De opkomst van de 'linkse' bankier 'Onze rekeninghouders zijn kritische mensen' ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 Links bankieren. Het bestaat, al spreken linkse bankiers liever van principieel bankieren, verantwoord beleggen en zinvol sparen. Ten minste zes instellin gen zijn dagelijks druk doende een progressieve bestemming te vinden voor de ingelegde gelden. Hoe dan ook, het alternatieve geldcircuit groeit en bloeit als nooit tevoren. Er is zelfs zicht op een (bescheiden) financieel bastion als de fusie doorgaat tussen de verzekeringsmaatschappijen De Centrale (NVV) en Concordia (NKV), de Hollandse Koopmansbank (Centrale/Duitse vakbewe ging), de Centrale Volksbank (NKV) en de Algemene Spaarbank voor Neder land (NVV). De directies van deze bedrijven zijn dat op dit moment aan het on derzoeken. Het vertrouwen in de goede afloop is groot: "Er is geen reden om aan te nemen dat dit verhaal niet doorgaat". Een reportage over rente zonder bijsmaak. door Hans Hoffmann Piet Boef is z'n naam, 59 jaar z'n leeftijd en het opmerkelijke aan hem is dat hij als bankier een links getinte successtory heeft te vertellen. Het is het verhaal van de Algemene Spaarbank voor Neder land, de ASN. In 1979 trad hij er aan als adjunct-directeur, nadat hij ook weer tien jaar leiding had gegeven aan de afde ling Administratie en Financiën van eerst het NW en later de FNV. Boef houdt van ronde getallen. "Toen ik hier kwam," zegt hij en zijn rechterhand wuift losjes naar de hem omgevende kantoortuin in het Haagse zakencentrum Babylon, "was er een spaartegoed van 180 miljoen. Nu hebben wij een spaartegoed van 800 miljoen, een eigen vermogen van 70 miljoen en ver dienen we, na aftrek van belastingen, tien miljoen gulden per jaar. Wij hebben ruim honderdduizend spaarrekeningen en dat aantal neemt nog elk jaar toe. In de exact dertig jaar dat de ASN bestaat, zijn wij uitgegroeid tot een middelgrote spaarbank. Ook de hoogte van het aan ons toevertrouwde tegoed.is voortdu rend gestegen. De consument wordt zich steeds meer bewust van de macht die hij met zijn geld kan uitoefenen". Redelijke rente De ASN geeft een redelijke rente. Daarin onderscheidt zij zich niet van andere banken, maar het is een rente zonder bij smaak. De spaarbank investeert name lijk niet in landen waar mensenrechten worden geschonden, laat zich niet in met Shell of andere firma's die zaken doen met Zuid-Afrika en houdt zich verre van projecten die met kernenergie té maken hebben. Wel belegt zij haar geld in socia le woningbouw, gezondheids- en oude renzorg, woonwagenwerk en speeltuin verenigingen of in de hockeyclub van het Vrijzinnig Christelijk Lyceum te Den Haag, die een financiële push blijkbaar goed kon gebruiken. "Het is een breed progressief pakket, zoals ook de mensen die bij ons sparen een brede progressieve groep vormen," zegt Piet Boef. "Wij zijn opgericht door het NVV. In die kring hebben wij nog steeds veel spaarders. Maar wij zijn ver der gegaan en door advertenties in Trouw. De Volkskrant, De Groene en an dere bladen hebben wij ook midden groepen en hoog opgeleide mensen aan getrokken. Politiek gesproken vind je onze klanten van de SP tot diep in het CDA. Kerkelijk ziften we sterk in de hoek van de oude Anti-Revolutionaire Partij, de principiële mannenbroeders. Maar waar zij ook vandaan komen, het zijn allemaal kritische, nadenkende mensen die bij ons een rekening heb ben". Links, pardon, anders sparen loont! Je houdt er. niet alleen een mooi gevoel aan over, maar er wordt ook, zoals gezegd, flink wat winst gemaakt en van die winst stelt de ASN elk jaar drie, vier ton voor een aantal maatschappelijke activiteiten beschikbaar. Daar heeft de Novib al van geprofiteerd, het Defence and Aid Fund en niet te vergeten Zpn en Vrijheid te Vierhouten. Ten behoeve van het Rode Valkennest. De Algemene Spaarbank voor Neder land groeit niet alleen in betekenis. De 600 vierkante meters vloeroppervlak van het hoofdkantoor zijn te krap geworden voor de steeds groter wordende staf nu 33 mensen en de toenemende stroom bezigheden. Daarom betrekt de ASN binnenkort een twee keer zo ruime be huizing, ook in Den Haag. Kredietportefeuille Een ander voorbeeld van zinvol bankie ren is de Triodosbank in Zeist. "In de praktijk zijn wij gewoon een algemene bankinstelling. Bij ons kun je krediet aanvragen. Alleen in de aard van onze kredietportefeuille verschillen wij van andere banken". Aan het woord is directeur Paul Mackay. Hij is een' van de mensen die tien jaar geleden Triodos oprichtten en nu tevreden terugzien op een geslaagd experiment. "Wij hebben relatief veel starters. Zij vormen veertig percent van de krediet- aanvragers. Bij een andere bank is dat misschien vijf percent. Wij richten ons vooral op het midden- en kleinbedrijf en zijn met name actief in de biologisch-dy- namische landbouw. Daarin hebben wij een redelijk grote know how ontwikkeld en ik denk dat wij zo langzamerhand een kwart van die markt financieren. Je zou misschien denken dat wij een groot risi co lopen omdat datgene wat je financiert zich nog niet heeft bewezen. Maar de praktijk wijst uit dat de motivatie van de ondernemer en het feit dat er duidelijk maatschappelijke behoefte bestaat aan de projecten tot weinig uitval leiden". Een andere opmerkelijke activiteit van de bank (22 medewerkers, spaartegoed 50 miljoen, uitstaande kredieten: 45 mil joen)-is het investeren in windenergie. Zo is Triodos betrokken bij de bouw van het grootste windmolenpark van Euro pa, een woud van 35 windmolens dat bij Lelystad zal verrijzen en dat in principe vijfduizend woningen van stroom kan voorzien. Ook de vier windturbines die dit jaar bij Lauwersoog worden neerge zet, worden door deze bank gefinan cierd. De Triodosbank is nu de belang rijkste particuliere investeerder op dit terrein. Paul Mackay: "Wij willen meer bereiken dan een gezonde rentabiliteit. Een maatschappelijke meerwaarde zou je dat kunnen noemen; laten zien dat sparen ook belangrijke vernieuwingen kan ondersteunen". Kerkelijk De derde belangrijke bankinstelling die kiest voor een sociaal rendement is een internationaal, kerkelijk instituut: de EDCS. In 1975 besloot de Wereldraad van Kerken tot de oprichting van deze oecumenische beleggingscoöperatie. De werkwijze is als volgt: via de uitgifte van aandelen krijgt de EDCS de beschikking over geld. Dat geld leent zij vervolgens op gunstige voorwaarden aan mensen en organisaties die bij commerciële bankin De bedragen die omgaan in het alternatieve geldcircuit groeien. Piet Boef, directeur van de Algemene Spaarbank voor Nederland: "Aan links sparen hou je een ander gevoel over"... DiJkstra c„ GPD) stellingen meestal tevergeefs aanklop pen omdat zij als niet-kredietwaardig worden beschouwd. De EDCS belegt in projecten die coöperatief van opzet zijn en waarbij de arme boeren in de Derde Wereld zelf zijn betrokken. Zo heeft ze in 1986 en 1987 kapitaal geleend aan de Mexicaanse koffie-coöperatie UCIRI, een van de leveranciers van de Max Ha- velaar-koffie. Alleen kerken en kerkelijke organisa ties kunnen direct aandeelhouder zijn, maar via de Nederlandse steunvereni- ging NVOC kunnen ook particuliere per sonen en groepen aandelen van 500 gul den per stuk in de EDCS kopen. In 1988 nam de NVOC met ruim 9,5 miljoen gul den deel in de EDCS. In dat jaar groeide het kapitaal van de steunvereniging met tien percent, bijna een miljoen. Bovengenoemde 'alternatieve' banken participeren ook in de nieuwste campag ne van de kerkelijke beweging Solidari- dad. Zij moedigen bijvoorbeeld hun spaarders aan om van een deel van hun rente af te zien en dat ten goede te laten komen aan ontwikkelingslanden met ho ge buitenlandse schulden. De campagne heet dan ook 'Hun Schuld, Onze Schuld' en moet volgens Solidaridad-woordvoer- der Nico Roozen dezelfde weg opgaan als de succesvolle actie rond de Have- laar-koffie. "Als steeds meer spaarders genoegen nemen met lagere rentes en de voorkeur geven aan beleggingen die in het belang zijn van de Derde Wereld en het milieu, zullen de puur-commerciéle banken een andere houding moeten aannemen te genover de schuldenlanden om hun ei gen cliënten niet te verliezen". Bij de Triodosbank kan een zogenaam de rente-schenkingsspaarrekening wor den geopend. Van de 3,5 percent rente kan de spaarder automatisch een deel la ten overmaken naar Solidaridad. De Al gemene Spaarbank voor Nederland stort desgewenst de welkomstpremie van f 7,50 in het fonds van Solidaridad en de NVOC heeft weer wat anders bedacht. Allemaal doen ze op hun eigen manier mee aan wat zuiver bankieren is gaan he ten. Mama Cash We zijn er nog niet. De alternatieve geld- boom telt nog drie wonderlijke takken. ■De eerste is de Eenhoorn, het Amster damse bedrijfs- en pensioenadviesbu reau voor kleine ondernemers van op richter Otto Munters. Hij heeft een 'schoon' beleggingsfonds ontwikkeld en streeft nu naar de realisatie van het Groe ne Pensioen, een uitkomst voor biolo gisch hoerenden. De tweede heet MeMO-Munt en dat staat voor Mens- en Milieuvriendelijk Ondernemen. Per jaar verstrekt MMM dertig tot veertig kredieten aan allerlei bedrijven - in 1988 voor in totaal zeven ton en volgens het uiteraard van kring looppapier vervaardigde jaarverslag be troffen dat drukkerijen, fietsenzaken en natuurvoedingswinkels, alsmede nerin gen op het gebied van kruiden en bloem schikken. "MeMO-Munt is een vereni ging," zo lezen we verder. "Mensen die op een verantwoorde wijze hun geld wil len benutten kunnen geld lenen aan Me MO-Munt. Ze worden dan lid. Met dit in gelegde geld kan MeMO-Munt aan ande re leden van de vereniging krediet ver schaffen. Zo lenen leden aan en van le den". In het kleine Amsterdamse kantoor van MMM werken drie mensen, allen er kende gewetensbezwaarden die er hun vervangende dienstplicht vervullen. Verder zijn er nog vijftien vrijwilligers in het bedrijf die om niet hun beste krach ten geven aan het Mens- en Milieuvrien delijk Ondernemen. De meeste projecten lukken, maar soms gaat er toch een mis. Zoals het Vleetvisproject in Scheveningen, waarin ook Triodos participeerde. Ongewoon eerlijk gewaagt het jaarverslag van dit fiasco. "Voor MeMO-Munt is dit een ui terst pijnlijke ervaring. In het jaar 1987 werd het initiatief immers als vlagge- schip van de vereniging gepresenteerd". Met grote-mazennetten zouden alleen grote vissen worden gevangen, zodat de zee niet onnodig zou worden leegge haald. Helaas wenste de concurrentie geen rekening te houden met dit nobele streven. Erfenis De laatste in de rij is Maijan Sax, de Am sterdamse publiciste en feministe die aanvankelijk gebukt ging onder een aan zienlijke erfenis, maar daar uiteindelijk een nuttige draai aan wist te geven. Zij richtte zeven jaar geleden een fonds op "ter ondersteuning van vrouwenprojec ten en -bedrijven", noemde het Mama Cash en leende tweeënhalf miljoen gul den aan deze instelling, die daar sinds dien een gretig gebruik van maakt. Mama Cash investeerde in 400 projec ten, maar dank zij goede beleggingen en vele giften of renteloze leningen groeide het kapitaal tot ruim drie miljoen gulden in 1989. Een tevreden Marjan Sax: "Het probleem bij vrouwen is dat ze bij een bank heel vaak geen lening kunnen krij gen omdat ze geen eigen inkomen heb ben. Bijvoorbeeld die zwarte, geschei den vrouw met drie kinderen die graag een parfumeriezaak wilde beginnen. Ze maakte bij de bank geen schijn van kans. Banken zijn heel erg discriminerend. Op een bedekte manier uiteraard. Wij heb ben haar wel geld gegeven en nu operit ze binnenkort haar tweede winkel in zwarte cosmetica, zo goed gaat het. Wij hebben ook geïnvesteerd in My Sin, een seks shop voor vrouwen in Rotterdam waar voor langs de normale weg natuurlijk geen lening was te krijgen. Die zaak loopt uitstekend". "Wij hebben verder geld gestoken in een vrouwensportschool, een speelgoed winkel, een vrouwengarage, de Knalpot geheten, het meidenblad De Kattekop, in theatervoorstellingen en ga maar door. Ook in de Derde Wereld. Een les bisch tijdschrift in Mexico kan bestaan dank zij een subsidie van Mama Cash en zo zijn er nog veel voorbeelden. Men weet ons gelukkig te vinden". Waarmee maar gezegd wil zijn dat geld ook in linkse kringen niet stinkt. Als er maar een progressieve bestemming voor te vinden is. menno smitsioo bedrijfsmakelaardij bv BEDRIJFSOBJECTEN ca. 430m2 BEDRIJFSRUIMTE MET LUXE WONING LISSE - LEIDSEVAART 23B Uitstekend gesitueerde bedrijfsruimte met kan toor en kantine; voorzien van c.v.-gas, toilet en overheaddeuren. Voorgelegen vrijstaande zeer luxe afgewerkte woning o.a. voorzien van c.v.- gas, elektrisch bedienbare zonwering, beveili ging en inpandige garage. Vraagprijs: f 915.000,- k.k. Eventueel gesplitst te kopen. uitstekende bedrijvenlokatie zullen binnen enkele weken de twee laatste beschikbare bedrijfsruimten worden opgele verd. 221 m( bedrijfsunit op 402 m' eigen terrein - 2.700,- p.maand. 241 m! bedrijfsunit op 704 m' eigen terrein - 3.270,- p.maand. PRINS HENDRIKSTRAAT ALPHEN A/D RIJN 400 m2 winkel/bedrijfsruimte op goede lokatie, met vele mo gelijkheden en interessante huurprijs. 2.170,- p. maand. A. v. Leeuwenhoekweg 17 Alphen a/d Rijn Telefopn 01720-41275 Telefax 01720-41787 H>J VBO VASTGOED ADVKFI IR La GOEDHART BEDRIJFSVASTGOED ADVISEURS menno smitsioo bedrijfsmakelaardij bv BEDRIJFSOBJECTEN 225 M2 BEDRIJFSRUIMTE LEIDEN - FLEVOWEG Op het industrieterrein "Merenwijk" zal medio 1990 een bedrijfshal worden gerealiseerd. De ruimte krijgt een vrije hoogte van ca. 6 meter, kleine kantoorruimten, transportdeur en zal wor den voorzien van verwarming. Huurprijs: f25.000,- per jaar exclusief BTW. v tokten totofax 0

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 43