Strengere regels voor vlees en vleeswaren Hardrock als inspiratiebron Koop per telefoon is simpel te ontbinden Voedingswaarde 'light' produkt niet duidelijk DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 Voor vlees en vleeswaren gaan strengere eisen gelden met betrekking tot de informatie op de verpakking en tot de ingrediënten. Ook de slager moet bij zijn produkten verplicht bepaalde informaties verstrekken. Dit is het gevolg van het nieuwe vleeswarenbesluit dat per 1 oktober vorig jaar is ingegaan. Omdat een overgangstermijn geldt van drie maanden voor een aantal produkten (vlees) zijn per 1 januari strengere regels van kracht geworden. Op grond van het nieuwe vleeswa renbesluit worden vlees en vlees waren in vijf verschillende groepen onderverdeeld. Voor elke groep gel den eigen regels. Zo is groep 1 be stemd voor vers vlees. De slager moet de naam daarvan vermelden alsmede van welk dier het produkt afkomstig is. De bewerking van vers vlees is aan een aantal beper kingen gebonden. Zouten, kruiden, paneren en marineren zijn de enige bewerkingen die zijn toegestaan. Er mogen geen andere hulpstoffen worden gebruikt. En biefstuk tar taar moet uit rundvlees bestaan en mag niet - zoals in het verleden wel eens gebeurde - met varkensvlees zijn vermengd. Eigen regels Voor gehakt gelden heel eigen re gels. Half om half gehakt moet voor de helft uit rund en de helft uit var kensvlees bestaan. De verhoudin gen in de samenstelling mogen niet meer dan tien procent afwijken van deze norm. Er mag geen eiwit inzit ten anders dan dierlijke, zoals soja of melkeiwitten. Aan gehakt mag wel citroenzuur worden toege voegd, een onschadelijk geachte kleurstof die het produkt rood kleurt. Groep 3 bestaat uit produkten die uit rauw vlees bestaan, zoals filet americain, tartaar enzovoorts. Van deze produkten moet minstens 80 procent uit echt vlees bestaan, aan gevuld rnet maximaal 20 procent andere bestanddelen. Deze toege voegde bestanddelen zijn wettelijk beperkt tot ham, kaas. groente, champignons of vruchten. Extra behandeling Groep 4 bevat produkten die een extra behandeling hebben onder gaan om de houdbaarheid te verlen gen, produkten die zijn 'verduur zaamd' zoals dat in vaktermen wordt aangeduid. Dat kan gaan om bewerkingen als koken, bakken, braden, pekelen (zouten), stomen of roken. Hierbij moet aangegeven om welke soort vlees het gaat, wat voor deel het is en welke de behandeling is uitgevoerd. Ten slotte is er een regeling voor een restgroep van produkten die niet in één van de andere groepen thuishoren, zoals balkenbrei en bloedworst. Voor verpakte vlees- produkten en vleeswaren geldt voorts dat alle ingrediënten op de verpakking moeten zijn vermeld. Ook de E-nummers van de toege voegde stoffen behoren hierbij te zijn vermeld. In het vleeswarenbesluit is ook een aantal vetpercentages wettelijk vastgesteld. Zo mag in gehakt niet meer dan 30 procent voorkomen. In mager vlees moet dit aandeel be perkt blijven tot 20 procent, in tar taar tot 10 procent en in gehakte biefstuk tot hooguit 5 procent. Voor vlees en vleeswaren gelden strengere eisen met betrekking tot de i formatie op de verpakking en bij de slager in de vitrine. Consumenten hebben te hoge ver wachtingen van de gezonde wer king van light-produkten. De hoe veelheid calorieën; vet of suiker die 'gezonde' frisdrank, margarine of slasaus werkelijk bevat, wordt over het algemeen te laag ingeschat. De vermelding 'light' op voedingsmid delen zou volgens de consumenten organisaties dan ook vervangen moeten worden door duidelijker in formatie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Swoka, het instituut voor Consu mentenonderzoek, dat de kennis van consumenten over light-voe- ding heeft onderzocht. Aanleiding is de steeds groter wordende ge zondheidstrend in ons land. Die heeft er zelfs toe geleid dat er light- produkten op de markt zijn ge bracht voor honden en katten. De Swoka onderzocht de kennis over elf light-produkten bij fris drank, chocolademelk, jam, chips, margarine, knackebröd, rookworst, bier, slasaus, soep en mayonaise. Geïnformeerd wprd naar koopge drag, motieven voor de aankoop en naar het gebruik van voedingswaar- - de-informatie. Centrale vraag was: is de term 'light' wel eerlijk, wel te recht? Uit het onderzoek bleek dat het nogal eens schort aan de werkelijke feitenkennis over gezonde produk ten. Etiketten werden vaak niet goed geïnterpreteerd. De energie- inhoud van light-chips bij voor beeld werd door meer dan de helft Samenstelling Raymond Peil Vakantiegangers klagen wat af Vorig jaar hebben ontevreden vakantiegangers 190.000 klach ten ingediend. De helft deed dit al op de vakantiebestemming, terwijl de andere helft na terug keer in Nederland een klacht in diende. Dit blijkt uit een uitge breid consumentenonderzoek dat Inter/View in opdracht van de vereniging van reisbureaus ANVR heeft gehouden. De klachten variëren van een kapótte lamp in de bungalow en lawaai van de buurman in het appartement tot ernstiger klach ten. Uiteindelijk zijn duizend klachten bij de Geschillencom missie Reizen van de ANVR ge deponeerd. De ANVR heeft het onder zoek laten houden om meer in zicht te krijgen over de hoeveel heid en de aard van de klachten van Nederlandse vakantiegan gers in het buitenland. ANVR- woordvoerder Couvreur bena drukt dat de onderzoekers de opdracht hadden de negatieve zaken naar boven te halen. "Met de resultaten van het on derzoek willen we kwaliteitsver betering tot stand brengen. Daarom moest Inter/View zoe ken naar het maximaal negatie ve. Dat geeft toch altijd een be paalde kleur aan zo'n onder zoek", aldus Couvreur. Uiteindelijk blijft 36 procent van de 190.000 klagers na het in dienen van de klacht toch onte vreden. de kopers na lezing van het eti ket te laag ingeschat. Dat light- chips wel 30 procent minder vet be vatten, maar nauwelijks minder ca lorieën, was lang niet voor iedereen duidelijk. Ook wisten maar weinig mensen dat natrium hetzelfde is als zout. De Swoka pleit dan ook voor dui delijker etikettering. Op produkten die 33 procent minder vet bevatten dan het 'gewone', vergelijkbare pro dukt, zou ook duidelijk zichtbaar moeten worden vermeld hoeveel procent minder calorieën het pro dukt bevat. Bovendien zou de term light alleen nog betrekking moeten hebben op de energie-inhoud. Dat zou beter aansluiten bij de verwach tingen van de consument, die bij Eigen Huis: vrije notaris zal tarieven opdrijven De Vereniging Eigen Huis vindt dat staatssecretaris Kosto van justitie zich illusies maakt als hij denkt dat een vrije vestiging van notarissen zal leiden tot verlaging van de nota ristarieven. De oplossing voor de volgens de woonconsumentenorganisatie veel te hoge tarieven is een breed over leg met consumentenorganisaties, ambtenaren van de ministeries van justitie en economische zaken en het notariaat. Daarin moet het con sumentenbelang eerlijk worden af gewogen tegen het financiële eigen belang van de notarissen, aldus Ei gen Huis. 'light' nieestal denkt aan 'minder calorieën'. Die eerlijke etikettering werkt echter alleen, zo meent het onderzoeksbureau, als ook op alle 'gewone' produkten de voedings waarde vermeld wordt. Dan kan de consument zelf een eerlijke verge lijking maken. Een en ander staat al vermeld in het voedingswaarde-aanduidingen besluit. Onder meer de bepaling dat een produkt pas light is als het der tig procent minder vet bevat dan 'soortgelijke waar'. Op grond hier van zou bijvoorbeeld de aanduiding light bij Becel-light moeten veran deren. Dat de term 'soortgelijke waar' in dit geval voor meerdere uitleg vat baar is, is inmiddels ook bij justitie bekend. Het verschil van mening tussen De Keuringsdienst van Wa ren en Becel (Unilever) over de in terpretatie van de term leidde begin dit jaar tot een proces verbaal. Ver geleken met halvarine is Becel na melijk geen light produkt, maar ver geleken met margarine wel. Totdat uitgezocht is wie van beide op basis van het voedingswaarde-aandui- dingbesluit gelijk heeft, blijft Becel Light onder die naam in de ver koop. De Swoka stelt mede daarom voor de term 'light' maar helemaal af te schaffen. Al die verschillende benamingen maken het alleen maar ingewikkeld voor de consument. Zo is halviture light net zo 'light' als gewbne halviture en bevat' magere chocolademelk zelfs minder calo rieën dan de 'light'-variant. Maar ook zonder light zal het ingewik keld blijven, zo voorspelt de Swoka. Een koop per telefoon moet schrif- telijk worden bevestigd. Wie via de telefoon iets heeft gekocht kan daar vrij gemakkelijk vanaf, door na ont vangst het gekochte produkt terug te sturen met de mededeling dat dit niet de bedoeling was. Verder staat in de code voor 'telemarketing' zoals het heet dat de klant het recht heeft om binnen zeven dagen van de koop af te zien. Deze gulden regels geeft Konsu- menten Kontakt (KK) in haar maandblad Koopkracht nu bedrij ven steeds vaker naar de telefoon grijpen om hun produkten aan de man te brengen. Vrijwel alles mag via de telefoon worden verkocht. Bovendien kan de telefoon op ver schillende manieren voor het com merciële doel worden inegscha- keld. Als een bedrijf telefonisch iets probeert te verkopen heet dat col portage. Men kan ook zélf via de telefoon iets kopen ('even Apeldoorn bel len') of een commërcieel 06-num- mer bellen. Telefonisch worden ook veel enquêtes uitgevoerd. Al deze manieren van telefonisch commer cieel bezig zijn heten 'tele(foon)- marketing. Er zijn in Nederland on geveer 50 in telemarketing gespe cialiseerde bedrijven. Bij telemarketing is van het straf rechtelijk verboden om de telefoon commercieel te gebruiken voor één praktijk: er mogen geen goederen of diensten worden aangeboden te gen betaling terwijl de indruk wordt gewekt dat het voor een lief dadig doel is. De verkoper die per telefoon wa ren probeert te slijten moet zich aan een aantal regels houden, die zijn opgesteld door het Direct Marke ting Instituut Nederland (DMINj.| De verkoper moet direct zeggen w hij/zij is en voor welk bedrijf w gebeld, de bedoeling van het gó- sprek moet worden aangegeven. t*| moet worden gevraagd of het gi' sprek gelegen komt en op aanvai bare tijdstippen worden gebeld. Tevens is in de regeling bepaal^ dat de verkoper de klant niet mag misleiden.'Dit is overigens moeilijk tê bewijzen. De verkoper moet bij voorbeeld de klant uitdrukkelijk op de hoogte brengen van zijn rechtep en plichten. Het gebeurt deson danks wel eens dat de koper een contract in plaats van een offert* krijgt toegestuurd na het gesprek. Dat is dus uitkijken geblazen. 1 Een koop is vrij snel rond. Wie aan de telefoon zegt iets te willen kopen heeft op dat moment eei) koopovereenkomst gesloten. Het irt prettig daarom dat men, zoals hier voor beschreven, vrij gemakkelijk af kan van de telefonisch gesloteft overeenkomst. KK vindt de telefoon niet zo n goed medium om koopovereen komsten te sluiten. De klant heeft weinig tijd om te beslissen en wordt vrij gemakkelijk overrompeld Voor bedrijven is het echter juisl heel interessant: men kan namelijk informatie over koopgedrag in data* banken opslaan en bijvoorbeeld een nieuwe wasmachine aanbieden als de oude - telefonische gekochti} - aan vervanging toe is. Wie niet voor commcerciele doei» einden wil worden opgebeld kaki een geheim nummer nemen. Mert kan ook via 06-224666 mededeling •doen dat men geen verkooppraatjes via de telefoon wil. Het DMIN heelj namelijk beloofd dat men dan z$ veel mogelijk van commerciële tele* foontjes verschoond blijft. Trein naar Duitse luchthavens:een speciaal tarief Reizigers die per trein naar de luchti havens van Düsseldorf of Frankfurt in Westduitsland willenn, kunnem dat vanaf 1 mei tegen een speciaal tarief doen. Op vertoon van hun vliegticket kunnen 2de klassereizigers met hei 'Rail Fly'-kaartje voor 172 guided vanaf elk station in Nederland naai; Frankfurt. De treinreis naar de luchthaven van Düsseldorf kost 88 gulden. Reizen meer mensen in één gezel Wie telefonisch wat koopt is vrij goed beschermd: men kan vrij mak- schap, dan wordt extra korting ge-; kelijk van de koop af (fotoGPD) geven. LEIDEN - In verband met tie dis- triktsbekercompetitie werd voor de volleybalcompetitie in de regionale eerste klasse maar een bescheiden programma afgewerkt. De mannen van RW kregen Gemini/ Kange- roes 3 tegenover zich. Het werd in Voorschoten een moeiteloze 0-3 overwinning voor de Rijnsburgers die op alle fronten domineerden, 7- 15. 9-15, 10-15. SKC klom op naar de tweede plaats op de ranglijst door in Kou dekerk Aspasia op 1-3 te spelen. De Koudekerkers zijn in de afgelopen llJü)4e)(ë)feël(clfl Er komt wat tekening in de klassementen van de topscorers. Bij de zaterdagschutters lijkt de strijd zich toe te spitsen tussen Jac ques Keij (ARC) en Richard Trompert (Ka- gia). Beide spelers scoorden twee maal. Rob Bink (Leiden) en Johan Jonker (Quick Boys), die één keer doel trof. zijn hier de out siders. Opvallend is verder de progressie die Rein Grooters van Oegstgeest door maakt. Een paar weken geleden kwam hij nog niet op de lijst voor, maar inmiddels is hij opgeklommen naar een zesde stek, ook al door zijn twee treffers van afgelopen zater dag. Bij de zondagschutters was het wederom stil aan het front. Alleen Pieter van Zoest (Alphense Boys) kroop door zijn goal weer wat dichter bij de top. Voorlopig heeft Ro nald dè Rijk van Kickers hier nog steeds de beste papieren. ZATERDAG Jacques Keij (ARC) 14 Richard Trompert (Kagia) 13 Rob Bink (Leiden) 11 Johan Jonker (Quick Boys) 11 Marcel van der Blom (RCL)9 Rein Grooters (Oegstgeest)8 Leon Laros (Hazerswoudse Boys)8 Piet van Duyn (Katwijk) 7 Floor van Duyn (Quick Boys) 7 Ron Paling (Koudekerk) 7 3 spelers met 6 doelpunten ZONDAG Ronald de Rijk (Kickers) 14 Marcel Valk (UVS) 11 Stan Uljee (Foreholte) 10 Pieter van Zoest (Alphense Boys)10 Frans Bouckaert (FC Lisse) 9 Steef Roodakkers (SVLV)8 Marcel van der Burg (Roodenburg) 8 Peter Bakker (Alphense Boys) 7 Rob Retel (SJZ) 7 Hans van Marwijk (Docos) 7 Nico van Rijn (Foreholte) 7 Theo Aanhane (VVSB) 7 Robert Pont (SJC) 7 2 spelers met 6 doelpunten Simpele winst RW in beker weken in de versukkeling geraakt na een sterke eerste competitie- hélft. Van de aanvankelijk zo ge vreesde waterdichte defensie is mo menteel weinig over. De pass faalde tegen SKC en de aanval, toch al niet het sterkste punt bij Aspasia, werd door SKC eigenlijk simpel geblokt. Te vroeg dacht SKC het karwei te hebben geklaard en dat leidde tot verlies van de derde set, 15-10. Maar in de vierde set was SKC weer hele maal bij de les, 4-15, 5-15, 15-10, 12- 15. VCO won met 3-1 van Leython 4, 14-16, 15-10, 15-3, 15-13. Een over winning die vooral-te danken was aan de grotere aanvallende kwali teiten van VCO. Defensief was over het algemeen Leython iets beter. De vrouwen van Leython 3 werk ten zich verder uit de gevarenzone door In Up Go met 3-1 te kloppen, 15-9, 15-11. 11-15, 15-8. Ook in deze wedstrijd was het de aanval die de doorslag gaf. Benauwde overwinning Bax LEIDEN - Bax heeft gisteravond met veel pijn en moeite de inhaal wedstrijd tegen Hermes/DVS in Schiedam gewonnen. Dank zij een treffer in de slotminuten wonnen de zaal voetballers uit Voorhout met 1- 2. Door dit resultaat gaat de ploeg in de landelijke klasse samen aan de leidng met FC Snoekie. Hans van Leeuwen scoorde voor de rust. Na de hervatting beleefden de Voorhouters enkele hachelijke momenten. Namens de thuisclub schoten Serge La Cruz-Lopez en Wim Horbach op de paal. Laatstge noemde presteerde het ook nog eens om voor een leeg doel te mis sen. Wim langhorst bracht de beide ploegen zo'n tien minuten voor het eindsignaal langszij: 1-1. De verdedigende stelling die Her mes/DVS onmiddellijk hierna be trok bekwam de ploeg slecht. Vier minuten voor tijd was het opnieuw Van Leeuwen die doelpuntte en daarmee de zege veilig stelde. Dammer Tsjizjov geeft zich niet gewonnen AMERSFOORT (GPD) - Nog drie speeldagen zijn er le gaan in de match om het wereldkampioenschap dammen tussen Alexei Tsjizjov en zijn uitdager Ton Sijbrands. De Russi sche wereldkampioen staat voor de loodzware opgave om een achterstand van twee punten ongedaan te maken. Hij lijkt er niet onder gebukt te thuis. Een bed. gaan, opmerkelijk ontspannen een zithoekje e komt 'desluipmoordenaar uit stel bepalen Izjewsk' binnenwandelen Amersfoortse Berghotel. De strate gie t 2en douche-ruimte, n een televisie-toe- het beeld. Op een de'twee nachtkastjes ligt naast doosje damschijven een draag- de slotfase heeft hij al be- bare cd-speler, een geschenk van de op de voorlaatste rustdag organisatie toen hij voor aanvang paald heeft hij geen behoefte aan eenzame afzondering om zich te concentre- de tweekamp had gevr hij er één zou kunnen lenen. sd of lil Jggt "3É|| 'ff.t „Het zal moeilijk worden de ik twee jaar geleden in Surinamé wereldtitel te behouden", zegt hij wereldkampioen werd. moest ik het realistisch, maar waarschuwend zonder muziek doen", vertelt hij. vervolgt hij: „Sijbrands zal nog flin- „Vreselijk was dat", ke problemen krijgen door de span ning". Direct als hij terug is op de hotel kamer na een zakelijke ontmoeting Hij heeft de muziek nodig om jor de partij in de stemming te ko en en luistert dan bij voorkeur miHHJ -u- -~*ar hardrock. "Stand up and fight! met de hoofdsponsor in Amster- Ik ben van nature vriendelijk en het dam, maakt het nette kostuu: plaats voor een spijkerbroek en ge makkelijke trui. „Even omkleden, sorry", verontschuldigt Alexei Tsji zjov zich. Eenmaal weer op zijn ge mak, zakt hij onderuit op e legt i kost-me best moeite om me er toe te zetten echt te strijden tegen iemand die ik wel mag. Om die reden vind ik het ook erg moeilijk om tegen te spelen. In het begi been c 2 stoeltjes de tafelrand. Een maand lang is de kamer zijn de de match tegen Ton had ik er ook moeite i overheen". Het begii daar ben ik i i de match leverde BUITENL. VOETBAL TOERNOOI LINARES Afgebroken partijen, derde ronde: Short (Gbr) - Salov (Sov) 0-1zesde ronde: Salov - Joesoepov (Sov) 1-0, lllescas (Spa) - Portisch (Hon) afgebro ken. Stand na zeven ronden: 1. Kasparov (Sov) 6 punten. 2. Gelfand (Sov). Salov 5,4. Short 4 1/2,5. Ivantsjoek (Sov) 4,6. Beljavski (Sov), Joesoepov 3 NK LANGLAUFEN IN ST MICHAEL Mannen. 30 km, klassieke stijl: 1 Krouwel (Via- nen) 1 udr. 27 minuten en 50 seconden. 2. Puijk (Blaricum) 1.29.30, 3. Hopman (Burgerbrug) 1.30.59 Vrouwen, 10 km, klassieke stijl: 1. Vlasveld (Oude-Ade) 36 34.2 Ten Bosch (Utrecht) 36.51 3. Van Schijndel (Baarn) 38.29. SPORTPRIJSVRAGEN de prijs: 4 winnaars elk bruto 37.500,00, prijs: 92 winnaars elk bruto 1621,80, i 4119 winnaars elk 36,20, vijfde prijs: 62.720'w s elk 5.00 Cijferspel 8 (vaste prijzen) Zes cijfers: 1 winnaar, vijf cijfers: 1 winnaar, vier cij fers: 20 winnaars, drie cijfers. 251 winnaars, twee cijfers 2378 winnaars Toto 8 Eerste prijs: 18 winnaars elk 877,80. tweede prijs: 285 winnaars elk 36,90, derde prijs: 1721 naars elk 15,30. Toto-gelijk 8 Eerste en tweede prijs geen win naar, derde prijs: 12 winnaars elk 116,70, vierde bruto 356.622,10, twee- P"js: 342 winnaars elk 6,80. Alexei Tsjizjov: "Die wereldtitel probeer ik volgend jaar gewoon terug te voor deze tweekamp: wereldkam pioen blijven en mijn ervaring ver groten. Dat laatste is in ieder geval gelukt. Toen ik de titel in Paramari bo veroverde, was ik als speler nog lang niet volwassen. Dat is nu al een stuk veranderd". Tsjizjov, die yolgend seizoen voor een Nederlandse club wil gaan spe len, gaat als een welvarend man te rug naar de Sovjetunie. Zowel hij als Sijbrands incasseert officieel een ton aan prijzengeld, ongeacht het resultaat. Dat wil overigens niet zeggen dat de Rus dit volle bedrag op zijn bankconto kan bijschrijven. „Ik moet volgens een overeen komst met het sportcomité zeventig procent afstaan, trouwens na veel onderhandelen en ruggespraak met Kasparov", vertelt hij. „Eerst zou ik zelf maar negen procent mogen houden. Als ik bekijk wat ik daar voor terug krijg is dat uiterst mager. Een vliegticket kopen kan ik zelf ook wel. Net als Kasparov, die niets afdraagt, wil ik volgend jaar zelf standig worden van het sportcomi té", aldus Tsjizjov, die tien procent van zijn verdiensten wil schenken aan een fonds ter bestrijding van. aids, de ziekte die ook in de Sovjetu nie veel slachtoffers eist. direct al een mokerslag op voor de wereldkampioen. „De manier waar op ik in de tweede partij verloor, was idioot. Ik speelde een bekende variant waarin ik er vanuit ging een verbetering te kunnen aanbrengen. Ik verwisselde twee zetten... Als een stommeling heb ik die partij verlo ren. Het was mijn nederlaag, niet de overwinning van Ton Sijbrand". Maar het is niet anders. De kans is groot dat me dit mijn wereldtitel kost". Hij glimlacht even. „Maar dan probeer ik die later dit jaar in Groningen gewoon terug te win nen. Ik had twee uitgangspunten eerste ronde: Antonitsch (Oos) - Jensen (VSt) 6- 4 6-4, Camporese (Ita) - Fromberg (Aus) 6-4 6-2, Bergstroom (Zwe) - Fitzgerald (Aus) 7-6 6-3. Rahunen (Fin) - Wahlgren (Zwe) 6-4 6-1, Tauson (Den) - Schapers (Ned) 7-6 7-5, Gilbert (VSt/1) - Tsjerkasov (Sov) 7-5 4-6 6-4, Mansdorf (lsr/8) Jarrvd (Zwe) 6-2 6-4. RONDE VAN DE ETNA 1. Baffi (Ita) 198 km in 5.00,2. Van Brabant (Bel), 3. Fondriest (Ita), 4. Adn van der Poel (Ned), 5. Fontanelli (Ita). 6. Bafcop (Bel), TfruIVE Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag 20.15 en 21.15 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. De ATB-mountainkoersen hebben de Leidse wielrenner John Kuyvenhoven goed gedaan. In de eerste wegkoers van dit sei zoen in Gouda was hij de beste liefhebber voor Cees Slingerland en Marco van der Sman De voetbalvereniging Leiden krijgt op 16 april bezoek van Ajax. Het gaat om de Amsterdamse D- jeugd die het jublileumjeugdtoer- nooi van Leiden hiermee van kwaliteit voorziet Gerard van der Lem (nu'nog trainer bij Haar lem) 'gaat de trainerstaf bij Ajax versterken. Herman Wijnands (ex-train'er van Rijnsburgse Boys) is bij de Amsterdamse eredivisie club aan de kant gezet. Eerder was hij al verbannen van de A- naar de D- jeugd Vanaf 1 maart begint de Leidse Roadrunners Club op maandag- en donderdag avond met specifieke training voor beginnende hardlopers. Op maandag start men bij voetbal vereniging Docos en op donder dag bij korfbalclub Ons Eiland. Voor informatie bel Tjeerd Schef- fer (071-310093) Zondag 4 maart opent het Autorallyteam Bollen streek het rallyseizoen met een wedstrijd in Eindhoven. In deze sprintwedstrijden zal piloot Henk Westerbeek genavigeerd worden door de Voorschotense Lisette de Wilde LFC speelt vanavond thuis een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen Teylin- gen. Aanvang 19.30 uur. Rand stad Sport oefent tegen Ter Leede AV Holland houdt zijn jaarlijk se algemene ledenvergadering op 8 maart. De club verwelkomt waarschijnlijk drie nieuwe be stuursleden Morgen in de Leid se Groenoordhallen het jaarlijkse jeugdzaalvoetbaltoernooi. Dit monster-jeugdtoernooi werd mo gelijk gemaakt door Henk de Bol ster. De toegang is gratis Korf balvereniging Velocitas uit Lei derdorp zoekt een trainer/coach voor haar eerste team Dat zelfde doen ook de zwem en poloclubs Alkemade en Noord wijk De be kende Nederlandse beroepstrai ner Dick Boekholt gaat zich vesti gen op Renbaan Duindigt De Rijnsburgse jeugdschaatsenrijd- ster Henriëtte Vooys werd in Gro ningen tweede bij de B-junioren kampioenschappen Boudewijn de Geer (ex-trainer ASC) verruilt hoofklasser RCH voor het Haagse ADO De fabrieks-Honda's van motorcoureurs Henk Spaan en Wilco Zeelenberg worden op 6 maart getoond in "De Woelige Ba ren" in Oude Wetering De in schrijving van de zesde Sassen- heimse triathlon is geopend. Het evenement wordt gehouden op 27 mei. Inschrijven bij W. Blom, Phi- lippostraat 10 in Sassenheim Voetballer Pieter Tebrugge (bv Voorschoten) treedt op woensdag 7 maart in Hillegom in het huwe lijk met Nancy Lei Het 50-jarig bestaan van de v.v. Leiden wordt op donderdag 19 april op grootse wijze gevierd Fer van Duuren is bij voetbalvereniging VTL be noemd tot erelid De zaalvoet balclub Simeko'82 heeft voor het eerst een clubblad uitgegeven. Het draagt de naam Kipkrok (r)antje met zich mee. Niet vreemd met McDonald's als sponsor Verzorger Ruud Gal- lert vertrekt na ruim 10 jaar bij voetbalclub LFC Jan Kuilboer, de huidige voetbaltrainer van het Hillegomse SIZO, heeft in NAS uit Zwanenburg een nieuwe club Riet van Diemen (schoonrijd- ster uit Zoeterwoude) is tweede geworden bij de gewestelijke - kampioenschappen in Alkmaar Rob Theuns, oud-trainer van Quick Boys, is een belangrijk kandidaat als hoofdtrainer bij eerste divisieclub RBC Zwem vereniging "De Watervrienden" uit Lisse was het snelst in haar ei gen Bollenmarathon Gymnas tiek en volleybalvereniging Aspa sia uit Koudekerk zoekt een leid ster voor de woensdagavond Zondag begint de Rijn en Bollen streekcompetitie. Een jaarlijks, gebeuren waaraan alle regio-wie-f lerclubs aan deelnemen Mor-f genmiddag om 14.30 de start om, de Vrienden van Nootdorp-prijs. Plaats van handeling uiteraard Nootdorp Het Wilco Westgeest- toernooi van SVLV leverde ruim ƒ1600,- gulden voor de Neder landse Kankerbestrijding op De wielerploeg van Swift/Casba opent het wielerseizoen zondag 4 maart met de Belgische klassie ker Gent-Staden Op 16-, 17- en 18 maart houdt de Leiderdorpse badmintonclub De Spotvogels eèn toernooi ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan In Zaan dam zijn de voetbalclubs ZW en ZFC een fusie aangegaan. De clubs krijgen van de gemeente Zaanstad een 'bruidschat, van ruim anderhalf miljoen Het Ne derlands zaalvoetbalteam heeft in Goes met 4-0 van België gewon nen De ex-ARC-voetballer Her man den Haag heeft zijn trainers- contract bij ESTO met drie jaar verlengd De Amsterdamse poli- tievoorlichter Klaas Wiltjer is voorzitter geworden van de pas opgerichte Stichting Topvoetbal Almere. De stichting wil dat die plaats in de toekomst een betaal de voetbalclub krijgt De win naar van de LD-Cup korfbal speelt, op dinsdag 6 maart tegen de winnaar van de Haagse Bin nenhof Cup. De wedstrijd zal gaan tussen TOP (Sassenheim) en Die Haghe (Den Haag)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18