TAD LEIDEN Vrouwen haken af bij Leidse brandweer Veel werk, weinig schade door storm Ik ben het gesodemieter nu zat: herenu wordt bedankt! LEIDSCH iü DAGBLAD Personeelsvereniging RUL eist schadevergoeding van 3 ton s DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 DEN HAAG/LEIDEN - Het be stuur van de Personeelsvereni ging der Rijksuniversiteit Leiden (RUL) is op jacht naar een scha devergoeding van bijna 300.000 gulden. De voorzitter van de Af deling rechtspraak van de Raad van State is om een uitspraak ge vraagd in de al jaren durende kwestie van de stort van afval- slakken op het volkstuinencom plex aan de Rhijnhofweg. Afhan kelijk van de beslissing van de Raad van State krijgt óf de pro vincie óf de aannemer J. Zand bergen uit Rijnsburg de schade claim in de brievenbus. Begin jaren '80 kreeg de perso neelsvereniging van de RUL de beschikking over 1000 vierkante meter grond, die voor de tuinie rende leden als volkstuincom plex werd ingericht. Van de werk zaamheden maakten ook de aan- leg van een parkeerterrein en een hoofdpad deel uit. De daarvoor bestemde grond zou met grof puin worden verhard en met fijn puin worden afgewerkt. Totdat de vereniging werd verteld dat dat laatste spul zeer moeilijk was te verkrijgen. De aannemer kwam echter met een, voor hem lucratief alternatief, te weten de afvalslakken uit verbrandings- december 1982 volgens die me thode de parkeerplaats aange legd. Even later stond de provin cie op de stoep, die de personeels vereniging in eerste instantie sommeerde de verharding weer af te graven. Volgens vernieuwde richtlijnen werd later opgedragen er een waterdichte plak asfalt overheen te walsen, zodat de schadelijke metalen uit de slak ken niet met hemelwater in con tact zouden komen om vervol gens de grond in te sijpelen. Aan die klus gingen nog de nodige metingen vooraf, die uitwezen dat de vervuiling zeer minimaal was. Toch werd er in september '88 geasfalteerd. Kosten: 265.000 gulden. De oorspronkelijke aan- neemsom bedroeg overigens 'slechts' 20.000 gulden. Tot de dag van vandaag ijlt de zaak na. Gisteren werd bij de Raad van State een hoorzitting gehouden, omdat de personeels vereniging in beroep is gegaan te gen de opdracht van de provincie om te asfalteren. De vraag is on der meer of de vereniging hinder- wetplichtig is, zoals de provincie zegt. De advocaat van de universi taire personeelsvereniging be toogde van niet. Wanneer hij in het gelijk wordt gesteld, kan de provincie een schadeclaim tege moet zien. Ook in soortgelijke kwesties zou Zuid-Holland dan in een benarde positie komen. "Ik hoop dat u de belangen voor het milieu zwaar laat meewegen", sprak de woordvoerster van de provincie uit. Als blijkt dat de provincie niet tegen de regels heeft gezondigd, dan wordt de aannemer uit Rijns burg aansprakelijk gesteld. Bij een eerdere gelegenheid is hij niet op een schikkingsvoorstel van de universiteit ingegaan. De uitspraak door de Raad van State komt naar verwachting in april af. LEIDEN - De Leidse brandweer e politie zijn gisteren en vannacht verband zijnde woningen door de storm we and raas- den afgerukt en weeeeslinseri de. Op tal van plaatsen in de stad Volgens werd schade aangericht door omge- moesten vallen bomen, rondvliegende dak- d0or de dakbedekking getroffen te pannen en afgerukte daken van in worden. Sommige delen werden aanbouw zijnde woningen. Er de- honderden meters gerd. De afgerukte daken veroor zaakten schade aan auto's'en al be woonde huizen. Opleiding wordt anders ingericht LEIDEN Brandweercom mandant Mark verwacht niet dat de vier vrouwen die nu in dienst zijn gekomen bij de brandweer in dienst zullen blij ven bij zijn korps. "Het is een utopie om te verwachten dat ze alle vier in dienst blijven. Ook van deze lichting vallen er een paar afis de verwachting van Mark. Hij zegt dit nu onlangs de derde van de vier vrouwen van ding van twee maanden. Voor de De anderen zeggen te zijn afgehaakt eerste lichting vrouwen vergde die vanwege de mentalitiet opleiding acht maanden. "We laten i het Leidse korps. Ze zeggen eerder in de gewone diensten dat de brandweermannen veel flau- meedraaien. Er i grappen maakten gelijk willen zijn, moeten brandweer is te 1 ze ook in alles gelijk zijn. We heb ben' daarop besloten om hen niet meer zo in de watten te leggen". Het sneller inzetten van de vrou- heeft ook tot voordeel dat vrouwen de eerste lichting bij het Leidse korps is afgehaakt. De overge- bleven vrouw, Rieneke van der Reyden, is inmiddels brand wacht tweede klasse. lijk. Mark noemt die verwijten van de vrouwen die zij afgehaakt niet te recht. "Ik ben het daar totaal niet mee eens. Het inpassen van vrou wen in een typische mannenorgani- het werk of de sfeer niet satie gaat altijd wel met wat pro aankunnen. "Dat merken we dan al bleempjes gepaard. Dat na vier of vijf maanden. Nu hebben bleken bij de politie we toch een jaar lang vooral veel tijd Bij de brandweer is in de opleiding van de dames gein- vesteerd", aldus Mark. De opleiding voor de vier nieuwe vrouwen is inmiddels anders inge richt. Zij volgen nu een korte oplei- schikken een niet zo groot bezwaar. "Er zijn ook mannen die niet zo sterk zijn en die functioneren ook goed". Wel heeft hij problemen met de geringe technische scholing van de vrouwen. "In de praktijk lukt het niet om hen voldoende bijscholing te geven op het gebied van het las sen en monteren. De vraag is dan natuurlijk wat voor werk ze anders kunnen doen". Een van de vrouwen is afgehaakt het zo dat de op eikaars lip zitten. Natuurlijk komt het wel voor De commandant vindt het feit dat dat die vrouwen dan een beetje wer over minder kracht be- den gejend. Als je daar niet tegen /-onvriende- woningen langs de Sumatfastraat worden binnenkort betrokken. De bewoners hebben kan, als je erg fijnbesnaard bent, eind vorige week de sleutels van de huizen in ontvangst genomen. De woningen komen in beheer bij woningbouw- a* w i.,v - Arbouw. De architect van het woningenblok i je te s gebouwd door Winkels op 30 april en 5 mei dicht LEIDEN - De winkels in Leiden zijn dit jaar op Koninginnedag (maandag 30 april) en Bevrij dingsdag (zaterdag 5 mei) de ge hele dag gesloteh. Dat heeft het Centraal Overleg Detailhandel besloten. Het is voor het eerst dat ondernemers gezamenlijk hebben afgesproken op deze da gen gesloten te blijven. Het sluiten op zaterdag 5 mei is een voortvloeisel uit het be sluit uit 1982 om Bevrijdingsdag om de vijfjaar te vieren. Dit jaar is er sprake van een lustrumvie ring en worden de winkels dicht gehouden. De werknemers be houden wel hun loon. Volgens bestuurslid Van Cle- ef van ondernemersvereniging Leiden Leeft zullen alle zaken in Leiden zich aan dit besluit hou den. Uitzonderingen worden ge maakt voor winkels die direct te maken hebben met festiviteiten. den zich in Leiden geen ernstige, persoonlijke ongevallen voor. Op de Meerburgerkade zijn gis terochtend verschillende bomen omgewaaid die op een vijftal auto's terecht kwamen. Een flinke schade fen door rondvliegende glasplinters van kapotgewaaide ruiten van bus hokjes. Een Leidènaar moest met snijwonden naar het AZL worden overgebracht. Een man uit Zand poort, die op de Lammermarkt uit zijn auto stapte. Inreeg glasplinters in het oog toen de ruiten van een bushokje naast hem het begaven. De man kon ter plaatse door de EHD worden behandeld. Op de Lammenschansweg werd een 73-jarige Leidenaar door de har de wind omver geblazen. De 4de Binnenvestgracht en Boomgaard- steeg moesten gisteren geruime tijd worden afgesloten in verband met rondvliegende dakpannen. Vannacht was het betrekkelijk rustig. De brandweer moest wel twee keer naar de rijksweg om de len van een lantaarnpaal, die waren losgewaaid, te verwijderen. In de Haarlemmerstraat moest een uit hangbord worden vastgezet. Aan de Middelweg werd een muur die op instorten stond omgetrokken. Brandweer en politie hadden ver der vooral hun handen vol aan klei ne zaken, zoals het verwijderen van loshangende goten, kapotgewaaide stukken van daken en glasscherven stukgewaaide ruiten. Op de Kastanjekade gingen drie of vier grote kastanjes tegen de vlakte. Ook veel coniferen in parti culiere tuinen bleken niet tegen de storm bestand, maar volgens Jo- chemsen, directeur groen, is er veel minder schade dan bij de storm van een maand geleden. Tot nu toe zijn er slechts 27 omgewaaide bomen bij de gemeente gemeld. Motorrijder frontaal tegen personenwagen LEIDEN - Een 26-jarige motorrijder uit Leiden is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op de Haar lemmerweg. De bestuurder van een personenauto, een 31-jarige Leide naar, wilde uit een parkeervak weg rijden op het moment dat de motor rijder uit tegenovergestelde rich ting kwam. De motor botste frontaal op de auto die totaal werd vernield. Ook de motor ligt in de kreukels. De motorrijder is, ver moedelijk met beenletsel, naar het AZL overgebracht. Herbestrating van Brigantijnwal LEIDEN - De herbestrating van de Brigantijnwal begint op maandag 5 maart. Het werk duurt ongeveer vier weken. Tijdens de werkzaam heden is het voor bewoners niet mo gelijk om voor de deur te parkeren. Voor het ophalen van grof- en huis vuil geldt dat dit moet worden neer gezet waar de wagens van de ge meentereiniging kunnen komen. Voor inlichtingen (9.00 en 10.00 uur) bij J. van der Meer, tel. 254602. omdat zij het duiken niet aankon. Vijfde Stripdag iii t Spoortje LEIDEN - In 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 wordt zondag 11 maart voor de vijfde keer de regio nale stripdag gehouden. Tijdens de ze dag zijn er tien striptekenaars aanwezig. Een van die tekenaars is Eric Schreurs, maker van onder an deren Joop Klepzeiker, die zijn al bums zal signeren. Daarnaast is er ook Robert van der Kroft, bekend van Sjors en Sjimmie en Claire. Deze laatste geeft om 11.00 en 14.00 uur aan de hand van een diaserie een live-com mentaar, aangevuld met muziek en speciale effecten. Hierdoor kan men zien hoe de strip tot stand komt. Ook aanwezig op de stripdag zijn de mensen van het Haagse stripblad Striptuur. Om 14.00 uur is er een stripvei ling. Daarvoor kan tot vrijdag 9 maart bij 't Spoortje en de Leidse Strip Shop boeken worden inge bracht. Bij verkoop wordt tien pro cent veilingkosten in rekening ge bracht. Ten slotte is er een tentoon stelling van 20 strips die zijn ge maakt door tekentalenten uit Ne derland. De strjpdag is van 10.30 tot en met 16.00 uur. LEIDEN - Bewoners van het Leidse bejaardencen trum Roomburgh vierden gisteren feest met de carna valsvereniging De Hutspotten. De sfeer zat er goed in, ondanks de soms wat macabere uitdossing van de feestgangers, die overigens ook de bewoners van het Elisabeth Gasthuishof en het Huis dp de Waard op een gezellige middag trakteerden. De Hutspotten gingen 's avonds gewoon door met feesten, zij het dit keer in het eigen Antonius Clubhuis. Op het programma stond het traditionele 'boerenkie- lenfeest', het Doordouwersbal. Dit bal was tevens de af sluiting van carnaval 1990 in Leiden. Vanaf vandaag is Prins Lodewijk weer een doodgewoon burger, (foto Lezers schrijven Schouwburg (2) Grote artikelen over het feit dat de directeur van de schouwburg gear resteerd is onder meer naar aanlei ding van de bijbanen van de direc teur. Los van de vraag of het ver standig is dit soort dingen te publi ceren, blijft de vraag waar we nu mee bezig zijn. Eert klein stukje his torie leert dat er een schouwburg in Leiden is die gedeeltelijk is geres taureerd. Voor veel mensen is het de mooiste schouwburg van Neder land. Na de restauratie waren er heel weinig toeschouwers. Een nieuwe directeur komt, opeens veel drukte, allure, landelijke bekend heid en veel toeschouwers. Uiteraard zijn er dan mensen die negatief reageren. Dit is een bekend verschijnsel. In plaats dat er met man en macht wordt gewerkt om bij voorbeeld de administratie aan te pakken, wordt er juist achterover geleund en gewacht tot het goed fout gaat. Een administratie die na tuurlijk nog gebaseerd was op het feit dat er toch geen toeschouwers waren. Het is niet te verwonderen dat later blijkt dat er op dit terrein fouten zijn gemaakt. Kneuterigheid is vervolgens om een directeur te arresteren, die wel licht privé-uitgaven declareert. Los van het feit dat elke directeur, dit doet blijft de vraag waar de politie en justitie nu mee bezig zijn. In de zelfde krant staat dat de politie geen tijd heeft. Kneuterigheid is een per soon te beschrijven die bijverdien- Een directeur wordt gekozen om z'n inspiratie, energie, inzet en con tacten. Elke directeur combineert deze eigenschap in zijn werk en buit deze ook in andere omstandighe den uit. Zijn werk profiteert van al z'n energie en contacten. Is het nu zo dat iemand die meer energie heeft er voor in de gevange nis moet worden gezet of is het ver standiger dit om te draaien en de personen te arresteren die niet ge noeg energie hebben in de baas z'n tijd en zodoende niet voldoende werken en presteren? Ik denk dat het erg druk zal worden in de gevan genis. Er zijn natuurlijk ook personen die van 9.00 tot 17.00 uur werken met koffie- en lunchpauzes. Zij zul len dit niet begrijpen. Als we zo'n persoon directeur maken van een schouwburg dan stel ik, als belas tingbetaler, voor, deze maar uit te sluiten. Wel is het natuurlijk leuker om een tendentieus artikel te schrij ven over een energiek iemand met veel inspiratie en contacten. Hoogachtend, A.H.F. Swaak, Brigantijnwal 7, 2317 GL Leiden, (sponsor van de Leidse schouw burg) (naschrift redactie: het moet toch ook mogelijk zijn een directeur aan te stellen die niet alleen energiek is, maar tevens de financiële admini stratie op behoorlijke wijze regelt.) LEIDEN Volgens de Leidse kantonrechter is het verschil tus sen boodschappen uitladen en een cursus volgen op de kop af 15 gulden. In ieder geval wanneer de boodschappen worden uitgela den door een blonde dame en de cursist slechts een 'gewone' man is. Beiden hadden een bekeuring gekregen voor een nagenoeg ver gelijkbare parkeerovertreding. Alleen bleek de man 15 piek duurder uit te zijn. door Eric Lorier De man volgde op het moment van de overtreding een cursus en ja, hoe lang zo'n les duurt weetje nooit precies. Hoeveel geld er in de parkeermeter moet, is dus ook altijd een beetje natte-vinger- werk. De les liep wat uit, te wemig muntjes in het apparaat en een bon op de voorruit was het ge volg. Eerste schikking, een ac ceptgiro van 35 gulden, te laat be taald en de tweede van 50 gulden vergeten. De cursist moest dus voorkomen en de rechter veroor deelde hem tot het alsnog betalen van de tweede schikking, een boete van 50 gulden. De volgende zaak ging bijna net zo. Een blondine had haar auto te dicht bij een straathoek gepar keerd, zodat ze de boodschappen makkelijker kon uitladen. Nadat alle gekochte artikelen binnen waren, wilde de Leidse haar auto ergens anders parkeren. Het bleek echter te laat, de bon was al uitgedeeld. Ook zij betaalde de schikking in eerste instantie te laat. En ook zij vergat de herkan sing. En dus moest ook zij voor komen. Dus moest ook zij... Nee, zij kwam er af met een boete van 35 gulden, het alsnog betalen van de eerste schikking dus. Voor een vrouw uit het noorden des lands toonde de rechter min der begrip. Haar auto was ander half jaar geleden door rood gere den, de eigenaresse verklaarde echter niet zelf in die auto te heb ben gereden: "Ik was die dag in Groningen, ik heb het nog opge zocht in mijn agenda. En wij ge bruiken die auto met z'n vieren, het moet dus iemand anders zijn geweest". Dit verweer vond ech ter weinig genade in de rechterlij ke oren: "Het is üw auto en blijft dus verantwoordelijk voor alles wat er mee gebeurt. Tenzij u pre cies bijhoudt wie rijdt, maar dat heeft u niet ge daan". De vrouw waagde nog een po ging: "Misschien heeft de agent het kentekennummer niet góed gelezen. Ik heb pas nog in de krant gelezen dat agenten ook vaak slechte ogen hebben. Ja, echt waar, dat heb ik zelf gelezen in De Telegraaf'. Helaas had de rechter geen vertrouwen in de pers: "Wat er in de krant staat is ook niet altijd waar, mevrouw. Ik heb echt totaal geen reden om aan de ogen van agenten te twijfelen". De officier van justitie twijfelde ook nergens aan. Een boete van 130 gulden was de eis en daarmee was het verzet meteen gebroken: "Ja, wat moet ik hierop zeggen. Ik ben gewoon de pisang, maar ik kan het niet uitstaan dat ik moet betalen terwijl ik nergens van af weet". De rechter veroordeelde con form de eis. "Wilt u nog in hoger beroep gaan, dan moet u dat bin nen twee weken melden". "Nee, ik heb nu genoeg van dat gesodemieter. Heren, u wordt be dankt". Truttig Ook een rij-instructeur moest er aan geloven. Bij een inhaalma noeuvre ging hij 15 kilometer te hard, volgens eigen zeggen om zo snel mogelijk weer naar de rech ter rijstrook terug te kunnen. "Bij examens wordt dat ook gezegd, je moet de inhaalmanoeuvre zo kort mogelijk houden om geen onno dig gevaar te veroorzaken voor de rest van het verkeer. Wanneer je 100 blijft rijden en je doet er daar door heel lang over, wordt er ge zegd: rij niet zo truttig, 't kan wel iets harder". De officier vond dit onzin: "Meneer, zijnde rij-instruc teur, zou beter moeten weten De rechter vond ook dat de in structeur zijn leerlingen beter een ander lesje kon leren: niet inhalen wanneer je daarvoor harder dan de maximum-snelheid zou moe ten rijden. Een boete van 110 gul den was echter wat te veel, 80 gul den was wel genoeg. "Misschien heeft u gelijk en heeft u inder daad zo veilig mogelijk gehan deld. Het mag echter niet op deze manier. De regels zouden mis schien moeten worden veranderd maar dat neemt niet weg dat u ge woon strafbaar bent. Zo zijn de regels op het moment nu een maal". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11