Volvo en Renault ruilen aandelen Boze boeren blokkeren weer overheidsgebouwen Toerbeurt verzekert binnenvaart van een toekomst Franse vakbonden woedend over fusie 'Born' juicht stap moederbedrijf toe Cao bij KLM AMSTERDAM (GPD) Volvo Zweden en het Franse Renault gaan de krachten bundelen om beter bestand te zijn tegen de steeds heviger wordende internationale concurrentie. Daartoe nemen zij aanzienlijke belangen in eikaars bedrijven. Renault moet van staatsbe drijf worden omgevormd in een naamloze vennootschap. De samenwerking moet begin 1991 ingaan. PARIJS (GPD) Door de gisteren aangekondigde samenwerking met Volvo is het in 1945 genationaliseer de Renault niet langer voor hon derd percent een Franse staatson derneming. Het tot nu toe door pre sident Mitterrand geheiligde princi pe dat er 'niet' zou worden gepriva tiseerd, 'noch' genationaliseerd, zijn fameuze 'ni-ni', is met deze omme zwaai definitief overboord. De Franse vakbonden, de communisti sche CGT voorop, zijn razend over de Alliantie waarbij beide autogi ganten pakketten aandelen in el kaar nemen. Voor hen betekent de verande ring dat de Franse staatsarbeiders worden overgeleverd aan de kapita listische geldwolven. De socialisti sche regering, geleid door Mitter rand, laat zich wat de communisten betreft, weer eens van zijn verrader lijke kant zien. Ze zijn niet te ver trouwen, zo meent men bij de CGT. Men is des te bozer omdat het dit maal om Renault gaat. Juist Ren ault is bij de arbeidersbeweging in Frankrijk van meer dan symboli sche waarde. Renault was altijd het 'laboratorium' waar allerlei nieu wigheden op sociaal gebied werden uitgeprobeerd. Het drama rond het 'ni-ni' voert terug tot voor de campagne van Francois Mitterrand bij de presi dentsverkiezingen van 1988. In 1981, toen Mitterrand voor het eerst tot de hoogste post in zijn land werd geroepen, nationaliseerde de socia listische regering onder leiding van Pierre Mauroy een fors aantal be drijven. Na de verloren kamerver kiezingen van 1986 moest de socia list Mitterrand de macht delen met de conservatief Chirac. Deze deed weer een aantal staatsbedrijven in de uitverkoop, ook zojuist genatio naliseerde. Het heen en weer schuiven met bedrijven van de privé- naar de staatssector en omgekeerd deed de economie weinig goed, zo conclu deerde Mitterrand. En om aan de discussie een einde te maken, be loofde hij in zijn 'Brief aan alle Fran sen', waarin hij zijn uitgangspunten voor zeven jaar beleid aangaf, een status quo wat betreft het privatise ren en nationaliseren. Het 'ni-ni', zoals dat vandaag heet. Dit blijkt dus voor Mitterrand een onhoudbaar principe. De tijd leent zich eenvoudig niet voor een der mate strak uitgangspunt. Want ook in Frankrijk maken bedrijven zich een beetje zenuwachtig over het Eu ropa van na 1992. De deregularise- ring in allerlei sectoren maakt dat bedrijven samensmelten om de toe nemende concurrentie de baas te kunnen blijven. Naast Renault heeft ook Air France eveneens een staatsbedrijf onlangs beslo ten niet langer af te wachten. Air France verorberde UTA, de groot ste Franse privé-vliegmaatschappij en slokte tegelijkertijd Air Inter (de Franse binnenlandse maatschappij) op. UTA zag zijn uitbreidingsaanvra- gen bij de Franse overheid steeds geweigerd Air France ging altijd voor en besloot zich over te geven aan het staatsbedrijf. Een verkapte nationalisering dus. En nu dus Ren ault, dat bezig is met een verkapte privatisering. De stand is derhalve 1-1. Ondanks dat evenwicht is nu al duidelijk dat er twee verliezers zijn: het ni-ni-principe en de Franse vak bonden. Renault verwerft tien procent van de aandelen van AB Volvo (de moe dermaatschappij) en wordt daar mee de grootste aandeelhouder van het Zweedse concern. Volvo koopt twintig procent van de uit te geven aandelen (met stemrecht) van Ren ault, en krijgt het recht in de toe komst nog eens vijf procent te ver- Gevolgen Voor Volvo Car BV in Bom houdt de vergaande samenwerking voor lopig geen veranderingen in. De aandelen van het bedrijf berusten voor zeventig procent bij de Neder landse Staat en voor de rest bij Vol vo Car Zweden, een dochteronder neming van AB Volvo. De Fransen krijgen ook 25 procent van de aan delen van Volvo Car Zweden in handen, maar dat heeft verder geen gevolgen. Voorzitter André Deleye van de raad van Bestuur van Volvo Car BV in Born juicht de ontwikkelingen toe en verwacht dat de samenwer king op technisch gebied, bij de ont wikkeling van onderdelen, in de ko mende jaren zal worden geïntensi veerd. Renault levert nu al de moto ren voor het grootste deel van de Nederlandse Volvo's. De krachtenbundeling tussen Volvo Zweden en Renault werd gis termiddag in Amsterdam bekend gemaakt door de topmannen van beide concerns, de Zweed Pehr Gyllenhammar en de Fransman Raymond Levy. De concerns wisse len ook 45 procent van de aandelen van eikaars vrachtwagen- en busbe drijven uit. De concerns willen samenwerken op het gebied van de produktont- wikkeling, aankopen en bij investe ringen. Door de resulterende kos tenbesparing denken de concerns de internationale concurrentieslag in de autobranche beter aan te kun nen. Volvo en Renault blijven ech ter hun eigen type-merken op de markt brengen en ook aan de dea- lernetten wordt niet gesleuteld. Zij blijven hun eigen auto's assemble ren en de twee hoofdkantoren blij ven gewoon bestaan. Grootste Met de samenwerking ontstaat wat vrachtwagens betreft de grootste Energiebedrijven Het kabinet wil onwillige energie bedrijven die weigeren mee te wer ken aan reorganisatieplannen, dwingen tot overdracht van hun be drijf. Dat blijkt uit het wetsontwerp energiedistributie, waarover over eenstemming werd bereikt in het wekelijkse kabinetsberaad. In de energiesector is een grootscheepse, vrijwillige reorganisatie in gang ge zet op initiatief van de regering. Van de 158 energiebedrijven moeten er uiteindelijk 56 overblijven. Export De handel met het buitenland is vo rig jaar naar een recordhoogte ge stegen. Dat blijkt uit voorlopige be rekeningen van het CBS. De export beliep in 1989 228,5 miljard gulden 12 procent), de import 221 miljard 13 procent), en het uitvoersaldo nam derhalve af van acht miljard in 1988 tot 7,5 miljard gulden in 1989. Een belangrijke bijdrage aan deze ontwikkeling leverden de export van energiedragers en -produkten, machines, auto's en vlees. De Bondsrepubliek bleef onze belang rijkste handelspartner met een aan deel in de totale buitenlandse han del van 26 procent. Betaalautomaat Kamerleden van CDA en PvdA hebben de ministers van economi sche zaken en financiën met klem om een actieve opstelling gevraagd in het conflict tussen het kleinwin- icelbedrijf en de banken over elek tronisch betalen. Dat conflict werd deze week naar buiten gebracht door voorzitter Van der Geest van het vakcentrum levensmiddelen. In de detailhandel wordt gevreesd dat de banken forse tarieven, zullen gaan hanteren voor bankcheques, kasstortingen en overschrijvingen om het alternatief van de betaalau tomaat financieel aantrekkelijker te maken. Oud papier De oud papierprijs, die sinds okto ber vorig jaar verschillende malen is verlaagd, is nu op een minimum niveau beland. Door de toeneming van de invoer vanuit Duitsland en Amerika wordt de Nederlandse handel in oud papier geconfron teerd met lage prijzen en stijgende voorraden, aldus de Nederlandse Vereniging van groothandelaren in papierafvallen NVGP. Dat komt mede omdat er te weinig gezocht is naar nieuwe toepassingsmogelijk heden, iets waarop de vereniging al jaren zegt te hameren. Lubbers gaat gesprek aan 'zonder schone beloften' <- De Zweed Gyllenhammar en de Fransman Levy lichten de fusie toe in het RAl-congrescentrum: "Samenwerken om mee te blijven doen". (foto epa) combinatie ter wereld. Met de per sonenauto's is dat niet het geval, "maar we zijn nu groot genoeg om mee te doen in deze moeilijke markt", aldus Pehr Gyllenhammer. Renault produceerde in 1989 1.970.000 personenauto's, Volvo 405.000. Wat vrachtwagens en bus sen betreft bedroegen die aantallen voor Renault 83.000 en voor Volvo 68.000. De samenwerking wordt geleid vanuit drie comités. Een algemeen comité, met daarin Gyllenhammer en Levy, werkt de plannen uit. Daarnaast is er een comité voor de personenauto's en een voor de vrachtwagens/bussen. Met de hele transactie is netto cir ca acht miljard gulden gemoeid. De Fransen zijn ongeveer 4,5 miljard gulden kwijt, de Zweden 3,6 mil jard. Renault had in 1988 een omzet van 59 miljard gulden, Volvo 30 mil jard. De Franse staat verwerft de overi ge op de markt te brengen aandelen van Renault. Het Franse parlement moet nog met de stap instemmen. De Franse premier Michel Rocard_ heeft gisteren, in een reactie op de" transactie tussen de twee autocon cerns, iedere suggestie van de hand gewezen dat Renault zal worden ge- DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers gaat vandaag "zonder schone beloftes" het gesprek aan met de voorzitters van de drie Centrale Landbouworganisaties en een dele gatie van de protesterende boeren. "Ik heb geen pleisterdoos bij me", zo zei Lubbers gisteravond na af loop van de ministerraad. Overdag hadden de boeren opnieuw met blokkades actie gevoerd voor hoge re graanprijzen en meer steun. De acties waren gisteren vooral gericht op overheidsgebouwen. Lubbers maakte duidelijk dat wat in de Kamer besloten is "de consequentie is van een beleid dat gevoerd moet worden". In het ge sprek zal hij "geen mooie woorden, maar ook geen moraliserende woor den" bezigen over de acties die de boeren voeren. Wel waarschuwde de premier dat er evenredigheid moet blijven bestaan tussen doel en middelen. "Als de politie er aan te pas moet komen is dat een neder laag voor iedereen", aldus Lubbers. De boeren wierpen op de vierde actiedag vooral blokkades op bij overheidsgebouwen, maar ook we gen en grensovergangen werden weer versperd. Voorzover bekend wordt in het weekeinde geen actie gevoerd. Of zij maandag verder gaan met hun protest, is afhankelijk van het resultaat van het gesprek met Lubbers, waarbij ook minister Braks aanwezig zal zijn. Tientallen landbouwers richtten gisterochtend met trekkers blokka des op bij de kantoren van CDA, WD, D66 en PvdA. De akkerbou wers maakten in een gesprek met het WD-Kamerlid Blauw en het D66-Kamerlid "Eisma opnieuw nun standpunt duidelijk. Rond het mid- privatiseerd. "Er zal geen enkel aan deel Renault aan het publiek wor den verkocht", zei hij. "De samen werking tussen Volvo en Renault is een industrieel antwoord op een in dustrieel probleem", zei een andere regeringsfunctionaris Toejuichen President-directeur Deleye van Volvo Car Nederand juicht de sa menwerking toe. "Gelukkig heeft Volvo gekozen voor Renault. Wij werken al ruim wintig jaar samen met Renault en sinds 1983 zeer nauw door de aankoop van hun mo toren". Volgens Deleye zouden Renault en Volvo Car Nederland ook 'op andere gebieden veel kun nen doen', bij voorbeeld wat betreft de ophanging en versnellingsbak ken, "zonder het risico als kleintje in een ongelijkwaardige verhou ding te worden gedrongen. Op kor te termijn gaan de Zweden en Fran sen zeer intensief samenwerken. Daar moeten wij ook heel actief bij blijven". Een eventuele technische samen werking (produkt-ontwikkeling) zou zich volgens Deleye moeten be perken tot het 'platform' (hart) van de auto, met name bodem, motor en de transmissie. DEN HAAG (GPD) - De huidi ge lage graanprijzen vormen een bedreiging voor het milieu. Ak kerbouwers zullen steeds meer hun toevlucht zoeken tot inten sieve teelten en de veehouderij. Dit leidt tot het gebruik van meer bestrijdingsmiddelen, mest en ammoniak. De enige oplossing op korte termijn is verplichte braaklegging in EG- verband. Dit stelt het Centrum Landbouw en Milieu. Verdere daling van de graan prijs betekent volgens het CLM het einde van de Nederlandse akkerbouw. De vraag is dan niet alleen hoe het verder moet met de 14.000 akkerbouwers en hun gezinnen, maar ook wat er moet gebeuren met de meer dan 500.000 hectaren die vrijkomen. Veel akkerbouwers zullen over schakelen op intensieve teelten, zoals aardappelteelt, bollen teelt, opengrondtuinbouw en glastuinbouw. Daarbij worden, aldus het CLM, per hectare veel meer bestrijdingsmiddelen ge bruikt. Anderen zullen overschake len op veehouderij en dat levert extra mest, ammoniak en verzu ring op en is dus ook strijdig met Huidige lage graanprijs bedreigt milieu het milieubeleid. Een derde groep akkerbouwers zal het be drijf beëindigen. In delen van Groningen, Drenthe en Zeeland zal dit leiden tot verpaupering van het platteland. Lage graanprijzen zijn vol gens het CLM ook geen oplos sing voor de graanoverschotten. In Frankrijk en Engeland zullen de boeren juist meer gaan pro duceren. De enige oplossing op korte termijn is beheersing van de produktie. Dat kan het best door de huidige regeling voor vrijwillige braaklegging ver plicht te maken in de hele EG. De graanprijs kan dan weer stij gen, graanteelt blijft aantrekke lijk, de bodemvruchtbaarheid blijft op peil en de vlucht in in tensieve teelten en in veehoude rij wordt afgeremd. De voorstellen die momenteel binnen de GATT, de wereldhan delsorganisatie, rondgaan over het vrijgeven van de markt voor agrarische produkten kunnen grote schade inhouden voor het milieu. Met name de arme lan den zullen door toenemende concurrentie gedwongen wor den 'roofbouw' te plegen op hun landbouwgronden. Dat stelt een aantal milieuor ganisaties uit West- en Oost-Eu ropa, de VS en Japan, die afgelo pen week in Amsterdam bijeen waren op uitnoding van de Ver eniging Milieudefensie (VMD). Ze zullen gezamenlijk actie on dernemen tegen de GATT-voor- stellen, waarover de bijna hon derd aangesloten landen in de cember te Genève overeenstem ming moeten bereiken. Een van voorstellen is geen grenzen meer te stellen aan de invoer van landbouwproduk- ten. Op termijn zou de wereld markt de prijzen ervan vrij moe ten kunnen bepalen. Dit bete kent volgens de milieuorganisa ties dat de produktie zal oplo pen en vooral arme boeren hun toevlucht zullen nemen tot milieu-onvriendelijke land bouwmethoden. daguur hieven ze de blokkades op. Daarna trokken de boeren mas saal naar het ministerie van vrom in Leidschendam. maar ook die blok kade werd in de middag opgeheven. Elders versperden landbouwers met tractoren de toegang tot over heidsgebouwen. Rond 300 boeren blokkeerden enige tijd de deuren van het Centrale Belastingkantoor in Apeldoorn. De actie verliep vol gens de politie rustig en 'publieks vriendelijk'. Ook versperden boze landbou wers opnieuw grensovergangen in Drenthe en Groningen en werd de Afsluitdijk in beide richtingen afge sloten. Om het publiek niet teveel te hinderen werd de weg tussenpozen vrijgemaakt. De blokkades waren aan het eind van de middag weer opgeheven. Een 'wilde' groep boe ren houdt wel nog steeds de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam bezet. SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft gisteravond met de vakbon den een cao met een looptijd van twee jaar afgesloten voor 19.000 werknemers. In de cao zijn in tegen stelling tot wat de bonden wilden, geen afspraken gemaakt over ar beidstijdverkorting. Met name de Vervoersbond FNV wilde naar een 35-urige werkweek in 1993. Verder is de prijscompensa tie uit de cao verdwenen. Deze was >'i de vorige cao bevroren. De KLM neeft wel loonsverhogingen toege zegd: met ingang van 1 januari 1990 een loonsverhoging van 2,75 pro cent, met ingang van 1991 een loonsverhoging van 1,75 procent en per 1 juli 1991 een loonsverhoging van 2 procent. De eindejaarsuitke ring wordt gefaseerd verhoogd naar het volledige maandsalaris. De hui dige eindejaarsuitkering bedraagt zevenachtste van het maandsalaris. Verder is de KLM tegemoet geko men aan de wens van de bonden om werkgelegenheid voor langdurig werklozen te creëren. LEIDEN/AMSTERDAM - Met grote borden bij bruggen en sluizen zal de binnenvaart binnenkort de aandacht op zich vestigen. Goede ti ming, want ook al heeft het er wel eens somber uitgezien, op dit mo ment heeft de binnenvaart de wind mee. Een binnenschip vervoert in z'n eentje de lading van tientallen vrachtauto's, is nauwelijks milieu vervuilend en hoeft niet aan te slui ten in de file. Wat nog ontbreekt is een regeling om te voorkomen dat schippers elkaar in het Europa van 1992 kapot concurreren. Mr. Mari anne Muller doet met "Het recht van de toerbeurt" een voorstel. 2 door Jeroen Dirks Vanaf de jaren dertig, toen de cri sis een scherpe daling van het vrachtaanbod veroorzaakte, wer ken de binnenschippers in Neder land via een Schipperbeurs. Ze on derhandelen niet zelf met een verla der, maar laten de vracht op de beurs aanbieden. Daar zorgt een on afhankelijke overheidsinspecteur ervoor dat de schipper die boven aan de lijst staat, de vracht vervoert. Hij moet zich dan wel aan de voor geschreven minimumtarieven hou den. Muller: "De capaciteit in de bin nenvaart is te groot. Veel te groot. Er zijn meer schepen dan er lading is, ook wanneer je overcapaciteit nodig om plotseling aanbod op te vangen niet meerekent. Als er vrije mededinging zou zijn, zouden ze zo ontzettend concurreren dat een reeks faillissementen ontstaat. Het toerbeurtsysteem op de beurs, waar schippers op volgorde van 'leeg- komst' worden ingeschreven, zorgt ervoor dat dit niet gebeurt". Het systeem werkt in Nederland tot tevredenheid van iedereen. Rijk worden de schippers er niet van, want wachten op een lading kan soms weken duren zonder dat een cent binnenkomt. Maar het systeem voorkomt faillisementen en neemt veel onderlinge spanning weg. Dat scheelt in de kleine wereld van de Een duween- heid van Grana- ria, 'bemand' met ME-ers, pas seert de Rotter damse Maas bruggen op 2 mei 1988. Het wettelijk toer beurtsysteem won het pleit vlak na het mis lukte 'experi ment' met Gra- naria in Neder land. Volgens Muller heeft zo'n systeem ook over de grenzen goe de kansen. (archieffoto» binnenvaart waar iedereen iedereen kent en harde concurrentie snel tot persoonlijke conflicten kan leiden. Duwbakken De betrokkenheid van schippers bij hun beurs verklaart waarom het bij na twee jaar geleden misging in de Granaria-affaire. Officieel was er niets aan de hand omdat bedrijven die eigen schepen hebben, hun la ding niet op de beurs hoeven aan te bieden. Maar Granaria gaf daar wel een eigen invulling aan. Het veevoe derbedrijf kocht een paar oude duwbakken op en zocht een paar schippers aan die buiten de Schip- persbeurs om de bakken wilden du- Opmerkelijk genoeg gaf toenma lig minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) Granaria toch een ver gunning buiten de beurs om te wer ken. Dat leidde tot een reeks acties van binnenschippers, die transpor ten van het veevoederbedrijf tegen hielden en daarbij geregeld slaags raakten met de mobiele eenheid. "Een blunder van Smit-Kroes", stelt Muller. De minister haalde uiteindelijk bakzeil, gunde Granaria een scha devergoeding en sloot een gewa pende vrede met de binnenschip pers. Maar daarmee verdween het streven naar een meer liberaler bin- nenvaart-beleid niet van de bureaus van Verkeer en waterstaat. Integen deel. Op dit moment lijkt het minis terie de hoop te hebben gevestigd op het Europa zonder grenzen van 1992, waarin een vrij vervoer en vrij verladen mogelijk zouden moeten zijn: in zo'n Europa past geen wette lijk toerbeurtsysteem waaraan alle schippers mee moeten doen. Hinderpalen Het ministerie voelt dan ook niets voor het plan van de schippersvere niging Noord-Zuid om het toer beurtsysteem juist uit te breiden en ook wettelijk van toepassing te laten zijn op vervoer van Nederland naar België en Frankrijk. Nu geldt daar nog een vrijwillig toerbeurt- systeem en wordt soms op het scherp van de snede geconcurreerd. Verkeer en Waterstaat wees de schippersvereniging Noord-Zuid echter op de algemene beginselen van het EEG-verdrag. Het deftige voorwoord daarvan benadrukt "de verwijdering van de bestaande hin derpalen teneinde de gestadige expansie, het evenwicht in het han delsverkeer en de eerlijkheid in de mededinging te waarborgen". Op zich wordt dat voorwoord vol doende geacht, maar de reden dat een wettelijk toerbeurtsysteem over de Europese grenzen echt niet kan, haalt Verkeer en Waterstaat uit de mededingingsregels van het EEG-verdrag, en dan met name arti kel 85. Muller: "Dat artikel komt er op neer dat een ondernemer geen afspraken mag maken die de onder linge concurrentie beperken wan neer daardoor de handel tussen de lidstaten wordt belemmerd". "Toen ik dat artikel de eerste keer las, dacht ik: vergeet het maar. Een wettelijk toerbeurtsysteem naar België en Nederland is niet haal baar", zegt Muller. Zij had toen net via de Universiteit van Amsterdam opdracht gekregen van de schippersvereniging Toerbeurt Noord-Zuid om het recht van de toerbeurt te onderzoeken in het ka der van het Europees Recht. Maar bij herlezing bleek hetzelfde artikel 85 wel degelijk aanknopingspunten te bieden voor een Noord west- europese schippersbeurs. Muller: "Verkeer en Waterstaat zegt dat het niet kan. Maar als je arti kel 85 leest en de uitspraken van het Europese hof van Justitie erbij haalt, blijkt ook dat je ontheffing kunt krijgen wannneer je aan een aantal voorwaarden voldoet". Ze wijst met name op het feit dat voor sommige bedrijven een "zwakker kartelregime" geldt: ondernemin gen die kwetsbaar zijn zoals de spoorwegen mogen een verder gaande samenwerking aangaan om dat ze nou eenmaal van groot be lang zijn. "Het concurrentieverbod wordt in dat geval wat minder scherp gesteld", stelt Muller, "spoorwegen mogen daarom wor den gesubsidieerd door overheden. De binnenvaart wordt niet eens ge- subsidiëerd, maar is wel van groot belang. Ik concludeer dat het toer beurtsysteem valt onder de uitzon deringsmaatregelen". Raad van Europa In dit geval wreekt zich het feit dat de gezamenlijke ministers in de Raad van Europa zich over het alge meen met andere zaken hebben be ziggehouden. Landbouw, visserij, monetaire unie, vrij grensverkeer; het zijn hot items waarvoor de mi nisters in de Raad van Europa met enige regelmaat bijeenkomen. Maar voor vervoer, zoals vrachtvervoer per binnenschip is niets geregeld. "Een puinhoop is het", stelt Mul ler. "Ze hebben ooit wel eens gepro beerd de vloot te saneren (slopen, red.) door geld uit te trekken voor een sloopregeling. Maar dat werkte dus absoluut niet. Integendeel: veel schippers lieten het oude schip slo pen en kochten voor het geld een nieuw schip. Maar dat betekent niet, dat 'Europa' nu met de armen over elkaar kan gaan zitten onder het motto 'Zo. Dat is mislukt'. In plaats daarvan mpet iets gebeuren. Structureel, anders valt er straks weinig meer te structureren". Muller denkt dat de invoer van een wettelijk toerbeurtsysteem in Europees verband een belangrijke stap kan zijn. Zij neemt ook de vrees weg, die bij nogal wat binnen schippers leeft, dat de Acte van Mannheim uit 1868 roet in het eten zou gooien. Volgens Muller kan dat verdrag tussen de Rijnoeverstaten dat vrije handel garandeert op de Rijn en alle zijrivieren daarvan eenvoudig worden omzeild door niet te laden en te lossen langs de Rijn. In de praktijk blijkt dat trou wens zelden voor te komen. Tijdelijk Muller vindt dat, mocht het wette lijk toerbeurtsysteem inderdaad door de EG worden ingevoerd, het wel om een tijdelijke maatregel moet gaan in afwachting van een sa nering van de overcapaciteit in laadruimte. Die wordt op 10 tot 35% wordt geschat. Feit is echter dat een goede sloopregeling jaren in beslag zal nemen. In de tussentijd kan een wettelijk toerbeurtsysteem veel problemen voorkomen. Muller twijfelt er niet aan dat het de moeite waard is om uitgebreid aandacht te besteden aan de bin nenvaart. "Neem alleen al het ver voer van containers. Die worden nu vaak in Rotterdam van grote zee schepen worden overgeladen op vrachtauto's. Dat verladen kost veel, er gaat één container op één wagen en vrachtauto's zorgen voor nogal wat milieuvervuiling. Op een schip gaan veel gemakkelijker veel meer containers, het is stukken schoner en tegenwoordig gaat ver voer over water niet veel langzamer over de weg. Ik weet zeker dat er toekomst zit in de binnenvaart. Maar een gecoördineerd optreden op EG-niveau is dan zeker noodza kelijk".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7