Het Paapje nog eenmaal terug in Voorschoten Verbouwde Voorschotense Zilverfabriek krijgt eervolle vermelding in Washington Oegstgeestenaren mogen gratis edelstenen zoeken REGIO LEIDEN Kankerpreventie In het kruisgebouw aan de Berkenkade in Leiderdorp wordt vanavond voorlich ting gegeven over het voorkomen van kanker. Mevrouw M.A. Dieleman van het Intergraal Kankercentrum West en me vrouw M. Blom. diëtiste van de kruisvere niging laten aan de hand van dia's zien wat een gezonde leefwijze inhoudt. Aan vang 19.30 uur. Voetbal V.V. Meerburg speelt vanavond in het zogenaamde 'Nederlaagtoernooi' tegen de zaterdag-amateurploeg Rijnsburgse Boys. Aanvang 20.30 uur op het kunst- grasveld van Meerburg aan de Stadhou derslaan in Zoeterwoude. Blauw Poppentheater Wellus-Nietus speelt woensdagmiddag de voorstelling 'Wie niet blauw is. is gezien'. Kinderen vanaf vier jaar zijn om half drie welkom in het theater aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Gym Onder leiding van een Mensendieck-the- rapeute kunnen vrouwen iedere donder dag in het Leiderdorpse 'Sjelter' terecht voor bewegingsgym. Aanvang steeds om half een en om half twee in het soci aal-cultureel trefpunt aan de Heemraad singel. Veel glasschade na inbraak Winkelhof LEIDERDORP - Veel glasschade is het gevolg van een inbraak in de Leiderdorpse Winkelhof. Een man kwam vannacht omstreeks half vier door een kapotgeslagen glazen deur het winkelcentrum binnen maar werd opgemerkt door een surveille rende bewaker. De inbreker nam vervolgens de benen. Op zijn weg naar buiten sloeg hij nog twee gla zen deuren kapot. Wassenaarder: weer vijf jaar voor incest DEN HAAG/WASSENAAR - In hoger beroep is een 46-jarige Was senaarder opnieuw veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar, met aftrek van voorarrest. Geduren de een periode van tien jaar heeft hij incest gepleegd met een minderjari ge dochter. Eerder was hij door de rechtbank in Den Haag tot eenzelf de straf veroordeeld. De man heeft al ruim een jaar in hechtenis geze- ten. Voorschotenaar ernstig gewond VOORSCHOTEN - Een 32-jarige automobilist uit Voorschoten raak te vanmorgen ernstig gewond op de Leidseweg-noord in zijn woon plaats. Door onbekende oorzaak raakte hij de macht over zijn stuur kwijt. De man ramde omstreeks vijf uur drie paaltjes, twee geparkeerde auto's en een stenen muurtje langs de Leidseweg-noord. Daarna sloeg zijn auto over de kop. Met ernstig letsel aan hoofd en handen werd de Voorschotenaar naar het zieken huis overgebracht. Stormschade regio beperkt gebleven OEGSTGEEST/WASSENAAR - De stormschade in de gemeenten rondom Leiden is beperkt geble ven. In Oegstgeest werd een bouw keet de lucht in geblazen. De rond vliegende materialen veroorzaak ten geen schade aan omliggende ge bouwen. De dakbedekking van een flat aan de Bolderikkamp in Leider dorp dreigde gistermiddag weg te waaien. De brandweer moest tegels op het dak leggen om verdere scha de te voorkomen. Vandaag wordt het dak gerepareerd. VOORSCHOTEN/WASHINGTON - Het ontwerp voor de verbouwing van de voormalige Zilverfabriek 'Van Kempen en Begeer' in Voor schoten is bij de jaarlijkse 'accent on architecture' festiviteiten in de Amerikaanse hoofdstad Washing ton bekroond met een eervolle ver melding. De Amerikaanse architect Robert Stern verbouwde de fabriek tot het internationaal verkoopkan toor van modeconcern Mexx. Mee werkend architect Henk van de Meent uit Alphen was bij de prijs- i:. BHBBH9 uitreiking aanwezig. Het kantoor op de hoek van de Leidseweg en de Voorschoterweg is i 19 projecten die door een" jury uit 600 aanmeldingen werd ge- i Voorschoten. Rechts het oude voorgedeelte langs de Leidseweg, daar- kozen als 'een voorbeeld van archi- (eigcn foto) tectonische perfectie'. Twee jaar ge leden kwam het bouwwerk gereed na een renovatie die ruim anderhalf jaar had geduurd. Daarbij werd het voorste gedeelte van de fabriek met de 70 meter lange gevel in oude luis ter hersteld. De boogramen kregen weer de oorspronkelijke kleuren grijs en wit. De fabrieksruimten achter het hoofdkantoor werden gesloopt' en op de vrijgekomen plaats verrezen een paar nieuwe vleugels. Vanaf de openbare weg is deze nieuwbouw overigens nauwelijks zichtbaar. Het gehele complex is uitgevoerd in de 'rustgevende kleuren' zwart, wit, grijs en naturel. De gevels van de nieuwbouw, die zijn opgetrokken uit glas en aluminium, lopen ner- •A' ivcht, zodat in het ge bouw een opmerkelijke lichtinval ontstaat. Ook in het oude gedeelte heeft de architect moeite gedaan het licht op een aparte manier te la ten binnendringen door middel van doorkijkjes. Het project werd uitgevoerd door het Alphense aannemingsbedrijf Gesman. Meewerkend architect Van de Meent is in dienst van de ontwerp-afdeling van dit bedrijf. Een meewerkend architect maakt de tekeningen waarop het grove ontwerp wordt uitgewerkt. In dit geval werd gekozen voor een Ne derlandse architect, omdat die pre cies op de hoogte is van de plaatse lijke bouwvoorschriften. Zij ver schillen sterk van de Amerikaanse Expositie over gesloten weverij, knoperij en stoffendrnkkerij VOORSCHOTEN - De tijden van Het Paapje zullen nog één keer herleven tijdens een expo sitie die over enkele maanden te zien is in het Ambachts- en Bal juwhuis in Voorschoten. De we verij, knoperij en stoffendruk- kerij zetelde van 1930 tot 1984 aan de Voorschotense Papelaan 234. Nu staat op die plek een witte villa. door Dorith Ligtvoet Het bedrijf werd opgericht als handweverij en -knoperij door Hans Polak. Het maakte aanvanke lijk gebruiksgoederen, zoals sprei en, divankleden en meubelstof. Het Paapje leverde ook geweefde en ge knoopte wandkleden, die de werk nemers uitsluitend in opdracht ver vaardigden. Het bedrijf ontwikkelde zich tot de eerste handstoffendrukkerij in Nederland. .Vooral de geknoopte vloerkleden, het vooroorlogse weef werk en de stofdrukken werden be roemd. Door experimentele verf- methoden, bijzondere ontwerpen en de extra aandacht, ontstonden vernieuwende produkten. Onder de leiding van Polak werd Het Paapje een bekend bedrijf. Po lak kwam uit een Rotterdamse fa milie van textielhandelaren en wist begaafde ontwerpers aan te trek ken, die echter anoniem bleven. Al le produkten werden onder de naam van Het Paapje verkocht. Po lak wist in de loop der jaren grote en belangrijke opdrachten van archi tecten binnen te krijgen, zoals bij voorbeeld van W.M. Dudok, J.J.P. Oud en M.J. Granpré Molière. Ook ontwerpen van kunstenaars als Ka- rel Appel en Lex Horn werden bij Het Paapje uitgevoerd. Hoge prijzen Doordat het bedrijf uitsluitend handgemaakte produkten leverde, bleef de prijs hoog en de klanten kring beperkt. Het bedrijf leverde aan winkels in het hele land, maar ook aan particulieren, die de pro dukten direct bij het bedrijf konden kopen. Ook in het buitenland wer den enkele produkten afgezet. In de jaren '30 en '40 maakte Het Paapje gebruik van plantaardige verf. Voor de werknemers beteken de dat een gigantisch karwei, omdat zij alleen al voor het verkrijgen van gele kleurstof vele kilo's uien moes ten schillen. Wanneer er bij experi- Betty Hubers-Scheuffler, weef ster en ontwerpster bij het Paapje menten iets mis ging, was het ont werp bedorven en konden de uien- schillers huilend opnieuw begin nen. Later ging het bedrijf over op chemische verfstoffen. Het weefwerk van het bedrijf was vanaf het begin modern. Het Paapje maakte gebruik van nieuwe weef- technieken, waarbij het uiterlijk van de weefsels niet alleen werd be paald door de inslag maar ook door de ketting. De belangrijkste ont werpster van de weefafdeling was Betty Hubers-Scheuffler. Zij werk te van 1930 tot 1941 bij het bedrijf en heeft enkele grote opdrachten uit gevoerd, zoals de. wandkleden voor het raadhuis van Enschede en de kleden voor de synagoge in die ge meente. In de jaren '50 bereikte het weven een laatste hoogtepunt door experimenten met de tapisserie techniek (gobelins). Doordat bij de ze techniek de inslagdraden de ket ting bedekken, is het mogelijk om tekeningen gedetailleerd na te ma ken. Het weven werd in de loop der ja ren een bijprodukt en vanaf het .eind van de jaren vijftig werden er alleen nog maar meubelstoffen ge weven. De bijzondere kleuren maakten de stoffen van Het Paapje vermaard. Tot 1982 werden de schaarser wordende opdrachten ge weven door het echtpaar Moser, dat in de jaren '30 zelf een handweverij had in Voorschoten. Abstract Het knopen was een andere tak waarmee Het Paapje bekendheid verwierf. Dit onderdeel stond voor de oorlog onder leiding van Trude Guermonprez-Jalowetz. Zij ont wierp tapijten met moderne grafi sche patronen en tapijten die op de opdrachtgever waren toegesneden. Zo vervaardigde ze twee tapijten voor de Hoge Raad in Den Haag waarin ze weegschalen verwerkte en een groot rood tapijt voor de lounche van de Nieuw Amsterdam, het vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn. Eind jaren vijftig werden er bijna alleen nog maar abstracte tapijten geknoopt. Bekende ontwerpers wa ren Luce van Rooy en Diek Zweeg- man. Nadat Zweegman het bedrijf in 1965 had verlaten, werden er geen ontwerpsters voor de geknoopte kleden meer aangenomen, maar ontwierpen de knoopsters de kle den zelf. Tot het einde van het Paap je in Voorschoten bleef men tapij- Het Paapje. ten knopen, maar het bedrukken van stof werd steeds belangrijker. De belangrijkste ontwerper was Klaas van Biezen, die in 1948 begon en tot zijn pensionering in 1984 on geveer 1.400 ontwerpen maakte. In het begin waren de ontwerpen tamelijk simpele, folkloristische dessins op een effen achtergrond of bestonden ze uit dessins met plant en diermotieven. Na een brand in de drukkerij in 1958, waarbij veel ma teriaal verloren ging, werd bij toeval een nieuwe techniek geboren. Uit arren moede gebruikte men takjes en bladeren die onder de zeven wer den gelegd. Dit leverde zulke fraaie effecten op, dat men ook later deze werkwijze bleef toepassen. Rond 1963 begonnen de ontwerpers te werken met cirkelmotieven. De al eerder genoemde Van Bie zen en Gerrit van der Ven ontwik kelden in het bedrukken van stof de 'huisstijl': dessins met vooral plant en diermotieven met vaak kantach tige structuurtjes in vervagende, vloeiende kleuren. De bijzondere kwaliteit van de S bedrukte stof ontstond door de ont werpmethode en experimenten met techniek. Ontwerpen gebeurde di rect op de zeven of zogenaamde 'sereens' en niet op papier. Zo werd voorkomen dat het ontwerp aan kracht zou inboeten. Om de kleuren in elkaar te laten overlopen, drukte de ontwerper de kleuren 'nat-op- nat' af. Vooral na 1959 maakte men gebruik van de etstechniek, waarbij kleuren werden 'weggebeten'. In 1984 sloot Het Paapje. Hoewel het bedrijf een vaste kring bewon deraars had, maakte het steeds min der winst en nam het aantal werkne mers af. Bovendien ging 'topont werper' Van Biezen met pensioen en waren er investeringen nodig om milieuvervuiling tegen te gaan. Be kend was dat de sloot achter het be drijf geregeld van kleur veranderde. "Dan zwom er weer een blauwe eend voorbij", aldus een van de af in 1985 ging het Paapje over in handen van Brenda Punt, die ook stofdessins ontwerpt. Het bedrijf verhuisde naar Oldenzaal en legt zich alleen nog maar toe op het stof drukken. Het heet tegenwoordig Atelier Paapjé Twente. De kleding ontwerpen van haar moeder, Anne Punt, en oude ontwerpen van Van Biezen en Van der Ven vormen de huidige basis van het bedrijf. In dertig dagen langs vindplaatsen in Thailand, Australië, Californië, Mexico en Brazilië OEGSTGEEST - Het Oegstgees- ter echtpaar K. en M.M. Glaser mag dertig dagen lang edelstenen gaan zoeken op kosten van een bekend sigarettenmerk. De zoek tocht voert de winnaars van een reiswedstrijd langs bekende vindplaatsen in Thailand, Austra lië, Californië, Mexico en Brazilië. Birma staat ook op het verlang lijstje, maar het is nog onzeker of ze een visum zullen krijgen voor het land van de robijnen. De streekgenoten vliegen van continent naar continent en ma ken voor de laatste kilometers ge bruik van het openbaar vervoer. Dat kan variëren van bussen en treinen tot jeeps, boten en olifan ten. De kans dat ze met grote sma ragden, robijnen en opalen terug komen is klein, maar daar is het Oegstgeestenaren ook niet om te doen. Ze willen wat avontuur en zijn al blij wanneer ze met fonkelende herinneringen en 'verwante mi neralen' kunnen terugkeren. Het duo bezoekt staatsbedrijven, stukken grond die aan bepaalde bedrijven zijn toegewezen en ge bieden waar de aarde en water zo bezaaid zijn met edelstenen dat niet iedere meter aan een bedrijf is vergeven. Van die laatste gebie den verwachten de gelukszoe kers het meest. Mevrouw Glaser: "We zullen daar vrij snel contact hebben met de mensen die daar al langer zoe ken. Die laten je dan plekjes zien en proberen je iets te verkopen". Gevaarlij k wordt het pas v de Oegstgeestenaren met hun simpele uitrusting iets vinden waar anderen al jaren van dromen in hun eenvoudige hutjes of holen onder de grond. "Voor een aqua marijn met een waarde van 1,2 miljoen gulden, die onlangs in Brazilië is gevonden, zijn al drie mensen vermoord", griezelt me vrouw Glaser. "Je moet dan ook zeker niet te koop lopen met je vondst". Publiciteit Als het visum voor Birma niet pp tijd rondkomt, willen de twee proberen hun slag te slaan aan de Thaise kant van de grensrivier. Smokkelaars zouden daar met zakjes edelstenen rondzwemmen en die stenen voor aantrekkelijke prijzen verkopen. De Oegstgees tenaren zijn geen juweliers, maar achten zichzelf 'redelijk deskun dig' na de nodige zoektochten in Duitsland, Spanje en Grieken land. De vrouw: "Zeker als het om ruwe stenen gaat, kunnen we - duidelyk zien of ze echt zijn. De prijzen zullen we alleen maar laag vinden". Kunnen de twee in Brazilië zes dagen rondscharrelen bij vind plaatsen van goud, diamant en aquamarijn, in Mexico is de tijd krap. Als het even tegenzit, bren gen ze vier van de vijf dagen in de bus door en hebben ze amper tijd voor vuuropaal, dè edelsteen van het land. Voor en na de reis moeten de Oegstgeestenaren en vier andere koppels voor de nodige publici teit zorgen zodat de fabrikant wat terugziet van de 8.000 gulden die iedere persoon mag uitgeven aan reis- en verblijfskosten. De man: "De fabrikant wil naamsbekend heid, wil zich afficheren met avontuur. Liefdadigheid is het niet". Reclame voor de sigaretten hoeven de twee niet te maken en dat is maar goed ook. Ze roken niet en de vrouw laat ronduit we ten het programma niet te kun nen volbrengen met aangetaste longen. Voor 'de wedstrijd hadden dui zenden kandidaten reisschema's opgestuurd. Uiteindelijk werden de volgende thema's uitgekozen: herinneringen aan buitenaardse wezens, de wereld van de be dreigde dierën, balanceren op de nullijn, sneeuw onder de zon en - uit Oegstgeest - glans en gloed uit donkere diepten. Omdat de 41-ja- rige juwelenzoekers al twintig jaar getrouwd zijn, kregen ze van de jongere medestanders al snel de naam 'het diamanten echt paar'. Commissie vecht afwijzing B en W aan 'Theoriecursus rijvaardigheid toch subsidiëren in Leiderdorp' LEIDERDORP - Een theoriecursus rijvaardighëid valt wel onder het be grip 'basiseducatie' en komt voor subisidiëring in aanmerking. Dat schrijft de commissie beroep- en bezwaarschriften in een advies aan B en W van Leiderdorp. Een inwoonster van Leiderdorp diende enige tijd geleden het verzoek in bij de gemeente om de cursus voor haar twee kinderen te subsidiëren. B en W wezen dit verzoek af. 'Rijbewijstheorie' zou niet onder het begrip basise ducatie vallen, was het argument. De vrouw maakte tegen deze beslissing bezwaar omdat de cursus in Leiden wel als basiseducatie wordt gezien en daarmee onder een subsidieregeling valt. De commissie beroep- en bezwaarschriften van de buurgemeente is het daarmee eens. De commissie stelt bovendien vast dat B en W niet bevoegd zijn een dergelijk subsidieverzoek te behandelen. Dat zou een taak van de gemeenteraad zijn. De commissie adviseert dan ook de bestreden beslissing in te trekken en het ingediende subsidieverzoek aan de gemeenteraad voor te leggen. Wordt de subsidie alsnog toegewezen dan kunnen de Leiderdorpers de cursus rijbewijstheorie waarschijnlijk niet meer volgen. De cursus, die in Leiden werd gegeven, bestond uit 15 lessen en is inmiddels afgelopen. Of de gemeente Leiden opnieuw dergelijke cursussen gaat organiseren is on bekend. Omstreden schuur mag toch blijven DEN HAAG/WARMOND - De veldschuur die H. en W. van Dijk in de Warmondse Veerpolder hebben gebouwd, mag blijven staan. Dè ge meenteraad heeft tot nu toe gewei gerd een bouwvergunning voor het bouwsel te verlenen, maar voorzit ter J. Borman Van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State vindt dat niet terecht. De familie van Dijk houdt in de Veerpolder onder meer een paar koeien, kalveren en fokschapen. De gemeente noemt dat een hobby, maar navraag bij de agrarische ad viescommissie (AABA) leerde dat het net iets méér was. Of de econo mische belangen groot of klein zijn, doet voor de Raad van State daarbij nietter zake. De Van Dijken hebben tijdens een hoorzitting opgemerkt dat het bedrijfje inl DINSDAG 27 FEBRUARI Alphen Leiden - oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk. Zoeter- woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. muzikaal programma: 'Flying Pickets', a capella-muziek. aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. jaarvergadering Leidsche Ver- eeniging van Postzegelverzame laars, aanvang 20.00 uur, restau rant zwembad De Zijl, na afloop inkoop, verkoop en ruil. Leiderdorp voorlichtingsavond over 'kan- kerpraventie', van 19.30 tot 22.00 uur in het Kruisgebouw, Berken kade. Zoeterwoude nederlagentoernooi bij w Meerburg, aanvang 20.30 uur. de Zonne- bloemschool, Jongkindt Coninck- straat, van 18.30 tot 19.30 uur. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. opera: 'II Trovatore'. van Verdi. door Compagnia d'Opera Italiana, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert 'Oude Muziek in Oud heden', door Gustav Leonardt met vroege Italiaanse Barok van o.a. Frescobaldi, aanvang 20.15 uur in de Taffehzaal van het Rijksmuse um van Oudheden. - Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. 19.45 uur in hotel Het Witte Huis kindervoorstelling: -Wie met blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. doe-middag Kommunikatie Warmond, voor kinderen van 4 tot 12 jaar, aanvang 14.00 uur in het Meerpunt, Herenweg. Woubrugge schrijfavond Amnesty I tional in de oper' Emmalaan, van 20.00 tot 22.00 DONDERDAG 1 MAART Leiden lunchconcert door het Dumky Trio. van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. spreekuur PvdA met fractielid Demirbas en bestuurslid Kom brink, van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat, tel: 254547. optreden Marline Bijl met haar nieuwe soloprogramma, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'L'Orage dama ges'. door Orkater, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- ringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heem raadlaan. klaverjas - en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans 57, aan vang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen. Frerikshof, 20.00 uur. Nieuwkoop informatie en instructiedag 'quilten' met Lind Koolhaas, van 10.00 tot 15.00 uur in 'Over de Drempel'. CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14