Regionaal kabelnet vier nieuwe zenders Klant krijgt vaak slechte produkten van boomkwekerij Twee-fasenstructuur oorzaak spanning op universiteiten Afgedankte rolstoelen naar invaliden Roemenië Nevel van Oiion te zien tijdens sterrenkijkdagen ®nftilimU)S Storm vernielt opnieuw kassen van Hogewoning Sergio geopereerd dank zij actie DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 Landbouwschap gaat vijf jaar lang onderzoek doen naar ooi-zalven DEN HAAG - De kwaliteit van boomkwekerij-produkten laat. als ze eenmaal bij de consument zijn aangeland, te wensen over. Tijdens transport en verhandeling treedt een aanzienlijk kwaliteitsverlies op. Het plantgoed heeft, eenmaal bij de consument, vaak beschadigingen aan takken en wortels en ook uit droging van laanbomen,komt nogal Dat constateert de werkgroep Kwaliteitsbevordering Boomkwe kerijen van het Landbouwschap. Omdat de oorzaak van het verpiete ren van bomen en struiken niet dui delijk is. wil het Landbouwschap nog dit jaar beginnen met een vijf jaar durend onderzoek. De ingewikkelde afzetstructuur van boomkwekerijprodukten zorgt ervoor dat niet een, twee. drie is vast te stellen wie in de handelsketen van producent naar consument de planten fout behandelt. Het groot ste deel. 70 procent, van de geteelde bomen en struiken, wordt verkocht aan de zogeheten professionele markt zoals gemeenten. Staatsbos beheer. hoveniers en fruittelers. Daarnaast worden bomen en strui ken direct aan particulieren, de ei genaars van tuinen of balkons, ver kocht. Het bestaan van twee afzetkana len leidt ertoe dat klachten van de consument, of dit nu particulieren zijn dan wel professionals, niet wor den teruggekoppeld naar de hande laar of producent. Van bijsturing is geen sprake. Bovendien gaan vol gens het Landbouwschap de bo men en struiken door onnodig veel handen op weg van producent naar Het Landbouwschap wil het ver lies aan kwaliteit (in- en uitwendig) aanpakken door een ketenonder- zoek. Door kennis te vergaren over de handel en wandel van een boom of struik op weg naar de consument kan een geïntegreerde kwaliteits zorg op poten worden gezet. Het is volgens het Land bouwschap niet mogelijk van alle verschillende boomkwekerij-ge wassen te onderzoeken op welke manier deze worden behandeld tij dens de handelsfase. Er bestaan daarvoor te veel soorten gewassen die op een te diverse manier verhan deld worden. Selectie Het onderzoek richt zich dan ook in eerste instantie op afzet aan de pro fessionele markt en dan nog uitslui tend van de belangrijkste laan- en vruchtbomen, planten voor bos- en haagplantsoen en rozen. In tweede instantie wordt ook de handel in pot- en containerprodukten bestu deerd. Hoewel boomkwekerijpro dukten uit Nederland in heel veel landen worden afgezet, wordt al leen de export naar Duitsland en wellicht ook Italië onder de loep ge- Het onderzoek gaat vijf jaar duren en kost naar schatting ruim 1.2 mil joen gulden. Voor dit geld wordt on der anderen een projectleider aan gesteld die gedurende 3.5 jaar wordt begeleid door een hbo'er. Het on derzoek wordt voor het grootste deel (90 procent) betaald door het ministerie van landbouw. De reste rende tien procent wordt, via de vakheffing van het produktschap. bijeengebracht door de kwekers zelf. Volgens een woordvoerder van het produktschap hechten de kwe kers veel waarde aan het onderzoek. "Nederland is een exporterend land. Onze posiie staat of valt met een goede kwaliteit". Het produktschap voor sierge wassen beslist vandaag tijdens de algemene bestuursvergadering over het beschikbaar stellen van on geveer 120.000 gulden voor het on derzoek. Het wachten is dan nog op teostemming van het ministerie. De woordvoerder van het produkt schap heeft er alle vertrouwen in dat er positief zal worden gerea geerd op het inmiddels ingediende subsidieverzoek. Het is de bedoe ling nog dit voorjaar de projectlei der aan te stellen Commissariaat Media verbiedt onderwijskanaal Eurostep ZOETERWOUDE - Op het regionale kabelnet verschijnen binnenkort vier. mogelijk vijf nieuwe zenders. Het bestuur van dit net heeft dat gisteren besloten. De zenders zullen alle nog voor de zomer worden doorgegeven. Of ze ook in elk van de aangesloten gemeenten te zien zijn, is de vraag. De afzonderlijke gemeentebesturen moeten namelijk nog apart over de doorgifte beslissen, en niet in elke plaats zijn voldoende kanalen vrij in het net. LEIDEN/UTRECHT - De overgang naar de twee-fasenstructuur heeft geleid tot spanningen bij een aantal universitaire studierichtingen. Zeer goede studenten krijgen in het be gin van de studie te weinig moge lijkheden om zich al te ontplooien. Gemiddelde studenten krijgen het daarentegen steeds moeilijker als de eindstreep dichterbij komt. Dat schrijft een commissie die de kwaliteit van het onderwijs van de studierichtingen sociale geografie, fysische geografie, planologie, pre historie en niet-westerse demogra fie op de Nederlandse universitei ten heeft onderzocht. De problemen van de modale stu denten komen duidelijk naar voren bij het schrijven van de scriptie, al dus de commissie. Veel studenten hebben te weinig tijd om dat op een aanvaardbaar niveau te doen. Hen op tijd over de eindstreep helpen vergt een extra inzet van de staf. LEIDEN/ALKMAAR Rolstoelen en bedden die in Nederland worden weggegooid, kunnen prima dienst doen in Roemeense ziekenhuizen. De 46-jarige John Zantvoord. als ar- beidsdeskundige werkzaam bij de Gemeeenschappelijke Medische Dienst in Alkmaar, is daarom be gonnen met een landelijke inzame lingsactie bij de dertig GMD-depots in Nederland. "Wat wij hier naar de sloop brengen, is in Roemenië goud waard", zegt hij. Inmiddels zijn de eerste zendingen richting Roeme nië vertrokken. "Ik was via Roemeens-Hollandse kennissen in contact gekomen met de stichting het Werkend Missie- Herdenking bij W assenaarseslag WASSENAAR De vereniging Oud-commando's Zuid-Holland heeft vandaag in Wassenaar de zes Franse commando's herdacht die in de nacht van 27 op 28 februari 1944 bij de Wassenaarseslag zijn geval len. Tijdens een plechtigheid bij het monument aan de Wassenaarseslag werden kransen gelegd door onder anderen capitaine Perrouty d' Atta- chë de la Defence de France en de heer Mos namens de Coastel Forces Veterans. De rijksoverheid herdenkt de oorlogsgevallenen slechts een keer in de vijf jaar. De vereniging Oud- Commando's zorgt in de tussenlig gende jaren voor een jaarlijkse her denking van de vele slachtoffers van de oorlog. Rijnland steekt stokje voor illegaal storten slib in Braassem LEIDEN/AALSMEER - Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft gisteren verhinderd dat bagger van scheepswerf De Vries aan de Ringvaart in Aals meer zonder vergunning in de Braassemermeer werd gestort. Enige weken geleden vroeg De Vries Scheepsbouw een ver gunning aan om een deel van haar haven uit te baggeren en die bagger vervolgens in de zandwinput te storten. Kort daarop werd de aanvraag inge trokken. Toen bleek dat de ge meente Aalsmeer een regeling met de scheepswerf had getrof fen. Bij controle ontdekte het hoogheemraadschap dat de scheepswerf 'meeliftte' op een vergunning die aan de gemeen te Aalsmeer was verleend. De gemeente mag 50.000 kubieke meter baggerspecie uit de West- ei nderplassen in de voormalige zandwinput in de Braassemer meer storten. Aangezien de vergunning van de gemeente niet was bedoeld voor de bagger van de scheeps werf. heeft het hoogheemrad schap de stort ervan stilgelegd. "Het baggerslib van de scheeps werf heeft waarschijnlijk een goede kwaliteit, maar wij vin den.dat wij moeten weten wat er in de Braassemermeer terecht komt", aldus woordvoerder Meijer van het hoogheemraad schap Rijnland. Er zit voor de scheepsbouwer nu niets anders op dan opnieuw een vergunning aan te vragen. geheten 'visitatiecommissies' die dit voorjaar verslag zullen doen van hun onderzoek naar de kwaliteit van het onderwijs op de universitei ten, is voor het overige tevreden over de onderzochte studierichtin gen. De organisatie van het onder wijs is veelal in orde. constateert de "commissie. Zij looft het gebruik van moderne computerprogramma tuur. In Leiden (prehistorie) stelt de commissie vast dat er geen facilitei ten zijn voor ondersteunend geolo gisch onderzoek. Dat heeft te ma ken met de afwezigheid in Leiden van een opleiding geologie. Een minpuntje is ook het contact tussen de studierichtingen en het afnemende beroepenveld. Dat con tact zou systematischer moeten zijn. Bovendien beveelt de commis sie aan om meer aandacht te beste den aan de communicatieve vaar digheden van de studenten. team in Volendam. Die biedt al ja ren overal ter wereld hulp in de vorm van voedsel, kleding en medi camenten. Die stichting werkt met een leger vrijwilligers en heeft erva ring op het gebied van verzenden en distribueren. Inmiddels zijn de eer ste contacten uitgegroeid tot een nauwe onderlinge samenwerking. De actie draait als een trein. Aan af gedankte spullen hebben we geen gebrek. Tenslotte hebben wij als GMD bijna zeventig procent van al le benodigde revalidatie-appara- tuur in bruikleen uitstaan. Dat bete kent dat alles ook weer bij ons als tweedehands spul terugkomt. En dat is nogal wat. Overigens slaan we alles wat we binnenkrijgen op in loodsen, die de stichting ter be schikking heeft". Maar John Zantvoord wil meer dan alleen de eigen 'afdankertjes' verzamelen. Hij is druk doende zie kenhuizen en particulieren te bewe gen ook hun gebruikte spullen af te staan. "Vooral de kindertehuizen in. Roemenie hebben een tekort aan looprekjes en wandelstokken. Deze hulpmiddelen wordt over het alge meen via de ziekenfondsen ver strekt en zijn met andere woorden eigendom van particulieren. Maar die schaffen ook wel eens wat nieuws aan. We kunnen alles ge bruiken". Voor inlichtingen tel. 02993-64056 of 61922. RIJNSBURG De schade in het Rijnsburgse glastuinbouwgebied en bij de kassen in de dorpen in de omtrek van Leiden valt over "het algemeen mee. Vrijwel alle kas sen missen ruiten maar er zijn niet opnieuw tienduizenden vier kante meter kas tegen de vlakte gegaan. Een trieste uitzondering vormt het leliebedrijf van de ge broeders Hogewoning in het Rijnsburgse tuinbouwgebied Kloosterschuur. Terwijl er nog twintig glasdek kers bezig waren de laatste hand LEIDEN De Leidse Sterre- wacht houdt vrijdag, zaterdag en zondag sterrenkijkdagen. Zowel overdag als 's avonds kunnen bezoekers in de Sterre- wacht de hemel met kijkers af speuren. Overdag kunnen de zonnevlekken van de zon wor den bestudeerd. Bovendien is er een expositie en wordt een de monstratie gegeven over het zelf bouwen van een kijker. In de collegezalen zijn er dia- en filmvoorstellingen en lezingen met na afloop de mogelijkheid tot stellen van vragen. 's Avonds is er veel meer te zien. In deze tijd van het jaar staan de maan, Jupiter en de sterrenwolk van het sterre- beeld Orion gunstig ten opzich te van de aarde en kunnen daar door goed worden bekeken. Volgens een woordvoerder van de Sterrewacht is met name de 'nevel van Orion' de moeite waard. Tussen de honderddui- aan de reparatie van hun kas te leggen, morgen zou worden be gonnen met planten, klapte op nieuw het glas uit een hele kap van de kas. In vergelijking met de schade in januari, toen 8000 van de 12.000 vierkante meter kas aan diggelen ging, valt de schade nu nog mee. Als is dat 'meevallen' wel be trekkelijk. Hogewoning: "Zo kan je wel aan de gang blijven met op ruimen van glas. Het zal de nodige problemen geven om opnieuw glasdekkers te krijgen. In elk ge val moeten we rekening houden zenden sterren van Orion hangt gas dat vanaf de aarde als nevel wordt waargenomen. Overigens staat Orion zo ver weg dat de sterren met het blote oog niet kunnen worden waargenomen. De lezingen die tijdens de sterrenkijkdagen worden gege ven, beslaan een reeks aan on derwerpen. Zo gaat F. Israël op vrijdagavond in op Jupiter (19.00 uur) en kijkt P. Katgert terug in de tijd (21.00 uur). Op zaterdag worden er 's middags en 's avonds vier iets meer alge mene inleidingen gehouden. Zondag om 14.00 uur handelt de voordracht over radiosterren- kunde, twee uur later gaat P. Jenniskens in op de komeet die in april te zien zal zijn. De Sterrewacht is vrijdag avond van 19.00 tot 22.30 uur toe gankelijk. Op zaterdag 3 en zon dag 4 maart zijn de openingstij den van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. met een vertraging van minstens tien dagen voor wat betreft het in planten. Zacht uitgedrukt is dat op zijn minst erg jammer". De gebroeders Hogewoning staan nu alleen voor het opruimen van de troep. In januari kregen ze gedurende een week hulp van 15 militairen. Hulp van buren zit er nu ook niet zo snel in; alle tuin ders hebben de handen nog steeds vol aan het wegwerken van de ge volgen van de januaristorm. Bij de eerste-storm was het ook al zo dat de werklui net de laatste hand legden aan de spiksplinter- Op de uren dat de Vlaamse omroep BRT 2 niet uitzendt, geeft het regio nale kabelnet voortaan de zender Kindernet door. Dit is een speciaal programma dat zich richt op kinde ren tot 13 jaar. Als de andere Vlaam se omroep BRT 1 niet in de lucht is, kunnen de kabelkijkers deze zomer wellicht Eurostep aanschouwen. Deze satellietzender brengt onder wijsprogramma's, vervaardigd door een groot aantal samenwerkende Europese universiteiten. Of de zender ook daadwerkelijk op het net verschijnt, is nog niet ze ker. Het Commissariaat voor de Me dia heeft doorgifte vooralsnog ver boden omdat de zender niet aan de mediawet zou voldoen. Wel is zeker dat de zender Sportnet op de regio nale kabel wordt doorgegeven. Dit gebeurt op het kanaal waarop nu nog voorlopig het station Eurosport is te zien. Hoewel deze laatste zender een aanbieding heeft gedaan om defini tief op de kabel te komen, heeft het bestuur gisteren toch de voorkeur gegeven aan Sportnet. Volgens de bestuursleden biedt ze een gevari eerder en actueler programma. Het station heeft bovendien meer geld over voor de doorgifte. Verder heeft het kabelbestuur be sloten voorlopig de muziekzender MTV op het net door te geven. Het station verdwijnt weer wanneer in Nederland uitzendingen beginnen met zogeheten digitale radio - waar voor, merkwaardig genoeg, televi sie-kanalen moeten worden ge bruikt. De nieuwszender CNN kreeg gis teren definitief een plek op de kabel toegewezen. Het station werd eind vorig jaar in afwachting van nadere besluiten op het net gezet. Wie in dit LEZING VROUWENSTUDIES - De universiteit houdt donderdag 8 maart (Internationale Vrouwendag) de eerste Annie-Romein-Ver- schoor-lezing. Mieke Bal, hoogle raar vrouwenstudies en vergelij kende kunstwetenschappen aan de universiteit van Rochester, geeft een lezing onder de titel 'Over haar lijk: waarheid, wetenschap en cul tuurverschil'. Adres: Academiege bouw aan het Rapenburg 73 in Lei den. Aanvang acht uur. Gemeenten praten over bestrijding seksueel geweld LEIDEN De Stichting Samen werkingsverband tegen Seksueel Geweld houdt op dinsdag 6 maart 'een discussiebijeenkomst voor ge meentebestuurders over het belang van samenwerking in regionaal ver band bij de bestrijding van seksueel geweld en de hulp aan slachtoffers. LEIDEN - Het regionale nutsbedrijf EWR wil vaker gas- water en licht installaties in huis controleren. Nu gebeurt dit in feite alleen maar wan neer mensen verhuizen. Het bedrijf vindt dit onvoldoende en wil ten minste ëén keer in de vijftien jaar al le woningen langs. Die 'scherpere' controle kost de EWR niets mëër. Ze denkt de nodige mensen hier voor vrij te maken nu door de fusie over de verschillende inspectie-af delingen efficiënter kan worden ge werkt. nieuwe kas toen de storm zijn ver woestende werk deed. Een woordvoerder van de Hage- lunie kon vanmorgen nog geen overzicht geven van de schade op de andere bedrijven in de Leidse en Alphense regio. In totaal zijn er uit het hele land 500 schade- meldingen binnengekomen. Ook T. Langerak van de veiling Flora in Rijnsburg had vanmor gen nog geen overzicht van de schadegevallen. "Het ziet er ech ter naar uit dat de gebroeders Ho gewoning opnieuw tot een van de zwaarstgetroffenen behoren". gebied de regionale teletekst gaat verzorgen, is nog onduidelijk. Er zijn hiervoor drie gegedigden: Om roep Rijnland, het Leidsch Dagblad en de firma Brokerits. Het bestuur hoopt nu dat de drie een overeen komst sluiten, en gezamenlijk tele tekst gaan verzorgen. Een interessant probleem is ove rigens dat Omroep Rijnland vol gens de Mediawet een absolute LEIDEN Het zesjarige Suri naamse jongetje Sergio Karjadikra- ma kan deze week, dank zij een in zamelingsactie van de stichting Red Sergio, in het Leidse Academisch Ziekenhuis een beenmergtrans plantatie ondergaan. Gisteren arri veerden op Schiphol zijn broertje en zusje die als donor zullen funge ren, Sergio zelf is al in juli hier aan gekomen. Sergio werd twee jaar geleden ook al in een Nederlands ziekenhuis voor leukemie behandeld en kon genezen naar Suriname terugkeren. Daar stak de ziekte evenwel op nieuw de kop op. Al bij de eerste be handeling in Nederland had een fa- Na een tweetal lezingen wordt er een forumdiscussie gehouden waaraan onder anderen H.C.M. van Dongen, wethouder van Leiden, burgemeester H. Meerburg van Alkemade en wethouder H. Hiet- kamp van Katwijk deelnemen. Ook een vertrouwensarts en een recher cheur jeugd- en zedenzaken van de rijkspolitie werken aan de discussie mee. Het forum wordt voorgezeten door J. Doets van de landelijke stichting tegen seksueel geweld. De bijeenkomst wordt gehouden in De Burcht in Leiden. De verbruikersraad vindt een controle van eens in de vijftien jaar nog te weinig. Ze pleitte er gister avond tijdens zijn overleg met de di rectie van het nutsbedrijf ten min ste ëën keer in de tien jaar de instal laties na te lopen. Algemeen direc teur J. Haijkens wil daar echter niet aan, omdat de kosten voor de in spectie dan te hoog worden. Gemeenten praten mee over invoeren rekening-rijden LEIDEN De gemeentebe stuurders van gemeenten in Noord- en Zuid-Holland en in Utrecht gaan eind maart, begin april met het ministerie van ver keer en waterstaat praten over de invoering van rekening-rij den. De gemeenten moeten aan geven op welke plaatsen naar hun mening het best de elektro nische meetpunten ten behoeve van dat rekening rijden kunnen worden geplaatst. De gemeenten in het zuiden van Zuid-Holland worden op 29 maart in Rotterdam verwacht, die van het noorden van deze provincie op 2 april in Den Haag. voorkeur verdient; als ze tenminste in elke plaats een zendmachtiging krijgt - wat nog lang niet zeker is Hoewel Rijnland de eerste gegadig de is, heeft de omroep echter niet het geld om teletekst-programma's te brengen. Het kabelbestuur hoopt nu dat het Leidsch Dagblad en Bro kerits Omroep Rijnland de gelegen heid bieden om van hun apparatuur gebruik te maken. milie uit Hilversum zich het lot van het kind aangetrokken. Tussen de behandelingen door werd Sergio in Hilversum opgevangen. De melding vanuit Suriname dat het jongetje opnieuw door de kwaadaardige ziekte was getroffen, was voor de Hilversumse familie het sein om de stichting Red Sergio op te richten. Er werd 500.000 gul den ingezameld. Na de transplantatie moet het kind drie maanden in een steriele tent liggen. Een familie uit Hilver sum biedt de familie gedurende die tijd onderdak en bovendien is in de buurt van het AZL een apparte ment gehuurd. 27 februari 1990 Honderd, jaar geleden stond er in de krant: In de Cantelo's broedmachine van ..Artis" te Amsterdam is Donderdag een struisvogelei uit gebroed. Ongeveer 38 dagen ge leden was het gelegd en sedert dien tijd in eene warmte van 108 graden Fahrenheit gehouden. Reeds Woensdag barstte de dop en den volgenden ochtend is het kuiken te voorschijn gekomen, dat nu reeds de grootte van eene kleine hen heeft. Dit kuiken zal zijne opvoeding voltooien op het buiten van den heer Blaauw, te s-Gravelandmaar in de Can telo's broedmachine van „Artis" worden nog twee andere struis- eieren uitgebroed. Vijftig jaar geleden: 'Bij den bloembollenkweker J.U. aan den Haagschen Straat weg alhier, is het een onbekend gebleven persoon gelukt 's nachts een raam-pen uit te bo ren. Na het raam te hebben open geschoven. is hij naar binnen ge stapt. Ongelukkigerwijze kwam hij terecht in de slaapkamer van het echtpaar U., waarvan de echtgenoot bij het hooren van ge rucht het electrisch licht aank nipte. De inbreker nam direct daarna de vlucht en is verder onvindbaar gebleven.' 'Wij brengen vroolijkheid': dat is de juiste titel van de revue, die gisteren een uitverk&hte Stadsgehoorzaal te Leiden heeft geamuseerd tijdens den propa- ganda-avond van de AVRO. Werd er voor de pauze reeds veel gelachen, daarna was men vol komen aan het gieren toe en daarmee werd beantwoord aan de woorden van den voorzitter van de AVRO, den heer de Cler- cq, die reeds in zijn openings woord gewaarschuwd had dat men zich tijdens het tweede deel van het programma goed aan zijn stoel moest vasthouden. Hoewel op de foto moeil ijk te zien. is het hele dak van de kassen van Hogewoning er uitgewaaid. Stukken glas staan rechtop in de grond. Zolang het stormachtig blijft, waagt niemand zich inde kassen. (foto Jan Holvast) Gisteren arriveerden de familie van Sergio op Schiphol. Zus en broer zijn beenmerg-donors. (pr-fotoi

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13