'De kerk stopt seks in een keurslijf Duurste show ooit in Nederland Italiaanse roek-zanger Zucchero Fornaciari vanavond in Den Haag Bar neemt rol van bemiddelaar op zich Trust boeit met onspeelbare 'Penthesilea' JAZZ Time Peace Love Call Taboo Gonzales ROME (GPD) 'Het beste dat Italië heeft uitgevonden na de Ferrari', zo werd hij onlangs genoemd. Een hoed op z'n sluike lange haren, een intens bleek gezicht, en een paar afgetrapte laarzen. Sinds een paar jaar is Zucchero i Sugar Fornaciari, letterlijk 'Sui- ker', de grootste roek-zanger van Italië. Zijn laatste album, 'Goud Wierook Bier', is de best verkochte plaat van Italië van de afgelopen twintig jaar. Jongeren, kinderen en ouderen van elke kleur en pluimage ken nen zijn teksten uit het hoofd. Mijn buurjongetje van vier zingt met een ernstig gezicht op de trap: 'Liefde, seks, seks. Ik ben een uitgehongerde'. Waar je ook komt, in discotheken, in de bar, of in de pizzeria op de hoek, overal klinkt de muziek van Zucchero: 'Hallo broeder, we zitten in de stront. Tussen haak jes, hoe gaat het ermee?' Het nummer is in Italië bijna een standaardgroet geworden. I Eenmaal op het podium ver liest Zucchero al zijn schuchter heid. Met rauwe, hese stem slin- I gert hij zijn teksten de zaal in. 'Er zit een duivel in mij! Glorie hoog in de hemel, maar hier be neden is geen vrede. Ik heb I geen behoefte aan sluiers. Mijn engel dat ben jij'. Maar dan in het Italiaans, en met een on- weerstaanbare swing. Zuc- chero maait met z'n armen door de lucht. Het publiek komt rechtop uit z'n stoel en zingt uit I volle borst mee: 'Haa, we zijn geen Heiligen! De verleidingen van de aarde, dat zijn pikante zaken. Er zit een duivel in mij. Baby, steek de duivel in mij j aan'. De gezichten glunderen. 'Er zit een duivel in mij!'. Zoiets godslasterlijks is hier in Italië nog nooit gezongen. I 'Hoe is je enorme succes te verkla ren?', vragen we Zucchero in de I pluche suite van een hotel in Bolog na. Het is vlak voor zijn tournee door Europa samen met de Engelse zanger Eric Clapton. Begin deze maand gaf hij met Clapton 12 duo- concerten in de Royal Albert Hall in Londen en vanavond treden ze op in de Statenhal in Den Haag. De kaartjes zijn al wekenlang uitver kocht, maar dat is waarschijnlijk eerder te danken aan de populari teit van Eric Clapton, dan aan die van Zucchero. door Marjon van Rooijen Zal het niet moeilijk worden om in het buitenland het succes te evena ren dat je in Italië hebt? "Buiten Italië ben ik nog vrij on bekend. Maar dankzij Eric Clapton heb ik nu de mogelijkheid om me te meten met een niet-Italiaans pu bliek. Ik zie daar eerlijk gezegd wel tegenop. Mijn teksten zijn in het Ita liaans en de mensen komen natuur lijk in eerste instantie voor Clapton. Toch hoop ik dat er een vonk over slaat. Het gaat tenslotte niet alleen om de woorden. Twee jaar geleden heb ik al eens een optreden gehad in Utrecht. Dat werd een fantastisch concert. De zaal was heel enthou siast, er hing de juiste stemming en ik denk niet dat er veel mensen wa ren die Italiaans spraken". Je muziek is een vreemde menge ling van 'zwarte' Amerikaanse blues- en soulritmen, met Italiaanse teksten. Is dat de reden waarom de muziekcritici in Italië je 'de enige Italiaan van internationaal for maat' noemen? "Ze hebben nogal veel vertrou wen in mij. Misschien wel meer dan ik zelf heb. In elk geval is mijn mu ziek een volledige breuk met de Ita liaanse traditie van de zogeheten 'cantautore' zangers zoals Poalo Conté of Lucio Dalla, mensen die ik overigens erg waardeer. Maar mijn muziek komt voort uit de Ameri kaanse bluestraditie. Mensen als Ray Charles, en later Joe Cocker hebben me geïnspireerd vanaf het moment dat ik heel klein was. Een De Italiaanse rockzanger Zucchero: 'De beste Italiaanse uitvinding na de Ferrari'. Amerikaanse vriend hier in Bolog na leerde me gitaar spelen. Vanaf m'n elfde trok ik met een aantal vrienden door het land. We liepen we alle blues-festivals af. We sliepen in parken en aten broodjes. Geen geld. Meestal werkte ik in een bak kerij of in de fabriek, en al het geld ging in instrumenten zitten. Op m'n dertiende had ik m'n eerste rithm blues band. Ik heb drie verschillen de bands gehad en daarin speelde ik saxofoon. Maar in Italië was men niet geinteresseerd in die muziek". Wat was het moment van de om slag voor jou; het moment waarop je succes kreeg? "Er brak een periode aan dat ik el ke hoop verloren had. Om te kun nen eten, was ik gedwongen om commerciële, heel 'Italiaanse' melo dische nummers te schrijven. Voor anderen wel te verstaan. Ik schreef Alwin Bar: eerste concert van de serie Ro mantische Pianomuziek met werken van Schubert en Schumann. Gehoord in de Ka pelzaal op vrijdag 23 februari. Bij ieder recital is één van de spannende aspecten of de uit voerder daar op dat podium zich zal ontpoppen als ambachtsman, als bemiddelaar, of als een combi natie van beiden. Wordt wat de componist in zijn hoofd en hart hoorde en opschreef alleen ge spééld, of worden de noten echt tot leven gewekt? En hoe beter je een stuk kent hoe spannender zo'n recital kan zijn. Bij de eerste tonen van Am Abend uit Schu mann's Fantasiestücke op. 12 was duidelijk dat Alwin Bar ditmaal niet alleen pianist wilde zijn, maar de rol van bemiddelaar op zich had genomen. Hoewel Schu mann's muziek voldoende pianis tische uitdagingen bevat om een pianist letterlijk handen vol werk te geven, ging Alwin Bar gelukkig verder dan het ambachtelijke, dat middel werd om te komen tot waar het in deze muziek om gaat: het overdragen van het hele scala aan menselijke emoties. Met een zingende en rijk geschakeerde pianoklank, waarin ingehouden fluisteren evenveel zeggings kracht had als grote uitbundig heid, trof Alwin Bar de poëzie van de Fantasiestücke in de kern. In de Etudes Symfoniques, een misleidende titel, laat Schumann in een negental variaties een een voudig gegeven van gedaante en karakter veranderen op weerga loos knappe wijze. Ook in dit werk, waarin de etude zijn school se betekenis afgelegd heeft en tot expressiemiddel omgevormd is, werden de voor Schumann zo kenmerkende wisselende stem mingen indringend en poëtisch weergegeven. Schubert's Sonate in A werd door Alwin Bar op de zelfde wijze benaderd: ook hier nam hij zijn publiek als het ware bij de hand om het deelgenoot te maken van de schoonheid die hij in deze muziek gevonden had. En ook voor wie deze stukken goed kende, werd het een ontdek kingsreis vol verrassingen. In de toegift, het Andante uit de Sonate K.V. 330 van Mozart werd de ver wantschap van deze beide We ners hoorbaar in de melodische rijkdommen die beiden te bieden hadden. In dit recital heeft Alwin Bar het begrip ver-tolk-er alle eer a§n gedaan. De twee volgende concerten in deze cyclus vinden plaats op 30 maart en 2 mei. Alwin Bar speelt dan de Sonates in bes en in fis, en vier Impromptus van Schubert, en Schumann's Carnaval, Arabe sque en de Sonate in fis. MIES ALBARDA >r zangers die meede den aan het populaire songfestival van het Italiaanse lied in San Remo. Ze eindigden nog aan de top van klassement ook. Zelf heb ik ook een keer meegedaan, in '84. Ik eindigde als een na laatste. Je kunt de men sen niet in de maling nemen. Ze voelen heus wel als er geen betrok kenheid bijzit". "Ik wilde alles opgeven. Maar een vriend van mij, Agostino, heeft mij toen een vliegticket gegeven voor een reis naar San Francisco. Zijn vrouw had die gewonnen in de prijsvraag van een of ander spijker- broekenmerk. Het leven is vreemd; in San Francisco heb ik toen een bandopname gemaakt met een groep zwarte musici die ik daar had gevonden. Het resultaat stuurde ik, anoniem, naar mijn Italiaanse pla tenmaatschappij. Ze stonden op het punt mijn contract te verbreken, maar toen ze dat bandje hoorden, zeiden ze: 'Cazzo! Dat is een goeie. Die willen we onder contract'. Zuc chero lacht: "Vanaf dat moment is alles gaan lopen". Je hebt in de afgelopen jaren ge speeld met grote musici als Miles Davis, Joe Cocker, Paul Young, en nu weer met Eric Clapton. Zoiets heeft zich nog nooit voorgedaan in de Italiaanse muziekgeschiedenis. "Ik begrijp het zelf ook niet. Ze zijn geïnteresseerd in mijn muziek. Die contacten zijn nooit van mijzelf uitgegaan. Het is meer toeval elke keer. Miles Davis bijvoorbeeld die was hier in Italië op tournee. Toe vallig hoorde hij op de radio een nummer van mij. Toen heeft hij zijn manager opdracht gegeven om mij te bellen. Hij wilde dat nummer sa men met mij opnemen in zijn studio in New York. Ik dacht eerst dat het een grap was, maar Miles had alles geregeld, daarna zijn we samen op tournee in italie gegaan, ik denk dat ze afkomen op de mengeling in mijn muziek van niet-italiaanse ritmen en een italiaanse klank". Over Italië gesproken. Wat heb je toch met de rooms-katholieke kerk? Vrijwel al je teksten zitten vol met de combinatie godsdienst en seks. Bijvoorbeeld het nummer waarin je zingt: 'Ik wil je zien klaarkomen voor het altaar', of 'Er zit een duivel in mij'. "De katholieke kerk stopt seks in een keurslijf, dat is een van de grootste problemen waar de men sen hier mee worstelen. Overal voel je het gewicht van de paus. Ik ken vrouwen die seksueel echt verdor ven zouden zijn. Maar omdat ze elke zondag naar de kerk gaan, verbie den ze zich dat soort dingen. Uit schijnheiligheid. En dat geven ze weer door aan hun kinderen. Die worden geboren met het idee dat seks iets duivels is. Ik heb er zelf ook problemen mee, anders zou ik er niet over zingen". Ben je gelovig opgevoed? "Dat hebben ze geprobeerd. Mijn familie was niet gelovig, maar ik woonde recht tegenover de kerk. Al toen ik een heel klein jongetje was, werd ik aangetrokken door het ge luid van het orgel. De priester be sloot toen om me orgel te leren spe len, als er niemand in de kerk was. Er ontstond 'een ongelofelijke vriendschap tussen mij en die pries ter. Zoals er trouwens altijd vriend schap heeft bestaan tussen mijn fa milie en de kerk. Mijn vader en mijn grootvader werkten gratis in de tuin van de priester. Ze onderhielden zijn erwten en zijn tomatenplanten. Maar als er dan werd gesproken over godsdienst, de kerk, de katho lieke beweging, dan werd het ruzie. Dan botsten die twee dingen. En zo is het nu nog steeds. Ik gebruik, voor Italiaanse begrippen, heel di recte teksten. Het gaat mij ook om provocatie". Is dat de reden waarom je naast heel poëtische teksten ook plotseling woorden als 'neuken' gebruikt? "Ik denk het wel, maar ik wil geen echte boodschap geven. Ik probeer alleen signalen uit te zenden, zoals de godsdienst, daar ben ik zelf nog helemaal niet uit. ik twijfel, het fas cineert me. ik heb ook teksten, zoals in het nummer 'overdosis aan lief de', dan zeg ik: 'ik heb behoefte aan liefde. Van een vrouw, van een man, van een hond. En aan de liefde van God". Als je het dan toch een bood schap wilt noemen. Ik behandel in mijn muziek redelijk serieuze za ken, als godsdienst, liefde, en seks. Maar ik behandel die dingen niet op de zwaarwegende of ingewikkelde manier zoals we in de Italiaanse mu ziektraditie gewend zijn. Ik voer iro nie in, en ritme. Ik denk dat dat 'Penthesilea' van Heinrich von Kleist door De Trust. Regie: Theu Boermans. Vormge ving: Guus van Geffen, Remmelt van Kleef, Pilo Pilkes, Vincent Lafeber. Titelrol: Marie- LEIDEN - 'Penthesile(i)a' Kleist is een onspeelbaar stuk met desondanks een grote trekkingskracht. De onmogelij ke, tot mislukken gedoemde trekkingskracht tussen de j Griekse held Achillos en de i zonenkoningin Penthesileia met constant contrasterende emoties ook binnen de personages, is eer theatrale uitdaging van de eerste orde. Het probleem schuilt echter in de structuur van het stuk, die niet alleen de andere personages iedere diepte ontneemt, maai ook de handeling aan bandenI legt. Veldslagen, tweegevechten en hinderlagen volgen elkaar op met een snelheid die een Holly wood-regisseur zich in zijn stout- ste dromen niet kon voorstellen, maar op het toneel zelf gebeurt absoluut niets. Alles wat een| beetje leven in de brouwerij kunnen brengen, wordt door der den verteld, zelfs het merendaal van de beslissende ontmoetingen tussen de beide hoofdpersonen.! Jaren geleden leverde 'Penthe- sileia' het toenmalig Rotterdams Toneel een debacle op, waarover |nu nog wordt nagegniffeld en vo rige maand besloot het Nationale Toneel halverwege de repetitie-] periode de voorstelling af te ge lasten. De Trust zou echter De Trust niet zijn, als zij niet iets heel bijzonders had gevonden om juist dit onspeelbare stuk in een tot de laatste minuut boeiende voorstel ling om te buigen. Gedurende de eerste twintig minuten volgen ef fecten en verrassingen elkaar in hoog tempo op en krijgt men de indruk dat Kleist's teksten eigen lijk alleen maar gebruikt worden voor een vermakelijk brok antito neel. Gaandeweg blijkt echter dat het stuk desondanks overeind blyft en dat alle tijd genomen wordt om vooral de centrale con frontatie tussen de beide hoofd personen en de slotscène een maximale kracht te geven. De in- van de spelers blijkt daarbij fenomenaal, maar voor de recen sent dient zich een probleem aan: elk woord over de voorstelling be derft een deel van de verrassing. We zullen het laten bij de consta tering dat het LAK zelden zo'n complexe toneelbouw heeft ge en dat een bezoek aan deze j voorstelling alleszins de moeite loont. PAUL KORENHOF 'Les Miserables': AMSTERDAM (GPD) - De spectaculaire musical 'Les Mi serables' die over ruim een jaar in Nederland in première gaat, zal de duurste show zijn die ooit in Nederland is opgevoerd. De produktiekosten bedragen zo'n twaalf miljoen gulden en daar bij wordt uitgegaan van een overheidssubsidie van 500.000 gulden. Dat maakte producent Joo» van den Ende deze week sarrfen met de directie van thea ter Carré bekend bij de presen tatie van de plannen. bijdrage: Ken Vos. Al MacDowell: 'Time Peace' (1989. Gramavision cd: R2-79450; lp Rl-79450) Basgitarist Al MacDowell speelt al vijftien jaar bij Ornette Coleman. Desondanks is dit album, voor zo ver ik weet, het eerste dat hij onder eigen naam heeft gemaakt. De mu ziek van MacDowell, die voor tien van-de elf korte stukken hier tekent, is echter toegankelijker en minder eigenzinniog dan die van Coleman. Met een basisopstelling bestaande uit Jack O'Neil (tenor- en sopraan sax), Dave Bryant (drums) en Jeff Ciampa (gitaar) produceert MacDo well heel lichtvoetig en fris klinken de funk-fusion, die gevarieerd ge noeg is om niet verwisseld te wor den met de vele gezichtloze produk- ten op fusion-gebied. MacDowell is een behendig com ponist, die clichés weet te omzeilen door die spanning er in te houden, die de muziek net dat extra jazz-ka- rakter geeft. Opvallendste solist is Ciampa, die dat scherpe gitaarge luid bezit dat tegenwoordig zo ge zocht is. Daarnaast zijn onder meer op enkele nummers vibrafonist Jay Hoggard en Coleman zelf, de laatste niet bijzonder opvallend, te horen. Een aangename produktie, die ve len aan zal spreken, of het zou moe ten zijn dat de luisteraar zich stoort aan de drumcomputer, die op enke le plaatsen nadrukkelijk aanwezig is. Goed opgepomen. Monk' (27 en 28 oktober 1988,16 fe bruari en 3 maart 1989. Sunnyside CD: SSC 1036d) Kort na elkaar verschenen deze elkaar goed aanvullende cd's onder leiding van trompettist en percus sionist Gonzalez. Jerry Gonzalez is een Newyorkse Puertoricaan met een grote reputatie onder zijn colle ga-muzikanten. Ook maakte hij veel indruk tijens concerten in Neder land in de afgelopen jaren door zijn techniek, zowel op de trompet en de bugel, als op conga's. Op beide cd's is moderne jazz met vooral Afro-Cu- baanse ritmiek te horen, gebaseerd op bekende standards. 'Rumba Pa ra Mon' is een uitstekend opgenoen studio-plaat met een kleine groep bestaande uit Steve Berrios op drums en percussie, Andy Gonzalez op bas, Carter Jeffërsonop tenorsax en Larry Willis op piano. Hierop worden uitsluitend Thelonious Monkcomposities geïnterpreteerd, die de solisten veel ruimte bieden. van muzikale kwaliteit. Wat betreft jazz met latin percussie kan ik mij nauwelijks voorstellen dan deze twee van Gonzalez. Jerrry Gonzalez The Fort Apa che Band: 'Obatala' (6 november 1988. Enja CD 5095-2) Jerry Gonzalez: 'Rumba Para De meest opvallende musicus ook in dit gezelschap Gonzalez zelf, die heel helder fraseert en precies arti culeert op de trompet. Harmonisch wordt er weinig raars gedaan met Monks stukken, want als je e latin- percussie zou weghalen, zou je haast zeggen dat hier een goede mainstream bop-groep aan het werk was. Iets meer in de Afro-Cu- baanse traditie past de live-opname van Gonzalez' grote Fort Apache Band, waarin meer percussionisten figureren. Ook hier weer standards, waaronder Monks 'Jackie-ing' dat op beide cd's voorkomt, maar ook twee uitgesproken latin-stukken,r het titelnummer van Milton Carde- na en een compositie van Pepe Del- gado. Vergeleken met de Monk- plaat duidelijk uitbundiger en spec taculairder. Ook deze cd is zeer goed opgenomen. 47) Sinds zijn eerste plaat met wat toen de Decoding Society heette, is er niet veel veranderd aan het muzi kale concept van drummer Jack son. Die eerste albums behoorden tot de interessantste in het opko mende genre van de free funk. Ge bleven zijn de lange, dikwijls dro merig klinkende melodielijnen van de blazers tegen een nerveuze basis van stevige ritmiek gecreëerd door gitaar, basgitaren en drums... Jack son is nog steeds veel in de weer met mars-achtige patronen, terwijl de bassen voor de doorlopende funk-patronen zorgen. 'Taboo' is beter geproduceerd dan zijn vorige 'Texas', een nogal onevenwichtig uitgevallen album. Jackson heeft het geluid van hier en, daar wat meer aangepast aan het gangbare funk- of fusiongeluid door de keyboards meer ruimte te geven in de arrangementen. Dit is gelukkig niet ten koste gegaan van het herkenbare karakter van Jack sons werk, te meer daar hij nog im mer hyperactief accenten op de bekkens slaat. 'Taboo' begint met een vijfdelige, romantische klin kende suite, die wordt gevolgd door een vijftal compacte composities, die meer associaties oproepen met het vroegere werk van de slagwer ker. Over het algemeen zijn er geen verrassingen op muzikaal gebied, het is wel de meest uitgerijpte plaat van Jackson tot nu toe. Het geluid is vrij ondoorzichtig van kwaliteit. Ornette Coleman: 'Love Call' (29 april en 7 mei 1968. Blue Note cd CDP7 84356-2) De Blue Note-albums 'New York Is Now' en 'Love Call', beide van de zelfde studio-sessies, waren jaren lang niet verkrijgbaar. Veel liefheb bers van Colemans muziek waren er bijzonder nieuwsgierig naar, omdat deze lp's werden gemaakt in een soort overgangsperiode in het werk van de altsaxofonist en componist. Nu zijn ze beide met extra stukken op cd uitgekomen, terwijl het knip- en monteerwerk van de oorspron kelijke utgaven achterwege is ge bleven. Van de twee cd's is 'Love Call' het aardigst, omdat daar drie stukken (twee alternate takes en één eerder alleen op een Europese verzamelaar verkrijgbaar nummer) aan toegevoegd zijn. Bij beluistering blijkt dat de oor spronkelijke selectie van opnamen inderdaad de beste geweest moet zijn, hoewel de extra takes nogal verschillen van de bekende Coleman op sax en Dewey Redman op met stemgeluid vermengde te norsax zijn van bekende kwaliteit, maar Colemans trompetwerk is een stuk minder aantrekkelijk vanuit technisch oogpunt. Een toegevoeg de waarde krijgen deze opnamen door de aanwezigheid van bassist Jimmy Garrison en vooral drum mer Elvis Jones, een koppel waar mee Coleman verder nooit opna men heeft gemaakt. Jones past zich uitstekend aan aan Colemans con cept en speelt heel anders dan bij voorbeeld met zijn eigen groepen. 'Love Call' is zeker niet een van Co lemans beste platen, wel een van zijn interessantste. De geluidskwa liteit is behoorlijk Voor cjie prijs staan volgend jaar achtentwintig acteurs en zangers op het toneel, worden vier invallers ingewerkt, spelen drie kinderen mee, zitten acht tien muzikanten in de bak en zijn achter de schermen veertig technici actief. Bovendien gaat Van den Ende uit van nog eens drie ton subsidie voor de ver bouwing van de zaal tot een ne gentiende eeuws operahuis. De Britse producent Cameron Ma cintosh, internationaal rechtheb bende van de show, had een derge lijke aanpassing bedongen, omdat de zaal van Carré in de huidige staat niet intiem zou zijn. De stoelen die bij theatervoorstelingen niet wor den verkocht omdat van daaruit het toneel niet goed zichtbaar is, gaan straks schuil achter wanden die worden uitgevoerd in de stijl van het ruim 100-jarige theater. Die wanden zijn naar een ontwerp van de Belg Misjel Vermeiren, die voor Van den Ende eerder de musical 'Cabaret' in een indrukwekkend de cor zette. Van de bijna duizend aanmeldin gen voor de audities zqn er nu 750 beoordeeld. In de loop van het voor jaar hoopt de Britse regisseur Ken Caswell de definitieve spelersgroep te presenteren. Tot de spelers beho ren ook drie kinderen. Daarover zijn al kamervragen gesteld, maar volgens Van den Ende hoeft nie mand zich over hun aandeel in de show zorgen te maken. "Dat doen wij wel. En we beloven dat het voor hen geen kinderarbeid maar een feest zal worden". Ook de vertaalopdracht is nog niet vergeven. Drie auteurs maken een proef op basis waarvan volgen de maand wordt gekozen. "Het gaat erom dat dit typsch Franse verhaal toch een Nederlands karakter krijgt, zonder dat het verhaal ge weld wordt aangedaan", aldus Car ré-directeur Hubert Atjak. 'Les Misérables' is het verhaal, zoals Victor Hugo dat ooit vertelde in zijn beroemde roman, van een Franse arbeider in het vuur van de Parijse commune (1830). Het ver haal speelt zich af op de barricade. Parijs Na het succes van 'Les Miserables' in Parijs, werd de show bij Cameron Macintosh aangeboden, die het on bestaanbaar achtte dat Fransen een musical konden schrijven. Tot hij de muziek hoorde. De Londende première leek een ramp te veroorza ken, want de kranten kraakten de show. Maar vlak daarop begon het publiek een stormloop op de kas sa's, die sindsdien nog altijd onder druk staan. De Belg Misjel Vermeiren met de maquette t verbouwing uit gaat zien. Carré zoals dat e Het succes blijft Schönberg nog altijd verbazen: talloze bekroningen en jarenlange series in steden als Londen, New York, Tokyo, Wenen, Budapest en voorstellingen in Stockholm en Oost-Berlijn staan nog op stapel. De show is alleen in Amsterdam te zien, omdat reizen technisch on mogelijk is. Elk theater vereist een complete aanpassing voor het in drukwekkende decor. Daarom hoopt Van den Ende met 'Barnum', 'Cabaret' en 'Sweet Charity' zo veel goodwill te hebben gekweekt dat het publiek nu toch graag de reis naar Amsterdam er voor over heeft. Daarom zijn er contacten over spe ciale hotel-arrangementen en bus reizen. Ook ziet hij een markt in be drijven die personeel en klanten een avondje theater cadeau willen doen. Bovendien moeten de subsi dies er voor zorgen dat de en treeprijzen niet hoger dan 75 gulden worden. Om het risico te beperken sluiten van den Ende en Carré met de ar tiesten contracten af die niet langer lopen dan vier maanden. Flopt de show, dan is iedereen op korte ter mijn van zijn verplichtingen af en hoeft de musical niet nog eens vier maanden voor lege zalen te spelen, om de acht vol te maken. Maar slaat de show aan en zou er langer kunnen worden gespeeld dan de beoogde acht maanden, dan kan Van den Ende hooguit probe ren een volgend seizoen terug te ko men. Carré heeft te veel andere klanten die graag aan de Amstel staan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 47