De martelgang van een veteraan SpootTV Publiek vergaapt zich aan Oranje De wieleramateur is nog te timide KNVB is tegen uitzenden van oefeninterland Atletico onderhandelt met Lems Onbeduidende Deen versnelt verval Schapers Gilbert komt ronde verder DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 PAGINA 15 Wervelende volleybalshow VOORSCHOTEN Het zal je maar gebeuren datje als volleybal- ploeg tijdens een thuiswedstrijd door 1700 toeschouwers wordt uitgejouwd. Dat overkwam de mannen van Gemini-Kangeroes gisteravond in sporthal De Vliethorst in Voorschoten. Oorzaak daarvan was niet het tegenvallende spel van Gemini, maar de mas sale bijvak die underdog A vital Selinger oogstte. Hij nam het in zijn eentje'op tegen de sterkste formatie die de Voorschotense der dedivisionist in het veld kon brengen. Selinger serveerde, sprong en overwon. Het solo-optreden van de kleinste speler van de Nederlandse volley balselectie was de uitsmijter van een drie uur durende demonstratie die 3400 ogen geen ogenblik rust gunden. In sneltreinvaart spreid den de twaalf pupillen van Harry Brokking alle elementen van sport ten toon. Tegenwoordig is dat het (betaalde) dagelijks werk van de spelers van het Nederland team. Trainen en af en toe een 'clinic' (zoals een demonstratie wordt ge noemd) zijn de voornaamste bezig heden in de voorbereiding op de grote toernooien. Edwin Benne is een van de pijlers UTRECHT (GPD) - De KNVB wil de commerciële zender RTL-Vero- nique verbieden om morgenavond de vriendschappelijke voetbalwed strijd Frankrijk-West-Duitsland uit te zenden. In een kort geding dat Veronique gistermorgen tegen de voetbalbond aanspande om uitzen ding af te dwingen, beroept de KN VB zich er op dat er de laatste tijd te veel voetbal op tv komt en dat de Nederlandse kijker deze wedstrijd niet interessant vindt. Bij het uitzenden van wedstrijden over de landsgrenzen hebben de bij de UEFA aangesloten nationale bonden een afspraak dat dit alleen kan als de bond van het land waar de wedstrijd wordt uitgezonden. Nederland in dit geval, toestem ming geeft. Pas dan mag de organi serende voetbalbond, morgen avond de Franse, de uitzendrechten verkopen aan een zendgemachtig de. De KNVB heeft de Franse bond toestemming geweigerd. Namens Veronique betoogden de advocaten De Wit en Cath dat de re geling strijdig is met de artikelen 85 en 86 van het Europees Verdrag dat geldt voor de EEG landen. De UE FA overtreedt namelijk, volgens Veronique, het Europese kartel- recht. De KNVB verhindert met haar verbod de natuurlijke handels stroom van uitzending van de wed strijd en dat is volgens de.juristen hetzelfde als een importverbod. Een dergelijk verbod werkt uit sluitend in het belang van de KN VB. die op deze wijze de eigen thuismarkt afsluit voor import. De KNVB wil, volgens Veronique, haar monopoliepositie beschermen en concurrentie tegengaan. De bond houdt het aanbod kunstmatig klein en zodoende de prijzen op een gun stig peil. Het kort geding voor de president van de Utrechtse rechtbank. Schu- man, ging. tegen deze achtergrond, daarom ook minder over het al of niet uitzenden van een voetbalwed strijd dan over het Europese recht en of voetbalorganisaties zich daar aan hebben te houden. Mr H.P. Utermark bracht namens de KNVB naar voren dat "overdaad schaadt". Het publiek zou verzadigd raken en het uitzenden van hele wedstrijden zou het enthousiasme van het pu bliek voor voetbal doen verminde- De president van de Utrechtse rechtbank doet vandaag om 12 uur uitspraak. Ajax wil contract met Witschge openbreken DEN HAAG (GPD) - Ajax wil het contract met Richard Witschge openbreken. De club heeft daarover inmiddels een eerste bespreking met Witschge en zijn zaakwaarne mer Rob Jansen gevoerd. Als het aan Ajax ligt zet Witschge. sinds vo rige week international, zijn hand tekening onder een nieuwe drie- tot vijfjarige overeenkomst. De 20-jari- ge middenvelder staat nog tot eind volgend seizoen onder contract bij de Amsterdammers. van Oranje. De 2,08 meter lange aan valler. bekend met Voorschoten omdat zijn zus Linda Gommans er de eer van Gemini hooghoudt, geeft toe dat het gevaar van verveling op de loer ligt. "Het leven als volleybal ler betekent in feite gewoon hard werken", vindt de 24-jarige Amster dammer. "Zo'n clinic lijkt wat be treft de massale belangstelling op een wedstrijd, maar biedt in elk ge val nog wat ontspanning. Door het vele trainen ben ik bijna altijd ver moeid. Pas als de toernooien er aan komen, nemen we gas terug in de training". Tijd voor andere dingen heeft de international nauwelijks. Benne: "Nadat ik de MTS had afgerond, heb ik nog even overwogen om de HTS te gaan doen. Maar dat valt niet te combineren met mijn activiteiten als international. Ik verdien mo menteel de kost als volleyballer. Dat is een bewuste keuze. Ik weet dat ik een bepaald risico loop, maar dat zou ook zo zijn geweest als ik voor een studie had gekozen". "Bovendien bestaat de kans dat ik als volleyballer ooit nog eens een slag sla. Tot de Olympische Spelen van 1992 heb ik mij aan de Neder landse ploeg verbonden, maar daar- Renners meer naar buitenland AMSTERDAM (GPD) Het ontbreekt de beste Nederlandse amateurs niet aan goede benen. Daar is Piet Kuys, na een jaar lang de nationale wielerselectie te hebben geleid, wel achter. "Als het internationaal fout gaat, dan komt dat omdat ze niet over de goede topsportmentaliteit beschikken", aldus de bondscoach. I Gisteren presenteerde de wieler bond in de RAI de gereviseerde vrouwen- en mannenselectie. Daar bij maakte Kuys bekend dat hij met de Oranje-amateurs meer in het bui tenland en wat minder in Neder land zal gaan rijden. "Het blijkt noodzakelijk de buitenlandse con currentie op te zoeken. Dat is een les. die ik bijvoorbeeld van het de bacle op het wereldkampioenschap haal juist Danny Nelis: na kan ik wellicht ingaan op de aan biedingen die ik kiijg. Tot nu toe heb ik die afgeslagen. Hoewel ande ren daarover hun eigen opvattingen hebben, vind ik dat je als nationaal team een emotionele binding hebt. Die afspraak telt dan ook zwaar Conflicten Benne benadrukt dat de sfeer in de Nederlandse selectie belangrijk is wanneer spelers zo vaak met elkaar optrekken. "Voor conflicten is ge woon geen plaats", vindt hij. "Als die toch de kop opsteken, worden ze meteen bijgelegd. De begelei ding die we destijds van Arie Selin ger kregen was zeer intensief. Zijn opvolger Harry Brokking laat ons wat vrijer. Daar staat tegenover, dat Het doel van alle inspanningen van de Nederlandse volleyballers voor dit jaar is plaatsing voor de we reldkampioenschappen. Daarvoor moet echter eerst nog een hoge klas sering op de B-WK in Japan worden behaald. "Ik denk er niet eens aan. dat we ons niet zullen kwalifice ren", zegt Benne zelfverzekerd. "We werken stap voor stap naar de A- WK toe. Mocht het onverhoopt an ders lopen, dan moeten we onze planning drastisch bijstellen". Van de volleybalreuzen maakte Benne gisteravond niet de beste in druk. Weliswaar liet hij. zich meer zien dan de aan zi jn knie geblesseer de Ron Zwerver, die zich vooral ver dienstelijk maakte als ballenraper. DEN HAAG (GPD) - Naast John van Loen en Ruud Hesp heeft At letico Madrid nu ook het oog la ten vallen op Cor Lems. Een drie man sterke delegatie van de Spaanse club volgde de midden velder van FC Den Haag vorige week tijdens de competitiewed strijd tegen MVV. Omdat de 28-jarige Lems in dat duel geen rol van betekenis kon spelen, komen de Spanjaarden komend weekeined nog een keer langs. Severiano Gil, de broer van voorzitter Jesus Gil en technisch coordinator Antonio Briones Ya- coby zullen om die reden aan staande zondag aanwezig zijn bij PSV-FC Den Haag. Cor Lems heeft, inmiddels een eerste oriënterend onderhoud met Atletico Madrid achter de rug. Na afloop van de wedstrijd tegen MVV bespraken Lems en zijn zaakwaarnemer Rob Jansen van de spelersvakbond VVCS de financiële verlangens van de mid denvelder met de Spaanse dele gatie. "Niet meer, en niet minder dan dat", aldus Jansen. ..De Spanjaarden willen Cor Lems echter nog een keer aan het werk zien voordat ze verder onderhan delen. Afwachten dus maar hoe hij het 't komend weekeinde te gen PSV doet". serieuze aanval wil doen op de machtspositie van stadgenoot Real, ook interesse getoond in John van Loen (Roda JC) en doel man Ruud Hesp van Fortuna. Volgens Spaanse kranten zou de club vijf miljoen gulden over heb ben voor Van Loen en nog eens drie miljoen gulden voor Hesp. In het geval Cor Lems heeft de clubleiding nog geen mogelijk transferbedrag genoemd. Mocht de belangstelling in de Hagenaar daadwerkelijk omgezet worden in een contractaanbieding, dan zullen de Spanjaarden overigens fors in de geldbuidel moeten tasten. Het contract van Lems .net FC Den Haag loopt namelijk i nog twee jaar door. maar ut. Amsterdammer stond in de schaduw van Peter Blange, Ronald Zoodsma en Rob Grabert. Dit 'su pertrio' rolde Gemini 1 in een kwar tier met 15-3 op. Daarna moest het ijverigste jon getje van de klas, Selinger, het te gen datzelfde team opnemen. Om de zoon van de ex-bondscoach. eer der op de avond al danig uitgekne pen door trainer Brokking. een schijn van kans te geven, begon de ongelijke strijd bij 7-7. Bovendien mocht Gemini, dat in Menno Kiel- man zijn gevaarlijkste man had. Se linger niet bestoken met tactische ballen binnen de drie-meterlijn. Tot groot enthousiasme van het publiek, dat zich eerder al had ver maakt met de volleyballes die klei ne en grote Gemini-spelers hadden gekregen, kon Selinger de thuis club goed bijbenen. Vooral dankzij zuiver serveren en opvangen bleef de spelverdeler Gemini steeds voor. Geïnspireerd door de publieke bij val trok Selinger. zonder overigens een spier te vertrekken, de set zelfs met 16-14 naar zich toe. Voor Gemini-secretaris John Kal- meijer kon de avond toen allang niet meer stuk. De organisator had alleen moeite moeten doen om een Hazerswoudse afvaardiging volley balliefhebbers in de overvolle sporthal onder te brengen. "Ik speel zelf in het tweede van Gemini, dus ik weet wat het voor die mensen be tekent. Dan kan ik het niet over mijn hart verkrijgen om hen terug te sturen omdat de kaarten op zijn. Voor de rest liep alles gesmeerd. Wat mij betreft mogen de andere ju bileumactiviteiten (Gemini bestaat op 21 mei 25 jaar, red.) net zo verlo pen". TIM BROUWER DE KONING i Chambery heb geleerd' In Nederland zal Kuys met zijn mannen vrijwel louter aan wedstrij den meedoen die meetellen voor de topcompetitie. In het bijgestelde beleid is geen plaats meer voor een koers als de Ster van Zwolle, waar mee de amateurs zaterdag het goed gegaan op het WK? Omdat de sfeer goed en de opofferingsgezind heid zo groot was". Piet Kuys vindt dat het met de doorstroming van amateurs naar profs helemaal niet zo slecht gesteld is als wel wordt beweerd. "Dit jaar gaan er alles bij elkaar weer zo'n ijftien over, als ik het goed heb. Ik i Martin Kokkelkoren bij de selectie omdat ze goed mee omhoog kunnen en wat zie je, je bent ze even rap weer kwijt aan de profs. Kokkelkoren fietst per 1 mei voor Raas. Persoonlijk vind ik dat veel te vroeg, maar je kunt pra ten als brugman, als een van de vier grote Nederlandse ploegen r openen. "Ik rij daar niet goed contract op zo'n jongen af meer, zo vang ik twee vliegen klap. De ploegleiders van de spon- sorformaties zijn tevreden omdat de geselecteerde renners dan voor het eigen team kunnen rijden, en ik bespaar geld. dat ik beter kan uitge ven door in het buitenland te gaan koersen". In tegenstelling tot vorig jaar, zal de nationale amateurselectie nu meedoen aan sterk bezette evene menten als de Vredeskoers. de EEG-ronde. de ronde van de Loire en Cher en de Milkrace. komt. is'ie weg. Kijk ook naar Maar ten den Bakker vorig jaar. Die rijdt nu voor PDM. Ook te vroeg, naar mijn smaak. Van alle amateurs die het laatste jaar prof zijn geworden, was er maar eentje geestelijk ook rijp voor: Eddy Bouwmans. De rest krijgt het heel moeilijk en is voor een deel nog veel te timide en te weinig bewust van het eigen vermo gen". In die visie past ook de opmer king van Kuys. die zegt geen renner te kunnen vinden die leiding kan geven aan de ploeg. "Die is momen teel in heel Nederland bij de ama teurs niet te vinden. Dat is toch gek eigenlijk? Maar het is wel de Budget Daartoe vergrootte Kuys de selectie o tot vijftien man en zocht en vond hij heid. Ér zijn erbij die ik moet afrem- in Nico van Hest een assistent- men, die zich nog niet weten te do- ploegleider. Het budget, alleen voor seren. De rest zal ik meer bravour de training en de wedstrijden, be- moeten bijbrengen. Fietsen kunnen draagt 120.000 gulden en dat terwijl ze natuurlijk stuk voor stuk wel". de amateursectie van de wieier- bond gisteren driejarige contracten afsloot met verschillende materiaal- en kledingsponsors. Maar bij de hoogst noodzakelijke mentaliteitsverandering zullen de ze geldschieters geen rol spelen. Kuys: "Daar heeft geld niets mee te maken Vorig jaar heb ik louter ge selecteerd op wat de jongens fysiek in huis hadden Dat wordt anders. Ik ga bijvoorbeeld voor de ploegen tijdrit op het WK in Japan naar jon gens zoeken die het vooral geeste Selectie Oranje 'onder zestien' tegen Italië zijn niet kan verwerken, valt af. Het trouwens een manco, dat je overal ziet, niet alleen bij het wielrennen. Waarom is het met die hockeyers zo ROTTERDAM Michiel Schapers heeft de rol van vete raan in het ABN-wereldtennistoernooi overgenomen van Jimmy Connors. En hij speelde hem met verve, al geeft de lange man uit Eemnes een totaal andere invulling aan het begrip dan de 37-jarige Amerikaan. Waar Connors alles deed om zijn ouderdom te verbergen, lijkt de Nederlander (30) louter de aftakeling te willen onderstrepen. Tegen Mi chael Tauson uit Denemarken liep Schapers in Ahoy' al in de eerste ronde tegen de lamp. Zelfs een onbekende Deen is dus in staat om het verval van de twee me ter lange geboren Rotterdammer te versnellen. In twee sets maakte de 23-jarige verrassing uit Kopenha gen het uit: 7-6 (8-6). 7-5. Vorig jaar kon Schapers zijn verblijf iets lan ger rekken. In de tweede ronde kreeg hij klop van de Duitser Pa trick Kuhnen. Na het bedenkelijke optreden van Schapers tijdens het drie we ken geleden verloren Davis Cup duel tegen West-Duitsland kreeg de martelgang gisteravond voor het thuispubliek een pijnlijk .vervolg. Tussen Bremen en Rotterdam viel geen opleving te noteren. Schapers kwam in Adelaide. Melbourne. Brussel en Philadelphia vaak niet verder dan de eerste of tweede ron de. De regelrechte vormcrisis waarin de selfmade-man is beland, geeft te denken over de toekomst van de tennisser die in zijn goede tijd (1985) ooit van Boris Becker won en zelfs van de wereld Polsblessure Jimmy Connors - hij ontbreekt mooie slogans, waarmee begin dit jaar de spelersvakbond de organi satie van het toernooiencircuit overnam, blijkt in de praktijk weinig terecht te komen. De spe lers slepen zich vermoeid van toernooi naar toernooi. Zo ook in Rotterdam, alweer het dertiende evenemeht in de nieuwe reeks. Een eer. die de havenstad deelt met het Amerikaanse Memphis. Brad Gilbert, de nummer éen. hield zich gisteravond in zijn eer ste optreden ternauwernood staande tegen Andrei Sjerkasov Als de Rus. die met veel meer ten nistalent is toegerust dan de Ame rikaan. hetzelfde doorzettingsver mogen had getoond als Paul Haarhuis enkele dagen geleden in Philadelphia, was het pleit in zijn voordeel beslist geweest. Zo ver kwam het dus uiteindelijk niet. Hij had wel de eerste doorbraak in de beslissende set. Maar met veel fysiek en verbaal geweld red de Gilbert ten slotte het vege lijf. Uiteindelijk prijkten de eindcij fers 7-5, 4-6 en 6-4 op het bord. in het voordeel van de Amerikaanse favoriet. Dit tot grote opluchting van toernooi-directeur Wim Bui tendijk, die al vreesde dat hij zijn centen in het water had gegooid. Na het afzeggen van Jimmy Con nors heeft hij toch al weinig pu bliekstrekkers over. Rotterdam vanwege een poisbles- sure - had de afgelopen jaren weinig moeite om vragen over zijn nade rende afscheid af te wimpelen. Voor Schapers breken moeilijke tijden aan in dat opzicht, want hij wint weinig meer. Voor het eerst sinds zeven jaar is hij niet meer terug te vinden in de top 100 van de wereldranglijst (hij staat 106) en de vrije val lijkt moei lijk te stoppen. Op grond van zijn ranking komt Schapers straks niet meer direct in grote toernooien. "Maar ik weiger mijn speelsche ma aan te passen. Ik zit in een moei lijke fase. maar kom er uit. Dat weet ik zeker. Ik heb altijd gevochten en zal dat ook nu weer doen. Afge schreven ben ik nog lang niet". Schapers voelt zich nog niet te oud. al heeft hij steeds meer moeite om op de baan het tegendeel te bewij zen. De laatbloeier met de gebrekki ge fore-hand denkt dat er nog wel wat te schaven is aan zijn talenten. Alsof er tijd te over is. "Mijn forehand-volley mag wel wat beter. Die is niet echt af', er kent hij. Of Martin Si mek hem nog wat bij kan brengen is de vraag. De excentrieke trainer zit momenteel in Tsjechoslowakije als tv-verslag- gever en kan zijn pupil moeilijk op vangen vanachter de beeldbuis. Schapers wilde niets prijsgeven over de relatie, maar liet doorsche meren dat het tijd is om te praten over het vervolg. "Er is geen reden om te wanho pen. Er zijn ergere dingen in het le ven dan verliezen in de eerste ronde van het ABN-toernooi. Ik voel me' fit en laat alles voor het tennis. Mijn voornemen is om op het hoogste ni veau te blijven spelen. Daar ben ik topsporter voor Bovendien schort het niet aan mijn mentaliteit", aldus de speler die komend seizoen com petitie speelt voor hoofdklasser Zandvoort. ZEIST'(ANP) - Voor het Neder lands voetbalelftal v'oor spelers on- lijk ook aankunnen. Topsport is kei- der .ze,st,ien Jaar' dat morgenavond hard en wie dat in zijn bovenkamer op het terrein van Quick Boys m Katwijk de kwahticatiewedstrijd voor de eindronde van de Europese titelstrijd tegen Italië, speelt heeft bondscoach Van Lingen de volgen de zestien spelers geselecteerd: Vis sers, Sanders. Van Lee (allen PSV). Van Bunk. Oulida, Van Appelen. Hendriks. Tuhuteru (allen Ajax), Schuiteman. Wijnreder (beiden FC Twente), Fortes (Sparta), Hegie (Feyenoord), Alberda (Heeren veen). Asmus (Unitas), Pijper (FC Groningen) en Farougi (Willem II). De ploeg van Van Lingen staat in groep 9 op de tweede plaats, met twee punten uit twee wedstrijden. Tegen koploper Polen werd verlo ren (0-4) en gewonnen (2-1). Italië bezet met een punt uit een wed strijd (1-1 tegen Polen) de derde en laatste plaats. De eindronde van het Europees kampioenschap, waaraan zestien landen deelnemen, wordt half mei in de DDR gehouden. Alleen de groepswinnaar plaatst zich voor het eindtoernooi. Michiel Schapers in zijn partij tegen Michael Tauson: 'Afgesch ogende Nederlander had enkele dubbele fouten van zijn tegenstan der nodig op beslissende ten. Zo sloeg Schapers twee bij een achterstand van 6-7 in de tie break van de eerste set, die daar door dus verloren ging. In de twee de set brak Tauson door de service van zijn zijn jaar oudere opponent heen bij een 3-2 voorsprong. Op nieuw was een dubbele fout de oor- Laconiek De bedwinger Schapers wilde weinig afdingen op de zeperd. "Op momenten dat het niet meer hoefde, ging ik we- reldballen spelen. Het was eenvou dig te laat. Ik speelde over de hele de laconiek partij genomen matig. Een man van dertig jaar moet zich niet van de wijs laten brengen door een paar dubieuze beslissingen van een lijn rechter. Dat gebeurde mij wel. De concentratie was slecht Door en kele oprispingen wist hij zes match- ballen van de Deen ongedaan te ma ken, maar het leed kon niet worden afgewend. Tauson kreeg de zenuwen van het half dozijn wedstrijdpunten dat hij verkwanselde. Een geldig excuus is het feit dat hij dit jaar nog amper grote wedstrijden speelde. Zijn winstnn Ahoy' was ook zijn eerste in 1990. "Ik wist van de mindere vorm van Schapers en heb ervan kunnen profiteren", aldus Tauson na het meer spannende dan oogstrelende duel. Rechtshander De Deen - hij vulde de plaats van Connors op - stijgt op de wereld ranglijst nog sneller dan Schapers zakt. In drit jaar tijd als prof wist hij van nummer 567 op te klimmen tot 116. En dat terwijl de runner-up een jaar lang geblesseerd was. Inmid dels staat de rechtshander nummer 144. De man die vooral Challenger- toernooien speelt, maakt nu mis schien furore in het met 500.000 dol lar gedoteerde World Series-evene ment in de Maasstad. Hoewel win nen van deze Schapers biedt nog geen enkele garantie. ROB VAN DER ZANDEN 19 00-20 00 EURO What a Week 20 00-21.00 EURO Zaalvoetbal EK 20 00-00.10 Super: Ultra Sport met g super cross '89, motorbootraces Worldcup windsurfen. 20.25-21 03 Ned 3 Sport Studio. 21.00-22 00 EURO Motorsport WK f mule-l en GP-motorraces 1989 22.00-23.00 EURO Worstelen 23.00-01.00 EURO Basketbal Europa- cup-2. 01.00-03 00 EURO Golf Australian Mas- 01 25-02.30 BBC 2 WK Bowls samen- WOENSDAG 10.00-12.00 EURO: Basketbal Europa cup-1 12.00-13.00 EURO International Motor- n Mas- 16.05-16.50 BBC 2 WK Bowls 17,00-18.00 EURO Wheels hoogtepun ten uit de wieier- en motorsport 17 00-18 00 BBC 2: WK Bowls 18.00-19 00 EURO Motorcross indoor 19.00-19.30 TV 5 Montagne bergsport magazine. 19.00-20.00 EURO Schansspringen 20 00-21.00 EURO Trans World Sport 20 00-23.00 BRT 2 Sportavond 20.40-21.30 RTL V Match extra voetbal interland Frankri|k-West-Duitsland 21.00-23 00 EURO Boksen WK. 21.30-21.45 RTL V Pauze voetbal Match. 21 45-22.35 RTL V Match extra, Frank- rijk-West-Duitsland (tweede helft) 22 50-23 20 Ned 3 Studio Sport 01.00-03.00 EURO- Golf Australian Mas-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15