i gevangenisstraf heeft gisteren van zeven jaar jarige man uit Beest die in novem ber 1988 een 40-jarige inwoner van Ingen doodschoot bij een mislukte roofoverval. Van het slachtoffer werd gezegd dat hij veel geld in huis had. Veteranenziekte In het Canisius Wilhelmina Zieken huis (CWZ) in Nijmegen heeft zich enkele weken geleden een geval van veteranenziekte voorgedaan. Dat heeft de ziekenhuisdirectie nu pas bekend gemaakt. De patiënt is inmiddels overleden aan de long ziekte waarvoor hij opgenomen was. De veteranenziekte wordt ver spreid via een zeer besmettelijke bacterie. 'astgelegd. vaak uit twee kapotte borden die i der een eigen patroon hebben. De borden moeten zo worden gelijmd dat er één nieuw gezin ontstaat". Redder De relaties, in een stiefgezin zijn zeer complex. Het komt voor dat een stiefmoeder haar eigen kinde ren meeneemt naar het gezin van haar nieuwe echtgenoot, die ook kinderen heeft. Bij conflicten vor men ouders geen eenheid. Stief moeder en kinderen staan recht tegenover echtgenoot verwachtingen en dromen in haar nieuwe rol. Van Bommel: "Je voelt je een soort redder in nood. Vaak is de vader volledig ontredderd zon der vrouw. Als stiefmoeder kom je in een verscheurde familie en denk je wel even een nieuw gezinnetje te aak stichten". Volgens Margreet de Jong-Kruis- hang. De biologische band is ster- wijk, die veel onderzoek doet r ker dan de relatie tussen stiefmoe der en haar nieuwe partner. Een stiefmoeder stort zich vaak vol stiefgezinnen en als adviseur i bonden aan de Stichting Stiefwel zijn Nederland, verloopt de begin- Senode voor de meeste stiefmoe- deren. Die invloed is niet te contro- ers vlekkeloos. De oude gezinssi- leren, want de stiefmoeder heeft tuatie is tijdelijk hersteld. Kinderen over het algemeen gèen contact met zijn blij als er weer iemand thuis is de echte moeder. Van Bommel: "Ik als ze uit school komen. "De kinde- ken een vrouw die altijd kleren ren van mijn man zeiden al gauw naaide voor haar stiefkinderen. Dat 'mamma' tegen mij. Dat doet je vonden zij fantastisch. Op een dag goed. Voor je gevoel ben je geaccep- kwamen ze na een Sinterklaasfeest teerd," vertelt Van Bommel. bij hun eigen moeder weer.terug bij Enkele jaren later komt alsnog de de stiefmoeder. Ze hadden kleren klap. De'echte'moeder blijkt niet te- gekregen die hun mamma zelf ge- zijn vergeten en houdt op de achter- maakt had. De vrouw zag dat de kle- grond vaak nog contact met de kin- ding gekocht was. Je weet niet nen het kabinet nog geen sluitende financiëring afgesproken. Dat zal pas eind april worden bezien. Kok liet doorschemeren dat er voor een sluitende financiering van de tunnelbouw drie mogelijkheden zijn: tol, rekening rijden of een ver hoging van de accijns op brandstof fen in ruil voor een lagere motorrij tuigenbelasting. De drie varianten hebben gemeen dat de automobilist dieper in de buidel zal moeten tasten. De minister zei gisteren ook een verdere beperking van de defensie uitgaven "wenselijk en mogelijk" te achten. Hij noemde de afspraken in het regeerakkoord om de defensie uitgaven dit jaar en in 1991 te laten stijgen met 0,6 procent per jaar (om de begroting daarna drie jaar te be vriezen) "een bovengrens". Kok wilde geen cijfers noemen over een verdere beperking van defensie-uit gaven. Kok erkende dat binnen de PvdA spanningen bestaan tussen de bij de vorming van het kabinet gemaakte verwachtingen en de tot nu toe ge toonde daden. Hij zei die spanning van het eerste moment "op de klom pen" te hebben aangevoeld. "We hadden veel aspiraties maar we moeten ook compromissen sluiten met de werkelijkheid", aldus Kok die zei dat het kabinet, en de PvdA, zich niet hoeven te schamen over hetgeen in de eerste maanden be reikt is. Verder zei Kok zich weinig zorgen te maken over het gemor in eigen kring. "Ik zie de toekomst vol vertrouwen tegemoet". Noordzee-landen DEN HAAG (ANP) - Van de acht landen die grenzen aan de Noordzee zijn Groot-Brittannië, Frankrijk en België de staten waar het milieube leid voor de zee achter loopt bij, of afwijkt van dat van de overige lan den. Dat schrijft minister Maij-Weg- gen van Verkeer en Waterstaat in een vertrouwelijke notitie aan de stiefmoeder zoveel mogelijk tijd Tweede Kamer, moet vrijmaken voor de partner en De Britten, aldus de notitie, lig- haarzelf. Anders vormen ouders gen met name dwars op het gebied nooit een eenheid. Van het dumpen van industrieel af- Van Bommel: "In het begin van val en het lozen van slib. ons huwelijk gingen mijn man en ik Volgens Maij stelt Frankrijk zich vaak weekeindjes weg. De kinderen weinig constructief op. Over Belgié waren dan bij hun echte moeder. Ik de belangrijkste vervuiler van de voelde me ontzettend schuldig. Ik Schelde. - merkt de bewindsvrouw had er toch zelf voor gekozen om Qp dat het land "vaak geen aanslui- stiefmoeder te zijn? Toch zijn die ting" vindt bij standpunten die uitstapjes geweest. Mijn man ik zijn vooral Nederland, de Bondsrepu- nu in staat een nieuw gezin te vor- bliek en de Scandinavische landen men". hebben ingenomen. Plaatsvervanger' De biologische band blijkt sterker dan de dagelijkse zorg. Tijdens de bijeenkomsten probeert Van Bom mel haar cursisten te overtuigen dat ze slechts vervangende moeders zijn. "Ze moeten niet proberen een echte moeder te zijn. Dat zijn ze ge woon niet". Ook in het dagelijks verkeer wordt de stiefmoeder meer dan eens geconfronteerd met het feit dat zij slechts een 'plaatsvervan ger' zijn. Gaat ze naar een ouder avond op school, dan komt het nog steeds voor dat haar handtekening op het rapport niet telt. Een onder tekening van een stiefmoeder op een paspoort is evenmin geldig. De zorg in een stiefgezin gaat vooral uit naar de kinderen. Als ze niet bij vader wonen, moet in het weekeinde wel de deur van zijn huis open staan. Ook tijdens vakanties en feestdagen moet vader de glans rol van 'leuke papa' vervullen. Meer dan zeventig procent van de kinde ren houdt intensief contact met de niet-verzorgende ouder. Eenheid De stiefmoeder die net opnieuw een relatie is begonnen, staat er daaren tegen alleen voor. Ze heeft weinig kans om het contact met haar nieu we partner te versterken. Van Bom mel vertelt in haar lessen dat de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3