'In dit leven kun je alles leren Suriname gonst van cocaine-geruchten NABIJ Tökés uitgenodigd door Wereldraad I REPORTAGE i De onbedoelde politieke opkomst van Violeta Chamorro MANAGUA - Violeta Bar rios de Chamorro, die bij de presidentsverkiezingen van zondag een overtuigende overwinning heeft behaald, vertoont enige overeen komst met de Filipijnse pre sident Corazon Aquino. Bei de vrouwen hadden oor spronkelijk weinig ambitie om een actieve rol in de poli tiek te spelen, maar werden - als echtgenote een politiek activist - gedwongen een an dere weg in te slaan. door Doralisa Pilarte/AP Als jong meisje wilde Violeta Bar rios leren typen en secretaresse worden. In plaats daarvan trouwde ze de man die later de martelaar de Nicaraguaanse revolutie worden. En nu is ze het zelf, die win nares van de presidentsverkiezin gen een politiek symbool is gewor den. Hoewel ze meer dan eens blijk gaf van een de nodige'politieke naive- teit, is het Violeta Barrios de Cha morro gelukt zich in de verkiezings strijd op te werpen als onverslaan baar tegenstandster van de san- dinistische president Daniel Orte ga- "Ik ben niets", zei Dona Violeta, zoals ze zelfs door Ortega wordt genoemd, onlangs in een inter view. "Maar in dit leven kun je al les leren." De twee sterkste politieke wa pens van de 60-jarige weduwe zijn paradoxaal genoeg beide a-poli tiek: ze is de weduwe van een ge vierd politiek activist, en ze wordt met geen enkele politieke partij geassocieerd. Het is voornamelijk daaraan, dat ze haar kandidaat stelling door de allesbehalve vormige en sterk verdeelde coali tie van veertien oppositiepartijen, de Verenigde Nationale Opposi tie (UNO), heeft te danken. La Prensa Haar echtgenoot Pedro Joaquin Chamorro, zoon van de stichter van La Prensa, de enige krant van de oppositie, werd in januari 1978 doodgeschoten. De moord, die naar algemeen wordt aangeno men werd gepleegd in opdracht van de toenmalige dictator Anastasio Somoza, gaf de aanzet tot de revolutie waardoor in juli 1979 de sandinisten aan de macht kwamen. De nagedachtenis van Cha- morro's echtgenoot wordt in de verkiezingscampagnes gebruikt door beide partijen, onder ande ren door de vier kinderen van het echtpaar, van wie er twee Ortega steunen. Chamorro's oudste dochter, Claudia, schreef ooit: "De vijanden van mijn vader zit ten in de UNO". Een kreet, die een belangrijk onderdeel werd van de campagne van de san dinisten. Nadat Somoza was verdreven werd Chamorro, die nog altijd La Prensa uitgeeft, lid van de san- dinistische junta die de macht in Nicaragua overnam. Na negen maanden nam ze ontslag, teleur gesteld over wat zij beschouwde als het door de sandinisten ge pleegde verraad aan de democra tische idealen van haar echtge noot en aan haar eigen geloof in de revolutie. "Ik verdedig het bewind van Somoza niet, dat was een ver schrikking. Maar de manier waar op de sandinisten me hebben be dreigd, ik had nooit gedacht dat ze me het op die manier betaald zouden zetten" zei Chamorro. Haar verdriet als weduwe, haar streng religieuze overtuiging en haar trouw aan haar vermoorde echtgenoot - ze zet nog wekelijks verse bloemen op zijn graf - heb ben haar gemaakt tot het symbool van de onvrede met het sandinis- tisch bewind. Onervarenheid Maar haar imago heeft de afgelo pen tijd de nodige deuken opgelo pen. Zelfs toen de verkiezings campagne al maanden aan de gang was struikelde ze nog dikwijls over haar woorden en kwam haar politieke onervaren heid soms duidelijk aan het licht. Toen haar vorig jaar tijdens een verblijf in Europa werd gevraagd naar de inhoud van het program ma van de UNO zei ze: "Dat is ge heim". De sandinisten hebben gepro beerd Chamorro af te schilderen als een leeghoofd en een instru ment in handen van de Ameri kaanse regering. Kranten in Nica ragua publiceerden bijna dage lijks grappen, waaruit Chamorro naar voren kwam als een simpele ziel. Waarschijnlijk liet ze zich hierdoor in het begin van haar campagne eens verleiden tot de uitspraak: "Ik ben niet dom." Een van haar belangrijkste ad viseurs is haar oudste zoon Pedro Joaquin Chamorro, die als balling in Miami de door de VS gesteun de contra's leidde, die zonder suc- hebben geprobeerd de rege ring van Ortega omver te werpen. Als oudste dochter van een fa milie van landeigenaren werd Violeta Barrios naar de VS ge stuurd om Engels te leren. Toen haar vader in 1948 overleed keer de ze terug naar haar familie in Ri- het zuiden van Nicaragua, en trouwde ze met Chamorro, haar eerste liefde. Simpele uitspraken Chamorro werd pas politiek be wust toen ze al jaren was ge trouwd. Dat gebeurde toen haar man weer eens was opgepakt en haar niet wilde vertellen wat er aan de hand was. Ze vertelt hoe kwaad ze werd en hoe ze eiste, voortaan overal van op de hoogte te worden gebracht. In haar rol van presidentskan didaat voelde ze zich tijdens de campagne duidelijk zeer op haar gemak, en ze kreeg haar aanhang op de knieen met simpele uitspra ken als: "Ik probeer te helpen, te doen wat goed is voor het land. Ik ben die ik ben." PARAMARIBO - 'Twee mannendie ervan.verdacht worden een buitenlander te hebben opgelicht, zijn aangehouden. De vreemde ling had 35.000 gulden in zijn bezit, die hij op de zwarte markt wenste te wisselen. Op gegeven moment kwam hij in contact met een man, die hem wel kon helpen. De man verscheen op de afgesproken plaats en tijd, in het gezelschap van een ander om de vreemde valuta op te halen. Deze echter hield zich niet aan de afgesproken tegenwaarde in Su rinaamse munt. De benadeelde deed aangifte. Korte tijd later kon de aanhouding van de twee verdachten plaatsvinden'. men kunnen zeggen: 'Waar geld is, is er cocaine in het spel'. De vondst van 330 kilo cocaine in de haven van Rotterdam, in decem ber vorig jaar, afkomstig uit Surina me, is daar niet het enige bewijs voor. Twee weken geleden meldde de Surinaamse politie aan de Ne derlandse justitionele autoriteiten door Ruud de Wit Dit bericht verscheen vorige week in het Surinaamse dagblad De West. Er ligt een hele wereld in opgeslo- ten, die typerend is voor de zwarte aanwijzrngertrhebben.Tat e^Vo markt-problematiek, waarmee Su riname te maken heeft, maar ook al les zegt over wat het meest bespro ken onderwerp in Paramaribo is: drugs. Want de 'buitenlander' of 'vreem deling', waarnaar wordt verwezen, zonder twijfel een Nederlander kilo cocaine in de vracht KLM-lijnvlucht naar Amsterdam was verborgen. En afgelopen zater dag werden twee passagiers vlak voor het vertrek van de KLM-DC 10 om dezelfde reden uit de wachtka- de luchthaven Zanderij ge- Surinaamse afkomst en het be- De verhalen dat Suriname een be drag dat zwart moest worden gewis- langrijke rol speelt bij de doorvoer seld -tegen een koers zeer waarschijnlijk verdiend met coca Tien jaar na de 'i se liggen de woorden 'drugs' caine' in Paramaribo op ieders lip. met buitenlandse bankrekeningen en bezittingen in Suriname en daar buiten. Toch heeft niemand ook maar een hard bewijs op tafel weten te leggen voor zijn betrokkenheid bij de co- caine-handel. Een vooraanstaande jurist in Paramaribo, die erop staat anoniem te blijven, formuleerde het als volgt: "Ik twijfel er niet aan, dat Bouterse zijn persoonlijke rijkdom op een onfatsoenlijke wijze heeft verkregen. Vriendjespolitiek, dief stal uit de staatsbegroting, het wis selen op de zwarte markt, noem maar op. Maar wij beschikken over geen bewijs, dat hij of de legertop betrokken is bij de handel in cocai- Dat kan niet gezegd worden van een aantal van zijn militaire mede standers van het eerste uur. Van de 16 onderofficieren, die met Bouter se naar de Surinaamse macht gre pen, wordt Roy Tolud rechtstreeks in verband gebracht met de handel in cocaine. Tolud is spoorloos sinds hij door de Surinaamse justitie wordt gezocht vanwege de moord op vier Braziliaanse drugshandela- Benny Brondenstein wordt eens genoemd in relatie tot en is om die reden uit het leger ge zet. Niemand weet in Paramaribo waar hij nu uithangt. Net als Tolud is het mogelijk dat hij om het leven is gebracht. Brunswijk Ook de leiders van de verschillende jungle-bendes, zoals Ronnie Bruns wijk, beschikken over dubieuze fondsen, waarmee zij hun verzet te gen Bouterse financieren. Dat kan geld uit Nederland zijn; de op brengst van de goudwinning in het binnenland, maar natuurlijk ook de winsten uit de cocaine-bussiness. Over een zaak zijn het Surinaam se leger en de regering-Arron het eens: de rol van Nederlanders - of ze nu van van Surinaamse afkomst zijn of niet - bij de georganiseerde drugshandel via Suriname. De Suri naamse minister van justitie Ad- jodhia, die zondag even in Neder land was: "Ik wijs de kwalificatie van Suriname als een tweede Norie ga-Panama resoluut af. En als ik er zeker van was, dat het Surinaamse leger bij de cocaine-handel betrok ken is, zou ik daaruit de consequen ties trekken. Maar het wordt beslist tijd dat Nederland en Suriname nauwer gaan samenwerken". Een belangrijk obstakel hierbij vormt het feit, dat het rechtshulp en uitleveringsverdrag tussen beide landen na de december-moorden in 1982 door Nederland werd opge schort. De twee landen hebben nu laten weten, dat geprobeerd zal worden de samenwerking op het gebied van de drugsbestrijding nieuw leven in te blazen. Misschien dat daardoor meer licht worden geworpen op de om vang van de Surinaamse cocaine- handel naar Nederland, de rol van Nederlan'ders daarbij en de eventu ele betrokkenheid van het leger, de politici en zakenlieden in de voor malige Nederlandse kolonie. Zo lang dat niet het geval is, kunnen al le verhalen in Paramaribo daarover het best als geruchten worden be stempeld, waarmee uiterst voor zichtig moet worden omgespron gen. 1 op 7- is van Zuidamerikaanse Nederland Nederland en dat invloedrijke per sonen daarbij een rol vervullen, zijn Bouter- njet van de laatste tijd. Surinamers Nederland, zoals Henk Chin a Sen, Jul es Sedney en Andre Haak- In de Palmentuin achter het Onaf- mat uitten reeds in 1986 de beschul- hankelijkheidspaleis spuiten ver- diging, dat legerleider Desi Bouter- slaafde Surinamers zich in met uit se en de voormalige Surinaamse Nederland ingevoerde heroïne; ma- ambassadeur in Nederland, Henk rihuana komt_met zakken tegelijk Herrenberg, pogingen zouden heb- ken ge(jaan on^ buitenlandse devie- a Colombiase vanuit het binnenland de stad als men de verhalen in Paramaribo mag geloven groeid tot een Ook binnen te rfalen1 Suriname uitge- drugsbaronnen, i de belangrijkste Van meer waarde was de veroor- oor latijnsameri- deling van de tweede man van de Surinaamse legerleiding, kapitein Etienne Boerenveen, die eveneens in 1986 in Miami tot 12 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, nadat hij in een drugsval van de CIA was ge lokt. i publiek geheim, dat bouwprojecten massaal worden opgekocht door Nederlandse Suri namers, die aldus hun zwarte cocai- ne-inkómsten een 'witte' bestem ming geven. Opvallend is ook, dat VlieStuiffiCS volgens de 'mofokoranti', de ge- ruchtenstroöm, nagenoeg iedere Concreter nog zijn de vele vliegtu.g- Surinamer met enig aanzien of <?et F°??ine de. afgelopen macht -variërend van de legerlei- drie jaar in het door een jungle-oor- ding, de verschillende 'jungle-ben- des'in het binnenland, de'oude po- litiek' en het bedrijfslev handel in drugs betrokken is of van op de hoogte. Naar Nederland Hoewel er redenen zijn om aan te nemen dat deze verhalen ook inge geven zijn door jaloezie moet worden aangenomen, dat levendige handel in drugs, - name de doorvoer vanuit Suriname na; bestaat. 'Waar rook i het spreekwoord. In Suriname Suriname opdoken of neerstorten, "blijde ®en daarvan, met 200 kilo ruwe co caine en afkomstig uit Brazilië, ver ongelukte vorig jaar en dat kon door de militairen en politie niet uit de publiciteit worden gehouden. Bijna alle verhalen, die in Para maribo de ronde doen over cocaine, noemen ook nadrukkelijk de mili taire leiding en de verantwoorde lijkheid van Desi Bouterse. Er met wordt op gewezen, dat Bouterse zich in tien jaar heeft weten op te pele sergeant- s van 1600 gul den per maand tot een miljonair Nederland - werken zegt majoor met Roemeense dominee spreekt in Genève GENEVE (ANP) De Roemeense gereformeerde predikant Laszló Tökés zal eind maart de leden van het centraal comité (algemeen bestuur) van de Wereldraad van Kerken toespreken. De Wereldraad heeft ook de Tsjechoslowaakse president Va clav Havel uitgenodigd, maar die heeft nog niet gereageerd. EN VER De overplaatsing van Tökés, ver dediger van de rechten van de Hongaarse minderheid in Roe menië, uit Timisoara naar een dorp in het noorden van Roeme nië was twee maanden geleden het begin van de opstand tegen het bewind van Ceausescu. De Wereldraad van Kerken heeft onder druk van de Roe meens-Orthodoxe Kerk en de Ge reformeerde Kerk van Roemenië nooit de schending van de men senrechten onder Ceausescu ver oordeeld. Vorig jaar nog weigerde het centraal comité de vervolging van de Hongaarse minderheid in Kerken in DDR niet enthousiast over hereniging, BERLIJN (EPD) - De synode van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR staat terug houdend* tegenover hereniging met de Evangelische Kerk in de Bondsrepubliek (EKD). De synode meent dat de evan gelische kerken in beide Duitse staten' bereid moeten zijn tot een "verandering van hun identiteit in de gemeenschappelijke ge schiedenis". Maar ze herinnert er in de slotverklaring van de syno dezitting van het afgelopen week einde aan, dat in de gemeenten verschillend over de hereniging van beide kerken wordt gedacht. Leiders van de Bond en van de EKD toonden zich vorige maand na een vergadering in Loccum voorstander van hereniging van beide kerken, die in 1969 uiteen gingen. Een commissie moet de hereniging voorbereiden. De sy node roept de gemeenten op zich over de verklaring van Loccum te beraden en te experimenteren met stappen op weg naar hereni ging. Zij roept de gemeenten ech ter ook op niet overhaast te werk te gaan. "Wij willen de tijd ervoor nemen", aldus de synode. De situatie in de DDR wordt volgens de synode gekenmerkt door het "onlosmakelijke samen gaan" van hooggespannen ver wachtingen en "angst voor ver lies aan menselijke warmte en so ciale zekerheid". De synode toont zich dankbaar voor de "nieuwe historische mogelijkheden" die zich aandienen. Ze wil "omzich tig en verantwoord" van deze mo gelijkheden gebruik maken. Roemenië af te wijzen. Dat ge beurde mede onder druk van de Roemeens-orthodoxe metropo liet Antonie, lid van het centraal comité. Het is nog niet bekend, of de metropoliet de vergadering van eind maart zal bijwonen. Na de val van Ceausescu erken de secretaris-generaal dr. Emilio Castro van de Wereldraad, dat zijn organisatie de afgelopen ja ren tekort is geschoten. Dat was volgens Castro de prijs die de We reldraad meende te moeten beta len om de situatie van de mensen rechten in Roemenië te kunnen bevorderen. Ds. Marja J. van der Veen- Schenkeveld, sinds 1975 lid van het centraal comité heeft scherpe kritiek geleverd op Castro. In een vraaggesprek in 'De Bazuin' zegt de gereformeerde predikante dat de leiderskwaliteiten van Castro niet sterk zijn. "Toen Castro be gon, kreeg hij het voordeel van de twijfel. Nu is alleen de twijfel overgebleven". In het centraal comité is men riiet erg onder de indruk van de leiding van Emilio Castro. Hij geeft volgens de dominee makke lijk toe aan druk vanuit de ortho doxie. Hij vindt het zo geweldig dat de orthodoxe kerken bij de Wereldraad horen, dat hij zich nogal door hen laat beïnvloeden. Vanuit de orthodoxe kerken en de Derde Wereld krijgt hij dus veel waardering, maar anderen wachten op het moment dat hij ermee ophoudt. Van der Veen-Schenkeveld zegt "woedend" te zijn over het geblunder van de Wereldraad ten opzichte van Roemenië. In 1988 had zij in Hannover het centraal comité voorgesteld een uitspraak over Roemenië te doen. "De lei ding van de Wereldraad ver schoot van kleur". "Zelf vind ik het een schandaal. Het is een eer om aangesproken te worden op uitspraken van de Wereldraad over bijvoorbeeld Zuid-Afrika, maar het is een schande om aangesproken te worden op het ontbreken van uit spraken over Roemenië", aldus de predikante. Brandbrief van jongerenberaad gereformeerden LEUSDEN (ANP) - Het voortbe staan van de Gereformeerde sy node is afhankelijk van het jonge ren synodeberaad, meent Han Wilhelm, coördinator van het Ge reformeerd jongeren synodebe raad JSB. "Als jongeren vandaag geen voeling meer met de synode hebben, zullen de Gereformeerde Kerken het morgen zonder gene rale synode moeten doen". Wilhelm schrijft dit in een JSB- rapport met toespraken tot en im pressies van de de generale syno de van Almere (1987-1988). Als er geen jongeren meer zijn die iets voor het JSB voelen, betekent dit volgens hem dat jongeren zich niets meer door een synode wil len laten gezeggen. De twee oprichters van de her vormde tegenhanger van het JSB, het hervormd jongeren sy nodeberaad (HSJB), laten in een brief aan de HSJB-belangstellen- den weten dat de opkomst van slechts één persoon op een recen te HSJB-bijeenkomst voor hen aanleiding is ermee op te houden. "Wij zijn niet meer genoeg gemo tiveerd om nog langer door te gaan met het weer opnieuw op zetten van het HSJB. Het is zonde van de vijf jaar werk, zonde van het akkoord (met de hervormde synode), zonde, maar. niets aan te doen". Weer overleg over toekomst van De Bur glit DRIEBERGEN (ANP) - Bij de Evangelische Alliantie aangeslo ten organisaties en andere gebrui kers van het christelijk conferen tiecentrum de Burght in Burgh- Haamstede voeren komende maand overleg over de toekomst van het centrum. Dat heeft directeur Arnold van Heusden van de Evangelische Al liantie bevestigd. De bespreking heeft plaats aan de hand van een intern rapport over de mogelijk heden van het centrum dat de re clame- en marketingsadviseur A. Koppens uit Baarn heeft opge steld. Koppens wil over de in houd van zijn rapport geen mede delingen doen. Het conferentiecentrum werd in 1980 aangekocht en heeft altijd met verlies gedraaid. In 1986 werd besloten het centrum ook open te stellen voor niet-christe- lijke organisaties, mits hun activi teiten niet strijdig zouden zijn met de christelijke gedachte ach ter het centrum. Mede door deze maatregel is de bezettingsgraad de afgelopen jaren toegenomen, maar onvoldoende voor een winstgevende exploitatie. Lotgenoten. 'Lotgenoten', het blad van het Jongerenpastoraat Leiden, is vernieuwd. Het zal vijf keer per jaar gratis worden toege zonden aan vrijwilligers die in het kerkelijke jongerenwerk werk zaam zijn. In 'Lotgenoten' wordt informatie gegeven over materia len, cursussen, activiteiten voor jongeren, jongerenliturgie én -ko ren en informatie uit het dekenaat Leiden. Inlichtingen zijn ver krijgbaar Knooppunt voor Jonge renpastoraat en Diakonaat, Oude Rijn 44b, Leiden. Tel. 071-120070. Geweld. De anglicaanse bis schoppen in Zuidelijk Afrika hebben de Zuidafrikaanse bevrij dingsbewegingen opgeroepen de gewapende strijd tegen het regi me in Pretoria op te schorten. De regering moet volgens de bis schoppen de militairen uit de zwarte steden terugtrekken, ga randeren dat de politie onpartij dig optreedt en een algemene am nestie voor politieke gevangenen en bannelingen afkondigen. De bisschoppen waren de afgelopen dagen bijeen in Sowetö. Het was de eerste keer sinds de stichting van de anglicaanse kerk in Zuide lijk Afrika, dat de bisschoppen in een zwarte woonwijk vergader den.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2