S Gevecht om schadesom lood-veevoer Vervolging prostituant stuit op bewijsprobleem Schade orkaan op 125 miljoen geschat 'Kombrink (PvdA) moest politiek wel gedag zeggen' Noordzee 'nagebootst' in Haags onderwijsmuseum ROTTERDAM (ANP) - Voor de rechtbank in Rotterdam is gisteren middels zeven kort gedingen strijd gevoerd over de schadevergoeding dat aan het veevoederbedrijf Slump bv uit Stroobos is toegewezen door het gerechtshof in Den Haag. Het gaat om een voorschot van 1,5 miljoen gulden voor geleden schade in de affaire rond loodvergiftiging van veevoer. Kern van de zaak was dat andere benadeelden vreesden dat Slump als eerste en enige "de ruif van het uit te keren schadegeld leeg zou eten". De 1,5 miljoen gulden schade moet aan Slump betaald worden door Ro- veghra in Lekkerkerk, drogerij Marknesse in Dronten en De Bruijn bv in Waspik. Zij waren betrokken bij de levering van de met lood ver ontreinigde grondstof waar Slump veevoeder van maakte. Eind okto ber vorig jaar bleek een groot aantal koeien in het Fries-Groningse Wes terkwartier loodvergiftiging te heb ben opgelopen na het eteh van vee voeder van Slump. Ook in Groot- Brittannië werden honderden boe ren de dupe doordat het veevoer ook daar verkocht werd. De zeven kort gedingen die giste ren tegelijkertijd dienden voor de rechtbank in Rotterdam werden on der meer gevoerd om uitstel van uit- - voering van het arrest van het hof te krijgen. Ook werden de directeuren van Roveghra en De Bruijn hoofde lijk aansprakelijk gesteld. Verder was er een eis van zeven Britse bedrijven die 10,5 miljoen als voorschot op een schadevergoeding claimen. Deze veevoederverwer kingsbedrijven zouden aansprake lijk zijn voor bijna alle schade die door de Britse boeren is geleden, in totaal zo'n vijftig miljoen gulden. Ook in Groot-Brittannië zijn proce dures voor schadeclaims in voorbe reiding. Eén van de raadsmannen noemde de ingewikkelde situatie - alle zaken zijn sterk met elkaar verweven - "een paradijs" voor de acht betrok ken advocaten. Rechtbankpresi dent Ter Kuile had er ook duidelijk moeite mee de zaken af 'te handelen met zoveel pleitbezorgers. Mr. Sandberg noemde de zitting s Slump bv "juridisch nieng- ADVERTENTIE OVERVLOED VAN VREUGDE DOOR DE HEILIGE GEEST Tijdens de 5 avonden van lofprijzing en aanbidding o.l.v. voorganger Evangelist Jan Zijlstra. 1 zondagmorgen 25 februari 10.00 L maandag 26 februari t/m vrijdag 2 maart i iedere avond 20.00 uur. m laat de Heilige Geest u in vuur en vlam zetten Met een indrukwekkende inspirerende onvergetelijke illustratie over de 5 onmisbare zegeningen van de Heilige Geest. WAARUIT EEN LEVEN VAN VREUGDE VOORTKOMT ,4 Zuid-Afrika De vereniging LOTA (Lagere over heden tegen apartheid) stuurt voor lopig nog geen delegatie naar Zuid- Afrika. Het dagelijks bestuur kwam met dit plan na de vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela. Beslo ten is dat een speciale werkgroep eerst gaat onderzoeken welke op dracht zo'n delegatie moet hebben en of er wel behoefte bestaat aan een bezoek bij' de Zuidafrikaanse organisaties. Milieuprijsvraag De gemeente Rotterdam heeft een prijsvraag uitgeschreven ter verbe tering van het Rotterdamse milieu. Het beste idee wordt beloond met 10.000 gulden. Daarnaast is er nog eens vijfmaal 2.000 gulden beschik baar voor even zoveel categorieën (individuele burgers; basisscholen; scholen voor voortgezet onderwijs; bewonersorganisaties, verenigin gen, buurt- en clubhuizen; bedrij ven en ondernemingsraden). KLM-Boeing De KLM Boeing 747-400 'City of Galgary' vertrekt maandagmiddag naar Atlanta (VS). Het is. voor het eerst sinds 15 december dat het vliegtuig weer een lijndienst zal uit voeren. Het toestel kwam op 15 de cember boven Anchorage (Alaska) in een vulkanische aswolk terecht waardoor alle vier de motoren uit vielen. Het vliegtuig maakte een ge slaagde landing in Anchorage, waar het onder meer van nieuwe nieuwe motoren is voorzien. Sociale vernieuwing Het kabinet slaagt er niet in voor 1 maart opheldering te geven over de maatregelen die het wil nemen in het kader van de sociale vernieu wing. Oorzaak voor de vertraging (met een week) zijn onder meer va kanties en afwezigheid van betrok ken bewindslieden. Rremier Lub bers heeft dat gezegd na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. LEIDSCHENDAM (ANP) - Hage- lunie Agrarische Verzekeringen heeft na de storm die op 25 januari met orkaankracht over ons land waaide 12.107 schademeldingen ge kregen. Zij heeft daarvan inmiddels 7.750 meldingen afgewerkt en ruim 6.000 uitbetaald. Op grond van de meldingen schat het verzekerings bedrijf de totale schade op 125 mil joen gulden. Hagelunie heeft dit gis teren bekendgemaakt. Het Ver bond van Verzekeraars hoopt eind deze maand of begin volgende maand met cijfers van de andere verzekeraars te komen. De Hagelunie rekent dit jaar met verlies te draaien als gevolg van het uit te betalen schadebedrag. Het is echter een risico waarmee het be drijf als catastrofe-verzekeraar re kening zegt te houden. Dank zij de reserves die in de afgelopen twaalf jaar zijn opgebouwd en de herverze keringscontracten garandeert het bedrijf de schade direct volledig te kunnen betalen. Zelfs een herha ling van de ramp op korte termijn, zoals in najaar 1972, voorjaar 1973, Enquête Hagelunie onder glastuinders levert de Hagelunie financieel geen problemen op. Van de binnengekomen schade- meldingen betrof het in 7.535 geval len schade aan kassen en in 3.400 gevallen schade aan het'gewas in de kas. In 1.172 gevallen ging het om bedrijfsgebouwen die schade had den opgelopen. De schade aan de gewassen is omvangrijk omdat het teeltseizoen net was begonnen. In veel gevallen moet opnieuw wor den geplant. Voor de tuinder geeft dat een oogstachterstand van acht tot tien weken, net in de periode waarin zij voor vroege produkten over het al gemeen een goede prijs krijgen, al dus de Hagelunie. Niet alleen het vallende glas, ook de koude en de wind die daarna vrij spel kregen in de kassen hebben veel schade opge leverd. Daardoor kon in een kas met verhoudingsgewijs weinig glas schade toch een grote schade aan de gewassen optreden. De schade aan de kassen was zeer verschillend. Het variëerde van het wegwaaien van een beperkt aantal ruiten tot compleet vernielde dek ken en constructies. Ook complete nieuwe kassen die voldeden aan de bouwnorm waarin rekening is ge houden met zeer zware stormen konden de orkaankracht niet weer- De Hagelunie is direct na de storm met een enquête begonnen om antwoord te krijgen op vragen als welke kastypen en welke soor ten glas zichjhet beste in de storm hebben gehouden. Niet alleen voor haarzelf, ook voor kassenbouwers en tuinders is het belangrijk hier in zicht in te hebben. De Hagelunie zelf vraagt zich af of het nog wel verantwoord is te telen in folietunnels. Veel van deze tun nels werden onherstelbaar bescha digd en de daarin geteelde gewas sen liepen zware schade op. De storm heeft volgens haar aange toond dat er ook een verdere stan daardisatie van de maten van glas moeten komen. Na de storm waren er problemen snel nieuw glas te krijgen. Voor fabrikanten en leve ranciers is het volgens het bedrijf ondoenlijk grote voorraden van zo veel verschillende maten glas aan te houden. voer van eenzijdige samenstelling" omdat hij nog niets nieuws had ge hoord wat het arrest van het hof zou hebben kunnen beïnvloeden. De beslissing tot een voorschot schade vergoeding aan Slump hoeft vol gens hem dan ook op geen enkele wijze gewijzigd of uitgesteld te wor den. De raadsmannen van Roveghra en De Bruijn, de firma's die de ver ontreinigde grondstof (rijstzeme- len) van de Westduitse firma Topfer hadden gekocht, betoogden echter dat het hof bij de beslissing van "kennelijke onjuistheden" is uitge gaan. Dat gold bijvoorbeeld het ver wijt dat de bedrijven wisten dat er lood en zink in de rijstzemelen za ten. Zij wilden dan ook uitstel van uitvoering van het arrest. Aan het begin van de zitting leek er overigens snel een oplossing te zijn gevonden, die alle procedures overbodig maakte: de vorming van een fonds waaruit alle eisers naar evenredigheid kunnen putten. Mr. Sandberg maakte echter bezwaar, omdat dan aan het besluit van het hof geen recht gedaan zou worden. Slump bv zou hierdoor mogelijk eèn lager schadebedrag ontvangen wat de voortgang van het bedrijf in gevaar brengt. Rechtbankpresident L. Ter Kuile opperde de mogelijkheid van sursé ance van betaling van Rovegrha en De Bruijn zodat alle schuldeisers aanspraak op hun rechten konden maken. Ter Kuile doet op 9 maart uitspraak over uitstel van uitvoe ring van het hofarrest. In de andere zaken wordt op 12 maart uitspraak gedaan of ze worden tot dan aange houden. Uittocht van wintersporters bij Venlo. De ski-omstandigheden in de Alpen zijn slecht. (foto anp> I daalt iets. Alleen in de Dolomie ten zullen de wintersportmoge lijkheden nog verder verslechte- DEN HAAG (GPD) - Honderden vakantiegangers zijn vandaag en gisteren begonnen aan een carna valsvakantie in de Alpen, waar de ski-omstandigheden slecht zijn, maar de zon volop schijnt. Om goed te kunnen skiën zullen ze het in ieder geval hogerop moeten zoeken. Omdat er maar weinig pistes geschikt zijn en er ook veel skiërs uit Beieren en Oostenrijk zelf verwacht worden, zullen de wachttijden bij de liften lang zijn. In Oostenrijk en Zwitserland zijn veel dalen en pistes onge schikt voor de wintersport omdat ze in de zon liggen. Met een ge middelde temperatuur van 16 graden zijn dat er nog al wat. Ook voor langlaufers geldt dat ze over het algemeen uit moeten wijken Op weg naar slechte sneeuw en wanne zon naar hoger gelegen loipen. In Frankrijk en Andorra zijn de mo gelijkheden beter. Er ligt veel sneeuw, waarop het goed skieën is. In Italië is het echter zeer be droevend. Na het weekeinde wordt het waarschijnlijk beter. De weers verwachtingen voor Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk zijn goed. Boven de 1800 meter ,gaat i de temperatuur ren. Overigens gaat de ANWB in het Alpengebied samenwerken met onafhankelijke instanties, die de toeristenorganisatie dagelijks in formeert over de sneeuwhoogten. Tot nu toe verschaffen de plaatse lijke VW's in de wintersportge bieden de gegevens, maar die kloppen vaak niet. "Hoteleige naars en liftexploitanten hebben er commerciële belangen bij de schattingen van de hoeveelheid sneeuw op de pistes sterk te over drijven", aldus woordvoerder Jacques Lorsheijd. Het nieuwe systeem kan pas het volgende winterseizoen in werking treden. Eén bal gehakt, een ons her •ome ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft drie werknemers van een slagerij in Rotterdam aangehouden die zich in de winkel behalve met de verkoop van vlees ook bezig hielden met de verkoop van hard drugs." De drie maken deel uit van een groep van 17 Neder landse arrestanten die allen worden verdacht van de handel in heroïne en cocaïne, in totaal zo'n 10 kilo. De arrestaties zijn het resultaat van een onderzoek naar aanleiding van een tip over een man die drugs verkocht aan prostituées in de omgeving van de tippelzone aan de G.J. de Jonghweg in Rotterdam. Via de ze 47-jarige Schiedammer, die zijn 'handel' kocht in de slagerij, kwam de Rotterdamse politie bij de andere verdachten te recht. Relatie drugs en aids opvallend bij heteroseksuelen UTRECHT (ANP) - De geschatte verdubbelingstij d van het aantal aids-patiënten in Amsterdam is op gelopen tot 34 maanden. Op grond daarvan mag worden verwacht dat eind 1991, gerekend vanaf 1982 toen de eerste aids-patiënten werden ge registreerd, bij 1.124 inwoners van Amsterdam de diagnose aids zal zijn gesteld. De relatie tussen'drugs en aids is opvallend bij mensen die via heteroseksuele contacten zijn besmet. Dit blijkt uit berekeningen van de GG en GD in Amsterdam aan de hand van de cijfers tot en met 1988, toen in Nederland 764 mensen met aids waren gemeld. Van dit aantal woonden er toen 405 in Amsterdam en deze werden of waren daar ook behandeld. In ,1989 zijn er in de hoofdstad naar verwachting 184 bij gekomen, dit jaar 235 en volgend jaar 300, wat het totaal sinds 1982 op 1.124 brengt. In de eerste helft van de jaren tachtig was de periode waarin het aantal aids-gevallen ver dubbelde veel korter: aanvankelijk een halfjaar en vervolgens een jaar. Het percentage Amsterdammers onder de aids-patiënten in Neder land daalt wel. maar het ligt 'nog. steeds boven de 50. Bij de nieuw ge melde patiënten in Amsterdam is het aandeel van mannen met homo seksuele contacten afgenomen van 90 procent in 1985 tot 83 procent in 1988. Het aantal via heteroseksuele contacten besmette mensen is (nog) laag: acht. Bij vijf van hen verband kan worden gelegd met druggebrui kers (prostitutie of verslaafde part ners). ADVERTENTIE 1171 VISSER LSlJ Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBORKN/LETTERS/AUTQfiEKtAME DEN HAAG Zelf een supertan ker de Nieuwe Waterweg op lood sen, een echte zeester aanraken en zien hoe het Rijnwater op zijn weg naar Rotterdam steeds smeriger wordt. Het kan allemaal op de nieuwste expositie in het Museon. Mede ter gelegenheid van de derde Noordzee-ministersconferentie (op 7 en 8 maart in Den Haag) is in dit Haagse onderwijsmuseum een se- mi-permanente expositie over de Noordzee ingericht. Tal van opstellingen, waarin com puters en beeldplaatspelers een be langrijke rol spelen, geven de be zoeker een overzicht van de biolo gie, de fysische eigenschappen, de relatie tussen de mens en de zee, de gevolgen van het menselijk hande len en het beheer van het eco systeem Noordzee. Maar bovenal is een bezoekje aan deze tentoonstel ling het beleven van de Noordzee. De expositievloer is de zeebodem. In een open waterbak leven zeester ren en krabben. Een kijkluik biedt uitzicht op prehistorische tijden toen de zee nog land was: in de zandbedding ligt een fossiele mam- moetkies. De expositieruimte op.de eerste verdieping van het Museon is inge richt als de Noordzee zelf. Lijnen op de grond geven de kusten van de Noordzee-staten aan. De maagde lijk witte wanden van de ruimte vor men de horizon, met in het uiterste noord-westen op de Shetlandeilan- den de vuurtoren van Lerwick en in het zuid-oosten die van Hoek van Holland. De lichtjes in de vuurtoren geven eenzelfde signaal als de echte bakens. In de expositieruimte bevindt zich een nagebouwde scheepsbrug. Een ingenieus hydraulisch systeem laat deze brug, als een schip op de golven, zachtjes deinen. Drie een voudig te bedienen op elkaar afge stemde computers testen de kennis van de bezoeker. Op het eerste beeldscherm wordt een kwis met de bezoeker gespeeld. Vragen als 'hoe groot is de Noordzee?' en 'Wat is de gemiddelde diepte?' moeten'wor den beantwoord door met de 'muis' van de computer het juiste ant woord 'aan te klikken'. Het tweede beeldscherm toont de waterkringloop. Duidelijk wordt dat een gezonde Noordzee niet al leen een zaak is van de Noordzee- kuststaten. Filmbeelden worden af gewisseld met computersimulaties. Het reisje langs de Rijn wordt on derbroken voor de beantwoording van vragen over de toevoer van ver vuilende stoffen. Gaandeweg ver andert de kleur van het rivierwater van helderblauw naar paars. Achter het scherm van de derde computer op de scheepsbrug is de bezoeker zelf de kapitein, die zijn schip door de drukke Noordzee moet loodsen. .^.ndere schepen, ROTTERDAM (GPD) - Hans Kombrink (PvdA) begint op 1 mei op zijn nieuwe functie als directeur- generaal Economie en Financiën van het ministerie van defensie. "Het is een roerige tijd wat betreft de internationale ontwikkelingen. Ik verheug me erop om daarmee aan de slag te kunnen". Kombrink is nu nog lid van de Tweede Kamer. Hij was eind vorig jaar van plan naar Rotterdam te ko men. Hem werd het wethouder schap Haven en Economische Za ken 'beloofd', maar na de felle te genstand binnen de plaatselijke PvdA trok Kombrink zijn kandida tuur in. Kombrink wil niet ingaan op de vraag wat bij hem de voorkeur had: of de baan als directeur-generaal op Defensie, of de functie als wethou der in Rotterdam. "Zie niet om naar dingen die niet meer actueel zijn", luidt zijn korte antwoord. Eerder had Kombrink al half en half reke ning gehouden met een plaats in het kabinet. Eerder, in 1982, was Kom brink al korte tijd staatssecretaris van fibnanciën. Pas toen bleek dat een ministerschap er voor hem niet in zat, stelde hij zich kandidaat voor Rotterdam. Burgemeester Bram Peper - van Rotterdam vindt het vërtrek van Tweede-Kamerlid Hans Kombrink "doodzonde voor de politiek", maar "hij is de geknipte man voor die functie". Peper maakte zich vorig jaar december zeer kwaad over de waarop de plaatselijke boorplatforms, ondieptes en mist vormen hierbij de te nemen obsta kels. Maakt de kapitein een fout, dan toont de computer de gevolgen: olie op het strand, grote aantallen omgekomen vogels, menselijke slachtoffers bij een gasontploffing en containers met gevaarlijk stoffen die op de bodem van de zee terecht komt. Vier omgekeerde periscopen to nen beelden van het leven onder de zeespiegel. De kijkpijpen laten film pjes zien over plankton, het kleven op en in de zeebodem, zee-oases (de levensgemeenschap in scheeps wrakken) en de top van de voedsel keten. Het is alleen jammer dat de gesproken tekst moeilijk is te ver staan als ook nog eens een van de computerprogramma's op de scheepsbrug een zware noordwes terstorm door de expositieruimte laat klinken. (Het IVIuscon (Stadhoudcrslaan 41) is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van tien tot vijf uur, in de weekeinden en op feestdagen van twaalf tot vijf uur. Toegangsprijs: t/m twaalf jaar en Pas 65+ f2,50, vanaf 13 jaar f3.-) PvdA omging met de kandidatuur van Kombrink voor de Rotterdam se gemeenteraad, met daaraan ge koppeld het wethouderschap Ha ven en Economische Zaken. Volgens Pepef is Kombrink "door een zeker gebrek aan smaak en een zeker gebrek aan kwaliteit gedwongen" een prestigieuze amb telijke functie op zich te nemen. "Ik wil geen oude koeien uit de sloot ha len, maar het is een feit dat de head hunters al eerder om hem heen zwermden". Peper: "Er staat hem een moeilij ke klus te wachten. Maar hij kan in gewikkelde problemen aan omdat hij de eenvoudige meestal al heeft opgelost. Hij is zeer creatief. Dit is een uitdaging voor hem, gezien ook de veranderingen die het ministe rie, gelukkig maar. tegemoet kan zien". Peper zegt het een goede zaak te vinden dat Kombrink op deze manier "voor de publieke zaak" be houden blijft. Ministers geven een half miljard gulden teveel uit DEN HAAG (GPD) - De verschil lende ministers hebben vorig jaar een half miljard meer uitgegeven dan verwacht. Dat blijkt uit de 'Fe- bruari-nota' die het kabinet gisteren vaststelde. De nota van PvdA-mi- nister Kok (financiën) geeft de stand van zaken aan van de begro ting over vorig jaar. Het ministerie van onderwijs houdt voor het eerst sinds jaren een bescheiden bedrag over, 1*40 miljoen gulden. Ook wordt er 200 miljoen minder uitge geven aan de bijstand. Kok meldt in de nota een kleine meevaller over 1989 van circa 500 miljoen gulden in vergelijking met de uiterst sombere berekeningen die hij meteen na zijn aantreden in november maakte. Het financie ringstekort van de overheid blijft, blijkens de jongste cijfers, net on der de grens van 6 procent. De kleine meevaller wordt vooral veroorzaakt door onverwachte op brengsten van de vervroegde aflos sing van studieschulden en over schotten op de derden-rekening, waar met name geld van de EG bin nenkomt. De meevallers hebben een incidenteel karakter. Tegenover alle meevallers staat een sombere financiële ontwikke ling: de belastingopbrengsten blij ven bijna drie miljard achter bij de prognoses. Een standaard-scène in Amerikaan se politieseries op televisie: vrou welijke agenten dossen zich uit als straatprostituées, een niets vermoe dende klant hapt toe, de wetsdiena- res tovert een politiepenning te voorschijn en de hoerenloper staat onder arrest. Wie. niet alleen tippe laarsters maar ook hun klanten strafbaar stelt en in veel Ameri kaanse staten is dit het geval moet welhaast de undercover-me thode hanteren om de overtreding op heterdaad te kunnen bewijzen. In Nederland zou een veroordeling in zo'n situatie ondenkbaar zijn. Want als de politie het strafbare feit zelf uitlokt, is het bewijs onrecht matig verkregen. door Gijs Schreuders Voor dit soort bewijsproblemen dreigt de politie in Heerlen straks te staan. Burgemeester en Wethou ders van die gemeente willen het in de algemene politieverordening op genomen tippelvérbod uitbreiden met een bepaling die ook de man nen strafbaar stelt die van de aange boden diensten gebruik maken. De Maastrichtse rechtbank vindt een tippelverbod waarbij alleen prosti tuées kunnen worden vervolgd on verbindend omdat het in strijd is met het gelijkheidsbeginsel (tussen man en vrouw) uit de Grondwet. Heerlen voelt zich hierdoor ge-« hinderd bij bestrijding van de over last die de straatprostitutie rond het station oplevert. Vooral de ver keersoverlast vöpr de omwonenden baart de gemeente zorg. Het is dan ook niet de bedoeling het verschijn sel prostitutie aan te pakken, maar de hinder te bestrijden. - v HUB t ook prostituanten strafrechtelijk aanpak- Volgens een onderzoek van de Mr. A. de Graaf Stichting, die zich landelijk met de prostitutieproble matiek bezighoudt, is de overlast als gevolg van tippelen in samen hang met de drugsverslaving aan zienlijk toegenomen. Ongeveer tachtig procent van de straatprosti tutie heeft plaats door verslaafden. Een andere reden voor de toene mende klachtenstroom is het veel vuldig gebruik van de auto door prostituanten, die vaak eindeloos rondjes rijden. De onderzoeker van de stichting, mr. J. T. I. Scholtes, pleit echter niet voor een uitbreiding van de strafbaarstelling om de overlast te bestrijden, maar voor een beleid ge richt op verplaatsing van straat prostitutie, gekoppeld aan goede hulpverlening. "Een mogelijkheid om de gevaarlijkste vorm, de auto- prostitutie, terug te dringen is al leen voetgangers op de gedoog- plaats toe te laten. Pogingen van lo kale overheden om de uitwassen te gen te gaan door middel van het aanwijzen van gedoogzones zijn in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag met wisselend succes on dernomen". Het uitbreiden van de strafbaarstel ling tot de prostituanten biedt geen soelaas voor de overlast door man nen die alleen rondjes rijden in hun auto, de zogeheten drooggeilers. Een ander bezwaar tegen de Heer- lense oplossing is dat deze indruist tegen de tendens om de prostitutie juist uit de hoek van het strafrecht te halen. Het schrappen van het bor deelverbod (artikel 250 bis) uit het wetboek van strafrecht beoogt het mogelijk te maken van een betere lokale reglementering. Daarbij komt het aangestipte be wijsprobleem. Het heeft geen enke le zin om strafbepalingen in te voe ren zonder de minste kans op hand having. De bedoeling van de ge meente Heerlen is klanten van de tippelaarsters af te schrikken, niet om tot daadwerkelijke vervolging over te gaan. Als de kans op vervol ging laat staan veroordeling van overtreders nihil is, zal de af schrikkende werking echter geen lang leven beschoren zijn. Toevallig heeft minister Hirsch Ballin (justitie) vorige week, tijdens een symposium van het blad Justi tiële Verkenningen, zijn zorg uitge sproken over "de geloofwaardig heid van de strafrechtelijke rechts handhaving". Er wordt te weinig aandacht besteed aan controle, op sporing en bewijsbaarheid bij het bedenken van nieuwe strafbepalin gen, waarschuwde de minister. "Het moet gaan om een handeling die we zo slecht vinden dat we die handeling willen bestraffen". Afschaffen Bij dezelfde gelegenheid riep de ad vocaat-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden, mr. D. W. Steen huis, op tot het afschaffen van straf bepalingen als de kans op vervol-* ging of boete in de praktijk klein is. Te pas en te onpas komen er nieuwe strafbepalingen, hoewel iedereen weet dat de Justitie dat al lang niet meer aankan, betoogde hij. Het Heerlense voornemen om de klan dizie van straatprostituees tot over treders van de gemeentelijke veror dening te maken, lijkt deze woor den te onderstrepen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3