Bijna alle partijen voorzien forse verhoging van de lasten Katwijksefolklore: kijken of Theo Lange er nog staat Bijzondere herdenking van bevrijding in Leiden raAds verkiezingen DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 BMMraiiHHiaglffifc Zeven lijsttrekkers van de politieke partijen die op dit moment in de Leidse gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, gingen met elkaar in debat op verzoek van het Leidsch Dagblad. In het kader van de naderende gemeenteraadsverkiezingen spraken zij over uiteenlopende onderwerpen als verkeer, woningbouw, belastingverhoging en welzijn. De komende weken volgen artikelen die aan die discussie zijn ontleend. Vandaag deel 3: over de (woon)lasten van Leidenaars. De la Mar (Groen Links) en Van Dongen (PvdA): lasten voor lagere inkomens zijn verlaagd. deld 250 gulden, de hoogste inko mens 1400 gulden", zo schetst Van Dongen de volgens haar redelijke verdeling. Zij verbaast zich over de weige ring van de WD om toe te geven dat belastingverhoging noodzake lijk is. Van Dongen tegen Van der Nat: "Ik weet nog steeds niet wat de WD wil. Doorgaan op de oude voet en nieuw beleid mogelijk maken. Dan zie jij toch ook wel dat je niet aan lastenverhoging kunt ontko men? Ik wil daar antwoord op. Een echt antwoord". Van der Nat: "Tijdens de colle geonderhandelingen zal een afwe ging van prioriteiten plaatshebben. Je kunt in deze discussie constate ren dat de WD heel wat terughou dender is wat betreft een lastenver hoging dan de andere partijen. Waar niet is, kan men niet halen". Van Dongen: "Nogmaals. Doet de WD mee aan het creëren van nieu we plaatsen voor kinderopvang, aan het ouderenbeleid, werkgele genheidsbeleid, ja of nee?" Van der Nat: "Daar kan ik nu geen concreet antwoord op geven". Van Dongen: "Dat is dan leuk voor de kiezer". Langenberg (D66): "Het is duide lijk dat het precies zo gaat als de af gelopen twaalf jaar. De VVD heeft vlak voor de verkiezingen mooie praat en vervolgens worden keer op keer, jaar in jaar uit, de lasten ver hoogd". Kuijers opent wandelroute LEIDEN - Wethouder Kuijers van groenvoorzieningen opent dinsdag 6 maart de wandelroute door het Blekerspark en de rk begraafplaats Zijlpoort. Op het voorterrein van de begraafplaats plant hij die dag om 16.30 uur een boom. Het gedeelte van het pad vanaf de Oude Heren gracht dwars door het Blekerspark en langs de Herensingel was al eer der gereed. Nu is er een brugverbinding ge maakt tussen het Blekerspark en de begraafplaats. Vervolgens is er een route gemaakt over de begraaf plaats die via de woning van de be heerder uitkomt bij de Zijlpoort. Ruilbeurs De Leidse Ruilvereniging KoningSkerk houdt op vrijdagavond 2 maart in buurt huis 't Spoortje aan de Bernardkade een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, munten, stickers, prentbriefkaarten, lucifermerken, sigarenbandjes, suiker zakjes enz. Aanvang 19.00 uur. Postzegels Dinsdag 27 februari houdt de Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars haar jaarvergadering in het restaurant van het zwembad De Zijl aan de Parama- ribostraat 66. Na de vergadering is er een veiling en gelegenheid voor koop, verkoop en ruil. Aanvang vergadering 20.00 uur. LEIDEN - De Stichting 5 Mei Comité Leiden krijgt van de gemeente een bijdrage van 10.000 gulden voor de viering van de 45ste herdenking van de bevrijding. Dit bedrag geeft de gemeente altijd wanneer er spra ke is van een lustruni van dezé nationale feestdag. Dat geld wordt besteed aan verschillende festiviteiten. Een vast on derdeel is de herdenkingsbijeenkomst in de Pieterskerk die geopend wordt door burgemeester Goekoop. Dit jaar zal tijdens deze dienst ge sproken worden door Eric Hazelhoff Roelzema, auteur van het boek Soldaat van Oranje. Het koor Ex Animo wordt die ochtend begeleid door studentenorkest Collegium Musicum. In De Waag is er een tentoonstelling 'Ergens in Nederland, mobilisa tie 1939-1940', die wordt geopend door Th. Kamphuis, hoofd sectie mi litaire geschiedenis van de landmachtstaf. Daarnaast zijn er die dag sportdemonstraties en volksdansen op het Stadhuisplein en komen er wandeltochten. Ten slotte wordt nog getracht om aan te sluiten bij een estafette vanuit Wageningen. Tekencursus Buurthuis Matilo begint dinsdagavond 27 februari met een tekencursus. De cursus bestaat uit 10 bijeenkomsten (20.00 tot 22.00 uur) en kost 70 gulden. Terre des Hommes De winkel van Terres des Hommes (tweedehands artikelen) aan de Lange Mare 42 is voortaan ook op dinsdagmid dag van 14.00 tot 16.30 uur geopend. De opbrengst van de winkel komt ten goede aan kinderen in nood in derde wereldlan den. Terres des Hommes zoekt nog me dewerkers die bereid zijn een handje te helpen. Voor meer informatie: mevrouw E. Deibei, telefoon (071) 765419. PvdA-spreekuur De PvdA houdt op donderdag 1 maart, van 19.00 tot 21.00 uur. spreekuur in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Fractielid Demirbas en bestuurslid Korte- rink zijn aanwezig om op vragen en op merkingen te reageren. Zij zijn ook tele fonisch bereikbaar: (071) 254547. Overgang Vido-Lejden houdt op vrijdag 2 maart, van 14.00 tot 15.30 uur, een open mid dag voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar die behoefte hebben aan een praatje of informatie over de overgangsjaren. Plaats: Doezastraat 34. Poging tot oplichting LEIDEN - Een onbekende man heeft gisteravond gepoogd de be woners van twee woningen aan de Titus Brandsmalaan geld afhandig te maken. De man gaf zich uit voor gemeente-ambtenaar en zei dat hij de hondenbelasting kwam innen. De bewoners trapten er niet in maar waarschuwde de politie. De golven beuken op de beschoeiing voor het paviljoen van Theo Lange. Het houten onderkomen is volledig leeggeruimd en de wanden zijn gestut met z Zuidwesterstorm bezorgt strandtenthouder angstige uren WD: prioiiteiten bepalen tijdens collegeonderhandelingen "De WD heeft altijd hoge prioriteit •gegeven aan het tegengaan van las tenverhoging. In de afgelopen tijd, en dat geldt ook voor de komende periode, is duidelijk geworden dat de financiële positie van de ge meente Leiden steeds moeilijker wordt. Het is heel goed denkbaar dat belastingverhoging onont koombaar is voor belangrijke zaken als de vervanging van de riolerin gen of als Leiden de artikel-12-norm niet haalt (de hoogte van belastin gen die Leiden moet hanteren, wil de gemeente tot en met 1993 in aan merking komen voor een extra uit kering van het rijk, red.). Op dit mo ment is ons standpunt: we proberen lastenverhoging tegen te gaan, maar sluiten niet uit dat er hele be langrijke zaken zijn, waardoor het toch moet", aldus VVD-lijsttrekker Van der Nat. Het standpunt van de WD wordt door alle andere partijen als onrea listisch en verkiezingspraat van de hand gewezen. Van Dongen (PvdA): "Het WD-verkiezingspro- gramma is af, maar klaarblijkelijk wil de WD het niet uitvoeren, want ze is niet bereid geld ervoor uit te trekken. Ik denk dat als je in stand wilt houden wat je hebt, en je alles op alles hebt gezet om via interne bezuinigingen geld te vinden voor. nieuw beleid, dat je dan nog een aantal miljoenen guldens nodig hebt voor het realiseren van je wen sen. Ook de WD heeft Hypocriet D66-lijsttrekker Langenberg vindt het verhaal van de WD 'hypocriet'. Bij de vaststelling van het vorige meeijarenbeeld is de WD akkoprd gegaan met een belastingverhoging van vier ton met ingang van 1991. Het hele college de WD incluis is met dat voorstel gekomen. De WD-fractie is ermee akkoord ge gaan", aldus Langenberg. "Het is raar dat de WD alleen voor volgens haar belangrijke dingen als riolerin gen de belastingen wil verhogen en niet voor belangrijke zaken op wel- zijnsgebied, zoals kinderopvang. Wij zijn bereid de burgers daarvoor een kleine, extra bijdrage te vragen. Nu de verkiezingen naderen is de WD daartoe niet meer bereid. Maar een jaar geleden nog wel". Ook Walenkamp, de lijsttrekker van het CDA, vindt dat lastenverho ging noodzakelijk is. "We willen veel nieuw beleid in de komende periode. Daar moeten we de finan ciële consequenties uit trekken. Mijn achterban staat ook achter dat standpunt". Van Dongen keert zich ook tegen de WD: "We kunnen niet met z'n allen roepen dat we allerlei wensen willen realiseren, of het nu gaat om amateuristische kunst, kinderop vang, het centrum voor moderne kunst, of ouderen, maar gelijk zeg gen dat we daar geen geld voor over hebben. Je kunt Leidenaar uitleg gen dat een kleine lastenverhoging noodzakelijk is als je in stand wilt houden watje hebt en bovendien de kinderen wil opvangen, de werklo zen aan werk wilt helpen, het onder wijs door moet gaan en al die andere wilt uitvoeren. Daarbij blijft voor mij overeind staan dat de zwaarste lasten op de sterkte schou ders moeten komen". Schouders Volgens lijsttrekker Vergeer van de Socialistiese Partij heeft de PvdA dat onderdeel van het beleid de laatste vier jaar niet waargemaakt. "De zwaarste lasten zijn helemaal niet op de sterkste schouders ge legd. Stelselmatig zijn de lasten ver hoogd voor mensen met een smalle beurs. Je moet het geld halen waar het zit. De gemeente rekent bij voor beeld nu slechts twintig procent van de kosten aan de bedrijven door die moeten worden gemaakt voor het afgeven van hinderwetvergun ningen. Laten we daar eerst maar eens wat aan doen". Groen-Linkslijsttrekker De la Mar deelt de kritiek van Vergeer niet. "We hebben de reinigingsrech ten verlaagd tegelijkertijd met de verhoging van de onroerend-goed- belasting. Het resultaat is dat de mensen in een woningwetwoning nu per saldo lagere lasten hebben dan vier jaar geleden", aldus De la Mar. Ook Van Dongen vindt dat het wel meevalt met de lasten voor de Leidse burgers. "Leiden staat op de zestiende plaats in een rij van 23 ste den. De lasten in Leiden zijn gemid deld 525 gulden per woning. In Zaanstad is dat 745 gulden. Lage in komens betalen in Leiden gemid- LEIDEN - De lasten stijgen de komende vier jaar in Leiden fors. Slechts één partij, de WD, zegt dat verhoging van de lasten kan worden vermeden en slechts in een aantal, onont koombare gevallen de Leide naars meer mogen worden be last door de gemeente. Volgens alle andere partijen houdt de WD de burgers een fopspeen voor. De Socialistiese Partij wijst lastenverhoging niet af, maar wil het geld 'vooral halen waar het zit'. door Henny van Egmond en Willem Spierdijk KATWIJK - Voor-de Kat- wijkers die komen uitwaai en is het niet meer dan een boeiend schouwspel, maar voor exploitant Theo Lange betekent het de zoveelste aanslag op zijn broodwin ning in de korte periode dat zijn paviljoen dit jaar op het strand staat. De zuidwester storm stuwt de zee in de loop van de maandagmiddag op tot aan de voet van de duin rand en de golven beuken in alle hevigheid op de zandwal die hij rondom zijn houten onderkomen heeft opge trokken. door Dick van der Plas Op het moment dat de beschoeiing het tegen vijven begeeft, krijgt de ondernemer het echt even be nauwd. Het lijkt een kwestie van tijd voordat het zand voor het hou ten paviljoen zal worden wegge spoeld. Zover komt het echter niet. De vloed blijkt juist op dat tijdstip wat over zijn hoogtepunt heen en Lange kan met zijn ploeg helpers opgelucht ademhalen. In dei i daarvoor is keihard ge werkt om de verdedigingswal voor de strandtent zo solide mogelijk te maken. Met behulp van een shovel wordt zoveel mogelijk zand en bag ger aangevoerd om de gaten op te Vullen die achter de houten be schoeiing vallen. De machine rijdt met hoge snelheid af en aan langs de vloedlijn,-waarbij de chauffeur zijn aandacht moet verdelen tussen het paviljoen van Lange en de op stallen van collega-exploitant Van Beelen, die ook juist was begonnen met het opzetten van zijn nering. Van hem zijn echter alleen nog een bijgebouwtje en de vloer van het grote onderkomen geplaatst. Lange was inmiddels al zover dat hij zijn paviljoen volledig had inge richt. "Afgelopen zaterdag wilde ik zelfs met het terras beginnen", ver telt hij tijdens een korte pauze tus sen twee slokken thee door. "Dat is tegelijk ook mijn grootste pro bleem: ik wil maar doorgaan. Ach teraf ben ik blij dat ik nog maar even heb gewacht". Hij heeft zijn paviljoen bij de aan kondiging van de storm weer uitge ruimd en tegen de wanden van de lege zaal zijn zware balken als stut ten geplaatst. Voor het wegwaaien van het paviljoen is Lange dan ook niet bang. Wel voor het rondvlie gende hout en de lege blikken die mogelijk één van zijn ruiten aan dig gelen kunnen slaan. "Als dat ge beurt, bestaat de kans dat de wind onder het dak slaat en dan kun je het verder wel vergeten", voorspelt de Katwijker. In de loop van de avond laat hij om die reden luiken voor de ramen bevestigen. Het grootste gevaar vormt echter de zee, die met niet aflatende ijver het zand onder de beschoeiing weg slaat. Het is voor eerst dat Lange het meemaakt dat deze verzwaarde constructie het begeeft. Een reden tot paniek is dat echter niet. Kalm analyseert hij welke mogelijke fou ten hij kan hebben gemaakt bij het verstevigen van de zandwal en de grijns die hij op drukke zomerse da gen op zijn terras tevoorschijnt to vert, blijkt ook onder moeilijker omstandigheden niet van zijn ge zicht te wijken. De telefoon in zijn paviljoen werkt al en nog voordat het grootste gevaar is geweken, hangt Lange aan de lijn om extra hulptroepen en ma terieel op te trommelen. Over enke le uren is het water zodanig gezakt dat weer kan worden gewerkt aan het herstel van de zandwal en de be schoeiing, die het ook 's nachts bij een nieuwe vloed weer moet uit houden. Een handjevol belangstellenden heeft zich op de steeds kleiner wor dende zandwal voor het paviljoen verzameld om gefascineerd naar het geweld van de zee te kijken. Ze hebben een moeizame tocht naar het meest zuidelijke deel van het Katwijkse strand achter de rug. Vooral het nemen van de afgang van de Boulevard naar de luwte van de KRB-post blijkt daarbij een zwa re hindernis. De oogleden worden letterlijk gezandstraald en me nigeen komt niet verder dan de eer ste treden van de trap. Degenen die het wel halen doen dat in de weten schap dat ze na enkele dagen het zand nog op de meest vreemde plekken van hun lichaam zullen te genkomen. Het afleggen van de paar honderd meter van de strandpost van de KRB naar het paviljoen van Lange valt mee. in vergelijking met de moeite die het heeft gekost om de strandafgang te nemen. Wel is er i grote kans op een nat pak op het I moment dat de golven op de zand wal voor het paviljoen stuk slaan. Maar voor de volhouders is dit nu eenmaal een onderdeel van Jen stukje Katwijkse folklore bij storm- weer: Kijken of Theo Lange er nog staat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12